LIEVELING De militaire kwestie. Katholieke Volkskring Zondagrust. TOONEELNIEUWS. Sporting-Clnb Aalst. Prachtige Vertooning> Allerhande nieuv.s. Als gij hoest of heesoh zijt, WAAR men in huis te veel met Koning Alcool speelt, daar is spoedig Armoe troef, en wordt er weldra voor goed miserie gespeeld. Vrijdenkers. De hoofdmannen onzer geuzen zijn vrijdenkers of vrij metselaars. Ziehier nu wat Vooruit over de vrij denkers schrijft Een overtuigd vrijdenker moet en kan niet anders dan een overtuigd socialist zijn. Vrijdenkers maakten altijd de voorste rangen onzer party uit. Dat dit alzoo blijve Wie de vrij heid voor den geest wil, moet als logiek gevolg ook de ekonomische zelfstandigheid van den arbeider wil len, en kan do kapitalistische inrich ting onzer samenleving niet goed keuren. Dat de rijke vrijdenkers de ooren openzetten en luisteren. Allemaal socia listen worden of ze zijn geen goodo vrijdenkers. Toe maar ze zullen zich gaan haasten De Werker het socialistisch orgaan van Antwerpen schrijft Maar voor u VRIJDENKERS, is het plicht uwe kinderen van alle godsdienstig onderwijs te ontslaan. - Laat ons eens redeneeren vrijdenkers moeten socialisten worden socialisten moeten vrijdenkers worden. En Vooruit zegt dan dat godsdienst eene zaak blijft van persoonlijken aard. De ooren steken uit Tegen oneerlijke mededinging. Sedert 1 October is in Duitschland de wet in voege getreden tot beteugeling der oneerlijke mededinging. Ziehier eenige bepalingen uit de wet Elk persoon die in zijne handelsbe trekkingen daden zal begaan die strij den met de eerlijke gebruiken, kan opgeëischt worden die praktijken te sta ken en tot schadevergoeding verwezen worden. Deze bepalingen zijn ook toepasse lijk op valsche aanduidingen nopens den aard, den oorsprong, de vervaar diging, den prijs en de hoeveelheid der koopwaren, alsook op het voorwerp en de oorzaak van hunnen verkoop. De tekoopstelling van koopwaren, voortkomende van falingen, zal toege laten zijn gelijk in het verledene, maar hun inrichter zal voorop eenen vol le digen staat moeten overleggen van de koopwaren welke te koop gesteld wor den. Het zal verboden zijn andere waren bij den voorraad der te verkoopen waren te voegen. De verkoopingen, gezegd seizoen- verkoopingen of inventarissen zullen beperkt worden. De inrichting van verkoopweken aan verminderden prijs of uitzonderlijke soldedagen zullen enkel in bijzondere omstandigheden toegelaten worden. Aankondigingen in strijd met de waarheid zijn vervolgbaar. Een voorbeeld dat navolging ver dient 1 Het zijn de verborgene deugden, die de samenleving redden zy stellen in de wereld die zekere hoeveelheid goeds die noodig is, om het zedelijk evenwicht van 't kwaad door te halen. St-Marc Girardin. Eerlooze politieker. Wij be kommeren ons voor 't oogenblik niet met de beleedigingen die Groene Pie ons persoonlijk naar 't hoofd slingert het zal, hopen wij, weldra te pas komen daar waar het een anderen klank zal hebben... Maar zonder eenig protest ons laten beschuldigen van do heeren Renkin, Carton de Wiart, De LantsheerePoli- tieke Ignorantijnen, lieden die niets n anders dan profijt en eer najagen, ge- heeten te hebben, dat niet Wanneer en in welke nummers Wij dagen u uit, ze aan te wyzen... Maar dat zult ge niet, dat kunt ge niet eerlooze groene politieker i Maar als ge u den kiesstrijd van 1894 herinnert die bijna uitsluitelijk tegen M. Woeste was gericht, durft gij, de mannen noemen die alsdan de Daensis- terij door geld, woord en daad onder steunden Durf ge Maar neen De liberale linkerzijde der Kamer hield Donderdag namiddag eene vergadering in het Liberaal Iluis te,Brussel. Yyf en twintig leden waren tegenwoordig. De zitting begon ten 2 ure en duurde tot 4 1/2 ure. Uit eene mededeeling aan de Drukpers blijkt dat De liberale linkerzijde het eens is om te verklaren dat het wetsontwerp der regee ring 's lands verdediging niet verzekeren zaldat de invoering van den persoonle ken dienstplicht, met een zoo kort moge lijken diensttijd, tot grondslag der leger- herinrichting moet dienen, en dat het ont werp der regeering ongrondwettelijk is. De vergadering verklaarde verder dat, indien de plaatsvervanging afgeschaft was, de liberalen het wetsontwerp in eenen geest van vaderlandsche toegevendheid zouden willen onderzoeken. Dus de liberale linkerzijde vraagt eerst en vooral de afschaffing der plaatsvervan ging. Do overgroote meerderheid der katho lieken vragen integendeel het behoud der plaatsvervanging, evenals de Middenafdee- ling. De liberale linkerzijde verklaart verder dat het ontwerp der regeering ongrond wettelijk is, omdat het niet bepaalt dat de jaarlyksche lichting door de Kamers jaar- lyks moet gestemd worden. §int-.Io/.el AhImI. Zondag 17 October en volgende Zondagen om 5 uren, Prijsbolling voor de leden der maatschappij Wie bolt er mêe Zondag 24 Octoberom 5 1/2 uren. Algb- mekne Vergadering voor de leden der Pensioenkassen met Voordracht over de pensioenwet door E. H. C. De Meester. Zondag 7 November, om 5 1/2 uren. Derde verplichtende vergadering der leden van den Volkskring, met belangrijke voor dracht. Zondag 14 November, om 4 1/2 u., Alge- meene herhaling van het aanstaande Tooneelfeest, voor de jongelingen van Zondagschool en Patronage. Zondag 21 November, om 4 1/2 u., Ver makelijk Tooneelfeest door de leden van den Tooneelbond Langs om beter met de medewerking der Fanfaar Wil len is Kunnen -Beroemd Blijspel in di ij bedrijvm. Zondag 28 November, om 4 1/2 u., Lustig Avondfeest, aan de Ouders en Bloedver wanten dor leden van den Volkskring, Turnclub, Fanfaar, Zondagschool en Pa tronage kosteloos aangeboden. Zondag 5 December, om 5 1/2 u., Laatste Verplichtende Vergadering der leden van den Volkskring. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 17 October 1909, M. Meganck, Leopold- straat. Op Zondag 10 October 11. opende de Koninklijke Ro- derijkkamer De Catharinisten,-met eene eivolle zaal, het toonecljaar met u De Lijdensweg tooneelspel in drie bedrijven naar het duitsch van Félix Philippi, gevolgd van Jochem Pesel wat zijt ge voor 'n Ezel "blijspel in 1 bedr. van Fritz Reuter. De Lijdensweg is eene goede brok werkelijkheid, keurig en sober geschetst in drie bedrijven welke worden afgespeeld door eene reeks opvolgende aangrijpende en boeiende toestanden. Eene moeder uit dolle liefde voor haar zoon laat een eerlijken en onschuldigen bediende zijn volle straf uitdoen, niettegen staande ze weet dat die zoon de ware plich- tige aan geldontvreemding is, waarvoor de bediende is gestraft. Eene plichtige moe derliefde dus. Do uitvoering was primo cartello, en naar het oordeel van een zeer bevoegd man die als jurylid dit stuk te beoordeelen had in den tooneelprijskamp door de Catbari- disten uitgeschreven, was de uitvoering beter dan deze der Maatschappij die er in dezen wedstrijd mede optrad. Enkel de tooneelschikking liet wat te wenschen, bijzonder het 2® salon, welk men besta- tigde haastig met stukken en brokken aaneengeflanst te zyn. Was dit vergeten of heeft dit eene andere oorzaak, misschien ontoereikendheid der schermen. M. Hector DeKoninck (Consul Pretorius) heeft zich met eer uit den slag getrokken en op zeer verdienstelijke wijze zijne rol vertolkt, des te meer dat hij deze maar slechts eenige dagen vóór de opvoering in handen kreeg. M. Florel Van Molle (Herbert) was op recht goed in zyne rol, zonder overdrijving in zyne handeling, hy had waarlijk goede oogenblikken en was rolvast. M. Prosper Van der Taelen, 'Alfred) verdient een bloempje, hy heeft de hoo- vaardige en verwaande type goed uitge beeld. M. Joz. Van Lierde (Egon) was bevredi gend docli moet zich leeren bedwingen en r.iet zoo haastig een hoogen toon aanslaan. Echter had hy ook maar eenige dagen de rol in zyn bezit. M. Edw. Van Hauwe (Ernst Bulou) de onschuldig veroordeelde was voortreffelijk in zijn spel. Hy was wel de echte type van een mensch die onschuldig geboet heeft en ongevoelig blijft tegenover dezen die hem deden lijden tot zoolang dat om zyne doch ter gelukkig te zien hij van zijn voornemen van den schuldige te leveren afziet en hem vergiffenis schenkt. M. Joz. Van den Eynde (Frans) was zeer goed als dienstbode, moetin l et vervolg oppassen niet te vroeg op te komen. Mevr. Rosa De Pauw-Van Trappen in de rol van Mevr. Wedekind toont zich eene gewentsvolle vertolkster, Haar spel is ernstig, doordacht en gestudeerd, en niet temin in schyn natuurlijk en zij mag zich rangschikken tusschen de verdienstelijkste tooneelspeelsters. Bijzonder opgemerkt hare rolvastheid Mej. De Coen (Dorothea) heeft met over tuiging en op zeer treffende wyze hare rol vertolkt, bijzonderlijk waar een tweestrijd ontstaat tiissphen hare vaderliefde en de liefde tot haren toekomenden echtge noot. In een woord ze begreep hare rol ten volle. Mev. Hesselinck-Beersman (Ellen) be viel uitermate. Niettegenstaande ze om zoo te zeggen een onbeduidende rol had. We zijn nieuwsgierig haar grooter werk te zien verrichten. Het blijspel Jochem Pezkl liep goed van stapel doch is door het groot deel yan het publiek niet verstaan geworden ter oor- zake van het Hollandsche dialect welke de rol van Jochem karakteriseerde. Zulk een tooneelmiddel is niet aan te bevelen. Doch de spelers en speelsters zijn niet te beknibbelen ze waren rolvast en alles liep vlug van stapel. M. Frans Van Ertveldr (Jochem) is voorzeker in zulk soortstukken the right man in the right place. Het is de lieveling van het publiek. Zijn spel is altijd natuur lijk en vrij. Jammer dat zyne taal min of meer onverstaanbaar was, maar daar kan hij niet verantwoordelijk voor gesteld worden hy heeft getrouwelijk de schrijver van het stuk gevolgd. M. Jozef Van. Lierde (Van Dezen) speelde met veel vuur en overtuiging. Zelfde opmerking als hierbovon. Het talryk en uitgelezen publiek was hoogst voldaan en in 't naar huis keeren hoorden we menigen zeggen dat ze wei nige opvoeringen bijwoonden zoo prachtig en goed, zoowel onder oogpunt van keus en zedelijke strekking van stuk, als van opvoering. Een woord tot het Bestuur der Cathari nisten Laat u niet beinvloeden door al te vooruitstrevende nieuwerwetsche ofte mo derne gedachten. Vermyd in den keus de tooneelwerken welke gij opvoert de ophe meling van realistische en met onze ge bruiken en zeden in strijd zijnde tooneel werken, en ge zult het vertrouwen van allen behouden dat ge tot hiertoe steeds genoten hebt blijven behouden. Groot Sportfeest ter gelegenheid van de inhuldiging van het Terrein, op Zondag 17 October om 2 uren stipt, aan den Pui- tenput Kerrebroeck. Programma I. Grooto Match. II. Be langrijke Koersen 1® 400 m. voor scho lieren; 2* 1500m. voor scholieren; 3* 3000 m voor effectieven 4® Gymkhana (Zak- kenloopen). Ingang langs den heer De Man, 0,20 fr. SCHOUWBURG VAN AALST. Koninklijke Maatschappij LAND VAN RIEM Zondag 17 October 1909, mot de medewerking van Mevrouw De Somme. Mej. Ch. Bruylant, Mej. M. Daniels, Mej. J Janssens, Mej. S. Jacobs Prijzen der plaatsen Genummerde fr. 2,00; Beneden fr. 1,50; Boven, ie rang fr. 1,00; 2e rang fr. 0 50. Kaarten op voorhand te bekomen ten lokale Lawö van Riem by M. Felix Van LanduytGroote Markt, Zondag 10 October 1909, om 9 ure 's morgends. Voor verdere inlichtingen zie pro gramma. BUREEL, 5 U. (0) - GORDIJN, 5 1/2 U- Exaam.M. Paul DE SADELEER, zoon van onzen achtbaren Volksvertegen woordiger, komt voor den Jury der Hoo- geschool van Leuven zijn laatste examen van Doktor in de rechten met de grootste onderscheiding af te leggen. /Anlel en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. MallegO, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryzen. Bijzondere prys voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. Aalst. Met vreugde vernemen wy dat onze jonge kunstschilder, M. Van Malde- ren, Brusselschestraat, twee eerste pryzen heeft behaald in den kampstrijd der Ko ninklijke Academie te Brussel. Dit zal ook met groote blydschap door dc leden van onzen nieuwen Aalsterschen Kunstkring» vernomen worden, daar M. Van Malderen een der stichters is. Het bestuur van den kring heeft besloten heden Zaterdag eene algemeene vergadering te houden, om een adres van gelukwensching aan hun be kroonden kunstmakker te sturen. Wy van onzen kant wenschen den jongen overwin naar hartelijk proficiat. P I 1\iIS Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwo PIANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tienjaren waar borg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Ne- derkouter, 32, dicht by het Paleis van Ju8ticie. AALST. De Werkstaking in de Viscose. Woensdag avond, tusschen 6 en 7 ure, hebben er weer eenige woelingen aan de statio plaats gehad, wanneer de werkers naar den trein gingen om te ver trekken en die vergezeld waren door twee gendarmen. De policie heeft het Statieplein doen ontruimen. Toen alles rustig was, heeft er aan de herberg - Au Sesino, in de Koophandelsstraat, een gevecht plaats gehad, waar do agenten spoedig tusschen kwamen en eenen staker aanhielden. AALST. Diefstal van zink. Woensdag nacht hebben tot heden onbe kende dieven ten nadeeje van de nieuwe in opbouwzijnde Kousenfabriok, Bergemeer- schestraat, een dertigtal nieuwen zinkplaten gestolen. Men zoekt de daders op. Te Berlaere wilde eene jonge vrouw het vochtige hout in de stoof doen door branden door er petrool op te gieten. Men raadt de gevolgen hare kleeren vatten vuur en met wonden over het geheele lichaam werd zy door de geburen én dok ters bijgestaan. Er is geen hoop op levens behoud. Eene dievenbende schynt het tegen woordig op de Brusselsche juweliers ge munt te hebben. Np wepr was een hunner het slachtoffer geweest van een jongen Duitscher, die om een geschenk voor zyne moeder te koopen, eenen juwelierswinkel der Oude Kleerkoopersstraant binnenkwam. Hij bezigde de oude truk, dat is, hij kocht niets maar schamoteerde eenen ring van 450 fr. Do juwelier stond niet weinig ver stomd, toen hij twee dagen nadien den kalant opnieuw zag binpen komen, zeg gende dat hij zijnen keus nog njet }>ad gevonden, Zonder er blijk van te geven, hield hij ditmaal de minste zyner bewe gingen in 't oog en betrapte hem ditmaal, op het oogenblik dat hij andermaal eenen ring wegmoffelde. Hij greep den dief by den kraag, riep om hulp en eenige minuten later was deze in handen der policio. Het is een inboorling van Keulen, die zegt zon der vast verblyf te zyn. FEIT Km. De hiervolgende verklaring werd door een gebuur gedaan. Den 22" Januari 1904, deed M. A. Cop- pens, 79, Koolstraat, te Aalst, het volgende verhaal van zyn lyden en zyne genezing Sedert meer dan elf jaar leed ik schrik- kolijk veel aan de nieren, 's avonds waren de pynen zoo hevig, dat ik my niet in 'tbed kon leggen dan met de hulp myner vrouw, en 's nachts was ik van alle rust en slaap beroofd, alle werk was mij lastig en pijnlijk om doen, ik verloor gansch den eetlust en niettegenstaande al hetgeen ik gebruikte bekwam ik gcone enkele verlichting ik wanhoopte toen ik de krachtdadigheid der u Foster Pillen voor de Nieren vernam, verkocht in de Apotheek Do Yalkeneer, aarzelde ik niet eene doos te halen. Op mijne beurt mag ik die pillen nu zeer warm aanbevelen, want slechts eene week verpleging was voldoende om al mijne pijnen voorgoed te doen ophouden. Drie jaar en half later zijn de nierpjjnen nog niet weergekeerd by M. Coppens, hij is nog altijd zeer gezond en zegde ons op 't ëinde van Augustus 1907 Mijne gezond heid is nog opperbest en ik laat geene gelegenheid voorbijgaan zonder mijne dank baarheid voor de Foster Pillen voor de Nieren te betuigen. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De zenuwachtigheid, rugpyn, gele ge laatskleur, slapeloosheid, de prikkelbaar heid, verlies van eetlust, gevoel van afmat ting, de aanhoudende behoefte om beweging te hebben, ziedaar zoovele teekenen dat de nieren het bloed niet van zyne onzuiver heden ontlast hebben. De Foster Pillen voor do Nieren geven aan de nieren de noodige hulp en kracht omdat zy niet alleen die vergiften zouden afvoeren, maar nog omdat zij het bloed volkomen en regelma tig zouden zuiveren en alzoo het weer- keeren der kwaal verhinderen 't Is de reden waarvoor dat de Foster Pillen voor de Nieren blyven de genezingen te weeg brengen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel - sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 15. Te Schaarbeek bij Brussel zal binnen kort sergeant Van de Kcrckhoven de vijf tigste verjaring herdenken zijner intrede in de burgerwacht. Vyftig jaar gardeciviek. De man verdient ceno bijzondere onder scheiding. Voegen wy erbij dat sergeant Van de Kerckhoven een der beste schutters is, die verscheidene malen in schietwed strijden de eerste pryzen weghaalde. TYPIIL'S. Nu dat de typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Gewurgd. Over het drama te Brussel, dat het leven kostte aan een jong meisje, wordt nog het volgende gemeld Ramer, met wien de ongelukkige vroe ger te Rijsel kennis maakte, was over vijf dagen by haar komen inwonen. Zij hadden, ter wille van jaloerschheid, herhaalde malen twist gehad. Zondag had Elisée het meisje uitgezonden om een brief in eene postbus te gaan steken en zij was drie uren weggebleven. Daarop volgde twist heel den nacht tot Maandagmorgend. Rond de middag was de woede van bei den ten top gestegen en het is alsdan dat R. in waanzinnige opgewondenheid, riep dat hij naar Frankrijk ging terugkeeren. Dat zult ge niet doenriep ze razend. Ja en aanstonds. De jongeling stond op om te vertrekken. Toen greep ze hem en eene worsteling volgde. Hy Yutte ze by de keel en drukte zoo hard en lang tot ze dood neerviel. Dan nam hy, in zyne woede, een halsdoek, wrong dien om den hals der ongelukkige en haalde den strop toe. Toep de policie in de kaïper kwam, vond deze 't meisje gansch gekleed te bed liggen. De moordenaar werd opgesloten, De abonnenten van deze gazet die zich zwak en uitgeput gevoelen, en dezen welke lyden aan bloedloosheid, kloppin gen, nevralgies of ruisschen der ooren, zullen in eenigen tijd eene volmaakte ge zondheid terugvinden, indien zy hunne toe vlucht nemen tot de ijzerhoudende Pil van Dr Raphaél, die tegen fr. 1,75 verkocht wordt in alle goede apotheken. I)onderdag morgend wilde eene groen- tenhandelaarstér Galletstraat, te Schaar beek, op de groentenmarkt te Brussel, eenen landbouwer betalen. Daar de man haar op een bankbriefje van 500 fr. niet kon teruggeven, verzocht zij eenen knaap die nabij do uitstalling van don landbouwer stond en door de vrouw als de zoon van den landbouwer aanzien werd, het briefje in de buurt te gaan wis selen. De knaap vertrok en kwam niet meer terug. Toen zij den landbouwer de bemerking deed dat zijn zoon zoo lang wegbleef, zegde de landboiiwor dat hij den knaap niet kende en hem nog nooit gezien had. De slimme groensolverkoopster kon enkel eene klacht by de policie neerleggen. EJen inwoner van Koekelberg heeft in uiterst dramatische omstandigheden den dood gevonden.Hij ging? zooals hy gewoon was, een bad nemen bij een zyner vrien den,Toen het water den verlangden warm tegraad had sloot by de gaskraan, maar door eene ongelukkige beweging moet hy die terug open gestooten hebben. De gas stroomde door het vertrek, bedwelmde den ongelukkige en deed hem ineen zakken, zoodat hy in hot water der badkuip ver dronk. GEZIEN de suikorij peen F.-C. JA COBS, de zuiverste en de beste zyn, raden wy onze lezers aan zich geene andere mer ken te laten opdringen Zonderlinen kwestie. In de maand Januari werd te Gentbrugge een diefstal gepleegd van 14,000 fr. in aktiën. Onlangs nu kwam een vrouw vreemde actiën uitwisselen bij den wisselagent Van Loo, in de Eggermontstraat, die er eene som als voorschot op gaf, zeggende dat hij er op de Beurs de juiste waarde moest van vernemen en haar dan verwittigen zou den opleg te komen halen. De vrouw gaf een adres van Balegem op aan hetwelk M. Van Loo, die intusschen bevonden had dat de aangeboden actiën tot do gestolene behoorden, nu geschreven heeft. Woensdag morgend nu kwam eene vrouw uit die gemeente by hem, met eene vrouw van Ledeberg, aan dewelke zy den weg gevraagd had. De wisselagent verwittigde de policie, die om 9 uren de beide vrouwen aanhield en in handen van 't parket van Gent geleverd heeft. Beide vrouwen verklaren van niets te weten en die van Balegem zegt zelf niet to begrijpen waarom M. Van Loo haar go- schreven had bij hem te komen zoodat men moet veronderstellen dat degene, die met de actiën by den wisselagent geweest is, hem een valsch adres heeft opgegeven. Het parket van Gent is woensdag namid dag met de vrouw van Balegem naar dit dorp gereisd, In de Mertenstraat, n. 53, te Borger- hout, bij M. Van Camp, was eene kamer te huren. Donderdag middag, om 11 l/t ure, kwam een net gekleed heerschap naar de kamer vragen. Vrouw Van Camp die alleen te huis was, vergezelde den vreemdeling naar de kamer. Pas binnen in bedoeld vertrek sprong de bezoeker op de vrouw toe, en wierp ze ten gronde. Half dood van schrik, trachtte de vrouw recht te kruipen, en beloofde den bandiet alles te zullen geven wat hy verlangde, doch de schurk steldo zich zoo brutaal aan en stampte met zooveel geweld eene prop in haren mond, dat zij bewusteloos ten gronde zonk. Toen zij tot bezinning kwam, was de bandiet verdwonen. Zy riep om hulp. I e geburen en de poli cie snelden ter plaats. Slechts 2 franks waren gestolen. De persoonsbeschrijving van den bandiet is in alle richtingen rondgezonden. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde pryzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat29, Aalst. Dinsdag avond werd de bevolking van Kortryk en omstreken in opschudding ge bracht, door een doodeljjk tramongeluk, overgekomen aan Remi Simoens, op de wyk Het Hooge. Simoens, geboren en woonachtig te Waeregem, is 33 jaar, jonkman en was in dienst bij den landbouwer Esquenet op Het Hooge. Dinsdag was hij naar Waeregem gegaan by een lid zyner familie, en had meteen eene som van 50 fr. van den post te Wae regem gehaald. 's Avonds keerde hy naar Kortryk terug en ging zyn werk opzeggen by M. Esquenet waarna hy het hof verliet en verscheidene herbergen bezocht. Hy werd het laatst gezien in de herberg van P..., op de wijk Het Hooge het was toen rond 6 1/2 ure 's avonds. Wat er toen gebeurd is zal het gerecht moeten uitmaken, doch het schynt dat hy de tramlyn gevolgd is, en op de spoorbaan moet in slaap gevallen zijn. Zeker is het dat toen de tram van rond 7 ure tusschen het Hooge en de Kruis straat, naby het grondgebied van Bellegem in volle vaart kwam aangestoomd, de ma chinist eensklaps eenen persoon op de baan zag liggen, nauwelijks 10 meters van den trein af. De machinist deed al wat hy kon om te stoppen, terwyl hij tevens alarm floot, doch te vergeefs de tram kon niet in tyds stop pen, en de persoon verliet de spoorbaan niet hy werd vermorzeld. Eenige meters verder kon de tram einde lijk stil houden, en seffens liepen al de trambedienden naar de plaats des onheils. Zij vonden den man met het rechterbeen letterlijk afgesneden, en den schedel zoo gruwelijk verbrijzeld dat de hersenen langs alle kanten rondgespat lagen. Hy gaf geen teeken van leven meer. Spoedig werd eene kar in de buurt bijge bracht, waarop de ongelukkige naar den Broeltoren (doodenhuis) werd overgebracht. Het verminkte lyk werd herkend als zijnde Remi Simoens. Men vond in zyn bezit een spaarboekje, bedragende 1,054 frank. Woensdag morgend werd de familie van den verongelukten werkman te Waeregem met alle omzichtigheid van het droevig ongeluk verwittigd. Woensdag avond is te IJperen een wandelaar aangekomen, Daniël Cent Mol hoek, die te voet de reis rond de wereld doet. De voetganger is oorspronkelijk van Rotterdam, doch op 8-jarigen leeftijd trok hy met zyne ouders naai- San Francisco. Hy spreekt Hollandsch, Engelach en Duitsch. Hij moet zyne reis rond de wereld vol bracht hebben 31 Oogst 1012. Verliest hy, dan wordt de premie aan de armen van San Francisco uitgedeeld. Ziehier zynen reisweg San Francisco, Sint-Lewis, Chicago, Cleveland, Buffalo, Rochester, New-York. Van daar per boot naar Rotterdam. Uit deze stad te voet naar Berlyn, Brussel, Antwerpen,Gent,Brugge, Oostende, Dover, Londen Brighton Folke- ston, Boulogne-aan-Zee, Kales, Duinkerke, Veurne, Yperen. Donderdag morgend vertrok hij naar Roubais, Rijsel, Parys, Marseille, Genua, Konstantinopel. Van daar uit trekt hij door Azië langs Smyrna, Perzië, trekt door Indië, naar Batavia, en van daar naar San Francisco. Om in zijne behoeften te voorzien, ver koopt hij postkaarten met zijn portret. Een uitgever wil de reisverhalen van Molhoek koopen voor 14,000 fr. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddeljjk do borstsi roop van Depratere, zy is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zij al leen is onfeilbaar en geneest altijd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Henri Moenaert, 11 jaar oud, wo nende op het gehucht Wijnendaele, van de stad Thourout terugkeerende, sprong langs achter op het rijtuig van den heer Mahieu, kasteelheer op het slot Wijnendaele. Uitziende of hy nog niet aan de ouder lijke woning was gekomen, viel Moenaert en bleef hangen tusschen het wiel en de kas. Op geroep van voorbijgangers bleef het rijtuig twee kilometers verder stil staan. Men was verplicht het wiel af te draaien om het lijk los te maken. De twisten tusschen Walen en Vla mingen zyn naarmate de jenever het zijne bijdraagt, heviger en bloediger. Dit ondervond men dezer dagen in ver- schillige gemeenten rond Charleroi. Over een drama te Roux, dat het leven kostte aan een Vlaamschen werkman, wordt gemeld Waalsche en Vlaamsche aardewerkers hadden Zondag avond aanhoudend getwist in de herbergen van Courcelles, langs de baan van Charleroi en nabij de glasblazerij van Charleroi en naby de glasblazerij van Charleroi-Roux. Er werd geweldig gevoch ten. Maandagmorgend rond 5 uren kwamen nu steenbakkers in de Bois du Sartstraat, tusschen Tamines en 't gehucht van Wil- beauroux en zagen op een steenbakkers- oven een meter hoog, een lyk liggen. Het lag op den buik, met het gelaat tegen de steenen en niet verre van daar zag men geronnen bloed. De armen van den doodc waren gedeeltelijk verbrand. De gendarmerie van Roux werd dadelijk verwittigd en de commandant stelde vast dat het lyk eene schedelbreuk had, aan den rechterkant van het hoofd en dat steenen bebloed warpn. Te 6 uren kon men de identiteit van het lijk vaststellen. Het was dit van Cyriel Timmermans, 32 jaar oud, ongehuwd en geboren te Nazareth. Heel 't seizoen had hy in de streek als steenbakker gewerkt. Timmermans was nogal een vechtersbaas en men denkt dat hy in een gevecht gedood is, te meer daar men nog geld in zyne zak ken vond, wat alle vermoedon van diefstal uitsluit. Dinsdag morgend was de landbouwer Ivo De Clercq, wonende op de wyk Gavers, te Wielsboke, met paard en wagen naar Aalbeke gereden om de verhuizing van zijnen knecht te halen, die naar Oost-Roo- zebeke kwam wonen. 's Namiddag, by het naar huis komen, langs den steenweg van Kortryk naar Kuurne, kwam de stoomtram van rond 2 ure naar Kortryk, hen in het gemoet. Het paard van De Clercq verschrikte de landbouwer sprong van den wagen om zyn paard te bemeesteren, doch struikelde en viel, met het ongelukkig gevolg dat een der wielen hem over het lichaam reed. Men nam den ongelukkige op, met inge drukte borst vermorzeld been en erge won den aan het hoofd en droeg hem in de herberg van Leo Bekaert. Spoedig telefoneerde men oir den ge neesheer van Heule, don heer Iserbyt, die weldra ter plaats was en den toestand van De Clercq zoo bedenkelijk vond, dat liy hem aanstonds deed berechten. Ondanks de beste zorgen is de ongeluk kige 's avonds rond 7 ure overleden. De Clercq is 65 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. Hij ziet er opgeruimd uit, heeft eenen zak op den rug en een eiken stok in de hand. Hy is 25 jaar, kloek, góed, kan goed teekenen en bespeelt goed de viool. Molhoek heeft den 21 Oogst 1906 eene weddingschap aangegaan voor 14,000 fr. met de Voetlbopersmaatschappy. Zondag is te Warchin M. Lefebvre, gemeenteraadslid, door een voorbijsnel lenden trein verrast en zoo deerlyk gewond, dat hy niet meer genezen zal. Zijn linker voet was afgesneden, zyn linkerarm gebro ken en zijn schedel is geborsten. De trein had hom een dertigtal meters verre meêge- sleept. Het zoontje van een inwoner van Jemeppe speelde met den geladen revolver zijns vaders. Het schot ging af en trof het broerke van den knaap. De kogel door boorde het hart en veroorzaakte onmiddel lijk den dood. zeep aller dames is de alleen echte Dau A 'JL HUP van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozen de jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint a 75 cent. per stuk, verkrijgbaar bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Markt en Lange Zout straat, te Aalst.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2