FRISCHHEID. DITJES en DATJES. T _A_ ZB _A_ IKI Rechterlijke kronijk. Slaatsmelkerijscljool voor Joggelingen Katholieke Volkskring Zondagrust. T LAND VAN RIEM Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesct. zijl. Holland. STAD AALST Maatschappij «De Bokkenryders Het Bestuur heeft, in zijns Vergadering van 5 October laatst, vastgesteld de 43* Verjaring te vieren op - Maandag 25 October 1909. Om 10 uren, Solemnele Zielmis ter Sint- Martinuskerk, voor al de afgestorvene Leden van den Katholieken Rydersbond. Om 7 uren 's avonds, Avondmaal, al den Leden des Ryderabonds aangeboden. Na het Avondmaal, Luistterryk Concert. De waarde van onzen frank. Er is te Lissabon eene internationale telegraafconferencie gehouden, welke de taksen heeft vastgesteld voor de lan den van het Verbond, welke den frank niet als eenheid van hun muntstelsel hebben, en de waarde van den Frank, in hunne wederkeerige munten. Onze frank is thans gelijk aan 9 pence 6 tienden voor Engeland, Australië, De Kaap, Natal, Transvaal, Oranje en Nieuw-Zeeland;0,85mark voorDuitsch- land; 1 krooB voor Oostenrijk enBosnie- Herzegowiua; 1 pesetas en 13 centiemen voor Spanje 200 reis voor Portugaal 1 lire voor Italië en Erythéa; 1 drachme voor Griekenland en Kreta 1 leu voor Rumenie 0,50 gulden voor de Neder landen; 0,25 kopecK voor Rusland0,80 krona voor Zweden 3 piastres 34 paras voor Egypte2 krans 50 chaïs voor Perzië 0,68 roepie Yoor de Indiën en het eiland Ceylan 0,50 piaster voor Fransch Indo-China 0,40 yen voor Japan 35 atts voor Siam 650 reis voor Brazilië50 centavos voor Bolivie; 20 gouden centavos voor Argentina 0,5,333 gouden peso voor Chilieinde lijk 0,1,86 peso voor Uruguay. Maandag-ongevallen. In het Jahresbericht der Bauyewerbkasse fur den Bezirk Zürich is eene merkwaardige statistiek te vinden omtrent het aantal ongevallen op Maandag, in vergelijking met de andere dagen der week. Het gemiddeld aantal ongevallen be droeg Op Maandag Op andere werkdagen In 1900 22 pet. 14—17 pet. 1901 23 14-19 d 1902 21 15—17 1903 21 15-18 1904 25 9—18 1905 22 15-17 1906 21 14-18 Niet slechts eene enkele maal, doch voortdurend, jaar op jaar, was het on- gevallencijfer Maandags extra hoog. Het bouwbedrijf is 's Maandags niet gevaarlyker dan op Woensdag of Vrij dag. Het gemiddeld percentage zou bij gelyke verdeeling over de 6 werkdagen ook voor den Maandag op 16 1/2 gesteld moeten worden. Maar steeds was 't veel en veel hooger. Wie ziet hier niet het verband tus- schen de Zoudagsche onmatigheid en het Maandagsche ongeval Breekt af mot den Zondagdrauk. Uwe hand zal Maandag vaster, uw voet zal Maandag steviger, uw leven zal Maan dag veiliger en uw huisgezin zal Maan dag gelukkiger zijn. 4*4 't Is er al. Men heeft meer maals gezegd dat de tyd scheen uit te zyn dat het janhagel, aangehitst door de liberalen, vóór het paleis des konings ging roepen Au balcon, Roi de carton Welnu, 't is verkeerd uitgekomen. Dinsdag avond had eene betooging plaats te Brussel als verzet tegen de veroordeeling en terechtstelling van Ferrer. In den stoet werden Brusselsche offl- ciëele onderwijzers opgemerkt, en men zong er luidkeels van Au Balcon, Roi de carton Welke schuld heeft Leopold II in den dood van Ferrer Wat kan de Koning daaraan doen f lntusschen mógen de liberalen her zyn op hunne vrienden van het Ferrer- verbond Het snelste schip der wereld.— Het snelste schip der wereld, is voor zeker de Swift der Engelsche oorlogs vloot. Gebouwd te Birkenhead, heeft die torpedojager eene waterverplaatsing van 1800 ton, het zij het dubbel der grootste destroyers die bestaan zyne lengte is 105m2Ü of de lengte van eene maalbool van den dienst Oostende-Dover, zijne breedte is 10m42 en zyn gemiddelde diepgang 3m20. Hy is gedreven door Parsons turbinen van eene kracht van 30,000 paarden en die bij machte zyn aan het schip eene buitengewone snel heid van 36 knoopente verzekeren.Deze turbinen bewegen vier assen die elk een sokroef dragen de ketels, die hun den stoom leveren zijn gestookt met petrool en men kan 120 ton van die brandstof bergen. De bewapening van de Swift is maar van vier snelvurende kanonnen van vier duim en twee torpedowerpende buizen van achttien duim. Boven deze buiten gewone snelheid onderscheidt deze nieu we torpedojager zich door zijnen over- grooten prys: do rompen de voortstuwer hebben eene uitgave van 6,440,000 fr. vereischtmet 75,000 fr. voor de bewa pening er by te voegen, komt men tot de totale som van 6,510,000 fr. voor eeE schip van 1800 ton waterverplaatsing. Prij skamp - Tentoonstelling van tb LEDE-bij-AALST, Drkbfstraat, Dinadug 2 !\:ovemh. 190D. Algemeen Reglement Art. 1. - De Leedsche Tabakbond richt een Prijskamp Tentoonstelling in voor Tabak Deze pryskamp zal plaats hebben te Lede, in de Bewaarschool, op 2 November 1909. Art. 2. De deelneming aan den prys kamp is kosteloos. Hy is enkel voorbehouden aan de leden- tabakplanters van den Bond en enkel voor de teelt 1909. De tabak moet voortkomen van het eigen gewas van den medodinger. Art 3. Het inbrengen van den tabak geschiedt Dinsdag 2 November, van 7 tot 8 ure 's morgens. Art. 4. De Tabak mag maar 's namid dags om 4 1/2 ure afgehaald worden. Art 5. Do prijskamp zal verdeeld worden in twee deelen Het eerste deel is voorbehouden aan den Gelen Tabak Het tweede deel is voorbehouden aan den Boeren Tabak. Men zal van ieder soort een staal mogen aanbieden, met rogge strooi in bussel ge bonden, te midden en aan de twee uit einden. De bussel moet 2 kilos wegen, en voor zien zyn van eene losso zante voor de be proeving. De mededingers mogen in de twee soor ten van tabak te gelijkertijd deelnemen, doch zullen maar ééne premie kunnen be halen te wetenin de categorie waarin zij het grootste getal punten zullen bekomen hebben. Art. 6. Ieder staal tabak, zal by zyne aanvaarding, voorzien worden van een onbeschrevene witte envelop, waarin het adres van den mededinger steekt. Zy zullen in de zaal per volgnummer gerangschikt worden. Art. 7. De premiën zullen verdeeld worden naar het getal punten bekomen by middel eener puntenschaal, doch de eerste prijzen van iedere soort, zullen olk, onge- minderd de geldpremiën, een eeremetaal ontvangen. Art. 8. Een Jury, vreemd aan de larochie, zaL de tabak beoordeelen. Hare leslissingen zullen zonder beroep zyn. Art. 9. Alle onvoorziene gevallen zullen door het Bestuur van den Bond na overleg met den Jury, beslist worden. Art. 10. Alle bedrog zal de uitsluiting en verlies der premie voor gevolg hebben Art. 11. Om 3 ure, Algemeene Ver gadering. Voordracht door M. Miserez, Staatslandbouwkundige te Aalst. Daarna uitreiking der prijzen en teruggave van do stalen tabak Art. 12. De mededingers onderwer pen zich aan al deze voorwaarden. 300 fr. Prijzen en Eeremetalen voor de schoonste stalen Tabak in bladeren (gebonden als voren) onder opzicht van Kleur, Smaak, Brandbaarheid, enz. Namens den Lkedschen Tabakbond De Secretaris, De Voovzitter, E. VanAccoleyen. L. Willockx. De Ondervoorzitter Ph. Lievens. Ilelnngrijk Itcricht De Tabakmarkt zal plaats hebben op Dinsdag 9 en Dinsdag 23 November 1909. De markt zal telkenmale beginnen om 10 ure. N. B. Voor de Tentoonstelling is er geen Passe-Avant van noode, maar voor 't vervoeren van hunnen Tabak naar de markt, zullen de verkoopers zich voorzien van eene Verklaring (Passc-Avant) die hun kosteloos zal afgeleverd worden bij den heer Ontvanger der Contributiëen, Kasteel straat. Komt te verschijnei. ALMANAK van AFFLIGEM voor liet jaar Onzes Heeren 1910. Prys 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van De Dendbrbode. Rechtbank van Dbndermondb. Slagen. Benoit Robyns, landbouwer te Meldert, heeft den jachtwachter Benoit Nuelant nog al erg geslagen en krijgt daarvoor 10 dagen gevang en 10 fr. boet. Duizend franks belooning I Een steenkolenkoopman van Brussel loofdo per aankondiging en by middel van omzend brieven, 1000 fr. belooning uit aan alwie kon bewijzen, dat de zakken koopwaar,die hy leverde, het vereischte gewicht niet hadden. Drie zyner kalanten lieten por deurwaar der bestatigen, dat de zakken niet genoeg ogen en eischten de uitgeloofde beloo ning. De koopman weigerde en nu wordt hij door hen rechterlijk vervolgd. WIKUWERKKRKKM. Baron Lod. de Béthune, komt van woge den heer Minister van Spoorwegen, den volgenden brief te ontvangen Brussel, 16 Oktober 1909. Geachte Heer Baron, Als gevolg op uwe aanbeveling van 12 Juli 11. heb ik de eer U te melden, dat eene brievenbus eerlang zal worden geplaats in de wjjk Dries te Nieuwerkerken. Aanvaard, enz. (get.) J. HELLEPUTTE. Aan Mijnheer Baron de Béthune, kasteel Overhamme, Aalst. I>KNÖKIt*VINI>KKLK. Baron Lod. de Béthune, komt van wege M. Schollaert, Minister van Landbouw, den volgenden brief te ontvangen. Brussel, 16 Oktober 1909. Geachte Heer Baron, Als gevolgd op uwe aanbeveliug van 30 September 11. heb ik de eer Ued. ter kennis to brengen dat ik de inrichting van 4 Voordrachten aan de Hofbouwmaatschap pij van Denderwindeke kom toe te staan deze maatschappij zal in 't kort vlugschrif ten ontvangen. Verders ben ik bereid, bij uitzondering aan gemeld syndikaat, dertig kerzolaars der nieuwe soort De vroegste der mark ten te doen opsturen. Meststoffen zouden nog ter beschikking van het syndikaat kunnen gesteld worden tot beproeving van de kuituur der kerze laars. Aanvaard, enz. (get.) J. SCHOLLAERT, Mynheer Baron de Béthune, Aalst. te Bopsbeke (Oost-Vlaand.) Eerlang begint een nieuwe leergang van Melkerjj. Kaasmakerij, Werktuigkunde en Veekweek, in de Jongensmelkerjjschool te Borsbeke. Er zyn nog enkele plaatsen open. In den winter kunnen vele jongelingen te huis best gemist worden. Die in dat geval sijn on begeeron den leergang te volgen, worden verzocht hunne inschrijving onmiddelijk te willen zenden aan M. IIabntjbs, te Borsbeke. I)e leergang is kosteloos en men kan dagelijks of wekelijks huiswaarts keeren met een schoolabonnement. Om aangenomen te worden moet men 16 jaar oud zijn en een onberispelijk ge drag hebben. Voor verdere inlichtingen schrijve men aan M. Haentjens voornoemd. Sint-Jozef Aalst. Zondag 24 October, om 5 1/2 uren. Alor- mekne Vergadering voor de leden der Pensioenkassen met Voordracht over de pensioenwet door E. H. C. De Meester. Zondag 7 November, om 5 1/2 uren, Derde verplichtende vergadering der leden van den Volkskring, met belangrijke voor dracht. Zondag 14 November, om 4 1/2 u., Algb- meene herhaling van het aanstaande Toonbelfrest, voor de jongelingen van Zondagschool en Patronage. Zondag 21 November, om 4 1/2 u., Ver makelijk Tooneelfeest door de leden van don Tooneelbond Langs om beter met do medewerking der Fanfaar Wil len is Kunnen Beroemd Blijspel in drij bedrijven. Zondag 28 Novemberom 4 1/2 u., I.lstio Avondfeest, aan de Ouders en Bloedver wanten dor leden van den Volkskring, Turnclub, Fanfaar, Zondagschool en Pa tronage kosteloos aangeboden. Zondag 5 December, om 5 1/2 u., Laatste Verplichtende Vergaderen* der leden van den Volkskring. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 24 October 1909, M. Renneboog, Nieuw- traat. Koninklijke Maatschappij Zondag verleden gaf dezen door onze bevolking zoo gunstig gekenden tooneel- kring zijne eerste winterfeest. Deze voor stelling, op het programma voorkomend als Prachtige Vertooning was het dan inderdaad ook. Het geacht en uitgelezen publiek was uiterst tevreden over de vertolking der beide stukken en het gaf, door luidruchtig en herhaald handgeklap zijne tevredenheid te kennen En hoe kan het ook anders, wanneer de naam van den zoo gunstig gekenden en gevierden liefhebber als hoofd rol in het tooneelstuk - Aan Flarden voorkomt. Mijnheer Jozef Quintyn word goed en waardig ter zydc gestaan door de heeren Emiel Van Lierde, Karei De Nayer, Jozef Van de Maele en Jan Matthieu, ter- wyl de Dames Ch. Bruylandt, De Somme, J. Janssens, M. Daniëls en S. Jacobs het hunne bijdroegen tot eene onverbeterlijke opvoering. Al deze liefhebsters en liefheb bers nogmaals uit ganscher harte proficiat en inzonderheid de zoo moeilijke en uitmun tend gespeelde rol Nini Het blyspel - Daar is Mijnheer liep ras goed van stapelda beide meiden waren wel in hun- non rol, terwyl ik veel moeite zou hebben om eenen der medespelers een bijzonder bloempje te geven. De heeren J. Temmer man en G. Van Mossevelde zoowel als J. Arys, E. DeRoeck en G. Willems waren even verdienstelijk en het mag hier gezegd dat liet publiek nogmaals die heeren gaarne zal toejuichen. De tusschenpoozen. alhoewel er eeno nog al lang duurde door het neder vallen van een rolscherm, zoo vernamen wy ten minste, werden goed door een puik orkest ingezet, waarvan den heer bestuurder Jozef Cammaert, alsook al de heeren muziekanten, eere halen. K. Meraad. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft diocesanon opziener benoemd van het godsdienstig onderwijs: voor de omschrijving van Gent, den E H. De Feyter, Doctor in Landbouw wetenschappen, bestuurder der Zusters van Liefde te Melsele voor de omschrijving van Aalst, den E. H. Redant, Kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren, bestuurder der Broeders van O. L. V. van Lourdes, te Oostacker. AALST. Aanhouding. Dijnsdag is de genaamde Arthur Van Heirseelo, welke aan Alfons Schepens in den nacht van 18 op 19 dezer tien messteken heeft toege bracht, door 't parket van Dendermonde aangehouden en ter beschikking van den procureur des konings opgesloten. Pin no. Leg piano, solf. sér- méthode conserv. par Dame dipl- S'adres eer Place des Fabriques, 15, Alost. Ken bewijs ter plant*. Wanneer de eene of de andere genezing in dit dagblad bekend gemaakt wordt, denkt hot volk met eone min of meer juiste reden, dat hoe merkwaardiger de genezing is, des te belangrijker zoude het zyn, indien dit feit in hunne eigene stad voorgekomen ware, ten einde het te kunnen nagaan. Maar als er sprake is van do genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren ver kregen is hetzelfde volk eensgezind om te bekennen dat al de aanbevolen bewijzen gemakkelijk zijn om na te gaan, want het is nooit noodig zeer ver te gaan, daar zij meestentijds op de plaats zelf genomen worden, hetgeen het volgende bekrachtigt. Mad. M. Walgraaf, Ledesche steenweg, te Aalst, zegdo ons Ik leed sedert zes jaren aan vreeselijke nierpijnen, die mij beletten te slapen, ook stond ik 's morgens vermoeider op dan daags te voren ik had duizelingen en zulke hevige bedwelmingen, dat ik aanhoudend cenen steun moest zoe ken om niet te vallen en die de oorzaak waren dat ik myn werk niet kon doen. Al de beproefde middelen bleven zonder uit slag 't was slechts toen ik de Foster Pil len voor de Nieren gebruikte, verkocht by M. De Valkeneer, apotheker, dat ik mij van af de eerste dagen verlicht ge voelde. Na twee weken regelmatige ver pleging was ik volkomen genezen. Vier jaar later, gaan wy nieuws van Mad. Walgraaf vernemen, zij zegde ons Sinds ik genas dank aan de Foster Pillen voor de Nieren heb ik niet opgehouden ze aan te bevelen, want sedert dien tyd ben ik zeer gezond. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te ma ken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvry per post Engel sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster - en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 18. Woensdag namiddag is een automo biel, waarin vier personen hadden plaats genomen,op eenon boom gebotst langsheen den Brugschon steenweg te Eekloo en om gekanteld. Ter uitzondering van den chauf feur, die verwondingen opliep aan aange zicht en handen, kwamen de inzittenden er met den schrik van af. De auto was licht beschadigd. In de Jerichostraat te Brussel, kwam een heer in eene herberg en vroeg een glas Iambic, waarop de baas in den kelder ging om het gevraagde te halen. Wanneer hy t*rug naar boven kwam, was hij verbaasd «le deur van den kelder gesloten te zien. Hy schopte, sloeg op de deur, maakte een helsch lawijd, doch niemand hoorde hem. Het koffiehuis was ledig. Hoe groot was de verbazing van den herbergier, toen men hem uit den kelder had gelaten en hij vast stelde dat de iieer verdwenen was met eone som van 400 fr. Doch in zyne haast had de dief niet bemerkt dat er nog een pak met titels ter waarde van 11,000 fr. te stelen was. Dat zal hy zich beklagen. Men zegt dat do maaglyders geene andere suikery peën mogen gebruiken, dan die van het huis F.-C. JACOBS. Geheimzinnig drama te Antwer pen.—Woensdag avond stond,op den hoek der Statieplaats, Karei Berthier, geboren te Tours, chauffeur, te spreken met eene juffer. Eensklaps naderde een tot nu toe onbe kend persoon het paar en bracht Bertin eene vreeselijke dolksteek toe in de rich ting van het hart. Op de hulpkreten der juffer kwamen een aantal personen toege sneld, en brachten den gekwetste in eene naburige apotheek binnen. Na verzorging werd het slachtoffer naar het Stuivenberg- gasthuis overgebracht. Zyn toestand is hopeloos. Later Berthier, de getroffene, had een inschryvingsbulletyn van de gemeente Anderlecht. De juffer die hem vergezelde was zyne vriendin, eene Brusselsche Zy waren over eenige dagen samen naar Antwerpen geko men. Het meisje is zekere Maria G.. 18 jaar oud. Zij was vroeger in eenen Brusselschen bar. Zij moet zich tot verder onderzoek ter beschikking van 't gerecht houden. Eene juffer heeft aan het parket ver klaard dat ze rond het uur der misdaad, om 10 i/2 ure, twe# manspersonen, waaronder Berthier, in gezelschap van Maria G..., gezien heoft. Zy gingen door de Loostraat naar de statie en waren aan 't ruzie maken. Maria G... en Berthier verklaren den aanvaller niet te kennen. Naarstige opzoe^ kingen worden gedaan. De toestand van Berthier was Donderdag avond voldoende. Anl*t rii omliggende koopt uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. Een lOjarig meisje verdwenen te Lokeren. Nadere bijzonderheden. I)e vermoedelijke dader die zich Dinsdag morgend in het gevang van Dendermunde poogde te zelfmoorden, is aan de beterhand. Men verliest hem in het gevang geen oogenblik uit het oog, daar men vreest dat hy zich toch zou zelfmoorden. De opzoekingen blijven vruchteloos. Men heeft gansch de Dunne by middel van piekdraad afgesleept, van aan Daknam brug tot aan do Oude Brug te Lokeren. Op gansch dezen afstand, zijnde meer dan een uur, zond men Dinsdag voortdurend do beste policiebonden in het water. Alles bleef zonder uitslag. Woensdag is men begonnen al de grach ten der meerschen, gelegen rond het Aar deken te onderzooken. Om 3 uren namiddag had men nog niets gevonden men wanhoopt iets te vinden. Woensdag namiddag heeft men den weg afgemeten die de kleine Bertha, volgens de verklaringen der getuigen, gevolgd heeft. Men begon aan de Nieuwe Brug, naar Statieplein, Bergendries, kasteel van den heer Raemdonck, woning D'Heer, weg naar de Bosschen, terug langs den yzeren- weg, het Aardeken om te eindigen op de Markt. De werkzaamheden der policie werden door eene menigte volk gevolgd. Woensdag voormiddag, op de wekelijk- scho markt, werd het droef schelmstuk fel besproken. 't Was langs de Durme eene echte be gankenis. Droeve bijzonderheden. Zooals onze lezers reeds weten ia de vermoedelijke dader gehuwd en vader van zes kinderen. Een zevende wordt verwacht. De grootste armoede heerscht in het gezin. De arme vrouw durft hare woning niet verlaten. De moeder van het verdwenen kind is gansch ter neer geslagen. Gedurende den dag kan zij zich nog al onderwerping en verduldigheid, in haar droef lot stellen. Maar als de avond aanbreokt, dan heeft het verdriet do boven hand. Onophoudelijk roept zij op haar kind. Woensdag namiddag stapte te Lokeren van den trein do heer Vorwilghen, onder zoeksrechter te Dendermonde, en M. Broeckaert, greffier. om het onderzoek voort te zetten over de geheimzinnige zaak. De magistraat ging eerst, vergezeld door den heer policiocommissaris naar de Nieu- westraat, tusschen de Dykstraat en Ber gendries, waar de verdachte gezien werd met het verdwenen meisje en met zijn achtjarig dochterlje. Het dochtertje, vergezeld door zyne grootmoeder, moest de plaats aanwijzen waar haar vader haar had weggezonden. Om 4 1/2 ure was het parket terug op het stadhuis. Eerst werd de moeder van het slachtof fer onderhoord. Daarna werden al de kaai- gasten, die Dinsdag door den heer commis saris ondervraagd werden, en Vrijdag met Bosman werkten, in verhoor genomen. De 18jarige dochter van den herbergior De Buysscher, op de Markt, by wien de kaaigasten Vrijdag avond na hun werk eene pint dronken, werd ook ondervraagd. Eene verpletterende getuigenis tegen Bosman. Door zijn eigen kind beschuldigd. Getuigen hadden reeds verklaard dat zij het kind van Bosman gezien hadden aan den hoek der Nieuwestraat, in gezelschap der kleine Bertha, het verdwenen meisje en van Bosman zelf. Daarover ondervraagd had het kind steeds geloochend. Woensdag namiddag werd het kind ondervraagd door het parket. Door strikvragen in het nauw gebracht en na den weg afgelegd te hebben welke Bosman met de kinderen zou doorloopen hebben, deed het kind rond 5 uren de vol gende belangrijke verklaring Ik was met vader en de kleine Bertha medegegaan tot aan den hoek der Nieuw- straat. Daar zond vader mij voort en zegde Wacht mij af op de Groote Kaai. Een geheele tyd nadien is vader my tegengekomen op de brug der Markt, aan den eereten lantaarn. De kloine Bertha was niet meer by hem Nog nieuwe getuigen. Drie personen, zekeren Staes, Gustaaf De Vylder en Alfred Van Acker hebben aan het parket ver klaard dat zy Bosman den avond der ver dwijning gezien hebben op den Bergendries. Zooals men ziet is de verklaring van het kind Bosman zeer bezwarend, zelfs ver pletterend. Ook is M. de onderzoeksrechter Verwil- ghen zeer tevreden over den uitslag van het onderzoek. Hot achtjarig dochtertje der echtge- nooten Joniaux te 's Gravenbrakel had een vuurtje gemaakt met oude gazetten. Het vuur deelde zich mede aan hare kleederen en het arme kind werd gruwelijk verbrand. Zij bezweek kort nadien in de schrikke- ljjk8te pijnen. Haar vader, die de vlammen had willen uitdooven, werd erg aan handen en borst verbrand. TYRI1U». Nu dat typhus alom heerscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Woensdag morgend, rond 8 uren, drongen vijf gewapende bandieten, waar van een gemaskerd was in de woning van drie ouderlingen, Michielsen (2 broeders en 1 zuster), te Oorderen, een paar uren van Antwerpen. Een der broeders werd aange vallen, met een mes bedreigd en gebonden. De andere broeder moest onder doodsbe dreigingen den brandkoffer en de kassen openen. De schuimen maakten zich meester van eeno som van 1400 fr., en bonden dan ook den broeder, die hun den weg had gewezen en ontvluchtten de woning. Eenigen tyd nadien kon de oudste broe der zich loswringen, en zynen broeder ver lossen. Onmiddellyk werd eene klacht by de policie ingediend. Men vermoedt dat de gemaskerde ban diet een bekende was. - BERICHT. Voor 't geval dat uw apotheker u de ijzerhoudenbe Pil Raphaël niet zou leveren kunnen, do remedie bij uitmuntendheid tegen de bloedloosheid, de uitputting, de hartkloppingen, de opgebla zenheid enz. wendt n tot den algemeenen depositaris Léon Pirard, Vervier. Fr. 1,75 de doos. - Soldatenpaard op hol. Donder dag morgend ging het 1* schadron gidsen op wandel op den steenweg van Ter Hul pen. Aan de Boschlei ging het paard van den vrijwilliger Wilmart, 17 jaar ond, op hol en sprong over de Viaducbrug. Toen de andere soldaten tor plaats kwa men, vonden zij hunnen makker met het hoofd omlaag aan eenen boom hangen, 7 meters boven den grond. Hij werd erg aan het hoofd gekwetst en moest naar het krygsgasthuis gedragen worden. Het paard werd een eind verder ingehouden. Frisch gelijk bleekrozenrood is een aan gezicht zonder zomersproeten, zwarte puistjes, roodheden en alle andere aandoe ning van het vel. Gy verkrygt het met het gebruik der I> A A 5E E E i» van Bergmann en C°, Radbbeul, tegen 75 centiemen 't stuk by M. Taeymans-Druck hoek der Groote Mark- en Lange Zout- straat, te Aalst. Automobielongeluk te Noszegem. Volgens wy in Brusselsche bladen lezen, zijn een nijveraar van Antwerpen, M. Demoulin, en vijf reisgezellen te Nossegem de slachtoffers geweest van een ernstig ongeluk. Van Brussel naar Antwerpen rijdend, wilde hy in gezegde gemeente het was 8 ure 's avonds eene hondenkar mijden. De auto, die zeer snel reed, botste tegen den paal van een#n wegwijzer, die afbrak door den hevigen schok. M. Demoulin vloog verscheidene meters verre het veld in, maar hij had geen letsel. Erger was het gesteld met zijne gezellen twee familieleden en drie vrienden. Allen vielen met veel gewold op den steenweg on een hunner is zoo erg gekwetst dat zijn toestand zelfs gevaarlijk schijnt. Die van de vier auderen is minder erg. De automobiel is onbruikbaar, en al de reizigers werden opgenomen in eene andere auto, die hen op eenigen afstand volgd*, en hen nu naar Antwerpen bracht. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Depraterk, zij is zonder twyfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altyd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franke» de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Donderdag morgend had er eeno botsing plaats tusschen de vliegende bri gade der tolbeambten van Moerbeke en smokkelaars, die trachtten vier schoone vaarzen bienen te smokkelen. De douaniers konden ;.twee der schoonste vaarzen, ter waarde van 900 fr., bemachtigen. De bees, ten zijn in den Posthoorn, bij Jozef Verwulgen op stal gezet. M. Laporte, boschwachter van de eigendommen der baronnes Van den Bosch, woont nevens den steenweg, loopende van Noduwez naar de tramstatie van Opheylis- sem. Zondag avond, te 8 uur, was vrouw Laporte alleen thuis met haro vier kinde ren. Met de lamp in de hand ging zij Van de huiskamer naar het kolenhok, toen op eens een geweerschot werd gelost, dat de glazen deur verbrijzelde, zoodat de scherven haar in 't gelaat vlogen. By een tweede sohot vloog de lading in den muur en den spiegel. Laporte schynt door wraaklust vervolgd te worden. Kort geleden werd eene hout mijt,' die hem toehoorde, in brand gesto ken. Bloedioe twist, Tijdens eenen twist, die woensdag voormiddag plaats had in den Hoek, te Boisschot, bekwam vrouw Corsus zulke geweldige slagen met eene sikkel, dat de ingewanden uit de wonden puilden. De ongelukkige heeft do H.H. Rechten ontvangen en men vreest een noodlottigen afloop. Schrikkelijk ongeluk te Lannoy. Theoduul Josse, 19 jaar oud, wonende te Néchin (Henegouw), wever in de fabriek van M. Parent-Monfort, te Lannoy aan de (Fransche grens) werd woensdag voormid dag door eenen riem gevat en in de hoogte geslingerd. Hy viel terug met het aange zicht op eene karde, waardoor schier al de huid van het gelaat werd afgerukt. Na verzorging ter plaats, werd do ongelukkige in bodenkelijken toestand naar zjjne wo ning overgedragen. Goede vangst. Woensdag morgend werd do justicie te Amsterdam in kennis gesteld met het feit, dat een hoogst gevaar lijk misdadiger zich in Watergraafsmeer gevestigd had. Zyn naam is Jean-Baptiste Detrez in de wereld is hy bekend als le Prussien d, le roi des voleurs of Den Bruine Zyn geboorteplaats is Elsene. Aangezien hij het ver gebracht moet heb ben in do Japansche bokskunst, waren er bijzondere voorzorgsmaatregelen te nemen om zeker te zijn, dat zyn aanhouding zou gelukken. Daar het gebleken was, dat hy zijn huis verlaten had, werden de toegan gen tot de gemeente scherp bewaakt. Toen hij langs den Amstel Amsterdam wilde ingaan, werd hy op 't onverwachts gevat. Hy is reeds voor den officier van justicie geleid. Detrez heeft reeds 38 veroordeelingen achter den rug, waarvan er een is geweest tot 20jarigen dwangarbeid. De Belgische regeering zal onmiddellyk de noodige stuk-

De Denderbode | 1909 | | pagina 2