LIEVELING AANWERVING Tentoonstelling van Scljoorie Kunsten St-Martinuskerk, Aalst. Mode Album ELITE, Zondagrust. Allerhande nieuws. Als gij hoesl of heesch zijl, Frankrijk. Belgisch Schoolschip Association Maritime beige N. M. toch ook moeten gekleed en uitgerust worden, 't is te zeggen, van wapens enz. voorzien worden.... En dat ook zou geene verzwaring veroorzaken Kazerneering en voeding zouden niet veel meer kosten dan heden Op oorlogsvoet zou ons leger, indien men de 13 jaren dienst behoudt,240 dui zend manschappen in plaats van 180 dui zend tellen. Do vermindering van den diensttijd is eenvoudig een lokaas om 't volk te van gen. Lang zou het niet aanloopen of men zou hooren Do diensttijd is te kort om goede soldaten te vormen.Overigens verscheidene hoogere officiers lieten klaar genoeg hooren dat de diensttijd lijk hü heden bestaat, strikt noodig is om goede soldaten te vormen. En de vaart zou geflikt zyn Het stelsel van talrijke vrijstellingen is ook hoogst af te wijzen omdat het zou aanleiding geven tot willekeurigheden en ongerechtigheden. Geen verzwaring der militaire las ten, roept gedurig Le XXSiècle welke het wetsontwerp der Regeering verdedigt. Nu al de overige katholieke dag- en weekbladen, behalve wellicht -Le Jour nal de Bruxelles, het officieus orgaan, en ook al de katholieke Vereenigingen zijn 't accoord om te vragen dat de mili taire lasten niet zouden verzwaard wor den. Men is dus hierover 't accoord. Doch om zich hierover wel te over tuigen, ja, dat er waarlyk met het stelsel van een man soldaat, geene ver zwaring zyn zou, heeft men in verschil- lige Arrondissementen onderzocht wat de uitslag zyu zou. Door M.Th. De Naeyer onder ander is berekend geworden dat, voor 't Mili- ciekanton Aalst, het getal te leveren milicianen 46 ten honderd zou verhoogd worden. Le Journal de Bruxelles houdt de berekening als overdreven en zegt dat de verhooging slechts tot 35 ten hon derd zou bedragen... Aangenomen Het officieus orgaan erkent dus, dat moest het nieuw wets ontwerp toegepast worden zoo als 't is, het eeue verzwaring der militaire lasten zou meêbrengen van 35 ten honderd. In plaats van een contingent van 13,300 manschappen zou het een wezen van ongeveer 17 duizend weerbare man schappen Indien wij het goed hebben aangetee- kend dan zou, naar La Métropole meêdeelt, volgens de berekening van 't Ministerie van inwendige, er heden 26 duizend eerst geboren jongens zijn, die geene andere rede tot vrijstelling kunnen hebben dan lichaamsgebreken. Laat ons nu aannemen dat een man op 5 tot den dienst onbekwaam is, dus een vijfde van het totaal van 26 duizend, dan zouden er ongeveer 19 duizend man overblijven tot den dienst bekwaam Nu daar het contingent bepaald is op 13,300 man zoo zouden er 5,700 militianen te veel zijn. En hoe zich van dit te veel ontmaakt Wij zien geen ander middel voor't oogenblik dan eene loting gelijk onze groote Confrater aHet Handelsblad het heeft voorgesteld. Nu hierdoor ware de hatelijke loting niet radikaal afge schaft. Overigens in Duitschland bestaat de loting nog. In Duitschland telt men jaarlijks 500 duizend militianen tot den dienst bekwaam. Moest men ze allen oproepen waar zou men er meê varen om ze te kazerneeren, uit te rusten,enz. Wat willen ze dan 1—De Volksgazet, 't orgaan der liberale firma Vijf Ezels CnU zegt Wij willen niet alleman soldaat, maar wy willen de afschaffing der loting, de afschaffing der schandalige zielhonderij der plaatsvervanging we willen de verkorting van den dienst- tijd, wij willen de verdwijning van onrecht en voorrecht. De afschaffing der loting I Zeg ons eens Als de loting zal afgeschaft zijn, hoe zal men 't leger aanwerven Ja, wie zal moeten soldaat worden Van een vrijwilligersleger wilt ge niet... Wat blijft er dan anders over dan het alleman soldaat 't gene de plaatsver vanging afschaffen zou... Wij wachten uwe antwoord, Volks gazet Talrijk zijn ze in 't liberale kampje die van het Alleman soldaat niet willen en wellicht is de steller van 't arti keltje een dezer mannen. Maar 't is onbetwistbaar dat in het liberaal programma het Alleman sol daat geschreven staat. De liberale organen verklaarden het uitdrukkelijk La Gazette de Charleroi schreef in 1905 Wat wij willen is eene alge heele (integrale) oplossing der krijgs- kwestie met den persoonlijken dienst tot grondslag... En zij voegde er in 't zelfde artikel bij De persoonlijken dienst met het - verplichtend onderwijs en het zuiver algemeon stemrecht als toevoegsels. Op eene bemerking van Le Courrier de Bruxelles volledigde het liberale blad zijne zienswijze met te verklaren «Wij zullen alles afschaffen plaatsvervan- gingen vrijstellingen. De kleine semi- naristen zullen den ransel dragen zoo- als iedereen. Goed om weten L'Indépendance, het groot geuzenor- gaan, denkt er het volgende over Wij voor ons meenen, dat de alge- meene verplichte dieust alléén ons een leger zou kunnen geven, bekwaam om do verdidiging der natie te verze- keren. Lastenbetalers, houdt u gereed om in uwe zakken te tasten, tegen dat de vrienden van L'Indépen dance aan 't roer komen. Algemeene dienstplicht peperduur, hoor La Gazetteeen liberaal blad dat soms ernstig is, meent dat men den per- soonlijken dienstplicht door 't land maar zal kunnen doen aannemen, op voorwaarde van tevens de loting af te schaffen, waaruit de noodzakelijkheid zou volgen den algemeenen dienstplicht in te voeren. La Chronique deelt nagenoeg deze zienswijze. De wet, zegt ze, zal enkel - rechtveerdig zijn wanneer zij gansch de jonkheid onder de wapens zal roepen. Dat is het ideaal... Groene Pie eischt ook de afschaffing der loting en van de plaatsvervanging maar blijft ook zoo stom als 'non groe nen karpel over het aanworvingstelsel voor 't leger dat hij voorstaat. De groenen held verwerpt ook de wet van 1902 op 't vrijwilligersschap en wat blijft er dan nog over Het alleman soldaat Zeg eens, groene volksfopper, wat wilt ge De militaire kwestie. Er wordt tegenwoordig veel gespro ken en geschreven over loting, plaats vervanging, enz. voor en tegen. Dit belet niet dat in October en No vember, een nieuw contingent jonge rek rutenden dienst in de kazerne zullen aanvangen. Niets is zoo voordeelig dan eene gees telijke afzondering om onze Vlaamsche jongelingen tot den krijgsdienst te be reiden De eerw. heeren De Steur, leger- pastoor en Van Acker zullen deze retraite geven in het gekend Retraitenhuis van Gent, den 12 en 19 September, tolkens van den Zondag ochtend tot den Dins dagavond. Om inschrijvingen zich wenden vóór 9 of 16 September tot den E. H. Pastoor zijner parochie ofwel tot den E. P. Van Acker, bestuurder der Volksretraiten, Bestormstraat, 32, Gent. Oogskens trekken. In 1909 is de socialist De Bunne den heer Plancquaert over het hoofd gesprongen en Volksver tegenwoordiger geworden. De kristene demokraten hebben dat vreeselyk kwalyk genomen en ze willen niet meer mee kartelen. De roodjes hadden nu toch nog gehoopt dat de liberalen nog zouden willen meedoen met hen maar de blauwen hebben zelfs nog niet willen antwoorden op hunne voor stellen. 't Zit dus heel scheef met den zetel van gezel De Bunne. Le Peuple maakt echter van den nood eene deugd en het blad stelt do vraag waarom de socialisten hun getal stemmen niet van 6,300 tot 11,000 zouden kunnen doen stijgen, en zoo gezel De Bunne op zynen zetel houden door hunne eigene macht. Wees maar gerust, Peuple, gezel De Bunne zal in Mei 1910 weer mogen stoelen gaan vlechten Ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. In October eerstkomende, hebben een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen plaats voor het aanwijzen van 64 candidaten tot de bediening van Ordeklerk bij het Beheer van Spoorwegen en bij het Beheer van Posterijen, voor de helft te verdeelen tusschen de beide examens. Aan die examens mogen slechts deelnemen de onderofficieren, brigadiers en korporaals en gewezen onderofficieren, brigadiers en korporaals, die by hot Departement van Oorlog gunstig aangeteekend zijn en die ten minste 8 jaar werkelyken dienst tellen. Wie de voorwaarden van toelating tot die examens verlangt te kennen, leze de berichten die in de spoorwegstation en in de post- en telegraafkantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uiterlijk op 10 September 1909, bij het Departement inkomen. In het CASINO, te Gent. Met het terugkeeren der frissche dagen, zien wy het bezoekend publiek aae do Tentoonstelling steeds aangroeien en den byval vergrooten. Eenige schilderijen en beeldhouwwerken vonden reeds een kooper en ook verschillige kunstenaars zyn in onderhandeling om hun gewrocht aan den man te brengen. Wy herinneren dat de inkomprijs gesteld op één frank, den Zondag namiddag te rekenen van 1 uur, maar vijftig centiemen en den Maandag te rekenen van hetzelfde uur, maar 10 centiemen bedraagt. De sluiting is vastgesteld op 27 Septem ber 1909. Maandag aanstaande, 6 September, om 2 3/* uren, maandelijksche Vergadering voor de Huismoeders der Heilige Familie. Men is verzocht de kar rt niet to vergeten. Komt te verschijnen inhoudende de volledige nieuwigheden voor 't najaar en winter 1909 1910, verkrijgbaar ten Bureele dezer aan fr. 2,50 per post fr. 2,60. Vau's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 5 September 1909, M. CALLEBAUT, Botermarkt. DE NIEUWE Vlaamsche Illustratie. Op 11 September aanstaande treedt de NIEUWE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE haar 15' jaar in. Bij den aanvang van dezen nieuwen jaargang roepen wij de bijzondere aandacht onzer lezers op deze schoon c en goedkoope uitgaaf. Gedurende 14 jaar heeft dit goed vor- zorgdo tydschiift niet opgehouden, in beeld en in schrift, zijne lezers en lezeressen op de hoogte te houden van de verschillende gebeurtenissen des tijds Aldus heeft de Nieuwe Vlaamsche Illustratie het ver trouwen gewonnen van do vele huisge zinnen, waar zij iedere week als een goede en gezellige vriend wordt verwacht. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie ver schijnt wekelijks met 12 bladzijden druks en bevat benevens artikelen over wetenschap en kunst, beschrijvingen over maatschappelijke vraagpunten en over hedendaagsche toestanden, alsmede leer zame en boeiende verhalen, dit alles door een aantal prachtige platen duidelijk ge maakt. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie is wel degelijk de schoonste en goedkoopste Illustratie die er bestaat. Onze lezers kun nen haar bekomen aan den uiterst geringen prys van Fp. 3,60 voor de stad. - 4,20 buiten de stad. De inschrijvers van buiten de stad worden verzocht den abonnementsprijs te voegen bij hunne vraag om inschrijving MEN SCHRIJFT IN OP ONS BUREEL. Proefnummers zijn gratis ie bekomen Komt te verschijnen AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prys 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van De Denderbode. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Bestuurder der Carmelitersen te Botte- lare, den E. H De Lattre, onderpastoor te Bouchauto Onderpastoor, te Cruyshautem, den Eerw. Heer Symocns, Baccalaureus in de Godge leerdheid te Bellem, den E. II. Wauters, onderpastoor te Eed Wetteren te Bou- chaute, den E. H. Do Buck, priester in het Seminarie te Sarlardingen, den E. H. Janssens, surveillant in het Collegie te Lokeren. tÜtST Zie notarieele annoucen. 4de bladz. %nl«» en oinliügende koopt uwo SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Allo models en in alle prijzen. Bijzondere prys voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. AALST. Koei gestolen. Ten na- deele der Weduwe De Smet, Lindestraat, Schaerbeek, werd Dynsdag 11., in de weide nabij hare woning eene koe gestolen ter waarde van 450 fr. De Gendarmerie en onze stedelijke Poli tie opende een onderzoek en vernam dat de daders, het beest niet kunnende aan den man brengen, ze te Erembodegem hadden laten loopen. Het zijn twee nietdeugen wonende te Erpe, Hoonegem. Nog e«*n. Tusschen vele anderen heeft dit bewijs eene groote waar de voor u, want het is van de plaats zelf. M. P. Backaert, 28 Lange Ridderstraat, te Aalst, zegde ons Vier maanden lang leed ik aan zoo hevige nierpijnen, dat ik er 's nachts niet van sliep, en dan stond ik 's morgens vermoeid op, onbekwaam om te werken en gansch moedeloos, myn toe stand werd zoo erg dat ik mij verplicht zag het werk op te geven, ik had alles zonder uitslag beproefd en had niet meer het minste vertrouwen in al de zooge naamde middelen voor de nieren, maar een mijner kameraden vertelde zoovele won derbare genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren - verkregen, verkocht in de Apotheek De Valkaneer, dat ik toch maar besloot nog eene proef op verlichting te wagen. Ik werd in myne hoop niet teleurgesteld, want reeds na de eerste dagen was ik beter; ik hernam moed en eetlust, en na eene groote week was ik weder gezond, kon werken als voorheen en scheen nooit de minste pyn gehad te hebben. Daarom is het dat ik steeds uwe Foster Pillen voor de Nieren zoo warm aanbeveel, zegde ons den 27 Augustus 1907, M. Bac kaert, ik ben u ter zeerste dankbaar voor de genezing welke ik drie jaar en half ge leden bekwam dank aan uwe kostbare Foster Pillen sinds leed ik nimmer aan de nieren, noch aan éénig ander ongemak. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Rugpijn is een teoken van nierziekte, want de pijn komt niet voort uit den rug, maar wel uit do nieren, die zich juist aan het onderste gedeelte des rugs bevinden. De pyn is door verschillige vergiften ver oorzaakt, onder andere het uninezuur, die de werking der nieren verlammen en de gezondheid kan niet weerkeeren dan als die vergiften uit het lichaam afgevoerd wor den De Foster Pillen voor de Nieren zijn het bijzonder geneesmiddel voor de nier- en blaasziekten. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvry per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handtcekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 11. Een kerel had in eene estaminet nabij onze reizigersstatie drie flesschen wyn ge dronken toen het op betalen kwam be dreigde hij de bazin met een pak slagen. Hij werd door de agenten De Coninck en Buyl naar 't policieburcel geleid. LEDE. Vechtpartij. Maandag avond, rond 5 ure, waren Omor De Backer en Leander Bogaert, in de herberg Ver- schuere, Rossestraat, toen er tusschen bei den. ruzie ontstond Bogaert werd buiten gestoken. Deze liep-woedend naar huis om eene spade en sloeg al de ruiten uit, om langs daar binnen te geraken. De Backer greep een stuk hout. stampte de deur open en gaf Bogaert zulken geweldigen slag op het hoofd dat het bloed op den muur spatte. Bogaert viel in bczwyming. Petrus Jans sens sprong tusschen heiden en bracht Bogaert naar huis. De policiekommissaris kwam ter plaats om oen onderzoek te doen. De misdaad van Nederhasselt. Verschillige gottiigcn van Ninove hebben verklaard dat zy, rond 5 ure, den heer Camiel gezien hebben cp Burchtdora, die zich bij den heer Callier begaf voor de ge schiedenis van den hond. Niettegenstaande de verklaringen van minstens tien getuigen, blyft de verdachte hardnekkig loochenen hij verzekert zelf dat hy op den dag der misdaad niet buiten zijn huis is geweest. Tien dagen voor de ontdekking van het lijk van Mad. De Gelas, zegde een koop man in mosselen, to Haaltcrt, dat het lijk in kwestie gevonden was in eene beek. Zulks werd door verschillige personen ge hoord. Hot is slechts heden dat het feit verraden werd door eenen naamloozen brief, aan den heer rechter. De getuigen zyn heden onder- hoord. Niet ver van de plaats waar het lijk van de ongelukkige vrouw lag, heeft men een paar wielrijderssletsen gevonden welke geheel versteld waren. Ze zijn naar het parket van Oudenaarde gezonden. Men maakt allerlei gissingen over den oorsprong dezer sletsen, alsook over dien van den kantbeitel die op dezelfde plaats werd gevonden De aangekondigde verkooping van de goederen van Geerts zal plaats hebben. Het parket heeft geene redenen om er zich tegen te verzetten. Oskar Geerts en de Camus zyn sinds eenige dagen, herhaalde malen onder vraagd. De verdachten antwoorden koud weg door eenen ja of neen. Sinds eenige dagen heeft Sidonie hare blijdschap verloren. Zy heeft een zeer beroerden slaap. Hercules Geerts gaat trouwen met de dochter Kimpo, wier moeder de kleine Zoé opnam. Er is voor het oogenblik hoegenaamd geeno kwestie Camiel Geerts in vryheid te stellen. Hij, evenmin als de anderen, kun nen het gebruik van den tijd vaststellen tusschen 10 ure en half 's avonds en 4 ure 's morgends. ST.-LIEVENS-HOUTEM. Onge luk. Zondag namiddag, tydens de velo- koersen die alhier plaats hadden, liep het 9jarig meisje Van Wassenhove over den steenweg der Dorpplaats en werd door eenen voorbijsnellenden velorijder gevat en overreden. Het kind werd bewusteloos in eene naburige herberg binnengedragen. Het had twee erge wonden bekomen aan het hoofd. Een geneesheer vanNederbrakel, daar juist ter plaats, diende de kleine de eerste zorgen toe. Het bleef langen tijd in bedenkelijken toestand, zoodat de eerw. heer onderpastoor het de H. Olie toediende. Men vreest voor haar loven. In de Zuidstatie te Gent is eene mis daad ontdekt. In eenen wagon 3* klas van eenen trein, die uit Brussel kwam, is 't lijkje van een pasgeboren kind, in dag bladen gewikkeld, gevonden. De schedel van het arme wicht was gebroken. De Tombola der Tentoonstelling van Brussel blijft de gunst van 't publiek genieten vooreerst omdat de reeks groote loten aanlokkend is, dan omdat de trek kingen zich in weinig verwyderde tyd- ruimten opvolgen en dat men geen jaar en langer nog moet wachten om te weten of men een gelukkig hand heeft gehad dan ook nog, omdat de guede toovergodin der Tombola, met eene byblyvende wijsheid hare gunsten bedeeld in al de standen der samenleving en bijzonderlyk in de nederige huisgezinnen eindelyk omdat de prys der biljetten zoo klein is in vergelijking der zeer groote loten die men winnen kan 't is een kleintje van een frank to wagen om er 150,000 te winnen. Bovendien is de Tombola bestemd om van de Tentoonstelling van Brussel in 1910 een der schoonste te maken die ooit ter wereld zijn gezien geweest. Als wij biljetten der Tombola koopen, voldoen wij te zelf - der tyd onze nationale eigenliefde en ons persoonlijk belang. O. P. 2-9-09. Er is brand geweest bij de pompiers te Anderlecht. Het torentje, dat het arse naal bekroont en waar de archieven van het openbaar onderwys worden bewaard, is vernield en het bovengedeelte van het gebouw heeft veel geleden. De schade is nogal groot en vele papieren zyn vernie tigd. Gezien de suikerijpeën F. C. JAOOBS de zuiverste en de beste zijn, raden wy onze lezers aan zich geene andere merken te laten opdingen. Twee genezingen van Belgen te Lourdes. Zaterdag namiddag, tijdens de processie van het H. Sakrament, zyn te Lourdes twee Belgen genezen het feit werd Zondag door het bureel der genees kundige bestatigingen bevestigd. Emilie Ancelot, 28 jaar oud, wonende te Chatelet, sinds drie jaar lam, gaat thans zonder moeito Aline Bertincharaps, 45 jaar oud, wonende te Mont-Sinte-Aldegonde die, ten gevolge van heelkundige bewerkingen, aan den lever, de maag en de nieren leed, heeft een* groote beterschap bekomen. CIBILS zuiver extract van rundvleesch of geconcentreerde bouillon, aan 5,20 de doos van i kilo en 1,65 do flesch voor 18 tassen aan 9 centiemen. Het weer in September. Vol gens den ouden generaal krijgen we in September Van 1 tot 3, frisch en over trokken weer van 4 tot 14, redelyk schoon, zachte temperatuur, behalve des avonds van 15 tot 22, regenbuien met afwissoling van zonneschijn van 23 tot 26, verwarming, onweerachtig van 27 tot 30, koud, we8terwind met regenvlagen. De oude generaal verzoekt de lezers, die nog zouden twijfelen aan de juistheid van zijne voorspellingen, van deze te ver gelijken met het weer dat we tot nu toe gehad hebben. Ze zullen dan kunnen be- statigen, zegt hy, dat minstens altijd 75 p. c. en soms wel 90 p. c. van zijne voorzeg gingen juist uitvallen, wat toch het maxi mum is dat men van een goeden voorspeller mag verwachten, aangezien de meteoio- gische kennis nog veel vooruitgang te maken heeft. Naar een gezaghebbend sterrekundige beweert, zal de maand September over het algemeen gekenmerkt zijn door puik we der, bij uizondering evenwel der eerste dagen van de maand. Rond den 10" verwacht men rijzing der luchtgesteltenis en eene reeks schoono dagen worden voorspeld tot den 20. Op dit tijdstip zal het drukkend worden, zeer warm, te warm zelfs, afgewisseld met regen en onweders. Het einde der maand zal door mooi weder gekenmerkt zijn en over 't algemeen biedt September zich als eene droge maand aan.Laat ons wachten. De hopoogst. In België heeft men goed weder gehad voor het bloeien der hopplant de regen der laatste dagen heeft in enkele welverzorgde tuinen veel deugd gedaan, doch weinig baat byge- bracht aan de talrijke zieke, doorslechte hopvelden. Er zal dit jaar weinig hop zijn, dat is de meening van handelaars en land bouwers. De Poperingestreek zou 17,000 tot 18,000 centenaren, en het Land van Aalst onge veer 15.000 centenaren geven daaren tegen was het verleden jaar 53,000 voor Poperinge, en daaromtrent 50,000 voor Aelst tezamen op 2,800 hectaren. De Abonnenten van deze gazet die zich zwak en uitgeput gevoelen, en dezen welke lijden aan bloedloosheid,kloppingen, nevralgies of ruischen der ooren, zullen in weinigen tijd cone volmaakte gezondheid terugvinden, indien zij hunne toevlucht nemen tot de ijzerhoudende Pil van Dr Ra- phaël, die tegen fr. 1,75 verkocht wordt in alle goede apotheken. Een schrikkelijke brand heeft Dyns dag avond te Mecholen een der aanhoorig- hedeu van de brouwerij Yan Diepenheeck vernield. Deze brouwerij, die zeer uitge strekt is, heeft twee ingangen, in de Beffer- straat en Varkensstraat en is ingesloten tusschen byna al de woningen van beide straten. Het was rond half zeven dat een werk man die in het oliemagazyn kwam, de brand bemerkte Het alarm werd oogenblikkelijk gegeven.De policie en de pompiers werden verwittigd, doch het vuur verspreidde zich intusschen met zulke verbazende snelheid, dat weldra de kuipery.de schrijnwerkerij en het magazijn in brand stonden en heel dc blok maar één vuurgloed meer uit maakte. De vlammen sloegen met eene schrikkelijke kracht boven de daken en door de vensters en de rook was zoo gewel dig dat gansch de Veemarkt en de Beffer- straat bedekt waren. De pompiers die voorzien waren van al de pompen, zetten zich moedig aan 't werk terwijl men uit de aanpalende woningen al redde wat gered kon worden. Do wind sloeg in 't westen en randde het dak aan van het hotel Keizershof. Dit gebouw, als ook degenen welke zich rondom de brou- wery bevinden, waren thans in groot gevaar en de inwoners vluchten angstig weg. De stoomspruit wierp met volle kracht het stroomende water in den vuurpoel, die ongenadig scheen, doch dank aan de dap perheid der pompiers kon men er in geluk ken de aanpalende woningen van eeoe onvermijdelijke ramp te bevrijden en was men rond 9 ure den brand meester. De pompiers werkten tot middernacht. Heel de kuipery, de schrijn werkery en het oliemagazyn zyn de prooi der vlammen ge worden. Deze brand had heel de bevolking te been gebracht en de policie en de gen darmerie hadden dan ook de grootste moeite om de orde te handhaven. Al de overheden waren ter plaatse. Do oorzaak van deze ramp is niet gekend. Alles is verzekerd. Het magazyn van mu ziekinstrumenten, toehoorende aan M. Van den Eynde en het hotel Keizershoftoe hoorende aan M. Moris, hebben bijzonder veel geleden en ondergaan aanzienlijke verliezen. TYPHUS. Nu dat de u typhus alom heorscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marib, te verkrygen bij O. Taeymans-Druck, 84 Groote Markt, Aalst. Woensdag morgend heeft er te Deinze, tusschen twee duivenkooplieden, de ge- naamden Henri De Baere van Meulebeke (Thielt) en Achiel Verwee van Gent eene zeldzame wedding, bedragende elk honderd frank, plaats gehad. De eerste moest twaalf honderd duivenjongen azen (eten inblazen) op een uur tyds. Van voor het gestelde uur waren hon derden nieuwsgierigen aanwezig om den man aan het werk te zien. Eenige minuten begonnen kon men reeds zien wie er ging gewonnen zijn. Toen dan ook vyf en-veertig minuten verloopen waren, had Henri De Baere reeds met het werk gedaan, doch daar er vyf-en-dertig kilogram eten moest verbruikt worden, is hij dan opnieuw begonnen en heeft er nog een twee honderdtal by geaasd. De toeschouwers hebben hem luidruchtig toegejuicht. M. Van Marcke, 32 jaar oud, zoon van den volksvertegenwoordiger van Luik, begaf zich Dinsdag in de omstreken van Chimayin auto, mot de chauffeur Lamberty van de wapenfabriek van Herstal, met rechange-stukken voor motocycletten, be stemd voor de groote manoeuvers. Terwyl de auto met verbazende snelheid voorbij het kasteel van Fontaine.de helling van Emptine afreed, botste hy eensklaps tegen eenen grooton steen die op de baan lag. De auto deed eeDe verkeerde beweging en ondanks do pogingen van den chauffeur, vloog hy over eene gracht en reed zelfs een eindje in het veld, waar de twee inzit tenden er uit sloegen. De chauffeur-mecanicien bleef ongedeerd. M. Van Marcke lag bewusteloos nevens de gracht. Men droeg hem in het kasteel van Fontaine, waar dokter Collaert dadelijk kwam toegesneld. Alle hulp was vruchteloos, M. Van Marcke bezweek. De geneesheer bestatigde dat hij verschillige ribben was gebroken en bezweken was tengevolge der inwendige kneuzingen. Het slachtoffer is gehuwd en vader van verschillige kinderen. Zijne vrouw bevindt zich te Spa. M. Van Marcke was dienst- overstd in de wapenfebriek van Herstal. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelijk de borstsi roop van Depratere, zij is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altijd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Dinsdag avond, rond 9 ure, bevond zich te Philippine, zekere Dc Mul in de herberg van vrouw Fontenoy. Op eens trok hy eenen revolver en loste een schot op de waardin. De kogel vloog in haar aangezicht en is onder het kaaksbeen blyven steken. De vrouw vluchtte naar hoven, achter volgd door haren aanvaller. Alsdan heeft Dc Mul drie schoten op de dochter Clemen tine, die reeds te bed was, gelost deze is gelukkiglijk niet getroffen. De Mul is een oud-gedieudo van Oost- Indië, die betrekking trachtte aan te knoo- pen met de dochter. De moeder was daar tegen cn De Mul had besloten eenen nieuwen diensttijdaa'n te gaan in de kolonie. Dinsdag avond kwam hij in de herberg en vroeg om een onderhoud tc hebben met Clementine, die reeds slapen was De moeder weigerde hare dochter te roepen, waarop hy zijnen revolver trok. Men weet het overige. De wachtmeester D'Hont en de gendarm Stormesand hebben De Mul aangehouden. Donderdag werd hy naar Middelburg over gebracht. Dr Haers heeft de eerste zorgen toege diend aan het slachtoffer. Deze is Woensdag naar het heelkundig gesticht van Assenedo overgebracht. De familie Fontenoy is afkomstig van Ever- gem-Doornzele. De echtgenoot August is sedèrt een 3 tal jaren naar Amerika ver trokken, zijne vrouw en kinderen achter latende. zeep aller dames is de alleen echte Slok |>':iiti>(ljeg-Zoe|t van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozen de jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint a 75 cent. per stuk, verkrygbaar hij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Markt en Lange Zout- straat, te Aalst. De werkman Emiel Aubert, van Héles- mes, by Valencyn, verdacht sinds lang zijne vrouw hem ontrouw te zijn. Woens dag avond kwam hij onverwachts te huis en bevond dat zijne vermoedens gegrond waren. Aubert trok eenon revolver te voorschyn en doodde zynen tegenstrever. Daarna ging de moordenaar zich gevan gen geven. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 15 9. Vrouwelijk 6 Huwelijken. F. De Smedt, metser, met B. De Vulder, z. b, A. Van der Heyden. st-ofbew. met M. Van Cauwenbergh, tw.H.De Brauw, handelaar, met M. Schellaert, z. b. L. De Neve, schrynw met J. Hoffman, naai ster. A. Steen haut, verwer, met J. Audenaert, tw. A. Redant, tw. met M. Wasteels, tw. A. Van Gysegem, politieagent, met M. De Smet, kleerm. Overlijdens. M. D'Haese, we Janssens, huish. 67 j. Gentsche steen,w.T. Baeyons, wr Blanc- kaert, 63 j. Lindenstr. 2 kinderen onder de 7 jaren. Onder de hooge bescherming van het Belgisch Staatsbestuur Gansche voorbereiding tot de loopbanen der zee. De aannemingsexamen zijn op 27 September t. k. bepaald. Voor prospectus-inschrijving zich te wenden tot de 12», Urouwersvliet, A.1%1 TWERPEM,

De Denderbode | 1909 | | pagina 2