Ponderdag II November Ï909 5 centiemen per nummer 64s,e Jaar 4205 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Overheersching. MOEDERHART GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Trouw dan uit liefde. STORMLOOP. EEN EN ANDEIi. VDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank s jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ▼iingen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Vau de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB aUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, ÏO Nov. 1909. Als ge de slechte gazetten moest ge- looven, dan zoekt de Kerk, dan zoeken de pastoors maar éène zaak alles te overheerschen. Is dat wel waar Waar heeft de Kerk ooit geleerd, waar hebben de pastoors ooit voorge houden, dat de tijdelijke macht moet staan onder de Kerk, onder de pastoors Nergens Integendeel, de Kerk en de pastoors leeren, dat de Staat op politiek en tijde lijk terrein geheel onafhankelijk is dat de Staat den vorm van regeering met het volk regelt naar beliefte dat het de Kerk niet raakt of een keizer, een koning of een president aan 't hoofd van het land staat Dat de Staat naar zijn goeddunken de openbare diensten regelt, de manier van de belastingen te bepalen en te doen in komen Dat de Staat de handels- en nijver- heidswetten bepaalt Dat de Staat do begrootiug regelt van inkomen en uitgaven Enz., enz. De Kerk houdt zich daar buiten, en de pastoor kan daar maar alleen als burger tusschenkomen, en gewoonlijk laat de pastoor de anderen daarmede geworden. Meer nog de Kerk en de pastoors hebben immer en altijd geleerd en voor gehouden, wat de Goddelijke Stichter der Kerk voorhield Geeft Cesar dat is de Staat wat Cesar toekomt en de leer verdedigd, welke Paulus verdedigde Alle macht komt van God, dus ook de wereldlijke macht. En al gebeurt het soms dat personen, die met macht bekleed zyn, als perso nen minder eerbiedwaardig zijn, toch houdt de Kerk, en met haar de priester, staande, dat in die personen de macht moet geëerbiedigd worden. De Kerk en met haar de priester, gaat nog verder daar waar zij de we reldlijke macht kan behulpzaam wezen voor het goed der burgerlijke maat schappij, daar zal zij hare tusschen- komst niet weigeren, maar met de we reldlijke macht medewerken tot het goed van het menschdom. Maar.... Dat alles wil niet zeggen dat de Kerk (o) 49* vervolg. Wilt gij dat ik mij tot haar bogeve stelde Pablo voor. Gij hoeft u niet te storen, scnor ant woordde spoedig Dolorès een knecht zal tot aan de kerk loopen en tusschen dit en «en halt uur, zullen wij weten waaraan ons te houden. Terecht mistrouwde de negerin den kreool. Terwijl men trachtte zoo goed mogelijk te eten, verschoen de knecht welke uitge zonden Was, in de eetzaal en zegde Mej. Brown niet gevonden te hebben, doch vader Panglos, de hovenier, die rond acht ure en half van het dorp terugkeerde, had een rijtuig bemerkt, hetwelk aan den muur van het kerkhof stilhield. De Engelsche dame had de kerk verlaten •en was in het rijtuig gestapt dat in volle vlucht de baan van Fécamp was opgereden. Is zij er vrijwillig ingestapt vroeg Dolorès, die den knecht in de eetzaal had gevolgd werd zij daartoe niet gedwongen? Panglos heeft niets dergelijks gezegd. 't Is oprecht zonderling murmelde de negerin ik versta er geen dem van. Pablo keerde zich naar zijne verloofde Dit verwondert my geenszins, sprak van hare rechten afstand doeten dat zij indien de burgerlijke macht inbreuk wil makeD op de rechten en de onaf hankelykheid der geestelijke mach'., ie: Kerk, in andere woorden, dat zij dan zal buigen voor de wereldlijke macht en lijdelijk onrecht zal laten geschieden en hare onafhankelykheid zal laten kren ken. Neen, dat niet De Kerk moet zoo vrij zijn in hare sfeer, als de Staat in de zijne. De Kerk heeft eene zending te ver vullen zij moet de noodige vrijheid hebben om die te vervullen, en de Staat mag haar niet beletten, dien last te vervullen, De Kerk moet onderwijzen en bestie ren in geestelijke zaken de Staat mag geen beletsel stellen aan dat onderwijs en dat bestier. En dat vergeet de Staat somsof lie ver dat vergeten zij, die de zending der Kerk niet aannemeD, de goddelijke in stelling der Kerk weigeren te erkennen, met den last der Kerk den spot dryven. En als dan de Kerk hare rechten ver dedigt, hare onafhankelykheid eischt, dan schreeuwen die mannen: Overheer sching Overheersching 1 Er is geen spraak van overheer sching, o als iemand zijDe rechten ver dedigt en eischt. Maar de vijanden der Kerk hebben dat woord uitgevonden, om huune plan nen te verbergen en hunne onrechtvaar dige manier van handelen te doen door gaan als rechtmatige manier van ban delen. Het is noodig die princiepen, die waar heden van tijd tot tijd te herinneren het volk laat zich te licht verleiden door woorden. D. O. Wanneer ik zoo alleen in mijn kabinet mijn pijpje zit te rooken en mijn geest teugeloos door heen de wereld dwaalt, dan vliegen mij aller hande gedachten door het hoofd. Nu deuk ik aan de wondervolle na tuur. dan peins ik aan de vergankelijk heid des levens heden overschouw ik de geheele samenleving morgen mis schien zal ik mij ophouden met de duizende verschillige standen of betrek kingen, die haar samenstellen, en zoo gaat het maar altijd toe want het ge dacht rust nooit, vooral als wanneer men in de eenzaamheid zit te mymeren hy. Ik heb u gezegd dat deze bespiedster niet veel waard was. Zy is eene schijnheilige, zegde de markiezin op hare beurt dat zij ga waar zy wil, ik zal om haar geen traan laten. Ik zal Edmond morgen de verdwijning dezer vrouw berichten en, voegde zij erbij, ter- wijl zij Pablo bezag, ik zal hem eene drin gende boodschap afleggen. De kinderen, getroffen door de verdwij ning hunner onderwijzeres, diorven hare verdediging niet meer nemen. Alles komt op ons neer, riep Carmen uit, toen zy zich met Paquita alleen in hare kamer bevond waarlijk, boven dit huis loeit er een ongelukswind. Dien nacht kon niemand op het kasteel IV HET WAS TIJD. Mercutio was een behendig man en had alle stoutmoedigheid aan den dag gelegd om het ontworpen plan te doen gelukken. Eene oude boerin hield de wacht onder het portaal der kerk, een telegram in de hand. Mej. Brown had langen tyd gebeden en toen zij opstond om buiten te gaan, was het op 't kerkhof zeer donker geworden. De boerin aan wie Mercutio de les had voorgespeld, naderde de onderwijzeres. - Hier heb ik voor Mejuffrouw een zeer dringend snelschrift, vermits men mij hier heenzendt om het u te bestellen en men, verwijderd van alle gezelschap, in de onmogelijkheid is zijne overwe gingen en indrukken aan anderen mede Zoo overliep ik onlangs in mijnen geest den toestand van eenige huwe lijken en stelde mij na lang wikken en wegen deze vraag Zouden deze huwe lijken wel waarlijk gelukkig zyn Hebben al die echtelingen dien roos rijken tuin, dit aardsche paradijs, dien oceaan van wellusten wel gevonden, die het bestendig voorwerp waren hunner verwachting, alvorens zij, aan den voet des altaars gezeten, malkaar met tril lend hart en bevende stem het jawoord gaven Lastig viel het mij, zoo niet onmoge lijk, een bepaald antwoord op die vraag te vinden. De eenen schijnen tevreden en bijge volg gelukkig, de anderen, ontevreden en dus ongelukking doch of zij het wezenlijk zijn, weetik niet. Voor sommigen onder hen echter, hoe zeer zij den waren toestand door alle soorten van oogverblindende mid dels trachten to verborgen, bestaat er voor mij geen twijfel. En welke zijn «leze Het zijn de huwe lijken welke mot tusschenkomst van derde personen .makelaars genaamd wer den tot stand gebracht. Huwelijken waar de zucht naar fortuin de hoofdrol had gespeeld en waar de verloofden in den echt zijn getreden, niet zooals de wetten der natuur het vragen,uit liefde, maar uit spekulatie, uit berekening Hoe kau, vroeg ik mij af, de vrede, de eendracht, wederzijdsche verkleefd heid, in een woord, hoe kan daar hot geluk heerschen Ja, als welopgevoede lieden verdragen zy elkaar zooveel als het raenschelijk opzicht hen er toe ver plicht doch geen enkel wolkje mag er aan den gezichteinder van het huisge zin opdagen of onweer breekt los. Im mers, er bestaat geone verdraagzaam heid, geene toegeving. In plaats van naar elkander te verlangen, malkaar bij te staan en het leven te veraange namen, zoekt men zijne genoegens elder», waar men vollen toom geeft aan zijne natuurlijke neigingen tot de ver maken... Anders is het gesteld, dacht ik met de jongelieden dieuitsluitelijk getrouwd zijn, omdat zij elkander geerne zien on samen hun lief en leed willen deelen. Treffen zy het kansje door het huwelijk eenig geld of wat welstand op te doeu, des te beter, doch zij hebben niet gespe- huleerd. De liefde die hen beiden stren gelt is hun schat, hunne kracht, het Do lantaarnen van het rijtuig kwamen juist van pas, opdat Eva den inhoud kon lezen Verwacht u te Fécamp, moet u vol strekt spreken, kom spoedig ik zend u een rijtuig. Guadamina. Er lag niets buitengewoons in het feit dat Concha verlangde hare vriendin te zien. Zekerlyk had zy haar iets belangrijks te zeggen cn zij dierf naar liet kasteel niet komen, wetende dat Pablo er was. En toch, in de huidige omstandigheid kon dit plotseling vertrek buitengewoon schynen en do gasten van het kasteel ergerenEva aarzelde een oogenblik, vooraleer in het rijtuig te stappen maar Fécamp was niet ver, enkel vier mijlen dienden afgelegd. Zy kon binnen de drie uren terug wezen en zij zou een uitvluchtsel zoeken om haar gedrag te verrechtvaardigen. Overigens, zy dacht niet dat de toestand van Jeanne zoo wanhopend was. Mej. Brown nam eindelyk een besluit en zooals Panglos het gezegd had, reed het rijtuig in volle vaart weg. Goede Concha Hoe 2011 zij gelukk'g wezen haar eenige oogenblikken te zien en bij die trouwe en goede vriendin haar gemoed te ontlasten Eva was er reeds over verheugd de af te leggen weg scheen haar lang 1 Het rijtuig was den weg ingeslagen, welke naar deze stad leidt eenige lichten flikkerden in de verte, welhaast zou men er aankomen. Eens de brug overschreden welke naar veiligheidsanker in de barenvolle zee des levens en welke stormen zich ook mogon opdoen, zij blijven pal, versterkt door de edelste der gevoelens, en vol vertrouwen wachten zij de gebeurte nissen af. Zoo zeer ik hen beklaag, die tot den echt besluiten uit geldzucht, uit bereke ning, zoo zeer acht ik diegenen geluk kig, welke het huwelyksbootjo uit loutere liefde intreden. Geene achterdocht, geene vrees, geene onrust teistert hen de eene maakt het geluk uit van den andero Eene zoele zuiderwind drij ft hun dobberend schuitje voort op den stillen oceaan van 't lustig echteloveo. Men weet reeds wat het Fransche radiko-socialistisch gouvernement ge daan heeft om den Godsdienst te ver dringen Katholieke scholen sluiten, kloosterlingen verjagen, de kloosters inpalmen, de priesters hunne jaar wedden ontrek keu,de fondatiën aan slaan, 6DZ. Doch dat schijnt nog Diet voldoende. De Fransche Bisschoppen hebben er de aandacht der ouders op ingeroepen dat men in sommige officiëele scholen niet enkel onzydige, maar vlakaf god- deloozo boeken in de handen der kin deren geeft. Zij hebben aan de ouders herinnert dat het hun plicht is te weigeren hunne kinderen naar dergelijke scholen te zen den, on dat zij het recht hebben, tegen goddelooze boeken verzet aan te teeke nen. en zich ook te verzetten tegen de anti-godsdienstige propaganda welke door do onderwyzers zou kunnen ge pleegd worden. De Fransche geuzen willen het verzot der katholieken beteugelen. Daartoe heeft het Kamerlid Doumer- gue een wetsvoorstel neergelegd, waar- by het aan de ouders verboden wordt verzet aan te teekenen tegen het ge bruik van zulke boeken. Het wordt ook aan de ouders verboden hunne kinderen uit de school te houden omdat er godde looze boeken gebezigd worden, en de Bisschoppen zullen ook de ouders uiet meer mogen verwittigen tegen het ge vaar der troddelooze scholen. Doen zij het, zij zullen eenvoudig voor de rechtbank gedaagd en in het gevang geworpen worden. Het voorstel van den heer Doumergue de statie leidt, zou do koetsier, in plaats van zijne paarden in te toornen, deze nog meer spoed byzetten. Het was ongeveer tien ure en half, uur waarop de groote meerderheid der bewoners de nachtrust hadden gezocht. Geen het minst hotel trof men aan. Het rijtuig bereikte het uiteinde der groote straat van Fécamp. Eva vroeg zich af of de geleider van het gespan zich niet van weg vergist had De onderwijzeres, een weinig ongerust, klopte op de ruit om te vragen of hij dwaalde, maar do man scheen niet te hoo- ren en legde steeds de zweep op do paarden. Het gespan sloeg eene tegenovergestelde richtin? in, zy bemerkte geene woningen meer, alles was volkomen eenzaam. Ditmaal gevoelde Eva erge onrust. Zou men zich van den naam van Concha bediend hebben om haar in eenen valstrik te lokken Had Pablo haar onder de zoo goede vermomming der engelsche onder wijzeres, als zijn slachtoffer herkend Zy verdubbelde hare hulpkreten, toen zy eens klaps voor de ruiten van het portel een houten paneel zag schuiven en vervolgens als het gekras van eenen sleutel op de deuren van het rijtuig hoorde. Men sloot haar dus op, men kende haar.... Er bestond geen twyfel meer. Zy herkende voortaan de hand van hem die voor geen enkele misdaad week. Het is op list van Pablo dat men haai' had weggevoerd. O, dacht zy, ik ben dwaas geweest my zoo te hebben laten vangen Zij trachtte vruchteloos het portel zal binnen kort besproken en onge twijfeld gestemd worden. Het godsdienstig onderwijs zal om zoo te zeggen onmogelyk gemaakt wor den. Het inrichten van scholen voor de kinderen welke vroeger door de kloos terlingen onderwezen werdon, zal meer dan 400 millioen frank aan de Staatskas kosten. Maar wat geeft dat aan de geuzen, als zij maar hunne ontwerpen van ont- kristening kunnen doordrijven Een aardige wereld. De wereld is toch een aardige parochie, zei Boerke Klaas, en de menschen zyn vol gebre ken Ge vindt er die Zoo valsch zijn als een kat. Zoo nijdig als een hond, Zoo dwaas als oen kieken, Zoo dom als een kalf, Zoo koppig als een ezel, Zoo lekker als een geit, Zoo hoovaardig als een pauw, Zoo klapziek als een spreeuw, Zoo gulzig als eeu zwyn, Zoo wreed als een tijger, Zoo roofzuchtig als een gier, Zoo venijnig als een slang, Zeo ruw als een beer, Zoo leelijk als een duivel. En nochtans, antwoordde zyne vrouw, vindt men ook menschen die Zoo voorzichtig zyn als een serpent, Zoo eenvoudig als een duif, Zoo moedig als een leeuw, Zoo snel als een haas, Zoo beleefd als een hondeken, Zoo neerstig als een bietje, Zoo slim als een vos, Zoo zuiver als een zwaan, Zoo zacht als een lam, Zoo schoon als een engel DAT MEN TE BRUSSEL geen honger of dorst hoeft te lydeo als men maar centen op zak heeft, is bewezen, immers men vindt te Brussel 68 hotels, 163 re staurants of spijshuizen, 99 cafés, 223 logementhuizen, 2520 herbergen tauher- ges), samen 3068 huizen waar men drank verkoopt, waarvan 2060 waar men alKolische dranken kan bekomen on 288 waar men er geen verkoopt. Er is te B^u^ol dus kans genoeg om ge- spysd of gelrifd te worden. Als men naar de hoofdstad gaat moet men voor zyn knapzak niet bezorgd zijn, maar wel voor zyn geldbeugeltje. te openen, dit geval was voorzien, het hout bood weerstand on Mej. Brown bleef in de diepste duisternis opgesloten. Nog altyd rolde het rytuig voort. Waar voerde men Eva O, zeker zou men het met haar zoo gemakkelijk niet hebben als eertijds te St Domingo. Zjj bevond zich in Frankryk, zy zou zich verdedigen. Twee uren had men Fécamp verlaten, als de paarden plotseling stilhielden aan den inkom van een klein dorp op den weg van Havre het portel word geopend en een man bood beleefd de hand aan de reizigster om haar te helpen afstappen. Die man was niemand anders dan Mercutio. Eva herkende hem en slaakte een gil. Vrees niet, myne lieve dame, zegde, hij, op zachten toon ik koester niet het minste slecht inzicht jegens uwen persoon, Wy zijn ie St-Martin-du bois, by een oud scheepskapitein, een braven man, een mijner goede kennissen wy zullen er op ons gemak over de kleine zaak kunneD spreken, waarvoor ik zoovry geweest ben u hier te brengen. Ellendeling Wat wilt gy van mij Wat kan men van u en uwen meester ver wachten, dien man goed om vrouwen op te sluiten, met het duel hunne goederen te bemachtigen Aïe dacht Mercutio, de kleme Hen drik heeft dit afgeluisterd en overgebriefd. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1