BV Wie een abonne ment op a De Dender- bode> neemt voor 't jaar 1910, zal het blad van heden af ontvangen. Leest en verspreidt De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. EEN EN AIXDEIl. Allerhande nieuws. Holland. Slaaprozen. In sommige streken op den buiten, ziet men in vele hoven, een beddeken slaaprozen, ook heul- bloemen, heulhuisjes of bol huisjes en maankoppen genoemd. De zaadkoppen worden zorgvuldig opgegaard en men benuttigt ze om de kleine kinderen, die niet wel te pas zijn te doen slapen. Vandaar den naam slaaprozen Vele moeders meenen dat alles wel is als zy hunne kleine kinderen kunnen in slaap krijgen. Dat is nochtans gansch verkeerd. Indien de kinderen ziek of ongesteld zijn, schreien en niet kunnen slapen, dan geneest men ze niet met eenen slaap drank toe te dienen. Als de ontsteltenis niet overgaat, dan is het noodig den geneesheer te raad plegen. Honderden kinderen sterven jaarlijks omdat men den geneesheer niet of te laat geroepen heeft. Wat het toedienen van slaaprozen betreft het is altijk noodlottig en ge vaarlijk, zoowel voor gezonde als onge stelde kinderen. De slaaprozen bevatten een soort van opium dat een langzaam vergift is, en verderfelijk werkt op de verstandelijke ontwikkeling der kinderen. Deze, welke veel slaaprozen gedron ken hebben, blijven dom, leeren moei lijk, en worden verstekelingen in de maatschappij. Het toedienen van slaaprozen kan zelfs den dood tengevolge hebben. Vele moeders geven hunne kleine kinderen slaaprozen opdat deze langer zouden slapen en zij rustiger aan hunne bezigheden zouden kunnen voortgaan. Zij denken niet dat zij alzoo hunne lie velingen het onherstelbaarate kwaad berokkenen. Hopen wij dat degenen die dat zullen lezen geene slaaprozen meer zullen be zigen. Wie ons niet gelooft raadplege eens zijnen geneesheer. Kleine Burgerij. De Bond tot ver dediging der Burgersbelangon heeft Zondag te Brussel eene vergadering ge houden van al do aangesloten vereeni- gingen. Vijf nieuwe groepen, van Antwerpen, Hal en Mechelen, hebben zich bij den bond aangesloten. Er werden eenige wijzigingen aan de stand regels gestemd, onder andere eeni ge, waardoor de naam veranderd werd in Nationale Bond der Kleine Burgerij, De vergadering besprak vervolgens de middelen tot verwezenlijking der wenschen in het congres van St-Niko- laas gestemd, tot stichting van syndi- katen voor kleine mekanieken men besprak de kwestie der verzekeringen, der werkcontracten, der leerlingen- secretariaten, der verzekeringen van patroons tegen werkstaKingen, enz. Een comiteit zal worden gevormd voor het houden van een congres in 1910 te Brussel. In zitting van Februari zal de dagorde voor dit congres worden opgemaakt Erge hoefslag. Zaterdag avond kwam de voermansgaBt Theofiel Nimmc- geers, wonende Kerrebroeck, werkende in de Weverij, firma Van Ghyseghem,Dender- mondsche baan, te huis met zijn paard. Bij het voederen kreeg Nimmegeers, eenen ergen hoefslag in de zijde. De geneeskundige verzorging ter plaats, werd hij naar zijne woning overgebracht. Bericht. Voor 't geval dat uw apotheker u de yzerhoudcnde Pil Raphael niet zou leveren kunnen, de remedie bij uitmuntendheid tegen de bloedloosheid, do uitputting, de hartkloppingen, de opge blazenheid onz. wendt u tot den algemee- nen depositaris Léon Pirard, Verviers. Fr. 1,75 de doos. 8. Aalst. Goede vangst. Zater dag avond, om 10 uren, hebben de policie- agenten Buyl en Lenain, den gevaarlijken kerel Alfons Boel, metser, van Erembode- gem, die men sedert veracheidene weken opzocht, in do Leopoldstraat aangehouden. Behalve de aftroggelarijen en diefstallen, welke hy hier in den omtrek pleegde, wordt hy ook verdacht vrijdag nacht inge broken te hebben in de statie van Erembo- degem, waar hy koepons en 12 frank in nikkelgeld stool en het geld te Welle, om 5 ure 's morgends, uitwisselde in zilver geld, in eene herberg. Hy wordt ook verdacht van dynsdag nacht in de kerk van Erpe ingebroken te hebben de brandkoffer kon hij niet open breken, alleen de offerblokken werden ge ledigd. Ook vermoedt men dat hy verleden Maandag van de ondernemers Franssen en Van de Steene van Lede het alem en ge reedschappen van 14 knechten heeft gesto len, alsook schrijnwerkersalem van den ondernemer Moreels en van Kamiel Piens, op den Gentschen steenweg. Erembodegem. Bandieten- streek. Verleden Dijnsdag is het parket te Erembodegem afgestapt om aldaar eene erge zaak welke rond 2 uren 's morgens gebeurde, te onderzoeken. Zekere D'Hondt, landbouwer, had de faam eenig geld te bezitten, deze sliep ge woonlijk in eene afhankelijkheid zijner hoeve. Tusschen Maandag en Dynsdag nacht, drongen drie kerels in de plaats waar D'Hondt zich te rust had begeven. De land bouwer werd verrast in zynen slaap, een der inbrekers bedreigde hem den dood indien hy om hulp riep of zich verroeren durfde. Middelerwijl doorsnuffelden de twee andere bandieten alles, doch vonden niets. Dezen bitter teleurgesteld, mishandelden D'Hondt zoo onbarmhartig dat zy hem gansch bebloed en bewusteloos, dus bijna voor dood nalieten. Dan namen zy de vlucht. De verslagene kwam eerst 's morgens tot het bewustzyn. De overige hoevebewoners verklaren niets gehoord te hebben Geruchten loopen in het dorp en zware vermoedens wegen op verscheidene personen. Men verwacht aan houdingen. Advocaat-generaal Vandenbosch, van Gent, die in de zaak van Nederhasselt den zetel van het openbaar ministerie bekleeden zal, begaf zich Vrijdag naar Nederhasselt, vergezeld van de heeren Verhulst, onder zoeksrechter, en andere redhterlyke per sonen, om de ligging der plaatsen op te nemen en eene laatste maal geburen te ondervragen, ten einde zijne beschuldi gingsakte te kunnen opstellen. Een photo- graaf heeft de zichten genomen van het huis der misdaad, van verscheidene nabu rige woningen, alsook der kamer waarin de moord op Octavie Vanderhaegen ge pleegd werd. Ook de plaats, waar het lijk van Marie De Gelas gevonden werd, be zocht men. De vreeselijke moordzaak zal in de eerste helft van Februari aanstaande voor het Assisenhof van Oost-Vlaanderen opgeroepen worden. Wat Sidonie Geerts, vrouw Camus, betreft, alsmede haar jonge broeder Oscar, die zitten nog altoos in de gevangenis van Oudenaarde opgesloten en worden niet meer ondervraagd. Oordegem. Een schrikkelijk on geluk gebeurde maandag avond rond 9 uren. Een jongeling, zekere De Winne, van Smetlede, werd door den stoomtram verrast en de beide been en afgereden de dood was oogenblikkelyk. Laffe doodslag te Melle. Een laffe doodslag bracht Zondag nacht Melle in opschudding. Het was kermis geweest on ter dier gelegenheid hadden de herbergen verlof tot 12 uur. Rond 11 1/2 ure wilden de genaam- den Arthur Gallo, Octaaf De Mulder half broeder van den eerste Viktor De Bruycker en Honoré Hernam de herberg In Meirelbeke, op de baan tusschen Melle- dorp en den kruisweg van Linden hoek verlaten Deze jongelingen hadden er heel den avond met de teerlingen gespeeld. Toen zij juist aan de deur waren, traden Gustaaf Monsaert en Maurits Temmerman binnen. Deze kwamen van Balegem, alwaar zij, naar het schijnt, kennissen hebben. Aan de herberg De Dikke Linde, juist aan de kruising der banen naar Gontrode, Melle-Zoihuis, Meirelbeke en Melle-Dorp, scheidde het viertal van elkander. Arthur Galle, Oktaaf De Mulder en Viktor De Bruycker wilden nog eens naar eene nabu rige herberg op Meirelbeke baan gaan,ter wijl Honoré Herman naar huis ging. Intus- schen waren Monsaert en Temmerman reeds voorbijgegaan. Daar dezen ook den weg naar Melle - Zothuis op moesten, ging Herman een tiental stappen achter hen. Eensklaps riep Monsaert, Wie komt daar achter ons Ik ben het, antwoordde Herman. Pas maar op, kom niet te dicht,, we dervoer Monsaert. Ik mag toch wel naar huis gaan, zegde Herman. Hij was alsdan reeds by Monsaert en Temmerman. Eensklaps sprong een dezer op hem, en bracht hem eenen vreeselyken steek in den linkerbuik toe. Galle, De Mulder en Do Bruycker, die hoorden dat er woordon waren, traden ook nader. Herman kwam by Galle en zegde Arthur ik ben zoo gestoken, voel eens Arthur Galle tastte aan den buik van Herman en voelde de warme ingewanden op zyne hand. Onmiddelijk daarna viel Herman achter over en blies kort daarop den laatsten adem uit. Galle ging op de deur der naaste gebu ren kloppen, doch niemand wilde openen, •laar allen vreesden dat er nog ruzie was. Temmerman liep om den vader van het slachtoffer deze, eén ouderling van 66 jaar, kwam kort daarna reeds ter plaats. Inmiddels was men ook om doktor De Vos geloopen, doch dezes hulp kon niet meer baten Toen Galle zag dat Herman geen teeken van leven meer gaf, riep hjj op zijn broeder en op De Bruycker. Monsaert, die op de deur van den herbergier Van de Putte was gaan kloppen, kwam ook wederom by en zegde dat hij om de gendarmen ging. Nauwelijks was hjj drie minuten weg of hy kwam terug in gezelschap van zyn broeder Georges en van de gebroeders Bracke. De Monsaert's bewerende.dat Galle ge zegd had dat Gustaaf Monsaert Herman gestoken had, violen bovenarm- op Galle en mishandelden hem erg. Maandag morgond was de keel van Gallo nog al erg gezwollen. De Mulder, dat ziende, liep naar huis om hulp. Toen hij terugkwam, in gezelschap zijner moeder en van zijnen anderen broe der was Galle verdwenen. Hy kwam echter weinige minuten later, toen hij hoorde dat er reeds volk op de baan was, terug. Om aan de slagen der Monsaerl's te ontsnappen, had hy zich onder een afdakje van den herbergier Coppens gelegd. Kort daarop kwamen de gendarmen ter plaats en na de noodige bestatigingen ge daan te hebben, deden zij het lijk naar de wachtzaal van het gemeentegevang over brengen. Stanislas Coppens en Jules De Schepper gelastten zich met dat droef werk. De ongelukkige vader van het slachtoffer volgde snikkend het lyk. De gendarmen ondervroegen de oogge tuigen Temmerman, Galle, De Mulder en De Bruycker. Uit hunne verklaringen rezen weldra zware vermoedens tegen Gustaaf Monsaert op. De gendarmen trokken dan ook onver wijld naar het huis van Monsaert en hiel den hem aan. Hy was reeds te bed gegaan. Eene getuigenis welke stellig van het grootste belang is werd afgeleverd door een zoon van herbergier Van de Putte, wiens huis schuins over de Dikke Linde staat. Deze, toen hy op straat hoorde roepen, was opgestaan en opende een venster. Voor zooveel hij kon zien. bemerkte hij dat iemand op een persoon sprong en on middelijk daarna hoorde hij zeggen Pik, gij hebt mjj gestoken. (Pik is de bijnaam van Gustaaf Monsaert). Dat deze verklaring van het grootste belang is, is onbetwistbaar. Honoré Herman, 24 jaar oud, was de steun van zynen ouden vader, Desiré Her man, en van zyne zuster. Onder hun drieën beboerden zij eene hofstede, gelegen nabij het zothuis van Melle. Er is nog een andere zoon, doch deze werkt in de koolputten in den omtrek van Charleroi. De droefheid der familie is niet te be schrijven. De arme beproefde vader weent onop houdend en vraagt, smeekt, hem toch zijn Honoré terug te geven. De man verloor eenige maanden geleden zijne vrouw. De vermoedelijke dader Gustaaf Monsaert is 23 jaar oud. Hij woont nog by zijne ouders. In de zakken van Monsaert werd geen mes gevonden. De steek moét met wreed geweld toege bracht zijn, want de darmen waren op verscheidene plaatsen doorgesneden. De volden in den omtrek van den Linden- hoek zullen doorzocht worden, daar men vreest dat de moordenaar het mes, vermoe- delyk een lierenaar, in het veld heeft ge worpen. Maandag namiddag, rond 2 ure, is het parket van Gent ter plaats geweest. Een aantal getuigen werden onderhoord. Mon saert werd onder aanhoudingsmandaat ge plaatst en gevankelijk naar Gent ovorge- bracht. Deze laffe misdaad heeft, zooals men overigens gemakkelijk begrijpen zal, heel de streek in roering gebracht. Algemeen wordt geklaagd dat het ge recht veel te toegevend is voor de laffe messentrekkers. Zaterdag namiddag, om 4 uro, haalde men het plezierbootje van M. Or- hem, aan de Oude Brug, te Lokeren, uit het water, om het voor den winter in eenen hangaar te brengen. Het ophalen van het bootje, dat ongeveer 700 kgr. weegt, werd gedaan door een kaapstander, gesteld op het beurtschip van M. Vermoens. Toen het bootje ongeveer 4 meters bo- von de kaai hing, brak plotseling de mast van 't schip in twee en het bootje plofte ten gronde. Twee kinderen, die naar het werk ston den te zien, werdon onder het bootje ge troffen en doodolyk gekwetst. Het eene, het 8jarig zoontje van de we duwe Voyt, wier man, 3 jaar geleden in de mijnramp ven Courrières (Frankrijk) verongelukte, werd de armen en beenen gebroken. Het andere, het zoontje Pen- ninck, werd zeer erg aan het hoofd ge kwetst, en verloor veel bloed uit neus en ooren. Spoedig was Dr Persoons ter plaats, die de beide slachtoffers de eerste zorgen toe diende en daarna de arme knapen naar hunne ouderlyke woningen liet overbren gen. Hun toestand is hopeloos. Het is mot dat bootje dat M. Orhem, verleden jaar tijdens de roeiwedstryen to Terdonck den eersten prijs behaalde. Later. Het ongeluk op 't vaartuig van den schipper Vermoens te Lokeren, is, zooals het eerst gemeld werd, bijlange zoo erg niet als men het eerst geloofde. Een der twee kinderen die door den neervallenden laadboom getroffen werden heeft den knoe- sel gebroken. Het andere kind is weinig of niets gedeerd. Van stervensgevaar is liier dus volstrekt geen spraak. De storm verbryzelde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eene groote ruit in de zaal van het Rijksmuseum te Brussel, waar de kunstwerken des konings worden tentoongesteld. De glasscherven vielen op drie kostelyke vazen in Japansch en Chi- neesch porselein, die worden gebroken. De schade bedraagt 35,000 fr. Blankenberghe. Liberale vrij heid. Hier gelijk overal elders geven de liberalen zich gewoonlijk uit als de groot- sto voorstanders der persoonlijke vrijheid. Welnu, die zoogezegde verdedigers der vrijheid hebben daarvan een aardig bewys gegeven. Sedert verscheidene jaren bestaat hier een Bond van Oud Leerlingen der Ge meentescholen, met het zoogezegde doel des winters broederlijkheid en verzet tus schen de leden te doen heerschen doch wiens voornaamste oogpunt is, de liberale gedachten te verspreiden en strijd te voe ren tegen het vrij onderwijs. Inderdaad, over eenige dagen is er door het bestuur van dien bond besloten, dat al wie van do leden nog zijne kinders naar eene katholieke school zendt, geen deel meer kan maken van den bond. Nog al eenigen waren in het geval, want nog eens, hier gelyk in andere steden, vindt men ouders, die alhoewel zelf niet te godsdien stig, er toch aan houden hunne kinderen eene christelijke opvoeding te doen genie ten. Sommigen van dezen hebben toegege ven aan het dwangbevel der liberale apos tels dor vrijheid, doch anderen hebben de ziel van hun kind verkozen boven den geu- zenbond. En zeggen dat een gewezen liberale schepen, die aan het hoofd van dien Bond van Vryheid staat, een jaar geleden, toen hy nog in den gemeenteraad zetelde, het voorstel deed, aan 't gouvernement eenen wensch te sturen ten voordeele van het verplichtend onderwys, met vrijen keus der school l Zeg mij, waar is die vrije keus nu naar toe Een vroeselijk ongeluk heeft verle den Zaterdag plaats gehad, weer door de roekeloosheid waardoor zoo veel vrouwen reeds den dood hebben gezocht en gevonden. Vrouw Valentina Rombaux, 42 jaar oud, die concierge is in het huis 3, Harmonie straat, te Antwerpen, wilde 't vuur der stoof aanwakkeren en wierp er petrol op de vlam sloeg van onder uit de stoof en stak de kleedoren in brand van het arme slachtoffer. Zy snelde den hof in en geluk kig daagde er spoedig hulp op om de bran dende kleederen te blusschen, door een deken om haar te slaan Dit belette echter niet dat het slachtoffer reeds vreeselijke wonden over gansch het lichaam bekomen had. Zij werd ter plaats verzorgd door dokter Smits en verder naar het St-Camiliusgasthuis overgebracht. Zondag namiddag, tijdens de dagver- tooning in de Scala, te Antwerpen, kocht Mad. Scheefhals, wonende Anselmostraat, aan het buffet, voor 30 centiemen bonbon. Terwijl mejuffer Laura Van Damme, buffethoudster, in dezelfde straat wonende, bestelde, haalde Madame Scheefhals eenen revolver uit. Zij loste twee schoten een kogel vloog in den spiegel die stuk sprong en de tweede kreeg MejLaura in de borst. Het slachtoffer vluchtte weg, gevolgd van Mad. Scheefhals. Twee genees heeren die in de zaal wa ren, konden enkel den dood vaststellen. Mad. Scheefhals werd dadelijk aange houden. Zij beschuldigt het slachtoffer van betrekkingen met haren echtgenoot en in eenen aanval van jaloerschheid gehandeld te hebben. Zij is opgesloten en het parket is ter plaats geweest. Een droevig ongeluk is Maandag namiddag om 3 uren onder den toren te Mechelen voorgevallen, nabij de Kathelij- nestraat. Een geladen verhuiswagen begaf zich in de richting van deze straat, toen een der wielen uit den as werd geslingerd. De wagen kantelde half om, met het ongeluk kig gevolg dat de voerman van den bok werd gerukt en op de steenen terecht kwam. Hij werd op eene afgrijselijke wjjze gekwetst en ontving spoedig ile eerste ver zorgingen in eene naburige woning waar de geneesheeren bestatigden dat zijn toe stand zeer bedenkelijk was. Hij werd naar het gasthuis overgebracht. Aanslag op eenen jachtwachter. Polydoor Sedeyn, jachtwachter te Lange- mark, hoorde naby zijne woning, niet ver van de Wijngaardbosschen, geweerschoten lossen en zijnen hond huilen. Hij dacht dat er wildstroopers waren, stond op, nam zijn geweer en ging zien. Nauwelijks eenige stappen buiten zyne deur, of er werden nieuwe schoten gelost, en wel in zijne richtinghij hoorde de zaadjes nevens zyn oor fluiten, en aan de vlam van hot schot bemerkte hy, dat do aanvallers dieht by hem waren. Hy sprong terug in zyne woning, en ontsnapte daardoor aan een gewissen dood. 's Morgends vond hij zijnen hond, ge kwetst in het hok liggen. Het spoor van voetstappen werd in den omtrek gevonden Vermoedens wegen op twee slechte kerels uit den omtrek. Het parket van Yperen is ter plaats geweest. Een vreemdeling was te Lier over eenige dagen uit medelijden, omdat hy beweerde niet meer te kunnen werken, om Godswil in het H. Hartgesticht geopereerd en wachtte in het gasthuis zyne genezing af.Maar als hy 't gasthuis zou verlaten, zou hy weer naar een ander u eigen huis trekken. Ge weet immers, lieve lezer, dat de dronkaards en hoovele kapoenen zyn geen dronkaards één eigen hof en drie eigenhuizen hebben het kerkhof, het gasthuis, het zothuis en het rasphuis. Het kwam nu uit dat onze gast al negen keeren te Hoogstraten was gaan loopen en nu moest hij er zijnen wintertijd gaan uitdoen De policie, die hem sedert maandon op zocht, had hem nu ontdekt en bespiedde 't gasthuis dat kreeg hy in 't snuitje en Zondag nanoen kroop hij door een tralie werk en zocht langs den hof te ontvluch ten. Daar werd hij op eene houtmyt gepakt en met een rijtuig naar de gevangenpoort gevoerd, waar zyn bed wat harder zal lig gen als in het gasthuis. Maandag hebben ze hem verder op zijne bestemming gebracht. De aftroggolarij met valsche wissels, waarvan wij reeds gesproken hebben, heeft aanleiding gegeven tot eene aanhouding te Doornijk. Vrydag morgend werden M. Paul Del- masure, van Roubaix, die een der slacht offers was, en M. Vallé, gevolmachtigde van do Bank Joire, door den onderzoeks rechter, M. Bertoulle, van Doornijk on derhoord. Tezelfdertijd waren ook de gebroeders Fontaine van Ellezelle, voor den onder zoeksrechter geroepen en August De Smet, 40 jaar, die vroeger wolhandelaar te Rou- baix was. en die verdacht werd het valsch handteeken op de wissels gezet te hebben. Deze bekende ten slotte op die wijze voor ongeveer 300,000 frank wissels uitge geven, te hebben. Hij werd onmiddelyk aangehouden en opgesloten. De betrokken Banken hebben een klacht ingediend tegen de gebroeders Fontaine. De Rechtbank heeft vrijdag namiddag hun failliet uitgesproken. De heer Van de Velde is rechter kommissaris aangesteld, Mr Ca- staigne, werd curator benoemd. Het te kort bedraagt 300,000 fr. indien geene andere valsche wissels meer betaald worden. Te Quaregnon ontstond twist aan den dans, tusschen twee werklieden. Een hunner wachtte dan by het verlaten der zaal zijnen tegenstrever op en bracht hem verscheidene messteken toe, die den dood veroorzaakten. De moordenaar werd in zyne woning aangehouden. Moorden in 't Luiksche. Catha- rina Bragard, 24 jaar oud, wonende te Luik, was zondag hare ouders te Fléron gaan bezoeken. Zij ontmoette er nabij de spoorbaan rond 8 ure 's avonds, Cyriel Plisnier, 23 jaar, soldaat bij het 2e lansiers, met wien zy sedert eene maand de botrekkingen had afgebroken. Tusschen beiden had eene vinnige woor denwisseling plaats eensklaps loste de soldaat 5 revolverschoten op het meisje deze viel stervend neer en bezweek kort daarna. De moordenaar schoot zich eenen kogel in het hoofd, doch werd licht aan het voorhoofd gekwetst. Hij werd aange houden. Eene andere moord gebeurde te Luik. Daar waren maandag morgend rond 1 ure eenige Duitschers in eene herberg der Rue du Pont. Zij twistten en werden door den baas buiten gezet daar duurde de twist voort, tot twee personen, die in de zaak niets te zien haddeD, den vrede wilden herstellen. Toen vielen al de Duitschers hen beiden aan en een der twee, zekere Lombaerts moest zich met revolverschoten tegen hen verdedigen. Een zekere Blancke kreeg een schot in het lijf, dat de longen kwetste. Hij stierf in het gasthuis. Lombaerts werd aangehouden. Storm. De storm van Vrijdag heeft op veel plaatsen groote schade aangericht. Te Zwolle is een gedeelte van de stad onder water geloopen. Te Heeren veen liepen de landeryen onder. Naar het Hbl. meldt zijn Zaterdag mor gend omstreeks zeven uur te Amsterdam aan de Jacob van Dennepkade bij de Baars jes 2 werklieden by hun arbeid op balken letterlijk in het water geblazen. Een hun ner geraakte daaronder en verdronk. •r- Storm. Schipbreuken op de Hol- landsche kust. Op de kust van Vlieland zjjn in den nacht van Vrijdag tot Zaterdag, zoo meldt de N. R. Ct., by Dam 26 en op de Vliehors, twee booten gestrand, die, toen het ontdekt werd, reeds onder water zaten. Een der gestrande stoomschepen was de met yzer geladen Duitsche Wilma, komen de van Antwerpen en waarvan de beman ning bestond uit 14 man. De machinist van de Wilma is bewusteloos aangespoeld, doch de anderen zijn verdronken. Van de bemanning van het andere schip is nog niets bekend. Bij Nieuwcdiep is het Duitsche stoom schip Mars, in balast van Rotterdam naar Hamburg, gestrand. De bemanning bleef aan boord en loopt geen gevaar, Van Vlieland Het gestrande stoomschip Wilma is bij laag water niet zichtbaar schip en lading zyn totaal verloren. Onder de bemanning bevond zich de Belgische loods. Een lyk is aangespoeld naar gissing van een jongen van 16 jaar. Schaldis meldt nog De stoomboot Wilma, welke op 12 dezer van Antwerpen uit do nieuwe dok om 1 uur namiddag naar Middelfuhr met eene lading ijzer vertrok, is te Vliehors op het eiland Vlieland gezonken en gansch de bemanning, bestaande uit 14 leden, ver dronken, met uitzondering van den machi nist. De Belgische zeeloods J. Hagens, welke zich nog aan boord bevond, en waarschyn- lijk wegens het slechte weder door den loodskotter niet is kunnen afgehaald wor den, bevindt zich tusschen de slachtoffers en laat eene weduwe met 2 kindoren na. Het lijk van een löjarig jongeling is te Vlieland aangespoeld, alsook eene red dingsboei wit en rood geschilderd, met den naam van st. James J. Dickson op, eene boot wel te Antwerpen bekend. (De James J. Dickeon is Zaterdag wel behouden te Rotterdam aangekomen. Buiten de verlo ren boei heeft het schip weinig stormschade geleden. Alles is wel aan boord. De storm is echter vreeselyk geweest).

De Denderbode | 1909 | | pagina 2