Zondag 26 September 1909 5 centiemen per nummer 64'le Jaar 4192 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'i Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eene kwaal van onzen tijd. CLAUDE MICHON acantieleergang'en Hospitaal van Aalst. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit t>lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys*ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUJB aUUBI Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. ylelat.S» Sopt. I9Q9. Voor eigen rekening werken wordt door menigeen betracht, het verschaft onafhankelijkheid en de spreuk Beier kleine baas dan groote knecht bevat veel waarheid. Maar 't is dit soort van voor eigen rekening werken niet dat wij beoogen. Wij willen spreken van dit soort van voor eigen rekening werken dat op onze dagen eene ware kwaal is ge worden. Vroeger tijd hebben wij er meermaals op gewezen, ze aangeklaagd, doch daar ze blijft voortwoeden, zal hot niet onge pas! zijn er opnieuw de aandacht op in te roepen in de hoop dat het de oogen doen openen zal. Wat ziet men hedendaags helaas in vele werkersgezinnen gebeuren t Vader en moeder zijn oud en afge sloofd, tot werken bijna ODbekwaam geworden, maar de kinders zijn allen groot gebracht,allen werken en winnen min of meer hun brood. Men zou zeggen dat die menschen in betrekkelijken wel stand door de wereld komen. Maar neen, neemt inlichtingen en wat zult ge vernemen Wendt u tot vader, tot moeder, spreek hen over hunnen staat van zaken en doet bemer ken dat daar waar ze kinders hebben die werken bun toestand niet benepen kan zjjn... En zuchtend zult ge tot antwoord krygen, 't zou zoo zijD ware het niet dat ze voor eigene rekening werkten 't Is eeno plaag, Mijnheer, 't is zoo wat overal... Wellicht zal men denken die kinders zijn allen getrouwd, maar neen... ze zijn 't huwelijksbootje nog niet ingestapt, ze verblijven nog bij vader en moeder maar ze betalen hunnen kost tegen zul ken lagen prijs dal de ouders er onmo gelijk kunnen aan toe komen.. Nu, dat vader en moeder gebrek lyden, wat raakt hun dat, als zij, jon gens, maar knnnen op zwier gaan en pinten zuipen, nachtzitten.... als zij, meisjes, maar tweemaal 's jaars 'nen nieuwen hoed hebben, kunnen gekleed gaan als eeno slaatamadame. Ze mogen by hare vriendinnen niet afsteken... wat zou men van haar wel denken f... En zouden ze wel aan eenen vrijer geraken En terwijl de eenen op zwier en de anderen aan 't wandelen zijn zitten vader en moeder thuis op de kribbe te bijten. En dat gebeurt met jongens nauwe lijks de vaantjesbroek en met meisjes nauwelijks de korte rokjes ontwassen. Dikwerf ziet men moeders bij 't Bu reel van Weldadigheid haren nood kla gen en zuchtend bekennen dat zij er Episode uit de Fransche (Revolutie 23e vervolg. Dat was nu ook wel het gevoelen van een groot deel der afgeveerdigden, maai de schrik voor het geweld zat er zoodanig in, dat niemand bet waagde, Danton gelijk te geven. Het voorstel van Danton, om de revolutionnaire rechtbank op te heffen, werd verworpen en Danton verliet ontmoe digd, afgemat en verbitterd de Conventie... Het was nacht. Danton stond aan het raam en staarde mokkend over de afzien bare huizenzee, over de rustende inensche- lijke ellende, die hij zoo geerne gelenigd had maar hij kon niet. Een duivel had zyn verblijf genomen in deze stad, in dit land en eischte steeds meer bloedoffers en die duivel was de heersch- zucht, de tirannie, die eenige leiders op de blinde menigte uitoefenden. Al had ook Danton vroeger veel bloedschuld op zich geladen, in zjjnc laatste uren zag hij elder in, dat de fransche revolutie als een orkaan goed en kwaad had omvergeworpen en slechts puinboopen kon achterlaten. Plotseling hoorde hy buiten in den gang too gebracht wordon daar hunne kin ders bij hen hunnen kost koopen... Wy spreken van ondervinding. Wij vragen het in gemoedo Is dat geen schandaal Roept dat geen wraak bij God en bij de menschen Denkt gij, jongelingen, niets anders aan uwe ouders verschuldigd te zyn Weet ge niet dat gij tot behulpzaam heid gehouden, verplicht zijt En ge zoudt aan al uwe plichten vol daan hebben met wekelijks aan uwe ouders eenige franken af te geven, nog niet voldoende om u kost on slapen te bezorgen Maar zeg eens, gij die aldus handelt heeft uwe moeder de zorgen afgemeten waarmeê zij u koesterde Heeft zij hare zorgen beperkt als zij aan uwe wieg, aan uw ziekbed een wakend oog hield, en alles zou hebben opgeofferd als 't noodig was Heeft uw vader de zweetdroppeld ge leld als hij voor u slaafde en zwoegde om u groot te brengen Indien de plicht der kinderlijke liefde bij u geen ingaDg meer vindt, is de stem der rechtvaardigheid bij u dan ook ver smoord Herinnert u stoeds dal al wat ge bezit aan krachten, gezondheid, geleerdheid, enz. gij, naast God, aan uwe ouders te danken hebt... Herinnert u steeds dat gij hen de opof feringen niet kunt vergelden dat zij zich voor u getroost hebben Herinnert u steeds dat het vierde, gebod Gods u toeroept Bert vader en moeder Ja, Eert vader en moeder opdat gij, later, wanneer gij tot den huwelijken staat zult gekomen zijn, uwe kinders dit vierde gebod, ook zullen in acht nemen... Dikwerf immers oogst de mensch de vergelding zijner vroegere daden. Jongelingen, gij die kostkoopers zijt bij uwe ouders, stelt een einde aan die schandalige handelwijze, handelt ten opzichte uwer ouders gelijk het be taamt, en dan zult ge dit lang en geluk kig leven mogen verwachten dat God belooft aan do kinderen die hunne ouders eeren VAN DEN Ilelgiscben Boerenboml. Zooals onze lezers reeds vernomen hebben, heeft de Belgische Boerenbond nu voor de vyfde maal een vacantie- leergang ingerichtdeze heeft te Leuven plaats gehad van 13 tot 17 September laatstleden. De vacantieleergangen beoogen eerst en vooral aan onze sociale mannen op den buiten depractische kennis te ver schaffen die ze noodig hebben om hun- ambt van zaakvoerder van eene hoeren gilde, kassier van eene Raiffeisenkas, voorzitter of schatbewaarder van een gejaagde stemmen. Hij ging vlug door den salon, die op den gang uitkwam en trok de deur open. Ik moet hem spreken en oogenblik- kelijk, verstaan Jcan Roep hem onmid dellijk Vlug Dood of leven is aan de orde Aan de stem herkende Danton burgeres Laurac. Hy trad daarom in den gang en riep haar toe Burgeres Laurac, gij hier op dit uur Wat is er gebeurd Goed dat ik u aantref, riep burgeres Laurac, en trad haastig op hem toe. Kom, ik heb gewichtige tijdingen. Kom spoedig- De tyd is kostbaar. We beschikken nog over een paar uren, misschien minuten. Met deze woorden trok zij hem in de kamer. Maar vrat is er dan vroeg Danton verbaasd. De dame was geheel buiten adem en in de grootste opgewondenheid. Danton kende haar alleen als eene verstandige, slimme vrouw en bad haar nog nooit zoo gezien. Danton, zegde burgeres Laurac iets zachter, maar dringend en gejaagd, go zijt verloren als ge niet onmiddellijk handelt. Het bevel tot uwe gevangneming is reeds uitgeveerdigd. Binnen één uur kunt gij gevangen genomen zijn. Verlies nu geen tyd en kom. Waarheen Danton, ik herhaal nu, terwijl gij u in het grootste gevaar bevindt, wat ik u in melkery, enz. naar behooren uit te voeren. Zooals de vorige jaren werden Je gewone lessen altijd herhaald eu altijd even noodig gegeven over het wezen van de hoerengilde, wat zij is en wat zij kan tot stand brengen, door E. H. Kan. Luytgaeren; over boekhouden in de Raiffeisenkassen door M. A. Van Grunderbeeckover het boekhouden in de melkerijen, door M. St. Reynaert over de kennissen noodig aan de zaak voerders van hoerengilden door M. Fr. Hermans; over wat men aan de boerin nen lëeren kunne door E. H. Van Damme; over eenige belangrijke zaken op melkerij gebied door M. Smeyers over vee en veebonden door Prof. Fra- teur. Over ongevallen waren er twee belangrijke lessen M. Jossa gaf er eene met lichtbeelden over het voorkomen van de ongevallen in de» landbouw M. Dr Ausloos sprak over de corsto zorgen toe te passen bij schielijke ongevallen. Over de reehtsbekwaamheid der ge huwde vrouw gaf M. adv. Gyser inlich tingen die aan al onze sociale werkers zullen te pas komen. Buiten deze praktische lessen hadden de inrichters gemeend goed te doen met eenige voordrachten op het programma to plaatsen van algemeenen aard. Elke sociale werker weet dat het drankmis bruik dikwijls alle volksveredeling en volksverheffing tegenhoudt; zeer flink heeft Pater Van Iersel m. s. c. de ge volgen van deze kwaal in 't licht gesteld en middelen aangewezen om ze te be strijden. Wijzen we ten slotte op eenigo vraagstukken van belang voor heel do landelijke bevolking, en die on der de toehoorders veel belangstelling verwekt hebben. Het wordt heden altijd moeilijker voor onze boeren om land- bouwwerkvolk te vinden voor hunne uitbatingen de trek van den buiten naar de stad vermeerdert E. H. Kan. Luytgaerens geeft dan ook de uitge strektheid en de oorzaken van deze volksbeweging: hij duidt ook de mid- dolon aan van aard om de ontvolking van den buiten te voorkomen, en de uitwijking zooniet tegen te houden, dan ten minste in zekere mate te verminde ren. Wenden wij landbouwonderwijs aan, zegde hij, om onzen landbouw te verbeteren meer intensieve cultuur, moesteelt, enz. Zoo zullen we de boeren toelaten een hooger loon te betalen, en, in zooverre daar iets aan te doen is, de werklieden uit de stad terughouden. Daartoe kunnen we ook bijdragen met ze door eigen woning en een eigen klein winning aan den buiten vast te binden maken we onze bevolking meer landsch, vooral door het land hou w-on- derwijs. Eerw. Pater De Roover sprak onge veer in deDzelfdeu zin in zijne voordracht over wat er voor de landelijke arbei ders kan gedaan worden wij moeten, zegde hij, de loonen van dé landbouw- worklieden geleidelijk vermeerderen en hun betere levensvoorwaarden verschaf den herfst van het vorige jaar aanbood. Honderd duizend frank in goud, zoodra burger Roland de la Tour des Meaux over de grenzen is. Gij hebt de keus nog in han den Maar er is niet alleen sprake van sijne redding, maar ook van de uwe. Wat uw lot is, als ge gevangen genomen zy't, is u ongetwijfeld bekend. Wat evenwel met burger Roland zal gebeuren, weet God alleen. Daarom, help, red u zeiven en hem. Besluii nu, Danton, besluit nu 1 Sta nu niet te peinzen, handel liever. Binnen een kwar tier kan het te'laat zijn. Danton stond als vastgenageld aan den grond en staarde somber en versuft voor zich uit. Danton riep burgeres Laurac, steeds meer opgewonden en angstiger, hoort gy my niet Ik heb reeds alles voorbereid en een soldaat omgekocht. Hij zal kleeren gereed houden, waarin de gevangene de conciergerie kan verlaten, als gij ons met uw aanzien dekt. Aile3 is gereed. Draal nu niet langer, anders is alles verloren. Mijn hemel, is bet dan zoo moeilijk, Danton, te kiezen tusschen leven en dood. Geweldig moeilijk, burgeres Laurac, zuchtte Danton, alsof hij levenszat was. En toch moet hot, burger Danton, en wel onmiddelijk Wederom zag zij hem vragend, angstig aan. terwyl Danton, met moeite ademende, in de ruimte staarde. Kom nu, mjjn rytuig wacht beneden. fen, willen we ze niet naar de stad zien uitwijken. Wat hen aangaat die dan toch uitwijken, de reizende werklieden, die zyn de ellendigste van de arbeiders in alle opzichten, en die moeten we zonder uitstel ter hulp komen. Nog sprak E. H Prims over wat er op eene landelijke gemeente in sociaal opzicht kan tot stand gebracht worden; na de historische ontwikkeling van den buiten te hebben nagegaan, besluit hy tot de werken welke door de economische omwenteling van het einde der 18peeuw noodzakelijk gemaakt worden in 't be lang van de boeren, de werklieden en de handelaars. In de avondvergadering werden ook twee belangrijke voordrachten gehou den, een door M. Cornelissen, over de hoerengilde van Groot-Brogel die 30 afdeelingen telt en waarvan hy sedert 19 jaren zaakvoerder is; eene door M. Deckers, hoofdinspecteurs der coöpera tieve centrale Boerenleenbank van Eind hoven, over Hollaudsche landbouwtoe- standen en landbouwinstellingen het is altijd een echt genoegen iemand over socialo werking in den vreemde te hoo- ren spreken, vooral wanneer die zoo belangrijk is als die onzer Noorderburen en besproken wordt door iemand als M. Deckers, zoo volmaakt op de hoogte van wat er ginds op sociaal gebied gedaan wordt en zelf een vlijtig sociaal werker. De inschrijvers hebben weer zooals op andere jaren, verscheidene bezoeken gebrachtaan het veeteeltinstiluut van Prof. Frateur, aan de lokalen van den Belgischen Boerenbond, aan de maat- schappelykeinrichtingen vanTer-Banck en aan het gesticht van het H. Hart te Heverlee. De gezellige avonden zijn waarlijk Vlaamsch, gulhartig en kunst vol geweest. Kortom, een zeer gelukte vacantie- leergang. Examen van Ziekenverpleegster. Woensdag, 22 September, was het feest iu de gebuurte van Stadshospitaal. Gansch den namiddag, heerschte een buitengewone beweging in de Borluut- en Gasthuisstraat. Het meerendeel dor huizen was bevlagd de inwoners ston den in druk gesprek aan hunne deur, en blijde begeestering was op do aange zichten te lezen. Rond zes uren, was er meer levendig heid nog in 't kwartier. Een kleino groep kwam, van stadswaarts, aange treden. Het waren zes onzer brave Gast huisnonnen, terugkeerende van Den der- monde, waar zij hel veroverd diploma van Ziekenverpleegster waren gaan ontvangen. Op 10 Augusti hadden zij, alle, op schitterende wijze, het examen afgelegd nu, was haar het officieel getuigschrift van hare zegenpraal ter hand gesteld. Schitterend en vereerend was de uit slag zes kandidaten, zes diploma's, Maar spoedig, Danton, anders is het te laat, anders is alles verloren. Ik heb gekozen, burgeres, ik btijf hier zegde Danton plotseling rustig en vastberaden Wel, barmhartige hemel en wat zal dan van graaf Roland worden, als gij valt. Niemand kan zijn noodlot ontloopen. Kan ik hem niet meer op eene eerlijke manier helpen, laat dan gebeuren wat wil. Maar gij zelf 1 vlei u niet met eene bedrieglijke hoop. Denk aan het lot der Girondijnen, Danton. Hoort gy Uwo ge vangneming is uwe dood I Dat is zoo. Ik weet het. Waarom wilt gij u niet redden Het is uwe plicht. Mijn plicht is op mynen post te ster ven. Kan ook de levende Danton niets meer volvoeren in de wereld, dan zal de doodc het doen, al is 't slechts waarschuwen. Wij revolutionnaire-mannen vormen eene ke ten. De eene schakel trekt de andere mee. Vandaag is het myne beurt, morgen is het misschien reeds de beurt van Robespierre. Beneden werd met geweerkolven op de poort gestooten, wat in den stillen nacht een vervaarlijk geraas maakte. Burgeres Laurac slaakte een gil. Er volgde eene pooze, kort maar verschrikkelijk. Daar zijn ze bromde Danton. In naam der republiek, doe open krijschte beneden een scherpe, doordrin gend» «tem. waaronder twee met allergrootste onder scheiding. drie met groote onderscheiding één met onderscheiding Groot was dan ook de geestdrift der toegenegene gebuurte luide en hartelijke toejui chingen begroetten de ontroerde Zusiers bij haren doortocht, en uit menig be wogen hart ontglipte een welgemeend Proficiat.» Verscheidene ruikers en bloemtuilen werden weldra in het Hos pitaal aangeboden, stille doch welspre kende tolk der deelneming eu bewon dering van de brave werkmansgezinnen. Binnen de poort van 't Hospitaal, stonden bijna al de zieken des huizes in ongeduldige afwachting, vergaderd, om de bekroonde Zusters te groeteu en geluk te wenschen. Al wie het bed ver laten kon, stond daar gereed en bij het introden der zes gediplomeerde Nonnen, klonk haar een diepgevoeld en hartroerend Proficiat te gemoet. Hoogst vertroostend en tevens bewe gend is dergelijke betooging; vereerond is zij ook, zoowel voor deze die ze ver dienden, als voor hen die ze zoo onge dwongen en natuurlijk hebben inge richt... Onafgemeten opofferingen vuri ge christen naastenliefdo van wege de Zusters, herkeud en geloofd en gevierd door do begeesterde erkentenis des volks Zieltreffend schouwspel, dat algemeene bijtreding afvergt van al degenen wien het hart op de echte plaats klopt en vau dezen die door den kleingeest van sluwe vitterij of door blinden godsdiensthaat niet zijn voorin genomen... Stad Aalstgy bezit verdienstrijke, moedige en kundige Gasthuiszusters Niets valt haar te zwaar noch te lastig, om op de hoogte barer lofbare en schoone taak te zijn... De kennissen welke zy, dank aan 't examen, hebben bijgeleerd,zullen nuttige en rijko vruch ten afwerpen, ten voordeele der arme lijders die, in het Hospitaal, genezing en leniging gaan zoeken... De God van liefde beloone de Zusters naar ver dienste, en zegene krachtig hare goede zorgen jegens de kranken. WAT willen de liberale vrij denkers i° Aan de kindoren hun geloof ont rukken, door ze naar een verplichte, ongodsdienstige school te sturen. 2° De zieken en noodlijdenden ver plichten do zorgen van de wereldlijke ziekendieners-(sters) te ontvangen en geen priester bij het sterfbed te laten. 3° De kloosterlingen op straat smijten of liever ze uit het land verbannen. Medeburgers, gij welke nog uwe godsdienstige plichten kwijt, prent het in uw geheugen en herinnert het u als ge voor de stembus staan zult Familiebanden. Onze acht bare Volksvertegenwoordiger en Staats minister, M. Woeste, handelt in zijne Doe open Jean beval Danton aan zijnen bediende. Mijn God, myn God 1 jammerde bur geres Laurac buiten zichzelve, wat nu Verberg u daar, burgeres, ik zou niet willen, dat gij voor uwe waarschuwing moeilijkheden kreeg. Wat nu, als gij gaat Stuur burgeres Aimée naar Robe spierre. Hy is rechtveerdig. Dat zegt gij, Danton Op dit oogen- blik Ga Ga nu, burgeres, men komt. Men hoorde zware stappen. Burgeres Laurac verdween vlug in eene andere kamer. Onmiddelyk daarop verscheen bur ger kapitein George Boudon in de deur. Achter hem stond cone menigte soldaten. Burger Danton, riep Bourdon met zijne volle stem, in naam der Republiek neem ik u gevangen. Toon mij uw hevelschrift, burger kapitein, antwoordde Danton bedaard. Danton las het aandachtig. Het was onderteekend Het Comité du salut picblic Maxi mi- liaan Robespierre. Ik wist het, bromde Danton. Daarna riep hij luid Ik gehoorzaam, burger, laat ons gaan Weinige oogenblikken later lag het huis van Danton in duisternis, terwyl zyn be woner tusschen een sterk geleide soldaten naar de Luxembourg-gevangenis werd ge- u Echos de luttes contemporaines over de noodzakelijkheid het familieleven erop te beuren en de familiegeest te doen herheerschen en schrijft Het is zeker dat in verscheideno opzichten do (farailie)banden zeer ver slapt zijn niet alleen bestaat de goede verstandhouding niet meer onder leden van een zelfde huisgezin maar de vreedzame huisvermaken gaan meer en meer verloren men zoekt de uitspan ningen buitenhuis op ;de jonge lieden ontvoogden zich vroegtijdig en vinden overal genoegen buiten in hunnen te huis de jonge dochters zijn ingenomen met wereldsche vermaken, zoodat zeer dikwijls het ouderlijk huis aanzien wordt als eene plaats van verveling, Vele oorzaken leggen dit verval uit de ouders, vermoeid door 't koorts achtig leven welk onze tijd medebrengt, trachten niet genoeg huu huiselijk leven aangenaam te maken de jonge lieden meenon dat het van goeden smaak is van alios verzadigd te zijn, vooraleer iets geproefd te hebben of zonder iets te kennen. Eene rechtzinnige poging van de eenen of van de anderen zal kunnen medehelpen om het huisgezin op zijne natuurlijke grondslagen te bevestigen en hem de aaneengoslotenheid voor wet te geven, in plaats van de uiteensprei ding waaraan het te dikwijls lijdt. Gegronde bemerkingen en raadge ving, maar de toepassing dat is wat anders. Waarom de mensch verlagen en ons verplichten hem als een redeloos dier te aanzien, terwijl hij inderdaad gansch verschillend is van natuur, voel verhevener, en zoover deze der dieren overtreffend, dat men maar zooveel ver stand moet hebben als de beesten zelve om hen beschaamd te maken? Buffon. Vrijdenkerij. Wij hebben ge zien welk juk het kongresder vrijden kers zijne volgelingen op do schouders drukt. L'Indépendance Beige zit daarmede in nesten en zij teekeut verzet aan tegen die dwingelandij. 't Is inderdaad te betreuren, zegt het blad, dat sommige anti-klerikalen van eersten rang hunne daden, zoo die van het bijzonder als van het openbaar leven niet in overeenstemming brengen met hunne overtuiging, maar elkeen is toch vrij; en wij mogen niemand in het open baar verwijten dat hij doet wat wij voor eene persoonlijke zwakheid hou den. Zoodus de groote bollen der gouzerij mogen beslissen dat do scholen moeten onzijdigzijn, maar ze mogen zelf hunne kindereu naar katholieke scholen zenden eu men mag hun dat niet onder den neus wrijven. Ze mogeD ook op an deren dwang uitoefenen en ze verplich ten hunne kinderen naar geuzonscholon te zenden, en hunno eigene kinderen er uit houden. Hewel. 't is prachtig voerd, waar by in dezelfdo ruimte gebracht werd, waarin hy zelf eens de Girondijnen had doen opsluiten. In den lo<p van den nacht werden zijne meest vertrouwde vrienden, zestieu in getal, eveneens gevangen genomen en toen 's morgens vroeg Parijs ontwaakte, vernam het met ontzetting, dat men Danton, de lieveling des volks en vooral der vrouwen, met zijne geestverwanten Camille Desmou- lins, Lacroix, Philippeaux en anderen in den kerker had gebracht. Het olïicieele blad sprak weer van eene zuivering van de Gonventie. De guillotine kreeg werk. XIV Claude Michonj die gewoon was, do zachte zuivere lucht der Provence in te ademen, waar hy zoovele jaren op do een zame rotsen de gelegenheid had gehad, indrukken in zich op to nemen eene groofc- sclie natuur en do kalme verheven majesteit der oneindige zee, vond in het drukke overspannende volksrumoer van Parijs geen beliagen, hij voelde zich niets op zijn ge mak, en de levenswijze, die hy voerde, maakte hem onbekwaam,denriiwen winter van liet noorden te doorstaan. Hy hoestte zwaai' en voor verwarmings middel gebruikte hy alleen den brandewijn uit de Roode Lamp, een kroeg op de Place Percheron, zoodat 2ijne gezondheid mer kelijk achteruit ging. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1