Donderdag 21 October 1909 5 centiemen per nummer 648le Jaar 4199 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART Lasteren Eerroof. België. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Be Zuster keus der Armen. -.(»)— EEN EN AN DEK. n:derbode Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van d© Puite-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. GUIQUB «U(JM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"9 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. SOOct. I909. 't Is waarlijk onbegrijpelijk hou de liboiale schrijvelaars gebeten zijn op de Geestelijkheid in 't algemeen. Zoo er ooit Kloosterlingen waren, welke men bevrijd dacht tegen de laf- hertige boleedigingen en lage aantijgin gen der godvergetene godsdiensthaters, dan zijn het wel, even als de Gasthuis- zusters, die edelmoedige en heldhaftige vrouwen welke, onder den naam van Zusterkens der Armen, hun leven toe wijden aan de verpleging der behoef tige en afgesloofde ouderlingen. Wij nemen aan dat de geusche schrij velaars die hun helsch vepijn tegen de Zusterkens der Armen nêerkriebeleD, niet weten wie dezen eigenlijk zijn; dat zjj schrijvelen over zaken die zij niet kennen en daarbij zeer weinig mensch- lievend zijn. Welke is de zending vim de Zuster kens der Armen. Hare zending bestaat in het kosteloos huisvesten, voeden, enz. van ouderlin gen van beide geslachten, die behoeftig zijn, meer dan 60 jaren oud en onbe kwaam om in hun onderhoud te voor zien. De Gestichten van de Zusters der Ar men, hoe kwamen zij tot stand Dczo Gestichten zijn niet opgericht met het geld der openbare Besturen, maar wel met gifton en met het geld dat de Zusterkens zeiven meêbrengen, want onder de ootmoedige Kloosterpij schuilt er menige rijke en adelijke jonkvrouw, welke geld en goed heeft opgeofferd en haar leven ten beste geeft om de behoef tige en gebrekkelijke ouderlingen voort te helpen en zelf te bedienen. Ja, de Zusterkens zijn daar enkel de ootmoedige, verkleefde en liefdevolle dienstmeiden welke al het vuil werk verrichten, voor het huishouden zorgen, voor den kost hunner beschermelingen gaan bedelen en zelf dan bunnen nood- drift mogen nemen als de ouderlingen verzadigd zijn. Buiten den eigendom van hunne Ge stichten mogen de Zusterkens niet den geringsten rijkdom, geene vaste inkom sten bezitten. Hun bestaan is dus niet verzekerd, zij leven dus op 't gene zij, dag voor dag van de Katholieke liefdadigheid ontvan gen en wij herhalen het dan eerst wanneer de ouderlingen bediend zyn, 46* vervolg. Deze scheen eindelijk een besluit te nemen zij kwam terug met roode wangen en vonkelend oog... zij stelde zich voor hare onderwijzeres en sprak droogweg Mejuffrouw, zoudt gij mij eenige minuten onderhoud willen verleenen Ik verlang naderen uitleg over de woorden, welke gij my gisteren hebt toegericht. Ik heb het recht dit te eischen... Het boek dat Eva vasthield, ontsnapto aan hare bevende handen, en gansch ont roerd, sprak zy Paquita, mijn kind, ik heb u gezegd, dat gij later alles zult weten wees voor het oogenblik geduldig en verdraagzaam lijd dat ik zwijg en wees overtuigd dat ik enkel uw geluk beracht. Mijn geluk 1 Durft gij daarover spre ken als gij alle mogelyke pogingen aan wendt om mijnen vader afkeerig to maken van het ontwerp dat hij opgevat had mij met don Pablo te laten trouwen Maar wat gy ook zegget of doet, ik zweer u dat dit huwelyk zal geschieden ik bemin mijnen neef en hij bewijst my wedorkeerigeliefdo. Ik kan er niet aan doen als dit huwelijk u mogen de zusterkens zeiven aan tafel gaan en moeten zich vergenoegen met de overschotten. In die voorwaarden is het voortbe staan dor Zusterkens der Armen bijna een wonderja, een wonder dat zich dagelijks moet vernieuwen... En inder daad het vernieuwt zich, want die zoo grootschcen edelmoedige instelling is gansch de wereld door verspreid zij telt nu omtrent 300 GESTICHTEN waar rond de 50 DUIZEND BEHOEFTIGE OUDERLINGEN kosteloos verzorgd worden. Nu daarom ook zullen alle welden kende lieden, alle edrlmoedige harten met ons zeggenHoed af voor de katho lieke liefdadigheid, welke zulke won deren weet te scheppen. Hóed af voor de Zusterkens der Ar men, die Engelen van toewijding, zelfs- opoffering en liefde, bijwelke reeds me nigeen hunner vroegere lasteraars geluk kig is geweest in zijue oude dagen een schuilplaats tegen den rampspoed des levens te vinden Hebt gij er ooit opgelet vraagt onze Confrater 't Land van Oudenaarde. Gij zijt in een gezelschap iemand begint kwaad te spreken van zijnen even- mensch seffens zal liet gesprek uren en uren lang over niet anders meer loo- pen dan over dat kwaad Maar zegt een eerlijk mensch, een woord lof van eenen evoDmensch, aanstonds begint de samen spraak te kwijnen en weldra weet nie mand iets meer te vertellen Besluit daaruit de ingeborene boos heid van den mensch en het genoegen van dat boos schepsel in het ongeluk van andereu Kwaad uitbrengen dat waar is, kan reeds een onrecht zijn, dat men den evenmensch aandoet maar kwaad uit- stuiken dat valsch is, 'is voorzeker, tijdelijk gesproken, het grootste ourecht dat men aan iemand kan berokkenen. Waarom zal de vuige lasteraar, de walgelijke eerroover iemand valsclielijk beschuldigen Niet uit vriendschap waarachtig maar uit wraaklust uit af gunst, uit haat en nijd; laster en eerroof vinden maar hunnen oorsprong in de laagste gevoelens van het bedorven hart. Het blijkt dat een booswicht, niet alleen wil booswicht zijn. Bewust van zijn ongelijk, wil hij niet alleen in 't ongelijk blijven hij zal anderen trachten te besmeuren om niet alleen mishaagt, en zal mij wel van uwe goed keuring ontslaan... Arme Eva Welke beproeving 1 Welke pijniging 1 Zij moet zich door dit opgewonden meisje, hare dochter, zoo norsch, zoo wreed hooren behandelen, zij moet haar kind eene liefdobekentenis hooren uitdruk ken voor den... beul harer moeder O Pablo, hoe laag zijt gij gevallen Mej. Brown beet zich op de lippen, weerhield de woorden welke over hare tong wilden komen en poogde kalm te antwoorden Ik vergeef u, liefste kind er zal een dag komen dat gij u deze woorden bitter zult beklagen Hoegenaamd niet, mejuffrouw. Ik ver geef u geenszins uwe tusschenkomst, gis teren avond in de serre. Waret gij mijne moeder, gij zoudt niet anders kunnen te werk gaan. Waarom zijt gy dit huis binnen gedrongen, waarom hebt gij er door uwe valsche manieren en uwe vleierijen er de rust gestoord Als deze volzin haren mond was ont vallen, verwijderde zij zich vlug. De onderwijzeres was als verslagen. En toch, ondanks alles verschoonde zij Pa quita. Het kind mocht de waarheid niet raden. Wat bij eene moeder natuurlyk en wettig ia, kon by eene onderwijzeres zon derling voorkomen. In de oogen van Paquita, had Mej. besmeurd te zijn. Zoo zijn voorzeker velen het slachtoffer van de eerlooze val«eh° helijding het slachtoffer der lalhertigheid Maar indien de laster en de eerroof uit de ondeugenheid en de lafhartigheid geboren worden, wat moet men denken over de handelwijs van hen, die nog durven voor den dag komen met be schuldigingen welke reeds van een eerst oogenblik af openlijk als volkomen valsch bewezen waren. Zoo grof liegen, zoo grof bedriegen,zoo grof den huiche laar spelen, daarom moet men een verachtelijk schepsel zijn..., en nog verachtelijker indien men, ja, wie weet het plan smeedt dat men toch wil doen doordragen,zelfs als het van den eersten in duigen viel Indien iemand verdiend op eenen greep gestekt te worden om op eenen mesthoop geworpen te zijn buiten alle betrekking met de samenleving, 't is wel de verfoeilijke lafaard, die maar stout is ia de duisternissen en zyne vergiftige pijlen gaal schieten op den persoon die hem om eene persoonlijke kleingeestigheid niet aanstaat. Hoe vuig is toch de lasteraar België, met eene oppervlakte van 2 raillioen 945,516 hectaren, mag geen uitgestrekt rijk genoemd worden. Maar een klein land, dat aan de zee grenst, kan groot worden en eene overwegende rol in de wereld spelen. De vrijheid, in 1830 door onze groot ouders gewonnen, heeft, vooral in de laatste vijf-en-twintig jaren,al de levens krachten der natie aangeprikkeld. De bevolking is van 3,785,814 tot ruim 7,000,000 zielen gestegen. De kunsten hebben onze steden en dorpen opgeluisterd. De nijverheid on de handel versprei den hunne weldaden onder al de standen der samenleving. De invoer klom van 199,000,000 tot 3 939,000,000 fr. de uitvoer van 160 millioen tot 3,473,200.000 fr. Welke bedrijvigheid aan alle kanten Welke vooruitgang op verstandelijk en stoffelijk gebied Het is goed nu en dan eens in het verleden te blikken. Zoo krijgen wij nationale fierheid, waarvoor het ijdel gezwets op vreemde streken moet zwijgen. Zoo leeren de hoogere standen, hoe dwaas zij de vaderlandscbe eenheid ver- Brown zich in zaken gemengd welke haar geenszins aangaan.Hare leerlinge bewaken, hare leerlinge berispen, dat was haar toe gelaten mits zij de toestemming van den graaf had, doch tegen Pablo zulke gruwe lijke beschuldigingen inbrengen, dit kon er niet door Het fier, jong meisje vatte togen hare onderwijzeres een hevigen haat op. Zy zou zich misschien bij den graaf de Merin- ville over Mej. Brown beklagen I Wat zou zij antwoorden indien de graaf haar onder vroeg en haar tot uitleggingen dwong Vruchteloos trachtte zij eene gepaste wen ding voor de oplossing dezer vraag te ver zinnen. Moest zij aan Edmond de plichtig- heid van Pablo bewijzen, kon zy zulks zonder zich zeiven te verraden Dagelijks, bij den ondergang der zon als hare zware taak voltrokken was, trok zij door het park om eenige oogenblik ken in de kerk te gaan bidden. Het kwam Eva voor dat God beter hoort als de kerk verlaten is en het donker be gint te worden Dien dag gevoelde zij meer dan ooit de noodzakelijkheid van te bidden, zich te richten tot Hem die onze toekomst in han den heeft. Zij raadpleegde haar uurwerk het woes pas zeven ure zy had dus nog al den tyd voor de komst van den graaf, om hare dagelijksche bedevaart af te leggen. Eerst trad zy de kamer van Jeanne bin- delgen, als zij zich moedwillig van den grooten boop hunner medeburgers af zonderen. Zoo leeren de werklieden voorbeelden van deugd, vlijt, rechtschapenheid en zelfopoffering kennen, die in hunnen boezem eenen edelmoedigen naijver zul len ontsteken die hunnen geest zullen verheften, hun plichtgevoel verleven digen en hunne zoo noodzakelijke, maar dikwijls te woelige vaderlandsliefde maligen en louteren. Moge België, in de schaduw van 's Konings troon, zich nog lang ver heugen over de toegenegenheid der gansche wereld, zijne bestemming te gemoet gaande langs de wegen der wijs heid en der eer 1 Noodlottig. —Vooruit noemt de 25- jarige katholieke regeering eene voor ons land en voor de demokratie nood lottige overbeersching. Dat is volgens den bril door welke men de zaken bekijkt. België heeft in de laatste 25 jaren eenen weergaloozen voorspoed gekend, dat valt niette ontkennen op stoffelijk gebied was de katholieke overbeer sching dus niet noodlottig. De katholieke regeering heeft in de twintig maatschappelijke wetten doen stemmendat is uagonoeg eene per jaar. De heer Picard heeft, als socialis tische senator, daarvoor hulde aan de katholieke regeering gebracht. Op dat gebied kan deze dus ook niet noodlottig genoemd worden. Wel inte gendeel. 't Is waar, de katholieke regeering heeft nog het kollectivism niet inge voerd, daarvoor is ze immers niet aan het hoofd des lands gehouden. Zij heeft ook de rechten van den godsdienst doen eerbiedigen, en 't is vooral daarom dat Vooruit ze nood lottig noemt. Het hoofddoel van Vooruit, evenals dit onzer liberalen, is immers de vergeu- zingde maatschappelijke belangen, welke zij beweren te verdedigen, zijn enkel middelen om dat doel te be reiken. Jammer voor hen, daar wil het Bel gisch kiezerskorps niet van hooren. Minnaar van den H. Rozenkrans. Over eenige jaren verloor een der beste leerlingen van een polytechnische school zijnen Paternoster onder de banken der nen de pijnen werden langs om grooter. Welke verandering op eenige uren tijd Het was pynlijk dit jong wezen, zoo schoon en rooskleurig den vorigen dag, daar thans te zien met ontvormde trekken, door bet lijden gansch uitgeput. Eva kon hare tranen niet wederhouden. l'e middon harer pijnen, drukte Jeanne de hand van Mej. Brown, alsof zy haar wilde weerhouden. De ziekte brengt somwijlen groote ver andering mede en doet den mensch de zaken soms onder verschillend oogpunt beschou wen Mevrouw de Merinville bekloeg zich zoo onrechtvaardig geweest te zyn jegens degene die haar zulk innig medelijden be tuigde. Ik ga naar de kerk voor uwe spoe dige herstelling bidden, ik zal niet lang wegblijven, zegde Eva. Zoo sprekende, be antwoordde zij aan de verlangen van Jeanne. In weerwil harer krankheid, wy hebben reeds gezegd dat Mej. Brown het linker been een weinig trok sedert zij in den vochtigen kelder zoo gemarteld werd, ver haastte zij zich de dreef door te trekken welke naar het uiteinde van het park leidde. Eensklaps verscheen Hendrik van achter eenen boom. Gy hebt u wat verlaat, Mejuffrouw ik heb u iets te zeggen. Lief kind, als gij wilt, zal dat voor klas. Een zyner kameraden vond hem, en dacht zich eens allerbest te vermaken ten koste van dezen die het gewijd voorwerp verloren had. In het uur van den speeltijd hing hij den Paternoster aan eenen der boomen van den koer, en zegde op spottenden toon aan wien dit ding aan mij, zegt met kalmte de brave jongeling die Paternoster is eene herinnering myner deugdzame moeder ik hecht er veel prijs aan, en lees hem iederen dag. En met zijnen degen onthechtte hij hem van den boom. Bravo bravo riep eene mach tige stem uit, de stem van den opper generaal der school. Bravo, mijn beste jongeling, door uwe handeling toont gy veel karakter en een goed hert. Gaat zoo voort, en eene schoone toekomst staat u te wachten. Het Vlaamsch vóór 't gerecht te Brussel.Een ouzer Confraters schrijft: Een zonderling geval heeft zich Zaterdag morgend voorgedaan voor eene der kamers van de boetstraffelijke recht bank te Brussel. Er werd eene zaak opgeroepen van een ongeluk, onlangs gebeurd, en de betichte had verklaard dat hij geen Fransch kende. Volgens de wet dus moesten het openbaar minis terie en de burgerlyke partijen rokwisi- torium en pleidooi in het Vlaamsch uitspreken, wat niet meer dan recht is, aangezien de betichte toch mag en moet weten wat er zooal tegen hem inge bracht wordt. De advokaat der burgerlyke partij verklaarde echter vlakaf, dat hij niet in het Vlaamsch wilde pleiten. Liever, zegde hij, zou hij het dossier van de zaak afgeven en niet pleiten. Daarop werd hem gezegd Spreek uw pleidooi in het Fransch uit voor den advokaat van den' betichte, doch zorg hard genoeg te spreken dat de rechtbank u kunne ver staan De raad werd gevolgd en de zaak ging haren weg. Prachtig niet waar als de rechters, die de wetten moeten toepassen, en dus ook moeten beginnen met ze zelf te eerbiedigen, medehelpen om ze te ont duiken Het is te voorzien dat in de Kamer daarover eene ondervraging zal gedaan worden. Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. Prys 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van De Denderbode. b later wezen ik verlang thans niet een ge sprek aan te knoopen. Men heeft my ver zocht spoedig terug te zyn... Ik zal u niot lang ophouden laat my alleen toe met u tot aan de deur van het kerkhof te gaan. Ik moet u volstrekt het gedacht mededeelen,dat my sedert gisteren niot meer verlaat. O, 't is verschrikkelijk Ik heb er dezen nacht van gedroomd, ik zal er den volgenden nacht nog van droo- men... Hij zweeg een stond. Mej. Brown bezag hem ongerust Spreek, leg mij dien droom uit, sprak zij Welnu Mej. ik zal mij haasten, doch vooreerst bid ik u met mij niet te lachen. Was dio vrouw welke door den schurk Pablo tien jaren gevangen is gehouden, en die ongetwijfeld er den dood heeft gevon den onze moeder niet Eva, die maar oppervlakkig luisterde gezien zij zich aan eene kinderlijke ver trouwelijkheid verwachtte, bleef geheel verstomd staan. Hendrik drong aan Gy antwoordt niet Gy gelooft by- gevolg niet.aan hetgeen ik zeg Mejuffrouw. Gij beelt u te veel in, lief kind, sta- molde Mej. Brown,zich geweld aandoende; soortgelijke gedachten verwekken onrust, gejaagdheid en koorts, gij zult ze verjagen, niet waar, gij belooft het my (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1