Oorzaak eD Gevolgen. Legerkwestie. Nieuwe Militaire wet. Groote Liederenavond P\YII>SFO\l>S. Kunstnieuws. Zoudagrust. Nieuwe Vlaamsclje Illustratie WST Wie een abonne ment op i» De Dender- bode neemt voor 't jaar 1910, zal het blad van heden af ontvangen. Leest en verspreidt t De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. Allerhande nieuws. Holland. Door de katholieken hun schuld Zoo men door het sparen Op enkele jaren Een schat kan vergaren, Zie, daar twijfelt niemand aan, Dit is vast een zeker teeken, Niemand kan dit tegenspreken, Onbetwistbaar is 't gebleken Dat de zaken schitterend gaan. Hewel, lezer, oordeelt dus Van 1898 tot 1908, dus op 10 jaren, zijn erin Bel gië i millioen meer spaarboekjes ge komen en het fortuin van die spaar boekjes hoort voor een groot gedeelte aan de kleine burgerij en de werklieden toe. In 1899 waren er in de spaarkas 1 millioen 551 duizend spaarboekjes, tegen 2 millioen 625 duizend in 1908. Dat is eene verhooging van meer dan 1 millioen spaarboekjes op 10 jaar, en het gespaarde kapitaal is op dien tijd van 718 millioen geklommen tot 1000 millioen (1 milliard) en 350 millioen frs. Het zijn de katholieken die het land en vooral het kleine volk in de weelde en in den vooruitgang hebben gebracht. Leven de Katholiken l Het nieuw militair stelsel Eon soldaat voor leder familie schrijft onze Confrater De Gazette van Kortrijk komt niet van den Bien Public, zooals wy het eenvoudig geloofden, maar van de militaristen zelf, van Hellebaut, Schollaert en C°. Dat stelsel, wij hebben het vroeger reeds gezegd, boezemde ons niet het minste vertrouwen in vooral als wij zagen dat Hellebaut het zoo gemakke lijk, ja, zoo gretig, aanveerdde. De ondervinding leert ons nu, dat het de onmiddelijke oorzaak is van de ver deeldheid in de katholieke Partij, die voor de overgroote meerderheid anti militarist is, en door middel van den Bien Public in den valstrik is geloopen. De militaristische ministers weten zeer wel dat Vlaanderen vooral vijandig gezind is tegenover de soldaterij. Zij hebben den Bien Public gekozen om hun stelsel in de wereld te brengen en aan nemelijk te maken. De Bien Public im mers staat gekend als een bezadigd, ver standig dagblad de naam van Ver- speyen, en te recht, boezemt vertrou wen in. Indien dit blad een man per huisgezin voorstelt als het middei om de gehate loting af te schaffen, dan zal geheel Vlaanderen toestemmen, en onze zaak is effen en klaar zoo redeneerden Schollaert, Helleputte, Hellebaut, enz. En inderdaad die kunstgreep gelukte, ten minste bij de meerderheid. Maar sedertdien gevoelt de Bien Pu blic zich op zijn gemak niet hij preekt nu de overeenkomst en de toegevend heid, nadat hij zelf de oorzaak van de verdeeldheid, ten minste als openbare tolk der militaristen, gesteld heeft. Dat strekt niet tot zijnen lof, en het bewijst een gebrek aan doorzicht en scherpzinnigheid. Maar sedert geruimen tijd reeds, vinden wij in den Bien Public de pen niet meer, noch den geest van Verspeyen. Wij kennen aan niemand, ook niet aan een Verspeyen, de gave der onfaalbaarheid toe maar wy gelooven niet dat hij een stelsel zou hebben aange- preekt,ookal kwam het uit het kabinet van een minister, waarvan hij niet de praktische noch de gevolgen inzag. Wij gelooven nog veel min, dat Verspeyen een artikel zou schrijven of goedkeuren zooals de Bien Public er een geschreven heeft tegen Woeste, die nochtans de gebeurtenissen der laatste weken be wijzen het volkomen gelijk had. Wil de Bien Public, indien Ver speyen er uit verdwijnt, zijn gezag en zijnen invloed van vroeger bewaren, dan moet hij, op geheel andere wijze, toonen dat weerdig te zijn. Wij hebben geen provinciaal bijblad van do XXe Siècle noodig. In een volgend artikel zullen wij de meer verwijderde, maar ook de voor naamste oorzaak der verdeeldheid in de katholieke Partij bespreken. Nieuwe bijeenroeping van het Mid- denkomiteit der Katholieke Vereeni- gingvan het Arrondissement Aalst. Het plaatselyk Komiteit der Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst, komt bij dringendheid den volgenden brief te sturen aan den heer Senator Van Vree kern, Voorzitter der Vereeniging Mynheer de Senator, Het Komiteit van Aalst, dezen avond vergaderd ten einde zich bezig te houden met het militair wetsontwerp, heeft eenpa rig het gedacht uitgedrukt dat het noo dig is, zoohaast mogelijk het Arrondisse- mentskomiteit te vereenigen. Het Komiteit gelast my UEd, de toela ting te vragen deze byeenroeping te doen voor Zaterdag 27 dezer, om half dry, en stelt het volgende dagorde voor 1° Bespreking van het nieuw wetsont werp nopens de legerkwestie. 2° Onderzoek van den politieken toestand van ons Arrondissement. Aanvaard, enz. (Get.) R. Moyersokn. AALST. KATH. JONGE WACHT. DniKGEKUE OPUOEP. Algemeene vergadering op Maandag 22 November 1909, om 8 1/2 uren 's avonds, ten lokale Het Beiersch Hof, by M. Félix Fan LanduytGroote Merkt. DAGORDE Militaire kwestie. Dat niemand ontbreke 1 Woensdag is men overgaan tot de stem mingen. Art. 1 is gestemd volgens het akkoord tusschen de blauwe en roode linkerzyden en het Ministerie. Een zoon per familie is dus aange nomen. Donderdag werd de persoonlijken dienst of de afschaffing der plaatsvervanging gestemd. Op Zondag 12 December IN HET ST-JOZEF'S COLLEGE ten voordeele der goede werken door het College ondersteund. Eerste optreden te Aalst der heeren CUPPENS en DE VOCHT. Kaarten aan 3.00 fr. 2.00 fr. en 1 fr. Lees nu eens, lieve lezers, aandachtig 't gene hier volgt, om u zelf te overtuigen dat ge op 12 December mokt aanwezig zijn op dien liederenavond. Wat is het doel van de drio kunstenaars die zullen optreden Welk is het doel van onzen liederenavond f Dit eerst en vooral Het doel in het Kristelijk Nederlandsche volk eenvoudige en gemakkelijk te zingen liederen to verschaffen, waarna ze de Ker kelijke Feestdagen in de huisgezinnen kunnen opluisteren, en daardoor olkaar opwekken tot oen waardige viering van die dagen, geheel in overeenstemming met den wensch van Z. H. den Paus, die alles, ook de viering onzer katholieke feestdagen wil herstellen in Christus. Zóó schreef het Huisgezin van 28 Nov. 1908. Eerbied voor de Vlamingen, voor hun werk en hunne werken Wat was dat een onverwacht genotPastoor Cuppens leidde zijne gedichten in, Lodewyk De Vocht speelde en zong. Schooner vertol king is niet denkbaar. Het geheele audito rium, was onder den geweldigen, magi- schen indruk, die voortdurende na elk lied, en merkbaar was aan de devote stilte, die bleef heerschen minuten lang. Geheel de ziel, de diepgodsdienztige ziel van den genialen toondichter 't is niet te veel gezegd lezer lichtte uit dien zang. Er was niet genot alleen, er was hooge ver heffing en sublieme stichting,... Heerlijk schoon en diepgevoeld zijn de eenvoudige liederen ze zijn immers voor den huis kring bestemd maar onvergelijkelijk indrukwekkend is de toonzettingGods zege ruste op uw taak, Vlaamsche Kunste naars Uw werk is een apostolaat. Zöö schreef het groote Nederlandsche dagblad Het Centrum op 26 Nov. 1908. En in dat doel dat de kunstenaars be reikten een edel, een beilig doel II n'y a peut-être aucune oeuvre digne d'être prónéc.dans notre pays,comme celle entreprise par le poète Auguste Cuppens, curé en Campine, et par lo jeune composi teur Louis De Vocht...La chanson do l'abbé Cuppens et de L. De Vocht est égale en valeur poètique et surtout musicale, aux productions moyen-ageuses... On ne peut pas décrire toute la saveur rustique, toute la finesse d'autre part, incluses dans ces ravissantes chansons. On ne peut dire leur simplicité merveilleuse, leur nouveauté, leur pittoresque dè rythme, leur charme intime et souvent émouvant il faut les avoir entendues. La chanson du foyer existait déja, c'est vrai on ne peut qu'ad- mirer les Kartner Lieder de Koschat, les Rondes de Daloroze, les Chansons en dcntelles de Botrel, mais nulle part nous n'avons dócouvert la part faite a la religion. C'est pourquoi, préférons nous, mème après une seule audition les chansons de nos compatriotes l'abbé Cuppens en L. De Vocht. Chanter Dieu et Bes saints, quelle plus grande, plus belle occupation pour nos artistes 1 Dèsormais nous avoDS de nouveau en Belgique, une - chanson liturgique Gloire en soit renduo a la Muse poètique et musicale de notre bonne terre flamande. Zóó schreef de Presse van Antwer pen op 28 Dec. 08. En brengt het bereiken van dit heilig doel, niet alleen eer en roem aan de kun stenaars, waar ook zoetopborrelend geluk aan de ziel der verrukte toehoorders Toen het heerlijke Populus Sion - Gy Sions volk beklim de bergen in machtige accoorden door de zaal had geschald, was er de geestdrift. En verdwenen is ze niet meor. O pastoor Cuppens mocht al ver zoeken stil te bly ven en niet te applaudi- seeren, dat kon niet. Ze barstte los. de ingehouden geestdrift, na hot diep- innige lied Vigilie voor Kerstmis en ze was niet meer te bedwingen, telkens on telkens weer klapten de handen met den snelleren harteklop meê. Na het lieve ook van tekst zoo innig mooie en devote wiegeliedje a Kindje lief ik ben zoo arm en na het schitterende Driekoningenlied hoogst oorspronkelijk in zyn muzikale opvatting, na de meditatie op zang en muziek in de u Goeweeksliederen die aandoet als de lezing van sommige werken der oude mys tieken, en vooral na het jubbelende en overweldigende PaaschliedOns Neder landsche volk weer christelijk te leeren zingen... Deze avond was eene ontzagge lijke propaganda voor dit ideale toekomst beeld 1... Zóó schreef de Gelderlander over een liederenavond te Nymegem. En 't volgende staat te lezen in den Maasbode van 19 Januari 09. Wij weten niet wat schooner was om aan te hooren, wat dieper poëzie verborg, het verklarend proza van den pastoor, of zijne verzen zelf, die hij telkens vooruit reciteerde... Op eens waakte de blyde ver wachting op in de vigilie van Kerstmis De kerstvreugde kwam over ons, en met onze hoofden en handen zongen we stille meê... Bly verrukt juichten de hoorders toe, en het applaus hield niet stil alvorens de jonge componist andermaal zyn Kerst lied zong. Dat alles was misschien een voorbij gaande mode Luister hetzelfde dagblad, Het Cen trum -schreef op 22 Mei 09 Die eenvoudige dorpsman, die Antwerp- «che jongen, hadden ons weggetooverd anderhalf uur, naar eene andere, maar zuivere maar hemelsche wereld. Al het betere in ons stond te sidderen, want de vleugelslag van het Beste, van bet godde lijke had het geraakt. Voor ons zagen we den dichter zelf, den toonkunstenaar zelf, de eenvoud en het verhevene, het verre naby het hemelsche bij ons, in ons hoofd, aan ons hart, in onze ooren, in onze oogen.. Het was voor ons esn avond die gerust naast de schoonste levensavonden mag ge zet worden... Pastoor Cuppens en Louis De Vocht ge zyt op onze vlakke velden ge weest het groen, de bijën, de vogels, de torens, verkondigend het leven, het blijde leven, het zingende leven, het zingende Roomsche leven. Wel, lezer, nu komt pastoor Cuppens en Lodewyk De Vocht te samen met nog een derden kunstenaar naar Aalst op 12 Decem ber, om U ook te overtuigen, U ook te laten genieten. Om U te laten genieten uw eigen Vlaamschen aard en ziel, waarin onze oude glorievolle beschaving zooveel grootsch heeft gezeid. Om U te overtuigen dat we zijn, niet alleen in schilder- en woordkunst een van de begaafdste volkeren der aarde, maar ook in zang- en toonkunst, zonen en dochters van de groote meesters die in de 15e en de 20" eeuw, overal ontboden en gevierd met hun spel en hun genie de meesters beschaamden of verrukten tot zelfs in het heilige Rome der Pauzen. Wilt ge U daarvan overtuigen, wilt go dat genieten, komt dan op 12 December naar den liederenavond in Sint-Jozefs College. Het Kwartet Bloekx in Aalst. Alle dagbladen spreken van die vierschaar met buitangewonen lof. Wy laten hier een paar beoordeehngen van uitstekende mu ziekkenners volgen. Nooit hebben wy quatuor gehoord, waarvan de verschillende elementen zoo goed op elkander pasten, waarvan de uit voering zoo uitgepluisd, zoo klaar en zacht- klinkend was. Men bemerkt wel dat die artisten voortdurend de leiding volgen van hunnen meester Blockx. Die artisten streven nooit naar over- heersching nooit is er een, die een ander overdooftzij vormen te zamen één geheel, één zacht orgelspel en dat is, in zake van quatuor, het ideaal. (Matin). Ieder toch weet dat die vierschaar van artisten wel zeker bij de beste toonkunste naars van ons land mogen gerekend. Zij hebben vooral voor oogen de uiterste zorg om sene gezamenlijke uitvoering zij azen niet naar afzonderlijk sim. es of eigen kunstvertoon heel het doel van l...n stre ven is céne zuiverheid te betrachten, alsof er slechts één speeltuig gehoord werd. (Nieuwe Gazet). Handelsblad, Métropole, Précurseur Matin, Nieuice Gazet, XX' Siècle, alle dagbladen spreken van het kwartet Blockx als van eene buitengewoon artistische in stelling. Hoooer Lbven zegt- Die mannen mogen zonder schromen heel Vlaanderen door en ook in den vreemde mét hun kunst gann 't zal overal een triomftocht zyn zoo incensmeltcnd, zoo zoet gelijkluidend, zoo bezield is hun spel. Welkom in Aalst, kunstenaars, gij hebt de uitnoodiging van het Davidsfonds beant woord, en al wie hier eenigszins meedoet aan muziek,verwacht umetgroote nieuws gierigheid. Met genoegen wordt in de kunstwereld vernomen dat weldra drie nieuwe puike muziekstukken van Gustaaf Pape het licht zullen zien K Het Schilderslied met pianobegelei ding, op woorden van Petrus Van Nuffel, komt te verschijnen. Verders werkt M. Pape aan een mannenkoor Waar de Dender vloeit en aan eene Kindercantate mot begeleiding van orkest Ik weet een lampken staan insgelyks op woorden van M. Van Nuffel. Dit laatste stuk zal waarschijnlijk voor het eerst ten gehoore gebracht worden op de aanstaande prijs- deeling onzer Muziekschool. Aan beide Dichter, puike Kunstenaar, onze hartelijke geluk wenschen Mi-Bémol. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 21 November 1909, M. Van Calenbergh, Leopoldstraat. ZOO JUIST IS VERSCHENEN het nieuwe nummor van de dat by ons verkrijgbaar is tegen den ZEER LAGEN PRIJS van fr. 0,90 per 3 maanden, (per post fr. 1,20.) Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden groot formaat, en bevat 34 Illustratiën en (Portretten. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie bevat deze weck een aantal foto's in ver band met het Steinheil-proces te Parijs kiekjes van de overstroomingen in Enge land een foto van de opening der Griek- sche Kamer een paar interessante kiekjes van vii8chendressuur een tweetal foto's van den intocht van het nieuwe batail- lon in Harderwijk de portretten van de Engelsche suffragetten, die de stembiljetten wildon vernietigen een drietal foto's van de opening van de Winter Landbouwschool te Meppol en de eerste steenlegging van de Landbouw bank aldaar enz. enz. Voorts de portretten van een aantal bekende perso nen uit binnen- en buitenland. Teu slotte eenige bladzyden boeiende lezing. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zy'ne Hoogweerdigheid heeft onderpas toor benoemd te Sint-Amandsberg, den E. H. D'Hont, onderpastoor te Loochristi. Aalst. - Ongeval. - Dinsdag mor- gend was Leon Eemans, metserdiener, wonende Gentschestraat, werkzaam in de inopbouwzynde kerk der Eerw. Paters Capucienen, wijk St-Job Juist toen Eemans eene ladder wilde bestijgen, kan telde deze om. Eemans viel en werd den schouder gebroken. Hij heeft geneeskun dige hulp ontvangen en is daarna naar zijno woning overgebracht. inlfclit iiifse». Alvorens een geneesmiddel te gebruiken, neem er inlichtingen over. Den 20 Januari 1904, zegde ons Mr G. Palsterman, die eene herberg open houdt in de Drie Sleutelstraat, te AalstIk leed aan eene nierziekte sinds vyftien jaren en ondanks de voorschriften des geneesheers en de gevolgde verplegingen bekwam ik geene beternis in mijnen toestand. Die pijnen waren altijd zeer scherp en sommige oogenblikken was ik onbekwaam de min ste beweging te doen. Als ik over myn werk gebukt was, had ik de grootste moeite om recht te komen. Ik had geene hoop op genezing meer en nochtans be proefde ik toch nog do Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr De Val keneer, Apotheker. Goed bevielen ze mij, want van af de eerste dagen voelde ik mij grootelijks verlicht, weinigen tijd later was ik gansch genezen. Wy zien Mr G. Palsterman weder den 27 Augustus 1907 en hij zegda ons het volgende Na gedurende vijftien lange jaren vreeselijk geleden te hebben mag ik my thans volkomen genezen zeggen dank die wonderbare Foster Pillen voor de Nie ren. Ik lijd hoegenaamd niet meer aan de nieren, werk met moed en zonder de min ste pijn te gevoelen Vergeet niet dat het reeds drie jaar en half geleden is dat ik de Foster Pillen voor de Nieren nog gebruikte en dat ik niettegenstaande goed genezen bleef ik beveel die goede pillen aan de nierlyders zeer warm aan. Do zekerste kenteekens van de slechte werking der nieren zijn het opzwellen der beenen en voeten, zenuwpyn, rhuma- tiek, lendenjicht, afmatting, bedwelmin gen, slapeloosheid, wrangheid des bloeds al die kenteekens spruiten voort uit de onzuiverheden des lichaams welke in plaats van in de urine gedreven te zijn, in het bloed bleven omdat de te zwakke nieren onbekwaam waren ze af te voeren. In dien gij goed gezond wilt zijn, moet gij uwe nieren in goeden staat behouden en dé Foster Pillen voor de Nieren bezitten die heilzame kracht De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang «rwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 22. Dendermonde. Schip verbrand. Do beurtschipper Lenssens van Aalst, kwam Woensdag met valavond van Ant werpen naar Aalst, langs de Schelde voor bij Dendermonde gevaren. Voorbij de Veerbrug kwam de lading, petrolie, katoen en andere licht brandbare koopwaren, eensklaps in brand, en wel zoo vlug, dat de knechten, in allerijl het schip moesten verlaten. De patroon was op dat oogenblik niet aan boord. Daar het brandende schip in de nabyheid lag van andere schepen, besloot men het schip te doen zinken. Een yzeren stoom sleper vaarde er dus met geweld tegen, waardoor het vaartuig lek geslagen werd en spoedig zonk. De schade wordt op fr. 20,000 geschater bestaat geene verze kering. Gezien de suikerijpeën F. C. JACOBS de zuiverste en de beste zyn, raden wij onze lezers aan zich geene andere merken te laten opdriugen. Dieven zijn in de bureelen gedrongen der sigarenfabriek La Termontoise, te Dendermonde en hebben er uit eene som van 1200 fr. gestolen. Daarna hebben zij het vuur gestoken aan verscheidene balen katoen, en de vlucht genomen. Gelukkig werd het vuur spoedig opgemerkt. Het alarm werd gegeven en men kon. met be hulp van eenige geburen, het begin van brand uitdooven. I kim oit'wl t Gy allen die hoest, oud upgepaM en jongi wilt g0 u spoedig en volkomentlyk genezen, wilt ge bronchiet of tering vermijden, neemt zon der uitstel don borstsiroop Depratere. Dui- zende en duizende menschen verklaren openbaarlijk dat Siroop Depratere de ware goede borstremedie is, ja de beste die be staat, maar opgelet, weigert alle namaak sels. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Idderg-em. Struikroovers. Woensdag avond, om 10 uren, werd de schepene Kamiel Cobbaut, die met eenen vriend langs den Welle-steenweg per rij tuig huiswaarts keerden van «Ter School», door twee zwart gemaakte mannen aange rand. Terwijl de eene het paard vastgreep, sprong de andere in het rijtuig, en dreigde met eenen revolver. M. Cobbaut kon de roover van het gery stooten, waarop de beide schelmen verscheidene revolver schoten losten, zonder iemand te treffen en toen wegvluchtten. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. Te Aspelaero zijn dieven eon magazijn van ellegoederen komen leegplunderen. Toon zij verrast werden sprongen zy in eene automobiel en reden weg met zulke snelheid, dat zij nog eenige stukken gesto len goed verloren. Toch bedraagt de waarde van het gestolen goed nog rond de 25,000 fr. De Trekking der tombola van de Brusselsche Tentoonstelling zal op 1 De cember aanstaande, om 9 uren 's morgends geschieden in de Militiezaal van 't Stadhuis der stad Brussel. Op dit oogenblik, vocht men om de laatste loten er is geen tijd te verliezen voor de personen welke aan die trekking wenschen deel te nemen, ten ware de premie te betalen welke de verkoopars op den laatsten oogenblik eischon. O.P. 17 11-09. Laffe doodslag te Melle. Het aan houdingsmandaat door het parket afgele verd tegen Gustaaf Monsaert, die verdacht wordt van den moord op Honoré Herman, is Woensdag voormiddag bekrachtigd door de Rechtbank van Gent. Honoré Herman, het slachtoffer van dezen laffen doodslag werd 'Woensdag mor- gend om 8 uren begraven. Edmond, de broeder van het slachtoffer, die in den omtrek van Charleroi in de kool- putten werkt, is Dynsdag naar huis geko men. Dyhsdag avond, op het oogenblik dat de familie Monsaert, die herberg houden op den weg van Caritas, meende te gaan sla pen, w orden hunne ruiten uitgeslagen. De dochter Monsaert verzekert dat het Edmond Herman is, die bedronken was, en met eenen stok de ruiten uitsloeg. Eene klacht is tegen Edmond Herman ingediend bij de gendarmon. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heorscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druek, 8, Groote Markt, Aalst. Een naamlooze brief, aan het parket te Brussel gezonden, meldde dat verschei dene valschmunters bijeenkwamen in een huis der Transvaalstraat te Cureghem. Men legde zich in inderlaag en Dinsdag werden reeds twee der mannen aangehouden, op het oogenblik dat zij het huis binnengingen. Men doorzocht hen en vond wel kneukel ijzer en andere wapens in hun bezit, maar geen valsch geld. Men kon een derden verdachte echter in zijne woning verrassen en hier vond men werkmaterieel voor het maken van valsch geld, scheikundige stof fen, enz. die hij echter beweert te moeten dienen tot het maken van tandgebitten. Bejaard zijn. Dames van zekeren ouderdom zijn verzekerd de volkomcndste gezondheid te bewaren, rn alle gevaar te vermyden, op voorwaarde dat ze zorg heb ben van zich van tijd tot tijd het lichaam te zuiveren met de Pil van Dr Walthéry. 1 fr. de doos voor een jaar. 9 Een belangrijke pelsendiefstal is Maandag gepleegd, in een magazijn der Van AHevcldestraat, te Brussel. Toen de eigenaar van den winkel thuis kwam, be- statigde hij dat de deur van den bijzonderen ingang open stond evenals de winkeldeur. In den winkel heerschte de grootste wan orde Al de schoon bewerkte pelsen waren buit gemaakt en de anderen lagen op den vloer verspreid. De policie der derde af- deeling kwam ter plaats een onderzoek doen. De dieven zijn bij middel van valsche sleutels binnen geraakt. De gestolen koop waren hebben eene waarde van 18,000 fr. l^inno. Leq piano, sulf. sér. méthode conserv. par Dame dipl- S'adres. ser Place des Fabriques, 15, Alost. In do Van der Lindenstraat, te Schaar beek vonden M. en Mevrouw Jules S., 's avonds rond 8 ure thuis komend, de straatdeur van hun huis open. Er waren dieven in huis geweest, die de brandkast hadden verplaatst en er eene opening in hadden gemaakt van ruim 10 centimeters groot. Door die opening hadden zij er eene party juweelen, titels, belangrijke papieren en een zak geld uit geroofd. Op den grond stond een fleschke met olie, die blijkbaar had gediend om hunne booren te smeeren. Ook op do eerste verdieping hadden zij een goeden buit gevonden, namelyk obligaties, gouden en zilveren geld en juweelen, toe- hoorende aan de schoonzuster van M. S. Do dieven zijn niet gekend. AsJal eu omlijnende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Byzondere prys voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatuhi. M. Goelen, te Keerbergen, had reeds meermaals last gehad van stroopers, die zyn wild roofden, zoodat de wachters hunne waakzaamheid verdubbelden. En Dinsdag avond hoorden zy schoten. Gaande in de richting van het gerucht, merkten zy de dieven, die jaagden bij middel van eenen lichtbak. Zy geboden de stroopers. de wapens neer te leggen, maar zij kregen eenige schoten voor alle antwoord. Do wachters schoten terug en troffen eenen der stroopers in de borst. Hij viel dood neer. De andere strooper kreeg hagel in de beenen. De gekwetste word met het rijtuig van den eigenaar naar het gasthuis van Mecbelen gebracht. Het parket van Leuven is ter plaatse een onderzoek komen doen. Sinte-Cecilia zal met een wit kleedje komen. Dinsdag heeft het op verscheidene plaat sen gesneeuwd Zulks was te verwachten, te oordeelen naar de plotselinge vinnige koude «n de overtrokken lucht. Te Bergen begon het Dinsdag namiddag opeens te sneeuwen 't waren echter maar kleine vlokjes, die weldra gesmolten waren. Do thermometer is plotseling gedaald. Te Luik heeft men ook sneeuw waarge nomen. Te Brussel begon het Dinsdag avond, rond negen en half ure, ook te sneeuwen 't duurde echter niet lang. Het beetje snoeuw bracht echter dit voordeel hij. dat de koude eenigszins verminderde, en dat de lucht Woensdag morgend zeer helder was. Het besluit is toch dat de win ter nu voor goed zijne intrede gedaan heeft. In sommige streken van Frankrijk was het Dinsdag reeds volop aan 't sneeuwen. In de Ardennen wintert het reeds volop. Dinsdag nacht heeft het overvloedig ge sneeuwd te Libramont, te Saint-Hubert, te Longlier, te Marbehan, te Bastenaken en te Bertrix er ligt eene laag van rond de tien centimeters. In heel die streek is het bitter koud en do wind is uiterst snijdend. Aanslag- op eenen priester. In de gemeente Fayt, by Manage, in Hens gauw, heeft Woensdag namiddag een ergerlijk feit plaats gehad. Een slechte kerel, een dronkaard, die reeds meermaals veroordeeld werd, heeft een moordaanslag gepleegd op den eerw. heer Valère Duray, pastoor der parochie. De Clève, zoo is de naam van den plich- tige, was over vijf maanden veroordeeld voor verheling van gestolon goed. Hy drong bij den pastoor aan, opdat deze zou pogen, zijne straf te doen opheffen, zooals hij reeds vroeger had gedaan, maar wat de priester ditmaal weigerde. Woensdag namiddag sprak hij den pas toor andermaal op straat aan en vroeg of hy voor hem eeno genadevraag wilde tee kenen. De priester weigerde andermaal en ging henen in de richting van Manage, waar hij in het weezenhuis dienst te ver richten had. De Clève volgde hem tot nabij de woning van zijnen schoonbroeder, ging daar bin nen en voorzag zich van eenen hamer, met welken hy den priester afwachtte. Toon deze nu uit het weezen huis terug- koerde, sprong de, deugniet vooruit en bracht hem op het hoofd twee hamerslagen toe. De pastoor viel voorover ten gronde en toen sloeg De Clève hem nog tweemaal met den hamer in den nek. Daarop liep de moordenaar weg en sprong nabij zyne woning in eenen put, waar de policie hem uithaalde. Hij had eene wonde aan het voorhoofd, vermoedelijk door den sprong veroorzaakt. De toestand van den priester is zeer erg. De moordpoging heeft in heel de streek een pijnlijken indruk gemaakt. Bandietenstreek te Wouw. Drie kwaaddoeners kwamen in de woning van de echtelingen Maeus, wonende te Wouw, tusschen Rozendaal en Bergen-op-Zöom (Holland). Zij bonden de twee ouderlingen vast, en bedreigden hen met eenen revol ver. De schurken stoien ongeveer 45 gul den. Hun signalement werd in alle richtin gen verzonden. Twee gendarmen van Rozeivlaal zaten Dinsdag, om half twee namiddag, aan een vuur zich te warmen in eene herberg drie kerels kwamen binnen met zakken waarin gereedschappen staken. De gendarmen sprongen op, trokken hunne revolvers en vroegen aan de vreemdelingen wie zy waren. Een hunner bleef in handen, maar de twee anderen sloegen op de vlucht. De gendarmen achtervolgden hen, maar vernamen later dat de twee schelmen over de Belgische grens waren gevlucht. De zakken hielden een volledig stel gereed schappen in. De aangehoudene is zekere Delatre, her bergier uit de Beenhouwersstraat, te Ant werpen, geboortig van Sas van Gent. Hy verbleef sinds jaren in de Scheldestad. Hy bekent den dader te zyn van den diefstal te Wouw. De twee medeplichtigen worden ieverig opgezocht. De opsporingsbrigade van Antwerpen heeft Woensdag in een logementhuis, op het Schelleken, Adriaan en Theofiel Mae», 25 en 21 jaar, aangehouden, als medeplich tige in do bandietenstreek van Wouw. Beiden werden te Woensdrccht (Holland) geboren. Een huiszoeking werd gedaan ten huize van Delatre. Men vond er een goudstuk van tien gulden en ander Hollandsch geld, 800 frank in zilver en een spaarboekje met 1000 frank. De vrouw is verdacht van medeplichtig heid en is ook achter slot gezet. Woensdag avond werd de minarc» van een der aangehoudenen in haar kosthuis, Beenhouwersstraat, aangehouden Het meisje, zekere Z., oud 20 jaar, verbleef te Antwerpen onder eenen valschen naam. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 9 .Q Vrouwelijk 10 Huwelijken. C. Gabriël, kloerm. met M. Hoevelinck, tw. F. Stuyver, tabakb. met M. Moort- gat, tw. R. Huys, gladsl. met E. Bis schop, vellenbew. Overlijdens. L. SchutyBer, w* Van Mol, z. b. 78 j., Leopoldstr. 9 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2