OVERLIJDEN. Rechterlijke kronijk. STAD AALST. Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. DE LIBERALE HEILIGF. Zoo als men weet heeft de Spaansche Re- geeriüg het dossier van het proces Fer rer afgekondigd Daaruit blykt nu dat verscheidene ge tuigen Francisco Ferrer GEZIEN heb ben aan het hoofd dor benden, die op 26 Juli laatstleden te Barcelona rond liepen en de kerken en kloosters plun derden en in brand staken. Men weet nu ook dat Ferrer, die zoo zeer door liberalen en socialisten bewon derd en vereerd wordt, zijne kinderen volkomen onterfd heeft. Hij heeft aan elkeene som van 2000 pesetas nagelaten, doch enkel omdat hem dit door de wet opgelegd is, en dan nog vraagt hy, in zijn testament, dat zij deze geringe som niet zouden aanne men. Schier gansch zijne fortuin gaat over in de handen van een gekenden anar chist, zekere Portel, die te Liverpool woont en aan Soledad Yillafranca, de vrouw met wie hij op zijn Bebelsch huisde. Ferrer heeft drie dochters. De eerste Trinidad, die, zoo 't schijnt, zijne gedachten deelt en die, om haar brood te verdienen, in eene fabriek te Parijs werkt, is onterfd. De tweede, Paz, die ondanks hare ge dachten zeer verschillen met deze van haar vsder, van wege Ferrer nog iets of wat vaderlijke genegenheid genoot, is onterfd. De derde. Sol, van in ha-e vroegste jeugd door Ferrer verlaten, is ook ont erfd. Na in 't wyd en 't breed uitgebreid te hebben over het deel aan Soledad Villa- franca gelaten, beveelt Ferrer haar aan dat Paz noch Sol geen cent zouden ont vangen, omdat zij een leven leiden dat hy afkeurt. 15 maanden dienst. Socialisten en liberalen willen het ontwerp der re geering stemmen met persoonlijken dienst en èèn zoon per familie op voorwaarde dat, ten langste na twee jaar, de diensttijd voor het voetvolk verminderd worde op 15 maanden en eene maand binnenroeping. De heer Schollaert heeft gezegd dat hy den diensttijd van 15 maand zoo maar niet gladweg kan aannemen. In andere woorden hy heeft voorbe houdingen gemaakt. Nu, menschen die met soldatenzaken bekend zijn, zeggen dat men met 15 maanden dienst op vredesvoet, geene getalsterkte kan hebben van 42,300 man, gelijk het ministerie van oorlog eischt, zelfs zal er jaarlijks 20,000 man binnengeroepen worden. Blijft nu te zien of liberalen en socia listen hunnen eisch van den 15 maanden dienst zullen handhaven, of dat ze zich zullen tevreden stellen met eene half- en-halvo belofte. Wij houden het voor het laatste; onze tegenstrevers willen het princiep van den persoonlijken dienst en van het alle man soldaat doordrijven ten alle koste. In alle geval, als dan later de milita risten zullen komen zeggen 15 maan den dienst zijn niet voldoende, dan zul len ze weer zeggen hewel, als het niet anders kan, dan zullen we 18 of 20 maanden, zooals nu, aannemen. 't Zullen de menschen zijn die zullen gefopt zijn. Dan zullen de oogen wel open gaan maar voorzien ware beter. De Belgische spoorwegen. Het verslag over de werkzaamheden van den Belgischen spoorweg-, post- en tele graafdienst gedurende het jaar 1908 verschenen. Wij zien er in dat sedert 1835 de spoorwegdienst 36keeren geslo ten werd met een tekort en 38 keeren meteen boni. Het grootste tekort beliep omtrent 13 miljoen in 1873, en de groot ste winst ook omtrent 13 miljoen in 1899. Sedert den oorsprong der spoor wegen in België bedragen de winsten slechts 31 miljoen 274.000 fr. meer dan de verliezen, 't zy eene gemiddelde winst van 422,600 fr. voor een kapitaal van 778 millioen 753,000 fr. De winst be draagt dus slechts 0 fr. 054 t. h., en de minister van spoorwegen besluit dat de dienst om zoo te zeggen geene winst oplevert, ja, zelfs eerder in verlies is, wanneer men de intresten der tekorten afrekent, want dan komt men tot een jaarlijksek verlies van 1 miljoen 173.500 franks. In het jaar 1908 zijn er op de Belgi sche spoorwegen 142 treinbotsingen en ontriggelingen geweest, waarvan 37 met ongelukken van personen. Er wer den 44 reizigers gedood, 54 gekwetst en 696 gekneusd. Van de spoorwegbedien den werden er 3 gedood. Het zijn de spoorwegrampen van Gontich, Mever- gnies en Ma files, die het meest slachtof fers maakten. Verwonderd. Een liberaal schrijft in een blad, dat hij verwonderd is, dat de katholieken van eerst af aan partij hebben getrokken tegen Ferrer - kennen hem immers niet, zegt hij. Persoonlijk, neen, de katholie ken kenden Ferrer niet. Maar ze wisten datFerrer veroordeeld was als anarchist, en ze namen aan dat de rechters die Ferrer vonnisten, hem kenden, en dat zij eerlijke rechters en menschen zijn, die geenen onschuldige zouden veroordeelen. De katholieken steunden zich dus op het gerecht. En de geuzen ze trokken partij voor Ferrer. Kenden zij hem Wis ten zij of hy schuldig of onschuldig was Volstrekt niet Dat de katholieken gelijk hadden blijkt uit de getuigenis van het nieuw, liberaal Spaansch ministerie, dat zegt d-^t Ferrer terecht werd verwezen en niet kon begenadigd worden. Niet bestellen op Zondag. Onze geuzenbladen hebben in den tijd veel gespot met hetvoetje der postzegels niet bestellen op Zondag. In Frankryk zijn de brievendragers overlast den Zondag. Het blad Le Radical, een radikaal blad zooals zijn naam het genoegzaam zegt, en het radikale Kamerlid Ridouard stel len nu voor de postzegels te voorzien van een bandje niet bestellen op Zondag gelijk.... in België. Daar zit dus iets goeds in dat Zon dagvoetje M. De Mot, burgemeester van Brussel, lid van den Senaat, is Dijnsdag 5 minuten voor 1 uur overleden Emiel De Mot, een geboren Antwerpe naar zag indien wij ons niet bedriegen, het levenslicht in 1835. Na het aftreden van M. Buis werd hij burgemeester der hoofdstad. Het spel. Te Brussel heeft zich een bejaard bankier opgehangen na te Nizza een miljoen aan de speeltafel verloren te hebben. Een jong bediende heeft zich door den kop geschoten na bij het spel veel geld ver loren te hebben. Eene keukenmeid, ook van Brussel,heeft gepoogd zich te zelfmoorden omdat zy hare spaarcenten, tot 500 fr. beloopende, in een geheim speelhuis der hoofdstad is kwijt geraakt. In 1902 is er eene wet op de spelen ge maakt, maar ze is zoo ondicht dat de speel- uitbuiters, gemakkelijk door de mazen kunnen sluipen. Indien de wet bepaalde, dat de lokalen waar gespeeld wordt, voor zekeren tijd zullen gesloten worden in geval van betrap ping evenals andere slechte huizen dat zou veel helpen. Oogst in Kanada. Naar gemeld wordt is do oogst overvloedig geweest in het Noord-Westen van Kanada. De voortbrengst is tarwe 118,100,000 minoten haver 163,982,700 minoten gerst 30,500,000 minoten, (Een minoot is 39,02 liters). De tarwe-oogst overtreft met 25 miljoen minoten, dus omtrent duizend miljoen of een miljard liters de grootste voortbrengst van voorgaande jaren, dat ware dus 10 miljoen zakken van 100 liters, of duizend wagons van 10 duizend liters. Te Montréal, de haven langs welke het graan uil Kanada bijna al vervoerd wordt, heerscht de grootste bedrijvigheid tenge volge van dezen overvloed. Laat ons hopen dat nu de tarwe en de bloem eens degelyk zullen .."-laan. Vergadei'iug der rech terzij von den Sennni. De rechterzyde van den Senaat heeft Dijnsdag te 10 uren eene vergadering ge houden. Een 40tal leden waren aanwezig. MM. Schollaert en Helleputte en de ministers, Senaatsleden Hubert en Descamps waren aanwezig. By het openen der zitting beval de voor zitter alle bescheidenheid aan. De vergadering, zegde hy, is eeno offi- cieuse vergadering, en het ontwerp dat wy bespreken is nog niet door de Kamer ge stemd. Wy moeten dus voorzichtig zyn. Daarna zegt hij welken pijnlijken indruk het verbond van een deel der rechterzijde in de Kamer met de linkerzyde in het land heeft gemaakt. M. Schollaert protesteerde tegen de beschuldiging van verbond met de linker zijden. Hij zegde dat het integendeel de oppositie was, die de regeering hare hulp had aangeboden. De kwestie moest opgelost worden en er was geen middel om dit te doen met de meerderheid alleen. MM. Leclef, de Merode, della Faille en andere sprekers protesteerden levendig tegen de taal van den minister van binnen- landsche zaken. Zy drukken de zienswyze uit, dat de Senaat de Kamer niet kan volgen dat dit een zeer slechten indruk zou maken op het land indien het ontwerp gestemd werd door eene minderheid der rechterzijde in den Senaat dat men dus een terrein van over eenkomst moest zoeken, dat dit torrein nog het voorstel de Merode kon zyn, en dat in alle geval het katholiek land niet zou aan nemen dat het gouvernement voortga te regceren met de oppositie. M. Vandepeereboom heeft de regeering verdedigd Indien de Senaat, zegde hy, het ontwerp terugzond naar de Kamer, dan zou men er geen meerderheid vinden om het te stemmen. Dus men moet er zoo spoedig mogelijk een einde aan maken, en uit de partij ver wijderen alle oorzaken van oneenigheid. Andere sprekers en namelijk M. Bernier hebben nog het woord genomen en men is heengegaan zonder eon besluit te nemen. Do indruk overigens was slecht, want bij 't heengaan verklaardo M. Werner de Merode luid, dat deze politiek van het mes op de keel onaannemelijk was. Men denkt overigens, dat de meeste leden der rechterzy, zich zullen onthouden op de kwestie van den persoonlijken dienst plicht. Bij 't einde dezer vergadering had de minister van wetenschappen en kunsten eenige senateurs ten ontbyt genoodigd, waaronder de senateurs van Antwerpen. (Handelsblad). Aanslagen. Remi Van Snick, van Meerbeke. krijgt wegens aanslag op de zeden, 2 jaar, 2 maanden en 1 jaar gevang en 10 jaar berooving zyner burgerrechten. Hij werd onmiddellyk aangehouden. Woestaards. Standaert Alfons en Baeyens Romaan, landwerkers le OUer- gem. hebben op eenen dag 2 maal gevoch ten, rond 6 ure 's avonds gaven zij Snellaert René en Desaedeleor Donaat een ferm pak slagen. Een paar uren nadion mishandelden zij Gustaaf De Cuyper. Do le krijgt 15 dagen, de 2e 1 maand gevang. Oudleerling-enbond van Sint Martensg-esticht. De Tooneelafdeeling In liefde bloeiend, zal op Zondag 5 Decemberhaar jaarlijksch Tooneelkundig en Muziekaal Avondfeest geven. Bloedgeld en Advokatenrekeningen hebben verleden jaar, het talrijk en uitge lezen Publiek, beurtelings edel ontroerd on hartelijk verlustigd. Dit jaar wederom zullen de moedige toon celspelers een zeer boeiend drama en een allergeestigst blijspel opvoeren. In de korte tusschenpoozen zullen prach tige muziekstukken het feest opluisteren Een volledig programma zal eerlang ver schijnen. De Katholieke Jonge Wacht hield Maandag jl. eene algemeene vergadering met dagorde Militaire kwestie. Het volgende dagorde werd eenparig aangenomen DAGORDE. Overwegende de dagorde gestemd door de Leden der Katholieke Veréeniging van ons Arrondissementen datum van 31 Oogst laatstleden, aangaande het ontwerp der krijgswet Overwegende in 't bijzonder, dat de ver langen en wenschen er zijn uitgebracht, de uitdrukking waren der meening van de Katholieke Jonge Wachten onzer Stad, zoowel als van de schier algemeenheid dor Katholieken van het Arrondissement. Betreuren ten zeerste, het verbond ge sloten tusschen het Ministerie en de Lin kerzijde, om een wet op te dringen, togen strijdig met bovenstaande wenschen, en ifgekeurd door de twee derde der Rochter zyde. Bieden hunne vurigste gelukwenschen en drukken al hlmne erkentelijkheid uit, aan hunnen Eerevoorzitter den Heer Karel WOESTE, voor den iever en onverschrok ken moed, met dewelke hij de wenschen en verlangen van het Arrondissement heeft Vormen de vaste hoop, dat zy weldra dezelfde getuigenis van erkentelijkheid zullen mogen sturen aan hunne Heeren Senators. LcgorkwCHtie. Het Arron- dissementskomiteit is bijeengeroepen Zaterdag 27 November om 2 uren, ten lokale van den Kath. Kring, Groote Merkt, te Aalst. DAGORDE 1° Bespreking van het nieuw wetsont werp nopens de legerkwestie. 2° Onderzoek van den politieken toestand van ons Arrondissement. Aalst. Sedert eenigen tijd had men hier, en ook te Oostende ontdekt dat er de spoorwegstatiën reiskaarten werden ge stolen, en namelijk van die soort,op welke de naam van de plaats der bestemming niet was gedrukt, maar met de pen moest wor den ingevuld. Er is nu bericht gezonden aan de bedienden, van op het gebruik van dergelijke kaarten een streng toezicht houden. Moord te Wetteren. Nieuice aanhoudingMen meldt dat eindelyk Camiel Schollaert, de broeder der ver moorde, aangehouden is. Hy was naar het parket van Dender- monde geroepen, daar er, volgens het schijnt, in do laatato dagen veel licht in die duistere zaak gekomen is en er zeer be zwarende getuigenissen tegen den broeder van het slachtoffer ingekomen waren. Schollaert werd ruim anderhalf uur ondervraagd door den onderzoeksrechter Pardoen, het gevolg was dat hij onder aanhoudingsmandaat in de gevangenis van Dendermonde opgesloten werd. - DENDERMONDE.— Erg- ongeval. Maandag voormiddag was Jan Seghers, voerman by de heeren Herssens, met eenen wagen naar de statie gereden om er olie op den waggon te laden. Aan do statie ver schrikten de paarden door het gefluit van eenen aanstoomenden trein en sprongen op zyde. Seghers wilde de paarden tegenhouden, doch hij kreeg van den dissel zulken hevi- gen stoot, dat zijnen arm op tweo plaatsen gebroken werd. Twee geneesheeren wer den bijgeroepen en dienden het slachtoffer de eerste zorgen toe, waarna hij met een rijtuig naar het gasthuis gevoerd ia. 't zyn de jaren. Dame' ga zyt zwaar, niet op uw gemak, gij hebt hoofd- draaiïngen, winden, hartkloppingen, sche meringen, ehwel neemt van tijd tot tijd een koppel Pillen Walthéry en ge zult als op 20 jarige ouderdom zijn. De stad Brussel klimt bepaald tot den rang van zeehaven. Dit ondervindt op dit oogenblik ook de policie, die, tot hare groote verveling, klacht op klacht krijgt van diefstallen, gepleegd aan de kaaien, de schepen en in de magazijnen't Is sof hier een bataillon Antwerpsche ri vierschuimers garnizoen heeft gekozen. In vollen dag werd een wagen met 30 zakken fijne bloem gestolen. Verdachten werden reeds aangehouden, huiszoekingon gedaan, gestolen koopwaren ontdekt, kortom, Brus sel-zeehaven krijgt reputatie. Zaterdag avond rond 11 ure werd eeno stoutmoedige inbraak gepleegd ten huize van M. Vander Borght, Delvastraat, 14, Borgerhout. Rond 10 ure, begaf de vrouw Vander Borght, geboren Maria Vander Plasch, 48 jaar oud, zich ter rust. Pas bevond de vrouw zich in het slaap vertrek op het gelijkvloers, of plotseling verschenen voor haar twee personen, met zwartgemaakt gezicht, die onder doodsbC' dreiging eisohten dat zij haar geld moest aanwijzen. Geheel verschrikt en om haar leven ker mend, wees op eeno herhaalde bedreiging do beklagenswaardige vrouw eene plaats onder het bed aan, waar geld verborgen was. Een der indringers hield de vrouw in bedwang, terwijl de andere een bankbriefje van 20 fr. vond. De boosdoeners waren echter met dit eenvoudig bankbriefje niet tevreden en doorzochten op het gelijkvloers alle kassen en laden en vonden nog 10 fr. Het is rond 11 ure, toen een bovenbe- woonster te huis kwam, en na aanhoudend bellen aan de straatdeur, dat de aangeval len vrouw tot het bewustzijn terugkeerde. Meer dood dan lovend ging de vrouw de straatdeur openen, en verhaalde wat er voorgevallen was. Aanstonds werd de policie van het voorgevallene verwittigd. Opgemerkt werd dat op de achterplaats der woning eene ladder tegen den muur geplaatst was, vermoedelijk gediend heb bende tot ontvluchting der bandieten. Men veronderstelt dat zij in hun rooverwerk verrast zyn geworden, door de onverwachte thuiskomst der bovenbewoonster en ijlings langs den hof zyn weggevlucht. Schrikkelijk automobielongeluk. Een schrikkelijk ongeluk is Zondag rond 11 7* ure te Brugge voorgevallen tusschen de twee bruggen aan de gewezen Sinte- Catharinapoort gelegen. Mevr. Max de Caters-de Breyne, wonende langs de Steen- brug8chekassei, kwam te voet naar de 11 l/2 urenmis in de stad en bevond zich maar op eenige meters meer van de groote brug, toen er eensklaps twee automobielen in dezelfde richting kwamen aangereden de achterste auto van M. de Biouls van Hertsberghe - wilde vooruitsteken en reed met verdubbelde snelheid zulks be merkte Mevr. de Caters te laat en wanneer zij wilde wegspringen, werd zij aange- stooten en kreeg een hevige slag van een der slijkschermen. De ongelukkige jonge vrouw zij is maar 32 jaar oud werd een lOtal meters meêgesleept bcwusteloss en overvloedig bloedend namen toegeloopen personen haar op en droegen haar naar hare woning, waar zij de noodige zorgen ontving. Boven de rechter slaap tot midden de hoofdschedel draagt zij een ijselijke wonde. Zij klaagt daarenboven van inwendige pijnen. Men vreest dat hars hersenen ge schokt zyn. Haar toestand is zeer erg. Men oordeele over de wanhoop van M. de Biouls, die in het slachtoffer de vrouw van een zijner beste vrienden herkende. Hij vorklaart dat de eerste auto - - van den heer baron Peers, burgemeester van Oost- camp met eens voor het bruggegat stopte. Zijn chauffeur ziende dat hij op dat rijtuig ging rijden, erj een ongeluk willende vermyden, stak rechts af in plaats van links en reed alzoo op Mevr. de Caters, die hij niet gezien had. Mevr. de Caters is herkomstig uit de omstreken van Antwerpen en heeft drie kinderenZondag avond was haar toestand wanhopig. De zoon van de weduwe Franoiska Coussement, van Wielsbeke, was Vrijdag als naar gewoonte naar zijn werk gegaan in de suikerijdrogerij aldaar; zijne moeder, eene 72jarige vrouw, alleen thuis latende aan hare bezigheden. Toen de zoon 's avonds de deur zijner woning openstak, bleef hij met verstom ming staan. Een eigenaardige geur trof hem, en een akelig tooneel deed zich voor, bij het flauwe licht van het smeulend haard vuur. Hij riep op zijne moeder, doch hy kreeg geen antwoord. De ongelukkige lag verbrand ineenge krompen ten gronde en gaf geen teeken van leven meer. Spoedig snelden de geburen op zijn hulpgeroep ter plaats. Niemand had iets gehoord. Men veronderstelt dat de kleederen van de vrouw Coussement by het maken van het haardvuur in brand gekomen zyn, en zy lovend is liggen verbranden. De onge lukkige was gansch verkoold. In eenn herberg te Orthé, ontdekte een schilder achter het oude behangsel, eene ingemaakte kas, waarvan men het bestaan niet kende, en in de kas vond men 20.000 fr. in gouden en zilveren munten van Lodewijk XV en Lodewyk XVI. Te Carlsburg heeft een dronkaard, bij zijne nachtelijke 't huiskomst, een zij ner dochters van de trappen geworpen. Het meisje stierf aan de bekomen wonden. De spoorwegwerkman Pieter Hen- drickx, te Hasselt, de pleger van den vree- selijken moord op zijn 8 jarig zoontje, in het gasthuis door den onderzoeksrechter ondervraagd, deed volledige bekentenissen; hij verkkarde dat hij zyn ongelukkig kind met den koperdraad aan de ladder verhan gen had. Zyne vrouw is nog altyd van haar verstand beroofd en roept onophoudend op haar zoontje de geneesheeren zijn er in geslaagd, de ongelukkige moeder eenigs- zins te bedaren. Toen men haar het lijkje van het kind uit de armen wilde nemen, gelukte men er niet in men moest haar ten slotte in slaap doen om haar het lijkje te ontnemen. De geneesheeren hopen dat de arme zinneloozo nog terug tot het ver stand zal komen. Een afgrijselijke misdaad, Donderdag avond gepleegd, heeft de gemeente Exel (Limburg) Vrijdag morgend in opschud ding gebracht. Een zeer brave en stille jongen van 19 jaar, Boons genaamd, werkt te Neer- pelt in liet fabriek der firma Schülte. Don derdag had de jongen zyne quinzaine opge trokken, ongeveer 45 fr. en reed per rijwiel huiswaarts, rond 6 uren. 't Was reeds duister. Gekomen in de hei, op 't grond gebied der gemeente Exel, aan den hoek van een bosch, werd hij plotseling aange vallen door bandieten, die hem mot een hakbijl don hals oversloegenBoons was op den slag dood. De bandieten namen de 45 fr. mede. Toen rond 7 uren, de ouders van Boons hunnen zoon niet zagen terugkomen, wer- don ze ongerust, en gingen op zoek, twee maal liepen ze, in den duister, langs het lyk van hunnen zoon en vruchteloos zoch ten ze tot middernacht, 's Morgends om 4 uren hernamen zij hunne opzoekingen en de pen is onmachtig het droevig schouw spel te beschrijven, toen die angstige vader en moeder daar het vermoorde lyk van hunnen zoon vonden liggen. Het parket is Vrijdag ter plaatse ge weest, en heeft slechts een onbeduidend spoor der misdadigers gevonden. Zaterdag keerde het parket terug naar Exel laat ous hopen dat men de bandieten zal kunnen vinden opdat ze de welverdiende straf niet kunne ontloopen. Onafhankelijke. Nieuwe blijde verwachting:. Uit Den Haag wordt aan het Journal de Paris gemeld In welingelichte kringen verzekert men dat koningin Wilhelmina weer eene blyde eebeurtenis tegemoet ziet. Gezien haar toe- si u.d zou zij een deel van den winter op Het Loo 1 .orbrengen. Indien dit nieuws juist is en onzo inlichtingen late i ons toe te gelooven dat het juist is zal de reis van de koninklijke familie naar Enge land in de aanstaande lente geen plaats hebben. Schoolmeesters en Bisschoppen. De verecniging van onderwijzers van Pas de Calais, zal een proces inspannen tegen Mgr Willies, Bisschop van Arras, onderteeke naar van den bisschoppelijken brief. De ondcrwijzersvereenigin? van Cantal daaren tegen, heeft besloten Mgr Lecceur, E schop van Cantal, niet te vervolgen in zake de schoolboeken, omdat zy van oordeel is dat de Bisschoppen hunne rechten niet zijn te buiten gegaan bij de veroordeeling van sommige boeken In een school to Bruyères in de Vogezen, is een geschiedenisboek, dat ouders noch leerlingen aanstoot gaf, vervangen door een ander, waartegen vele ouders bezwaar hebben. Het gevolg was, dat er weer kin deren, die van hun ouders uit dat nieuwe boek geen lessen mochten leeren. van school gestuurd zijn. Do ouders hebben vergaderd en zijn besloten, te blyven stry- den voor de eerbiediging hunner rechten, maar tevens al het mogelyke te doen om tot een verzoening te komen. Ze zouden een brief zenden aan den Minister van Onderwys om hun verlangens kenbaar te maken. Vereeniging van de ouders is ook wat Mgr Duparc, de Bisschop van Quimper, wil. Het spreekt van zelf dat zy vast aan eengesloten met meer krachtdadigheid hun recht kunnen doen gelden dan afzonderlijk. Op het kongres van schoolonzydigheid te St-Romans. heeft Mgr Henry, Bisschop van Grenoble, de scholen van het kanton aangewezen, waar de veroordeelde boeken in gebruik zijn. Hy heeft de familie vaders uitgenoodigd pogingen te doen by dc onderwyzers opdat zij deze boeken zou den intrekken. De Bisschop voegde er bij Er is stryd. Wjj hebben hem niet ge zocht, Wij zullen ons verdedigen omdat men ons aanrandt. De sluitingsvergadering van een congres van de Katholieke Vereeniging der Landes heeft zich, op voorstel van Mgr Ricard, Bisschop van Auch, vereenigd met de vol gende uitspraken Wij willen elke vryheid waar de naam Franschman recht op geeft. Wij zyn katholieken, ja; maar paria's nooit. De heiligste vryheid is die van het ge weten. De kinderen moeten opgevoed worden volgens de beloften by den doop. Eerbied voor de goede meesters ver achting jegens de andere en de veroordeel de boeken. Politieke dwingelandij is verfoeielijk dwingelandy in de school is erger. Wij zweren niet te zullen gehoorzamen aan onrechtvaardige wetten. Het is beter te schreeuwen onder het mes, dan te zwijgen onder chloroform.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2