Militaire vraagstuk. Tot bescherming der vogelen. Rechterlijke kronijk. De Koningin der Modenbladen Wie een abonne ment op De Dender- bode neeml voor 't jaar 1910, zal het blad van heden af ontvangen. Leest en verspreidt De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. f Sterfgeval. ;"7Zd,1od: Kwartet Blockx. Katholieke Volkskring Sint-Martinuskerk. Nieuwe Vlaamsclje Illustratie Allerhande nieuws. De politiek in het leger. Een soldaat, die op den doortocht eener pro cessie, by het voorbijgaan van een Eriester, k bas la calotte - geroepen ad en daarvoor vervolgd werd, is door den krijgsraad van Henegouw vrijge sproken, onder voorwendsel dat hij aldus enkel zijne politieke denkwijze heeft willen doen -kennen. Beproef het maar eens k bas la po lice - te roepen, in tegenwoordigheid van een policieman, of «i bas l'arméo voor een officier, en de wet zal in al hare strengheid toegepast worden. Hebben de officiers van den krijgs raad van Henegouw dan niet begrepen dat zij door hunne beslissing de soldaten aanzetten tot de ergste onbeschoftheden 't Zijn schoone lessen, die zij geven. NIEUWE KOGELS. Eene uit vinding, welke opschudding zal ver wekken, is deze van een nieuw slach kogels, die niet dooden of niet kwetsen, maar enkel de getroffenen bedwelmen en doen in slaap vallen voor min ot meer langen tyd, zelfs tot een jaar. De nieuwe kogel is in kurk als hy treft, verwekt hij eene bluts, maar ver spreidt tezelfdertijd een gaz welke het slachtoffer in slaap dompelt. Dat ware puik in den oorlog niets zou beletten dat men voortvechte tot dat er maar één meer overblijft die niet in slaap geschoten is die zou natuur lijk de overwinnaar zijn. Al de anderen zou men eenvoudig naar hun huis voe ren, en als ze zouden ontwaken, zou de vrede hersteld zyn. Maar als men nu eens soortgelijke kanonballen maakte en zoo gansche steden in slaap schoot of indien men bij middel van vliegmachienen derge lijke houwitsers ging uitstrooien en een heel land deed slapen Gaan we terug naar den tijd van Duizend en eenen Nacht Die uitvinders, hé Haring en brood Leiden heeft geen nood Die historische uitroep uit den tijd van burgemeester Van der Werff schijnt zich dit jaar opnieuw te zullen verwezenlijken. Niet alleen vertoont het brood nijging om af te slaan,maar er zijn in de Noord zee zulke talrijke scholen haring op weg naar onze kusten, dat er eene ware overvloed zal zijn. Geen nood dus Het schijnt meer en meer zeker dat men op weg is om tusscheu de ver- scbillige fraktiën der rechterzijde en het ministerie tot een akkoord te gera ken. Dat akkoord zou op de volgende grondslagen berusten 1° De afschaffing van de plaatsvervan ging in tijd van oorlog degenen die zich laten vervangen, zouden niettemin verplicht zijn het militair onderricht te ontvangen, dus zouden ze voor eenigen tijd, twee of drie maanden, moeten binnengaan. 't Is het stelsel Werner de Merode. 2° De lichting zou jaarlijks door de Kamers gestemd en vastgesteld worden op 16 duizend man, vrijwilligers inbe grepen, De wezenlijke verhooging zou dus 900 man bedragen. 3° De vermindering van den diensttijd zou van zelfs door de wet ingevoerd worden volgens het ontwerp van het Gouvernement, Het ware natuurlijk beter dat dan iets dat slechter is. Het is noodig dat de eendracht in de rechterzijde hersteld worde en dat de militaire kwestie door de rechterzijde worde opgelost. Om tot dien uitslag te komen, moet men zich eenige opofferingen getroosten, doch de wet, zoo gestemd, zal toch eene nieuwe overwinning zijn der militaristen en een groote stap naar den algemeene dienst. In het Ministerie van Landbouw bereidt men thans bet hoogst noodig ontwerp om het vogelvangen gedurende twee en wel licht nog meerjaren te verbieden. Dezo maatregel zal uiterst welkom zyn. Om het genoegen der vogelvangers, die telken jare talrijker worden, en voortdu rend verbeterd getuig aanwendon, worden elk jaar duizenden insektenetende vogels vernield. Intusschon groeien de vijanden van den landbouw en van de houtteelt, de insekten, op schrikwekkende wijze aan. Onze fruit bommen worden kaal geknaagd, ons fruit wordt vernield, onze groenten worden af- gevreten, onze veldgewassen worden jaar lijks door allerlei insekten overvallen en erg beschadigd, onze hoornen, wymen en kaphout worden kaal geknaagd en de bos- schen lyden telken jare meer en meer door allerlei schadelijke insekten, terwijl ook onze huisdieren en ook de mensch zolf voortdurend meer last krijgen van allerlei ongedierte. Dagbladen en personen klagen voortdu rend o7er de onzaglijke schade aan al di verschillige takken van den landbouw be rokkend door het zoogezegd venyn en weten geen raad voor de verdelging van de kwaal. De opgegeven bestrijdingsmiddelen zyn in zich zelf wel goed, doch kunnen niet loeltreffend toegepast worden, dan tegen onberekenbaren arbeid en gelduitgave. Een middel is werkelijk afdoende de vogelen. De vogelen alleen kunnen het evenwicht herstellen. Zy vliegen van bosch tot veld, .•an tak tot planthun scherpe blik ont waart den vijand in den donkersten schuil hoek hunne vraatzucht laat hun toe hon derden insekten per dag te verobboren. Zy ;^gn by uitstek de insektenweerders. De onderwijzers hebben schoon te praten tot de leerlingen ever het beschermen der nuttige vogelen en de schooljeugd mag dan ook al een vogelnestje eerbiedigen, in den herfst.komen op enkele dagen al die lieve, nuttige dieren in de netten der vogel vangers terecht. In de statie van Beveren-Waas werden op zekeren dag niet minder dan 1100 kil. gedoode vogelen verzonden. Intusschen worden in sommige plaatsen van het Waasland, onder meer gansche wymenvelden kaalgeknaagd door het zwarte vliegje waardoor duizenden franken schade veroorzaakt worden. Elders zyn het de Wetteraartjes of andere insekten, die ontzaglyke verliezen aan den landbouw berokkenen. Het verbod van het vogelvangen zal den landbouw hoogst nuttig zijn, en tevens zullen de lieve vogelen de landelykc schoonheid verhoogen. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Diefte en poging tot omkooping. - De policieagenten De Waele en Wauters, ontmoetten 's nachts in de Violetstraat, te Aalst, Frans Collin, met een groot pak op de schouders. De agenten vonden in het pak drie koperen presseplaten. Hy bekende die met Livien De Cock en Hendrik Silon in de siroopfabriekLeClercq gestolen te hebben. De gestolen platen hadden eene waarde van 400 fr. Collin krijgt 7 maand en 26 fr. boet Livien De Cock en Hendrik Silon, krijgen ieder negen maand en 50 fr. boet. Allen met onmiddellijke aanhouding. Konijnendiefte. - Jozef De Wolf, werkman te Herdersem, heeft 's nachts van Louis De Meersman, te Moorse], 8 konijnen gestolen. Hij krijgt bij verstek 1 maand gevang en 26 fr. boet en moet aan don bestolene de konynen vergoeden. behoort in iedere familie. Ook in 't fransch te bekomen La Iteine des Modi-s, prys per jaar 6 fr. met do post fr. 6,50. Proefnummers tegen fr. 0,30 in postzegels. Pp|\A Verleden Zondag hebben r wij de gelegenheid gehad in onze gemeente eene voordracht by te wonen over de zoo nuttige instelling van den Onderlingen Bijstand en over hare verdere uitbreiding door de Her verzeke ringskas Een talrijk publiek, vereerd door de tegenwoordigheid der hoeren van het be stuur onzer maatschappij, was op die ver gadering aanwezig. I e heer Romaan Moyersoen, zoo wel bekend op maatschap pelijk gebied door de bevolking van ons Arrondissement, drukte aan op de nood wendigheid van vooruitzicht bij onze lan delijke werklieden, die, gelijk het tegen woordig meestal geschiedt, te zorgen hebben niet alleen voor zichzelven, maar zeer dik wijls voor vrouw en kinderen Daarover ging de spreker voort: zoolang de man, die wij veronderstellen werkzaam en oppassend te zijn, het loon van zijn dagclijksch werk naar huis kan brengen, hoeft men niet te vreezen voor gebrek en noodwendigheden; doch hoe dikwijls zien wij niet dat langdurige en somtijds pijnlijke ziekten of onbekwaamheden tot het werk den man verpl chten thuis te blyven. Hoe zal hij in dit geval zich zeiven en zijn huis gezin van de ellende en van den ondergang bevrijden Daarin heeft onze katholieke rsgeering voorzien met benevens zooveel andere verdienstelijke inrichtingen ten voordeele der geringen, ook de maatschap pijen van Onderlingen Bijstand in te richten. Voor eene geringe wekelijksche bijdrage van 15 centiemen, ontvangen de leden onzer maatschappij, in geval van onbekwaamheid tot het werk, 1 frank daags onderstand gedurende de volgende drie maanden, benevens de kosten van genees heer en geneesmiddelen die hun niet wor den aangerekend. Dit is eigenlyk den onderstand gelijk hy hier en bijna overal wordt toegestaan door den Onderlingen By stand. Doch hoe dikwijls valt het niet voor dat de ziekte afneemt, terwyl noch tans de onbekwaamheid tot het werk blyft voortduren Wat gedaan in zulk geval Waar het noodige geld gaan halen om de kosten te dekken Om in die verdere uitgaven te voorzien kan er eene bijkas gesticht worden die men noemt de Herverzekeringskas en die eene soort van afdeeling is tot verdere uitbreiding der gelden door de maatschap pijen van Onderlingen Bustand ver leend. 't Is over dit laatste punt dat de heer R. Moyersoen bijzonder gehandeld hesft omdat wij te zamen met hem die Heryer- zekeringskas wenschen te zien groeien en bloeien in Erpe. Door eene bijdrage van 5 centiemen meer per week, dat is 20 cen tiemen in plaats van 15 centiemen, krijgt ieder lid recht op onderstand van 1 frank per dag, niet alleen gedurende de eerste drie maanden, maar bovendien gedurende de drie volgende maanden en meer nog, zoolang de onbekwaamheid tot werken voortduurt, al ware dit tot den ouderdom van 65 jaren. De kosten van geneesheer en geneesmiddelen nog eens worden niet ge rekend en zyn begrepen in die bijdrage van 20 centiemen per week. Welke werk man, hoe gering ook zijn dagloon weze, hoe talrijk zijn huisgezin ook zy, kan niet 20 centiemen per week overhouden om ellenden en droefheid tegen te houden, wanneer ziekten en krankheden zijne krach ten ontnemen Mochten alle vooruitziende werklieden van Erpe dit wel begrijpen en zich in zoo groot getal en moer nog doen inschrijven als zij de vergadering van Zondag hebben bijgewoond. O. P. Maatschappij Het Keerhof GENT. Internationale Tentoonstelling; van VOGELTKELT van 27, 28 en 29 November. Op aandringen van verschillige liefheb bers. heeft het Komiteit de sluiting der inschrijvingen verschoven tot 15" dezer. Yan nu af aan is den bijval dezer merk waardige Tentoonstelling verzekerd. Bui tengewoon is het getal loten welke reeds zyn ingeschreven en met deze die noch te verwachten zyn zullen zy een getal uitbren gen, welke de verwondering van iedereen zal verwekken. Men zende zijne inschrijvingen, VOOR 15 dezer aan den Schrijver, den heer Ach. Hetndrickx, te Gentbrugge. vruchtig overleden in den gezegenden ouderdom van omtrent 86 jaren, den eer- zamen heer Seraflen-Augustien Ver- lynde, Eerevrederochter des Kantons van Aalst, Oudprovinciaal Raadslid van leper, Ridder der Leopoldsorde, vereerd met het Burgerlijk Eerekruis van 1" klas. De achtbare overledeno was algemeen geacht om zyne strenge rechtschapenheid, onbaatzuchtigheid en rechtvaardigheid in 't uitoefenen van zijn ambt. H. R. I. Y. Non multa, sed multum, zegden de Ouden. Multa et multum Yeel en goed zegt het Davidsfonds. Eene heele reeks Feesten en Voordrach ten worden op touw gezet, en, om te be ginnen, iets grootsch, iels wat men in Aalst nog nooit te hooren kreeg, een concert door het Kwartet Blockx van Antwerpen. Wy gaan hier vier jonge artisten hooren, door J. Blockx gekunsteld en geschaafd, op den leest van den grooten meester ge schoeid, vier mannen, die li" 1 het Vlaam- sche land door en sedert twee j ar. roem en bewondering oogsten. Op het programma Van Beethoven, Haydn en Mendelsohn. De drie groote meesters en door zulke mannen vertolkt Geheel de stad zal er zijn. Toekomende week, meor daarover. STAD AALST. Koninklijke Maat schappij van Harmonie Al Groeijend' Bloe\}endy Het B( sturend Komiteit heeft de eer te berichten dat het FEEST VAN SINTE CECILIA, dees jaar zal gevierd worden den Zondag, 28 November aanstaande. Om 11 uren, zal het Muziekkorps de H. Mis bijwonen in Sint-Martinuskerk. Bijeenkomst om 10 '/t uren het Lokaal. Het Korps zal onder 't spelen van e Pas-Redoublés zich ter Kerk begeven, vergezeld van 't Komiteit en der Eereleden (De Werkende Leden in Groote Kleedij.) Na de Mis, zullen de volgende Muziek stukken uitgevoerd worden, onder de leiding van den heer René Lenssens, in de Groote Feestzaal van 't Stadhuis 1° Richard III, ouv. par Paül Gilson 2* Airs de Ballets d Hamlet, arr. par G. Parès, Ambroise Thomas. Het publick wordt tot deze uitvoering gratis toegestaen. Oudleerlingenbond van Sint- Martensgesticht. De Tooneelafdeeling In liefde bloeiend, zal op Zondag 5 December, haar jaarlijksch Tooneelkundig en Muziekaal Avondfeest geven. Bloedgeld en Advokatenrekeningen hebben verleden jaar, het talrijk en uitge lezen Publiek, beurtelings edel ontroerd en hartelijk verlustigd. Dit jaar wederom zullen de moedige tooneelspelers een zeer boeiend drama en een allergeestigst blijspel opvoeren. In de korte tusschenpoozen zullen prach tige muziekstukken het feest opluisteren. Een volledig programma zal eerlang ver schijnen. Sint-Jozel /lalst. Zondag 14 November, om 4 1/2 u., Algh mbenb herhaling van het aanstaande Toonkelfeest, voor de jongelingen van Zondagschool «n Patronage. Zondag 21 November, om 4 1/2 u., Vbr- makslijk Toonbklfeest door de leden van den Tooneelbond Langs om beter met de medewerking der Fanfaar Wil len is Kunne» Beroemd Blijspel it d> ij bedrijven. Zondag 28 Novemberom 4 1/2 u., Lustig Avondfeest, aan de Ouders en Bloedver wanten der leden van don Volkskring, Turnclub, Fanfaar, Zondagschool en Pa tronage kosteloos aangeboden. Zondag 5 December, om 5 1/2 u., Laatste Verplichtende Vergadering der leden van den Volkskring. Zondag, 14 November, zal plaats hebben de jaarlijksche Gedurige Aanbidding. Om 4 uren plechtig Lof met Sermoen, door den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Dc Groote, Doctor in Letterkunde en Superior van het Bisschoppelijk Collegie te Sint- Nicolaas. De volgende brief werd door den heer Minister van Nijverheid en Arbeid, aan Mijnheer Romaan Moyersoen, Schepen en Voorzitter van het Beschermingscomiteil gezonden. Brussel, 9 November 1909. Heer Voorzitter, In gevolge uw brief van 27 October 1909, heb ik de eer U to laten weten dat de ouderlingen, in 1843, geboren bij uitzon dering, hunne aanvraag dit jaar nog mogen indienen, ten einde do toelage van 65 frank, voor 1909 te genieten. Aanvaard, heer Voorzitter, de verzeke ring myner volkomene achting. Namens de Minister, de algemeene Bestuurder, (Get.) Dubois. N. B. Do werklieden die dus by ver getenheid of vergissing hunne aanvraag niet deden mogen zich wenden tot het Bu reel der Werkbeurs, ten Stadhuize, te rekenen van 16 Nov. tot 20 Nov aanst. Al. WOE8TK. schryft Pie Daens, valt en ligt fn d'ecnzaamlieid, verlaten door elk in de Kamer, nauwe lijks 5 a 7 leden omringen hem, hij is poli- tiekerwyze gesproken den kop afgekapt en zelfs De Denderbode zoekt hem te ver laten, schryft geen letter om Woeste te verdedigen, geen letter over de werksta king Viscose. Af. Woeste verded'gen tegen wie? Wij weten dat M. WOESTE ondanks alles wat er voorviel in de hoogore poli tieke sferen geëerd en geacht wordt, ter wijl met u, Groene Pie, ter Volkskamer reeds meer dan eens de vyf minuten werden gehoudon of 't jilleken vertoond, getuige de zaak der rosette van 't Leopoldsorde. Af. Woeste verdedigen tegen wie? Is 't tegen u, Groene Pie Neen, neen, man Wij zullen ons wel wachten de beleediging, de laffe logens, de vuige lasteringen te beantwoorden die den eenen of anderen verachtelijken groenen schavuit den heer Woeste achterna roept Begrepen Wat de werkstaking-Viscose betreft g'hebt ze zoodanig wel beridderd, dat men door uwe schuld 't fabriek heeft gesloten voor onbepaaldcn tijd en al dezen die naar tl hebben geluisterd op den dool zijn ge raakt ZOO JUIST IS VERSCHENEN het nieuwe nummer van de dat bij ons verkrijgbaar is tegen den ZEER LAGEN PRIJS van fr. 0,90 per 3 maanden, (per post fr. 1,20. Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden groot formaat, en bevat 54 Illustratiën en (Portretten. De Nieuw VI. Illustratie geeft deze weck op de voorbladzyde eene afbeelding van ded moord op vorst Ito in de static van Cbarbin en een portret van zijne familie een foto van het huldeblyk aan den afge treden directeur-generaal van den land bouw H. J. Lovink eenige foto's op luchtscheepvaartgebied een foto van het monument van Hasselt, te Warnsveld twee foto's van de gezonken Bredasche boot te Rotterdam een aantal portretten van bekende persoonlijkheden, enz. enz. Ten slotte eenige bladzijden boeiende lezing en puzzles. Pimio. Leg piano, solf. sér méthode conserv. par Dame dipl- S'adres. ser Place des Fabriques, 15, Alost. AALST. Ongeval. morgend kwam do voerman der stokerij Lion D'or, met zyn wagen met twee paar den bespannen in dc Drij Sleutelstraat gereden. Door een ongelukkig toeval ge raakte do 8jarige Stanislas Temmermans onder het achterwiel en werd den voet gansch afgereden. De knaap heeft de eerste zorgen bekomen van Dr Daelman en is daarna tor verpleging naar het hospitaal overgebrachtZijn toestand is zorgwek kend. Anlat ei' omliggende koopt uwo SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. AALST. Messteek. Maandag morgend speelden de werklieden Florent Maes, 27 jaar, wonende Mooselbaan, en J. Temmerman, 18 jaar, wonende Terlinde, beiden werkende in de Vellenfabriek op den Tragel, onder elkander. Temmerman schoot opeens in gramschap en bracht zijnen maat met een mes eene gevaarlijke wonde toe. Dr Grégoire heeft de wonde verzorgd, en Maes daarna overgebracht naar zyne woning. Do dader is aangehouden Diefstal. Zondag nacht heeft men bij Ed. Van de Spiegel, landbouwer, te Aalst, Kerrebroeckstraat, een konyn en ander voorwerpon gestolen. Dc policie denkt op het spoor de dieven te zyn. Erpe. De dieven die in de kerk binnen braken hebben al de offerblokken opengebroken en den inhoud geroofd en verders is er niets verdwenen. Tegenstrij dig aan 't gerucht dat hier werd verspreid, is er geen enkel der H. Vaten verdwenen, omdat de dieven de jjzerenkast waarin die Vaten geborgen waren niet hebben kunnen openen. Indien gy een schoone keus wil, hebben van Gordijnen, Stors, Brise-vues, Tapijten enz., en in vertrouwen koopen, wendt u tot het huis Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. LEDE. Laffe diefstal. Maan dag morgend stelden de 14 stielmannen vast dat uit de bergplaats op het werk van M. F. Fransen, ondernemer te Lede, al het gereedschap gestolen was van de met sers, plafonneerders en schrijnwerkers. De veertien werklieden konden niet aan den arbeid gaan alvorens zich nieuw gereed schap aangeschaft te hebben. De policie heeft een onderzoek ingesteld. - Moord te Ninove. Een landbou wer vond Maandag op den steenweg tus- schen Ninove en Oetingen het lijk van eenen man, die door schoten met een vuur wapen was gedood. Niemand kent hem, Men denkt dat hier een moord uit wraak is gepleegd. Dierentemmer aangevallen door zijnen tijger. Iedereen kent Henrick- sen, den dierentemmer, die een tiental dagen geleden in den Cirkus, te Gent, met zijne gevaarlyke tijgers zulke stoute toeren deed. Van Gent trok Henricksen naar het Zomerpaleis to Brussel. Dinsdagavond, by het begin zijner vrr- tooning aldaar, werd de temmer door een zijner gevaarlijke roofdieren omgeworpen, en den arm opengereten door den machti gen klauw van den tyger. Een algemeene kreet van schrik weerklonk door de zaal. Gelukkiglijk kon Henricksen vlug recht- springen en buiten de kooi gereken. Het bloed vloeide overvloedig uit de verschil lige diepe wonden. Hy deed den arm haastig verbinden en kwam in de kooi terug en gaf de vertooning voort, tot de toeschou wers riepen, dat het genoeg was. Een ander bewijs. De genezin- gon door de Foster Pillen voor de Nieren verkregen zijn allen gemakkelijk om na te zien, en de menschen, die zich de moeite geven zich door hun eigen te overtuigen zijn altijd getroffen door de warme dank betuigingen, die do zieken, door dit middel genezen, aan don dag leggen zulks ver klaart zich zeer natuurlyk door het feit dat, daar zij hunne verklaring niet verkocht, doch alleen uit zuiveren dank voor ons aller welzijn gegeven hebben, gevoelen die menschen hoogenaan d geene moeilijkheid de waarheid te bekennen. Dc hiervolgende verklaring verandert in niets aandien regel. In Augustus 1907 bekende ons M. L. Spaens, 55, Pieter Coeckestraat, te Aalst Ik ben gelukkig te mogen bevestigen dat ik genezen bleef, dank aan de Foster Pillen voor do Nieren, welke ik drie jaar geleden gebruikte. Sinds voelde ik nooit meer de minste pijn. Nochtans alvorens die pillen te nemenleed ik sedert lang aan vreese- lijke nierpjjnen, ik kon niet meer buigen of bukken voor wat het ook zy, myn water was troebel, ik had den eetlust gansch verloren, ik verkwijnde van dag tot dag en werd wanhopig, totdat ik mijne toevlucht tot de Foster Pillen voor de Nieren nam, verkocht in de Apotheek De Valkeneer en gij kent den uitslag, na drie dagen was ik gansch verlicht, na 8 dagen gansch en vol komen hersteld. Sinds voelde ik nooit meer nierpijn, mijn water is steeds regelmatig, ik buk en kom wederrecht zonder te lijden, in een woord ik geniet de beste gezondheid. Ook is mijne dankbaarheid voor die goede Foster Pillen grenzeloos en om de nierly- ders te helpen veroorloof ik U volgaarne myne genezing bekend te maken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Eugel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 21. De spoorwegdie ven van rond Brussel spannen de kroon. Daar zyn die van Ant werpen niet tegen opgewassen. Naby Vorst deden zy te midden van het veld een goe deren trein stilstaan door het signaal te draaien en, terwyl de aandacht van het per8onneel gevestigd was op mogelijke hinderpalen, klommen de dieven op den trein, wierpen de koopwaren van de wa gons en draaiden toen weer het signaal op veilig zoodat de trein kon doorrijden. Recept om niet ziek te zyn en te vermijden de gewone ODgemakken (ver stoptheid, maagpijnen, draaiingen, schele hoofdpijn, logheid, enz.) Geen overdaad doen ou zich van tijd tot tijd het lichaam zuiveren met de Pil van Dr Walthéry. 1 fr. de doos. Een jong huwelijk. Wanneer wy zeggen \jong huwelijk, dan bedoelen wij onlangs getrouwde echtgenooten. Jong van jaren zijn zij echter niet, want zij waren 60 toen zij trouwden. C. was weduwnaar, en zy, D. genaamd, weduwe. Zij openden een kruidenierswinkel te Sint-Jans-Molenbeek. Zy kwamen niet goed overeen en de man verliet eindelijk de echtelijke woning. Woensdag avond bood C... zich aan by zyne vrouw en eischte zijne kleederen. Hy werd vriendelijk ontvangen en naar eene kamer op de tweede verdieping geleid doch nauwelyks had de vrouw de deur ge sloten of zy beleedigde den man, bedreigde hem en loste inderdaad een revolverschot op hem. C. viel achterover en verloor stroomen bloede. Medehuurders, die de losbranding ge hoord hadden, snelden toe en de policie werd verwittigd. M. Gilbert, adjunkt, verscheen weldra met een dokter op het tooneel der misdaad De geneesheer beBtatigde dat de rechterlong door den kogel werd doorboord. Hij ver zette er zich derhalve tegen, dat de ge kwetste, wiens toestand hy zeer gevaarlyk oordeelde, naar het gasthuis werd ver voerd. De daderes werd aangehouden en ter beschikking van den heer procureur des konings gesteld. M. De Laruwière, onder zoeksrechter, opende een onderzoek ter plaat van het familiedrama. Hy kon den gekwetste niet ondervragen. Later. Volgens later uit de onder vraging van de plichtige en het slachtoffer is gebleken, moet C. waarlijk niet op een bed van rozen hebben geslapen. Het onhebbelijk karakter van zyne vrouw had hem de deur uitgejaagd, doch, toén hy terugkwam om eenige kleeren en andere voorwerpen te halen, die hem persoonlijk toehoorden, zegde de vrouw Gij zijt er uit en gij blijft er uit. Maar daar C. nog voort naderde, dreigde de vrouw hem met den dood. Schiet dan! riep de mas, zyn vest openend en ziende dat zy inderdaad een revolver in de hand had. Men weet het overige. O IV C Einde van seizoen rrnilVCJ. Verkoop eener groote keus nieuwe PLANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waar borg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Ne- derkouter, 32, dicht by het Paleis van Ju8ticie. Dinsdag nacht kwam te Wemmei, de landbouwer Van Veebroeck, een onverbe terlijke dronkaard, wonende Rasselstraat, als naar gewoonte, dronken te huis. Van Veebroeck nam in de keuken eone petroolkan en goot den inhoud in de schuur uit. Daarna sloot hij zijne vrouw, zijne twee kinderen en zijne schoonmoeder in hunne kamers op, stak het vuur aan de schuur en vertrok. De vlammen werden spoedig door de geburen bemerkt, die er in gelukten de slachtoffers van den dronkaard te redden. De schurk werd aangehouden. Na zyne roes uitgeslapen te hebben, bekende hy dat hy zich van zyne huisgenooten had willen ontmaken. Van Veebroeck is opge sloten. OrkO'onacf f Gij allen die hoest, oud uPecFdai en jong, wilt go u spoedig en volkomentlijk genezen, wilt ge bronchiet of tering vermijden, neemt zon der uitstel den borstsiroop Depratere. Dui- zendo en duizende menschen verklaren openbaarlijk dat Siroop Depratere de ware goede borstremedie is, ja de beste die be staat, maar opgelet, weigert alle namaak sels. Prijs 2 franken de groote flosch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook tc Aalst by do apothekers De Valkeneer en Callebaut. Dinsdag avond, rond 6 1/4 ure, ont stond te Gullegem, brand in de groote 8toomzwingelarij van M. Karei Baekelandt, vlashandelaar, staande langs den steenweg naar Bissegem. Aanstonds werd het alarm gegeven, terwyl de werklieden ijlings moesten vluch ten. De pompiers waren spoedig ter plaats en vielen moedig het vuur aan, maar do brand had reeds zulke groote uitbreiding genomen dat zy zich moesten bepalen met de machienkamer, de vlaskamer en de nabystaande vlasschuur, welke opgepropt was mot ruw vlas, to vrijwaren. Van de stoomzwingelarij met al wat zy bevatte, \s mets gered geworden. Er werk ten omtrent 50 werklieden in. Men vermoedt kwaadwilligheid, want de brand is ontstaan in een gebouw palende aan de fabriek, waar de klodden in be waard worden Dat gebouw komt met eene deur in do zwingelary, cn was gesloten, en daar wordt nooit vuur in gemaakt. De schade wordt geraamd op 20.000 fr. Er bestaat verzekering. Het parket wordt verwacht. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louisk-Marib, - te verkrijgen by O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Naby het stadje Theux, in de ge meente La Roid, ontstond een gevecht tijdens eene dansparty. Zekere Colson noodigde de dochter van de zaalhoudster ten dans, maar eens den dans gedaan, weigerde hy de 5 centiemen taks te betalen. De muzikant werd kwaad en Colson, dit euvel opnemend, viel den speelman te lijve. Een andere danser trok party voor de muzikant en een derde voor Colson. Deze laatste trok nu een mes en stak den verde diger van den muzikant tweemaal in het hoofd, zoodat deze bloedend neerviel, en in het gasthuis, waarheen hij gebracht werd, weldra stierf. Wij berichten aan onze lezers dat de suikery peen F.-C. JACOBS de beste zijn welke in Aalst en omliggende gemeen ten verkocht worden. Den 30 Oktober kreeg het huis Paul Delmasure, Kollegestraat, te Roubaix, eenen wissel te betalen van fr. 27,012.76 komende van het huis Fontaine, gebroe ders, wollenwasschery, te Ellezele, by Ronse, waarmede M. Delmasure, geene zaken doet. Deze wissel was betaald ge worden door de Bank Joire, van Doornyk, dank aan het nagemaakt handteeken van M. Delmasure. Deze nijveraar schreef aan de Bank Joire, die antwoordde dat deze wissel niet de eenige was, dat er nog een bestond v&n 24,948.70 fr. tegen einde November en 14,726,70 fr. tegen* einde December. De Bank was dus bedrogen. M. Delmasure legde eene klacht neder bij den prokureur des Konings te Doornik. Het huis Fontaine verwittigd zynde, haastte zich de 27,912.75 fr. aan de Bank Joire van Doornyk terug te betalen. Het schijnt dat nog andere valsche wis sels van dezelfde bron uitgaande, tot het beloop van 40,000 fr. in omloop gebracht zyn cn verhandeld werden door de Comp- toir d'Escompte Tan Ronse.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2