Donderdag 7 October 1909 5 centiemen per nummer 64s,e Jaar 4195 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. MOEDERHARTt Boschboomteelt. iPGr* M GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een halve eeuw terug. EEN EN AN DE 11. DE DENDERBODE Dit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» Tangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMene, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE aUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, 6 Oct. 1909. De maatschappelijke toestand is in deze en de overige eeuw zoodanig ver anderd, dat er ook eene algeheele ver andering is moeten aangebracht worden in het bestier der regeeringen. Als men den toestand vergelijkt van den lageren stand in onze dagen, uigeo dien uit vroegeren tijd, dan zou men moeien bekennen, dat die toestand heden veel, zeer veel beter is. Hoezeer immers verschillen niet loon en huur En dan de prijzen der eerste levensbehoeften, der levensmiddelen Een halve eeuw geleden bedroeg het loon van huisbedienden niet eens een derde deel van heden, terwijl de levens middelen -behalve enkele uitzonderin genzeker meer dan den dubbelen prijs van thans kosten met kleedingstoflen was het niet veel anders gesteld. Bijgevolg moest voorheen de toestand van den lageren stand veel slechter zijn. En toch heeft het tegenovergestelde plaats, hoe onbegrijpelijk dit ook vele menschen van den tegenwoordigen tijd voorkomt. Ons hedendaagsche geslacht kan zich onmogelijk indenken dien goeden ouden tijd, waarop de oude van dagen met zoete herinnering terugzien. Die goede oude tijd! Toen beschouwde een geheel dorp zich als eene geheele familie niettegenstaande er veeten be stonden, was iedereen, vriend of vijand, bij de hand, als er moest geholpen wor den. Gebreklijdende armen waren er toen ook en zullen ook blyven tot aan het einde der dagen maar uitgehongerde armen, zooals die heden bestaan, waren toen onbekend. Die goede tijd is voorbijgegaan met de christelijke onderlinge aanhanke ljjkheid van de gezamenlijke bewoners eener plaats deze onderlinge aanhan kelijkheid is vergaan bij het verdwijnen van den intiemen band in het huisgezin; die intieme band in het huisgezin is verbroken door den hedendaagschen vrijheidsgeest, die het christelijk Geloof uit het huisgezin heeft gebannen. Alles te zamen genomen, moest de huidige bevolking in beteren toestand verkeeren dan voorheen het tegen deel is waar. Wie dacht in die dagen aan Staats hulp I Heden verwacht men alles van Staatshulp. Heeft men in die vroegere tijden ooit 44* vervolg. Wat ziet gij er bleek en ontroerd uit, nichtvroeg Pablo. Mag ik weten wat er voorgevallen is Een ongeval waaraan wij ons geens zins verwachtten mijne stiefmoeder heeft eensklaps een misstap gedaan en is van de trap gevallen men heeft haar bewusteloos opgenomen zij heeft enkel bet bewust zijn terug gekregen om in stuiptrekkingen te vallen. Mijne tante zegt dat, uit hoofde van haren belangwekkenden toestand, de zaak droevige gevolgen kan hebben. Wat zal er nogal gebeuren En dit ongeval komt voor, juist als vader afwezig is Wat ongeluk zegde Pablo, die aan zyn gelaat eene droevige uitdrukking gaf, en stilzwijgend de hand zijner nicht vat tende, trad bij het huis binnen. Gekomen op de eerste verdieping, leunde Paquitta, welke zeer aangedaan was, het oor aan de gesloten kamerdeur waar de zieke zich bevond. Hoort gij die kreten? zegde het jonge meisje. Zij verwekken eene rilling door gansch mijn lichaam. Wel is waar gevoelde ik geen groote genegenheid voor myne stiefmoeder, maar nu zij lijdt, beklaag ik haar uit gansch er harte. gehoord van die ongeduldige of ontevre denheid, die thans het geheele volk besmet heeft. En in al die ontevredenheid hoort men van niets anders dan van Staats hulp, Staatsverzekering, Staatspensioen, enz. Wie uwer, lezers, heeft de vragen in de Kamers gesteld, niet gevolgd Was er wel van iets anders spraak dan van verhooging van jaarwedden Iedereen klaagt, niemand is meer tevreden, aan alles is te kort, behalve aan vermaken en onnattige uitgaveD. En is het niet droevig te zien hoe alle standen bedrogen worden door eene slechte pers en mannen die zich opwer pen als leiders dier ongelukkige en ongeduldige massa, die zij, volgens hun voorgeven tot het gewenschtedoel zullen leiden terwijl die lage opruiers niet meer noch minder doen beoogen dan een nietnuttig leven te leiden ten koste van de beurs dier ODgelukkigen, die blind zijn en biijven voor het bedrog van die opruiersbladen en personen. Thans, nu het Katholiek Gouverne ment van België overal het 25-jarig jubelfeest gevierd heeft of zal vieren, nu worden geene aanvallen tegen de over heden en de katholieke werkers ge spaard. Achter eene vuile pers werpen mannen, die hun bestaan aan de Katho lieke Regeering te danken hebben, met vuiligheid naar de leiders. Dit noemt men stank voor dank Wij kunnen het publiek niet genoeg waarschuwen tegen zulke opruierspoli- tiek, die de nadeeligste gevolgen heeft voor het huiselijk geluk en den vrede van eenieder in het bijzonder. Nooit is er een Gouvernement geweest dat zooveel goed gesticht heeft voor boer en werkman, als het tegenwoordige. Er blijft nu te zien of allen die weldaden zullen overdenken en of zij het oor zullen laten hangen naar beloften van opruiers, die nooit kunnen verwezenlijkt worden, of die hen willen vervoeren naar een land, waar de vogels hun gebraden in den mond vliegen. Het zal voorzeker van geen belang ontbloot zijn aan onze landbouwers eenige inlichtingen te geven nopens het beplanten en herplanten der wouden. Trouwens, hunne voortbrengsels zijn onmisbaar aan tal van nijverheden, en door do warmte die zij voortbrengen, spelen zij eene voorname rol in de huis houdkunde. De bosschen zijn ook zeer nuttig aan den landbouw zy maken de temperatuur meer gelijkmatig, matigen de werking der hevige winden, behou den een behoorlijken graad van frisch- heid, bevoorraden de bronnen, verdoelen de stortregens en op de hellingen belet ten zij dat de bouwlaag in de valleien worde medegevoerdten slotte dienen zij ook tot ons vermaak De staatswouden hebben per jaar ge middeld 823,443,31 fr. opgebracht op eene wezenlijke voortbrengende opper vlakte van 15000 hectaren, zoodat de jaarlijkscho opbrengst van eene hectaar 54,90 fr. is. Er dient hier opgemerkt te worden, dat er meer dan 3000 hectaren geteld worden onder den vorm van modderpoe len en jonge beplantingen waarvan men geene rekening kan houden. Deze cijfers toonen genoegzaam dat onze landbouwers den boschbouw niet mogen verwaarloozen. Ten andere de grond der wouden is gewoonlijk onge schikt tot het kweeken van andere plan ten, maar men mag niet denken dat deze grond, in schijn zoo dikwijls mager niet kan verbeterd worden, en dusvol- gens geen schoonere opbrengsten kan geven. Zulks kan gemakkelijk gebeuren door doelmatige zorgen. De landbouw- scheikundige doet ons de samenstelling der verschillende woudboomen kennen. De minerale elementen (potasch en los- foorzuur) oefenen een zeer voordeeligen invloed uit op opbrengst der bosschen. Zoo is het ook met de stikstof, en vooral met de ammoniakale, die de ontwikke ling der boomen sterk bevoordeeligt. Het zal niet slecht zijn hier te herinne ren dat de stikstof in den bodem der bosschen onder organieke en ammoni- akalen vorm voorkomt, en dat het onder dezen laatsten vorm is dat de woudboo men er de stikstof uit putten. De zwa velzure ammoniak is dus de eenige stik- stofmest die best aan de woudboomen past. Voor de nieuwe beplantingen van pijn en spar zal men dus per hectare 1200 tot 1500 kgr. kaïnite en 1000 tot 1500 kgr. ijzerslakken of 800-1200 kgr. superfos faat diep onderploegen, 125-150 kgr. zwavelzuren ammoniak zullen lichtjes met de eg ingewerkt worden. Gedurende de eerste jaren en in de lente zal men nog 100 tot 125 kgr. zwa velzuren ammoniak toedienen. De eiken vragen ook eene goede be mesting 1200 tot 1500kgr. kaïnite, 1000- 1500 kgr. ijzerslakken of 800-1200 kgr. superfosfaat en 100 tot 200 kgr. zwavel zuren ammoniak. De beuk groeit ge- O, Paquitta, wat hebt gij een goed hart 1 Overigens, daaraan heb ik geen oogenblik getwijfeld. En wie verzorgt de gravin Mijne tante, mevrouw do Sapincourt en onze onderwijzeres. Ah I myn gezworen vijand. Hoe norsch, met welk geweld heeft zij u gisteren avond niet medegesleept Ik heb eener. vreese- lijken nacht doorgebracht. Welke schrik kelijke droomen heb ik om die vrouw door staan Ik kan het u niet verbergen heb ik de onderwijzeres wel begrepen, dan be weert zij dat gij de beul mijner moeder geweest zijt, dit zijn hare eigene woorden. Pablo verschrok, maar bedaarde spoedig. En hebt gy het kunnen gelooven, Paquitta zegde hij kalm. Neen, neef, ik heb er geen dem van geloofd. Zou een rechtzinnig man, een Spanjaard van ouden bloedeals gij, gij de man dien ik bemin, bekwaam wezen zulke euveldaad te bedrijven Ik verklaar het u, ik zal haar niet gelooven, wat zy ook zeg gen moge. Dank u, Paquitta ware het mogelyk, ik zou u nog meer beminnen voor het edel vertrouwen dat gij in my stelt overigens, ik zweer u... Genoeg. Paquitta, ik heb u thans iets pynlyk mede te deelen. Belangrijke zaken roepen mij naar Parys, zoodat ik eilaas, dezen avond om vier ure bet kasteel zal verlaten. makkelyk in vruchtbare gronden, die frisch genoeg, doch niet vochtig zijn eene bekalking is ook zeer voordeelig als er kalk in den grond ontbreekt. Men geve dus 600-1200 kgr. kaïnite, 800-1200 kgr. ijzerslakken en 100 tot 125 kgr. ammoniakzout. Dat de landbouwers beproeven en wij zyn overtuigd dat zy over de uitslagen zullen tevreden zijn. J. Aidit. Opgepast. Veel neringdoeners meenen dat het voldoende is een postze gel van vijf centiemen op het stuk papier te plakken, waarop zij werklieden of werkvrouwen vragen. Niet zelden ziet men gansche reesems postkaarten voor vensters of glazen deuren hangen. Zulks is strafbaar. Zulke aankondiging moet voorzien worden van eenen plakbriefzegel, die men by den ontvanger der registratie of der rechtstreeksche belastingen moet koopen. Die zegel van vijf centiemen, bijvoorbeeld, telt alleen. Wij verwittigen onze lezers-nering doenden daarover, daar wij vernomen hebben dat het departement van finan ciën van zin is bijlander jacht to maken op de overtreders der flskale wet. Blauwe redevoering. Indien het Fransch Gouvernement het noodig heeft geacht de kloosterorders te verdrijven en de kloostergoederen in te palmen, dan is het, volgens La Flandre Libérale, omdat de monnikken van allen aard eene bestendige samenzwering hadden ingericht tegen de Republiek, eene samenzwering welke ten allen pryze moest verpletterd worden. We zouden nu maar een ding verlan gen, dat is dat La Flandre de bewyzen zou leveren van die samenzwering. Voorzeker is het dat de monnikken wenschten Frankrijk van een goddeloos gouvernement to verlossen, en ook daarvoor werkten. Dat was hun recht als Franschen. De Belgische liberalen werken wel om het katholiek gouvernement omver te werken. Zyn zij daarom samen zweerders Wat zou moeten bewezen worden is dat de Fransche kloosterlingen onwet tige middelengebruikten. Dat kan La Flandre niet. Naklank van het Congres. Hoe zeer dat congres een doorn is in den Gaat gij ons in deze moeilijke oogen- blikken verlaten I Nu dat uwe tegenwoor- leid ons zoo aangenaam zou wezen •t"ls wreed, Pablo, gij betuigt weinig dankbaarheid voor de genegenheid welke ik niet geaarzeld heb u te bewijzen. Ik moet vertrekken, teergeliefde. Overigens, ziet gij niet dat men alles in 't werk stelt om ons te scheiden 't Is klaar, ik ben hier te veel. Waarby kan ik u in deze omstandigheid overigens nuttig wezen. Gij kunt mij gerust stellen, mij troos ten... Thans zijt gij ondankbaar. Ik ken de bezwaren niet die myne onderwijzeres tegen u inbrengt 't is mij echter gelijk, mijn vader bemint my, hij zal mij aan- hooren, ik zal hem kunnen overtuigen dat gij de eenige man zijt welke ik tot echtge noot wil. Wacht op zyne terugkomst voor aleer een besluit te nemen. Vertrek niet, gij zult mij vergeten, ik ben er zeker van... En de ellendeling legde de band op de plaats van het hart. Wees gerust, hernam hij, na een oogenblik, ik geef toe aan uw aandringen en ik zal aan het belang mijner zaken ver zaken om u te gehoorzamen, ik zal blyven. Terwijl dit gesprek plaats greep, ver meerderden de kreten binnen de kamer, De deur werd geopend Pablo had enkel den tijd zich in de schaduw van den gang testellen en Mej. Brown verscheen. De zieke is als verstijfd, sprak zij Paquitta, roep gauw Dolorès, opdat zy steenen en verwarmde lakens aanbrenge. Van bij het eerste oogenblik, te midden der algemeene verwarring, door het onge val van Jeanne veroorzaakt, was de onder wijzeres ontboden geworden. Zij bevond zich aan de bedsponde harer mededingster en zonder eenig achterdenken, wijdde zy baar de beste zorgen. Lag hetgeen te verwachten was, ook niet aan het hart van Edraond, haren man Iedereen in het kasteel, te beginnen met de markiezin, scheen het volle bewustsyn zij ner daden te verliezen. Eva alleen behield hare koelbloedigheid. Het leven voor welks behoud zij werkte, was dat der vrouw welke baar onvrijwillig al haar geluk had ontroofd 1 Pablo die over hetgeen hij vernomen had, zeer ongerust was, sloot zich in zijne kamer op om er alles gerust te overwe gen. De toestand werd langsom meer inge wikkeld. Deze vrouw had niet toevallig gesproken zij wist waarlijk iets. Hy be treurde nu de onvoorzichtige belofte aan Paquitta gedaan en dacht aan middelen om deze te herroepen. Men verwachtte de ziekenbewaakster en den dokter de lunch, welke volgens en- gelsch en amerikaanschgebruik gewoonlijk om een uur plaats had, werd enkel om twee ure geluid, als de twee personen naar wier komst zoo ongeduldig gewacht werd, waren aangekomen. De drie kinderen en Pablo beantwoorden alléén de uitnoodiging. De markiezin die voet van sommige liberalen blykt hier uit, dat de briefwisselaar dar liberale Kölnische Zeitung van Keulen het getal betoogers van Zondag 26 Sept. 1. 1. to Mechelen schatte op 30 duizend. Zelfde brief wisselaar seinde tevens aan zijn blad dat bisschop Mercier na den op tocht, dus te 6 uren 's avonds, op de Groote Markt de mis deed. Goed op de hoogte die briefwisselaar. Ziehier nu wat de briefwisselaar van de Nieutoe Rolterdamsche Courant, een groot liberaal blad van Holland, daar over schryft En om een uur dan de stoet; ruim honderd vijftig duizend man, waar onder ongeveer honderd muziekkorpsen en waarboven zoowat twee duizend vlaggen uitsteken. Neen, bepaald, ik geef het op. Ik had alleen maar gewenscht, dat gij daar allen met mij op de Groote Markt hadt gestaan, vier uren lang te kijken naai die grootsche, die overweldigende, die verbijsterende menschenmassa. o En het Te Deum daarna de veertig Belgische heiligenrijven, een pronken van schitterende juweelen, achter eer groot kruisbeeld aanen al die statige bisschoppen dan en plechtig-stijgend het koorgezang uit diepe mannenkelen en 't wijde zegenende gebaar van den aartsbisschop ik verzeker uhet gaf u kippevel, zoo heel grootsch en impo neerend was het... En na het Christus imperat, de galmende Brabangonne, die ineens uit aller monden losbreekt, blijde en over tuigd, zoodat men waarlijk ging geloo ven in Belgische vaderlandsliefde. En dat de katholieke partij ten onzent dood zou zijn, is zeker ook niet waar Van den eenen kant 30 duizend van den anderen 150 duizend het ver schilt maar 120 duizend De lezer besluite zelf. Maar als niet alleen de Belgische bladen van alle kleur, maar ook Hol- landsche, Duitsche, Fransche, enz., zich met dat congres zoo druk bezighoudt n, en er hunne briefwisselaars op afzenden, is dat niet het meest doorslaande bewijs van het belang dat men er aan hecht Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prijs 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van De Denderbode. ten allen kante rondliep en zooveel dienst bewees als het vijfde wiel aan eenen wa gen. verscheen een kwartier later. Eva was in de kamer van da zieke gebleven. Op aller aangezicht kon men do onrast en de droefheid lezen. Mevrouw de Sap'n- court behield het grootste stilzwijgen en spoedde zich met het eetmaal, Pablo maakte van de afwezigheid der onderwijzeres gebruik om zijne nicht eens knipoogend en toelachend te bezien, welaer bewijzen van genegenheid zy hem weder- keerig toedroeg. De verstandhouding tus- schen beiden had nooit zoo duurzaam ge schenen. Mej. Brown zou zulks ten volle hebben vastgesteld, ware zy aanwezig ge weest. De markiezin stond op om de eetzaal te verlaten Pablo volgde haar tot in den gang. Wat heeft de dokter gezegd 1 De toe stand levert toch geen gevaar op De jonge gravin is jong en sterk zy zal deze schrikkelijke crisis wel het hoofd bieden en alles zal goed vergaan, niet waar Ik wensch het uit ganscher harte zonder er te durven op steunen. De dokter kan nog geene uitspraak doen. Hy verlangt de hulp van een zyner confraters van Pa rijs. De knecht die naar Fécamp is gezon den, heeft een snelschrift voor den graaf medegedragen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1