Zondag 21 November 1909 5 centiemen per nummer 64sle Jaar 1208 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De nieuwe Militiewet GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. CLAUDE MICHON Het militair stelsel in Holland. Voederschaarschte. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr, 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van d© Putte-Goossena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Oewone 15 centiemen Reklamen fr. l-OO Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen l ij acci-ord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten liunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. GUI QUE «CJKJM A ©let, SO Rlov. 1 OO*». P Onze achtbare Volksver- tegenwoordiger, de heer L. De Sadeleer, verzoekt ons op aandringen van talrijke vrienden, het vol- ^gende verslag, over de nieuwe Militiewet door Leden der Rechterzijde opgesteld, in De Denderbode mee te deelen. Wij deelen het dus mede enkel om M. De Sadeleer voldoening te geven. Wat men ook bewere, zal de nieuwe Miliciewet merkelijke ver zwaringen der militaire lasten ver oorzaken, gelijk wij het reeds heb ben bewezen en 't gene de onder vinding ook weldra leeren zal. Altijd heeft De Denderbode de overdrevene militaire lasten be streden en hieraan willen wij ge trouw blijven, verzekerd van de goedkeuring te verwerwen van de overgroote meerderheid der bevol kingen onzes Arrondissements van Aalst. Wat meer is, zal er eene weder legging Zondag aanst. meêgedeeld worden. Wij trekken er van heden af de aandacht onzer lezers op in. Dit gezegd zijnde, ziehier be doeld verslag Wij hebbon ondervonden dat vele per sonen weinig of niet bekend zijn met het ontwerp der Regeering Na een zorgvuldig onderzoek zal iedereen be kennen dat het groote voordeeleu ople vert Wij willen die voordeelen doen kennen. I. Vrijwilligers. De wet van 1902 wordt behouden. De aanwerving der soldaten geschiedt zoo als vroeger door vrijwillige dienstver bintenissen. Allo de voordeelen aan de vrijwilligers door de wet van 1902 ge schonken blijven bestaan. De nieuwe wet kent ze zelfs twee nieuwe voordee len toe, te weten 1° Dë vrijwilliger maakt alle zijne broeders vrijwat vroeger niet bestond 2° De wet van 1902 duidde geene plaatsen aan die aan de vrijwilligers moesten voorbehouden worden terwijl de nieuwe wetjes duizend plaatsen ieder jaar toekent aan de vrijwilligers. Zulke aanmoedigingen worden nergens in andere landen aan de vrijwilligers ge geven. Onder de wet van 1902 kon de bij drage van de jaarlijksche lichting eene vermindering ondergaan zoodra h«t ge tal vrijwilligers tot een zeker cijfer klom (wat nooit gebeurde). Die vermin- deriug was van een man voor iedere vrijwilliger. Die vermindering die maar theorisch was bestaat nu niet meer maar de ver meerdering van het getal vrij willigers heeft nu groote praktische voordeelen niet voor een of eenige opgeroepene maar voor gansch het leger. Inderdaad 1° Om het middelmatig werkelijk ge tal mannen te verzekeren heeft de vrij williger eene dubbele waarde van den loteling. Hij dient 48 maanden delote- ling dient nu 23 maanden (en veel min der nog in de toekomst) 2° Als het middelmatig werkelijk ge tal bereikt is brengt de vrijwilliger nog eene vermindering te weeg van het dubbel der lotelingen voor ganscb het leger. 1000 vrijwilligers brengen eene vermindering op van ten minste eene maand. Die. schikking der wet moet al de partijen aanzetten om in 't vervolg de vrijwilligers te ondersteunen indien zij werkelijk de vermindering van den dienst voor allen wensclien. II. Manschappen in tyd van vrede. In 1902 wierd er door iedereen erkend dat men door den band 42,800 man noo- dig heeft. De wet bepaalde niet dat dit getal mocht overtroffen worden. Men kon dus 50,000 man hebben zonder de wet te buiten te gaan. Om alle missing te voorkomen zegt de nieuwe wet klaar en duidelyk hoe de manschappen moeten geteld worden. De nieuwe wet is dus duidelijk en eer lijk. Geen man meer, onder welk voor wendsel ook III. Manschappen in tyd van oorlog. Hier nog is niets veranderd aan het cijfer maar eene groote verbetering wordt ingevoerd. Indien het getal dat in 1902 noodig is geacht en geschat op 180.000 man overschreden wordt mogen volgens de verklaring der Regeering de oudste klassen niet meer opgeroepen worden. Voordeelen 1° in tijd van oorlog zal het leger jonger zijn en den dienst beter kennen 2° de reeds tamelijk oude mannen, die vrouwen en kinderlast hebben, mo gen 't huis blijven en worden niet meer zooals nu blootgesteld om op het krijgs- veld geroepen te worden. IV. Geen loting meer en maar een zoon per familie. Het blinde lot trof soms twee en drie zonen in een huis en liet een ander huis houden veel rijker en minder belang wekkend in rust. Het blinde lot trof iedereen en meestendeels de arme huis houdens, op 't overwachts, want ieder een had hoop tot op den droeven dag der loting. Episode uit de Frmsche 'Revolutie 32e vervolg. Hierop had Claude Michon vol ongeduld en met angstige spanning gewacht. Lang zaam en voorzichtig schoof by voorbij den soldaat den gang in. Stap voor Btap ging hy verder. Het ge lukte. Toon de soldaat slaapdronken, de oogen opsloeg zag hij den man niet meer, die naast hem had liggen slapen. Hu be kommerde er zich niet om en troostte zich met de gedachte hy is weer keen- Claude Michon stond nu in het donker ste gedeelte van den gang. Langzamerhand zag hy bet buiten lichter worden. Hij brandde van verlangen de zon te zien opgaan, ofschoon hij tot ziclizelven sprak - Het ia de laatste maal. Eindelijk hooi de hg binnen de gevange nis gerucht. Commander weerklonken, de namen der gevangenen die heden aan de beurt waren, werden afgelezen. De wacht aan den ingang werd afgelost. Claude Michon wist, dat er nu een andere stond, die hem met kende Nu hoonle hg de kar' voorbgrijdeu. Oggefiast, thans kwam ""cKToi zijnen kiel uit, verschool Onder het stelsel der loting wierd niemand afgokeurd of vrijgesteld zonder dat men eene andere familie moest tref fen, die misschien meer verdiende ge spaard te worden. En men schreeuwde dikwijls dat onrechtveerdigheid ge beurde, dat er lievelingen waren. Dit alles krijgt een einde nu. Eene familie wordt niet meer getroffen voor eene andere. En, vergeten wij niet de wallebak- kerij, de gevechten der lotingdagen, die zooveel verdriet hebben gebaard V. Nog andere voordeelen. 1° In 't vervolg, rekenende op do noodwendigheden der familiën, mag men de inlijving verschuiven of voor gaan en dienen van 18 tot 24 jaar. 2° Een broeder mag de plaats nemen van zijn broeder. 3° De loting trof meest de talrijke huishoudens die nochtans op godsdien stig en nationaal oogpunt het meest moeten bevoordeeligd worden. De nieuwe wet brengt gelijkheid voor alle familiën. 4° De nieuwe wet die maar een man per familie vraagt, laat toe zich lang op voorhand te bereiden en den last te dra gen. 5* Door de nieuwe wet zullen alle familiën eene groote vermindering win nen van den krijgsdienst, die uiterst na 2 jaar op 15 maanden gebracht wordt voor het voetvolk en op 2 jaar voor de ruiterij. 6° Men heeft in de Kamers bewezen dat de vermindering van den krijgs dienst eene hoofdzaak is onder gods dienstig, zedelijk en lichamelijk oog punt. Mag eene katholieke Regeering het welzijn van die zielen en van die lichamen langer en zonder redenen miskennen Zij die zeggen dat de geldelijke lasten zullen klimmen weten ook dat het onwaar is, vermits men de 42,800 man niet mag overschrijden en dat dit getal nu niet meer mag overtroffen worden als vroeger. Wat wapening en de uitrusting der mannen betreft, do wet van 1902 zegt dat zij moeten bestaan voor 180,000 sol daten op voet van oorlog. De nieuwe wel verandert niets aan de schikkingen die de manschappen in tijd van oorlog betreffen. VI. Eindelijk 40,000 familiën wor den van allen militairen dienst ontlast. Alle familiën waar een zoon het lot getrokken heeft, dat het een goed of een slecht lot weze, hebben hunne taak vol bracht en al de andere zonen zijn en blijven vrij van allen dienst. Dat is een overgroot schoon geschenk voor 40,000 huishoudens. VII.—Men heeft gezegd dat de maan- delijksche vergelding voor de ouders der soldalen zoude afgeschaft worden. zich zoodanig in eene nis, dat men hem on mogelijk zien kon en wachtte. De deuren der gevangenis werden geopend. Hij hoorde de sloten knarsen en de zware grendels wegschuiven. Nogmaals werden de namen der veroordeelden gelezen. Jean Baptistede Ménil, sprak eene stem, en een andere antwoordde onmidde- lijk Hier ben ik. Eindelijk voorwaarts. Dezen gang in. Aan het einde 6taat de kar. Op hetzelfde oogenblik gingen zes solda ten Claude Michon voorbij, gevolgd dooi de Ménil, die zijn guillotine-toilet reeds droeg, dat wil zeggen, hij droeg een lang rood hemd over zijne onderkleeren. Jérome Balthasar Gourault, hernam de eerste stem. José Marie Denervant. Bartholomé Arnaud. Francois Clément d Aubique De opgeroepenen gaven aanstonds ant woord en dan zag Claude lien voorbijgaan, bekleed met het roode hemd. Eindelijk hoorde hij Roland de la lour des Meaux. Claude sidderde hevig. Nu Claude, toon dat ge man zyt, houd uwe belofte fluisterde hg onhoor. graaf kwam door den gang. Claude Michon sprong op hem toe, drong hem te gen den muur, trok met de eene liand het roode hemd van igne sohoudsrs en duwde Dat is valsch 1 Die vergelding wordt behouden door de nieuwe wet. Ten slotte. Zoo iedereen het weet, hebben de liberalen en de socialisten den algemeenen dienstplicht in de Kamer voorgedragen. Het catholiek Ministe-ie, de catholieke meerderheid zijn er vijandig aan. In plaats van alle zonen te doen dienen, nemen zij maar één per familie, en dit met eenen zeer korten diensttijd. De liberalen en socialisten hebben altyd do vrijwilligers bestreden. De catholieken integendeel behouden de vrijwilligers als de grondzuil van de inrichting van het leger. Hoe meer vrijwilligers er zullen zijn, hoe zachter zullen de lasten zijn voor het volk. Men ziet eens te meer wie de ware volksvrienden zijn De Plaatsvervanging. Men heeft nu de zekerheid dat de vrijstelling der priesters on religieusen door de Kamer eenparig zal gestemd worden. Verder, zelfs in de rechterzijde zijn er maar weinige leden meer die de plaatsver vanging zooals ze heden bestaat willen behouden. Een voorstel door M. Golfs neergelegd schaft alle plaatsvervanging af in tijd oorlog. En in tijd van vrede zal degene die een plaatsvervanger stelt ook per soonlijk moeten dienen, te weten i* jaar Twee maanden. 2* jaar Twee maanden. 3e jaar Eene maand en daarenboven achttien honderd fr. storten en zich wapenen en in 't kamp en bij de oefe ningen verblijven opeigen kosten Het spreekt van zelf moest dit stelsel aangenomen worden dat er bijna nie mand meer een plaatsvervanger zoude stellen. Gezien den voortaan zeer korten diensttijd en de afschaffing der loting zal waarschijnlijk de volledige afschaffing der plaatsvervanging door eene groote meerderheid in de Kamer gestemd wor den. ('t Is reeds een voltrokken feit.) Onze militaristen roepen het voor beeld in van onze naburen, zegt liet Fondsenblad, om te zeggen dat België een groot leger moet hebben en :;ot alleman soldaat. We zullen niet spreken van Frank rijk en Duitschland, die tot de Groote Mogendheden behooren en elkaar ver plichten tot groote legers en groote bewapeningen wij zyn geene Groote Mogendheid en mogen noch kunnen er eene worden. Maar laat ons eens spreken van Hol land, dat ook aan onze grenzen ligt en waar, zegt men, ook de algemeene dienst is ingevoerd. Holland telt 5,745.000 inwoners Bel gië telt er ruim 7,000,000. In Holland bestaat de plaatsvervan ging niet en er worden jaarlijks 17,100 man aangeworven bij middel der loting- Dus het is niet de algemeene dienst Toch zal men zeggen, heeft Holland veel meer soldaten dan België. Luister Van de 17,100 man zijn er 5,300 die maar 4 maanden dienen. Blijven 17,000 5,300 - 11,800. Van die 11.800 dienen de 2/3 maar 8 1/2 maanden. De 2/3 van 11,800 is 7,942, laat ons zeggen 8,000, die maar 8 1/2 maanden dienen. Er blijven dan nog 3,800 man die 18 maanden dienen. De getalsterkte van het Hollandsch leger op vredesvoet is 21,187 man, de officieren inbegrepen, dus maar half zoo groot als de getalsterkte van het Bel gisch leger op vredesvoet. Waarom moeten wij een dubbel sterk leger hebben wij zijn een onzijdig land Holland is het niet en het heeft meer vertrouwen in de Mogend heden dan België. In Holland nochtans vindt men geene militaristen die gedurig naar meer soldaten, en nieuwe versterkingen vra gen. Indien België's leger, maar eene ge talsterkte had in verhouding inet Hol land, zou zijn leger op vredesvoet maar 24,718 man moeten tellen, officieren medegerekend. Waarom moet België nog zooveel soldaten hebben als Holland Wie legt ons dat eens uit met de andere zijn eigen muts op het grijze hoofd van den graaf. Redding, mijnheer fluisterde bij. Stil, spreekt geen woord Aimée wacht in de rue du Casque, in de slotmakerij van Boyer. Zij sterft, als gij niet komt. Vraag mij niets. Hier is mijnen kiel. Zoohaast ge geschreeuw hoort buiten, sluipt ge de wacht voorbij, en ge zijt vry. Alles duurde niet langer dan een halve minuut. Het volgend oogenblik reeds ging Claude Michon, bekleed met het roode hemd, den schildwacht voorbij en beklom met gebo gen hoofd de kar. Graaf Roland stond verstomd en bewoog zich niet. Wat beduidde dit Wilde men hem na zooveel kommer en lyden toch nog de kans op redding aanbieden Hij had Claude herkend. Wat was zyn plan Zou hy in plaats van den graaf het schavot be klimmen i Of was alles maar een droom Aimée sterft, als gij niet komt, had Claude gezegd. Graaf Roland, had wellicht het offer geweigerd, doch dit gezegdo had hem van schrik de spraak doen verliezen, als het ware. Wie weet, wat Claude Mi chon, eenmaal buiten gekomen nog deed. De graaf bleef staan en luisterde. - Zijn zy voltallig Hebben wy er zes op de kar vroeg iemand. Zy zyn met hun zessen, werd er ge antwoord. Voorwaarts dan. Graaf Roland hoorde de kar wegryden. Doch op hetzelfde oogenblik ontstond een hevig tumult. Mannen, vrouwen en kinde ren, alles schreeuwde door elkaar en allen ijlden in dezelfde richting weg. Graaf Roland voelde het hart bonzen. Was dat het afgesproken geschreeuw, waaronder hij den schildwacht voorby moest zien te sluipen Hy schreed zoover mogelijk vooruit in den gang en zag om zich heen Smijt hem op den grond, scheurt hem in stukken, werpt hem in de Seine, hy heeft een burger geslagen, hij is een volks verrader hoorde hij buiten gillen. Graaf Roland begreep nu alles. Claude Michon had in zyne edele zelfopoffering een oploopcn veroorzaakt, om den graaf het wegsluipen gemakkelijk te maken. Graaf Roland trad immer meer naar vo ren. Hij zag hoe de schildwacht het rumoer gade sloeg, en zich eenige stappei» van den ingang verwijderde. Van dit oogenblik maakte hij gebruik. Onopgemerkt sloop hij achter den soldaat om, drukte zijne muts vast op het hoofd en stak de handen in zijne zakken zoo mengde hij zich onder het volk. De kar was reeds een heel eind de straat ingereden, altijd gevolgd door de lieden, die Claude Michon wilden verscheu ren, omdat hij een burger geslagen had, die hem wat oplettend aan had gezien. Doch de gendarmen, die don wagen omringden, namen hem in bescherming, daar zij ver plicht waren, het bepaalde aantal veroor deelden op 't Revolutieplein af te leveren. Het eindigende jaar zal den landbou wer voorzeker lang geheugen door den band, mislukten alle vruchten, de eene min de andere meer, ter oorzaak van het onvoordeelig weder. Zeker, stegen de prijzen onzer meeste veldgewassen in de laatste jaren mer kelijk, doch wij zijn er nog ver af, dat zij de dierenkweek in ondergeschikt heid stellen zullen meer dan ooit, is 't in de dierenkweek, voor 50 jaren nog als eene noodzakelijke kwaal der hoeve u, dat de toekomst van den land bouwer l> g >n ligt. Toch zal de teelt der landbouwgewas sen, en wel voornamelijk deze der vee voeders, immer de grondslag van den landbouw, dus ook van de wel berede neerde veeteelt, blijven, daar onze huis dieren van de vruchten dei' aarde, waar uil zij als het ware geboren werden, leven. Dus, was het weder onze veldgewas sen dit jaar nadeolig, onvermijdelijk zal deze invloed op de dierenkweek. die er bijgevolg ouder lijden zal, terug slaan. Hetdierenvoeder mislukte; 't is dan niet te verwonderen dat er thans reeds schaarschte aan dierenvoeder bestaat, dat de zorgzame landbouwer kommer vol en bezorgd den aanstaanden winter te geraoet ziet, en hij meer nog dan iu andere jaren tot de haudelsvoeders, en wel voornamelijk tot de kracht voeders, zyne toevlucht zal dienen te nemen. Gelukkig voor hem, dat hij tot de handelsvoeders zijnen toevlucht nemen kan, die, het zij hier ter loops gezegd, zelfs in de jaren dat onze inlandsche veevoeders het overvloedigst zyn, nog onschatbare diensten bewijzen kunnen. Deze krachtvoeders worden meest in den vreemde voortgebracht, doch hier te lande toebereid. Onder een der voornaamste kracht voeders. die gedurende de laatste jaren in den handel gebracht werden, noemen wij de Sucroma, een suikervoeder van groote waarde, hetwelk wij ons voorstellen bij gelegenheid breedvoerig te leeren keunen. Voor als nu bepalen wij ons te zeggen dal de Sucrema tevens rijk is aan eiwit, vet, koolhy draten en aschbestanddeolen. Jan. Tegen het springen van lamp glazen. Om dit te voorkomen zette men de glazen op het vuur, in eenen pot vol koud water. Men voegt er wat grof zout by, laat koken en dan lang zaam koud worden. Derwijze hande lend, springen de lampglazen niet. 't Zelfde kan men ook doen met voor werpen in faience en porcelein. Men laat die voorwerpen herkokeo, en hoe lang zamer men dit doet, vooral om alles te laten koel worden, des te sterker maakt men ze. Wat een lampglas betreft, als men daarin eventjes snijdl met een diamant of een bolgedeelte, dan zal het niet meer breken, want deze snede vergemakke lijkt het zwellen, verwekt door do warmte. De Belgische Regeering heeft, langs diplomatischen weg, do verschil lende vreemde Repecringen, officieel doen uitnoodigen om deel te nemen aan het Congres der Opvoeding van het Kind des Huisgezin, dat te Brussel zal plaats hebben op 22, 23, 24 en 25 Oogst 1910. De meeste regeeringen hebben afgevaardigden benoemd en offlcieele propagande-comité's aangewezen of de oprichting van particuliere comité's ia de hand gewerkt. Het centraal Congres- bureel, 44, Rubensstraat,Brussel hoopt dat de plaatselijk" propaganda-coraitè's in aantal zullen toenemen en houdt zich aanbevolen om de gewcnschte inlich tingen te zenden aan degenen die er 't initiatief toe willen nemen. Deze comi té's moeten voor 1 Januari 1910 ge vormd worden. Graaf Roland kon slechts met de groot ste moeite zijne opwinding verbergen. Vrij, eindelijk, na vijftien maanden gevangenis en na zooveel doodangst, vrij Als een dronken man, liep bij door de straten, voorby de groepjes menschen, die hem verwonderd aanstaarden. De huizen, de drukte op de straat, de zachte wind, de wolken in de lucht, de rivier, die klaterend hare golven voortstuwde... all"s scheen hem nieuw. Al deze d:rgcn hadden niets gemeen met de grauwe, sombere gevange nismuren, de bedorven lucht, de ongezonde voeding. Hij genoot- weer het leven, het volle ryko leven Eene zorg drukte den graaf. nog. Hoe zou hij Aimée kunnen vinden, zonder zich zelven of haar te verraden Wat betee- kenden bovendien de woorden Zij sterft als gy niet komt. Verkeerde zy in ge vaar Omzichtig liep hy de rue du Casque door, en zonder argwaan ie wekken, naar het huis van den slotmaker Boyer. Einde lijk ontdekte hij in de kleine smalle straat eene slotmakevy, doch denaam der firma zocht hy te vergeefs. Mistroostig liep hy eenige keeren voor het huis heen en weer. Hij hoopte iemand te zien, dien hy iet*, zou kunnen vragen. Of zou hij het huis binnengaan en een sleu tel of zoo iets koopen Maar hij had immer geen geld geen halven centiem in zijnen zak. Plotseling zag hy zyne bloedverwante, burgeres Laurac, aan de deur verschijnen. Hij gal byna een schreeuw van vreugde. Hij zag voorzichtig om zicli heen en snelde op haar toe. Zou zij hem verwacht hebben Zocht zij hem Het sloeg juist acht uren. Gerechte hemel riep burgeres Lau rac, plotseling uit, zijt gy het, Roland, of is het uw geest Amélie 1 Kom onmiddelyk binnen, Roland. Geeft bet graf de dooden terug, de guillo tine hare offers Zyt gij niet dood. niet veroordeeld Gij zijt waarlijk nog in leven. Het was dus geen dronkomanspraat, die Claude Michon gisteren vertelde De goede jongen. Maar hij wilde niet anders. Hij stierf als graaf de la Tour des Meaux. Maar waar is Aimée 1 Hoe gaat het met myn kind 1 O, nu wordt alles weer goed. Zij is ziek, wacht even. Ik zal haar voorberei den. Wacht hier Roland. Graaf Roland had den laatsten tyd zoo veel en zoo smartelijk moeten wachten, dat hij nu niet meer wachten kon. Hy dacht, dat zijn kind nergens veiliger was dan in zyne armen. Hy sloop dus zijne ver wante na, om het. weerzien geen oogenblik onnoodig te vertragen. Hij zag burgeres Laurac in eene aan grenzende kamer gaan. Zij sloot de deur niet, doch liet baar op eene spleet staan. (Wordt voortgezet),

De Denderbode | 1909 | | pagina 1