FRISCHHEID. De militaire kwestie en M. WOESTE. Sint-Marliuuskerk. Katholieke Volkskring Nieuwe Vlaamsclje Illustratie Allerhande nieuws. Als gij hoest or heesch zijl, Frankrijk. Koffiedik heeft de eigenschap om sterke geuren te doen verdwijnen. Hebt ge dus flesschen of potten, waarin iets geweest is dat sterke geuren achterlaat, dan kunt ge de reuk verwijderen door ze schoon te maken met koffiedik. Hatelijke maatregel. Dinsdag morgend, ten 11 ure, werd in de kerk vac den H. Joannes Baptisla, te St-Jans- Molenbèek, de plechtige lijkdienst gece lebreerd van den E. H. Van der Eist, opsteller van »Lo Journal de Bruxelles-. Het was de Z. E. H. pastoor deken van St-Gillisdiede mis opdroeg, welke door eene talrijke menigte werd bijgewoond. Vele personen, die hot lijk naar het kerkhof volgden, waren diep veront- "weerdigd, toen zij bemerkten dat er geen kruis op den lijkwagen stond, want, zooals men weet, heeft de ge meente St-Jans-Molenbeek de kruisen yan de lijkwagens doen wegnemen. Die maatregel kwam nog hatelijker voor, nu men het stoffelijk overschot van eenen priester naar het kerkhof voerde. 0, die Kloosters. De welda- digheidsbestuien van Antwerpen moeten 250 ongelukkige ongeneesbare zieken herbergen in hunne gasthuizen, waar er niet de minste beternis aan hun droe vig lot kan gebracht worden. De burgerlijke godshuizen zijn dus verplicht deze zieken naar bijzondere gestichten te sturen, waar men zich wel wil gelasten die ongelukkigen de tal rijke en moeilijke zorgen toe te dienen, welke hun toestand vereischt. En weet gy, waar de liberale stad Antwerpen deze behoeftigen naartoe zendt Naar de Broeders van Liefde, de Zusterkens der Armen de Zusters der Christelijke Liefde de Zusters van Liefde allen te Antwerpen en de Zusters der Heilige Kindsheid te Zwijndrecht. O die Kloosters Uit de oude doos. M. Woeste blijft getrouw aan 't ver- ledene. Reeds in 1874, wanneer onze geachte Volksvertegenwoordiger voor de eerste maal uitgeroepen werd als Kandidaat van Aalst voor de Volkskamer, zegde hy onder anderen in eene prachtige redevoering De militaire kwestie heeft, sedert eenige jaren, de openbare denkwijze s hevig bekommerd. De Katholieken s zyn de tegenstrevers van 't leger niet; het leger is een der beschermers onzer nationaliteit, het is ook een der be- a schermers van 't algemeen orde. Als i de macht zich ten dienste stelt van a het Recht, volbrengt zy hare zending; a zij wordt van dan af hoogst eerbied- a waardig. Doch waarvan wij niet wil- a len, is van 't misbruik van dit waar a princiep, het militarism. Wij ver- stooten het stelsel van alleman soldaat, a de herschepping van het Land in een a kolossaal kamp, de verachting der a geschiktheden en der roepen, do a slachtoffering van al de zedelijke, han- a del en nijverheidsbelangen aan 't mi- a litaire belang. Wij verstooten den verplichtenden dienst die strekt om a van den menscheen machien te maken a in handenden van den Staat Deze woorden wierden alsdan begroet door eenen storm van toejuichingen zij beantwoordden alsdan aan de algemeene gevoelens der kiezers van 't Arrondis sement van Aalst en dezen blijven nog volherden in de zelfde gedachten. Wanneer dus onze beminde Volks vertegenwoordiger zich thans verzet tegen de voorgestelde krijgswet, blijft hy getrouw aan zijne vroegere verkla ringen en handelt hij volgens de alge meene gevoelens zijner verkleefde kie zers. Ja, verdwaalde Pie Daens, wanneer gij, in 1885 en 1890, de heer Woeste niet genoeg lofkondet toezwaaien in uw blad, dan riept gy met geestdrift ZONDER M. WOESTE HADDEN WIJ HET ALLEMAN SOLDAAT En nu gij de groene broek en de roode kazak aangetrokken hebt, bevecht gij uwe vroegere denkwijze over de militaire kwestie even als over al an deren. Maar is het wel in 't belang der wer kende volksklasse, dat gij, Pietegen de plaatsvervanging opkomt Voorzeker, neen, want zij verschaft aan meüigen jongeling 't middel om, na eenen zekeren diensttijd bij het leger, een schoon sommeken geld te ver zamelen en zoo tot zekeren welstand te geraken. Maar dit is het minste uwer bekom mernis. Uw broeder Adolf bevocht ook ter Volkskamer, het menschlievend voorstel van den heer Woeste voor de volksjongens van het leger, eene maan- delyksche vergoeding te schenken van 30 frank. Die zoogezegde volksvriend dierf zelfs uitroepen Dertig frank is veel te veel, ze winnen thuis zooveel niet tien frank is meer dan ge noeg l Het verwondert dus niet dat de zoogezegde volksvriend Nr 2, die met gansch zijn verleden afgebroken heeft, van gevoelen is, dat het nu beter is dat alle man soldaat wordt en bijgevolg niet meer geld kan gegeven worden worden aan de volksjongens... En zeggen dat er nog groene en roode domkoppen zyn die de volksfopperij der groene hoofdmannen niet begrijpen Sommige menschen nochtans die dach ten dat Pie, wanneer hij gestadig kloeg over 't gedruis in zijn hoofd en zegde ziekskens te zijn, dat het immer come- diespel was, beginnen te gelooven dat de bewonderaar van Ferrer, aan de hersenpan lijdt en dat het hoogst noodig wordt terug naar Sleidinge of naar Gheel te gaan rusten 1 Kapel van den H. Rozenkrans. Geachte Heer Opsteller Laat my toe de aandacht uwer lezers te trekken op het kunstgewrocht door den gekenden beeldhouwer Mijnheer Rooms, vervaardigd voor de Kapel van den H. Roozen krans in St-Mar ten. De kapel, reeds merkwaardig om de muurschilderyen der XV® eeuw welke haar gewelf versieren, bezit nu een altaar welke nevens de beste scheppingen der middel eeuwen mag staan. Edelschoon pronkt het meesterstuk, en het blanke meubel verrast den bezoeker die 't hoofdeinde der kerk be reikt. De lijnen,en 't geheel,zyn eenvoudig; bevallig is den samenhang noch licht, noch zwaarmet zyne knollen, bloem knopjes en kruisbloem't is gedroomd! Als men nader treedt vermindert de vol doening niet het altaar is waarlyk ge bouwd. De gebeitelde steenen, en zy alléén, maken het metselwerk uit. De bouwstoffen zijn niet eigenaardig do trappen zijn in Haute ville, de zuil of tombe in échaillon en de retabel in Ttrcé of pons maar de drij verschillige stoffen werken uiterbest te samen. Ieder verdeeling is van eenen blok. Er zyn er vijf voor de vijf nissen van den retabel, en zyne beelden. Zoo dat Onze Lieve Vrouw te midden, de H. Elisabeth en Zacharias rechts, de H. Anna en de H. Josef links, met hunne nissen ieder uit éénen steen zyn gekapt en bewerkt. In vele kerken, in St-Baafs tot Gent, en te Mylbekehior, bewonderen wij sedert jaren de machtige en fijne hand van den meester die den steen zoo behendig doorgroeft als een kunstteekenaar zyne lijnen trekt. Daar behoef ik niet van te spreken. Ik zal alleenlyk de festoenen van het vóór- en achterplan doen opmerken in de nis van O. L. Vrouw hoe is de steen door-, uit en ingehaald ja, doorwroeteld Hetgeen eindelyk, den hoogsten lof ver dient, liet is de opvatting zelve van het werk. Eigen aan de XVe eeuw zyn de zoogenaamde festoenen, die als een door vlochten kantwerk, aan de kroonlijsten worden aangebracht en eigen is het by- zonderlyk aan de burgondische bouwkunst de versierselen met planten, bloemen en andere voortbrengsels van de streekte te bewerken. Getrouw aan dit stelsel heeft Mijnheer Rooms, het blad en de vrucht der hop, te samen met de roos, overal weten in te brengen, tot zooverre zelfs, dat hetgeen ik nog nooit hebbe tegen gekomen do roos het uiteinde der predella maakt. Van eenen anderen kant, is Mynheer Rooms afgeweken van het realismus dat ongelukkiglijk hetzelfde burgondisch tijd vak kenmerkt. Wel ziende hoe overdreven ten dien tijde was het nabootsen der bij- hoorigheden, der figuren en dezer kleedij, is de kristene kunstenaar teruggekeerd tot het verheven eenvoud de XIII* eeuw, en zoo draagt zyn werk den godsdienstige stempel der eerste ogivale bouwkunst. Eigenaardig dan, en tevens allerschoonst is het nieuw kunstgewrocht der Roozen- kranskapel. Met die twee hoedanigheden gaat een werk als geniaal de eeuwen in Aalst weze fier, en zyne kunstenaars en kunstminnaars voldaan Aanvaard, Geachte Heer Opsteller, met mijnen dank de uitdrukking mijner hoog achting. Fl. DE PRATERE. Werkend lid van den Oudheidskundige Kring van Gent. Sint-Jozef Aalst. Zondag 7 November, om 5 1/2 uren. Derde verplichtende vergadering der leden van den Volkskring, met belangrijke voor dracht. Zondag 14 Novemberom 4 1/2 u., Alge meene herhaling van het aanstaande Toonkelfeest, voor de jongelingen van Zondagschool en Patronage. Zondag 21 November, om 4 1/2 u., Ver makelijk Toonkelfeest door de leden van den Tooneelbond Langs om beter met de medewerking der Fanfaar Wil len is Kunnen Beroemd Blijspel in drij bedrijven. Zondag 28 November, om 4 1/2 u., Lustig Avondfeest, aan de Ouders en Bloedver wanten der leden van den Volkskring, Turnclub, Fanfaar, Zondagschool en Pa tronage kosteloos aangeboden. Zondag 5 December, om 5 1/2 u., Laatste Verplichtende Vergadering der leden van den Volkskring ZOO JUIST IS VERSCHENEN het nieuwe nummer van de dat by ons verkrijgbaar is tegen den ZEER LAGEN PRIJS van fr. 0,90 per 3 maanden, (per postfr. 1,20. Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden groot formaat, en bevat 30 Illustratiën en (Portretten. Velerlei biedt de Nieuwe VI. Illu stratie deze week. Op de voorbladz. een afbeelding van den vliegtocht Cody te Lon den 1 foto van de inbezitneming van de Goeroegoeberg door dc Spaanscho solda ten het portret van Ferrerverder do overbrenging van Ferrer in den celwagen 3 foto's van een eigenaardigen wedstryd te Londen een hoogst merkwaardig artikel met drie fantastische afbeeldingen van den Franschen sterrenkundige Flammarion foto's van de Hudson-Fultonfeesten in Ame rika 3 interessante foto's van de vliegweek te Juvisy 1 foto van een dure Chineesche ceremonie 1 foto van de belangstelling bij sen voetbalwedstrijd te Londen 1 foto van de herdenking van de onafhankelijksver- klaring van hot Bulgaarsche Ryk, enz. Voorts vyf geheele bladzyden boeiende lezing. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft benoemd Bestuurder van de Broeders van O. L. Vrouw te Oostacker, den E. H. Faelens, onderpastoor te Sint-Amandsberg. Onderpastoor in Sinte-Theresia (Muide) te Gent, den E. H. De Wolf, onderpastoor in St-Jozef, te Sint-Niklaas in St-Jozef te Sint-Niklaas den E.H. Baten, onderpastoor te Opstal (Buggenhout) te Opstal, den E. H. Raes, priester in het Seminarie. Baron Lodewijk de Bethune. M. de Baron, Ik heb het genoegen U mede te deelen dat de gemeenten Oombergen, Letter- hautem en Bavegem kortelings eene tweede briefuitdeeling zullen verkrijgen. Aanveerd, Mijnheer de Baron... (Get.) Hellbputte. Brussel, 19 Oct. 1909. lintbolieke Turn-Kring - Steun geelt Moed. Dezo verdienstelijke en volksgezinde maatschappij kondigt haar jaarlyksch Turn en Tooneelfeest aan, voor Zondag 7 No vember, om 5 1/2 uren namiddag, in de ruime zaal van den Katholieken Work- manskring. Telken jare, vergasten onze moedige en onverpoosde turners, ons op een waarlyk prachtig feest, hetwelk immer een welver diende bijval geniet, by het steeds talrijk opkomend, en onzen turners zeer genegen publiek. Dit jaar wederom, bereiden zy ons een luisterrijk avondstond, het programma is zeer afwisselend en zal voorzeker in den smaak der toeschouwers vallen. Ook is het geen wonder dat de verkoop der kaarten goed vooruit gaat, zoodat de by val van het feest van nu af verzekerd is. De personen welke iets puiks begeeren by te wonen, en het edele doel van onzen Turn-club willen steunen, zullen weldoen zich onverwijld hunne plaatsbewijzen aan te schaffen. Immers, jaarlyks moeten er op het laatste oogenblik kaarten geweigord worden, bij gebrek aan plaats. Dus, niet gewacht, en zich in tyds voor zien. Voorbeh. plaatsen2,50 fr. Eerste rang2 fr. Tweede rang 1 fr. Kaarten op voorhand te bekomen by M. K. De Wolf, Voorzitter, Keizerlijke Plaats; ten lokale Klein Gent Nieuwstraat, en ter herberg De Vlaamsche Turner Kerkstraat. P. S. Naar wy uit goede bron verne men, is t Steun geeft Moed zinnens, tydens den aanstaanden Vasten, op Zonda gen 6, 13, 20 en 27 Maart, en Maandagen 7, 14, 21 en 28 Maart, - acht opvoerin gen te geven van de beroemde Passiespe len van Oberamergau Deze vertooningen zouden geschieden met nog meer deelnemers en nog meer luister cn pracht dan de vorige manï. Elkeen herinnert zich nog den kokhalen bijval welken de Passiespelen alsdan genoten. Geen twijfel, of ditmaal zal het 't zelfde geval zyn. Wij wenschen van nu af, onzen wakke ren Turn-kring van harte proficiat met zyn gelukkig voornemen. Piano. Leg piano, solf. sér. méthode conserv. par Dame dipl- S'adres. ser Place des Fab'riqucs, 15, Alost. Aalst. Onderscheiding. Wij vernemen dat onze stadsgenoot de heer Richard Van Ertvelde, op den prijskamp der tentoonstelling der Patroons Pastei bakkers van België, te Brussel, komt ver eerd te wordon met den eersten prijs voor Pieces Montées. Onze beste gelukwen- schen aan den Aalsterschen kunstpastei bakker. Anlat on omliggende koopt uwe SCHOENEN by C. MallegO, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Aalst. De petrol. Clem. De Smedt, 24 jaar oud, in dienst bjj Van Geert, vleeschhouwer, goot petrol op do stoof. Er had eene ontploffing plaats. Afgrijselijk verbrand, werd hy naar het gasthuis overgebracht in onrustwekkenden toestand. Ninove. Zondag nacht zyn onbe kenden na het breken eener ruit in de vi- trien, binnen gedrongen in den schoenwin kel der echtgenooten Hertveld, en hebben al de schoenen gestolen. Op eene tafel had den de schurken geschreven -Aanstaande maand komen wij u nog oens bezoeken Door het omvallen der petrollamp ontstond Donderdag morgend brand in de woning van J.-B. Van den Berg, bijge naamd De Zager in de Geerardsberg- schestraat, te Ninove. Do kleederen der kinderen en 't huisraad vatten vuur. Op het hulpgeroep van het lOjarig dochtertje dat in volle vlam stond, kwamen de geburen toegeloopen, en kon den het vuur uitdooven. Het meisje is erg verbrand over gansch het lichaam. De Abonnenten van deze gazet die zich zwak en uitgeput gevoelen, en deze welke lijden aan bloedloosheid, kloppingen, nevralgies of ruisschen der ooren, zullen in weinigen tijd eene volmaakte gezondheid terugvinden, indien zij hunne toevlucht nemen tot de ijzerhoudende Pil van Dr Raphael, die tegen fr. 1,75 verkocht wordt iu alle goede apotheken. WETTEREN. Nog de moord. Het parket is Dinsdag nog eens ter wyk Jabeke geweest, alwaar Eugenie Schollaert zoo wreedelyk om het leven werd ge bracht. De veldwachter Cryns met behulp van den bevelhebber der gendarmerie, hadden omtrent die misdaad verpletterendo bewyzen verzameld by zoo ver dat de broe der van de vermoorde Woensdag voormid dag met nog vyf andere getuigen voor den heer onderzoeksrechter te Dendermonde is moeten verschijnen. Overal, ter straat, op het werk en in de fabrieken noemt men openbaarlyk den moordenaar en met ver wacht dan ook zyne aanhouding. Mf TYPHUS. Nu dat de typhus alom hecrscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus -La Royale Louisb-Marie, te verkrygen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Op de vlucht. Dinsdag, laat in den avond, bemerkte de policieagent De Smet, te Wetteren, wijk Statiekouter, in de plantery van M. Kerckvoorde twee kerels die op dezes aankomst de vlucht namen, verscheidene rozelaars nalatende. Is het ook uwe ziekte Zoo ja, dan zal het onderstaande geval u voorzeker belang inboezemen. Mr E. Cooman, 5, Vrouwcnstraat, te Aalst, zegde ons in Januari 1904 Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nierpynen, dat ik alle werk moest staken en dikwijls kon ik niet slapen myn water was altyd troebel, zonder de minste reden was ik aanstonds vermoeid en afgemat, de middelen en zorgen brachten niet de minste verandering in mijnen toestand, ook word ik mismoedig niet meer wetende wat doen, ik vernam de krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieren verkocht in de Apotheek De Valkeneer, en wilde ze op myne beurt eens beproeven. Ik moet u rechtzinnig bekennen dat ik reeds na drie dagen veel beter was, myne genezing was volkomen na eene week ver pleging. Ik durf het nauwelyks gelooven, want sinds al den tijd dat ik lijd had ik nimmer zulke verlichting ondervonden, maar daar de pynen niet weerkeeren, moet ik my toch genezen gelooven. Ik ben u zeer dankbaar voor zulk kostbaar middel en zal het overal doen kennen. Den 29 Augustus 1907, was Mr Cooman, nogal te vreden over den uitslag, dien hy drie jaar en half geledon, door 't gebruik der Foster Pillen voor de Nieren verkre gen had. Ik slaap wel, zegde hij ons. voel geene nierpijnen meer noch al die vroegere ongemakken cn werk zonder aanstonds vermoeid te zijn. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof u het kenkaar te maken. Het is niet mogelijk gezond te blyven indien uwe nieren in geenen goeden staat zyn, De nieren zuiveren het bloed en ont lasten het van de onzuiverheden en vergif ten De gezondheid van gansch het lichaam hangt dus van de werking der nieren af. De zieke of zwakke nieren zijn de oorzaak van de meeste der gevaarlijkste aandoenin gen, zooals waterzucht, verlies van eiwit stof, graveel, steen, waterstoringen, rhu- matiek, lumbago, lendenjicht. Die kentee- kens zijn de voorloopers van ernstige storingen, die voorzeker zullen volgen als men ze niet vermijdt met op tyd de Foster Pillen voor de Nieren te gebruiken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 19. Oscar Druez. metser, wonende op de Vestingen, te Geeraards bergen, beging de onvoorzichtigheid zich te slapen te leggen op eene tafel waar eene petrollarap op stond. Hij trok, men weet niet hoe, de lamp omver die hem gansch het haar verbrandde; naar het stedelijk hospitaal overgebracht is hy er na 4 dagen in de schrikkelyksto pynen overleden. Wij vernemen uit goedo bron dat de suikerij peën, F.-C-. JACOBS de beste zijn, en alle andere overtreffen 1 Men moet maar toupet hebben. Deze week is er gemeld dat een onderpas toor te Brussel voor 1200 fr. bestolen was door zyne meid, die, na de kas opengebro ken en gemelden schat er uit gehaald te hebben, de plaat was gepoetst. Men beelde zich in dat de feeks een goede 24 uren later bij den priester aan belde om... een bewijs van goed gedrag. Men begrypt hoe zy vaarde. De onder pastoor sloot de deur, deed de policio roe pen en haar ondervragen. In het eerst loochende zy, doch ten slotte moest zjj toch de waarheid bekennen; maarzy voegde er by dat er reeds een goedo 200 fr. van verteerd was. Bij huiszoeking vond men in hare wo ning inderdaad wat er van de gestolen som overbleef 011 daarenboven nog een aantal juweelen, ges'olen bij een anderen priester bij wien zij vroeger in dienst was geweest. De laatste biljetten der loopende recks van dc Tombola der Tentoonstelling van Brussel, worden vlug verkochttal rijke postbureelen bezitten er geen meer en men moet er reeds biljetten der zesde reeks te koop stellen. De personen welke verlangen deel te nemen aan de aanstaande trekking, waar van de date kortelings zal bepaald worden, zullen weldoen zich ten haastigste te voor zien indien zij de prysverhooging willen vermijden die vele voortverkoopers aan hunne klanten opdringen in de laatste da gen die de trekking voorafgaan. Herinneren wij dat de groote loten ten getalle van elf zijn, veranderende van 5000 tot 150,000 franks en dat er duizend loten zyn eener waarde van 25 tot 4500 franks. O. P. 26-10-09. De misdaad van Lokeren. Woensdag namiddag is Bosman onder vraagd geworden in het gevang van Den dermonde. De ondervraging duurde onge veer twee uren. Hij gaat voort met hardnekkig te loochenen. Het nieuws van het ontdekken van het lijkje maakt hoegenaamd geen uitwerksel op hem. Hij boweert dat hy het kind niet gezien heeft. De getuigen vergissen zich, zegt hy. Ik ben onschuldig. Donderdag morgend moesten nieuwe getuigen voor den onderzoeksrechter van Dendermonde verachynen. Te Lokeren heeft men eene inschrijving geopend ten voordeele van de ouders der kleine Bertha Braeckman. In naam van eenige liefdadige personen, zal een grafsteen op het graf van het slacht- geplaatst worden. Vrijdag is een nieuw feit ten laste van Bosman aan het licht gekomen. De 17jarige dochter der echtgenooten D. wyk de Kopkapel moest 4 jaar geleden eiken avond langs de Hagewegeltjes huiswaarts keeren. Zekeren avond sprong Bosman voor het kind en pleegde een laffen aanslag. Des anderendaags pleegde liy dezelfde feiten. Een derde maal, bedreigde hy het kind. Het kind klaagde er over aan zyne ouders, die uit schrik voor Bosman, den schurk niet dorsten aanklagen. Het meisje dat eenen stiel leerde, werd onmiddelyk thuis gehouden. Thans dient het te Gent, en werd Don derdag als getuige door den onderzoeks rechter van Gent ondervraagd. Dit nieuw schelmstuk is by de reeds al te zwaren dossier van het monster gevoegd. Madame is onpasselijk. 't Vol gend avondtuur overkwam aan twee poli tieagenten to Brussel. In de rue Saint-Gery zagen zy aan een gesloten koffiehuis de vensters van de kei» derkeuken helder verlicht. De herbergierster stond aan de deur. Wat gebeurt hier in huis vroegen de agenten. Och meneeren, eene dame is zeer onpasselijk geworden de dokter is er bij en wij wachten den pastoor. Ik sta hier om hem af te wachten. Drommels, zegde de agent, is zy soms gekwetst Neen, neen,maar madam is zeer ziek. Neen, mynheeren, gaat niet binnen, dat zou haar te sterk ontroeren. Maar de agenten hadden harten van steen en, eer de vrouw het kon beletten zagen zy de zieke... eene speeltafel waar rond een tiental heeren en dames, die poker speelden. Heel het troepje werd naar hetpolicie- bureel geleid en de zieke de speeltafel- in beslag genomen. Maandag avond, wanneer de express- trein uit Brussel, die om 6 ure te Brugge aankomt, tusschea Oostkamp en Brugge, omtrent de werken van den a viaduc gekomen was, werd de machinist een ge weldigen schok gewaar. To Brugge aangekomen maakte hy het feit kenbaar en onmiddellijk werd de baan nagezien op de aangeduide plaats vond men drie nieuwe dwarsliggors die kwaad doeners over de riggels gelegd hadden met het doel den trein te doen ontriggelen. Een der billes was door den hevigen slag dwarsdoor gebroken, en een stuk ervan was onder de machien blyven zitten. Een onderzoek is geopend. Strandzoekers. Werklieden zoe ken dagelijks op het strand van Oostende geld, juweelen en voorwerpen van waarde. Zy vullen groote zeeven met zand, schud den elk op beurt en nemen op wat waarde heeft. Zoo vond een dier werklieden reeds een öfrankstuk, een van 2 frank, klein geld en een gouden ring. Ook vond een dier ploe gen geld en een gouden armband. Dit stieltje is dus zeer winstgevend. Men staat verwonderd als men ziet wat er door 't publiek op het zeestrand wordt verloren. GILLY. Julia Leclercq, 25 jaar oud, gehuwd met Jan Gelinne, mijnwerker, had betrekkingen met zekeren Emiel Van- derwyek. Woensdag morgend heeft Vanderwyck op de vrouw drie revolverschoten gelost. Zy bleef op den slag dood. De moordenaar ging zich gevangen geven. Hy is 26 jaar oud en afkomstig van Thienen. Genezing der gebreken zonder toestellen, zonder operaties. Weet men welke missing men begaat met iemand in een toestel vast te leggen, een kind vooral, die aan verlamming der heupen lijdt, een kreupele die gewricht-gezwellen heeft aan knie of voet, een jong meisje met gekromden ruggegraat in een ijzeren of plaasteren keurslijf, wanneer men mis vormde voeten behandelt of ze in orthope dische schoenen steekt wanneer men sta len toestellen gebruikt voor kinderen lam van beenen en voeten Dit zijn barbaarsche en onnoodige handelwijzen, dikwyls scha delijk, en die moeten daar gelaten worden. Dank zy eene nieuwe en rationeele me thode zonder keurslijf, noch toestellen, noch operatie, is Doktoor Salmon, Bestuur der van het Institut Orthopedique van Canteleu-Lille (Noord Frankrijk) aan te bevolen aan allen die aan misvormingen van rug en ledematen lijden, ziekte van Little(styfte der armen en beenen)manken, heupverlamming, verlamming, misvormde voeten, chronische rhumatisraus, enz. Dank aan zyne zorgen verdwijnt het ge brek stilaan en de ledematen herwinnen in macht en sterkte. Voor inlichtingen schrijve men aan Doktoor Salmon. O. P. 27-10 09. Er begint meer en meer licht te komen in de schrikkelijke zaak van Wyngene. Hot parket is nog naar Wyngene gegaan en heeft talryke personen te Brugge onder- hoord. Het heeft ook opzoekingen laten doen in de onafhankelijkheden van het huis van Van de Voorde en heeft namelijk het kool kot doen ontruimen. Daar heeft men onder de kolen den koolhamer gevonden, die sedert de misdaad verdwenen was alsook een pak kleeren, die met bloed besmeurd schenen te zyn, evenals de koolhamcr. Het vermoeden dat do misdaad met den verdw enen hamer gepleegd is, wordt aldus versterkt. Do hameren de kleeren zjjn aangeslagen •n zullen door scheikundigen onderzocht worden. Veldmuizen. Men schrijft ui Overpelt De velden en hoven worden hiei in de omstreken thans erg verwoest dooi de molmuizen. Het zijn vooral de knolgt wassen, aardappelen en beetwortelen, dit door de roofzuchtige knagers worden aan:1 getast tot zelfs in de kuilen. Daar deze muizen diep in den gront huizen, valt het niet gemakkelijk hunne, woning te bereiken en daar zij zich zoo verbazend vermenigvuldigen zal hunne aan wezigheid weldra een ware ramp worden, PI l\f C Einde van seizoen - Verkoop eener groote keus nieuwe PIANOS, welke eene huui gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waar borg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Ne- derkouter, 32, dicht by het Paleis van Justicie. In de koolmijn Nord de Flénu, is eec schildersgast, Constantin Blondiau, ge naamd, wonende te Jemappes, bezig mei de kornis te verwen, welke ongeveer 13 meters hoog was gelegen. Al met eens sloeg de werkman achter-i over en plofte ten gronde. Blondiau werd" opgenomen met eenen arm en een been vermorzeld. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of! influenza, neemt onmiddelyk de borstsi-l roop van Depratere, zij is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zy al-j leen is onfeilbaar en geneest altyd den h»-| vigsten hoest in eenige uren. Prys 2 franke» de groote flesch. Te be-1 komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 een- j tiemen meer voor port), alsook te Aalst bij de apothekers De Valkeneer en Callebaut. In de Vlaandersche Polders. - Men meldt uit Watervliet De menschen klagen hier bitter, en met reden, over den natten zomer en natten herfst. Van het hooi willen wy niet meer spre ken dat is en blyft verloren of slecht en bedorven, en waarmede men de paarden zal moeten voederen gedurende den langen winter, dat blyft een raadsel. De erwten zyn insgelijks verloren. Eenj onzer geburen had van 11 gemeten onge l veer 50 kilos erwten al do rest, strooi! en graan, lag rot tegen den grond en werdl omgereden. Het vlas ook is totaal mislukt vele f kooplieden, die het te velde kochten, zul len er erg hunne kleeren aan scheuren. Garst, tarwe, haver was betrekkelijk goed doch het zat te schieten in de stui»! ken, bij zoover, dat de oogst slechts op 1/4 mag geschat worden. De aardappelen rotten met den dagwij waren tevreden wanneer wy aan eiken struik drie of vier gezonden aardappelen vonden, en deze blijken dan nog niet te zullen bewaren. De suikerbeeten zyn nu aan de beurt het gewas is goed of het gehalte zal vol doen, weten wy nog niet, maar wat wij wel weten is dat de polder zoo nat en zoo vettig is, dat menschen en paarden zich dood werken aan den beetenoogst, welke v maar niet vooruit wil, omdat het werkvolk zich schior niet recht kan houden in het slijk en zulken vermoeienden arbeid moet doen, dat velen, die vrij zyn, weigeren te werken. De zaaitijd is in vollen gang. Ook die mislukt stellig door het overvloedig nat. Het zaaigraan zit rot in den grond en op sommige plaatsen kan men heel en al niet zaaien, daar de ploeg door den slykerigen grond niet kan. Nooit hebben de polderboeren zulken treuri 'en, naren tijd beleefd 1 Een vreeselyk gevecht is tusschen eenige jongelingen van het Heiende en het Bergonende, te Vorsselaar by Turnhout, na een mosself eest, ontstaan. Frans Torremans bekwam een geweldi gen messteek in den buik en verkeert in onrustwekkenden toestand zijn broeder Jozef is gestoken in het been en onder den schouder de genaamde Diels werd een' vinger schier doorgebeten en van een knderen vinger een lid afgerukt zekere Hermans werd erg gestampt en in den arm gestoken. Karei Aerts, 15 jaar, bekwam eeneni messteek onder den linkerschouder j Lanslots is door eenen messteek gewona aan den arm. Het parket is ter plaats ge weest. Frisch gelijk bleekrozenrood is een aan gezicht zonder zomersproeten, zwarte puistjes, roodheden en alle andere aandoe ning van het vel. Gij verkrijgt het met het gebruik der Oadj* Zekp van Bergmann en C°, Radebeul, tegen 75 centiemen 't stuk bij M. Taeymans-Druck hoek der Groote Mark- en Lange Zout- straat, te Aalst. Een buitengewoon hevig tempeest heeft in het Westen van Frankrijk gewoed. Een geweldige storm, vergezeld door eene waterhoos, heeft de streek van Sables d'Olonne vernield. Eene tramlijn spoelde weg te Champ-Saint-Père, waar ook een trein door het overvloedig water tegenge houden werd. Tusschen La Roche-sur-Yon en Sable- d'Olonne werden drie andere treinen door de overstroomingen tegen gehouden. Een dezer kreeg breuk aan de machien eene andere ontriggelde doordien do spoorbaan op eene lengte van 80 meters weggeslagen werd. Een koopwarentrein bleef te Olonne steken. Ook te Privas, in de Ardèche-streek, vreest men overstroomingen wegens de overvloedige regens. Integendeel in het Oosten van Frankrijk en namelijk in de Opper-Vogeezen, valt er veel sneeuw en het is er vinnig koud.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2