FRISCHHEID. Vlaamsche Illustratie Misdaad te Nederhasselt. Kath. Jonge Wacht. Stad Aalst. - ™G Nijverheidsschool. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesch zijt, Holland. Vereenigde Staten. BILJARD (Carambol), Zondagrust. Handel over te nemen. Het Belgisch School- schip tL'Avenir» De Toe- komst *s Dijnsdag 11. 21 L September te Montevideo (Zuid Amerika) aangekomen .iasggfcjfj na eene voorspoedige reis van 44 7* dagen. Het schoolschip is vertrokken uit Antwerpen op 7 Augus tus,'s anderendaags uit Vlissingen, en vaarde 7 1/10 knoopen, 't gene prachtig is voor een zeilschip. Ons schoolschip heeft ons eens te meer bowezen dat het een vaarder is van eersten rang. Volmatkt geluk en rust zijn moeieljjk te verkrijgen, want ons leven ligt midden tusschen de moeiten en smarten van het verleden, en de zorgen en gevaren der*toekomst. DE NIEUWE is deze week weer niet achtergebleven haar lezers en lezeressen, thans van den Pool tocht, een verscheidenheid van photo's e i afbeeldingen te geven. Niet minder dan 18 photo's illu8treeren de moeitevolle reis van Cook en Peary. Verder geeft zij een aantal photo's en afbeeldingen van de voornaam ste gebeurtenissen in Binnen- en Buitenland der laatste dagen. O. m. de onthulling van den gedenksteen van Jean Luzac te Leiden; 1 photo van den wedstryd om den zilveren voetbal1 afbeelding van de gruwelen van den sultan Moeley Hafid enz. enz. Voorts de portretten van een aantal persoonlijk heden. Ten slotte eenigo bladzijden boeiende lectuur. Men schrijft in ten bureele dezes. Een comiteit is tot stand gekomen voor eene geldinzameling te doen, tot het oprich ten van een grafzerk en tot onderstand der familieën De Gelas en Van der Haegen. Men gelieve de inschrijvingen te zenden naar ons weekblad of naar den heer J Corten, Onderwijzer, te Heldergem. HET COMITEIT Eere-Voorzitter M. Baron Lodewijk de Bethune. Voorzitter M. Van der Haegen,doktoor te Ninove. Leden MM. Cosyns, burgemeester, Meerbeke Cooreman, burgemeester, Ne derhasselt De Swaef, burgemeester, Hel dergem Van de Velde, burgemeester, Aspelaore. Secretarissen MM. J. Corton, onder wijzer, Heldergem Scheerlinck, onder wijzer, Nederhasselt. Op Donderdag 30 Septem- ber 1909 geeft de Zangafdee- vÈaHIIiWk ^ör KoniDklijke Rede- itn l iUTTi r''k kamer Db Catharinis- ten, een Concert, op den Kiosk ter Groote Markt, te 8 7t uro 's avonds. Onder de leiding-van haren kundigen Bestuurder den heer Ph. Loockx, leeraar ter stedelijke Muziekschool, zal deze (70) man sterke afdeeling de volgende stukken uitvoeren 1° Vlaanderen. 4stemm. koor, Ed. Blaes. 2° Der Kerels Zonen4 st. koor met solo voor baryton (solist heer R.Van Hauwe), Ph. Loockx, 3° Kom o liefste mijn, (sere nade), 4 st. koor, Ed. Blaes. 4° En kent gij de Schilders... 4 st koor, Ph. Loockx. 5" Ons Mietje, 4 st. koor Ed. Blaes. 6° Broedergroet, 4 st. koor Ed. Blaes. De grootste stilzwijgendheid wordt den toehoorders dringend aanbevolen gedu rende de uitvoering. De Leergang van Boom- en Moesteelt ingesteld te Aalst en gegeven door den heer Jan De Clercq in 1908-1009, is bijge woond geweest door 140 aanhoorders van 35 versehillige gemeenten. Voor den Jury zetelende in do Hofbouw- school van Vilvoorde hadden zich 13 perso nen aangeboden voor het exaam van Boom teelt. De volgende Heeren hebben het diploma van bekwaamheid bekomen MM. Van Tittelboom Lodewyk, Aalst Boon Arthur, Aalst; De Smet Alf. Assche; Van Tittelboom Arthur, Borsbeke Meert Theofiel, Erembodegem Lejuste Remi, Geeraerdsbergen De Schryver August, Hekelgem Buys Fr. Hofstade De Prez Omer, Lede Praet Emicl, Wichelen. Voor het exaam van Moesteelt hadden zich zeven candidaten aangeboden, en de volgende Heeren hebben het bekwaam heidsdiploma bekomen MM. Declercq Leo, Aalst Verbeeck Vincent, Aalst Lejuste Felix, Gysegem Kilbaey Jozef, Lebbeke; Verhulst Leopold, Lebbeke. Totaal 15 gediplomeerd op 20 aange boden aanhoorders. Reis naar Mechelen op Zondag 26 September aanst Vertrek uit Aalst, om 11 u. 40 m. per bij zonder* trein rechtstreeks naar Mechelen. De Leden zullen vergaderen om 10 u. 45 m. in 't lokaal by den heer Frans Bomon, Kerkstraat, alwaar de reiskaarten zullen overhandigd worden. Terugkeer uit Mechelen, insgelijks per bijzonder© trein, om 20 u. 10 m. Het is streng verboden, door het beheer van Staatsspoorwegen, met een andere trein dan deze kierhooger aangewezen, terug to keeren. Onpartydigen Bond der Handelaars, Neringdoeners en Ambachten. De ondergeteekenden doen een warme oproep aan al de belanghebbenden de Voordracht by te wonen welke zal gehou den worden op ZONDAG 3 OCTOBER aanst. om 2 1/2 uren namiddag in het Land- bouwcomice. Keizerlijke plaats, door M. Emiel Van Haver, onder-voorzitter van den Onpartijdigen Bond voor Handelaars en Neringdoeners der Stad St Nikolaas. Onderwerp 10 De kleine Burgerij in de Toekomst2° De kracht der Vereeni- ging. De inschrijvingen als lid van den Bond zullen aldaar gedaan worden. De bijdrage is voorloopig vastgesteld op 1 fr. per jaar. Degenen die zouden belet zijn de Voor dracht by te wonen kunnen van heden af hunne bijtreding sturen aan een der hierna- genoemde ontwerpers MM. De Bisschop Lodewijk Alf. De Ryck, D'Hoir Prosper; Jacobs Leo; Kelders Alfred; Panné Odilon; Roggeman Alfons Van Biesen René Van Calcnbergh Robert Van Haver Leo Van Mollo Guibert en Van Schuylenbergh Con stant. Medegedeeld Verleden Zondag had de prysuitdeeling plaats aan de leerlingen onzer stedelijke Nijverheidsschool, in het lokaal der school, Esplanade, 7. Wij bemerkten er buiten de Heeren der Besturende Commissie, den Zeer Eerw. Heer Deken, den Eerw. Heer Pastoor van St-Jozef, den heer Leirens en nog eenige andere heeren der Stad Na de uitreiking der prijzen brachten wij een bezoek aan de Tentoonstelling. Deze was waarlijk een bezoek weerd, Het dient gezeid dat iedereen in bewondering stond over de welbezorgde schrijfboeken en prachtige mekaniek-teeke- ningen der leerlingen. Wij kunnen de ouders en de nijveraars niet genoeg aanzetten om hunne kinderen en werklieden aan te moedigen de lessen dier zoo nuttige inrichting te volgen, 't Is waar, het valt somtyds moeielijk na eenen dag werken en zwoegen de avondlessen by te wonen maar zonder moeite is er toch niets te bekomen, en 't zijn alleen dezen die in hunne jeugd met waren iever wer ken om zich te bekwamen, die later uitge lezen vakmannen worden. De klassen zullen hernomen worden op Dijnsdag 5 October, om 8 uren 's avonds, 's Zondags van 9 1/2 tot 11 1/2 uren, lessen van electriciteit, vuurstoken en mecaniek. De inschrijvingen wordon aanveerd bij den Bestuurder der school, Esplanade, 7. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor van het Begijnhof te Aalst, den E. H. Vlerick, diocesanen schoolopziener voor de omschrijving van Aalst, in vervan ging van den Z. E. H. Kanunnik Thibaut, die, op zijne vraag, zijn eervol ontslag be komt als pastoor van het Begijnhof, doch zyne bedieningen als Bestuurder der Damen van Maria en dekanalen Schoolopziener blijft uitoefenen te Huysse, den E. H. Hemelaer, pastoor te Maercke, in vervan ging van den E. H. Van Wetter, die, op zyne vraag, zijn eervol ontslacr bekomt te Maercke, den E. II. Vander Linden, Be stuurder der Zusters Benedictinersen te Geeraerdsbergen in de nieuwe parochie van Sint-Vincentius a Paulo te Gent, den E. H. Picavet, Proost aldaar in Sint-Ste- phanus (Augustynen) te Gent, den E. P. Fulgentius Renson, der Augustijnenorde Onderpastoor te Sleydinge, den E. H. De Coninck, onderpastoor te Lembeke Leeraar te Geeraerdsbergen, den E. H. Dumoulin, leeraar te Ninove to Ninove, den E. H. Van de Maele, student by do Katholieke Hoogeschool te Ledeberg, den E. H. Van den Brempt, priester in het Seminarie Surveillant te Lokeren, den E. H. Buc kens, priester in het Seminarie. gjf Zie notarieele annoncen. 4i$ blads. Artikel over legerhervorming uit hoofde van plaatsgebrek tot ons volgend Zondagnummer verschoven. AALST. Iiiflclitinv; eener Spaarmaatschappij onder de benaming van O. L. Vrouw ten Druiven, - tor herberg Het Gulden Vlies Werf, n° 6, by Camiel Verleyben, alwaar men kan intee- kenen. Het voorloopig Bestuur. Anlat en omliggeiule koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Allo models en in alle prijzen. Byzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. LEDE. Vóór 't jaar 1894 was Lede een der vreedzaamste gemeenten van ons gewest immers zelden, ja, zeer zelden was het dat er eenig misdrijf bestatigd werd. Nu sedert het ontstaan van 't Daensism is die vreedzame toestand gansch veran derd. Heden gaat er geene week voorbij of 't is vechtparty hier, krakeel daar, ver woesting van veldvruchten ginder en andere wetsovertredingen Dezer dagen werden er op 't Kerkhof grafschennissen gepleegd en kruisen van de graven gestolen. Men kon de daders niet ontdekken. Maar de kraaien breDgen bet uit,zegt 't spreekwoord, en de kraaien zyn in dees geval de ruzie ontstaan tus schen de daders, oorzaak eener klacht by de Policie ingediend. Zondag voormiddag deed de heer Policie- Commi8saris eene huiszoeking naby'het kerkhof en ontdekte twee kruisen bij eenen schilder die ze moest herschilderen om ze onkennelijk te maken. Het onderzoek gaat voort. De belanghebbenden mogen de ge stolen e kruisen naar 't Gemeentehuis gaan terug nemen. Dinsdag avond, rond 11 ure, heeft er een dynamietaanslag plaats gehad, aan de woning van M. Paul Wuestenraed, woon achtig te Lede (Dorpplaats), bestuurder der zijdefabriek de Viscose, te Hofstade-by- Aalst. Do bom was op het venster gelegd en heeft uitwendig gewerkt alleen de afrol- stors werden stoffelijk beschadigd. De heer Wuestenraed had niets gehoord. Woensdag morgend, rond 5 ure, werd hy verwittigd door den gemeenteontvanger M. De Munter, zijnen gebuur. Deze had de ontploffing gehoord hot was alsdan 11.10 ure. Daar er den Dinsdag avond een hevige brand had gewoed to Schoonaerde dacht men dat ginder een ketel was gesprongen. M. Wuestenraed hoeft vermoedens op de werkstakers der Viscoscfabriek. In de bom vond men een deel van het socialisten blad De Belgische Metaalbewerker, en den omslag van eene uitgave de geschiede nis der Fransche Omwenteling van 1848, alsook nagels, vijzen, bouten en lood. De lont was gelyk aan degene welke men in do koolmynen gebruikt. Woensdag mor gend werd de policiekommissaris verwit tigd, die onmiddelyk een onderzoek heeft ingesteld. HAELTERT. Brandramp. Donderdag nacht zijn ter wijk Keiberg, twee woonsteden toebehoorende aan zeke ren Neerinckx, de prooi der vlammen ge worden Maandag 20 dezer is te Denderhautem op den wijk Borroken, het huis afgebrand dat toebehoorde aan Albert Van Audenhove en dat voor 't oogenblik bewoond werd door Judocus De Docker. Aan de Ouders. Indien men kinders zwak, bleek en tenger zijn, indien hun groei te traag of te haastig is, geeft hen do ijzerhoudende Pil Raphael en ge zult de vreugde genieten van ze te zien sterk en kloek worden. Fr. 1,75 in de goede apotheken. Groote brandramp te Schoon aerde. Woensdag namiddag, rond 2 uren, had in het fabrief van scheikundige meststoffen, bestuurd door M. Schulte- Limbeck, eene verschrikkelijke ontploffing plaats weldra gevolgd door andere ont ploffingen. Een geweldige brand volgde, die, gezien de aanwezigheid van zeer vlambare stoffen een zeer snelle uitbreiding nam. Een werk man werd op den slag gedood en verschei dene anderen erg verwond. Vyf werklieden moesten, om zich te redden, door de ven sters in de Schelde springen. Dadelyk werd er hulp gevraagd aan de Pompierskorpsen van Dendermonde en van Aalst en welke ter hulp snelden. De Pompiers van Dendermonde versche nen vooreerst ter plaats maar al de moedige werkzaamheden der mannen vermochten niets tegen de torenhooge lammen. En daarbij er was moeilijk aan water to gera ken daar het juist lage tij was in de Schelde. Men moest zich dus bepalen met het ciment- pennenfabriek er naast gelegen te vrijwa ren. Eene onverdraaglijke hitte liet niet toe den vuurpoel op min dan 5 a 600 meters te naderen. Onze Aalstersche Pompiers bestatlgende dat hunne tusschenkomst geen voordeel bij brengen kon, trokken met hunne stoom pomp huiswaarts De schade zal voorzeker onberekenbaar zyn, doch 't ergste.van al, 't is dat er 200 werklieden gaan werkeloos vallen. Men schat de schade op 400 duizend fr. De rookkolommen waren zoo dik dat men er het vuur niet doorheen zag. Van op den Dendermonschen Steenweg, hier te Aalst, zag men de rookkolommen. De oorzaak is onbekend. Er is een doode en 13 verwonden. De gedoode werkman is Karei Van den Abeele, zjjn lijk ligt onder de puinen. Hebben zeer erge verbrandwon den bekomen over gansch 't lichaam: Adolf Impens, Leopold Van Lierde, F. De Geyter en Van Leuven. Impens en Van Lierde verkeeren in stervensnood. Rond middernacht was het vuur uitge doofd. Dat spreekt van zelf. Zulke verklaringen hergeven eenige hoop aan de nierlijders. Mad. J. De Wagheneer, 12, Gazometer- straat, te Aalst, leed reeds twee jaar aan de nieren en had alle mogelijke middelen beproefd, vooraleer zij de i Foster Pillen voor de Nieren nam, verkocht in de Apotheek De Valkeneer, die haar na eene week verpleging gansch genezen. Zij voelde niet meer de minste pijn, had geene duize lingen en bedwelmingen meer,kon 's nachts slapen in een woord was weder goed ge zond In Augustus 1907 bevestigde Mad. Do Wagheneer, ons het volgende Ik vind geene krachtige woorden genoeg om u mijne dankbaarheid uit te drukken voor de goede gezondheid verkregen door de Foster Pillen voor de Nieren. Waarlijk zulk een onfeilbaar middel dient gekond te worden, daarom veroorloof ik U volgaarne mijne verklaring kenbaar te maken. De Foster Pillen voor de Nieren geven aan de zieke nieren de gewenschte hulp om ze weder gezond te maken. Zy voeren uit het lichaam al die vloeibare vergiften af, dio verlies van eiwitstof, waterzucht, waterstoringen, graveel, rhumatiek, steen, lendenjicht, zenuwziekten, slapeloosheid, afmatting, veroorzaken zy bestrijden de schadelijke gevolgen van geestrijke dran ken, wyn of bier in overmate genomen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrygbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 14. In eone tweowoonst te Oost-Roose- beke brak brand uit. Daar de huizen met strooi gedekt waren, nam het vuur eene snelle uitbreiding, zoodat men aan geene redding kon denken. Terwijl iedereen verward rondliep, riep eensklaps vrouw Meyfroid, zinneloos van angst - mijn kind is nog in huis Camiel Van Coullie, schrijnwerker, die in de buurt werkzaam was, en ook naar den brand was komen zien, sprong dadelijk in de brandende woning en kwam na eenige oogenblikken met het kindje, 9 maanden oud, bij de verschrikte moeder. Deze dankte weenend den moedigen redder van haar kind, terwijl het publiek Van Coullio innig geluk wenschte. Van de tweewoonst met gansch den inboedel, huisraad, alem, enz., is niets ge red. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Depratkre, zy is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zij al leen is onfeilbaar en geneest altijd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Dynsdag voormiddag is de vrouw van den schipper Ed. Michiels, van het binnenschip Dieu et Patrie. gemeerd in de Dender te Dendermonde, terwyl zij haar linnen spoelde, over boord gevallen en was op het puntte verdrinken, toen de kleer maker Gustaaf Lenssens het gevaar ziende, geen oogenblik aarzelde, gansch gekleed haar achterna te springen, en na tweemaal gedoken te hebben, haar nog levend aan wal bracht. De moedige redder werd door al de toeschouwers geluk gewenscht. gSggp TYPHUS. Nu dat de typhus alom heorscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marib, te verkrijgen by O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. De misdaad van Nederhasselt. In vrijheid. Donderdag moest te Aude- naarde het aanhoudingsmandaat van Kamiel Geerts, van Ninove vernieuwd worden. De heer onderzoeksrechter Verhulst is in onderhandeling geweest met het gerecht van Gent en er is besloten geworden Ka miel in vryheid te laten. Woensdag namiddag werd hij uit het gevang van Audenaarde gelaten. Het onderzoek van het vreeselijk drama van Nefferhasselt is, om zoo te zeggen, geëindigd. De plichtigen die bekentenissen doen, Sidonie en Oscar Geerts, zullen hoogst den kelijk voor het assisenhof verschynen in den loop van der. l*n trimester van 1910. Men heeft ten onrechte beweerd dat dicht bij het gat dat in de haag gemaakt is, door de plichtigen, er stukken stoffen gevonden waren, voortkomende van eene pannen- broek. Het is onnauwkeurig dat dergelijke verklaring gedaan werd aan den onder zoeksrechter van Audenaarde. Dicht by het hnis De Volle Pot, vond men het blad Db Times, bevlokt met bloed. De ontleding om te wetenof men hier voor menschenbloed of voor dierenbloed staat, is nog niet voltooid. Indien gij een schoone keus wil, hebben van Gordijnen, Stors, Brise-vues, Tapijten enz., en in vertrouwen koopen. wendt u tot het huis Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Er bestaat eene veete tusschen de gebroeders Do Jonge en Van Bellegem, to Wetteren. Maandag avond, rond 9 uren, ontmoette Eug. Van Bellegem, Kasimir De Jonge. Eerst beleedigden zy elkander en werden daarna handgemeen. De broeder Art. De Jonge en do broeder Benj. Van Bellegem, mengden er zich tusschen. Eensklaps trok Eugeen Van Bellegem eenen revolver, loste een schot, waarvan de kogel in den rug drong van Arthur De Jonge, die erg bloedend ten grondo stortte. Men droeg den gekwetste in de woning van den heer deurwaarder Masyns, Moerstraat, waar hy door eenen geneesheer verzorgd werd. Des nachts werden bijna al de vens terruiten van Eug. Van Bellegem verbrij zeld. Een bankier te Brussel, had eenigen tijd geleden een hulphuis (wisselagentschap) geopend in eeno der wyken van de hoofd stad. Hy had dat hulpbureel toevertrouwd aan twee jonge beambten. Die kereltjes begonnen te speculeoren en te spelen met het geld van hunnen patroon. Wanneer de kansen hun gunstig waren, staken de twee fijne heertjes de winsten in den zak, maar als zy verloren, dan schre ven zij doodeenvoudig de verloren sommen in liet grootboek in op het debet van eenen ingebeclden klant. De bankier bestatigde dat zijne twee mannen van vertrouwen veel te breod leef den volgens de jaarwedde welke zij trok ken. In hunne afwezigheid, deed hy de boe ken nazien en de persoon met dat werk gelast, bestatigde dat er in de kas een te kort was van 40 duizend frank. De twee ontrouwe beambten werden door de policie aangehouden, tpen zij Woensdag de Beurs verlieten. Zij hebben bekentenis sen gedaan. Wij vernemen uit goede bron dat de suikery peên F.-C. JACOBS, de beste zijn, en alle andere overtreffen. Een beer aangehouden. Een opvuller van Brussel had, om reklaam te maken, een man in ysbeer verkleed. Een tweede man leidde den beer aan eene ket ting door de straten der hoofdstad. De beer wekte iedereens lachlust 0£ en weldra was hij door eene groote menigte nieuwsgierigen gevolgd. Op de Brouckère- plaats begon de beer allerhande kunsten te maken, tot er eindelijk een policieagent aankwam, die den beer en den geleider ondervroeg, of zij de toelating bekomen hadden, om zich, buiten de karnavaldagen te verkleeden. Daaraan hadden zy niet gedacht, en de beer deed alsof hy wilde vluchten. De agent liep er achter en kon hem by de ketting grypen, en alzoo leidde de agent den ysbeer triomfantelijk naar het policiebureel, ge volgd door eene groote menigte nieuwsgie rigen. WEET MEN tot hoe hoog het budget van uitgaven der Tentoonstelling van Brus sel beloopt? Tot omtrent 25,000,000 frank. Voor alwie een oogslag is gaan werpen op de reusachtige werken van Solbosch, schynt dat cyfer niet overdreven en men ouder- vindt eene instinctmatige fierheid bij 't be denken dat het kleine België, toekomende jaar, aan de menigte van vreemdelingen een der uitgestrektste en majestatische Tentoonstellingen zal toonen die men ooit in de gansche wereld gezien hebbe, zeer verre alles overtreffende wat men in ons land heeft verwezenlijkt. Ehwel, dit schitterende betoon onzer economische macht en van den nationalen voorspoed, 't is ten grooteren deele aan de medewerking van 't publiek, dat men het verschuldigd is. En inderdaad, de voortbrengst van de Tombola der Tentoonstelling van Brussel wordt gansch bestemd tot den goeden uit slag onzer Woreld's Fair van 1910, tot de grootheid on tot den luister onzer Hoofd stad. Zy dus welke biljetten der Tombola aan- koopen, loopen niet alleen de kans een der talrijko loten te winnen bestemd voor iedere reeks, maar werken mede tot het welgelukken eener grootsche onderneming waarvan hot gansche land de vruchten zal plukken. O. P. 22-9-09. Brugge. Onder den titelOver vloed van vee lezen wy in het Brugsch HandelsbladSedert eenige weken is onze veemarkt nu eiken Dinsdag buitenge woon bevoorraad. Dinsdag morgond wer den niet minder dan 854 hoornbeesten te koop gesteld, waaronder, even als over acht dagen, een aanzienlijk getal beesten, herkomstig uit Holland, werden aangebo den, die Maandag met den stoomtram van Sluis waren toegekomen. De laffe aanranding te Malde- g-hem.Nadere bijzonderheden.Sinds een twaalftal jaren ging Emiel Pollier in de streek beter gekend onder den naam Speliers veekoopman op het Vossenhol regelmatig alle weken naar de veemarkten van Brugge, Eeckloo en Gent. Pollier deed goede zaken en had den naam wat geld te bezitten. Veertien dagen geleden verliet hij zooals gewoonlijk 's Dinsdags morgends rond 3 ure zijne woning om zich te voet naar Brugge te begeven alwaar hy een rund moest betalen. Toon hy nauwelyks honderd meters van zijne woning verwijderd was, weerklonk er eensklaps een schot. Pollier hoorde het zaad langs zijne ooren vliegen, en nam ylings de vlucht. Te huis komende vertelde hij het geval, doch men gaf er nu reeds geen aandacht meer aan en verleden Dinsdag vertrok hy wederom rond 2 3/4 ure 's morgends naar Brugge. Pollier had eene som van 800 fr. in bankbriefjes en zilvergeld in eene beurs in den binnenzak zyner ondervest verbor gen. De beurs was bij middel eener nikkelen ketting aan een knopgat der ondervest vastgemaakt. Pollier volgde als naar gewoonte den kant langsheen het land der Wed. Maen- hout, van Waarschoot, toen hy zich eens klaps voor twee personen bevond. Een dezer had een brandende velolan- taarn in de hand en richtte den lichtstraal op Pollier. Deze zegde hun den goeden dag en zette zynen weg voort. Nauwelijks was hy tien stappen ver, toen een vuurschot weerklonk. Pollier voelde als eenen slag in den hals en keerde zich om. De lichtstraal was nog steeds op hem gericht en wederom klonk een schot. Ditmaal werd de veekoopman aan den schouder en in het gelaat getroffen on viel ten gronde. Als wilde dieren wierpen de bandieten zich op hun slachtoffer, dat zich wanhopig verweerde en een zijner aanvallers by den keel greep. Do laffe aanranders brachten hem ver scheidene kolfslagen op het hoofd toe. Pollier geraakte weer te been en vluchte het land op, doch daar zeeg hy opnieuw neer. Alsdan gelukten de twee bandieten er in hem zyn geld te ontrukken, waarna zij de vlucht namen. Op het ter hulp geroep van het slachtoffer ontwaakte don gebuur, de landbouwer Spille. Deze wekte op zyne beurt andere lieden en samen gingen zy op het veld zien. Zij vondon Pollier badend in zyn bloed ten gronde liggen. Men bracht hem naar zijne woning over, terwijl een gebuur, Braet genaamd, per rijwiel om doktor De Prest reed naar het dorp. Deze kwam onmiddelyk per rywiel mede, doch den ergen toestand ziende waarin Pollier verkeerde, reed hij om dok toor Roessens. Samen verzorgden zy dan Pollier, die vreeselijk leed en kort daarna de H. Olie moest ontvangen. Ook de policie was inmiddels verwittigd geworden. De policiekommissarissen van Oedelem en Maldegem alsook de gendarmen waren spoedig ter plaats en deden het onderzoek. Op de plaats der misdaad vonden zij ver scheidene voetsporen, alsook indrukken van de kolf van het geweer. Wat echter meer van belang was, men vond ook een haan van het geweer en den bek van een velo- l&ntaarn. Deze voorwerpen moeten door de moor denaars verloren zyn toen zy met het ge weer en de lantaarn op hun slachtoffer sloegen. De voetindrukken en de sporen van 't geweer werden door de gendarmen zorg vuldig opgenomen. Rond 3 uren kwam het parket ter plaats. Men kon schter Pollier niet veel onder vragen gezien zynen ergen toestand. Het parket bevool, dat de bebloede en gescheurde kleederen van Pollier naar Gent gezonden worden. Woensdag namid dag werd aan dat bevel gevolg gegeven. Vrouw Pollier, geboren Maria Coppens, zegt dat haar man geene vijanden had en het niet anders kon zijn, of dat de aanran ders het enkel op 't geld van Pollier ge munt hadden. De echtgenooten Pollier hebben 8 kin deren, het oudste, een meisje van 12 jaar oud het jongste, ook een meisje, is 8 maanden, de 6 andere kinderen zijn jon gens Een negende kind wordt verwacht. Woensdag namiddag was de toestand van het slachtoffer nog steeds zeer beden kelijk. De geneesheeren vreezen het ergste. Men verwachtte doktor Lowie, de spe cialist van Eecloo om eene heelkundige bewerking te doen. Dynsdag avond is Kamiel Kerckhove, gezegd Kamiel Naeyaert, 40 jaar, molenaar, wonende gehucht Koornbloem te Thorhout, op korten afstand van zijn huis wreedelyk vermoord. Het slachtoffer, dat bij zijnen broeder werkzaam is, kwam rond 10 1/2 ure naar huis, toen men onverwachts een schot op hem loste. Hy viel, getroffen door eenen kogel in den buik. Alsdan zyn de aanran ders op hun slachtoffer gesprongen en hebben hem de keel afgesneden I De vrouw is op het noodgeschreeuw ter plaats geloopen en heeft er haren man in erbarmelyken toestand gevonden. Het slachtoffer is kort nadien overleden. Er zyn zware vermoedens, daar er wraak in 't spel zou zyn. Een onderzoek is door de gendarmerie ingesteld en het parket is Woensdag ter plaats geweest. Frisch gelijk bleekrozenrood is een aan gezicht zonder zomersproeten, zwarte puistjes, roodheden en alle andere aandoe ning van het vel. Gy verkrijgt het met het gebruik der StoCKPA a i* i» j e s Zeep van Bergman n en Cu, Rade- beul, tegen 75 centiemen 't stuk by M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Mark en Lange Zoutstraat, te Aalst. De 17jarigc Dubois, zoon van eenen slachter van Wulveringem-by-Veurne, die by eenen beenhouwer te Brussel woont, was Zondag, ter gelegenheid der kermis naar huis gekomen. In den namiddag kreeg hy in de schuur twist met zijne moeder. De jonge kerel werd woedend, hy greep eensklaps eenen zwaren hamer, en sloeg als een razende op het hoofd der vrouw, zoodat de hersenen rechts en links spatten. De moordenaar liet zijn slachtoffer dood en ijselijk verminkt in de schuur liggen en ging kalm eene pint drinken in eene nabu rige herberg, waar hij door de toegesnelde gendarmen aangehouden werd. •Kinderzegen. Men schryft uit Hee renveen Eene bijzondere vermelding verdient voorzeker wel het niet alledaag- sche verschijnsel, dat een echtpaar te Nijemirdum in 4 jaar tyds met 8 kinderen werd gezegend. Eerst een drieling, daarop één, 't vorige een tweeling en nu weer een tweeling 3 zyn er nog in leven. Orkaan. Uit New Orleans wordt ge meld Een vreesclyk orkaan heeft over de stad gewoed. De snelheid van den wind bereikte meer dan 80 kilometers in het uur. De wateren van de baai van Borgne, werden in het land gedreven. De baan van de Louisville Nashville Railway werd over stroomd op een afstand van vier mijlen. Tot hiertoe spreekt men van geen slacht offers, maar de schade is groot. Sfuii ulef BUITENGEWONE PRIJSKAMP op den bij den heer Alfred Thybaert, Korte Zoutstraat. Nr 16 JVaar prachtige zilveren Serviezen Inteekening 1 fr, Men kan van heden af inteekenen in het lokaal. Een prachtige Tombola zal verlot wor den onder al de inschrijvers die buiten de prijzen gevallen z.jn. Bericht aan de liefhebbers. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 26 September 1909, M. MEIRSGHAUT, Korte Zoutstraat. Goed geklandeerde Sigarenwinkel der We Cammaert, Lange Zoutstraat, Aalst. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. geboorten Mannelijk geslacht 4 Vrouwelijk - 9 Huwelijken. C. Peeters, zijdebew. met M. Temmer man, tw. Overlijdens. C. Eemau, verzekeringsagent, 55 j., Esplanadestr. C. De Groodt, wed* De Schryver, z. b. 86 j. Moutstr. E. Van Huffel, z. b. 85 j., Leopoldstr. 5 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2