LIEVELING Nijverheidsschool. Rechterlijke kronijk. Stedelijke Kunstkring. VOLLEN AFLAAT Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesch zijt, "J»^ Tegen het bederf van kinder- tanden. In the British Health Re- view spreekt M. Gobden Sonderson over het vroegtijdig bederf der kinder- tanden. Zij wijdt dit toe aan het gebrek aan oefening, dat door de kinderen wordt gedaan bij het eten. Al te weinig harde spijzen worden door de kinderen gegeten en zoowel als men alle lichaams- deelen oefenen of gebruiken moet ten einde ook deze deelen gezond en krach tig te houden zoo ook moeten de tanden door bijten geoefend worden om ze voor vroegtijdig bederf te bewaren. Onze voorouders bezaten, zonder daarom eene menigte tandenborstels en talrijke tandwatertjes te gebruiken, waardoor wij den huidigen dag worden overstroomd, nochtans veel beter tanden dan de menschen van heden. Ons al te gemakkelijk voedsel mag gerust als een der hoofdoorzaken aanzien worden van den slechten toestand van het tegen woordig geslacht. De schrijfster beveelt het gebruik van noten aan voor de kinderen, zy zyn goedkooper en beter dan melk en even zoo voedzaam. Vooral de kleine Barce- lona-noten worden door haar aanbevo len omdat zij het voordeeligst zijn voor de kiDdertanden. Het wordt immers hoog tijd dat wy eene bijzondere zorg gaan wijden aan het voedsel onzer kin deren, wanneer wij hooren dat 75 p. h. der kleinen die de lagere scholen volgen aan bedorven tanden lijden. Het gebruik van hardgebakken brood of voornamelijk beschuiten zou spoedig een heilzamen invloed uitoefenen bij het bewaren der kinderlanden. Dit voedsel reinigt de tanden en terzelfder- tijd zyn de kinderen verplicht langzaam te eten en dit brood flink te kauwen. De schrijfster is overtuigd dat door dezen raad te volgen onze kinderen veel minder aan tandkwalen zullen lijden. J. G. Soldaten 1 Soldaten De derde retraite of geestelijke afzondering voor de milicianen, die den dienst aanvangen, zal gegeven worden in het Retraitenhuis van Gent, den 10 October en de twee volgende dagen. De onderrichtingen worden gegeven door de EE. HH. De Steur, legerpastoor, en Van Acker, bestuurder. De beginselen van 't soldatenleven wor den onderwezen door een onderofficier van 't leger. Voor inschrijvingen en inlichtingen zich wenden vóór 7 October, tot den E. H. Pastoor zijner parochie, of tot P. Van Acker, Bestormstraat, 32, Gent. Het heropenen der weeklessen is vast gesteld op Dijnsdag 5 Oktober, ten 8 uren 's avonds. Te beginnen van 10 October, van 0 Vt tot 11 uren voormiddag worden er Zondaglessen gegeven van electriciteit, vuursloken en mekaniek. De inschrijvingen worden genomen bij den heer bestuurder ten lokale der school, Esplanade, 7. Baron Lodewijk de Béthune, komt van wege den Heer Minister van Oorlog, den volgenden brief te ontvangen. Brussel, 18 Sept. 1900. Mijnheer de Baron, Door brief van 4 dezer maand, vraagt gij mij in naam van het Gemeente bestuur van Denderwindeke, de post der gendarmerie in deze gemeente ingericht niet af te schaffen. Ik heb de eer u ter kennis te brengen, dat deze niet alleen zal behouden wor den, maar nog dat hij in de toekomst door eene bestendige brigade zal ver vangen worden. Aanvaard, enz. (get.) HELLEBAUT. M. de Baron de Béthune, Aalst. STAD VAN AALST. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 4 October aanstaande, om 11 uren voormiddag, in de gewone Zittingzaal ten Stadhuize. DAGORDE 1. Gemeentebegrooting voor 1910; 2. Gemeentegoederen. Verkoop van Bouwgrond in de Van Langenhovestraat. 3. Burgerwacht. Rekening 1908. Begrooting 1910. 4. Lager Onderwijs. Aanneming der Meisjesschool aan den Ouden Dendermond- schen Steenweg. 5. Kerkhof. Afstand van Grond. 6. Wegenis. Aflijningsplan voor de Laan, den Geerardsbergschen Steenweg verbindende met den Gentschen Steenweg en rechtlyningen voor de Diepestraat en ontworpene straten naar de Laan. EINDE SEIZOEN. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden op l Zondag 3 October 1909, om '11 V» ure, ten Kioske, Groote Markt, te Aalst, door de Ko ninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1. La bannière de la Victoire, marche Von Glou. 2. La Muette de Portici, ouv. de l'opera, Aubbr. 3. Les Hirondelles, fantaisie, Hirchmann. arr. par J. L. Strauwen 4. La Housarde,val80militaire, L. Gaune. 5. Hylda, solo pour Piston, (hervraagd) J. Retnaud. soliste M. Eug. Eibers. La Brabanqonne. Oneerlijke ontvanger. In den loop der maand November zal voor het assisen hof van Brabant opgeroepen worden de zaak van Anatole P., oud-ontvanger der registratie te Brussel en Aalst, sedert 18 maanden voorloopig gevangen zittend, die zooals men weet vervolgd wordt wegens talrijke valschheden in geschriften, ge pleegd in uitoefening van zijn bedrijf. In die zaak zullen 800 vragen aan de jury worden gesteld. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft benoemd Onderpastoor te Lembeke, den E. H. Verschraegen, priester in het Seminarie Coadjutor te Olsene, den E.H. D'Hooghe, priester in het Seminarie. Een kring van al dezen die penseel of beitel hanteeren is in onze stad gevormd. Het doel van dit kunstgenootschap is door het houden van jaarlykscbe of perio dieke tentoonstellingen den kunstsmaak by de Aalstenaars op te wekken, elkander steun en onderrichting te geven de jonge kunstenaars aan te moedigen, enz. Deze instelling voorziet in eene ware leemte en is geroepen om aan de kunst groote dien sten te bewyzen. Reeds een overgroot ge tal leden sloten zich aan alle gezindheden hebben er hunne vertegenwoordigers en de vergaderingen hebben plaats ten Stad huize. De eerste tentoonstelling zal plaats heb ben in 1910. Degene die vóór 1 Januari 1910 hunne inschrijving doen, zijn vry van alle inkomgeld en worden nog aange- teekend als leden stichters. Men kan zich als lid aangeven bij de volgende heeren Callebaut Franz. Voor zitter Van Nuffel Petrus, Secretaris Sterck Julius en Robrecht Van Calenberg, Ondervoorzitters Van Ertvelde Franz, Hulpschryver Burny F.dmond, Schatbe waarder De Schaepdryver Paul, Boekbe waarder Van der Meirsch Alfons en Van Malderen Jan, Bestuurleden; of bij een der volgende Leden Ardyns Edmond, Carael Arthur, Praet Theophiel, Roosen Franz, Van Muylem Willem, Parewyck Emiel, Eeraan Stefaan en Bauwens Edmond. liet Concert der Catliarinisten. Met zeer gunstig weder heeft deze ieve- rige en volksgeliefde maatschappij verleden Donderdag ter Groote Markt op uitmun tende wijze de proef doorstaan welke zy zich zelf had opgelegd eene zangkundige uitvoering, zonder begeleiding (A capella) te houden. Het was heel onzeker of dit wel by het Aelstorsch publiek bijval zou bekomen hebben 1 immers aan dergelyke muziek is men bier niet gewend, daar men het hier zelden of nooit ten gehoore krygt. Met veel genoegen hebben we vastge steld dat deze vrees ongegrond was De luidruchtige toejuichingen en het handge klap der talrijke menigte die zich rond het kiosk bevond hebben genoeg bewezen dat de koorzang hun zoo aangenaam is als welk ander toonkundig Concert, wel te verstaan als de uitvoering aan al de ver- eischten der kunst voldoet hetwelk hier het geval was. De zes stukken op het programma wer den met brio en samenhang uitgevoerd daarenboven liet de juistheid niets te wen- schen over, en nogthans ligt daar de ge vaarlijke klip voor wat aangaat geharmo niseerde zang zonder begeleiding. Wat ons ook heeft getroffen is dat, alhoewel slechts 70 man sterk, wat weinig is voor eene uitvoering in open lucht en op eene uitge strekte plaats zooals de Groote Markt met aanhangende straten, de uitgalming zoo wel klonk. En kent gij de Schilders en Ons Mietje, hebben bijzonderlijk het publiek bevallen het eerste doet eer aan den toondichter Mr Phil. Loockx, dio zich in deze omstandigheid ook en nog maals als talentvollen geleider heeft ge toond. Een goede nota voor de uit spraak. Hopen wij dat die bijval anderen sal aansporen, en dat wy toekomende maal de Catharinisten honderd man sterk op de kiosk zullen zien verschijnen. Het werkzaam Bestuur der Rederijk kamer, met zyn onvermoeibaren en sym- phatieken Voorzitter, Mr Julius Goethals, aan het hoofd, haalt er eer van, zyne medeburgers op een dergelijk kunstfeest vergast te hebben en we twijfelen geens zins of men zal by deze enkele uitvoering niet blijven en ons nog dikwijls het genoe gen laten smaken de Catharinisten te ko men toejuichen. Chorus. J. M. J. F. G. G. G. Z. J. G. in de Kerk der Arme Claren Coletienen. Maandag 4 October, Feestdag van den H. V. Franciscus. Om 6 ure do eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 7 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof. Kerk von St-Martinui. Maandag toekomende zal plaats hebben de maandelijksche Vergadering der Huis moeders van de Heilige Familie. Men is verzocht de ledenkaart meê te brengen. Morgen, Zondag 3 October, zal er in de Mis van 11 uren eene Fransche Conferentie gegeven worden door een vermaarden pre dikant van Brussel over het volgende on derwerp Waarom de Katholieke Godsdienst zoo hevig wordt aangerand. Anlat en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere pry's voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. AALST. Wraak. Zondag waren, ter gelegenheid der kermis, op het gehucht Zwarten Hoek,verscheidene danszalen inge richt. In een der tenten stond het groot orgel van de wed. Byl, wonende Hout markt. 's Nachts zyn tot heden onbekende deugnieten in de tent gedrongen en hebben het orgel vol zand gesmeten, zoodat het onbekwaam is nog te spelen, voor dat men er eenen onkost zal aan gedaan hebben van ruim 60 tot 70 frank. Men heeft vermoe dens op een vroeger weggezonden gast. D© wnarheid. Wanneer het de verzorging uwer nieren betreft, moet gij een middel gebruiken, dat in 't bijzonder op de nieren werkt en geen ander. In dit geval zijn de Foster Pillen voor de Nieren aangeduid want zij alleen zijn bereid voor de nierziekten en de blaas- aandoeningen, en de ontelbare bewyzen, die sedert lang in deze kolonnen verschij nen, bevestigen steeds hunnen aanhouden den by val. De hier volgende verklaring, zoo gemakkelijk na te gaan, als al de ande ren biedt de gelegendeid aan, aan de menschen, welke nog mochten twijfelen, om er zich door hun eigen van te over- tuigen en dan volgens hunne persoonlijke ondervinding te oordeolen. Lees het vol gende Den 29 Augustus 1907, bekende ons Mr P. Dumortier, 104, Groote Bolleweg te Aalst De Foster Pillen voor de Nie ren verkocht in do Apotheek De Valke neer, genazen mij zoo wol drij jaar en half geleden, dat ik sinds nooit meer de minste pijn gevoeld heb nochtans toen ik ze voor 't eerst nam leed ik lange maanden aan de nieren en had vele middelen beproefd,maar nooit den minsten uitslag bekomen, ik had duizelingen en bedwelmingen, soms had ik zoo hevige pijnen dat ik 's nachts geen oog kon sluiten, ik was onderhevig aan «wee tingen en rillingen, had rood en troebel water, was «onder eetlust, maar dank aan die goede Foster Pillen voel ik van dit alles niets meer sinds mijne genezing ben ik altijd gezond gebleven. Ik veroorloof U uit dankbaarheid en om dienst aan de nier lijders te bewijzen,deze verklaring kenbaar te maken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisck de echte doos met de handteek;:; ing «James Foster en weiger alle namaólcHs en onderschuivingen. D. A. 15. AALST. - Eereteeken. De heer Frans Sïmey, Opzichter van ons Bureel van Weldadigheid,komt vereerd te worden met de Burgerlijke Medalie van eerste klas. Proficiat AALST. Op Mylbeke is men naarstig aan het aanleeren van het schoon letter kundig tooneelstuk Elmar getrokken uit de vermaarde legende Dertienlinden Die titel alleen zegt ons dat de heeren onderwijzers en meesters der Patronage iets puiks gaan opvoeren op den 2d*° Zondag van November. De Abonnenten van deze gazet die zich zwak en uitgeput gevoelen, en dezen welke lijden aan bloedloosheid, kloppingen, nevralgies of ruischen der ooren, zullen in weinigen tijd eene volmaakte gezondheid terugvinden, indien zij hunne toevlucht nemen tot de ijzerhoudende Pil van Dr Ra phael, die tegen fr. 1,75 verkocht wordt in alle goede apotheken. AALST. Werkstaking. Donder dag morgend is er in het kousenfabriek van M. Limbourg, eene werkstaking uitge broken, naar het schijnt om de volgende redenen Men zou twee werkmeisjes door gezonden hebben en daarop hebben aide andere het werk gestaakt. Er waren er ten minste 100, die al zingende de straten zyn doorgetrokken. Na eene wandeling ge daan te hebben, zyn zy naar hunne woning wedergekeerd. Van het beheer van i Staatsspoorwegen is ver- schenen De kleine Reis- gids, voor 1 October 1909, tot 2 Januari 1910. Prys 10 centiemen. AALST.—Werkstaking der Viscose. Naar het schynt zal er aan de werksta king in het fabriek der Viscose geen einde komen, alles blijft aldaar overanderlijk, en de heeren of de werklieden willen niet toe geven. De werktuigkundigen hebbon ook allen het werk gestaakt, maar naar wij uit goede bron vernemen zal er van deze laat- sten geen enkele aanvaard worden. Ook zijn er al verschillige Fransche viscose- bewerkers aan het werk. Lede. Op bevel van den heer onder zoeksrechter Verwilghen van het parket van Dendermonde,gelast met het onderzoek over de bom welke verleden week op den dorpel der deur werd gelegd van den heer Foul Wurstenraedt, bestuurder van 't fa briek La Viscose, te Aalst, waar de 450 werklieden in staking blijven, heeft de gendarmerie Woensdag en Donderdag een aantal huiszoekingen gedaan in de woning van de werkstakers welke aanzien worden de leiders van de konflikt te zijn. In den loop der gedane opzoekingen, is niets verdachts ontdekt.Ook denkt men een ander spoor op te zoeken om de drijfveer van den dynamietaanslag op te volgen. Jozef Lignon.die volledige bekentenissen gedaan heeft, gaat voort met te verklaren dat hy den persoon niet kent,die hem 20 fr. heeft gegegen om de bom te gaan nedor- leggen tegen 't huis van M. Wurstenraedt. De misdaad van Nederhasselt. De onderzoeksrechter heeft voormiddag de burgemeester van Sint-Antelinckx, alsook Gilbert Geerts jongste broeder van Sidonie, welke nog by haar gewoond heeft, en nu bij zynen broe der Hercule te Deinze is. Het verhoor liep over de kwestie of Sidonie geen kind gehad heeft. Gilbert antwoordde nooit geen kind gezien te hehben by zijne zuster, maar dat het kind van zijnen broeder Kamiel nog eenigen tyd by Sidonie te huis geweest is, toen zij zegde dat haar kind op den buiten was. Hektor Geerts, de sergeant, is ook nog maals ondervraagd geweest, of hy den schrijver niet geweest is, van het gekend briefken, dat onder de deur van vrouw Cam us gestoken is, om haar te zeggen dat zij moest vluchten of zou aangehouden worden. Hektor houdt staan het niet geschreven te hebben. Ondervraagd of hy Kamiel bij zijne zuster te Gent niet gezien heeft, voor of na de misdaad, heeft hy gezegd dat het al lang is dat Kamiel in Gent geweest is, maar dat het Herkuul is die meermaals bij zyne zuster Sidonie geweest is. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelijk de borstsi roop van Depratkre, zy is zonder twyfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen ia onfeilbaar en geneest altijd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prys 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. De brand der Korte Koeistraat, te Gent, is nog smeulend en reeds meldt men eene tweede ramp, een nieuwe brand, ont staan in de magazijnen van de spinnerij 1'Union Linière, naast de Brugsche vaart. Deze magazijnen beslaan eene opper vlakte van 630 vierkante meters en hebben drie verdiepingen van samen 18 meters hoog. De spinnerij werd niet aangetast. Het vuur ontstond in den loop van Woensdag avond en ten 10 ure reeds was heel het gebouw één vuurgloed. Al de koopwaren, hebbende eene waarde van 150.000 fr. werden vernield, evenals eene groote partij werkmaterieel. Zware ijzere kolommen en balken plooi den als strooihalmen. Do fabriek telt 200 werkmeisjes. Vyt hunner waren in het gebouw, waar de brand begon, doch zy konden zonder hinder vluchton Over den brand in de Korte Koeistraat, te Gent, meldt men nog het volgende Woensdag middag bespoot inen nog immer de rookende puinen van het gansch uitgebrande fabriekje, en die werkzaam heid zal nog een paar dagen duren. Watdeschade betreft, voor het fabriekje beloopt die van 50 tot 60,000 fr. De hoe veelheid opgebrand vlas is zeer aanzienlijk. De kleederen der werklieden en een velo bleven in het vuur. De aanpalende en de daar tegenover lig gende woningen hadden erg door de hitte te lijden, evenals door het water. In tal van huizen sprongen de ruiten en werden de gordijnen verschroeid. De juist tegenover de afgebrande fabriek liggend drukkerij Plantyn had het erg te verduren, de gevel is gansch met blazen getrokken al het papier, op den zolder liggend, is door het water onbruikbaar ge maakt. Eene enkele pers staat zwaar be- roest, en in de lottery liggen al de kasten vol glas. De boekhouding van M. De Smet kon gered worden. In de huizing van den por tier is er niets verbrand, maar alles is door 't water en d# hitte onbenutbaar gemaakt. Donderdag avond heeft de trein 437, uit Gent-Zuid om 8 ure naar Antwerpen- Center vertrekkende, aan de barreel te Ouden-God, een rytuig waarin vier perso nen en een koetsier zaten, gevat. Het was rond 9.30 ure toen het ODgeluk plaats had, tuBSchen Edegem en Ouden- God, op het grondgebied dezer laatste ge meente. In bet huurrijtuig zaten M. Yvan Gevers- Marynissen, 55 jaar, zyne vrouw, zijn broeder Jan en zyn zoon. Allen bewonen een kasteel te Moortsel. De trein vatte het achterdeel van het rytuig en hierdoor slingerden de inzittenden langs de spoorbaan. De koetsier bleef op den slag dood. Mevr. Gevers stierf toen men haar naar een hospitaal te Antwerpen voerde. Jan Gevers en de zoon van Yvan werden naar het krijgshospitaal gevoerd, waar de zoon ook zou bezweken zijn. Een snaaksch Heer «egde «Vandaag heb ik een frank verdiend. Ik dacht daar- meê een lot der Tombola van de Tentoon stelling van Brussel te koopen, ik deed het niet mijn frank is nog immer daar ik ga mij er een glas meê koopen. Een timmerman der hoofdstad, die den snaakschen heer had gehoord, antwoordde hem Eenige weken geleden, heb ik 150,000 franks gewonnen die my enkel en juist twee briefjes van de Tombola der Brusselsche Tentoonstelling hebben gekost, 't is te zeggen, veertig halve stuivers. Ik vind royne wijze van winnen voor- deeliger dan de uwe behoudt uwen frank om er een lot meê te koopen, ik betaal de ronde. O. P. 30-9-09. In de gemeente Wambeke werd Woensdag nacht eene moordpoging ge pleegd, welke diefstal tot dryfveer had. Rond 1 ure van den nacht, werd de land bouwer De Ridder, uit zijnen slaap gewekt door eene groote klaarte, van eene dieven lantaarn, denkt men, welke een kwaad doener op hem gericht had. De klaarte was zoo verblindend dat de landbouwer niemand kon herkennen. Op hetzelfde oogenblik werd er rakelings een revolverkogel in zijn gelaat geschoten. De kogel verbrijzelde den landbouwer drie tanden, schampte dan af en vloog in een meubel in den hoek der kamer. De land bouwer verloor van schrik het bewustzijn. De bandiet dit dacht dat de man dood was, nam de vlucht, na al de meubels opengebroken en oene som van verschei dene honderde frank gestolen te hebben, 't Was slechts tegen den morgend dat de landbouwers terug tot bezinning kwam. De gendarmerie werd verwittigd. De bevelhebber ontdekte in het meubel den revolverkogel en op den vloer vond hy eene groote zwarte kous, met twee gaten in en welke de schelm als masker moet aangehad hebben. Donderdag namiddag heeft het parket ter plaats een onderzoek gedaan. Er werd nogal veel ophef gemaakt over een feit, dat te Brussel plaats had, de schaking, zegde men, van eene zeer deftige löjarige juffer door een jongen Turk. In werkelijkheid is de Turk niet plich- tiger dan de juffer, want zij was hem vry- willig gevolgd, omdat haar vader, de patroon van den Oosterling, zich verzette tegen hun huwelijk. De moeder vroeg niet beter dan den wensch der jonge lieden in te willigen, maar dit maakte den vader zoo boos dat hij den verleider ontsloeg, en de dochter dreigde in een klooster op te sluiten. Het meisje onderwierp zich schijnbaar aan het vaderlijk verbod maar in 't ge heim overlegde zij met den uitverkorene de vlucht in automobiel, waarvan nu heel Brussel gewaagde. En een comble toen de jonge Me- lanie zich door den vurigen Armand in het rijtuig liet heffen, vond zy daar.... hare moeder, die zich liet mee schaken, zonder zelfs in onmacht te vallen. Deze had namelijk lont geroken, was ongemerkt hare dochter gevolgd en was langs het andere portel in de auto gestapt. De Turk, die plaats nam op den bok, voerde de moeder mee tot op 't grondge bied van Haren, waar hy haar te midden van den steenweg in den nacht deed uit stappen. De arme vrouw moest op goed geluk den weg zoeken om de noodlottige tyding aan haren echtgenoot te melden, die op zijne beurt de policie verwittigde. Maar terwijl het parket alle mogelijke maatregel» nam, kwam zekere H., een vriend van den Turk, die dezen in zyne onderneming had geholpen, naar het par ket, om te zeggen dat de magistraten zich met niets te bemoeiën hadden, daar de juffer haren bekoorder vrijwillig gevolgd was, en ten overvloede, dat hot koppel, na te Mechelen eenige uren te hebben doorge bracht, reeds terug was gekeerd. De schaker is niet aangehouden. Een tienjarige jongen te Brussel, een deugniet van de ergste soort,die steeds van school en zelfs van huis wegliep, werd dezer dagen door zijn grootvader naar de school gebracht. Hy wilde echter niet méégaanliet zich op den grond rollen en veroorzaakte op de straat een zulkdanig schandaal, dat de oude man een adembreuk kreeg van ontroering en op straat stierf. De kwajongen was door die gebeurtenis niets gebeterd. Dynsdag had hy thuis weer iets mispeuterd en hij vluchtte het dak op, waar de policie, onder stampen en stooten van wege den kleinen deugniet, hem er moest afhalen. De suikerypeën F. C. JACOBS verbeteren de koffie, en verkloeken de maag. Zekere L. H., gelaagwerker, 18 jaar, ging Dinsdag morgend, rond 9 ure, de herberg Europa op do Groote Markt, te St Nicolaas, binnen. Daar er niemand in huis was. maakte hy hiervan gebruik om naar de tooglade te gaan en den geldbeugel der herbergierster, die er in lag, te stelen met eenen inhoud van 18 fr. Deze laatste kwam juist ter plaats en, daar 't policie- bureel er schuins over is, deed zij teeken aan eenen policieagent die juist buiten kwam en recht voorby hare deur passeerde. Deze knipte den dief, die zyne prooi op het policiebureel moest nedorleggen in afwach ting van eene verdiende straf. In den witgoedwinkel van Mad. Diet, Statiestraat, te St-Nikolaas, kwam vrouw D. van Driekoningen, binnen en greep uit de tooglade een handvol geld. De winke lierster had het door de glazendeur gezien. Nauwelijks was zij buiten of de winkelier ster hield haar staan en leverde haar over aan eenen voorbijgaanden agent. Zy is ter beschikking van den proekreur des konings gesteld. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marib, te verkrijgen by O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Dijnsdag namiddag, rond 4 1/2 uren, is te Ingelmunster een twist ontstaan tus- schen Jules De Muynck en eenen persoon van Oost-Roozebeke. Beiden waren min of meer bedronken. Al twistende zyn beiden tot aan de Lies- brug gekomen daar is de twist langsom heviger geworden. Plotselings heeft de Oost-Roozebekenaar aan Jules De Muynck eenen bevigen slag toegebracht met eene spade. De Muynck is ten gronde gevallen en zijn aanvaller heeft hem dan nog verschei dene slagen toegebracht met zijn vreeselijk tuig, alsook schoppen en stampen. Daarna heeft hij de vlucht genomen. Personen die in het veld werkten, zyn toegeloopen zij vonden De Muynck vree selijk gekwetst en buiten kennis. Men is spoedig op zoek gegaan naar eenen geneesheer en de heer dokter De Poorter, van Isegem, die het eerst ter plaats kwam, stelde vast dat de toestand van De Muynck zeer erg was. Op eene ladder is de gekwetste naar een nabystaande hoerenhof overgebracht. Een priester van Ingelmuster is ter plaats gespoed om den ongelukkige te berechten. De Muynck is 25 tot 30 jaar oud. PI 4 Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe PIANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prys. Tien jaren waar borg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Ne- derkouter, 32, dicht bij het Paleis van Justicis. Zondag namiddag begaven zich de twee jongelingen, Jules Beernaert, 18 jaar en Odiel Beernaert, 17 jaar, kozijns, land- werkers te Jonkershove, naar de gemeente- kermis van Woumen. Rond den avond kwamen zy op hun ge hucht terug en begaven zich rond 8 uren, ter herberg van Cyriel Descamps, huur houder, langs den Merkemschen-steenweg. Pas waren zij een kwart binnen, of do beide jongelingen begonnen met elkaar te schelden en te twisten over oen meisje. De herbergier verzocht hun buiten te gaan twisten. De jongelingen vertrokken. De Beernaert's waren nog maar vyf minu ten buiten of Jules kwam terug in de her berg, doodsbleek en de handen aan de borst houdende. De baas kwam toegeloopen en vroeg wat er gaande was, waarop Jules zachtjes stamelde: Odiltje, gy zult het wel beklagen Pas had de jongeling deze woorden uitge sproken of hij viel roerloos ten gronde. Men plaatste Beernaert in eenen zetel, doch oen kwartuurs later gaf hy den geest. De eerw. heer pastoor kwam juist ter plaats, toen den ongelukkige den laatsten adem uitblies. De dader had zich intusschen gevangen gegeven in de gendarmerie van Klerken en werd in hechtenis gehouden De gendarmen zyn onmiddelijk ter plaats gegaan en hebben het lijk naar het lokaal der gemeenteschool overgebracht. Het parket van Veurne heeft Maandag namiddag de lijkschouwing gedaan. Het mes, een lierenaar, had de longen door boord en was twee centimeters diep in het hart gedrongen. De dader toont niet het minste spijt over zijne misdaad en beweert gehandeld te heb ben in zelfverdediging, daar Jules hom verscheidene slagen met een bierglas toe gebracht had. De begraving heeft Woens dag morgend plaats gehad. Dinsdag namiddag is het parket van Gent te Maldegem afgestapt om oen aantal personen te onderhooren op het stadhuis, nopens de laffe aanranding, op de wijk Vossenhol. Na op het stadhuis onderhoord te zyn geweest door het parket, moesten zij allemaal naar het huis van het slacht offer Pollier, om daar nog eens door het parket ondervraagd te wordon. Eerst werd het slachtoffer Pollier onder vraagd, dan werd zekeren Ivo De Clercq van de wijk Vossenhol ondervraagd en werd bij het slachtoffer gebracht, die hem herkende als zijnde de dader te zyn van zijnen aanval. Daarop gaf het parket het bevel van aanhouding. Daar het te laat was om het onderzoek voort te zetten is het parket vertrokken met den trein van 6 u. 30 m. 's avonds en kwam Woensdag namiddag terug om het onderzoek voort te zetten. De vermoede lijke dader is per rytuig naar het gemeen tegevang overgebracht on werd Woensdag morgend met den trein van 7 uren naar Gent overgebracht door de gendarmen Van Keer en Gruwier. Ter plaats zijn ook nog 2ledige kardoezen van een Amerikaansch geweer gevonden De Clercq is gekend al» een gevaarlijke kerel en eenen pensjagerhy heeft een Amerikaansch geweer in zyn bezit gehad, doch heeft het volgens zyn zeggen verkocht aan eenen persoon die naar Amerika ver trokken is. Het onderzoek «al het uitwijzen. Men verwacht zich nog aan de aanhouding van eenen tweeden persoon. Er was een groote toeloop van volk toen het gekend was dat de dader van deze laffe daad aangehouden was. De aangehoudene weende en huilde en zegde gedurig on- plichtig te zijn. De toestand van Pollior is merkelijk beter en de geneesheeren hopen toch hem nog te kunnen redden. zeep aller dames is de alleen echte Dada. Zeep van Bergmann A C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozen de jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint a 75 cent. per stuk, verkrijgbaar bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Markt en Lange Zout- straat, te Aalst. De jagers der Ardennen, die door het gebrek aan hazen tot een soort van werkstaking veroordeeld zijn, worden,naar het schynt, ruimschoots schadeloosgesteld door eenen overvloed van groot wild, voor namelijk wilde zwijnen. Landbouwers en jagers herinneren zich niet ooit zooveel van die lastige bezoekers te hebben gezien op dit tijdstip. Deze rich ten in de velden zooveel schade aan, dat eene vraag naar den gouverneur van Luxemburg is gezonden om klopjachten in te richten. Met troepen van acht en tien komen zy uit de bosschen, om aardappel- en haver velden en groenselhoven te verwoesten. Dynsdag morgend vond de mijnwer- kor Alfons Godaux, te Anderlues, bij zyne thuiskomst de deur zyner woning ge sloten. Hy ging by «yn gebuur eene ladder halen en drong langs een venster in huis. In de keuken vond hij zijne vrouw en zijne twee kinderen verstikt liggen. De vrouw had den sleutel der stoof ge sloten en het deksel afgelaten. De droefheid van Godaux is hartroerend. Het volgende droevig feit gebeurde te Villerupt, in Luxemburg De landbou wer Rossignon had zich juist aan tafel gezet, toen hy een ongewoon gerucht in den paardenstal hoorde. Vergezeld van zynen zoon en den dienst knecht, ging hy zien; verscheidene paarden hadden hunnen halsband losgetrokken, en waren begonnen elkander te bijten. Toen men poogde de dieren op hunne plaats te drijven, kreeg Rossignon eenen hoefslag, waaraan hy weldra overleed den zoon werd een arm gebroken den knecht, zekere Decamp, eene ribbe ingestampt.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2