"LIEVELING Openbare gezondheid. DITJES en DATJES. Misdaad te Nederhasselt. Aalst, Katholiek Vlaamsclje Studeijtengilde. STAD AALST. Allerhande nieuws. Frankrijk. Oesters en Mosselen. M. Schollaert, Minister van inwen dige, heelt den volgenden omzendbrief gezonden aan de heeren Gouverneurs Ingevolge mijn omzendbrief van 6 dezer maand, betreffende de algemeene maatregelen door de Overheden te ne men om de verschijning van de cholera te voorkomen, meen ik het nuttig, zoo als mijn voorganger deed op 12 Septem ber 1908, ingevolge het advies van den hoogeren gezondheidsraad, nogmaals het publiek te waarschuwen tegen het gevaar van besmetting, door 't verbruik van oesters opgeleverd. Zooals de raad deed uitschijnen in zijn verslag van 28 December 11., ver wekt de verobering van oesters soms digestieve ongesteldheid, vanaf braking tot scherpe maag en darmontsteking. De oester is dus niet immer een go- zond en ongevaarlijk voedsel. b De magere oesters zijn gekweekt in de door zeewater bevoorraadde parken zij worden enkel vet in water dat in overvloed organnieke bestanddeelon be vat en dit water wordt gehaald in dok ken, voorhavens, stroommondingen of nabij rioolmonden. Do oosters zijn dus soms verdacht, in hun weefsel ettelijke microben, ziektekiemen en zelfs de Eberthbacciel te bevatten. b Het schijnt zooveel te meer van pas het voorgaande aan 't publiek te herin neren, op 't oogenblik dat er gevallen van cholera gesignaleerd zijn in een naburig land, en dat verscheidene van die gevallen voorgekomen zijn in eene streek, waar de oesterkweek wordt ge dreven en die grootendeels de Belgische markt voorziet. Inderdaad, in de streken waarde cholera uitbreekt, plant deze zich mees tendeels voort langs de wateren der stroomen, rivieren, kanalen, enz., soms op groote uitgestrektheid besmet door het uitstorten erin van uitwerpselen van den zieke of door het wasschen in de waterloopen van linnen, beddegoed, kleeren en andere voorwerpen, bevuild door de uitwerpselen. f Het is overigens voorzichtig, wan neer de komst van cholera te vreezen is, zich te onthouden van rouwe spijzen en andere, die ongesteldheden in de spijsverteringsorganen kunnen verwek ken. b Gelief dus de heeren Burgemeesters aan te zetten de aandacht hunner be stuurden op het voorgaande in te roe pen. Om dezelfde redenen zou het nuttig zijn 't publiek aan te raden geen rouwe te eten. b De goddelooze kwant, die vroe ger in De Dendergalm - en nu heden in De Volksgazet zijnen godshaat uitbraakt, legt ons ten laste van een hoofdartikel dat wij ergens zouden uitgeknipt hebben, binnen een tijdver loop van drie of vier maanden,tweemaal onveranderd te hebben afgekondigd... Wij antwoorden man, ge spaart de waarheid, om niet te zeggen ge liegt lijk een gcmeene geus. De liberalen leven immers van leugens. Wij dagen u overigens uit ons die twee nummers in de welke bedoelde artikels verschenen te kunnen aan wijzen. Wellicht bedoelt de liberale godshater onze hoofdartikels 20 Mei 1909, getitteld - Is er een God. t n en 29 Augustus 1909 getitteld God en Wetenschap. Die beide artikels verschillen van *t begin tot het einde, doch werden in den zelfden geest geschreven tot bescha ving der blauwe en roode godverloo chenaars. Oh wij weten het wel, ellendige godverloochenaar, die beide artikels drukken u zwaar, ze zetten u sloot, en ze wederleggen kunt ge niet... Bij u moet de eerlijkheid ten diepste gezonken liggen om zoo oneerlijk zoo valschelijk te durven handelen. Maar zeg eens, godshater de hoe veelste maal is het nu wel dat ge uwe godverloocheningen, uwen spot met de godsdienstige zaken, uwe lasteringen en beleedigiugen tegen Priesters en Kloos terlingen reeds hebt uitgebraakt in De Dendergalm van verachtelijke gedach tenis en in 't ezelsorgaan De Volks gazet Als medewerker aan De Dendergalmzijt ge om uwe godverloo- cheniugen feestelijk aan de deur gezet geweest en wat er eindelijk zal met u gebeuren als medewerker aan -DeVolks- gazet dat zullen we nog wal afwach ten Al meer en meer levert Groene Pie zelf het bewijs dat zijne zoogezegde ziekte of liever onpasselijkheid eene be lachelijke komedie is geweest. En inderdaad wat lezen wij onder ander in zijn verhaal over zijn verblijf te Sleydinge Bij den goeden heer en bij de Broe- b ders, ik klapte en lachte, ik vertelde b allerhande kluchten maar in mijn b ziel werd ik diepzinnig, mijmerend b treurig, dweepachtigdroomend Hij was blijgeestig en te zelfdertijd diepzinnig, mijmerend, treurig, dweep achtig, droomend. Kan dit nu samen staan Jan die lacht en Jan die weent I Wat bespottelijke comediant Wat muilenlrekker En dat alles om aan de reizende werklieden eene rede wijs te maken om de welke hij nu naar hen niet meer omziet en ze laat loopen met 't hair van buiten. Neen, neen,de groene volksfopper ziet men nimmer op de werkliudentreiuen. De blieken zijn ge bakken,'t gezelschap der reizende werk lieden is nu te gemeen voor Miroeus, den grooten heer van Ghipka V*» Roode schoothond es. 't Or gaantje der roode winkelpolitiekers valt in roode woede uit tegen De Volksgazet"t orgaan onzer liberalen dus van de vroegere bondgenooten der roodjes. Waarom Wel omdat De Volksgazet tot de arbeiders zegt Begint geene werk- staking lichtzinnig en onbezonnen, laat u door geene winkelagenten over het ijs jagen, dat onder uwe voeten breken zal, terwijl zij voetvast op den oever staan en om hulp schreeuwen b die ze u zelve niet brengen kunnen. - De Volksgazet zegt ook dat de werk lieden zich niet mogen laten misleiden door verloopen kwakzalvers... noch zich radeloos door heethoofden in de ellende laten stooten. Wij zijn hieromtrent met De Volks gazet 't akkoord; meermaals schreven wij in dezen zin. 't Orgaantje der roode winkelpolitie kers klaagt de liberalen bij de werklie den aan «de liberalen die om de loonen der werklieden te verhoogen, de ge zondheid van 't volk te vrijwaren, om aan den werkman een beter be staan te verschaffen nog nooit iets gedaan hebben. b Om de grieven der werklieden te bespreken hebben zij (de liberalen) nooit een plaatsken in hun blad, om de belangen der werklieden te verde digen hebben ze nooit tijd gehad. b Immers is hun rol zwemmen tus- schen water en wind. En als 't kiezing is, wat zien wy dan Dan zien wij de roodjes als schoot hondjes achter de slippen loopen van de liberalen die nooit iets hebben gedaan ten voordeele der werklieden, die nooit de be langen der werklieden verdedigen en al tijd tusschen water en wind zwemmen. En zoo zal het weer bij eerste gelegenheid gebeuren ondanks heden een rood schoot hondje blaft Welnu, heeren liberalen, uwe manier van handelen zullen wij b onthouden, en ze op tijd en stond te berde brengen....» Inwendige zielespraak. Waar lijk zou men dan niet zeggen dat hij die de volgende regelen schreef van zijn roetje is geraakt Men oordeele en neme in acht dat de schrijver de groene held van Chipka is - Ik wensch mijn eigen den goe den Dag. En aan iedereen zonder onder scheid dat elk gezond en gelukkig weze, alsmede verduldig en verdraag zaam. In ons leven haat en nijd 't is dom, voor den korten tijd, ons alhier gejond, haat is ongezond. En hoe is 't met mij Met mij redelijk goed al die mij ziet, zegt Daens, ge zijt 20 jaren verjongd. Den hartelijke Proficiat Gratias, ik dank u. Sterven is elks erven, maar 't leven is eël en ik zou gaarne nog eenige jaren leven voor de Volkspartij en voor mijne familie,alsook voor mijn eigen... En dit. ongekookt gezeever gaat zoo tot het einde van 't artikel voort. Van zijn roetje voorwaar De Volksgazet, het orgaan der firma Vijf Ezels en Ce beweert dat ons artikol getiteld Onzijdig of liberaal onderwijs d gericht is tegen onze twee Aalstersche Middelbare scholen. Dus, volgens De Volksgazet zouden die twee onderwijsgestichten onzydige of liberale scholen zijn. Zoo, zoo dat wisten we nog niet... Aardige onzijdige scholen waar Priesters als Leeraars van Godsdienst optreden. De bewering der Volksgazet is maar al te dom... maar kom, kom, ezelsgebalk is 't en anders niet 1 Bewaren van eieren. Veel middelen zijn reeds beproefd tot bewaring van eieren. Menigeen is bij het toepassen van 't eene of 't andere stelsel er slecht by gevaren en leed groote schade. Allerlei middelen tot bewaring van eieren worden aanbevolen en allen even probaat volgens den zegsman. Het kan dan niet als nuttig zyn nog eens de uitslagen te doen kennen welke bij ge nomen proeven volgens de toegepaste mid delen van bewaring verkregen werden. Bij bedoelde proefnemingen werden de eieren in Juni, dus te midden van den zomer behandeld en bewaard tot Februari daarna, dus ruim 8 maanden lang. De uitslag was als volgt, het percent- cijfer geeft aan welk deel door bederf ver loren gingBedorven. Bewaring in zoutwater dus geheel 100 In papier gewikkeld 80 Gedompeld in een mengsel van salieylzuur en clycerine 80 Ingewreven met parafine 70 zout 70 Bewaard in zemelen 70 Gevernist met collodium 50 Gedompeld in kokend wator, 12 tot 15 seconden 50 Gedompeld in een oplossing van salizylzuur 50 b Gedompeld in een oplossing van aluin 50 b Gevernist met gomlak 40 Bewaard in houtasch 40 b Bedekt met varkensreuzel 20 Behandeld met overmangaanzure kalium 20 b Bohandeld met een mengsel van boorzuurkoli watergas 20 Bedekt met vaseline 0 Bewaard in kalk water 0 Bewaard in eene oplossing van kaliwatergas 0 b Alleen de drie laatste methoden geven dus voldoenden waarborg tegen bederf, zooals bij toepassing herhaaldelijk gebleken is. Het bewaren in kalkwater wordt waar- schynlyk wel het meest in practyk bracht, de beide andere methoden schijnen minder bekend. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Opziener van het lager onderwys in de bisschoppelijke scholen van de dekenij Eecloo, den E. H. De Corte, pastoor te Waarschoot Onderpastoor te Maldegem, den E. H. Jacobs, onderpastoor van het H. Hert te Sint-Amandsberg te Sint-Amandsberg, den E. H. Yan Hoorebeke, leeraar te Ronsse te Waasmunster, den E. H. Grys- peirt, onderpastoor te Denderleeuw te Denderleeuw, den E. H. Dauwe, C., lee raar te Audenaarde te Bassevelde, den E. H. Gevaert, leeraar te Ronsse Leeraarvan natuurlyke wetenschap pen in het Klein Seminarie te St-Nikolaas, den E. H. Jozef De Cock, -:andidaat in landbouwwetenschappen, leeraar te Geer- aardsbergen te Audenaarde, den E. H. Van der Sypt, candidaat in germaansche letteren te Ronsse, den E. H. Cochez, doctor in wijsbegeerte en germaansche letteren. Een comiteit is tot stand gekomen voor eene geldinzameling te doen, tot het oprich ten van een grafzerk en tot onderstand der familieën De Gelas en Van der Haegen. Men gelieve de inschrijvingen te zenden naar ons weekblad of naar den heer J Corten, Onderwijzer, te Heldergem. HET COMITEIT Eere-Voorzitter M. Baron Lodewyk de Bethune. Voorzitter M. Van der Haegen, doktoor te Ninove. Leden MM. Cosyns, burgemeester, Meerbeke Cooreman, burgemeester, Ne derhasselt De Swaef, burgemeester, Hel dergem Van de Velde, burgemeester, Aspelaere. Secretarissen MM. J. Corton, onder wijzer, Heldergem Scheerlinck, onder wijzer, Nederhasselt. Op Maandag 13 September 11., gaf deze pas gestichte gilde, haar eerste avondfeest, bestaande uit puike muziek en mooie too- neelstukken. Alles lukte opperbest en het uitgelezen publiek gaf luid zijne voldoening en bewondering te kennen. Hoe menig tooneelman, daar aanwezig, volgde met verbazing liet meesterlijk spel onzer Vlaamshe jongens, waarvan velen voor hun eerste maal optrad n Hun groote by val mogen ze o.-ic voor een deel toeschryven aan de gelukkige keus zelf van 't drama. Zij voerden op De Wazen aars te Ertvelde, van den Eerw. H. Van Bogaert, Pastoor te Vlier- zele. Dit oorspronkelijk stuk, zoo kern achtig klassiek, geschreven in zuivere let terkundige taal. is een heerlyke brok geschiedenis uit de manhaftige eeuwen van Vlaanderens verleden, en buiten mate goed geschikt om de gemoederen in geestdrift to ontvlammen. Het kluchtspel van Julius Wytinck u Een Erfdeel op den Neus, werd ins gelijks op onberispelijke wijze vertolkt, en verkwikte door zijne gezonde humor de harten die by het treurspel waren week geworden. Om dit schoon feest te kronen, werd in machtig koor gezongen Het Lied der Vlaamsche Jeugdwaarvan we de ver zen nogmaals te danken hebben aan de strijdslustige pen van don Ecrw. H. Van Bogaert. Nadat door dezen forschen zang, de be geestering der toehoorders was ten top gestegen, nam onze Eere-Voorzitter Baron de Bethune omringd van den Z. E. H. Deken en andere Geestelijken alsmede een drietal Paters Jesuïten het woord en bracht hulde aan onze Gilde, die voor haar proefstuk meesterwerk had geleverd. Hij drukte tevens den wensch uit dat zij de andere jonkheden onzer Stad zou aanspo ren om evenals wij, hun kostbare jeugd aan te spannen bij hooger ideaal, dat den mensch harmonisch en volledig ontwikkelt. Mogen deze diepe woorden van onzen geliefden Volksvriend weerklank vinden bij diegenen, die uitsluitend hun krachten blijven toewijden aan dwaas en ziels-ont- zenuwend sport Een Vlaming. Herziening: der Kiezerslijsten voor 1910-1911. KIEZERS VOOR Kamer van Volksvertegenwoordigers 1 st. 2 it. 3 st. 4 st. tot. kiez. tot. >t. 3956 1862 908 6726 10404 KIEZERS VOOR den Senaat en Provincieraad 1 (t. 2 st S st. 4 st. tot. kiez. tot. st. 2930 1818 881 5629 9209 KIEZERS voor den Gemeenteraad. 1 st. 2 st. 3 st. 4 »t. tot. ki«z. tot. st. 3565 862 367 573 5367 8682 Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prijs 30 centiemen. To verkrijgen ten Bureele van De Denderbode. Kunstliefde en Broedermin. Het is dus heden Zondag, om 6 uren, op Stadsschouwburg, dat het luistcrryk Con cert plaats heeft ingericht door deze jeug dige Maatschappij, met de welwillende medewerking van verscheidene Laureaten onzer Muziekschool, en der beste lief hebbers, Zangers en Tooneelspelers onzer stad: Het programma is echt puik samenge steld. Ernst en luim wisselen elkander gelukkig af. en ongetwijfeld zal 't Concert zeer in den smaak vallen van het publiek. Een groot getal personen hebben hunne kaarten op voorhand genomen om zeker te zyn van hunne plaats. Enkele kaarten blijven nog te bekomen aan het winket. Wij kunnen onze lezers, welke een aange name avond willen doorbrengenen tevens een goed werk verrichten, niet genoeg aanmanen dit feest by te wonen. Het belooft iets buitengewoons te zijn. De namen der uitvoerders olleen, staan cr borg voor. Dus allen naar den Schouwburg dezen avond I Op Donderdag 30 Septem ber 1909 geeft do Zangafdee- ling der Koninklijke Rede- rijkkamer «De Catharinis - f'r 'ii ten, een Concert, op den Kiosk ter Groote Markt, te 8 1/t ure 's avonds. Onder de leiding van haren kundigen Bestuurter den heer Ph. Loockx, leeraar ter stedelijke Muziekschool, zal deze (70) man sterke afdeeling de volgende stukken uitvoeren 1° Vlaanderen. 4stemm. koor, Ed. Blaes 2° Der Kerels Zonen4 st. koor met solo voor baryton (solist heer R.Van Hauwe), Ph. Loockx, 3° Kom o liefste mijn, (sere nade), 4 st. koor, Ed. Blaes. 4° En kent gij de Schilders. 4 st koor, Ph. Loockx. 5* Ons Mietje, 4 st. koor Ed. Blaes. 6° Broedergroet, 4 st. koor Ed. Blaes. De grootste stilzwijgendheid wordt de toehoorders dringend aanbevolen gedu rende de uitvoering. Zie notarieele annoncen. 4d' bladz Aalst. Nijverheidsschool. De prijsuitreiking aan de leerlingen zal plaats hebben op Zondag 19 September, te 11 ure, ton lokale dor school, Esplanade,7. De werken der leerlingen van het ver loopen schooljaar zullen tentoongesteld zyn. Heropenen der klassen, Dijnsdag 5 Oc tober te 8 uren. Weergalmen van overal. Uit alle hoeken des lands, komen ons de warm ste dankbetuigingen toe over de weldaden verkregen door de Foster Pillen voor de Nieren. Zulks is niet te verwonderen en de erkentenis der genezen personen, bewijst dat zij het éénig krachtig middel zijn, dat aanstonds de nier- en blaasziekten ver licht. Die bevestiging heeft des te meer waarde voor ons, daar zij ons bewyst dat men zich tot de oorzaak der kwaal moet wenden om er de uitwerking van te ge zen en als de rug zeer doet moet men de nieren verzorgen, elk ander is nutteloos, zooals het do dankbare verklaing van M. J. De Vylder, betuigt. Die heer bewoont het nummer 7 der Peperstraat, te Aalst, en deed ons de volgende bekentenis den 19" Januari 1904 Sedert twee jaren leed ik aan de nieren, 's nachts had ik vreeselijke pijnen, die mij 't slapen beletten en 's mor gens stond ik gebroken en stijf op, ik had dikwijls veel moeite mijn werk te doen en verzwakte dagelijks meer en meer daar ik niet kon eten. ik was mistroostig en wist niet welk middel nemen om slechts eone kleine verlichting te bekomen, toen werd ik aangeraden eens de Foster Pillen voor de Nieren te beproeven, verkocht in Apotheek De Valkeneer. Goed bevielen ze mij, want na verloop van vijf dagen voelde ik mij boter, veertien dagen later waren al myne vroegere kwa len verdwenen en zulks tot mijne groote blijdschap. Wij hadden het genoegen in 't vervolg goed nieuws van M. J. De Vylder te ver nemen, den 27" Augustus 1907, zegde hij ons. Dank aan uwe weldoende Foster Pil len ben ik altijd goed gezond en zeer wel te pas. Het is meer dan drie jaar en half geleden dat ik die Pillen niet meer ge bruikte, want ik voel er hoegenaamd geene behoefte naar. Wees altyd overtuigd van mijnen vurigsten dank. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per poBt Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 13. Eervolle onderscheiding1. Wij vernemen met genoegen, dat M. Louis De Vriese, oud algemeen bestuurder der Pro vinciale Tentoonstelling, inrichter van de Tentoonstelling der Spijstafel en van tal tentoonstellingen van Landbouwprodukten: melk, boter, kaas, enz., door Z. M. koning Leopold II vereerd is geworden met do bijzondere landbouwdekoratie van 1* klas Die onderscheiding wordt hem verleend voor de talrijke dienateu, welke hy aan den land- en hovingbouw heeft bewezen, door het inrichten van bovengenoemde tentoon stellingen en het uitgeven van zijne Jaar boeken van den Belgischen Tuinbouw en aanverwanto nijverheden en zijn Jaarboek van den Belgischen landbouw. Hartelijk proficiat. MEN ZEGT dat de maaglijders geene andere suikerij peën mogen gebruiken, dan die van het huisF.-C. JACOBS. Op reis. M. De Sadeleer, onze achtbare Volksvertegenwoordiger van Aalst en Oud-kamervoorzitter is naar Wiesbaden vertrokken hij zal van daar naar Bremen gaan en zal het Belgisch Gouvernement vertegenwoordigen op de konferencie van Internationaal recht. Aulftt en omliggende koopt uwo SCHOENEN bij C. MallegO, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation, Misdaad van Nederhasselt.—Men meldt uit Ninove dat Omer De Gelas, ver gezeld van 4 getuigen zich gister Vrijdag naar de Gendarmerie heeft begeven en er zulke gewichtige verklaringen zyn gedaan jeworden dat de zaak onbetwistbaar van ïeden af eene andero wending nemen zal. Door mosselen vergiftigd. Frans De Ridder, brouwersknecht, Theet, te Hamme, werd onpasselyk, na het eten van mosselen.Zyn toestand verergerde zoodanig dat hij kort nadien overleed. Hy laat eene vrouw na met een 7tal minderjarige kin deren. - BERICHT. Voor 't geval dat uw apotheker U de ijzerhoudende Pil Raphaël niet zou leveren kunnen, do remedie by uitmuntendheid tegen de bloedloosheid, de uitputting, de hartkloppingen, de opgebla zenheid enz. wendt U tot den algemeenen depositari8 Léon Pirard, Verviers. Fr. 1,75 de doos. - Maandag, om 7 uren 's avonds, stond plotselings het hof van den landbouwer A. Smet, tevens voerman, in de Haagstraat, te Vracene, in brand. De schuur en de oogst is totaal vernield. Vijf schoone melk koeien en twee vaarzen bleven in den brand alsook gansch den huisraad on de menbels. Alleen de 84jarige Polfliet was te huis. Hij wilde de beesten nog uit den stal halen doch werd door den rook bedwelmd en moest zelf gered worden. Eene tweede schuur kon gevrijwaard blijven. P1 IV O S Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe PIANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waar borg. Huis B. VAN HYFTE, Gens, Ne- derkouter, 32, dicht by het Paleis van Justicie. Koud water als geneesmiddel der cholera. Een abonnent uit West- malle, schryft aan Het Handelsblad, het volgende In 1866 waren in een huisgezin alhier op korten tyd twee kinderen aan de cholera gestorven. Gedurende hunne vreeselyke ziekte had men hen, op bevel van den geneesheer, warme thee te drinken gege ven, om hun grooten dorst te lesschen. Doch, niets bleef er in aanstonds na het drinken kwam het er terug uit, en zooals ik hooger zegde, na eenige uren waren de kinderen dood. De dag nadien werd een derde kind ziek en de dokter bestatigde dezelfde verschrik kelijke ziekte. Het kind riep voortdurend om drinken en als de ouders het warme thee wilden geven, weigerde het dien en vroeg om water. Wat nu gedaan De ouders waren over tuigd dat zij ook dit kindje moesten ver liezen en daarom besloten zij het niets meer te weigeren. De vader geeft het een teug water, en, o wonder, het bleef er goed in. Dan een tweeden teug en met hetzelfde gevolg. Op den duur had het kind eene gansehe kruik leeg gedronken en als de dokter den dag nadien terug kwam, sliep het gerust. Hij verklaarde dat de ziekte gekeerd was en alle gevaar geweken. Was het water daar nu voor iets; tus schen Ik weet het niet maar ik geef het enkel ter overweging aan de dokters in Holland, die thans in de gelegenheid zyn daarmee proeven te doen. Ik sta voor de echtheid van boven aange haalde in en mocht men meerdero inlichtin gen verlangen, dan moogt gy gerust mijn naam en adres geven. zeep aller dames is de alleen echte Stokpaardjes-Zeep van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozen de jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint a 75 cent. per stuk, verkrijgbaar by M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Markt en Lange Zout- straat, te Aalst. Men herinnert zich den diefstal over een paar maanden gepleegd ten nadeele van Dr Do Jongh, te Brussel, diefstal ten be drage van omtrent 10,000 fr., die leidde tot de aanhouding van vier personen. De policie ontdekte namelijk dat zekere Juffr. D., welke schoone vertrekken be woonde op een der groote lanen, en hare vriendin, de 70jarige weduwe S., wonende naby de Zespenningenstraat, sinds lang betrekkingen hadden met de genaamden M. en V., en met dezer minaressen thans alle 4 opgesloten voor vermelden diefstal. Huiszoeking in de woning der laatste vrouwen, leidde tot de aanhouding van vrouw D. en de weduwe S. In het bed der 70jarige vond de policie eene gansehe ver zameling oudejuweelen en andere voor werpen van waarde, waarvan een gedeelte voortkomt van eenen diefstal, maanden geleden te Brussel gepleegd. Er werd vastgesteld dat vrouw D. moot worden verdacht de daderes te zyn van vele diefstallen van valiezen, in de internationale treinen gepleegd, en dat zij tevens vele diefstallen pleegde in de Brusselsche staties. Uit eene aangeslagen briefwisseling bleek dat vrouw D., terwijl het parket hem reeds 8 jaar opzocht, te harent ver borg een der meest gevreesde bandieten August H., een in Guyana ontsnapt Fran sch- man. De schelm pleegde talrijke inbraken met zeldzame stoutmoedigheid en werd eindelijk gevat, na den diefstal in een huis der Louisalaan. Tot vele jaren gevang veroordeeld, wist hij zinneloosheid te veinzen en werd opge sloten te Froidmont en wist te ontsnappen. Kort nadien werd hy opnieuw gevat Het onderzoek wordt ieverig doorgedreven en men verwacht zich aan andere aanhoudin gen. fljgMp- T1PHU8. Nu dat de typhus alom hëorscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marib, te verkrijgen by O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Woensdag avond is brand ontstaan in het fabriek van M. Leonard De Kien en zoon, Njjverheidskaai, te Kortryk. De drogerij en een groot deel van het magazyn, zyn vernield. 2000 kilo garen bleven ook in do vlammen. Gansch de droogkamer is met haren inhoud de prooi dor vlammen geworden. De pompiers konden slechts de andere aanpalende gebouwen van het fabriek vrij waren. Het vuur vond in de garens die te drogen hingen een gemakkelijk voedsel en in enkele minuten had het vuur zich over geheel de drogerij uitgebreid. De aangerichte schade is zeer aanzien lijk zy wordt geschat op 30 tot 40,000 fr. en is door verzokering gedekt. De oorzaak der ramp is onbekend. Als gij hoest of heesoh zijt, "Jfjjni aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddeljjk de borstsi roop van Depraterk, zy is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altjjd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. De vrouw van den juwelier Thiry Feraille, wonende rue de Beaumont, te Marcinelle, is op haren zolder vermoord geworden. Haar hoofd was to bersten ge slagen. Niets was in huis gestolen, voor zooveel men weet. Om dit echter zeker te weten, moet men inlichtingen hebben van den echtgenoot. Het parket onderzoekt. Eene vrouw was in den winkel gekomen en, niemand ziende, riep zy herhaaldelijk, doch zonder antwoord te bekomen. Een gebuur, dien zy had geroepen, zocht met haar het huis rond, tot eindelijk een velohandelaar, die daar eene kamer 1 woont, thuis kwam. Deze zocht verder vond op den dcurdorpel van den zolder het lyk in den bovenbeschreven toestand. In do hand der doode zat eene klis haar geklemd en, by nader toezien vond men eene verdieping lager sporen van braak aan de brandkas. Ook eene schuif in den winkel was open gebroken. Tot overmaat van ramp, overkwam den echtgenoot, die per velo door Charleroi reed, een ongeluk, zoodat hy naar het gast huis moest worden gebracht. Men verwacht eene aanhouding. Woensdag avond heeft een groote brand de groote magazijnen van glas- en porseleinwerk Collette frères, naby de statie van Hasselt vernield. De sc.haê bedraagt verscheidene honderd duizenden franks. Men heeft enkel de omliggende huizen kunnen vrijwaren. Hermance Adam, 18 jaar oud, was werkster in de wasschery van Annevoie, (Namen). Dijnsdag morgend terwyl zij bezig was het linnengoed te regelen, werd zij door den drijfriem gegrepen en wegge slingerd. Op hare noodkreten kwam het personeel toesnellen, maar het was te laat. Men kon slechts een lijk opnemen, vreese- lijk verminkt. Indien gy een schoone keus wilt hebben van Gordijnen, Stors, Brise-vues, Tapijten enz., en in vertrouwen koopen, wendt u tot het huis Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Madame Louis-Losisa Carrière, land bouwster,te Ussel de Saint Flour,had hare beide zoontjes, den 8-jarige Emiel en den 6-jarigen Jaak, alleen te huis gelaten. De knapen wierpen, men weet niet hoe, de lamp om, en de brandstof liep over de kleedingstukken van eenen hunner. Ook ontstond hierdoor eon begin van brand. Als uitzinnig van pyn, vluchtten de knapen buiten en liepen luidkeels oir hulp. Wanneer de geburen hen konden opne men, vormde het lichaam van het jongste der kinderen nog enkel eene vreeselyke brandwonde, waaraan hy dan ook korte stonden nadien bezweken is. Een boer, terugkeerende van eene na burige markt, waar hij een kalf was gaan verkoopen, had zorgvuldig de voort- brengst dier verkooping, zijnde 160 fr. in eenen hoek geplaatst van zijnen zakdoek welken hij vervolgens zorgvuldig had dicht geknoopt. In het terugkeeren naar huis, zag hij een haas langs de baan liggen. De man bracht den langoor eenen hengen slag toe. Eenige stonden later nochtans ylde de haas, die enkel verdoofd was geweest door den slag, weg met den zakdoek en de schat. Naar aanleiding van het gerucht, als zou er op de Belgische grens, in een ge hucht van de gemeente Ploegsteert, een geval van cholera zijn voorgekomen, zijn er door den prefect van het Noorden strenge maatregelen genomen. Het gerucht is echter valsch gebleken, maar toch wor den de maatregelen in stand gehouden. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 8 Vrouwelijk - io Huwelijken. D. Verraert, scheidkundige, met J. Me- ganck, z. b. A. De Pril, wever, met S. Brys, tw. E. Van Aerdebrugghe, mag. met M. De Pierre, tw. J. Suyts, aar- dew. met M. Sonck, tw. D. Verbeeren, vuurst. met F. Haeck, br. Overlijdens. D. Van den Steen, m. De Wuffel, z. b. 74 j., Korte St. Janatr.M. Dam, vr. De Neef, z. b. 69 j., Moorselb. A. Barrez, bez. 78 j., Begijnh, J. Seminck, w* Aelbrecht, z. b. 73 j.Zoutstraatp. M. De Rouck, vr De Doncker, z. b. 65 j,, Zoutstraatp.P. Steenhaut, drukkersg. 21 j., Binnenstr. J. Van Malderen, w' Fierens, schrijnw. 64 j., Nieuwstr. 7 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2