Zondag 19 September 1909 5 centiemen per nummer 64gle Jaar 4190 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Legerkwestie. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrijdenkers- Congres. CLAUDE MICHON Liberale huichelarij. Zondagrust. DE DENDERBODE Dit ulad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ▼tuigen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. GUIQUB IIJUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelal, 18 Sept. 1909. Zondag jl. werd te Brussel een congres van vrijdenkers gehouden en 't waren weer eens de roode socialisten die er den hoogen toon voerden. De plaats waarover wij beschikken laat ons niet toe al de besluitselen meê tedeelen die daar gestemd werden. Wat er uit te besluiten valt, 't is dat het de vrijdenkers zijn die het minst van vrij den ken mogen spreken. De heeren vrijdenkers hebben daar eens uitgelegd hoe zij de vrijheid ver staan en wat zij van de liberale en socialistische gekozenen verwachten. Nu die verwachting is eenvoudig de volko- mene loochening der vrijheid. De blauwe en roode gekozenen moe ten allen vrijdenkers zyu Ze mogen hunne kinders onder geen hoegenaamd voorwendsel naar de gods dienstige of katholieke school zenden Ze moeten alle toelage aan vrye scholen weigeren Ze mogen geene andere onderwijzers benoemen dan mannen die men van godsdienstige gevoelens te bezitten niet verdenken mag Ze moeten uit de schoollokalen en uit de schoolboeken alles verwijderen dat van godsdienstigen aard is Ze moeten in de wetgevende kamers tegen de begrooting der eerediensten stemmen en als zo de overhand hebben ze verwerpen Ze moeten in de provinciale- en ge meenteraden tegen de toelagen aan kerkfabrieken, legen de begrootingen en rekeningen der kerkfabrieken stem men Ze mogen in de hospitalen, weeshui zen, ouderlingenhuizen geene non dul den Ze mogen nooit in beraadslagende lichamen met de katholieken stemmen en altijd uitsluitend hun vertrouwen aan vrijdenkers schenken. En dat zijn mannen die het vrije den ken, het vrije handelen voorstaan Een der leden vondt dat dit alles wat te ver gaat hij deed bemerken dat onzijdig ouderwijs voldoende was.... Men lachte hem feestelyk uit en riep hem toe Er bestaat geen onzydig onderwijs het onderwys is godsdienstig of wel ongodsdienstig... Dit is ten minste klaar en duidelijk gesproken. Het onzydig onderwijs is eene leugen en dit bekennen al dezen die geene huichelaars zyn. De heeren vrijdenkers hebben dan eindelijk ook willen toonen wat zij in Episode uit de Fransche (Revolutie 22e vervolg. In die dagen herinnerde zich nog ieder een den beroemden wichelaar Caliostro, en de oude Théot beweerde hare wetenschap en vooral hare kennis in 't horoscoop trek ken, rechtstreeks aan hem ontleend te hebben. Zy vroeg nu eerst naar eenige byzon- derheden betreffende de geboorte van Ro bespierre, waarbij als merkweerdig uit kwam, dat hij juist te middernacht, dus tusschen twee dagen in, ter wereld was gekomen. Hy kon dus zeggen, dat hy noch den 5Q noch den 6n Mei 1757 geboren was. Dit scheen de waarzegster van belang te zyn. Zy raadpleegde verscheidene astrono mische boeken, rekende op de tafel met onafzienbare getallen en vroeg steeds door naar de gekste dingen. Zoo wilde zy weten, of zijne moeder niet dikwijls grooten trek had in mossels, of zijn bloed soms geen blauwen glans had, of zyn haar, dat nu kastanjebruin was, vroeger niet blond geweest was en meer andere zaken. Robespierre raakte ten laat ste de kluts kwijt en dit was het, wat de •luwt SibjUe beoogd». Eindelijk trad zij 't schild voeren. Eene dagorde werd ge stemd om hulde te brengen aan de Spaansche anarchisten die te Barcelona, de kloosters hebben geplunderd, ver woest en dan in brand gestoken, die de Priesters en Kloosterlingen vermoord hebben... Ook werd protest aangeteekend tegen de aanhouding van den Spaanschen anarchist Francisco Ferrer, een revolu- tionnairen kwaadvuurstoker,die in zijne manifesten, die werden aangeslagen, van niet anders spreekt dan van hoofd af slaan van Keizers, Koningen en hooge personnagen, van plunderen van kerken en kloosters en vermoorden van Pries ters en Kloosterlingen. En daarmeê was het nog ten einde niet. Men zal zich herinneren dat zekere parketten hier te lande vervol gingen hebben ingespannen tegen kerels, die schandalige voordrachten gaven om de middels aan te leeren die het getal geboorten beperken en dat een van die voordrachtgevers hierom tot gevang zitting werd veroordeeld... Ehwel het vrydenkerscongres heeft tegen die vervolgingen en veroordeeling protest aangeteekend en geëischt dat men die schandalige leeringen vrij en ongestraft zou laten verspreiden. Ziedaar, 't bewijs van wat de vrij denkers in 't schild voeren, 't Ware eene der grootste onheilen die België zou treffen kunnen, moesten die liberale godshaters en godsdienstvervolgers op nieuw meester worden God beware ons Het orgaan onzer liberale firma «Vijf Ezels 4G° schrijft Wij willen niet alleman soldaat, maar we willen de afschaffing der loting, de' afschaffing der plaatsvor- vanging, we willen verkorting van den diensttijd, wij willen de verdwij- n ning van onrecht cu voorrecht. De groene held van Chipka, de ziekes- comediant. eischl ook do afschaffing der loting,dat wangedrocht, dat stekel- verken, die krokkedilje en daarbij de afschaffing der plaatsvervanging. Zou men hieruit niet moeten besluiten dat blauwtjes en groentjes beide't behoud der wet van 1902 op vrijwilligersschap willen Maar neon, ze willen er ook niet van Onze eieiuaS Representant, M. Rens, eischt ook de afschaffing dor loting en plaatsvervanging. Wat willen ze dan onze blauwtjes en groentjes I Ze willen wat Ze durven het niet zeggen de blauwe en groene volksbe driegers, maar wij zullen het in hunne voor 't raam, sloeg de gordijnen weg en zag naar buiten. Gy hebt geluk, burger. De hemel klaart zich op en toont zyn wonderen. Het uur is gunstig, zegde zy en richtte een van hare telescopen op de weinige sterren. Zeg mij toch, voor den duivel, wat gij mij te zeggen hebt I riep Robespierre ongeduldig. Zwyg, burger, duwde de vrouw hem toe in plaats van te antwoorden en Robespierre zweeg, Hij wilde haar in heure beschouwingen niet storen. Robespierre was reeds meer dan een uur by de waarzegster. De keersen walm den, zoodat de lucht in de kamer dompig werd. Madame Théot kwam eindelijk tot eene uitkomst, hield zich vermoeid en zegde toen op een zonderlingen, profeti- schen toon, terwijl ze een onbegrijpelijk gebarenspel vertoonde Burger Robespierro, hoor, wat de hemel mij omtrent u openbaart. Ik luister. Uwe geboorte stond onder den in vloed van het sterrenbeeld, de tweelingen, en deze gaf aan uw leven in ieder opzicht eene grootsche richting. Gij staat niet, ge- lyk zooveel raenschen onder den dwang der omstandigheden, maar zyt geroepen om de grootsche gebeurtenissen naar uwen wil te dwingen. Nu, terwijl ik spreek, staan in de buurt van uw gesternte nog enkele nevelvlekken, die zijne glans ver donkeren. U wacht dus nog een zware stryd. Maar gij zult uit de worsteling als Ze willen de algemeene dienst plicht, ze willen het alleman soldaat. Eens de loting volkomen afgeschaft en men verwerpt het vrijwilligersleger, wat blyft er anders over dan het alleman soldaat Ja, het alleman soldaat, dat willen de liberalen en de groentjes ook La Gazette een liberaal orgaan schreef Men zal den persoonlijken dienst- plicht slechts door het land kunnen doen aannemen op voorwaarde dat men de loting afschafte, hetgeen de noodzakelijkheid zal meebrengen den algemeenen dienst in te voeren En La Chroniquceen ander liberaal orgaan voegde er bij De wet zal slechts rechtveerdig zijn als zij geheel de jeugd zal wapenen. Dat is het ideaal Elk zal oordeelen Uit Turnhout schrijft men aan Het Handelsblad n 't volgende In de Kempen wordt het militair vraagstuk veel besproken, zoo als ove rigens in geheel het land. Wat het nieuw ontwerp betreft, iedereen weet er wat op af te dingen, Daarbij staat het vast, dat moest het stelsel van éénen man per familie toegepast worden, dit eene aanzienlijke vermeerdering van krijgslasten zou daarstellen. En van verzwaring wil men hier niet hooren. Een goed ingericht vrijwilligers leger blijft steeds het doel aller betrach tingen. Om tot dit doel te geraken, hebben wij hier verschillige stelsels hooren vooruit zetten. Een bevoegd persoon sprak ons ook van een stelsel, en ziehier wat hij ons zegde Laat de militaire wet met de loting en plaatsvervanging bestaan zooals zij nu toegepast wordt, doch schaft de vergoeding van 1 frank daags af. Men ondersteunt nu enkel jonge lieden, vermits het geld voor de ouders bestemd, toch over het algemeen tot ondersteuning dient van hunne zonen, binst den tijd dat zij soldaat zijn. Doch men kenne aan al de milicia- nen een jaarlijksch pensioen toe van 400 tot 500 frank, waarvan zij zullen genieten op den ouderdom van 50 of 55 jaar. Op voorwaarde nochtans dat degene - die dit pensioen wil genieten, bij zijne - aangeving voor de milicieloting, ver- klare dat hij aan de loting geen deel zal nemen dat hij vrijwillig soldaat wil worden zonder loting, om op 50- of55jarigen ouderdom het toegekend pensioen te bekomen. Het getal aldus bekomen vrijwilli- gers, zou jaarlijks afgetrokken wor- den van het contingent. Dit ware een groote stap naar het vrijwilligersleger. overwinnaar te voorschyn treden, uw ge sternte heeft eene groote, glansrijke loop baan. Zal ik mijne plannen kunnen door zetten vroeg Robespierre, terwijl hy ge jaagd ademhaalde. Gij zult niet alleen Dictator van Frank rijk, maar ook de schepper zijn van een nieuwen tijd. En mijn uiteinde Nu scheen de zienersblik van de waar zegster te wijken. Hare armen vielen slap langs haar lichaam, haar hoofd neigde flauw ter zijde en haar oogen sloten zich ten halve. En myn uiteinde f vroeg nogmaals Robespierre nog gejaagder; nog dringen der. Madame Théot wierp nog een vluchtigen blik naar buiten. De lucht had zich onder wijl betrokken. Gy ziet, antwoordde zij eindelyk flauw, do hemel weigert het antwoord Ik wil mjjn uiteinde kennen, raasde Robespierre haar tegen. Daarvan weet ik niets, burger Robes piorre. Alles wat ik u gezegd heb, zijn de openbaringen des hemels, nu is hy om sluierd. Ik kan u niets meer zeggen. Robespierre stond boos op, stampte woe dend met den voet op den grond en liep eenige malen de kamer op en neer. Vervloekte afzetterij, bracht hy ein delijk uit, wierp eenige assignaten op de tafel en was enkele minuten later weer in zijn rijtuig, waarin burger Duplay en St.- Just op hem wachtten. Werd zulk voorstel aangenomen, dan kon ieder jongeling zijnen ouden dag verzekeren, wat nu dikwyls het geval niet is. Daarby zou zulk stelsel eene ontlasting zyn voor veel Armbe- sturen. Onzes dunkens is dit voorstel goed te keuren. Aangaande de verzwaring der krijgs lasten antwoord de Regeering als volgt: Indien het nieuwe ontwerp, by toe passing van al. 7 van art. I eene ver mindering van diensttijd aanvoerde, zou deze voortspruiten uit eene verhooging van jaarlyksch contingent, voortkomend van de formuul een zoon per buisge zin Deze vermeerdering zou zekeren invloed hebben, doch alleen op de uit gaven voor de kleedingmassa en de uitrusting en in eene verhouding, die de ondervinding alleen kan uitwijzen. Maar die invloed zou niet aanzienlijk zijn, want zoo er meer kleeren en uitrustin gen mochten noodig zijn, de duurtijd van onderhoud zou daarentegen minder zyu. De eens gedane uitgave, die uit eene verhooging van jaarlijksch contingent zou voortspruiten, kan op 140 fr. per man becijferd worden. Maar zij zou bijna geheel vergoed worden door eene ver mindering van sleet, voortvloeieud uit de vermindering van diensttijd. - Dus als er 3 jongeliugen zouden moe ten optrekken in plaats van 2 om de verkorting van den diensttijd te kunnen invoeren, zou dat geene verzwaring zyn Men make dat de ganzen wijs En de meerdere uitgave voor de klee dermassa en de uitrusting, wapens enz., zou maar 140 fr. per manschap kosten. Maar, beweert men, zy zou bijna geheel vergoed worden door eone vermindering van sleet, voortvloeiende uit de vermin dering van diensttijd... Maar moeten de kleedermassa en uit rusting der mannen in verlof dan niet in de depóts bewaard worden Inder daad, want als dit niet zoo zou zijn, dan zouden do manschappen, in geval van algemeene oproeping, in geval van oor log, zonder militaire kleodij en uitrus ting moeten optrekken... Hot officieus orgaan Le Journal de Bruxtlles rekent dat, met het stolsel een man per huisgezin,er 35 ten honderd meer milicianen zouden moeten optrek ken, 't zij 4600 jongelingen meer. En als de kleedermassa en uitrusting 140 fr. per man zou kosten zou dit eene jaar- lijksche uitgave noodzakelijk maken van ongeveer 650,000 fr. zonder de steer tj es. Ook al geene verzwaring der mili taire lasten Wie kan dat aannemen Ja, ja, men make dat de ganzen wijs Gedurende den ganschen rit sprak hij geen woord. Eerst toea de heeren afscheid van hem namen, zegde hy tot St.-Just. Kom morgen vroeg bij my. Ik moet u spreken. Ook Coutrn en Lebas wil ik spreken. Verstaan Hy sprak tot zyne vrienden op sombe ren toon. Er sprak eene krachtdadigheid, eene moeilijk te bedwingen wilskracht uit dien toon en St.-Just zegde tot Duplay, nadat hij weg was Ik k< n hem. Er is weer iets gewich tigs aan de hand. Danton heeft hem dezen namiddag getergd. Ik wil wedden, dat het met Danton slechter staat dan Robespierre ons zeggen wil. De tijd, die nu aanbrak, wordt in de geschiedenis gebrandmerkt als de vreeso- lijkste dagen van het Schrikbewind. In den winter van 1793 op 1794 vielen dui zenden in handen van den geest. De burgeroorlog in de Vendée, in Lyon en andere streken van Zuid-Frankrijk werd zoowel van de zjjde der koninklijken als van die der republikanen met zulk eene gruwzaamheid gevoerd, alsof men eene vernielings oorlog voerde, die het geheele volk ten gronde moest richten Daar de guillotine niet snel genoeg werkte, nam men 7ijne toevlucht tot verdrinken op groo- to schaal. Danton had ten slotte toegegeven aan het dringen van zijne vrionden en had de dreigende breuk met Robespierre ontloo- pen. In 't begin van den winter had hij met «yne jonge vrouw Pary» verlaten en woon- Dat onze geniale liberale Volksver tegenwoordiger, Heerschap Rens. even als alle liberalen mot huichelarij behept is, daar viel hoegenaamd niet aan te twijfelen. In Ds Volksgazet van Zondag 11. is ons Heerschap voor goed aan 't hui chelen hij schrijft Volgens zijne Eminentie den Kar- dinaal-Aartsbisschop van Mechelcn, zou het aan 't bewind komen van een liberaal Gouvernement in België de Zeden en den Godsdienst in groot ge- vaar brengen. Zijne Hoogwaardigheid zou toch wel doen en het zou zeer belangrijk zyn van Hem te vernemen, hoe de Zedelijkheid en de Godsdienst in Bel- gië gevaar zouden loopen schipbreuk telyden door de val van het klerikaal c Staatsbestuur. Heerschap Rens vraagt hier naar den bekenden weg... Weet hij dan niet, die lib«rale huichelaar, waarmeê liberale organen ons gedurig bedreigen Nu wij weten het en zullen het hem herinneren Ter zake dus L'Etoile Beige, een bezadigd liberaal orgaan, is van gedacht dat een perfekt liberaal programma zou samen te stelllen zijn met de volgende punten De Staat geeft geen duit aan de eerediensten De kloosters worden afgeschaft en verboden De Jesuïten (en ook andere Kloos- terlingen van beide kunne) worden over de grenzen gezet en gehouden De priesters mogen het geestelijk kleed maar dragen in de kerk. k La Réforme, een rood-blauw or gaan, dat de leerstelsels voorstaat van de kliek aan de welke Heerschap Rens, toehoort, schreef Men moet de pest van het klerika- lism bevechten men moet de oor- zaken van die pest vernietigen, te weten de godsdienstige gedach- ten. La Chronique ook al een zoo ge zegd gematigd liberaal orgaan, drukte Men moet vernietigen al wat de Godsdienst ons oplegt te gelooven, a want gansch de politiek onzer tegen- strevers is gesteund op de pijnen der Hel en van 't Vagevuur, en op de t eeuwige vreugde van den Hernel. o Die domme en verderfelijke uitvind- seis moeten gelogenstraft worden. 't Is hoogst tyd dat de aanhangers van de priesters vervangen worden door mannen die zeze uitvluchtsels misprijzen opdat men zoo spoedig mo- n gelijk eone wet stemme dat hel onder- wijs verplichtend is en alleenlijk door de eenige maanden stil en teruggetrokken op een landgoed te Reuil bij Parijs. Hier in de landelijke afzondering bloedde zijn hart, als hy vernam, wat te Parijs en in de provincies plaats had, ofschoon hij vroeger tot de grootste geweldenaar s had behoord. Hy kon 't in het stillo plaatsje niet meer uithouden. In 't begin van 1794 ijlde hij naar Parijs terug, bezield door 't vurigste verlangen om een einde to maken aan de gruwel m, om de orde te herstellen. Hij wilde in de Conventie de opheffing van de revolution- naire rechtbank voorstellen. Het was inderdaad eene spotternij met iedere gerechtigheid, zooals deze werkte. Zonder verhoor, zonder verdediging van den aangeklaagde, zonder getuigenverhoor werden dagelijks dozynen naar de guillo tine verwezen. Dikwijls wisten de rechters niet eens, wat de beschuldigde had mis dreven. Men had geen tyd om zich daar over te bekommeren. Zoodra de naam van den aangeklaagde gekend was, werd hij veroordeeld. Maar Danton moest reeds in de eerste dagen van zijnen terugkeer bemerken, dat zijne afwezigheid door zyne vijanden goed benuttigd was geworden. In de clubs, in de commissies, op het Btadhuis, in de Con venties nergens vond hy de oude opge wekte deelneming, overal wantrouwen. De beleedigendate geruchten liepen over hem door de stad. Men vertelde weer, dat hy zich door gevangenen had laten omkoo- wereldsche meesters mag gegeven worden. Le Journal de Charleroi poppelt van vreugde bij de gedachte dat de godsdienstoorlog in Frankrijk onverbid delijk wordt voortgezet en schrijft Neen, maar wat moeten de Fran- schen gelukkig zyn en hoe zeer be- nijden wij hun lot... in afwachting dat wy zooveel kunnen doen als zy. Het is waar dat do anti-katholieke regeering gemakkelijk werk zal heb- D ben door na te volgen wat door onze buren van over Erquelines is gedaan geweest. Het zal voldoende zijn in onze scheiding van Kerk en Staat dat wij ons doordringen van 't gene Frankrijk heeft tot stand gebracht om te zelfder tijde als het land, de ge- wetens te zuiveren welke de Kerk vorzwakt. La Flandre libérale drukte in volle letters het volgende De dag der afrekening, en die zal komen zal het priesters- en papen- ras en met hem den Godsdienst er vreeslijk gehavend van tusschen ko- men. Het zal dat gewild hebben. Men stapelt niet straffeloos zooveel wraak- zucht opeen. De oude De Geyter die onlangs door Antwerpen zoo plechtig ter aarde be- steld, hoeft in zijq geuzenlied op prachtige wijze, het vurig gebod weêrgegeven dat, als een luid geroep uit meer en meer borsten opwelt Van 't ongediert der papen, verlos ons vaderland De bovenstaande citaten logenstraffen op de uitdrukkelijkste wijze de bewe ring van Mr Rens, namelijk, dat wij, katholieken, onder eene liberale re geering, onze volledige vrijheid zouden hebben onzen Godsdienst te belijden. Indien heerschap Rens het moest ver langen (iets wat wij niet gelooven) zyne verregaande huichelarij nog meer te be wijzen, dan zijn wij bereid hem veel, ja zeer veel meer citaten op te disschen. Plaatsgebrek noopt ons bier te ein digen, doch nog iets De priester in de kerk, zegt Hoorschap Rens 7»"y antwoorden Als de burgerlijk macht nooit mis bruik maakt van haar gezag, om den Godsdienst te bevechten dan zal de Pas toor nooit verplicht zyu buiten zijne kerk te gaan, iets wat hij nooit doet tenzij er door liberale vervolging of d wa rsd rij v er ij toe ged w o ngen te wezen Begrepen, liberale huichelaar Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 19 September 1909, M. GHYSSELINCKX, Molenstraat. pen. Anderen «egden zelfs, dat hy de schat kist had bestolen. Danton wist dadelijk, waar de schoen wrong, Robespierre was aan 't w rk ge weest. Zijne vrienden, voor zoover hy die nog had bewerkten nogmaals eene samen komst der twee mannen, maar zij bleef zonder irevolg. Robespierre speelde den onschuldigen, wist van niets, bleef koud en kalm als altyd. Den volgenden dag hield St -Just in de Jacobijnenclub eeno redevoering, waarin hij te velde trok tegen Danton en zyne aanhangers. Hy noemde ze gematigden, beschuldigde hen, gevangenen en veroor deelden gered te hebben, verweet ze, dat zy den vooruitgang van de republiek be lemmerden cn hare macht ondermijnden. Ten slotte zegde hij zelfs, dat ze de op volgers der Girondijnen waren en het land in gevaar brachten. Dat was duidelijk. Danton zag, dat het op zijnen ondergang gemunt was, dat hy verloren was, als hij niet aanvallend te werk gmg. Daarom hield hij eindelyk eene redevoering in de Conventie. Met zyne geweldige, rollende stem, brandmerkte hy het onophoudelyk bloed vergieten, de onveiligheid van personen en eigendommen in Frankryk en de tiran nieke macht van eenige afgeveerdigden, die zich geroepen achtten, de repbbliek te behoorsehen die meenden, dat do repu bliek in gevaar was, als zy tegengesproken worden, (Wordt voortgezetj

De Denderbode | 1909 | | pagina 1