Zondag 17 October 1909 5 centiemen per nummer 64slé Jaar 4198 Vrijggonafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. tmi GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kerk- en Werkmansrecht. CLAUDE MICHON 't Vel van Bruintje. Voor onze Landbouwers. ÉÉN MAN, ÉÉN STEM DITJES en DATJES. DE DENDERBODE fi' Dit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan '.tweemaal ter week voor de Stad 5 frank ,met den Post verzonden 6 frank s jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dr\j maanden, voorop §te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C.kVan de Putte-Gooseen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CKJIQUB IUUI Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota- Ijrissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 16 Oct. 1909. Al het voortreffelijke der hedendaag- sclie wetgeving ten voordeeleder werk lieden ligt besloten iu de grootste der verplichtingen Onzen evennaaste be minnen als ons eigen ziel en lichaam. En deze verplichting werd door geen sterveling, maar door een God ons opge legd. De ergste wantoestanden doken op door de ongodsdienstige, schatrijke ka pitalisten tegenover de verlaten, arme werklieden. Voor de Fransche Revolutie hestonden er overal ontzaglijke gilden, trotsche ambachtsvereeuigingen, als gezegende toevlucht eener gezamenlijke krachtin ning ter verdediging van bedreigde be langen en beschutting van ieders brood winning. Die schoone broederkringen leverdon tevens puike vakmannen op. Nog staren wij met bewondering naar de kunst- juweelen door die waardige gezellen na gelaten, nog bly ven wij hun dankbaar voor de vele schilderstukken en prach tige producten van beeldhouwerij, zil verdrijverij, borduurwerk, hout- en yzerbezieling, enz.,door hun godvruch- tigen geest, zoowel als door volmaakte stieloefening,tentoongespreid in menige kerk, kapel, stadhuis of museum en ge nootschap. Daar zien wij hoezeer onze voorouders den eeredienst immer nauw verbonden aan den maatschappelijken kant der levenstoestanden, en hoe ver zy het brachten onder het waakzaam bestuur van vrome dekens en wijze opperbazen, De Fransche Omwenteling, in naam eener gekke gelykheidspassie,sloeg on- meedoogend al die merk waardige,uiterst noodzakelijke volksscheppingen den kop in door besluit van 17 Maart 1791. Zon der dergelijke onzinnige barbaarsche wreedheid, zouden zich de toenmaals bestaande gilden mits zekere kleine misbruikuitroeiïng van leverlede hebben ontwikkeld naar de vereischten der vorige eeuw. Nu, eilaas, bevonden zich de uiteen- geschokelde arbeiders tegenover de byeengesloten geldbezitters, zonder lei ding en, het treurigste van al zon der God en zonder Geloof. Immers de Voltairiaansche omwentelingsgeest was als een verslindend orkaan over Europa losgebarsten. Op het schavot, of in ballingschap, waren de edelmoedigste meuschenvrieu- den gesneuveld. In tallooze goddelooze schriiten, lasterde en bevuilde men voortdurend Kerk, Priesters en Religie belijdenis. Episode uit de Fransche (Revolutie 27e vervolg. Verbaasd en ontzet over zulk oene ge dachte, stond Aimée op en zag Robespierre getroffen aan. Zie my aan, burger Robespierre, en zeg my, of ik ep eene moordenares gelijk Ik weet niet lioe in de Provence de moordenaressen er bit zien. Tot nn toe zag ik er slechts eene uit Bretagne en die was jong en schoon, zooals gy. Dit maakt ons voorzichtig. Zoo men de oude Fran sche beleefdheid tegenover dames zoo duur betalen moet als Marat, moet gij u niet verwonderen, dat deze beleefdheid een weinig veronachtzaamd wordt. Ik ben geen Charlotte Corday. Deze band bestuurt geen moordend staal, doch verheft zich alleen om te smeekon. Ik hoop het in uw eigen belang. Meent ge, dat wij het vroolijk vinden,zulke dames als gy zijt op bloedige karren voorby onze vensters te zien trekken En nu ter zake, burgeres. Wat wilt gy Waarover is de zaak Over mijnen vader,myn armen, deer- nisweerdigen vader, die nog altyd onschul dig in den kerker zucht en bedreigd wordt met de doodstraf. De uit de revolutie ontsproten libe rale politieke partij, nam alom het bewind in handen. Zij vbfiioudJe- do. grenzeloozevrijheid van denken en doen in alle sociale, industrieele en gewetensaangelegenheden. Dus, geen belemmerende wetten oin den bezwij kenden fabriekwerker te helpen. Geen offlcieele regeling van betrekking tus- schen bazen en knechten, tusschen werk gevers en werknemers. Geen beperking der wraakroependste uitbuiting, der schromelijkste hongerloonen, der ont- eerendste menschenoffers, gebracht door de afschuwelijkste goudzucht aan de helsche speculatie op driftenvoldoeniug en het laagste winstbejag... Vryheid zegden de valsche liberale land regeerders, vrijheid in handel en nijverheid,net als in slechte drukpers, zedoloozo theaters, anti-chris telijke leervet-spreiding en kinderop voeding, aanhitsende theoriën, bande- looze mensclienuitbuiting, enz. Geen God meer, geen Goddelijke Wet geving, geen herinnering aan hoogere afhankelijkheid. Maar liever de ver pletterende overheerschicg der monster achtige machienen, der alvermogende kapitalen der overmoedige, liéfdelooze stofverheerlijking. Door den algemeenen, onafweerbaren drang der omstandigheden, rijzen weer de dierbare eeuwenheugende corpora- tiën luistervol uit hun graf. Deze blijde herbloeiing der voorvader lijke stelsels betuigt ons, dat er gedach ten en hebbelijkheden zijn, wier hand having dient gewaarborgd, ook in onze moderne voortvarendheid en in de fierste beschavingsperioden Zoo byv. had men insgelijks in een roes van zelfverheffing de Zondagsrust miskend. Wie droeg weeral van deze hart- en zielbeklemmende slavernij de eerste schuld Dezelfde boosheid, die op zich als gil denvernieler voordeed doofde de laatste vonk uit ter eere der Godheid vlammen de of smeulende in ieders gemoed, en door alle tijdstippen, b jzonder op den geheiligden sabbatdag, door Christus' verijzenis in onzen godgewijden Zondag heradeld. In deze kwestie ook, kwam men terug, en publiek is de rust, na het zwoegen eener gansche week, als on misbaar uitgeroepen in onze wetgevende Kamers. Dus de Kerk had gel jk, en nu bekennen het zelfs hare gezworen vijan den. Een laatste bemerking de libera len oorzaak der huidige socialistische gevaren en der geldaanbidding, durfden in ons land de schaamteloosheid uitstal len niet voor dien weldoenden maatre gel der Zondagrust te stemmen En zoo deden zij met de meeste, of althans met vele volkswetton. Hun afgod Bara was Ah juist,onderbrak haar Robespierre, ik herinner my onder de papieren van Danton eene akte gevonden to hebben, die daarop betrekking had. Hoe was de zaak ook, St-Just? Het betreft burger Roland de la Tour des Meaux. Roland de la Tour des Meaux Wat een lange naam. Weet ge het nummer der akte niet Als ik mij niet| vergis, was de akte met 763 geteekend. Danton had haar by zich gehouden, omdat hy den man Voor onschuldig hield en hem niet geerne door de revolutionnaire rechtbank deed veroor- deelen. Robespierre was onderwijl op zijne werktafel toegetreden en zocht ieverig in een bundel akten, die zorgvuldig volgens nummers geordend waren. Spoedig had hij de akte, genummerd 763, gevonden, en las haar opmerkzaam voor. Hem niet geerne door de revolution naire rechtbank doen veroordeelen. Zegdet gy dit, St-Just Dat zegde ik. Dus die man heeft weerstand geboden aan de regeering. En hy leeft nog de zaak is nog niet afgeloopen vroeg Robes pierre. Het werd Aimóe, die hem gespannen gadesloeg, bang te moede. Op het bleeke, koude gezicht van Robespierre viel niet de minete verandering waar te nemen, doch de hevigste bekamper der eerste sociale hervormingen. Hij stemde neen of onthield zich, of was afwezig, bij min stens tien belangrijke arbeidsvraag stukken. En zulke poesjenellen der vrijmetse- laarskliek, pliebtig aau de misleiding en ontreddering onzer brave proletariërs en, mank gaande aan de verstokte hard nekkigheid, worden door de socialisten die andere verkeerde volksvrienden als trouwe bondgenooten opgeroepen en zeer teederlijk omhelsd, als het kie- ziug is Hoe dikwerf reeds hebben de schrij- velaars van 'torgaan der firma Vijf Ezels Clc triomfantel jk voorspeld dat het katholiek Ministerie in Mei 1910 naar den dieperik zal vliegen om er nooit meer uit op te staan... Nu een liberaal plaatsvervangend Volksvertegenwoordiger denkt er an ders over en voorspelt dat de triomf- kraaiers 't vel van Bruintje verkoopen eer hij geveld is en schrijft In West-Vlaanderen kunnen de katholieken niets verliezen, maar ze zullen zekerl jk den zetel winnen van gezel De Bunne te Kortrijk. Te IJptr zal het bijna een mirakel zjn indien de heer Nolf het noodige getal stemmen behaalt om gekozen te zijn Te Roeselare-Thielt zal de heer Mulle de Terschueren in den Senaat vervangen worden door eenen propa gandist die even volksgeliefd als ver- dienstlijk is. (M. Van de Vyverre, Schepene te Gent). Te Brugge is de positie der katho lieken onaantastbaar. Te Oostende- Dixmude zal de heer De Groote aftreden en vervangen wor den door M. De Coninok, zoon van den gewezen senator van Dixmuide, wiens bjval den heer Buyl te Elsene zal doen knarsetanden van spyt. Te Antwerpen, evenals te Namen en te Dinant, waar de katholieken over 4 jaren eenen zetel verloren hebben, is het de liberalen onmogeljk, 20 duizend stommen te verplaatsen. Integendeel, de katholieken kunnen stemmeo by winnen alsook do zetels die ze dan verloren hebben. Te Turnhout, zou de kiezing van eenen afgescheiden katholiek van niet meer beteekenis zijn dan de kiezing van den heer Desmaisiéres te Tongeren is geweest. Te Nijvel en te Leuven is de toe stand onveranderbaar. Noch kartel noch propaganda zullen kunnen bewerken wat zy over 4 jaren niet gekunnen hebben. Eindelijk te Brussel, wat er ook een geheim voorgevoel zegde haar, dat het lot van haren vader nu beslist zou worden. Burger Robespierre 1 riep zij met al do kracht harer innige kinderliefde, heb medelijden en erbarming met een arm moederloos meisje, dat geheel alleen in de wereld staat, zoo gij haar den vader ont neemt. Halfluid las Robespierre Gevangen ge nomen op zijn kasteel la Tour des Meaux, in- de Provence, wegens verzet tegen die naars der Republiek. Burger Robespierre, denk aan uwe ouders, die u in uwo jeugd bewaakt en be schermd hebben voor ieder ongeval, die in u gerechtigheid, menschlievertdheid en naastenliefde gekweekt hebben zoudt ge niet geerne alles opofferen om deze ouders te redden, zoo zy in gevaar ver keerden Zoudt ge niet wenschen, zelf ook eenmaal kinderen te hebben, die dezelfde liefde en toewijding voor u gevoelden Bij alles wat heilig is, burger Robespierre, bezweer ik u, wees genadig en barmhar tig, oefent gerechtigheid jegens mijnen armen vader. Robespierre las niet verder. Zijne oogen dwaalden af naar de hulpelooze meisjesge stalte, die weer aan zyne voeten was neèr- gezonken en om het leven van haren vader smeekte. Wat ging op dit oogenblik in Robespierre om Verlangde hy naar kin deren, die zooals Aimée hunne ouders in nood bystonden, of dacht hy aan zyn eigen gebeure, kunuen de katholieken niet minder hebben dan de 9 gekozenen van 1906. Indien het verbond met de onafhan- kelijken tot stand komt voor den 10n zetel, zou dat aan de katholieken eenen zetel verzekeren, zelfs indien het getal stemmen door de onafhankelijken bijge bracht, maar de helft bedroeg van het stemmengetal dat zij bekomen hebben over 4 jaren. Dus volgens den liberalen plaats- vervangenden Volksvertegenwoordiger kunnen de katholieken niets verliezen, integondèel zij zijn zeker eenen zetel te winnen te Kortrijk. Dat is heelemaal iets anders dan het geen de geuzengazetschrijvers van alle kleur aan hunne goedsjeudige lezers trachten wijs te maken, niet waar? Practische raadgevingen voor de maand October. 1. Tarwe en rogge worden gewoonlijk gedurende de eerste helft der maand October gezaaid Wanneer men de samenstelling der granen nagaat, ziet men dadelijk dat zij veel stikstof, fosfoorzuur en potasch inhouden. Ingeval men dus geene oor deelkundige bemesting toepast worden de gronden arm aan deze elementen, 't Is dus niet voldoende stalmest alleen te gebruiken, aangezien deze zeer arm is aan minerale bestanddeelen, maar men zal hulpmesteD aanwenden. Aan tarwe geve men dus per hectare 600 kgr. superfosfaat, 125kgr. cliloor- potasch en 100 kgr. zwavelzuren am moniak. Aan rogge zal men toedienen 400 kgr. superfosfaat, 150 kgr. chloor- potasch en 100 kgr. zwavelzuren am moniak. Bij het begin der lente zal men nog 100 tot 150 kgr. van deze laatste stikstofmest gebruiken. 2. Thans houdt men zich ook bezig met het planten van koolzaad. Deze nyverheidsplant vraagt eene doelmatige bemesting. Wij raden dus het gebruik der volgende meststoffen aan 300 kgr. superfosfaat, 150 tot 200 kgr. chloorpotasch, 120 tot 200 kgr. zwavel zuren ammoniak en 20000 tot 25000 kgr stalmest. 3. Hopperanken en tabakstekken zul len ondergeploegd worden, want deze bevatten eene groote hoeveelheid voe dende bestanddeelen. Ten andere, 't is niet aanbevelenswaardig hopperanken en bladeren aan de dieren te geven. 4. Wanneer de bladeren der beeten en der wortelen geel worden, zyn zij tot rijpheid gekomen, en mogen zo uitge daan worden. Vooraleer ze in kuilen te leggen zal men ze eerst twee of drie vader die in zorg en kommer in den vreem de was omgekomen Geen snier op zyn gelaat vertrok zich. Hij strekte niet eens de hand uit om het jonge meisje op te heffen, en toen hij sprak. «Sta op, burgeres !o moest St-Just toespringen om Aimée do behulpzame hand te bieden. Vertrouw op de rechtvecrdigheid uwer zaak, en op die der Republiek, bur geres Aimée, ging hy voort. Ik geef mijn woord dat het proces van uwen vader mor gen geëindigd zal worden. Aimée sidderde. De woorden klonken niet slecht, maar zy zocht te vergeefs in zijne stem naar iets, wat deed vermoeden, dat haar smeeken zijn hart getroffen had. Burger Robespierre, bij alles wat u dierbaar is, zegt mij, of ik hoop mag koes teren, stamelde zy. Er zal gerechtigheid geschieden, bur geres. Nog immer twijfelde Aimée aan den goeden uitslag van hare onderneming. St-Just naderde haar en sprak hoffe lijk Schep moed, burgeres, en hoop er het beste van. Robespierre is niet zoo inne mend en vriendelijk als Danton was, doch zijn woord is hem heilig Ga getroost naar huis. En zoo gij morgen aan de concicrgerie komt, twyfel ik niet, of ge zult de eerste zyn, die uwen vader zult kunnen om helzen. Schuchter en bevreesd, doch met een dagen in volle lucht laten, en ze dan met veel orde in dèn put verzamelen. 5. 't Wordt ook tijd om den grond te bereiden voor liet planten van winter roode kooien. Men zal ze uitplanten op eenen afstand van minstens 0,50 in. in alle- richtingen, en men zal per are 4 tot 5 kgr. ijzerslakken geven, 1 tot 2 kgr. zwavelzuren ammoniak. In de lente zal men nog voordeelig 1 tot 2 kgr. zwavelzuren ammoniak toe dienen. Men zal desnoods aanaarden, en met vloeimest begieten. J. Aidit. Sedert geruimen tijd schijnt de geest drift dor politiekers voor hek zuiver algemeen stemrecht een der hoofd- puuten van hun programmaeenigzins gedaald. Iedereen weet dat alle uitbreidingen van het kiesrecht het werk zijn geweest eener Katholieke Regeering, en de libe ralen, op dit terrein, slechts opportu nisten zijn geweest, die alleenlijk van het standpunt hunner politieke belangen deze voorname revertie beschouwden. Onlangs heeft de Kamer van Volks vertegenwoordigers het stemrecht toe gekend aau de vrouwen en dit wel in verkiezingen, namenlijk voor de Goe- denmannenraden, waar het zuiver alge meen stemrecht wordt toegepast. Niet zonder reden beschouwen de liberalen deze nieuwigheid als eene eerste stap tot het bekomen van meer dere rechten. Hoe tegenstrijdig ook in hun pro gramma, verstaan zij,dat zoo het zuiver algemeen stemrecht moest ingevoerd worden, het aan de vrouwen ook zou toegepast worden, en onze liberalen weten of dergelijk kiesstelsel aan de blauwe partij noodlottig zou zijn Dit vooruitzicht laat niet na de liberale opperhopfden te bekommeren zij kun- neu niet ontkennen, dat indien geen verschil gemaakt wordt tueschen de burgers, er ook geen mag gesteld wor den tusschen man en vrouw, dat de gelijkheid zulks vergt, wil men een zuiver algemeen stemrecht hebben doch wat zij in hun programma bedoe len, is niet recht toe te klunen aan wie recht zou toekomen, maar alleen het Bestuur des lands in handen te krygen, om recht te ontkennen aan wie recht toekomt Hoe geerne zouden de liberalen dit vraagpunt begraven- Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prys 30 centiemen. -- Te verkrijgen ten Bureele van De Denderbode. dankbaar 'nart naderde Aimée nogmaals Robespierre. Dezen keer week hij niet terug. Zij kuste hem de hand en wonder lijk Het scheen haar, alsof zij de hand van een lyk gekust had. Zyne hand was ijskoud of verbeelde zij het slechts, en gloeiden hare lippen niet van overspanning Robespierre zelf zag verrast op. Het was hem, alsof de dag en de nacht, de dood en het leven in dezen kus vereenigd werden. Aimée verwyderde zich, in eene blijde stemming Leonore Duplay vergezelde haar tot voor het huis waar Claude Michon en Marguerite Boyer haar wachtten. De beide mannen waren weer alleen. Zij zwegen geruimen tijd, daar ieder met zyne eigene gedachten vervuld was. Eindelijk vroeg St.-Just Gij zult toch zeker hevelen, dat bur ger Roland de la Tour des Meaux in vrij heid wordt gesteld. Robespierre deed, alsof hij hem niet hoorde Het wordt spoedig donker, sprak hij; wat schynen de sterren reeds helder. Robespierre zegde St.-Just met luide stem. —Wat Ge zult toch do invrijheidstelling van burger Roland de la Tour des Meaux gelasten Misschien. En nu, lieve vriend laat my alleen, Ik moet nog druk werken de- S T A D^A ALST. Maatschappij «De Bokkenrijders Het Bestuur nceft, iu zijne Vergadering van 5 October laatst, vastgestold de 43® Verjaring te vieren op Maandag 25 October 190'J. Om 10 uren, Solemnele Zielmis ter Sint- Martinuskerk, voor al de afgestorvene Leden van den Katholieken Rijdersbond. Om 7 uren 's avonds, Avondmaal, al den Leden des Rydersbonds aangeboden. Na het Avondmaal, Luistterrijk Concert. De liberale Gemeenteraad van Brussel vraagt 1 millioen nieuwe lasten. In de Gemeenteraad heeft Schepen Grimard hot ontwerp van be- grooting voor 1910 neergelegd. Deze sluit meteen boni van 140,000 frank.... op voorwaarde dat men hulpbronnen aanschafte voor een bedrag van 1 mil lioen Er is een boni, op voorwaarde dat een te kort van 860,000 fr. worde aange vuld. En dal oudauks de conversies dor leeningen, de regie eu vruchtbare ont eigeningen Wie zou er het geluk der Brusselaars niet benijden Volgens nadere inlichtingen stelt het College het volgende voor 1° De belasting op het kadastraal in komen die 1,460,000 fr. opbracht in 1909, zal moeten opbreugeu 2,250.000 fr. in 1910, zoodat zy van 7 t. h. op 10 of 11 t. h. wordt verhoogd. 2° De opcentiemen op de patenten van naamlooze maatschappijen die 575,000 fr. opbrachten, moeten voortaan 875.000 fr. opbrengen. 3° De gemeentelijko opcentiemen op de handelspatenten, die tot nu 43.000 opbrachten, zullen merkelijk verhoogd worden, aangezien er nu eene ontvangst van 125,000 frank is voorzien Wij komen dus tot eene vermeerde ring van lasten van 1,100,000 fr., wat ongeveer neerkomt op eene verhooging van 25 t. h. der bestaaude lasten. Wat wil liig ioeli Jaren lang reeds vermaledijdt Groene Pie de loting voor de nationale militie. Op alletoonen eischthij haro afschaffing en dit, volgens hem, tegen de wil van 't volk. En inderdaad in Het Land van Aelst, van Zondag 11. lezen wij, le bladz. 2e kolom. Wat het volk overal vraagt is De Persoonlijke Dienst Elk soldaat voor zijn lotEn dan zal ALLES rap b beteren. Wie ziet het niet Rijke- raanskind in de kazern, Slaping, Be- handeling. Kost, alles verbetert. En zulken dwazen rimram treft men wekelijks in de organen van Ghipka aan Zööóót zen nacht. Dezo smeekelinge heeft mij lang opgehouden. Nu dan, tot wederziens, Robespierre. Tot weerzien, St.-Just vertrok, en* Robespierre bleef nog geruimen tijd, schijnbaar kalm, aan bet venster staan, en staarde naar den helderen sterrenhemel. Na eenige oogen- blikkcn namen echter zijne trekken eene vreemde pijnlijke uitdrukking aan, een tee- ken van eene diepgevoelde, innerlyke ont roering. Robespierre was oene gesloten natuur, dio niemand, zelfs niet zijn meest, ver trouwden vriend, oenen blik in zijn bin nenste gunde. Zyno plannen waren zoo veelomvattend, zijne gedachten verhieven zich zoo ver boven die der moeste men- schen, dat hy meende, bij zijno medebur gers geene onderwerpen aan te mogen roe en, waarvan zy geen verstand hadden. Zoo doende kon niemand de plannen en do gedachten van Robespierre doorzien Misschien ook was zijn toestand hem zelf een raadsel. Was hy niet onbewust, meer voortgestuwd door zijnen hartstocht, dan door het koele verstand, tot op do duizelingwekdende hoogte gestegen, waar op hy zich nu bevond Wie kan het zeg gen De menschelijke natuur is zoo veel omvattend, dat ook deze mogelijkheid blijft bestaan. Na een lang stilzwygen, mompelde hy eindelijk (Wordt voortgezet

De Denderbode | 1909 | | pagina 1