Donderdag 16 September 1909 5 centiemen per nummer 64,lë Jaar 4189 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. JW VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het liberalism. D OMPERS XIIP Vlaamsch Natuur- Geneeskundig Congres. EEM EDI AM DE II. DE DENDERBODE. Dit j)lad verschijnt den Woensdag enfZaterdag van iedere -week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden g6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont gingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQKJB «UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in don voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. y%4-Ist, la Sept. 11)09. Volgens do liberalen beteekent Libe ralism vrijzinnigheid, fakkel van ver lichting. Indien deze woorden de wezenlijke beteekenis hadden, welke de liberalen er aan geven,indien zij hunne oorspron kelijke beduidenis hadden, dan zouden wij, Katholieken, de liberaalste men- schen ter wereld zijn. Nu op onze dagen worden er slechte, verderflijke zaken onder schoone woor den verborgen ja, er heerscht verval- sching en dit bijzonderlijk aangaande de ware beduidenis van het liberalism En inderdaad, wat beduidt libera lism t... Ja, wat beteekent het, niet vol gens de afleiding van het woord, maar wel in werkelijkheid Werkelijk als beginsel, als princiep beteekent liberalism de algeheele los scheuring van den mensch van alle buiten hem bestaande macht de losscheuring van alle gezag zoo danig dat iedere onderwerping aan gezag buiten zich zelven eene vernede ring is voor den mensch. Hij wil volkomen zijn eigen heer en meester zijn, niemand mag hem iets te bevelen hebben. En hieruit spruit de godverloochening voort. Immers het gezag is eene uitstraling der heer schappij van God en door de verwerping van alle gezag wordt men logisch tot de godverloochening gevoerd En als er geen God bestaat, leeren de liberalen, waarom zich er meê bekom meren,zijne Geboden onderhouden, Hem als slraffeudeu Rechter vreezen Het liberalism voert dus tot volkomen ongeloof, tot godverloochening. In zijnen wanzinnigen overmoed han delt het lijk Satan,die ook opstond tegen den Alvermogendon God Het hedendaagsche liberalism heeft zijn god verloochening overgeërfd van zijne voorzaten, de Fransche revolu- tionnairen of sansculotten der jaren 1790... De leus dier sansculotten of zonder broeken was Vrijheid, Gelijk heid en Broederlijkheid, i. a. w. Wij zijn allen gelijk, niemand staat boven ons. Nu,daar niemand boven hen mocht staan, hebben ze God van zijnen troon gestooten... en in plaats der ontroonde odheid, verhieven zij de menschelijke rede op 't Altaar als godin, onder de (o)— 40* vervolg. "Van tijd tot tijd richten de blauwe bril glazen zich naar de speeltafel en bleven de breinaalden op de knieën der onderwijzeres rusten Pablo scheen dien blik niet te kunnen verdragen. Hij stoorde herhaaldelijk het spel om de gordijnen te gaan wegschuiven en zich te overtuigen of het weder veran derde. Bravo riep hij, cr verschijnen ster ren in de lucht. Buiten wordt het aange naam, Zijt gy voornemens, neef, heden avond eene wandeling in het park te doen? vroeg Carme» eenigszins schertsend. Waarom niet Eene kleine wande ling maken vooraleer slapén te gaan, is gezond en heilzaam, beste nicht Paquita. Paquita, die de onbeschroomdheid niet bezat van haren neef, werd rood tot achter de ooren. Naarmate het uur vorderde, scheen zij angstig, bekommerdmen hadde gezegd dat zij het gegeven woord betreurde. Van de vier personen welke in het salon bijeenzaten, behield Carmen alleen hare koelbloedigheid. De avond ging traag voorby tot tien ure de onderwijzeres stond op en gaf teeken om ter rust te gaan. gedaante eeuer schaamlelooze vrouws persoon Do geschiedenis leert ons, het staat er in bloede letters geschreven, tot wat al rampen en ongelukken die losscheuring van alle gezag van Kerk en Staat Frank rijk reeds heeft gevoerd en zal blijven voeren Er gaan weinig dagen voorbij, dat de katholieken niet uitgescholden worden voor dompers. Hoort wat De Arbeideen socialistisch weekblad van Holland, over die dompers alzoo wel schrijft Ook in dezen tijd, zijn er onder de katholieken een groot getal geleerden van den eersten rang, meest pries ters. Wat uit het kerkelijk arsenaal komt, mag gezien worden, en over- treft haast in elk opzicht het werk van protestansche geestelijken. De die- naren der katholieke Kerk, zwerven door alle streken der aarde. Wanneer de Kerk wil, is zy bij machte een wereld woordenboek uit te ge ven,daar hare dienaren en zendelingen alle talen der wereld verstaan. Natuurlijk r. ieder in zijne streek. Mgr. Nolens is professor benoemd in de hoogeschool te Amsterdam, dus wederom een priester. De Duitsche Jesuïten geven sedert 35 jaar oen maandschrift uit, Stimmen axis Maria Laach, en zij hebben het op eene wetenschappelijke hoogte gebracht, waarnaar andere geleerden te vergeefs streven. Als wij nagaan wat de katholieke Sociale Aktie in ons land doet, wat i) zij uitgeeft, en met hoeveel bekwaam- heid hare boeken en brochuren ge- schreven zijn, dan ook moeten wij daarin eene vermaning zien, om voor- zichtig te zijn met onzen woorden- keus tegen de priesters of hunne gelijken. n Inderdaad wordt daaraan te weinig aandacht geschonken. En toch be- strydt men eene zoo machtige, maar vooral eene zoo wetenschappelijke, zoo sterke instelling, niet met het enkele woord dompers, of met spot. o Spot kan treffen, maar wordt bij her- i) haling vervelend, en dan treft hy den spotter zelf. Spot trouwens bewijst nooit iets. De al te groote begeerte om zich te bevrijden van eene verplichting, die men aan iemand heeft, is een soort van ondankbaarheid Larochefoucauld. Ja, lieve nichten, begeeft u naar bed, sprak Pablo gij kunt niet beter doen, gy valt in slaap en, zonder u eenigszins te willen kwetsen, ik mag er bijvoegen dat gij dezen avond ongelukkige speelsters waart. Op deze woorden boog hij zich om do hand te kussen van Carmen en vervolgens die van Paquita. MejBrown opende nu de deur van het salon en keerde hun den rug. Pablo maakte van dit oogenblik gebruik om zijne sidderende nicht een veelbeteeke- nisvollen blik toe te richten. Wee6 uwe belofte indachtig, sprak klaar uit dien gebiedenden oogslag, en wacht u wel ze niet uit te voeren. De kamers welke de meisjes betrokken, waren op de tweede verdieping gelegen, en gaven uit op denzelfden gang als die van Mej. Brown. Het was een lange gang, zooals men er in oude gebouwen aantreft. Zooals alle avonden, vergezelde de on derwijzeres hare leerlingen tot aan den dorpel hunner kamer en nam er afscheid van, na ze omhelsd en den goeden nacht ge- wenscht te hebben. Paquita scheen haar nog vuriger te om helzen dan gewoonlyk. Teergeliefd tortel duifje Zou zij de belofte houden welke men haar ongotwijfeld had ontrukt Zou zij zich met neergebogen hoofd in den muil van den leeuw gaan werpen Gelukkiglijk was hare moeder daar, die haar niet uit het zi ïht zou verliezen. Eva trad hare kamer binnen, In plaats en Hot voorloopig programma van dit Congres, dat te Brussel op 18, 19 en 20 September a. s. zal plaats hebben is vastgesteld als volgt Zaterdag18 September, om 2 uur Openingszitting in het Paleis der Aca demiën. Daarop, afdeelingszittingen Om 6 uur, openbare Voordracht van Dr R. Wybauw (Spa), in het groot audi torium van natuurkunde der hooge school. Onderwerp Belgische bad plaatsen (met lichtbeelden) Om 8 V* uur 's avonds, in den Neder- lanschen Schouwburg, Gala-vertooning door het tooneelgezelschap van Willem Royaards, dat zal opvoeren Eleker- lijck Heen middeleeuwsche moraliteit, en Een ghenen ghlijck tafelspeelken», een klucht van omstreeks 1500. Zondag19 September, om 9 uur 's morgens Afdeelingszittingen Om 2 uur Voordracht, door Prof. Burger, van de Amsterdamsche Hooge school, voor de vereenigde atdeelingen gehouden Daarna laatste Afdeelingszittingen on bespreking der verslagen van Prof. Bayet en Dr Behaegel over de Syphilis Om 6 uur Banket in het Groot Hotel» waarna de congresleden door de Gemeenteoverheid op het stadhuis zullen ontvangen worden. Maandag, 20 September, van 10 tot 12 uur, zal de galery van het Arenberg- paleis voor de congresleden openstaan Om 1 uur, Lunch in het eiland van Terkameren-Bosch daarna, bezoek aan de Sterrewacht te Ukkel. Andere bezoeken aan openbare of pri vate gestichten van wetenschappelijk belang, alsmede operatie-en demon stratiezittingen worden eveneens inge richt Het Congres telt tot nog toe 550 toe treders. Nieuwe toetreders worden ver zocht hun bijdrage (minimum 5 fr.) per post te sturen aan Dr C. De Bruyker, Groot Kanonplaats, 6, Gent. In ruil ont vangen zij dadelijk de twee verslagen over de syphilis (een boek van 103 blad zijden). Een vijftigtal sprekers zyn reeds in geschreven. Daaronder stippen wy aan Prof. Bayet (Brussel), die zal behan delen De Diagnose der Syphilis Dr Behaegel (Brussel) «De behandeling van in bod te stappen, wikkelde zij zich in een laken mantel, doofde het licht uit en de deur openlatende, waakte zy geduldig. De dienstboden die op de hoogere verdie ping sliepen, gingen heen en weer lang zamerhand stierf alle gerucht weg en op het kasteel heerschte de grootste stilte. Eva hoorde enkel nog de kloppingen haars harten. Het uurwerk op den kerktoren sloeg elf uren en dit geluid, dat door de eenzaam heid weergalmde, kwam tot het oor van Mej. Brown Juist op dit oogenblik opende men voor zichtig eene deur, aan het andere uiteinde van den gang kort daarna zag Eva eene schaduw langs heen de duisternis slui pen. Er bestond geen twijfel meer, het was Paquita. Op den grooten trap was het zeer duister, de schaduw tastte aan de muren en vermoedde geenszins door iemand opge volgd te worden. In den gang brandde een nachtlicht. De ingangsdeur was sterk gegrendeld, er moest niet aan gedacht worden deze te openen, Paquita kende echter de ligging der plaatsen, langs eene zijdeur bereikte zij het werkbureel. Zij ging recht naar een mandeken, nam er eenen sleutel uit en zoo bevond zy zich weldra in het park. Om alle gerucht te vermyden, sloot zy zelfs de deur achter zich niet toe. Paquita was nauwelijks een paar minuten buiten, als de onderwijzeres op hare beurt denzelf den weg insloeg. der Syphilis»,* Prof. Reychler (Brussel): Absorptie DrA. J. J. Van de Velde (Gent): Proteïne- en suikerontbindende enzymen Prof. J. E. Verschaffeit (Brussel) De inrichting en 't nut van het Leidsch cryogeen laboratorium Prof C. De Bruyne (Gent) Levens cyclus van eenige Duinplanten Dr F. Daels (Gent)De Kanker Dr Gunz- burg (Antwerpen) «Periarthritis chro nica Dr De Waele (Gent)Dr Fr. De Beule (Gent); Prof. Waxweiler(Brussel); Prof. Heymans (Gent), enz... Het volledig programma, alsook alle inlichtingen over de plaatselijke inrich ting, kan men bekomen van Dr H. Ter- linck, IJzerkruisstraat, 92, Brussel. Warm aanbovolen aan alle Vlaamsche vakmannen, alsook aan alwie nog twij felt over de waarde van onze taal als voertuig van de wetenschap Goddelooze opvoeding. De «Aca démie des Sciences Morales te Parijs mocht in haar laatste algemeene verga dering deze beteeken isvolle woorden hooren Het getal jeugdige misdadigers, dat ondanks het dalend geboortecijfer voortdurend toeneemt, is een ware ramp voor het hedendaagsche Frank- ryk geworden. De dagbladen hebben dagelijks geheele kolommen noodig, om de lezers op de hoogte te brengen van de moordtooneelen van eiken dag, en wanneer de moordenaar gegrepen wordt, staat meestal tegenover den policie-commissaris een jong mensch, dikwijls een kind. Dat zijn natuurlijko gevolgen van de goddelooze opvoeding der jeugd in de Fransche volksscholen. En zeggen dat onze liberalen hunkeren om dien zelfden weg op te gaan. Nieuwe geldstukken. Binnen kort zullen er nieuwe nikkeltjes van 25 cen tiemen en koperstukjes van 2 centiemen in omloop gebracht worden. Daartoe heeft er onlangs in de Munt eene aanbe steding plaats gehad van 47.000 kilos koper en 6,600 kilos nikkel. Op het einde der maand September of begin van October zullen de 47,000 kilos koper veranderd zijn in tien miljoen stukken van 2 centiemen,'t zij de som van 200 duizend fr., de 6,600 kilos nikkel zullen vier miljoen nikkels van 25 centiemen opleveren, of een miljoen frank. Het was maneschijn en gemakkelijk om het spoor van Paquita te volgen. Mej. Brown begaf zich zonder aarzelen langs den kant van den hof. aan welks uit einde de broeikas was gelegen. In de dreef struikelde de onderwijzeres tegen eene kei, zij had slechts den tijd zich haastig te ver bergen, want het gerucht had de aandacht gewekt van Paquita, die zich omgekeerd en in alle richtingen rondgekeken had. Zij hernam haren loop, nog veel sneller en kwam bezweet voor de broeikas aan. Pablo wachtte haar op den dorpel af. Ach, liefste, gy zijt waarlijk goed. Gij hebt woord gehouden. Zie, neef, gij moogt het my niet ten kwade duiden, maar ik ben zoo bevreesd geweest. Verbeeld u dat ik straks dacht achtervolgd te worden. Dit was eene inbeelding elkeen slaapt en niemand denkt aan ons op dit oogenblik. Maar kom in de serre, wy zul len er meer op ons gemak wezen, wij heb ben zooveel aan elkander te vertellen. O, wees gerust, liefste gij hebt nu niets te vreezen van uwen verloofde, die voor u zooveel eerbied als liefde koestert. En beiden traden de broeikas binnen waar planten uit den tyd van Eva nog hur.no welriekende geuren verspreidden. In het midden dezer plaats, op oen kruis punt waarin verscheidene wegen uitgaven, stonden eenige zetels. Zet u neer, sprak Pablo. Vervolgens zich op de knieën zettende, vatte hy de hand van Paquita en kuste ze. Eene les van spraakleer. Uit hoeveel letters bestaat het ABC Uit drie. Noem die alle drie A, B, G. Wat zijn klinkers Stukken van 20, 10 en 5 fr. Wat zijn medeklinkers Stukken van 25, 10, 5, 2 en zelfs van 1 centiem. Noem eenige zelfstandige naam woorden Weduwenaar, jonkman, rentenier. Wat zijn koppelwoorden Huwelyk, verbintenis, genoot schap. Wat zyn byvoegelyke naamwoor den Bruidschat, titels en zelfs drinkgeld Wat zijn voornaamwoorden Sus, JaD, Piet, Jef, Gust, enz. Wat zyn werkwoorden Timmerman, smid, schoenmaker. Wat is een onregelmatig werk woord Een dronken werkman. Wat zyn lijdende werkwoorden Dichters en gazetschrijvers. Wat is een hulpwerkwoord Geld. Wat zyn deelwoorden Erfenis en geschenkeu Wat is de tegenwoordige tijd Niet al te best, maar wij kunnen *t er mee doen. Wat is de toekomende tyd f Dat weet God alleen. DOM. Dat de socialisten op de dom heid der menigte azen, dat is algemeen gekend zonder die domheid zouden zy het niet ver weten te brengen. In een factuum tegen het Staatsbestuur zeggen zij het volgende Meuschen beschermen, dat niet, maar honderd duizenden geven tot t aanmoediging van paarden-, geiten-, koeien- en varkensfokkerijen. Beesten zijn immers belangrijker dan de menschen Zy verzwijgen dus dat paarden, gei ten, koeien en varkens beschermd wor den in het belang der menschen, en niet in 't belang dier arme dieren, en dat de menschen zonder die bescherming alles wat duurder zouden te betalen hebben. Toch rekenen de socialisten op de domheid hunner volgelingen, die zy willen gelijk stellen met paarden, gei ten, koeien en varkens, en onder mon- schelyk opzicht zelfs met apen, bewe rende dat de menschen. althans de soci alisten, van apen voortkomen. Proficiat Vooreerst, laat my u mijnen innigen dank uitdrukken omdat gy mijn verzoek hebt ingewilligd. Vandaag ben ik uiterst verheugd. Gij stemt er dus in toe met mij in het huwelijk te treden, mot dien armen ouden neef Pablo, zoo onwaardig door eene verrukkende schoonheid als u als echtgem tot aanvaard te worden Ja, onwaardigdit maal liegt gij niet, murmelde Mej. Brown, die achter oen boom verscholen, geen woord van het ge sprek verloor. In plaats van op de vraag van haren verliefde te antwoorden, verborg Paquita haar gelaat tusschen hare kleine handen. Half ongeduldig, half schertsend, greep de Spanjaard de kleine handen vast. Bekijk mij eens goed in het aange zicht Maak ik u bevreesd Eilaas gij weet wel het tegenover gestelde maar ik ben zoo beschaamd op zulk uur hier gekomen te zyn, my met u alleen te bevinden. Wat ik gedaan heb is zeer slecht. Moest my n vader het weten! En mijne onderwijzeres, wat zou die zea- gen? Gy spreekt over uwe onderwijzeres, een wezen dat ik schuw als de pest en die beter zou gedaan hebben op haar eiland to blyven dan naar hier over tc steken. Zy is ons toch zoo genegen, don Pa- blo. Hare toewijding strekt allen tot voor beeld. Wy hebben haar hartelijk lief. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1