Donderdag 14 October 1909 5 centiemen per nummer 64si€ Jaar 4197 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De Misdadigheid. MOEDERHART GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. EEN. EN AN DE It. DE DENDERBODE Dit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal :ter^ week voor de Stad 5 frank met|[den Post verzonden 6yfrankr.'s jaors, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Tangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C- "Van d© Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUB •CJUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad,; Aelst, 13 Oct. 1 9Ö9. Do heer Prokureur-Generaal, Al. Cal- lier, heeft Vrijdag, ter gelegenheid der heropening der Hoven en Rechtbanken, een merkuriaal of openingsrede uitge sproken, welke merkwaardig mag ge noemd worden. De achtbare magistraat handelde over De maatschappelijke verdediging door het Gerecht. Vooraf zegde hij dat hij wilde doen inzien dat de mo.ening als zouden de straften door het gerecht toegepast te licht zijn, verkeerd is om zijn bewijs te leveren was het natuurlijk noodig dat spreker statistieken van misdaden en wanbedrijven voorbracht, en ze met elkander vergeleek. Hij brengt dus voor dai net getal der groote misdaden niet heeft opgehouden te verminderen. In 1845 waren er 606 beschuldigden voor de Assisenhoven van België in 1867 waren er enkel nog 209. In 1867 werd het strafwetboek her zien en verzacht. Inbreuken op de wet ten welke voor 1867 als misdaden aan geschreven stonden, werden onder de wanbedrijven gerangschikt. De wanbe drijven zei ven werden onderverdeeld. Zulks had voor gevolg dat het getal wanbedrijvon merkelijk steeg, daar men er dikwijls twee en soms drie of meer telde in plaats van éón. Zoo stijgt het getal wanbedrijven van 18,990 dat het was onder de oude wet, tot 31,341 in 1885 onder de herziene wet. Doch ingezien don aangroei der be volking welke van 5,853,278 in 1885 tot 7,160,547 in 1905 is geklommen, be sluit de heer Gallier, dat de misdadig heid, onder opzicht van wanbedrijven niet geklommen is, of zeer lichtelijk er zouden eigenlijk 311 veroordeelingen minder moeten uitgesproken zijn, om volstrekt geen aangroei te geven. Wat do groote misdaden betreft, van 1868 tot 1875 was het gemiddeld getal 164 van 1876 tot 1880 was het gemid deld 171; in de volgende vijfjaarlijksche tijdvakken was het 153, 179 en 153 in 1898, wanneer het voor de eerste maal onder de 100 bleef. Sedert dien is het cijfer 100 maar eenmaal bereikt gewordeo, namelijk in 1901 het loopt tusschen 90 en 99, be halve in 1903 wanneer er enkel 67 —(o).- 45* vervolg. zaken aan de Assisenhoven voorgelegd werden. De achtbare Procureur-Generah? sluit uit de statistieken dat de zedelijk heid verbeterd is, want do graad der zedelijkheid heeft haren weerklank in de gerechtshoven, zegt hij, en dat het bijgevolg niet noodig is de straffen te verstrengen, en de doodstraf weer toe te passen. De achtbare magistraat slaat aldus den bodem in aan de praatjes der libe rale gazetten, welke gedurig herhalen dat de misdadigheid is toegenomen sedert dat het katholiek Gouvernement werkt aan de vernietiging van het onderwijs, enz. en dat men gedurig nieuwe brigaden gendarmen moet in richten en niea ve gevangenissen moet bouwen. Wat gaan onze liberale konfraters daarover zeggen De voornaamste statistiek van den heer Gallier loopt van 1885 tot 1905 dus over een tydvak van katholiek bestuur. Zullen onze tegenstrevers uit de statis tieken van den heer Gallier, die tot hunne denkwijze behoort, als gevolg trekken dat het onderwijs door de katho lieken niet vernietigd is ofwel dat het toch vernietigd is en dat zulks gee- nen invloed hoeft uitgeoefend op de misdadigheid Ze mogen kiezen Hoe de rooden besturen. Wij kregen een exemplaar in handen, schrijft onze confrater Geerard van Geerardsbergen, van het finantiëel jaar verslag van de Fèdération neutre des syndicats des Filatures de Laine cardée de Vervieret des environs, n (Onzijdige (lees socialistische) federatie der syn- dikaten van de spinnerijen van gekaarde wol te Verviers en omgeving). De reke ningen loopen van 10 Januari 1908 tot Januari 1909. De ontvangsten beliepen tot 65,533,46 fr.de uitgaven, 82.999,35 fr. Er was dus een tekort van 17,400 fr. Onder de uitgaven komen voor fr. 20,665,00 voor werkloosheidsondersteu ning; 14,520 fr. bijdrageu aan do fede ratie; 10,252,55 fr. onderstand bij werk staking, eu 7290,90 fr.. gestort in de kas der levensverzekering Samen dus 52,728,45 fr. Daarop volgen dan 25 posten van verschillende bestuurlijke uitgaven, voor een totaal bedrag van 30,270,90. Daarin 21.965,80 fr. voor abonnementen op het socialistisch blad Le Travail Hij zal misschien met een geneesheer terugkeeren. In alle geval, mijn neef zal bij de ontvangst van 't snelschrift onmid- delijk vertrekken en wij mogen hem zeker in den avond verwachten. Dat ontbreekt er nog aan, dacht Pablo. Vervolgens sprak hij luid Zooveel te beter De komst van den graaf zal u van eene groote verantwoorde lijkheid ontslaan. Het spijt mij op zijne komst niet te kunnen wachton. In zulke omstandigheid zijn de bezoe kers altijd te veel, zelfs als zij tot de fami- ik niet beter vragen dan te blijven, maar boef ik u de waarheid te bekennen In dit huis verblijft er eene vrouw dio my haat en die gezworon heeft mij bij den graaf in een valsch daglicht te stellen. Ik zou wedden dat die vrouw de En- gelsche is Mijn neef is met deze oude zoodanig ingenomen sedert zij aan het ziek bed van den kleinen Hendrik gewaakt heeft, dat hy er waarlijk verblind in is geworden. Hoe kan men van 't oordeel van zulk schepsel rekenschap houden Komaan, don Pablo, ik denk dat gij de zaak te duister inziet en er langs den kant der onderwijzeres, niots te vreezen is. Om u nog meer to zeggen, ik geloof dat die vrouw onderwijzeres is geweest in eene familie van St. Domingo en dat zij er uit hoofde van onkieschheid, werd wegge zonden. Dan legt de zaak zich uit 1 Zij vreest lie behooren, en het zou mij spyten moest i u en zou u willen verwijderen. Wacht ik u tot last dienen. ;j wol haar de plaats af te staan. Ik gelast Evenals zijne nicht, riep de markiezin ij er my mede Edmond te verwittigen en zij, uit j de uitdaagster, zal afgedankt worden. Ove rigens, de kleine bemint u, zij heeft het mij vertrouwelijk medegedeeld.... Als men de jonge meisjes tot zich gewonnen heeft, laat dan de onderwijzeressen maar pre diken.. 't Zy zoo Wat raakte hot Pablo eene leugen, eene beleediging te meer uit te brengen Hij zag op dit oogenblik maar eene zaak meer in zich te verdedigen. Afscheid nemende der markiezin, verliet Is het mogelijk Gij denkt aan uw vertrok, gij gaat ons, arme vrouwen, ver laten op liet oogenblik dat de dood Jeanne bedreigt En Edmond die een vriend, een bloed verwant noodig heeft om hem in de oogen- blikken van beproeving te versterken Neen, senór d'Aranjuez, gij moogt, gij zult niet vertrekken. In geval ik u nuttig kon wezen, zou De bestuurkosten maken bij de rooden van Verviers dus ruim 36 ten honderd van de totale uitgaven uit. Een voorbeeldig bestuur, hé De bilan der Fédéralion libre des Ouvriers et Ouvrières de Laine Peignée de Verviers et environs (Vrije (socialis tische) Federatie der werklieden van de gekamde wol te Verviers en omgeving), die ons insgelijks toegezonden werd, is een model van dezelfde soort. De reke ningen loopen ook over 1908. De totale inkomsten waren van 103,757,75 fr. de uitgaven van 94,109,58 fr. Onder deze laatste zjjn ingeschreven 8,597,85 fr. voor werkstaking, 21.857 fr. voor ziekte- en ongevallenondersteuning, 2,536 fr. voor levensverzekering, en 13,412,05 fr. voor werkloosheid. Al het overige 47,767,67 fr. zijn uitgaven van bestuurlijken aard. Deze laatste bedra gen dus nagenoeg 50 ten honderd van het totaal. Met die cijfers onder de oogen moet men besluiten, dat de socialisten waar- lyk model bestuurders zijn Drinken. Een Engelschman, die hier te lande eenigen tijd doorbracht, schreef naar een Londensch blad In België drinkt men zoowel in vreug de als in verdriet, wanneer men het warm heeft of koud, wanneer meu werkt of rust, 's morgends om zich moed, 's middags om zich eetlust, 's avonds om zich slaaplust te geven. Het gebeurt ook wel eens, doch hoogst zelden, dat een Belg drinkt omdat hij dorst heeft. Rust en Arbeid. Na arbeid rust, en na rust arbeid dit is de groote wet die alle werking regelt. Hoe wijs heeft de Schepper hierin voorzien met aan het werkzaam mensch- dom alle zeven dagen een vollen rust dag voor te schrijven. En hoe wijselijk handelen die men- schen, die op do Voorzienigheid betrou wende,den rustdag ten volle eerbiedigen en des Zondag geenen slag werken. Die te veel werkt, die zich overwerkt, die 's nachts ook werkt, en goen genoeg zame rust waarneemt, verslijt dubbel: ook hij doet dubbele sleet, die den nacht in dag verandert, wat nog al eens des Zondags voor sommige menschen ge beurt. Maar die te veel rust, en te veel slaapt, die krijgt zwaar bloed en die verliest ook al weer de noodige veer kracht om kloekmoedig door te wer ken... hij het kasteel en sloeg den weg in naar Fécamp. Hij moest spoedig Mercutio op de hoogte der gebeurtenissen brengen. De kreool kon zijnen bediende vinden in de afspanning - Het kieken zonder kop in de gemeente S* Hélène. De oogenblikken waren kost baar. Niettegenstaande de stikkende hitte, klauterde Pablo vlug den heuvel op, waar op het lief dorp was gelegen. Mercutio was juist gereed om uit te gaan. Senor d'Aranjuez bracht hem met eenige woorden op de hoogte. 't Is zeer goed, riep hy uit. Als gij dit voorval als een tegenslag beschouwt, ik integendeel, vind dat alles op zijnen tyd komt. Vermits men aandringt zult gij er blijven. Moest gij vertrekken, gy zoudt u als plichtig doen beschouwen. Gij hoeft de komst van den graaf niet te vreezen, als hij zal zien in welken belangwekkenden toe stand zijne vrouw zich bevindt, denkt gij dan dat hij naar het gebabbel eoner Engel- sche zal luisteren Gij zult die vrouw overi gens niet lang moeten duchten, want ik zal ten haren opzichte mijne voorzorgen nemen. De rollen waren omgekeerd de knecht bevool en de meester gehoorzaamde. Pablo vroeg nederig Vindt gij niet dat wy best samen zouden handelen en gij my gerust uwe ont- i werpen moogt mededeeleu Waarom tegen over my een geheim behouden In werk en rust is de middelweg dan ook het middel om goed en lang te werkén. Ontspanning moet er zijn, maar met mate, en zonder overdrijving. Men ver haalt van Epicurius, een oud Grieksch wijsgeer, die zoo op geld en goud uit was, als een duivel op een ziel, dat hem eens gevraagd werd, hoe men al rijk kon worden. En wat meent gij, dat die man ten antwoord gaf Niet door de bezittingen te vermeerderen, maar door vele behoeften te beperken. Eveneens zou mén kunnen antwoorden op de vraag, hoe men al gelukkig kan wor den niet door de gelegenheden van vermaak en ontspanning altijd maar te vermeerderen, maar door de zucht naar de plezieren en genoegens te beperken. Matigheid dus, ook op dit gebied, is dringende eisch, wil men door al de hedeudaagsche onspanningen niet over spannen worden, en ten slotte niet meer tevreden zijn. Ze weten waarom. De Gentsche Flandre Libérale klaagt er over dat nog te veel liberalen hunne kin deren naai de katholieke scholen zen den. 't Moet dus wel zijn dat die liberalen overtuigd zijn dat hunne kinderen in de katholiek 3 scholen cenc goede opvoeding zullen ontvangen. Waar het liberale blad er echter deer lijk neven slaat, 't is als het zegt u De Godsdienst wordt evenveel ge- eerbiedigd in de onzijdige scholen als in de klerikale scholen zelfs meer, want daar mengt men hem niet met de politiek. Over dertig jaar luidde het liberaal liedje Niets is veranderd nu is het al met verbetering 't is nu, lacht niet lezers, in de onzijdige scholen dat de Godsdienst het meest geëerbiedigd wordt Als ge dat binnen hebt, kunt ge gerust de leêr optrekken. Kattenvleeseh I Ia ons land wordt veel peerdenvleesch gegeten dat is tegenwoordig geene aardigheid meer zelfs min of meer begoede burgers koo- pen 'neu bifsteek van het paard. In Duitschlaud valt men meer in hon- denvleesch. To Berlijn worden alle we ken rond de 400 honden binnengespeeld. Alwie zijnen hond 's nachts op de straat lai>t loopen, mag zeker zijn dat hy 's morgeus gevangen en gedood is. Engeland heeft het gepakt in katten I Te Londen alleen worden ieder jaar over de 5 miLlioen kilos kattenvleeseh ge- Ik verzoek u niet aan te dringen. Ik heb voor het oogenblik veel nuttigere zaak af te handelen. Ik wensch nogthans eene vraag tot u te richten, vooraleer afscheid te nemen Hebt gij mij niet gezegd dat eene groote dame, geboortig van St. Do mingo, Mej. Brown bij de Merinvillc's heeft binnen gebracht Ja, de markiezin de Guadamina ik heb baar eertijds gekend, zij ook kan mij niet lijden. Het schijnt dat zij met de on derwijzeres op goeden voet staat. Gy doet my waarlijk aan iets geheel belangrijks denken, iets dat voor het huidig geval dient in acht genomen ik denk nu dat de moeilijkheden waartegen wij te strijden hebben, van dien kant komen. Ik hoef niet meer te weten. Vaarwol. Keer spoedig tot uwe lieve verloofde te rug, terwijl de onderwijzeres bezig is do stiefmoeder te verzorgen. Ik beloof u dat er binnen kort nieuws zal wezen. Mercutio verwijderde zich bij deze woor den zonder dat Pablo er aan dacht hem te volgen. Zonderlinge vaststelling de vrees dat zijne misdaden aan 't licht zouden komen, verminderde de gebiedende en geweldige man bezat geen vasten wil meer zonder veel op de belofte van Mercutio te rekenen, besloot hij de kans te wagen en liet zich als een bootje op de baren dobberen. Hij vroeg niet beter dan geene schipbreuk te lijden en gave en gezond don oever te be reiken. braden en opgesmuld. Dwalende katten mogen zeker zyn dat ze niet lang op vrije pooten loopen. Maar wat meer is, men vindt er 73 kooplieden, die zich bezighouden met katten te kweeken voor den... pot. De bijzonderste van deze kweekers heeft 120 kattinnen en 25 katers, en de man heeft zoodanig veel vraag dat hij zijne inrichting merkelijk moet ver- grooten. Als ge brieven verzendt. Velen onzer lezers twijfelen nog over het ge wicht hunner gewone brieven, welke vroeger 15 grammen mochten wegen, doch welke nu twintig grammen mogen wegen voor éénen postzegel van 10 cen tiemen. Ook de gewone brieven voor het bui tenland mogen 20 grammen wegen. In het algemeen, wanneer men eenen brief Daar den vreemde stuurt met dub bel port, plakt men er twee zegels op van 25 centiemen of 50 centiemen. He- wel, dat is eene dwaling. Het dubbel port voor den vreemde kost 25 centiemen plus 15 centiemen (40 centiemen). Het is sedert twee jaar dat men deze vermindering heeft ingevoerd voor al de landen van het Postverbond en tal onzer medeburgers wisten dat zeker nog niet. Nog de reisgids. Wij zeiden reeds dat minister Helleputte de twee talige reisgids deed uitgeven, .en wij toonden er al de voordeden van aan. Weet ge nu, hoe het orgaan der Gent sche Vulgarisateurs dat denkbeeld heet? Luister Le guide biliugue constituera un défi lancé aux Beiges parlant le Francais (De tweetalige reisgids zal eene uitdaging zijn, tot de Franschspre- kende Belgen gericht.) (N. 92, blz. 196). 't Eu is toch niet waar zeker Als die Franschgeziude kluchtspelers ofte fla- mands de coeur naast den Franschen tok-st Vlaamsch te lezen krijgen, voelen Z(j zich uitgedaagd. Wel wel I wel Op hen maakt dus 't Vlaamsch het zeilde cflekt als eeu roode doek op den stier Zo worden woedend. Maar ze gelijken ook nog op een andere wijze op den stier. Ze zijn e%Ten koppig en even... dom, zegt het «Fond senblad Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prijs 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van De Denderbodb. Op het kasteel hervatte men moed. Er was in liet lijden van Jeanne eenige ver zachting waargenomen en de geneesheer hoopte dat nu alles regelmatig zou afloópen. Mej Brown maakte van die omstandig heid gebruik om terug tot de kinderen te keeren en de studie begon als gewoonte. Meesteres en leerlingen waren echter verstrooid en leenden het oor naar het minste gerucht. Met droefheid bemerkte de onderwijzeres dat de houding van Paquitta ten haren opzichte gansch veranderd was de booswicht Pablo had haar omgeklapt, hij had de dochtor tegen de moeder opge hitst Eva's hart was diep getroffen. Zy kon de za!ak zoo gemakkelijk uitleggen, en zy mocht niet Weihoe 1 zou zij 't oogenblik kiezen dat de vrouw van Edmond zich tus- leven on dood bevond, om zulk geheim te veropenbaren I Neen, neen, de edele ge voelens onzer heldin verzetten er zich volkomen togen. Zoo gauw de klas geëindigd was snelden Carmen on Hendrik toe om nieuws te ver nemen. Paquitta alleen bleef staan, recht over de ondorwijzeres. Zij toefde om haren lessenaar op te schikken en zonder reden rond de kamer te loopen. Mej. Brown gebaarde die bewegingen niet te zien. Zij nam een boek om eenig werk te verrichten de lezing boezemde haar nochtans geen bet minste belang in zij volgde het been en weer gaan harer leerlinge op. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1