Donderdag 25 September S909 5 centiemen per nummer 0>48te Jam 4191 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an Arrondissement van Aalst. Openbare schuld. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Spoorwegwijzer. Indicateur. EEN EN ANDElt. NDERBO Dit j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont gingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Putte-GooMen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUB HUUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelet,22 Sept. 19U9. Meuigmaal reeds herhaalden de libe rale schrijvelaars de beschuldiging dat de katholieken Miuisteriën die zich sedert 1884 opvolgden, do openbare schuld hebben verhoogd van 1,766 tot 3600 millioen. Gemeenlijk storten zij eenen vloed van krokodillentranen over 't droevig lot der lastenbetalers die altijd meor en meer bij de Staatsontvangers moeten afduimen om de intresten en jaardoodin- gen der bestaande schulden te betalen. De openbare schuld,ja,zij is verhoogd geworden, maar is liet geld in roeiën en wissen verknoeid geworden Voorwaar neen, dit geld heeft gediend om openbare werken uit te voeren, ijzerenwegen aan te koopen. Nemen wij bij voorbeeld den afkoop van den ijzerenweg van West-Vlaan- deren. Die afkoop werd door de weigevende Kamers met eenparigheid gestemd. Waarom stemden de blauwen rooden met de katholieken meê Wel omdat zij het als eene goede zaak aanschouwen. Die West-Vlaamsche Spoorwegen brengen nog veel meer dan den intrest op van 't kapitaal dat er voor gestort is geworden Geen centiem nieuwe belasting is er moeten voor gestemd worden. Integendeel handelaars en nijveraars hebben er voordeel bij gevonden daar de vervoerkosten verminderd werden. De zelfde uitslag geven de andere openbare werken Spoorwegen, vaar ten en havens, die zijn aangelegd ge worden. Niemand, wij herhalen het, heeft uit dien hoofde een negenmenneke meer belastingen moeten betalen. Overigens elkeen kan zich ervan over tuigen met zijn lastenbrief van 1909 te vergelijken met dien van 1884. En wat zal die vergelijking bewijzen? Wel dat sedert 1884 de grondbelasting nog altijd 7 t.h. op het belastbaar inko men bedraagt Dat de personneelo belasting voor de overgroote meerderheid des volks niet is verhoogd geworden maar wel afge slagen voor de werkersstanden. Eenige zaken van gemak en weelde zijn meer belast geworden (o). 42* vervolg. Zult gij haar nog verdedigen als ik u zeg dat zij uwen vader tegen mij heeft ontstemd en dat hij in ons huwelijk niet meer wil toestemmen Ik trachtte vruchte loos u dit sedert verscheidene dagen te berichten en juist daarom dierf ik u deze by eenkomst van heden avond voorstellen. Die verwenschte vrouw zal ons hier ten minste niet storen. Booswicht gij bedriegt u murmelde op nieuw Mej. Brown. Paquita was achterover in baren zetel gevallen; zij was zoo bleek geworden alsof zij het bewustzijn ging verliezen. Is bet mogelijk stamelde zij. Is Mej. Brown die ik als eene ware vriendin be schouwde, dan zoo slecht Paquita, hernam Pablo,tevreden over het uitwerksel dat zijne woorden op liet gemoed van Paquita hadden verwekt, de Hemel were mij getuige Indien het bc sluit uws vaders my ongunstig is en gij dit bereidwillig aanneemt, zal ik my ve wjj- deren zonder eene klacht te uiten ik zal in de eenzaamheid oen leven gaan sly ten, dat zekerlijk door verdriet zal verkort wor den. Maar, luister naar my, indien gy my Dat het patentrecht niet is vermeer derd geworden Dat de erfenisrechten niet zijn ver hoogd geworden Dat de rechten van enregistrement, van overschrijving, by aankoop van onroerende goederen verre van ver zwaard, zijn verminderd geworden ten voordeele der werkerstanden in steden en dorpen door de wet van 1889. En de inkom rechten geene zijn ver hoogd en bovendien zijn verscheidenen afgeschaft onder ander op de koffie en meer andere eetwaren te veel om te melden. Het accijnsrecht op don alkooi is verhoogd geworden, 't is waar met het doel. het onmatig verbruik ervan te bestrijden, te verminderen en hierin is men gelukt. En de opbrengst van het accijnsrecht op den alkooi komt tc goede aan de Gemeentebesturen van het gansche land. Andere accijnsrechten zijn vermin derd en onder ander dit op de suiker 't geen de prijs 25centiemen per kilogr. deed dalen. Heden kost de suiker 65 k 67centiemen per kilogr. De suiker is eeno voedende stof welke van algemeen verbruik is. Het is onbetwistbaar dus dat de belas gen hoegenaamd niet zijn verhoogd gewordeu door de vermeerdering der openbare Staatsschuld eu de liberale schrijvelaars die het tegendeel beweren liegen en bedriegen. In België betaalt men voor do belas tingen 50 fr. per hoofd en in Frankrijk 858 Ir. in dal land 't welk, volgens de liberalen, ons voorbeelden geeft die hier in België zouden dienen nageleefd te worden Bedankt er voor Met 1 October gaat een nieuwe reis gids verschijnen, nieuw van naam, VIndicateur of de Spoorwegwijzer nieuw van uitzicht, nieuw ook van schikking. De nieuwe reisgids zal te minsten zooveel inhouden als deze die nu in ge bruik is, en toch zal hij enkel 472 blad zijden beslaan, dat is 168 bladzijden min als de gids van nu. Bovendien, de nieuwe gids zal in twee talen zijn. Hoe men het nu zal doen, om eonen reisgids te maken die evenveel inhoudt als de oude, die in beide talen verschijnt en die bij dat al, nog 168 bladzijdon kleiner is. Vooreerst, de vertaling der statiën zal weinig plaats vragen veel namen zijn niet te vertalen. Men zal veel plaatse winnen, met de tabellen der uren anders te schikken Gcheele reken namen, zullen veel kee- ren min herhaald moeten worden. Verscheidene uurtabellen zullen ook op veel eenvoudiger wijze worden meê- gedeeld, bij voorbeeld tabel 52, voor de vertrekuren langs de 1 jnen Gent-Leu ven. De lijnen zullen meer hunne eigene tabel hebben, zoo dat men nu geene twee tabellen meer zal moeten raad plegen. Alzoo zouden er verscheidene lijnen te noemen.zijn, voor welke de uren van vertrek der treinen, op eene meer een voudige wijze in den gids gaan worden opgegeven. De kaart van voren in den Weg wijzer zal ook veranderen. Deze zal vergrooted en veel meer bescheid ge won. De nieuwe gids zal ook den prijs op geven, voor in de eetzalen en de schenk- plaatsen der statiën. De nieuwe reisgids zal in een nieuw kleedje zitten, zeer schoone, en dat zelfs van kunstsmaak zal getuigen. Als for maat, blijft de gids dezelfde. En spijts al deze verbeteringen, zal de nieuwe spoorwegwijzer meer als 80,000 franks 'sjaars min kosten aan 't gouvernement, als deze die nu wordt uitgegeven. Eone laatste verbetering, en die van belang is. De nieuwe gids zal in twee gedeelten zijn. Het eerste doel, zal ver melden wegens de Belgische spoor wegen, on ook wegens de vreemde welke bij onze lijnen aansluiten. Het tweede deel zal het wederlandsch ge meens aanwijzen, de vertrekuren aan geven der trams, der booten, der dienst- koetsen, en over meer andere zaken bescheid geven. Meestal zal meu maar èen dezer deelen noodig hebben, en de gids zal zoodanig ingericht zijn, dat men beide deelen ge makkelijk zal kunnen scheiden. Zoo als men kan vatten, verandering legt hieraan om waarlijk verbetering te zijn. Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prijs 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van De Denderbode. Soldaten voeding.—Het wekelijksch ratioen van onze soldaten zal van af den ien November de volgende vleeschporties begrijpen, Zondag, 275 grammen versch ossenvleesch en 20 gr. spek: Maandag, 125 gr. versch ossenvleesch, 20grammen spek en 100 gramm. opgelegd schapen- vleesch den tweeden Maandag van iedere maand, zal men de 100 grammen schapenvleesch vervangen door 100 gr. ossenkarbonade Dinsdag 175 grammen versch vleesch Donderdag 125 gramm. versch ossenvleesch en 20 gramm. spek, 100 grammen gekookt opgelegd ossen vleesch Vrijdag 275 gr. versch ossen vleesch vervangen door 100 grammen vleesch koek Zaterdag 150 grammen versch ossenvleesch en 125 grammen versch varkenvleesch. De overheden zulleu voor den 1 Maart over deze nieuwe verdeeling in den voe- diugsdienst dor troepen, een verslag zenden aan den minister van oorlog. De zeeuwsehe oesterkweekers heb ben bij de Hollaudsche regeering aan gevraagd dat deze in eene diplomatische protestatio zich zou verzetten tegen den omzendbrief van M. Schollaert, betref fende het oesterverbrüik. Zij doen gelden dat de Hollaudsche regeering zelf een bacteorologisch on derzoek heeft ingesteld en dat iedere bezending vergezeld is van een getuig schrift, dat streng geweigerd wordt, van het oogenblik dat er de minste vrees van gevaar bestaat. Daarenboven is het water der Zeeuw sehe stroomen veel te zout opdat do cho- lorabacil er in zou kunnen voortleven. Postwissels. Artikelen 82 en 84 van de Postwet worden vervangen dooi de volgende bepalingen Art. 82. I)e postwissels op naam kun nen op aanvraag hetzij der afzenders, hetzij der bestemmelingen die niet wonen in de kom eeuer gemeente waar een postkantoor is, tot beloop van 5,000 fr. aan huis betaald worden. De betalin gen worden gedaan door de brievenbe stellers op hunne dienstronde. De be dienden moeten de gelden maar eenmaal ten huize aanbieden. Art. 84. issels op naam, van niet meer dan 5,000 fr. en verzonden per brief met spoedbestellingkunnen op naam van den afzender en zonder ver hooging van kosten, door den besteller van den brief ten huize uitbetaald wor den. een weinig bemint, zou er misschien een middel wezen om alles te schikken. Spreek Waarin bestaat het middel Welnu, wij zouden uwen vader ver- plichten in ons huwelijk toe te stemmen, i wel te verstaan als gij toelaat dat ik u van het ouderlijk huis verwijder Dat nooitDenk daar geenszins aan. Watik zou al de plichten onder do voeten trappen, ik zou de vermaledijding mijns vaders over mijn hoofd trekken? O, Pablo, r ik beken openhartig dat ik u bemin, maar liever zou ik gansch mijn leven lijden dan aan mijne plichten tekort te komen. Laat mij nu heengaan langer hier blyven, ware my onmogelijk. Bravo Paquita, dacht de onder wijzeres gij zijt wel mijne dochter. Alle verlegenheid was verdwenen. Juf frouw de Merinville stond op en trok recht naar de ingangsdeur van de broeikas. Haar neef weerhield haar Wreed schepsel, riep hij, gy vreest niet my te pijnigen. Moget gij zekeren dag over uwe daad geen berouw gevoelen Zonder u, zal het leven my voortaan een last wezen ik zal mij van kant maken en wie zal mij gedood hebben Gij, Paquita Het onschuldige meisje slaakte een kreet. Wat gij beweert, is vreeslijk. Zweer mij dadelyk dat gy u niet zult zelfmoorden. Eu daar Pablo zweeg. Ik smeek u, sprak zy, stel -njj ge rust. Het uitvoerend comiteit der ten toonstelling van Brussel brengt het publiek ter konnis dat de dienst voor de afleveringsabonnementen ingericht is. De abonnementsprijs is bepaald op 20 frank. De personen die een abonnement ver langen te nemen, worden verzocht zich te richten tot den zetel der maatschappij, 34. XII Aposteleustraat, en er hunne fotografie af te geven, die onlangs moet gemaakt en op sterk fotografisch karton moet geplakt zijn, en 10 1/2 centimeters hoog op 6 1/2 centimeters breed moet zijnhet hoofd van den gefotografeerde moet ton minste 2 centimeters groot zijn. De fotografie moet geheel het kar ton bedekken. De geabonnoerden zijn gemachtigd, op vertoon van hunne kaart, van nu af op de werkplaatsen te komen op de Zon en feestdagen dat de tentoonstelling voor het publiek zal open zijn. Het is noodig te herinneren dat het uitvoerend comiteit besloten heeft, 50 t. h. vermindering toe tc staan op den gewonen abonnementsprijs. 1. Aan al de ambtenaars en bedienden: a. van den Staat b. van alle Provincies c. van alle Gemeenten des lands. 2. Aan de militairen van allen graad, zoo in dieust als gepensionneerd. 3. Aan deleden van het onderwijzend personneel, zoo van den Staat en de ge meenten als van de aangenomen scho len. 4. Aan de kinderen beneden de 15 jaar. De personen, die geroepen zijn om van de vermindering te genieten zullen de stukken moeten voorbrengen die hunne hoedanigheid bewijzen, ter zelf- dertijd als zij aan het dienstbestuur der toegangen hunne fotografie overhan digen. De vrouw en de niet getrouwde kin deren, wonende onder het zelfde dak met den belanghebbendoen die, krach tens genomen schikkingen, recht heb ben op dezelfde verminderingen, zullen een bewijsschrift van den burgerlijken stand hunner gemeente moeten meê- brengen. Vroege winter. Een vroege winter wordt voorspeld. Uit Ajaccio wordt namelijk aan de Temps gemeld, dat groote vluchten trekvogels zich over het eiland naar het zuiden begeven. Daar men gewoon is dit verschijnsel op liet laatst van September waar te nemen, vreezen de landbouwers dat de winter dit jaar zeer vroeg zal invallen. Het is onnoodig aan te dringen. Al hetgeen ik zeg, voer ik uit en ik zal niet lang wachten. Gij zult er getuige van wezen, tenzij.... Hij hield een stond op. Het arm meisje gaf geloof aan de bedreigingen van haren neef, zij was gansch verslagen. Tenzij... zegde zij hijgend. Gij er in toestemmet mij te volgen Morgen avond, op dit zelfde uur, zal aan de kerk een rijtuig wachten dat ons naar de Havre zal overbrengen. Wy zullen er ons inschepen voor Engeland. Vandaar zullen wy uwen vader de n'odige beleefdheids- aanvragen sturen om in liet huwelijk toe te stemmen. O, mijne teergeliefde Paquita, antwoord mij zonder dralen,gij beslist over mijn leven en over mijne dood. Eilaas mijn engelbewaarder verlaat my Welaan, neef, 't zij zoo. Ik geef toe. En toch baar engelbewaarder verliet haar niet. Eensklaps verscheen. Eva het was tijd. De onderwijzeres Doemnis riep Pablo uit. Paquita sprak niet, maar bekeek kwaad Mej. Brown. Duid bet my niet ten kwade, zegde Eva op dit stom vcrwytsel ik handel op bevel uws vaders. En Paquita uit de broeikas trekkende, voegde zij er stil by Paquita Paquita 1 gij moogt dien man niet huwen, hij is de beul uwer moeder III. VERDWENEN Als de twee vrouwen verdwenen waren, vertoefde Pablo nog eenige oogenblikken in de broeikas. Hy was verslagen over hetgeen er was voorgevallen. Het was hem onmogelijk de zaak uit te leggen. Hoe had deze vrouw het verzoek gehoord, dat hij stil tot Paquita had ge richt Waarlijk, een onzichtbare vijand bad Pablo bespied, bom aangeklaagd. Dit geheim diende opgeklaard. De Spanjaard beraam, in gedachten ver zonken, den weg naar bet kasteel. Daar Mereutio aan zijnen meester een passé partout had bezorgd, welke op de sloten aller deuren paste, geraakte hij zonder moeite binnen. In plaats van de kamer binnen te gaan welke hij op de eerste verdieping betrok, klom hy, de hoovaardige gast, tot liet derde, waar zijn knecht sliep en klopte er zachtjes op de deur. Hij was gehaast om zijne grams :hap uit te werken en zijne onrust te melden. De knecht, die in zijnen eersten slaap lag, werd niet wakker. Pablo, ongeduldig, klopte opnieuw, dit maal barder. Mereutio sprong uit zijn bed cn was niet weinig verwonderd toen liy zynen meester bemerkte. Gy hier senor, en op dit uur Is er brand op liet kasteel uitgeborsten Ik sliep zoo goed Ik droomde dat onze negers nog niet ontvoogd waren en ik aan elk hunner vijf- en twintig zweepslagen kon uitdrelen. Zie, dit verfrischte mijn bloed.... Zwjjg, ik heb voor liet oogenblik iets anders te regelen dan mij oin uwe droomen te bekommeren.Wij zijn verloren, gij moet voor morgen ons reisgoed klaar maken, want wij moeten vertrokken zijn vooraleer de graaf terugkomt. Weihoe 1 Uwe zaken liepen zoo glad van stapelHadt gij voor heden avond geene bijeenkomst in de serre bekomen Gij hebt liet mij ten minste gezegd. Ja, ik had bijna mijn doel bereikt ik was dank aan mijne welsprekendheid er in gelukt de kleine nicht te overtuigen. Zij wilde medegaan en mij in Engeland volgen daar had ik immers niets meer te vreezen Ik was verzekerd de toestemming des vaders te verkrijgen eenvoudig om dat de moeilijkste lieden voor voltrokken feiten altoos toegeven. Wat kondet gy dus beter verlagen Wacht een weinig ik ging juist op het voorhoofd mijner verloofde een teede- ren. eerbiedigen kus drukken om baar te bedanken, toen plotseling als een duiveltje dat uit een doosje springt,de onderwijzeres verscheen ik stond als aan den grond ge nageld zij had hare leerlinge opgevolgd, al onzo bewegingen nagegaan, ons gesprek afgeluisterd. Stel u mjjne verslagenheid voor Wie had haar over onze samen komst ingelicht Ik zoek vruchteloos naar den plichtigeo, kende ik hem, kende ik hem... ^(Wordtvoortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1