M. WOESTE. FRISCHHEID. i Prachtige Vertooning Aalst-Mijlbeke. Kerk der Theresianen. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesch zijt, *jjj eü De naam van WOESTE is een standaard, en de man die dien naam beroemd maakte, is sedert eene halve eeuw de koene katho lieke strijder en sedert lange jaren de hoofdman, onder wiens scherp doorzicht en krachtdadige leiding, het katholiek leger, in nederlaag en in weerstand, in zegepraal en aan 't bewind, steeds wyzen vooruitgang en kloeken steun vond. Immers die naam beteekent rechtzinnig geloof en dadelijke verkleefdheid aan de overtuiging; hjj beteekent oprecht gemoed en onbewim pelde openhartigheid der gevoelens hy beteekent bovenal onbaatzuchtige toewij ding aan de katholieke zaak. Wie zal men hem voor zoovele deugden vergelijken Het Arrondissement Aalst had, in het eerste Kongres van Mechelen, het uitste kend talent bemerkt van den alsdan jeug digen en veel belovenden politieken man dadelijk behield het voor zich zeiven de eer dien groeten staatsman aan het vaderland te schenken en zooals eens een glorierijke verjaardag dat heugelyk feit vierde met een geestdrift zonder palen, zoo nog blijft in elk katholiek hart de voortdurende be wondering met eene nooit onderbroken getrouwigheid en de genegenheid der erkentenis, even levendig en onwrikbaar, trots alle nydigheid en aanvallen, behou den. Ieverig en onverpoosd stond M. Woeste op de bres, en menigvuldige zegepralen bekroonden zijne pogingen. Doch geen werk is bevryd van tegenkanting en van stron- kelsteenen, en nooit gloorde de zon zoo helder aan het hoogo firmament, dat geen wolken omlaag haren glans zouden ver- dooven. M. Woeste ook vond zijne tegen strevers, zynebenyders en zijne vyanden. Zijne vijanden zijn talrijk, kwaadaardig en hardnekkig. De antiklerikale partijen, geschaard onder het vaandel der logie, van af den ouden liberalen stam, tot in het uiter ste dezes jongste vertakkingen, waren en zijn de doodvijanden van beroep van den katholieken strijder. Zij haten hem om zijn geloof zij verfoeien hem om zijne diepe overtuiging zy vermaledijden hem om zijne nooit vermoeide werkzaamheid, en vooral ze duchten hem om zijne vreeselyke aanvallen. En nochtans, in hun binnenste, dwingt zich een diepe eerbied op, in zijne tegenwoordigheid ontdekken zij zich met bewondering, en knarstandend betreuren zij dat zulk een man niet tot hunne rangen behoore. Beteskenisvolle toestand in wel ken weinige politieke mannen zich bevon den zyn rechtschapenheid, zijne politieke eerlijkheid en zijne onbaatzuchtigheid wer den nooit door zijne ergste vyanden in twyfel getrokken. Zooals het een oude strijder natuurlijk betaamt, heeft M. Woeste dat vaandel lief, onder hetwelk hy met zoovele dapperheid heeft gestreden en dat hy tot zoo menige overwinning heeft gevoerd Die oude katho lieke vaan schoen hem steeds breed genoeg en genoeg scheen ze hem verheven om de richting te geleiden en de scharen te om vatten van alle regimenten, onder welk wapen ook zy den goeden strjjd zouden voeren. Alle bastaard vaandels en vreemde kleuren kwamen hem steeds overbodig en zelfs gevaarlijk voor, omdat ze de eenheid der bedoeling en de eendracht der strijders kunnen in gevaar brengen. Heeft M. Woeste daarin ongelijk Is hij daarom een dwarsboom op den weg van vooruitgang Niemand kan zijn zeldzaam doorzicht loochenen veel heeft hy gezien, gehoord en ondervonden nooit was zyn inzicht noch zijn streven twijfelachtig. Waarom zou men dan zyn achterdocht niet met ernst aanschouwen waarom zou men zijne vrees niet deelen waarom zou men geen waakzaam oog openhouden, niet alleen op de pogingen dor vyanden, maar ook op 'tsoms onvoorzichtig en vermetel voor uitrukken der vrienden Loopen, en vooral alléén loopen, is op verre na niet altijd vooruitgang, en wys zyn ze die matig en voorzichtig de gezamentlijke richting vol gen. Doch wel is de strijdlust zoo edel en schoon, zoo opwekkend en begeesterend ook Wst gedrang der jonge scharen, die met nieuwe gedachten vooruitwillen op de baan des levens, dat M. Woeste niet eene gelegenheid liet voorbijgaan de katholieko jeugd tot werken op te beuren en daartoe de welluidendste snaren zijner ongemeene welsprekendheid wist te roeren Daar is getuige van al wie de Oude Werker kent door zijne woorden en door zijne schriften, of al wie ooit de driftige ovatiën der jeugd, met onweerstaanbaren geestdrift mocht deelen. Oude geschiedenissen kan men ver- valschon en verre afgelegene gebeurtenis sen verdraaien maar wat men zelf gehoord en gezien heeft, blijft onbetwistbaar vast laster is het en leugen dat M. Woeste zich ooit tegen vooruitgang en tegen verbete ring verzette, en met volle zekerheid mocht meu zich verwachten nooit of nooit zulke valsche aantijgingen naar het hoofd van M. Woeste te zien slingeren, vooral niet door katholieken. Evenwel, terwijl uit de liberale party het socialisme werd geboren, zijn ook uit den schoot der katholieke partij woel geesten ontstaan wederspannig en wild gingen zy de oppervlakte der aarde omkec- ren en weldra zou het oude tranendal in een nieuw paradys zijn herschapen. Deze onderneming werd niet op touw gezet uit loutere menschenliefde, en de inzichten waren verre van zoo zuiver te zijn als men er gedurig op roemde. De nieuwe kleur was groen, lokaas en beloften vervulden vaandel en top, en dadelijk zou men over gaan tot de afbraak van alles wat er op katholiek gebied door een halve eeuw moeite en opofferingen werd tot stand bracht, en dit alles zou gebeuren onder voorwendsel van christene democratie, daa- de naam van katholiek vorsleten werd verklaard. M. Woeste was nooit de vijand des volks hij betrachte en bewerkte zooveel als iemand de zedelijke en stoffelijke ver heffing der armen en der werklieden altijd stond hy aan het hoofd van alle liefdadige werken en krachtdadig hielp hij de groote maatschappelijke hervormingen verwe zenlijken, doch evenwol met omzicht en beleid. Maar dewyl sommige twijfelden en aarzelden in hunne houding tegenover de scheurmakers, die daardoor op de bescher ming van Hooge Overheid zich dierven beroemen, had M. Woeste ze dadelijk ge oordeeld en veroordeeld, en dadelyk ook stelde hy zich aan als do verklaarde tegen strever der politiekers die zich niet meer katholiek wilden noemen, daar hij de on geschonden eenheid der party wou bewa ren. Nu brande seffens het grof geschut der christene democraten los, met leugen en laster eerst ten lande en dan ter Kamer het vinnigste venyn schoot met de domste aantygingen duizend malen naar het hoofd van den man die men verdelgen wou, daar hy de plaats moest ruimen voor de helden van de nieuwe wereld. Men weet hoe hard nekkig en hoe onverpoosd de raad van Vol taire tegen M. Woeste werd gevolgd men loog en lasterde maar altijd toe, om dat er toch altijd iets zou van overblijven. En inderdaad leugen en laster drongen diep in de massa en deze zelf, wiens beste steun Woeste altijd was, bleven niet be vrijd van alle besmetting, en gingen over tot ondankbaarheid. Voor deze die werken om persoonlijke voldoening en om ydele glorie moet zulk een ontmoedigend schouwspel een zwart vooruitzicht opleverenwant had M.Woeste geen hoogere betrachtingen, eene bittere teleurstelling zou zijne politieke loopbaan eindigen. Maar de strijd van Woeste is eene volbrenging van plicht en nooit be kreunde hy zich verder dan om de gewe tensvolle getuigenis dien plicht uit alle zijne krachten te hebben vervuld. Eeuwig blijft Woeste het toonbeeld van trouwe plichtsvervulling, die nooit aan iemand do waarheid spaarde. Doch de waarheid is zelden aangenaam, ze kwetst maar al te dikwijls en te vinnig de eigenliefde en kan met de verwaandheid in geene goede be trekkingen leven, vooral wanneer ze durft gaan, waar ze zelden gehoord wordt. Zoo rees er in de katholieke partij tegen M, Woeste eene nieuwe vyandschap op, die haren oorsprong nam in het katholiek mi- nisterio zelf, omdat M. Woeste de droeve handelwyze van het huidig ministerie meer malen dierf aanklagen en betreuren op het oogpunt zyner eenzijdige houding in voor deel van zekere mannen eener zoogezegde jonge rechterzijde, voor dewelke de meerderheid zou moeten zwichten. Andermaal schetste M. Woeste die vaarvolle misstappen af op het jongste Kongres van Mechelen en in de Revue Générale - van October, slechts eenige dagen verschenen. - Men begrijpt niets, zoo schreef hy met rede, aan de bena mingen van OUDE en van NIEUWE rechterzij. Het gozondverstand der katho- i lieke bevolking blijft weerspannig aan een spel, waar van het de behendigheid i niet ontwaart het wordt er door ver- bitten' het is gretig naar eendracht het ei8cht ze met stem en gebaren. Het ministerie zou veel vermogen om dat doel i te bereiken. De rechterzij geheel en gansch vraagt slechts met het ministerie te kunnen srmengaan maar zulken samengang hangt af van een wederzijds i vertrouwen. En dit vertrouwen hoe zou het ontstaan, als wanneer er geene be trekkingen bestaan, als wanneer de mi- nisterieele inzichten verdoken blijven en als de gedachtenwisselingen zich nooit voordoen of slechts plaats grijpen wan- neer, zonder overeenkomst, de houding reeds genomen is. Wilt men een voor beeld De militaire kwestie is in de Kamer opgeworpen zonder dat iemand was verwittigd geweest. En nochtans it was ze altijd de schrikdroom van alle i ministeriën. Waarom dus niet al te samen it de moeilijkheden van den toestand on- derzneken, waarom niet te samon de moeilijkheden oplossen, en des noods overgaan tot wederzijdsche toegevingen i In plaats van zoo te handelen, heeft men het katholiek bootje op goed geluk in gevaarlijke wateren laten loopen. Was dat voorzichtig Zonder twyfel w meest bekommerd met den generaal Hel- i lebaut te redden. Maar de toekomst der i katholieke partij mag niet afhangen van die of gene minister van oorlog, die haar vreemd is. En is het geem groote on- voorzichtigheid eene zoo groote kans te wagen voor het ydel voordeel van in het kabinet te bel-ouden dit zijner leden welk a niet tot de rechterzij behoort, en die nooit in staat is geweest haar een dienst te bewijzen Wanneer ik het parlementair leven i binnentrad, was M. Malou aan het hoofd li der zaken. Hij bezat de kunst zjjne meer- derheid te geleiden, en ze hem vast te hechten. Hy bezocht ze hij besprak de ontwerpen met haar hij lokte bespre- kingen uit, on nooit nam hy oen besluit i zonder de mannen te raadplegen, wiens t hulp hem konden nuttig zijn, en zonder met hen te beraadslagen. Deze overlever s ring is later overgenomen door M. Boer- naertde bijeenkomsten tusschen hem a en de leden der rechterzy waren onop- a houdend. Men heeft aan M. Do Smet do Naeyer verweten deze gedragslyn te heb ben verlaten en nochtans hy ook zocht, door duizend schrandere middelen, vrucht- n bare beslissingen te doen ontstaan uit on- ophoudende gedachtenwisselingen. Noch hij, noch M. Beernaert, dachten nooit aan het ondernemen van oen vraagstuk zonder de rechterzijde te ondervragen, zonder dezelvo te aanhooren. Dit zijn harde waarheden voorwaar, maar het zyn waarheden, en hoe hard de waar heid soms ook weze.zemoet gezegd worden, wil men niet blindelings in het verderf loopen. Mon spreekt van eendracht, en men huldigt de alleenheersching, en de gansche katholieke party zou de alleen heerschers moeten volgen, zooniet, zou ze verouderd en vervallen worden verklaard Die alleenheerschers ook roepen de een dracht in, maar het is eendracht rond hunne plannen en rond hun persoon 1 Zoo verre zyn we nog niet, want te klaar zien we in de eendracht der verdeelers Onder M. De Smet de Naeyer, ontstond het persoonlijk bestuur des Konings; dwaze geldverspillingen werden de Regeering en de Kamers opgedrongen maar de behen dige Kabinetsoverste wist ze zoetjes aan te praten, en voerde daarom geene geheime tuchtregeering. Zyn opvolger sedertdien, heeft hem verre overtroffen hij zwygt en handelt. Doch hij handelt niet slechts op Hooger Bevel, hij laat zich daarbij door eenige mannen voortstooten, die niet aarze len te dreigen van met de antiklerikalen te stemmen, indien de meerderheid niet al hunne eischen voldoet. En het zij ook ge- ;gd, eigenliefde en praalzucht zyn niet gansch vreemd aan het spel men zaait voor zich zeiven verdeeling in bladen en schriften, men pocht en men dreigt, en niet eene enkele stem, bestatigt M. Woeste, komende van hoog, laakt zulke ontstellende polemieken. Feest vieren, zingen en dansen is aange naam en schoon, en zeker mag men zich verheugen over zooveel goed, sedert 25 jaren door de katholieke partij aan h t vaderland en aan den Godsdienst bewezen in ieder hart brandt de vurige wensch, een nieuw tydstip te zien aanvangen, heilzaam en vruchtbaar, welk ons tot het gulden jubelfeest der katholieke Regeering zou brengen, beladen met gulden lauweren en rijke vruchten. Daarom dient er eendrach- tiger gewerkt en zorgvuldiger gewaakt te worden het Hoofd moet het voor beeld geven maar ongelukkiglijk zulke vermaningen worden eerder met koelte en zelf vijandig onthaald. Moest evenwel de teleurstelling komen, door wedcr8pannigheid en misslagen, dan zullen de vermaningen en voorzeggingen van M. Woeste die voortran in de geschie denis geboekt staan loodzwaar drukken op hot hart van deze, die nu met spot en ver achting, den ouden staatsman bejegenen. Hunne handelwijze is schandig hunne verantwoordelijkheid is groot, en nooit mogen ze vergeten dat wie niet hooren wil, zal voelen Dwalingen bij 't verzenden van brieven. Velen onzer lezers twijfelen nog over het gewicht hunner gewone brieven,welke vroeger 15gram men mochten wegen, doch welke nu Ucintig grammen mogen wegen voor éénen postzegel van iO centiemen. Ook de gewone brieven voor het bui tenland mogen 20 grammen wegen. In het algemeen, wanneer men eenen brief Daar den vreemde stuurt met dub bel port, plakt men er twee zegels op van 25 centiemen of 50 centiemen. He- wel, dat is eene dwaling. Het dubbel port voor den vreemde kost 25 centiemen plus 15 centiemen (40 centiemen). Het is sedert twee jaar dat men deze vermindering heeft ingevoerd voor al do landen van het Postverbon-I en tal onzer medeburgers wisten dat zeker n >g niet. SCHOUWBURG VAN AALST. Koninklijke Maatschappij LAND VAN II IK Al Zondag 17 October 1909, met de medewerking van Mevrouw De Somme. Mej. Ch. Brüylant, Mej. M. Daniels, Mej. J Janssens, Mej. S. Jacobs Prijzen der plaatsen Genummerde fr. 2,00; Deneden fr. 1,50; Boven, le rang fr. 1,00; 2e rang fr. 0,50. Kaarten op voorhand te bekomen teD lokale Land van Riem bij M. Felix Van Landuyt, Groote Markt, Zondag 10 October 1909, om 9 ure 's morgends. Voor verdere inlichtingen zie pro gramma. BUREEL, 5 U. (O) GORDIJN, 5 1/2 U. Dinsdag aanstaande komt zijne door luchtige Hoogweerdigheid Mgr. Stille mans de plechtige inwijding doen van de twee prachtige zij-altaren van den H. Antonius en van den H. Andreas Avel- lini in de lieve en aangename Kerk van Mijlbeke. Stad van Anlstlïur- forwachi. Morgen Zondag 10 Jctober, zal te Brugge de prijsuitdee- ling plaats hebben aan de overwinnaars van den schietprijskamp voor de Bur gerwacht der beide Vlaanderen. Vi rscheidene schutters onzer stad hebben zich aldaar op eene bijzondere wijze doen onderscheiden, onder anderen den heer August Meganck. Kapitein- Kwartiermeester, die den eersten prys op vaste schyf behaald heeft. Om 7 1/2 uren 's avonds, zullen het Muziek der Burgerwacht, het Officiers korps en do Afgevaardigden der drij schutters-maatschappijen der stad, alhier aan de statie de laureaten afhalen en ze naar het Bureel van den Staf leiden, alwaar de plechtige ontvangst zal plaats hebben. Solemnele Octaaf met Vollen Aflaat ter gelegenheid van den feestdag der Seraphiensche Moeder Theresia van Jezus. Vrijdag 15 October en Zondag 17 Oc tober, zal de eerste Mis om 6 uren gele zen worden met uitstelling van het Allerheiligste. De plechtige Mis zal ge zongen worden om 9 ure. 's Namiddags ten 5 ure, plechtig Lof met Sermoen, den Vrijdag in het Fransch en den Zon dag daarna in het Vlaamsch. Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prijs 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van De Denderbode. Zoo juist is verschenen het nieu we nummer van de NIEUWE Vlaamsche Illustratie dat bij ons verkrijgbaar is tegen den zeer lagen prijs van fr. 3,60 per jaar (met de post fr. 4,20). Dit nummer bestaat uit 12 blad zijden groot formaat en bevat 35 Illustratiën en Portretten. Het nummer van de N. VI. 111. bevat deze week weer vele belangryke afbeel dingen. Op de voorbladzyde de groep van leden der feestcommissie, die Nederland bij de Hudson-Fultonfeesten vertegen woordigd hebben bij hun aankomst te New-York en oen afbeelding van de eerste stoomboot Clermont en de Halve Maeu die de rij opendoo bij de feesten te New-York. Een prachtig geslaagde foto van den wissel prijs, be stemd voor de Marine. 2 foto's van de Zweedsche onderzeeboot Hvalen 1 foto's van den ramp te Breda. Eenige kijkjes van de plechtige vaandeluitrei king op de heide bij Milliugen, enz. enz Voorts een aantal portretten van be kende persoonlijkheden. Ten slotte eenige bladzijden boeiende lezing. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor in de nieuwe parochie van de H. Theresia (Muide) te Gent, den E. H. Behiels, proost aldaar Bestuurder van de Visitatie, Coupure, den E. H. Van Goethem.diocesanen school opziener voor de omschry ving van Gent van het klooster der Benedictinersen (Hun- negem) te Geeraardsbergen, den E. H. Machtelinckx, onderpastoor to Maldegem Leeraar te Dendermonde, den E. H. Dutordoir, diaken in het Seminarie. AALST.Aardappelen aangeslagen. Donderdag morgend heeft de heer adjunct commissaris Van Nuffel, ten huize van Gustaaf C., wonende Windmolenstraat en Serafien De M., Beukendreef, eene hoe veelheid aardappelen aangeslagen, welke voortkwamen van diefstal te Moorsel. C, heeft bekentenissen gedaan, maar De M. heeft niets willen bekennen.Proces-verbaal is tegen beiden opgemaakt. SPEEN. Foster's Zalf. Dege nen, die te vergeefs reeds alle middelen beproefd hebben zullen met belang het vol gende lezen Mr P. D'Hondt, 12, Ridderstraat, te Dendermonde, schrijft ons den 24° October 1903, dat hij sedert vijftien jaren van het speen aangetast was, alleen degenen, die door de zoo pijnlyke kwaal verhinderd zijn, kunnen zich rekenschap geven van de vree- selijke pijnen, welke hy gedurende al dien tyd te verduren had, hoevele nachten heeft hij niet moeten doorbrengen zonder te kun nen slapen hoe menigmaal heeft hij niet gewanhoopt wanneer na zoovele vermeende middelen gebruikt te hebben, zyne kwaal erger en erger toenam nog alleen die welke lijden, kunnen zich zijne vreugde verbeel den toen hij na eenige toepassingen met de 1 Foster's Zalf verkocht te Aalst, bij M De Valkeneer, apotheker, zich reeds van den tweeden dag zeer verzacht gevoelde, en iedereen zal gemakkelijk zijn geluk be- grypen, toen hij eindelijk, in minder dan eene week genezen was. Den 5° September 1907, zien wij Mr D'Hondt terug. Nooit heb ik nog aan 't speen geleden, sinds ik uwe Foster's Zalf gebruikte, zegde hij ons ik ben 62 jaar oud en ondanks keerde de kwaal nimmer terug. Ik ben altyd ge lukkig als ik die kostbare zalf aan vrienden kan aanhevelen. Het speen, eczema en andere huidaan doeningen veroorzaken eene vreeselyke en teneerdrukkende kwelling, 's Nachts wordt de slaap onderbroken, de zenuwen zijn aanhoudend opgehitst De Foster's Zalf stilt de prikkeling en ontsteking voortko mende van de huidziekte, onder welke vor men zy zich ook voordoet speen, eczema, bolvormige waterpokken, winter aan han den en voeten en alle huidaandoeningen. De eerste toepassing verlicht altyd en eene doos is gewoonlijk voldoende om eene bly vende genezing te bekomen. De Foster's Zalf is verkrijgbaar bij Alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche Apotheek van Ch. Delacre, 50 Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte Foster's Zalf - en weiger alle na maaksels en onderschuivingen.. A. D. 16. Aalst. Woensdag namiddag is er eene groep Bohemers in de stad aangeko- mon. 't Zijn allen koperslagers; zij zijn 18 in getal, de kinderen meegeteeld. De Bo hemers hebben hunne tenten opgeslagen op een onbebouwden grond in de Geldstr., wijk Schaarbeek Duivekeet zy hebben dien grond gehuurd aan M. Van Nuffel. De zwervers schikken vijf weken te Aalst te blyven en dan op te trekken naar Gent. Wij berichten aan onze lezers dat de suikery peën F. JACOBS de beste zyn welke in Aalst en omliggende gemeenten verkocht worden. Erpe. Voor de vierde maal is er in den nacht van dijnsdag tot woen ingebroken ter melkery, Gentschen steen weg en een pot met 30 kilogr. boter werd ontvreemd, waarde ongeveer 100 fr. Tot 2 of 3 dagen te voren sliep aldaar een buur die hiervoor 35 centiemen per nacht betaald werd waarschijnlijk uit spaar zaamheid werd die bewaking afgeschaft. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelijk de borstsi roop van Depratere, zy is zonder twyfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altyd den he- vigsten hoest in eenige uren Prijs 2 franken de groote flesch. Te komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 een tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Vreeselyke moord te Wetteren. Een vreeselijk drama heeft Dinsdag morgend heel de gemeente in rep en roer gebracht, Frans Schollaert, brouwersgast, wonende wyk Jabbeke, ging Dinsdag mor gend, rond 3 ure, naar de brouwery van de gebroeders Buysse. iiy had nauwelijks eenige stappen buiten zyne woniDg gezet, toen hij op een 10 tal meters van de straat op een stuk land iets zag liggen hij ging er naar toe en ontdekte daar het gansch verminkt lijk van zijne dochter. Dit meisje, 24 jaren oud, was den Zondag morgend naar Gent vertrokken, waar zy twee dagen bij kennissen had verbleven, en was Maandag avond in Wetteren aange komen. Op de plaats der misdaad moet tusschen bet slachtoffer en den moordenaar eene worsteling hebben plaats gehad. Men vond op eene uitgestrektheid van omtrent 10 meter8, op verschillige plaatsen, kammen van het meisje, den hoed en den regen scherm. De moordenaar moet als een onmensch te werk zijn gegaan, want na den strotader te hebben afgesneden die de dood voor gevolg heeft gohad, hoeft hy zijn slacht offer nog drie steken in den hals en twee in de kaken gegeven vervolgens heeft hy den buik van het slachtoffer letterlyk door kerfd. De heer adjunkt Clerck, en de heer Lambert, policie-kommissaris zyn ter plaats Het meisje had een kind van 5 maanden oud. Het slachtoffer is naar het doodenhuis overgebracht. Geneesheer De Bruycker heeft slechts den dood kunnen vaststellen. De moordenaar was drager van schoe nen men ziet de indrukken op het land. Sedert een drietal weken ging Eugenie Schollaert alle Zondagen naar Gentbrugge by hare zuster die aldaar in de St-Genois- straat woont zij werkte in de schachten- fabriek te Schellebelle en daar men den Maandag niet werkt bleef zy altyd voor twee dagen by die zuster. Maandag avond is zy met den trein uit Gent, die om 6,20 ure te Wetteren aan komt, vertrokken. In de Zandstraat heeft men haar rond 7 ure gezien, zy was alleen. Op dit uur regende het nog al geweldig en men denkt dut zij onderweg ergens moet geschuild hebben. I e ouders van het slachtoffer, hunne dochter niet ziende thuis komen (het 1 reeds acht uren), zijn gaan slapen, denkende dat Eugenie nog eenen dag te Gentbrugge zou gebleven zyn, tengevolge van slecht weder. Eene herbergierster die op een vyftal meters van de plaats der misdaad woont, heeft rond dat uur een geschreeuw ge hoord, doch daar geene aandacht aan gegeven,omdat men daar nog aldikwyls de menschen voor eene nietigheid uit hunne woning durft roepen. Een half uur na het gerucht is zy toch eens buiten gegaan tot op den steenweg, doch beoft niets meer gezien of gehoord. De vader Frans Schollaert, 64 jaar oud, moest om 3 ure op zijn werk zijn het is rond dit uur, dat hij, voorbij den akker gaande, iets zag liggen hy dacht dat het eenen dronkaard was, ging er bij, doch groot was zyne teleurstelling toen hy zijne dochter kende, die daar vermoord lag zy was den slagader doorgesneden, had nog eenen ergen messteek in den buik en twee kwetsuren in het aangezicht. Een wreede aanslag moet op haar ge pleegd zijn de ingewanden puilden uit de erge wonde aan den buik. Het slachtoffer moet zich dapper ver weerd hebbeneenige stappen verder vond men haren voorschoot, kammen en haren hoed. Al hare kleederen waren over haar hoofd getrokken een pakje lekkerny dat zy had medegebracht voor haar kind, lag op den grond gestrooid. Do moordenaar zal daar denkelijk het meisje afgewacht hebben. Het huisgezin bestaat uit vader, moeder en negen kinderen drie zijn reeds ge huwd bet is Eugenie, de vierde, die ver moord is. De vader is voor de tweede maal ge huwd met Regina De Pauw, die eene dochter had. Het is bij die dochter, Valeria, dat het slachtoffer den Zondag en Maandag door gebracht heeft. Het parket is Dynsdag morgend om 10 ure ter plaats gekomen en heeft verschei dene personen ondervraagd. Een onderzoek is ook te Gent en te Lede ingesteld, bij personen die nog betrekkin- kingen zouden gehad hebben met het meisje. Niettegenstaande het slecht weder is er veel volk naar de plaats der misdaad geko men. Er zijn weinig personen die iets weten Nadere bijzonderheden. Er wegen inderdaad zware verdenkingen op De Neve van Lede. Het slachtoffer Eugenie Schollaert had sedert eenigen tyd verscheidene dreigbrie ven ontvangen van den vermoedelijken moordenaar, waarmee zij had afgebroken Er was ook spraak dat zy binnen kort in het huwelijk ging treden met «enen jonge ling van Ledeberg. Men verzekert dat verscheidene personen den man den avond vóór de misdaad te Wetteren hebben zien rondslenteren. Men vond hem in eene danstent te Meire. Hij werd aangehouden en naar zijne woning te Lede overgebracht, waar men, geholpen door den policiekommissaris eene huiszoe king deed. Verscheidene minnebrieven werden aangeslagen. De Neve, ondervraagd zijnde, verklaarde vroeger inderdaad betrekkingen onderhou den te hebben met Eugenie Schollaert, Doch hy loochende hardnekkig, de misdaad begaan te hebben, en zegde het bewys zijner onschuld aan hst gerecht te zullen leveren. Om 51/2 ure werd de Neve gevankelijk naar Dendermonde overgebracht. Een groote toeloop van volk was samen geschoold op de baan van Meire naar Lede en ook op het dorp te Lede, waar De Neve woont. Uit het verhoor te Meire, van sen tiental getuigen, bleek echter dat D# Neve gansch den Maandag avond en volgenden nacht te Meire, twee uren van Wetteren-Jabbeke, op de kermis was geweest. De zenuwachtige kloppingen, de bloedloosheid, de uitputting, de opgebla zenheden, de nevralgies enz. zijn zeer vlug genezen door de ijzerhoudende Pil van Dr Raphaël die in alle goede apotheken ver kocht wordt tegen fr. 1,75. De onderzoeksrechter heeft vrouw Camus, Donderdag te Audenaarde, eene nieuwe ondervraging doen ondergaan,maar er is niets nieuws of niets byzonders aan het licht gekomen. Indien gij een schoone keus wil, hebben van Gordijnen, Stors, Brise-vues, Tapyten enz., en in vertrou^n koopen, wendt u tot het huis Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. Sottegem. Dinsdag werden in de statie, door den bediende Leo De Smet, twee zakkenrollers aangehouden, een man en eene vrouw, terwyl deze laatste den geldbeugel poogde te robberen van vrouw Wylock, van Munte, die eieren en boter op de markt verkocht had. De Smet had het koppel reeds op de markt in 't oog gehad, daar hunne handelwyze hem verdacht voor kwam. De man is een Spanjaard, Antonio Torrès, van Barcelona, 19 jaar oud de vrouw, Anita Careas, is 22 jaar en geboren te Montevideo. Beiden zijn Woensdag naar gevangenis van Audenaarde overge bracht. Amlst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. MallegO, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparaiiën. De kamer van in beschuldigingstelling van het beroepshof van Gent heeft Arthur Yan Belleglum, 20 jaar oud, geboren te Belcele, voor het assisenhof verzonden, onder de beschuldiging van moord op een gendarm, moordpoging op andere gendar men en diefstal van 300 fr., van een revol ver en van kogels uit het bureel van den bestuurder der gevangenis van Dender monde, toen hy den 4 Juli laatstleden poogde te ontsnappen met over een muur te klauteren, die de gevangenis van een stadsmagazijn scheidt. Hij loste verschei dene revolverschoten. De gendarm Edward Smet, afkomstig van Zwyndrecht, werd door twee kogels gedood. SgÊgB** TYPHL'S. Nu dat de typhus alom hecrscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Loüise-Marie, - te verkrijgen by O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Maandag namiddag was de heer D..., op jacht te Dentergem met twee vrienden, heeren B.., van Oostende en C.., van Gottem. Op zeker oogenblik vloog uit eene party rapen eene fazant op. De heeren B., en C., schoten den vogel achterna in de lucht. Pas waren de geweerschoten gelost, teen een man van achter de struiken, 150 m. ver naar hen toekwam, zeggende dat hy geschoten was. Werkelijk een enkel lood- korrel had den man getroffen, doch onge lukkiglijk juist in het linker oog. Het slachtoffer is de landbouwer Gry- momprez, van de wijk Veld gehuwd en vader van vier kinderenhy is rond de 50 jaar oud. Doctoor Cadet heeft Grymonprez ver zorgd. Deze is Dinsdag naar Gent vertrok ken om den oogmeester, Dr Van DuyBe, te raadplegen De jagers, noch de getuigen, kunnen niet uitleggen hoe het mogelijk is, dat het schot, in de lucht gelost, op zulken grooten afstand, het ongeluk heeft kunnen veroor zaken Frisch gelijk bleekrozenrood is een aan gezicht zonder zomersproeten, zwarte puistjes, roodheden en alle andere aandoe ning van het vel. Gij verkrijgt het met het gebruik der Oa.da. Zeep van Bergmann en O, Radebeul, tegen 75 centiemen 't stuk bij M. Taeymans-Druck hoek der Groote Mark- en Lange Zout straat, te Aalst. Het parket van Brugge heeft ook de handen vol. Pas was men met het onder zoek in de moordzaak van Wyngene be gonnen, of een nieuwe klacht werd gedaan nopens een drama te Swevezele, een paar kilometers van daar, voorgevallen. Edm. Van Daele, 27 jaar, pachterszoon, was verliefd op een boerenmeisje, Celina Haesebrouck, 23 jaar. De vader van het meisje had zich altijd tegen de huwelijks plannen zijner dochter verzet ook wan neer men hem depaangaande ondervroeg, verklaarde hij, dat hij Van Daele zou neer schieten, liever dan met zijne dochter te laten trouweh. Zondagnamiddag had Van Daele zich naar Haesebrouck's hofstede begeven om te trachten dezen te overhalen en de hand zijner dochter te bekomen. Haesebrouck ontstak in hevige woede, greep zyn revol ver en loste drie schoten op den ongeluk- kigen jongeling, die aan het hoofd en in de borst getroffen ten gronde stortte. Doode- lijk getroffen werd Van Daele naar de ouderlijke woning overgebracht. Op red ding van den gekwetste valt niet te denken. De dader is aangehouden. De poging tot verkoop van het zooge zegde Museum van Waterloo is niet gelukt De opbiedingen hebben aan de verwach tingen der eigenares niet beantwoord en zij heeft nu de heele boel ingehouden. Naar het schijnt hoopt men nog, het alles uit de hand te verkoopen. Naar men zegt had men verwacht dat de regeering in den appel zou hebben gebeten en eene hooge som zou gebodeu hebben.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2