Donderdag i November 1909 5 centiemen per nummer 64st' Jaar 4203 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Militaire vraagstuk. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. Geschiedenis van het Ammoniaksulfaat. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank s jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 4-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen lijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Gooi«ens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB «UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 348 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen rich te wendon ten bureele van dit blad. Aelsl, 3 Nov. 1909. Do Nederduitsche Bond - van Ant werpen komt het volgende Manifest rond te sturen en verzoekt ons het meê te deelen Alweer beramen de aanhangers van het Militarisme maatregelen om de krijgslasten nog te verzwaren. De begrooting van oorlog, die, in 1852, 27,000,000 frank bedroeg, werd steeds verhoogd In 1860 bedroeg zij 32 millioen in 1870, 36 millioeu in 1880, 47 millioen! In 1890 bereikte zij (met do begrooting der Gendarmerie en die der Burger wacht) de kolossale som van ruim 66 millioen en half, zonder do militaire pensioenen. De jaarlijksche uitgave, die aau Bel gië voor zijne bewapening wordt opge legd. vertegenwoordigt dus ruim vijf maal liet bedrag onzer begroeting van Landbouw, driemaal «iit onzer begroo ting van Openbare Werken, meer dan tweemaal dit onzer begrooting voor Kunsten,Wetenschappen en Onderwijs. Ook de persoonlijke lasten aan de burgers opgelegd werden voortdurend verzwaard. In 1847 bestond het jaarlijksch con tingent uit 10,000 man in 1868 werd het vermeerderd tot 12,000 man van 1878 tol 1884 tot 13,300 en sedert 1902 bereikt het de beroepsvry willigurs mede- gerekend, 15,100 man. Tevens werd de diensttijd verlengd achtereenvolgens van 8 tot 10 jaren en van 10 tot 13 jaren De legersterkte hield daarmede ge lijken tred. België houdt thans in vre- destyd 42,800 man onder de wapens en kan in geval van oorlog een leger van 180,000 man oproepen. Zulk eene militaire inrichting strookt noch met onzen volksaard noch met onzen toestand van onzijdige natie. Niet op het oorlogsterrein, maar op het gebied van Kunstenen Wetenschap; pen, van Nijverheid, Landbouw en Handel kan en wil ons volk lauweren plukken.Het gegeven woord der Mo gendheden die beloofden de ons opge legde onzijdigheid en onafhankelijkheid te waarborgen, 't belang dat zij er zelve bij hebben ons grondgebied en onze onaf hankelijkheid ongeschonden tebewaren, moet ons eene geruststelling zijn. De (O) 48* vervolg. Mijnheer, antwoordde de dokter, uwe droefheid maakt u onrechtvaardig ik ben de eerste geweest om de hulp van een mij ner confraters in te roepen en ik vrees geenszins hem mijne houding voor oogen te leggen. De personen welke hier aanwezig zyn, kunnen het getuigen al wat do weten schap vermag, heb ik beproefd om moeder en kind te redden. Maar men vindt onder de menschen alle soorten van lichaamsge stellen. Een verwikkeld geval heeft zich hier voorgedaan, ondanks al mijne pogingen, heb ik de natunr geen weerstand kunnen bieden. Neen, neen, ik wil u niet gelooven de ongelukkige is het slachtoffer uwer on wetendheid En naar het bed terugkeerend Jeanne, mijne teergeliefde Jeanne, gy zult niet sterven een wezen zoo be mind als gij, verlaat ons niet. De voorname dokter dien wij binnenkort verwachten, zal u beter verzorgen. Ach, lieve vriend, verzwak mijnen moed niet met mij vruchteloos te laten hopen ik gevoel maar al te wel dat ik te veel geleden heb alle minuten verflauw ik.... Laat mijne kinderen roepen ik ben inwendige orde te handhaven is de zen ding van ons leger, niet, wanneer de oorlog tusschen andere volkeren los breekt, de krijgskans naar de eene of de andere zijde te doen overhellen, door eene waanzinnige tusschenkomst of door gevaarlijke bondgenootschappen, België moet onschadelijk zijn. Heel anders denkt er de militaire partij over, die, op gevaar af onze onaf hankelijkheid op het spel te brengen, ons landje in een militaire mogendheid wil hervormen en daartoe steeds meer manschappen en meer geld, meer forten en kanonnen afdreigt. Alleen den verplichten soldatendienst gelukte het haar tot heden niet op te dringen. Het stelsel der plaatsvervan ging maakte het den burgers mogelijk aan dun kazerndwang te ontsnappen. Het weerstond steeds aan de onverpoosde aanvallen dergenen die de afschaffing ervan als een eersten slap naar het Alleman soldaat betrachten. Zelfs huldigde men in 1902 opnieuw het grondbeginsel van het vrywilligerstelsel dat, tot grondslag aan de leg-rwet van 1817 lag eu eerst in 1871 door de mili tie wtt was afgeschaft. Thans komen de militaristen voor de eerste maal beslist vooruit met het stel sel dal altijd het einddoel van hun stre ven was Alleman soldaat Do leger wet van 1902, die eene meerderheid in de Kamers verwierf alleen omdat zij, nevens nieuwe verzwaringen, maatre gelen bevatte die de vrijwillige dienst nemingen zouden aanmoedigen werd stelselmatig tegengewerkt. Zij zou, naar de militaristen beweren, het vereischte getal manschappen niet opleveren. Zij moet afgeschaft en door eenen maat regel vervangen die voortaan den alge- meenen kazerndwang invoert. In de Kamerzitting van 24 November 1908 verklaarde de Heer Hellebaut, Minister van Oorlog Het princiep dat de militaire inrich- ting moet beheerschen in een land als België, kan aldus uitgedrukt worden: de Natie toelaten de grootst mogelijke krachtinspanning te ontwikkelen op oorlogsvoet,tot het mogelijk minimum de opoffering te herleiden in vredes tijd. i> Die formule, heeren, leidt tot eenen x algemeen gemaakten dienstplicht.- (Annales Parlemeutaires p. 88 et 89). Als gevolg aan de beraadslaging, waaraan het onderzoek over den toe stand van ons leger aanleiding gaf, legde de Regeering een nieuw ontwerp van legerwet neder. voor hen niet altijd genoeg toegevend ge weest. O, hoe verwyt ik het mij op dit oogenblik Ik wil ze omhelzen, hun een laatst vaarwel toesturen. Ik wensch ook de onderwijzeres te zien. En Pablo en Do lores, en de dienstboden, verzoek hen allen bij mij te komen Dit verlangen werd dadelijk ingewilligd en Dolorès leidde de kinderen de Merin- ville mede, die naderden om van hunne stiefmoeder den laatsten afscheidskus te ontvangen. Lieve kinderen, zegde zij met gebro- kene stem, ik had mijne plichten jegens u beter moeten begrijpen ik ben ikzuch tig geweest, en voor u allen druk ik thans mijn leedwezen er over uit. Zwijg, lieve engel, wat hebt gij u te verwijten gij de goedheid, de volmaakt heid op aarde In uwe oogea, vriend, kon ik niets misdoen, maar toch... ik ben op zekeren dag byzonderlyk norsch, onrechtvaardig jegens den kleinen Hendrik geweest. Die het sedert langen tijd vergeten heeft, lieve mama, antwoordde de knaap snikkend. De aankomst van den priester maakte een einde aan dit treffend tooneel, Terwyl hij de zieke de laatste troost middelen van onzen H. Godsdienst ver schafte. zag men eene uitdrukking van vreugd op Jeanne's gelaat. De omstanders knielden en weenden in deze kamer, waar do dood welhaast haar werk zou voltooien. Dat ontwerp is eene ware uitdaging. Het huldigt het grondbeginsel van den algenvenen dienstplicht en treedt dus lid antimilitaristisch programma der behoudsgezinde partij en in het by zon der der Meeting,die steeds het princiep -Niemand gedwongen soldaat hul digden, schaamteloos met de voeten. Het bereidt den weg voor tot eene tot nu toe ongekende verzwaring van per soonlijke en geldelijke lasten. Het is eene bron van schreeuwende ongelijkheden en onwettelijkheden, die noodlottig in de toekomst andere maat regelen en alweer nieuwe geldelijke en persoonlijke opofferingen zullen noodig maken. Voortaan zou de oudste zoon van elk huisgezin of in vervanging van dezen zijn broeder moeten optreden. Geen middel om, zooals nu, door het trekken van een hoog nummer, aau de kazernen- dwang te ontsnappen Ieder vader.iedere moeder is gedwongen een kind af te slaan. Dat is eone eerste toepassing van den algemeenen dienstplicht De Regee ring in hare toelichting erkent het zelve Het ontwerp dat U aangeboden is beaamt het afschaffen der plaats vervanging voorbehouden de oog merken welke de Minister van Oorlog deed kennen in de zitting van 24 No vember 1908. i HhL jaarlijksch contingent dat het stelsel - Een man uit elk huisgezin zou opleveren, bedraagt 30,000 man. Dus elk jaar alweer 17,000 man meer naar de kazern. Alweer millioenen meer om die manschappen te kleoden, te voeden en Ie huisvesten. En om die millioenen bijeen te krijgen, nu de toestand onzer staatsfinanciën het niet eens mogelijk maakt ook maar de geringste loonsver- hooging aan staatswerklieden en lagere bedienden tóe te kennen, afschaffing van de vergoeding aan de soldaten, die in zoo menig gezin een welkom hulpgeld is En dan wat al onrechtvaardigheden in het wetsontwerp Het eerstgeboorterecht werd als stry- dig met do gelijkheid afgeschaft men vervangt het door de verplichting voor den oudsten zoon soldaat te worden. Slechts door de inlijving bij het leger van eenen broeder kan hij zich vrij stellen. Twist en tweedracht in de ge zinnen, vijandschap en broederhaat zullen er onvermijdelijk uit voort spruiten. De ouders, die verschillende zonen hebben, moeten slechts eenen dezer aan De stem van den priester alleen stoorde de stilte. Droevig pijnlijk schouwspel Als de plechtigheid voltrokken was, ver minderden de krachten der zieke zichtbaar trots de versterkende medecyn welke Do lorès haar had toegediend. Dan naderden, elk op hunne beurt, de dienstboden van het kasteel. Zy bogen zich om aan hunne meesteres een laatste hulde te betuigen Toen zij deze blyken van erkentenis zag, antwoordde zij door eene poging om hare lippen te bewegen. Waarom is Mej. Brown hier niet murmelde zij. Ik zie haar niet. Ik had haar het een en ander aan te bevelen en haar willen bedanken voor de toewijding altoos aan de kindereu bewezen. De markiezin keek bedroefd langs den kant van Dolorès. Eenige minuten te voren was deze naar Eva gaan zoeken en had hare kamer ledig gevonden. Hendrik bevestigde dat hy de onderwij zeres tot aan het uiteinde van het park had vergezeld, dat Mej. Brown, zooals zij eiken avond deed, naar de kerk was gaan bidden. Het was reeds meer dan half tien.. Zy kwam niet terug. Wat mocht zy zoo laat buiten doen De negerin besloot te liegen Mej. Brown had de koorts en was naar bed. Jeanne drong niet aan. Wat Pablo betrof, deze hield zich oen weinig terzijde, trachtende zich naar de omstandigheden te schikken, maar in zyn gemoed tevreden. het leger afstaan. Van die welke er slechts eenen hebben wordt dezelfde opoffering geëischt. Waar blijft dan de zoo luid geroemde rechtvaardigheid by het verdeelen der krijgslasten De Grondwet eischt in haar artikel 119 dat de Kamers elk jaar het leger- contingent bepalen. Naar luid van het nieuwe wetsontwerp heeft de Wetge vende Macht daar niets meer in te zien een koninklijk besluit stelt willekeurig het contingent vast. De loting wordt afgeschaft. Ja Maar zy was hatelijk omdat zij dengene die een slecht num mer trok tot den soldatendwang ver oordeelde. Voor het lot was iedereen gelijk. Het nieuwe ontwerp vao leger wet maakt den dwang algemeen en geeft aanleiding tot willekeur. De voorgestelde wet mag, kan of zal niet ingevoerd worden MEDEBURGERS Dj Nederduitsche Bond van Ant werpen, getrouw aan het anti-militaris tisch programma der Meeting, spoort U aan U met hem te vereenigen, om uit al uwe kracht do nieuwe poging tot invoering van het Pruisisch stelsel te bevechten. Zoo er wijzigingen in onze legerwet dienen ingevoerd, dan moeten die strek ken om de vrijwillige indiensttreding aan te moedigen,niet om de krijgslasten te verzwaren. Daarom passe men do wet van 1902 eerlijk toe en vermeerdero men de voordeelen aan de vrijwilligers; daarom neme men maatregelen om het taalrecht van den Vlaamschen soldaat in het Belgisch leger, waar hij nu als vreemdeling wordt behandeld, te doen eerbiedigen daarom verbetere men de rechtspleging vóór de krijgsraden, be- noeme men Vlaamschsprekende dokters, kortom, wende men alle middelen aan opdat het soldatenleven onze jongelin gen niet meer, zooals nu, zou afschrik ken,maar,evenals elke andere loopbaan, voor hen toegankelijk en aantrekkelijk weze. Zoo doende zal men, het verleden der Behoudsgezinde Partij getrouw, medewerken tot verwezenlijking der leus die zij steeds op hare vlag schreef en waaraan De Nederduitsche Bond ge hecht blijft Soldaat wie wil Niemand gedwongen soldaat Weg met de nieuwe Krijgslasten HET BUREEL De Schrijvers De Voorzitters, Güst. Gilles, Em. Wildiers, J.VandenBroeck, Joz. Arn. Hendrix. K. Vermeulen. De Penningmeester Fl. Peeters. De kreool had van voor het venster zij ner kamer Mej. Brown zien uitgaan... O, welk geluk welke goede slag, indien Mer cutio er in gelukt ware haar van kant te maken Nader, neef, zegde Jeanne. Vooraleer te sterven, weosch ik dat uwe hand in die van Paquitta ruste. Beloof ray haar geluk kig te maken en voor hem, die ik zoo on gelukkig achterlaat, een toegenegen zoon te wezen. Degenen, wier huwelijk zij voor vurig wonschte, verhaasten zich te gehoorzamen. De graaf die weende, hief plotseling hot hoofd op en bad het uitzicht verzet te wil len aan teekenen. Niemand echter sloeg die beweging na. U, Edmond, voegde de gravin erby, bedank ik voor het geluk dat gij my op deze aarde gegeven hebt. Vaarwel, mijn teerbeminde, wij zullen elkander in den Hemel terugzien, wees er van overtuigd. Dit was haar laatste woord. Haar hoofd viel bewegingloos op het oorkussen. Toen Edmond overhelde om haar te omhelzen welke hem over den Hemel sprak, had zy opgehouden te leven. Ach, riep de markiezin uit, haren neef aanwijzende die zich voor hot sterfbed op de knieën had geworpen, hij zal soort gelijke droefheid geen tweede maal over leven. Als hy over twaalf jaren zijne eerste vrouw verloor, grensde zijne wanhoop aan zinneloosheid, wat zal er thans van hem geworden Wie zal hem troosten Hot ammoniaksulfaat, het rijkste, het doeltreffendste en het bostkoopste der stikstofmesteD, wordt bekomen door verbinding der ammoniakale stikstof met zwavelzuur. De ammoniak was van in de hoogste oudheid gekendPlinius en andore ouie schrijvers spreken er over. Het salmiac was zeker door de Araben in de XII8 eeuw gekend. Het werd hun, volgens de beweringen, uit Egypte cn Indië inge voerd. Dit zout werd, in 1408, door de stad Pisa met een invoerrecht belast, en de Jesuit Sicard beschreef er de fabri catie van te Damayer, in Laag-Egypte, in 1716. In de XVIII* en in het begin derXIX8 eeuw, werd de ammoniak in Europa gewoonlijk getrokken uit de loogach- lige vloeistof bekomen bij bet distillee- ren van hoornen en beenderen. Tot aan de invoer van het lichtgas, werd de ammoniak algemeen bekomen door distilleering van hoornen, beende ren, pluimen, wol, bloed, schouwroet en andere bewerktuigde slikstof hou dende stoffen, eu wordt thans nog op de zelfde wijze, doch in zeer kleine hoeveel heid, als onderprodukt der distilleering dezer stoffen bekomen. In het begin, werd het aramoniak- water in de gasfabrieken bekomen let terlijk als nutteloozen uilschot aanzien, en slechts toevallig als meststof ge bruikt. Even wei, waren de vruchtbare eigenschappen van den ammoniak van in 1813 gekend, zooals blijkt uit eene studie door Sir Humphry Davy in zijne Elements of Agricultural Chemistry - uitgegeven. In 1842 liet Dr. George Fowner in den a Journal of the Royal Agricultural Society» eene studie verschijnen, in welke hij spreekt over de gansch twij felachtige uitslagen mot dit nieuw mest bekomen alhoewel hij het daarin eene glorievolle toekomst voorspelt. Het zelfde jaar, deelde Mr. W. M. F. Chat- terley in zijne Chem. ces. Memoirs zijne uilslagen mede met ammoniaksul faat verworven, uitslagen op tarwo, haver en weilanden bekomen, en die uitmuntend waren. In 1843 vingen de klassisch gewor- i proeven aan van Rothamsted, welke het ammoniaksulfaat eene alge- meeno beroemdheid verwierven en er het gebruik van snel verspreidden. Mijn God, indien hij wist... dacht Dolorès. Zy zweeg. Het was het gepast oogenblik niet om te spreken. Mej Brown had ech ter geenc reden meer om te zwygen. Zij ging terugkomen, zij zou niet aarzelen zich te doen kennen hare tegenwoordigheid alloen kon de droefheid van den graaf ver zachten. Allen verlieten do kamer, uitgezonderd de ziekenbowaakster en Edmond. Deze was ongevoelig aan alles wat rond hem omging, hy hoorde niets en bleef in allerlei diep zinnige gedachten verzonken. Lang kon hy het bleek gelaat zijner ge liefde Jeanne beschouwen, alsof hy voor eeuwig hare beminnelijke wezenstrekken in zyn geheugen wilde prenten. Waar mag de onderwijzer vroeg de markiezin. Zy kiest regelmatig haar uur om ons te verlaten. Zou zij de laatste oogenblik ken gevreesd hebben, en laffelijk zich aan alle tooneelen van droef- beid onttrokken hebben Daartoe is zij onbekwaam, tante, ant woordde Carmen op levendigen toon. In dien zy op dit oogenblik afwezig is, dient de oorzaak in omstandigheden gezocht welke onafhankelijk zijn van haren wil. Zend iemand naar de kerk om haar op te zoe ken. Wie weet ligt zy niet bewusteloos langs den weg Zy schynt sedert eenigon tyd te lijden. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1