Donderdag 28 October 1909 5 centiemen per nummer 64"le Jaar 4201 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zedenbederf. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. rdineü BLOEDHONDEN. LENTEBLOEMEN Kath. jubelfeest te Leuven EEN EN AN DE It. DE NDERBODE. j Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- 'kening van den volgenden dag. De prijs^ervan is tweemaal ter (.'week voor de.Stad 5; frank"; met'<denl; Post verzonden 6 frank] 's jaars,§ fr. 3-25">voor'j»zês)S 'j maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving 'lindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» ynngen zijn ten laste van den schuldenaar. fMenKSchryft in^bij C. Van de Putte-Goossen», Korte Zoutstraat, N' 31 en in 'alle Postkantoren des Lands. J per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen tr. 1-00 Vonnissen op W! 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. GUIQUB SUUM. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag i ^in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 2TOct. 1909. Wanneer ik in onze sleden door de volkrijke wijken ga. dan ben ik soms Verwonderd als ik de kinderen daar on dereen bezig hoor. 'k Kan van lijd mijne oogen en ooren niet gelooven. Zie, daar zitten daar kinderen van elf, twaalf, dertien jaar samen aan 't praten. Dat is heel natuurlijk, zult ge zeggen, kinde- reD zijn gaarne bij elkaar om te spelen en te praten. Heel wel, en verre van mij zulks af te keuren. Maar leent eens eventjes het oor om eeu woordje van dit gesprek op te van gen, dau zult ge wel anders spreken. Hier gaat het niet meer over poppen- kleedjes en marrebollen, en andere on- noozele zaken o, neen, dat is veel te kinderachtig voor die groote monsehen van elf, twaalf en dertien jaar. Ja, men hoort daar in die jeugdige monden ge sprekken die een deftigen mensch zou den doe.n blozen, 't Gaat hier over zaken die groóte menschen maar zouden be hoeven te weten 't Is waarlijk droevig om bestatigen tot wat 'nen staat van zedenbederf de kinderen van onze volkswijken geko men zijn. En waar is de oorzaak Wie is er de fout van O daar hoeft ge niet lang naar te zoeken, 't Is u voldoende wat verder de straat in te gaan en daar een woord op te vangen van het gesprek dat die twee vrouwen daar met elkaar voeren, terwijl ze eeu kind op den arm en een ander aan de hand hebben. Wan neer ge dit weet dan is het vraagstuk opgelost. Ja, wie is do oorzaak van het te vroeg grootmensch zijn van uwe kinderen Wie is de fout van de zedenloosheid bij die kinderen, want 't zijn nog kinderen die meisjes van 14, 15 jaar. en die jon gens van 16.17 jaar? Gij zyt het, ouders, en gij alleen. Gij zijt het die niet weet wat ge zeggen en zwijgen moet in het bijzijn uwer kinderen. Weet wel dat een kind al spelende luistert en soms een woord genoeg is om de inbeelding van zyn jongen geest te doen werken. Is het dan te verwonderen uit den mond van kinderen van zeven of acht jaar soms vragen te hooron die de ouders, als ze nog wat eergevoel en christelijk heid bezitten, doen blozen. Gij moet als dan niet vragen waar het kind zulks gehoord heeft. Neen, neen, gaat maar na over welke zaken ge gesproken hebt en ge zult bijna altijd moeten bekennen dat uwe onachtzaamheid er de schuld van is. Ouders, weest dus voorzichtig, waakt op uwe gesprekken in 't bijzijn der kin deren, indien ge het u lator niet wilt beklagen. Le Temps het groot republikeinsch en vrijdenkersblad van Parijs, drukt volgenderwijze zijn gedachte nopens de Ferrerzaak uit Men gaat voort, ten bate der weder- landsche anarchie en wellicht ook in het bijzonder belang van zekere lieden, de rechtzinnige en diepe ontroering te exploitoeren, die zich van al de vrije geesten meester maakte, den dag na Ferrer's strafuitvoering. De protestatie, volledig en voldoende geweest zijnde, kau men het niet meer ouder stoelen noch baukeu steken, dat het dool der betoogers thans is, het betrachten van miDder onschuldige inzichten. Meetin gen volgen meetingen op. Het is een prijskamp van waaghalzerij, tusschen al de nummers eens van het humauita risme De kist van Ferrer is een best geschikt verhoog, voor diegenen, die er ten allen prijze willen komen, en ellenlange tanden bezitten. Dezulken bebbon in die grachten van Montjuich een voedzaam lijk gevonden. Overigens, geeft men zich thans de moeite niet meer, te zeggen dat in het geding en de'uitvoering van Ferrer men vooral afkeurde, het gemis van verdedigingswaarborgen, waarop toch iedereen recht heeft, zelfs de ergste mis dadiger. Men looft en verheerlijkt den oproer van Barcelona, met denzelfden mond en door de zelfde dagorde waar mede men Ferrer's rechters schand vlekt, on men slaat er geen acht op, dat men tusschen die twee uitgedrukte ge voelens een zeer onvoorzichtigen fami liegraad daarstelt. Uit die twee aanhalingen blijkt ten overvloede dat men zelfs onder antika tholieken begint klaar te zien, en de plaats ontdekt heeft waar de hond ge bonden ligt. Ferrer's dood was eene pas sende gelegenheid om radicale propa ganda te maken, om den socialistischen oogst te doen rijzen, en de wortels van den boom der samenleving nog eenige duchtige bijlslagen toe te brengen. En aan dat schoone werk helpen geu zen en doctricairen meê Zij nemen de anarchisten ernstig op als zy hunnen afkeer van bloed betuigen hoewel zij meer onschuldig bloed vergieten bij hunne aanslagen, bloed van vrouwen en kinderen, dan eene brouwerskuip bevatten kan. Indien ooit eene akelige comedie gespeeld werd, is het wel nu. Z.j uid liet moorden als eenig punt van programma aannemen, protesteeren te gen de uitvoering van een wettelijk ver oordeelden moordenaar I Bloedhonden In de kleine zoowel als in de groote hoven zijn de eerste bloemen altijd wel kom in de Lente hoezeer ec mot welk ongeduld wordeu ze dan niet verwacht en met welke vreugde zien wij deze bloempjes ontluiken, de eene schooner dan de andere. Onder dit opzicht een der geslachten die ons het meeste voldoening verschaft, dat der bolgewassen, onder de welke wij eene groote keus zullen vindende Seilla (Zeenjuin) waarvan de blauwe klokjes schitteren de Galanthus (sneeuwklokje) met zijne talrijke witte klokjes de Narcissen met hare schitte rende gele kleuren de prachtige Tulpen wier bloemen zoo verschillend gekleurd zijn de Jacinthen met haren zoo aan- genamen geur en nog vele andere. Het tijdstip is nu aangekomen om die verschillige bolgewassen te planten en ik denk dat het mijne talrijke lezers aangenaam zal zijn hun eenige inlich tingen daarover te geven. Bij het spitten zal de grond zeer fijn verkruimeld worden en er zal verteerd mest bijgemengd worden waarby wy per meter vierkant zullen voegen 40 gr. kloorpotassium, 50 gr superfosfaat en 40 gr. zwavelzure ammoniak. Deze bjy- gevoegde bemesting zal ons planten opleveren van bijzondere kracht, het gevolg ervan zal zijn, het bekomen van groote talrijkeer welriekende bloemen; zooals krachtige en stevige bloemsten gels die het opbinden dezer bloemen zal vergemakkelijken. Die bollen verschillen van dikte en zullen dus op verschillige diepte geplant worden, aldus de dikke bollen zooals Tulpen, Jaciuthen, enz. zullen op 10 centimeters diep geplant worden, ter wijl 5 centimeters voldoende is voor Crocus, Sneeuwklokje, enz. Indien de grond te zwaar ware, zoo men hem lichter maken met er een ze ker gedeelte fijngezifte steenkoolasch by te voegen. Mits deze eenige zorgen zal ieder lief hebber, met weinige kosten, bij de eerste schoone lentedagen talrijke bloemen in zijnen hof zien ontluiken. Eenige soorten onder andere Jacin then, bevinden zich goed, gedurende den winter met eene lichte bedekking van droge bladeren, steenkoolasch, enz. Ik hoop dat deze eenige regels zekere liefhebbers zullen aanwakkeren zij zullen zich die kleine kost niet bekla- .gen. te meer daar deze planten lange jaren in den hof zullen bijblijven. G. Impatent, Leeraar Hofbouwschool, Vilvoorden. -.(o).- 47* vervolg. Mag ik mijnen vader dit gedacht eens overmaken als hy terug komt Wacht u daar wel van 1 Gij zoudt hem daardoor erg bedroeven vooral op dit oogenblik.... Maar als ik moet zwijgen, hoe zal men dan dit huwelijk beletten Vooreerst ik wil niet dat Paquita dien leelyken Pa- blo huwe, ik wil niet, hoort gij. En de gast stampte op den grond. Tusschen de opvatting van den jongen en de verblinde handelwijze van het meisje, wist de onderwijzeres niet meer welke houding zij zou aannemen. Had Dolorès aan den kleinen Hendrik, haren lieveling, het geheim veropenbaard dat baar was toevertrouwd Eva besloot bij haren terugkeer op het kasteel de zaak op te helderen. In afwach ting poogde zij zich streng te toonen Komaan Hendrik, er is genoeg ge babbeld gij weet dat ik niet gaarne heb dat gij zoo laat in het park ronddwaalt, de avond begint tc vallen en uwe gezondheid vereischt de beste verzorging. Keer onmid- delijk naar huis, waar ik u weldra zal ver voegen. Zij was aan het uiteinde van het park gekomen, waar een deurken toegang tot het kerkhof verleende. Zy ging over het doodenveld en trad de kerk binnen, eene oude abdij die bij mirakel aan de verwoes tingen der omwentelingen was ontsnapt. Op het uurwerk sloeg het juist acht ure. Het was eenigszins donker in den tempel Gods, enkel drong de laatste klaarte door de geschilderde vensters, waaronder Eva het vensterraam bezag dat, ter gelegen heid van haar huwelijk met graaf de Me- rinviile, aan de kerk was geschonken. Mej. Brown knielde voor het altaar en deed een vurig gebed... Op het kasteel was men middelerwijl meer en meer in angstige verwachting. De Gewichtige verklaring van M. Schollaert. Zondag vierden de katholieken van Leuven het 25jarig jubelfeest van het katholiek Bestuur. De heer Schollaert heeft er gesproken, en heeft er de militaire kwestie aange raakt, hetgeen nog geen enkel minister in eene feestredevoering heeft gedaan. Over het wetsontwerp sprekende en het stelsel een zoon per huisgezin, zegde hij Sommigen zeggen dat wij veel te veel manschappen zullen hebben. Anderen dat wij.er te weinig zullen hebben. De waarheid ligt daar tusschen in. Wij zullen er niet veel te veel hebben, maar indien er een licht overschot is, wij zul len in de mate van het mogelijke den diensttijd verminderen. Ziedaar mijn programma en ik zeg het hier met eene groote rechtzinnigheid, welke sommigen misschien wel wat ruw zullen vindenik zou liever aan mijn mandaat verzaken, dan van dat program af te zien Ik heb u gezegd, vrienden, al wat ik op het hart had en dat heeft mij verlicht. Mijne beste vrienden van Leuven, het is met U dat ik vooruitga en het is op U dat ik reken. Die woorden werden uitgesproken met de kalme vastberadenheid welke den heer Schollaert kenmerkt, en dapper toegejuicht. Zij zullen ook in het land eenen groo- ten weerklank hebben, de beer Schol laert heeft daar inderdaad de kabinets kwestie gesteld. Komt te verschijnen ALMANAK van AFFLIGEM voor het jaar Onzes Heeren 1910. -- Prijs 30 centiemen. Te verkrijgen ten Bureele van Db Denderbodb. Dat men de arme zieke wat late rusten. Als gij wilt, zal ik den trap afdalen om nieuwste vernemen. AH Hendrik dc deur opende, verscheen Dolorès, gevolgd door de markiezin de Sa- pin court. Welnu, tante vroegen tegelijk Pa quita, Carmen en Hendrik. - Eilaas zij is zeer erg gesteld. God heeft de familie erg beproefd. Het kind is dood en de moeder zal het waarschijnlijk niet lang overleven, 't Is wreed... Ik kon hot niet meer aanzien en ben tot hier ge komen om mijn gemoed te ontlasten. Laat mij weenen Hoe rijmt men dat te saam j In eene meeting te Brussel over den properen Ferrer gehouden verklaarde Huysmans dat de katholieken niet ver antwoordelijk zijn voor hetgene in Spanje gebeurt En dan loopen ze naar don pauselijkeu afgezant, werpen ruiten uit in zijn huis en mishandelen de priesters GEDACHTEN EN WENKEN. - De eerste liefde is het paradijs des levens een droom vol poëzie, de geboorte van hoopvolle verwachtingen, bet graf der kindsheid en de brug naar de smarien van het leven. Het leven is te kort voor al het goede dat meu doen wil. Uit een jeugdigen leeglooper groeit een oude bedelaar. De menschen gebruiken hun mond veel te weinig tot zwygeu. Die hebben toch nog verstand. In de Hollandsche Kamer stelde een socialist voor een rouwbeklag te zenden naar de kinderen van deu anarchist overspeler Ferrer. De Kamer heeft dat voorstel verworpen met 70 stemmen tegen 8. Het is een verlichting voor verstan dige menschen zoo iets te lezen. ZE ZIJN TEGEN DEN GODSDIENST NIET De socialistische meerder heid in den gemeenteraad van Seraing heeff besioten al de namen van heiligen of van dingen die naar klericalism rieken, die aan stralen der gemeente gegeven zijn, te vervangen door den naam van Ferrer en van andere anti- clerikale helden Dezelfde meerder heid van roode kluchtspelers heeft ook besloten dat te rekenen van 1 November aanstaande, al de kruisen en heiligen beelden uit de lagere en bewaarscholen der gemeente zullen verwyderd wor den. En dat allemaal om Ferrer te wreken Bescherming der .Vogelen. Het ministerie van landbouw bereidt thans een besluit waarbij liet voortaan ver boden zal zijn de goeland, de meeuw en de zeezwaluw te dooden, te verkoopen en te vervoeren. Anderzijds zou het vogelvangen met netten voor een of twee jaar of misschien wel voor altijd verboden worden. geneesheer had tot eene gevaarlyke opera- t Hoo men zal haar laten sterven zon- tie beslotenj der te pogen haar te redden nep Hendrik In een hoek van het groot salon zaten de uit, terwijl Paquita en Carmen, gansch drie kinderen te bibberen van koude. terneergeslagen, hunne betraande oogen Er was niet aan gedacht geworden het afdroogden, vuur in den haard aan te steken. 1 Een rijtuig komt den koer opgereden Van uit de naburige kamer hoorden zij eindelijk daar is de graaf, zegde Dolores. het gejammer hunner stiefmoeder. Mijn God, zegde Carmen, hoe is 't mo gelijk dat wy op zulk oogenblik geen dienst kunnen bewijzen Wy moeten hier w— Ik moet hem spreken, ik wil hem tot de vreeselijko tijding voorbereiden. En de tante snelde de deur uit. j De graaf, voorafgegaan door Dolorès, keloos blijven, terwijl in onze nabijheid j was reeds in den gang, gereed om den - 1 trap te beklimmen die naar de kamer van Jeanne leidde, als de markiezin zich in zijne armen wierp. Wees moedig neef, wees moedig uwe arme vrouw heeft eene hoogst pijnlijke operatie onderstaan en gij zult haar zeer zwak vinden. Maar toch in geen gevaar, denk ik zooveel geleden wordt, Indien, ten minste, onze onderwijzeres hier was om ons gerust te stellen en ons een weinig te troosten I Zij zal straks terugkomen, ik heb haar tot aan de kerk vergezeld. Maar ik hoor geen geklaag meer, 't is gedaan, zoo veel te beter. Zou Jeanne die zoo gezond, zoo kloek was, sterven I 't Is onmogelyk. Dokter Nicaise, die met mij den trein niet heeft kunnen nemen, zal dezen nacht aankomen, Wij zullen haar redden, niet waar Maar ant woord toch Zoolang er adem is, bestaat er hoop, murmelde de tante mot doove stem. Ik moet haar dadelyk zien poog niet mij te weerhouden, 't is nutteloos En de markiezin terzijde stootende, snel de hij tot de kamer der zieke. Ja, die jonge vrouw eertijds zoo beneden en zoo bewonderd, ging sterven. De grootste orde heerschte opnieuw in de kamer. Daar lag Jeanne, met het hoofd op een verhoogd oorkussen. Men verwachtte den pastoor van het dorp om de zieko de laatste H.H, Rechten toe te dienen Jeanne zag met hare verduisterde blik ken na wat rondom haar omging. Zij volgde de toebereidselen der droeve plechtigheid. Een wit laken werd op eene tafel gelegd en eenige bloemen in vazen geplaatst. De deur der kamer welke gansch den dag ge sloten was, werd nu geheel open gesteld om den bedienaar Gods te ontvangen. Als uitzinnig knielde de graaf voor het bed zijner vrouw Lieve Jeanne 1 Gij hebt veel geleden, heeft men my gezegd O, hoe verlangde ik ut»zien. En ik, vriend, ik vreesde dat gij niet meer bijtijds zoudt aangekomen zijn. O, verwerp zulke leelyke gedachten Alles zal wel overgaan wij zullen u zoo goed verzorgen <lat uwe volledige herstel ling weldra zal volgen binnen twee a drie weken zult gij gansch hersteld zijn. En de Merinville kuste de reeds koudo hand. Jeanne trok zachtjes hare hand weg en het toevallig opgericht altaar, te midden der kamer aanwijzende, sprak zij Bedrieg u niet. Ik betreur de smart die ik u ga aandoen. Wreed is mijne opof fering geweest. Ik ben thans geheel aan den wil Gods onderworpen. Moge Hij mij de fouten, die ik bedreven heb, vergeven Als Edmond rond zich keek, bemerkte hy den dokter en de ziekewaakster, welke in eenen hoek der kamer stonden. Weihoe, riep hij uit, gij staat daar met de armen govouwen, in plaats van te handelen Tot wat dient gij dan. En vervolgens den geneesheer naderend, sprak hij mot stille, doch dreigondo stem Uwe onwetendheid is de schuld van alles. Gelukkiglyk zal or uit Parijs een dokter komen die het kwaad door u go- sticht, zal horstellen. Jammer dat hy niet vroeger ontboden word, in afwachting, blijf daar toch niet als een standbeeld staan, beproef iets om haar lijden te vorzachten gij ziet wel dat zij zal stikken.... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1