Zondag 28 November 1909 5 centiemen per nummer 648le Jaar J210 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. Nieuwe Legerwet. Leger kwestie. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. ÏW Wie een abonne ment o|> <i De Dender- bode neemt voor 't jaar 1910, zal het blad van beden af ontvangen. Leest en verspreidt De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. Wederlegging der Voordeelen Kamer van Volks vertegenwoordigers. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- itening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vimgen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goowens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CHIQUE aUUM. «elil, No,. IS»Ot>. De beer Th. De Naeyer, Gemeenteraads lid onzer Stad van Aalst, verzoekt ons het volgendo te willen meêdeelen door M. De Sadeleer en vrienden toegekend aan de nieuwe Militiewet. M. De Sadeleer, Vertegenwoordiger van ons Arrondissement in de Kamor, heeft ondervonden, zegt hij, dat vele personen weinig of 'met bekend zijn met het wets ontwerp der Regeering. Daarom heeft hij op zich genomen de groote voordeelen ervan te doen uitschijnen en zijne stemming te verrechtvaardigen. Aangezien M. De Sadeleer dit ontwerp stemde te zamen met al de liberalen en met al de socialisten, is die verrechtvaardiging zyn recht en is die uitlegging zijn plicht, want een Volksvertegenwoordiger is ge houden aan zyne kiezers rekening te geven over het mandaat dat zy hem toevertrouw den. Doch de kiezers hebben ook het recht de rekening hunner gekozenen uit te pluizen en eens zorgvuldig na te zien tot hoeverre deze rekening juist is, of in welke maat ze overeenkomt met den gegeven last. Een eenvoudige kiezer wil zich deze moeite ge troosten, hij zal dan ook vry en vrank zijne meening zeggen, M. De Sadeleer stap voor stap volgende. I. De Vrijwilligers. De Vrijwilligers worden behouden. Dit is waar, ten minste toch op papier. De wet van 1902 eischte slechts 18U0 vrijwilligers voor het contingent. Kwamen er meer, zoo stelde elk overige vry williger een militiaan vry. 1000 vry willigere boven de 1800, verlosten dan duizend militianen van den kazerndwang. Dat is nu afgeschaft. Dus eerste groot nadeel der nieuwe wet geen vrystelling meer voor militianen dooi de vrijwilligers, uitgenomen voor broeders van den vry williger. Voortaan, hoe meer vrywilligers, hoe meer soldaten, zonder dat er iemand profijt uit trekke, anders dan door eene gebeurlyke dienstverminde ring, die wy verder zuilen hespreken. Door de wet van 1902 beloofde men aan de vry willigers voordeelen die men hun nooit gaf, omdat de legeroverste hot vry- willigerschap altijd hardnekkig tegenwerk ten in de nieuwe wet zou het ernstig zyn men belooft veel meer voordeelen, en na- melijk deze twee, te weten 1. De vrijwilliger maakt al zijne broe ders vrij. 't Is de moeite weerd Elk ge dwongen soldaat maakt ook al zijne broe ders vrij men moet dus daarvoor geen vrywiiliger worden. Dit groot voordeel is dus eenvoudig zand in d'oogen 1 2. Zes duizend plaatsen worden alle jaren toegekend aan vrijicilligers. Eerst zien zei do blinde. En indien het waai' is, I zullon wij ons afvragen hoe het komt dat het Staatsbestuur nu al met eens zoo wat 6000 plaatsen jaarlijks aan de vrijwilligers schenkt. Men heeft nu geen vrijwilligers meer noodig om het contingent aan te vul len, ze dienon nog enkel om de reeds zoo overtollige als nuttelooze legerkosten te vermeerderen, terwyl betzelide Staatsbe stuur aan de vry willigers VEEL beloofde en NIETS gaf, onder de wet van 1902, als wanneer de vrywiliigers waarlijk nuttig waren aan de jongens die door hen vry bleven, zonder de kosten van het leger te vermeerderen. Het antwoord is klaar nu vorderen de vrijwilligers den weg naar het alleman soldaat elk vrywiiliger is een soldaat te meer. Vroeger was eik vrijwil liger een gedwongen soldaat te minder, en daarom werden de vrywiliigers gevlucht, misprezen en verstooten duizende stron- kelsteenen versperden hun den weg tot de kazern, en eens daar eindelijk toch ingc raakt, doemde men ze tot de laagste dei- karweien, zonder het kleinste voordeel by liet eindigen van den dienst. En zoo komt het dat het cijfer van 1800 vrijwilligers nooit werd bereikthet vrijwilligersleger bleef erder theorisch dan praktisch, daar de legeroversten het moedwillig vertrapten en vergruisden. De wijze op do welke liet oorlogsdepartement tot hiertoe zijne plech- tigste beloften verbrak en dit ook zon der ooit eene enkele uitzondering laat ons heden toe te zeggen de 6000 beloofde plaatsen zijn eenvoudig verguldsel gestre ken aan de bittere pil die men ons doet slikken, als waren die plaatsen zelf in de wet aangeduid M. De Sadeleer zegt ons 't getal vrij willigers doet den diensttijd verkorten voor gansch het leger want in het mid delmatig getal soldaten, werkelyk onder de wapens tot het vormen van de 42,800 manschappen in vredestyd, telt van nu af één vrijwilliger voor twéé militianen, om dat zijn dienst het dubbel duurt, en wat meer is, 1000 vrywiliigers brengen ééne maand dienstvermindering bij. Dat schijnt duidelijk gesproken maar anderzyda heeft Minister Schollaert even klaar in de Kamer gezegd dat 1000 mili tianen, (niet 1000 vrijwilligers,) ééne maand dienstvermiuderiiig by brengen. N'u volgens M. De Sadeleer geldt één enkel vrijwilliger, voor den diensttijd twee mili tianen volgens die waarde zouden 1000 vrijwilligers TWEE maanden dienstvermiu deriiig bijbrengen. Wie heeft nu gelijk, ofwel M. De Sadeleer, ofwel M. Schol laert 1 De waarheid is, dat die zoogevierde dienstvermindering niet vast in de wet ge schreven staathet zyn woorden en onze kere beloften, waaraan wij geen geloof mogen hechten, aangezien het oorlogs- departement alléén; door een koninklijk Besluit over den dienst mag beschikken dit departement hoeft ons alty'd met val- gche beloften om den tuin geleid, en zal ons in het vervolg nog deerlijk foppen. II. Manschappen in tyd van vrede. In 1902 bepaalde de wet dat men om trent de 42,800 man noodig heeft om het orde binnen het land te verzekeren. Zonder de Wetgeving te raadplegen mocht men dat cyfer niet overtreffen in een woord, men mocht geen enkel soldaat inlijven zon der de Kamers te raadplegen. Dat is nu ook afgeschaft. Nu hebben de Kamers al hunne macht afgestaan aan den Koning, deze mag naar willekeur alle eerstgeboren zonen binnenlijven, al waren er ook vijftig duizend telken jare Aan de Kamers kon den de kiezers rekening vragen als zij er wat te diep inbeten aan den Koning kun nen de kiezers geene hoegenaamde reke ning vragen, bij is volkomen meester, en sedert eenigen tijd heeft men maar al te goed ondervonden hoe hij zich met de openbare meaning bekreunt. En dit is ook al GROOT VOORDEEL, volgons M. De Sadeleer III. Manschappen in tijd van oorlog. Hier nog is niets veranderd aan 't cyfer van 1902, zegt M. Do Sadeleer. Volgens de verklaring der Regeering, zegt hy, indien het cijfer voor oorlogstijd, geschat op 180,000 man, overschreden wordt, mag men de oudste klassen niet meer oproepen: de jongste klassen alléén moeten naar den oorlog trekken. Dit nieuw GROOT VOORDEEL van M. De Sadeleer. is eenvoudig een lolleken... eene verklaring, waartoe geen enkel ver bintenis in de wet bepaald staat. Ware zulks ernstig, wel, waarom zet men het niet klaar en duidelijk in de wet Voor allen dwang, zyn er strenge en stevige artikels in de wetvoor alle verzachtingen zijn er enkele vei-klaring en... een echte lollcmanswinkel om de Belgen te foppen. IV. Geen loting meer, maar één zoon per familie. De stokoude Cooremans van Antwerpen, die blind is, en sedert jaren in de Kamer niet meer verscheen, liet zich dezer dagen nog eens ter zitting leiden, om uit zyne laatste krachten zich tegen de militaire ongelukswet te verzetten. Hy zegde het zoowel aan de ministers en aan zijne on trouwe vrienden De afschaffing der loting, zegde hy, ware voorzeker eene schoone zaak, indien het vrywilliger- schap alléén aangesteld ware om de noodige manschappen aan 't leger te verschaffenmaar nu is de afschaffing der loting een KOLOSAAL BEDROG (uae vaste fumisterie) I In plaats van de i» loting af te schaffen komt 't gouverne- n ment en neemt het al de goede nummers uit den trommel en laat er niet anders meer dan slechte nummers inliggen. Voortaan zal alleman een slecht nummer trekken, zoo hij het ongeluk heeft als eerstgeborene zoon op de wereld te ver schijnen. Eertijds nam de lichting slechts EEN VIJFDE der lotelingen Had men nu aan Cooremans het woord niet afgenomen, hij zou er bijgevoegd heb ben - nu neemt men bijna den helft onzer n gave jongelingen I Inderdaad, de loting bestaat niet meer op twintigjarigen ouderdom, zij is overge bracht naar de geboorte. Het blinde lot der natuur heeft het lot des trommels ver vangen, met het eenig verschil dat er nu TWEE MAAL ZOOVEEL jongelingen tot den kazerndwang gedoomd zyn. Alle eerstgeborene is van nu af,hetzij belast door den dwang, hetzy beschadigd door week heid of kwalen niet zelden zal hij in den schoot zijner moeder worden neèrgelegd onder het leeken van bittere tranen De geboorte van een militaristen zoon alléén kan men vroolijk vieren, en aan de vrien den lekkers deelen van suikerkanons, ge- weeren en helmen van chocolatwat lek ker VOORDEEL niet waar V. Nog- al andere voordeelen. Wy hadden er reeds een pak doch er zijn er nog veel andere Ziet liever want men zou toch den duivel danken, werden er niet eenige beuzelarijen ten goede geof ferd aan die brave kiezers, wiens zonen men gaat ia de kazern stoppen. 1. Men mag de inlijving verschuiven van 18 tot 24 jaar. De 8 a 10,000 jongens die nu zullen moeten optrekken, terwyl ze eertijds vrij waren door het lot, zijn daar vet meê wat vroeger of wat later, wat kan dit baten, ze moeten toch optrek ken. Al wie op 24 jaar zijne studiën niet heeft voltrokken moet opmarcheeren en de boeken in het dak steken, 't Is daar dat de roede kwetst. Doch wat kan er verder nog gebeuren Ofwel zal die ver schuiving aan elke militiaan vrij staan, of wel zal ze afhangen van 't oorlogsdeparte ment. Dit laatste geval zet men de deur open voor lieve kinderen en willekeur in het eerste geval kan het uitkomen op aller- koddigste uitslagen en inderdaad, veron derstelt eens dat een groot getal militianen gelijktijdig hunne mlyving verschuiven nagenoeg tot op denzeliden termijn, wel dan zullen er middelerwijl schier geen soldaten onder dienst zijn, en op den ver valdag der verschuiving krijgt men ze alle maal te gelijk Is dat geen grappig voor deel f 2. Een broeder mag de plaats nemen van zijn broeder. Dat is goed. Maar hoe dikwyls zal zulks gebeuren Van nu af maken vele gebroeders twist onder een, wanneer er in de familie spraak is van den oudsten zoon door een jongeren te vervan gen. Dit schoon voordeel zal maar al te dikwyls aanleiding geven aan erge oneenig- heden in de huishoudens. 3. De loting trof meest de talrijke fami- liën. Dezen waren inderdaad meest blootgesteld. Nochtans, doordien de loting slechts EEN VIJFDE DEEL dor jongelin gen nam, menige huishoudens ontsnapton geheel en gansch, soms zelfs wanneer er talryke broeders varen Nu ontsnapt er geen enkel huisgezin meer is de oudste zoon niet goed voor den dienst, men neemt den tweeden of den derden, enz. Wat meer is, elk weet en de militaristen bekennen het onbewimpeld de nieuwe wet is de eerste stap tot 't «ALLEMAN SOLDAAT» en daar zullen dan, binnen weinigen tyd de talrijkste familiën ook het meest aan toe leggen. Men geeft hun slechts krediet tot later Dan zullen alle Belgen, die der groote huishoudens zoowel als die der kleinste, allen gelyk staan voor den dwang. 4. Men zal zich nu op voorhand kunnen bereiden. Eertyds moest men zich niet bereiden men kon ontsnappen. Nu kan men niet meer ontsnappeu men is ver plicht zich te bereiden, juist gelyk een ver oordeelde die alle dagen op ec-ne halsrech- ting wacht Een schoon voordeel, voor waar 5. Men zal eene groote vermindering vinden aan den diensttijd. Dat moeten wy eerst zien, want moest de dienstver- mindering volgen naarmate het getal sol daten vermeerderen zal, dan kwame hy welhaast op het derde en dat zal men nooit beleven. Hierop komen wy later terug. 6. De dienstvermindering zal het lichaam en de ziel der militianen redden. Zoo Zoo 1... men bekent liet de kazern is dus een huis van lichamelyken ondergang en vau zedelyk verderf Men mag er geen uur langer inblijven als het striktnoodig is Eene Katholieke Regee ring moet zorgen voor die lichamen en die zielen daar zoo deerlyk blootgesteld En deze die daar reeds zestien maanden inge zeten hebben, moeten er seffens uitkomen, ééne enkele maand meer. en ze waren be dorven naar ziel en lichaam!? En die zelfde Katholieke Regeering vindt er geene scru pule!) of bezwaar in, van in die verderfe- lijkeii kazern jaarlyks TIEN DUIZEND jongelingen te doen verpesten TIEN DUIZEND jongelingen die daar nooit of nooit zouden binnengaan, hadde die Katho lieke Regeering, te samen met de liberalen en met de socialisten en met M. De Saede- leer, die jongelingen in dat verderf niet gestooten Om eene maand dienst te redden stort men 1000 jongelingen in 't verderf 7. Zy die zeggen dat de nieuwe wet de lasten niet zal doen klimmen, loochenen de zon op het middagsuur. Meer manschap pen eischen toch meer kazernen, meer kleedij, meer geweeron, meer kanonnen, meer paarden, meer oorlogstuigen in een woord. Wat zou men anders beginnen moest het leger eens gemobiliseerd wor den Zullen er nu meer manschappen zyn Er zullen er onbetwistbaar twee maal zooveel zyn. Een voorbeeld In 1910 zyn er in de stad Aalst 123 militianen eerstgeborenen, dus 123 die moeten soldaat worden, indien •ze goed zyn voor den dienst Nemen wy dat er dertig vry blijven voor lichaamsge breken en steun dertig was hier altijd de middelmaat. Hewel nu moeten er omtrent HONDERD jongens uit de stad Aalst op trekken, terwijl de wet van 1902 er in middelmaat maar VIJFTIG nam. Is dat geen schoon VOORDEEL Bij mobiliseering zal men de oudste t'huis laten. Daar gelooven wij niets van De Koning is daarvan alleen meester, er staat niets van in de wet. Hij mag en hy zal zooveel klassen binnenroepen als hy wil 8. 40,000 familiën worden van allen dienst verlost. Eenigo beweeren dat alle familiën, in dewelke een of meer zonen geloten hebben hetzy in of uit, voortaan vrij zyn van allen dienst. Anderen beweeren dat elk® familie, om vry te zijn ten minste een zoon aan het leger moet geleverd hebben. Wat er ook van weze, dit is het lekkerste lokaas, dat men aan de kiezers uitsteekt, om ze allen zonder tegenstand of achterdocht, in hot saldalengareel te jagen. Zoo zijn er die eerst tegen dc w«st .varen, maar overwe gende dat ze nu goedkoop zouden ontsnap pen, gezwind bun blad draaiden, en de nieuwe wet nog ZOO SLECHT niet vinden. Maar hoeveel baatzuchtige en kortzichtige huisvaders zijn er zoo Hoevele zijn er die alle eerstgeborene willen slachtofferen aan de vrystelling hunner eigene zonen 1 Zien ze niet dat hunne kinderen ook zonen hebben, of zullen hebben, en dat deze het tegenwoordig voordeel door het ALLE MAN SOLDAAT eersttijds zullen moe ten betalen 9. De maandelijhsche vergelding voor de ouders der soldalen wordt niet afge schaft. De waarheid is, dat men die ver gelding heeft willen afschaffen, maar dat men niet gedurfd heeft, omdat de nieuwe wet al hatelyk genoeg is. Maar in plaats van één frank daags te betalen, waarom betaalt men geen TWEE franken daags Men verspilt zooveel millioenen aan dwaze en kostelijke werken, die maar dienen om de grillen van den Koning te voldoen, en om den dienst der soldaten behoorlijk te betalen heeft men geen geld Moest men de soldaten behoorlijk betalen, niemand meer ware gedwongen soldaat en elke werkersjongen kon zich gratis doen remplaceren, met eenvoudig zyne vergel ding aan een makker af te staan. Dat ware de oprechte demokraiische soldatendienst Niemand gedwongenen elk behoorlyk be taald en dit met betrekkelijk weinig kosten. TEN SLOTTE De liberalen en socialisten zyn overtuigdo en onbewimpelde voorstaanders van den algemeenen soldatendienst zy steken hut noch achter stoelen noch banken. En liet is juist daarom, omdat de nieuwe militie- wet onbetwistbaar de EERSTE STAF is naar den algemeenen dienst, dat de libera len en socialisten het monsterverbond sloten met het gouvernement en met eenige ka tholieken waaronder (M. De Sadeleer), monsterverbond die de wet er door dreef tegen wil en dank der getrouwe katholie ken. Verders weten de anti-katholieken zeer wel dat ze weldra zullen bestand zyn 't nieuw lollemanskraam omver te stooton om voort te stappen naar den algemeenen dwang. De plaatsvervanging-. De vrijstelling der priesters en klooster lingen zal niet behouden blijven, wat M. De Sadeleer er ook van zegge. Immers is er daar geen twyfel aan de socialisten Royer en Van de Velde hebben het duide lijk verklaard te zamen met de kopstukken der liberalen, en M. Schollaert zelf was het met de anti-klerikalen eens om te ver klaren dat er nopens de vrystelling der geestelyken geene verbintenis genomen is of kon genomen worden. Er bestaat slechts een gegeven woord. Maar wat is een gege ven woord van liberalen en socialisten, als het er op aankomt paters en broedorkens to kwellen en de pastoors den duivel aan te doen V Men moet eene KOLOSSALE NAIEVETEIT bezitten om op dat woord te vertrouwen. Tot hiertoe nochtans was de plaatsver vanging de eenige geldige waarborg van de vrijstelling der geestelijkheid; wierd zelf die vrystelling afgeschaft, en de plaatsver vanging behouden, dan nog konden de priesters en kloosterlingen langs de deur der plaatsvervanging ontsnappen. Di® deur is nu ook gesloten, en M. De Saedeleer komt ons vragen Is dat toeeral geen groot voordeel dat ge mij verschuldigd zijt t De belanghebbende zullen er best over oordeelen, zoo niet nu, heel wel zeker LATER. En wat was de plaatsvervanging voor het werkvolk 1 Niet een enkel werkman was verplicht een kapitalist of burger te gaan vervangen dit stond hem volkomen vrij. Om de plaatsvervanging af te schaffen zonder wet, was het voldoende dat geen enkel plaatsvervanger zich aanbood, dan moest alleman marchoeren voor zijn lot. Maar wij vragen het aan elk rechtzinnig man, waarom moet men aan een werkman beletten iemand voor den soldatendienst te vervangen als hij daar zyn voordeel in vindt en uit vryen wil doet Do nieuwe wet ontneeemt nu die vryheid en men ver zekert ons dat er jaarlyks in het arrondis sement Aalst, door de nieuwe wet, meer dan VIER HONDERD DUIZEND FRAN KEN aan.on8 werkvolk ontnomen wordt. M De Sadeleer besluit met deze woor den Men ziet eens te meer wie de ware volksvrienden zijn. Inderdaad inen ziet het eens te meer Intusschen tijd zien wij ook wie de gekozenen zyn die rekening houden van de uitdrukkelijke verlangen van de overgroote meerderheid hunner kiezers of die zich bekommeren met de dagorden der Associatiën, onder wiens ge leide de volksvertegenwoordigers ter Ka mer opklommen. En indien wij, kiezers, op dat punt onze hartelijkste gelukwen- schen en onze innigste dankbaarheid vol mondig uitdrukken aan onze trouwe geko zenen M. Staatsminister Woeste en M. Paul Pieraert, dan gi ie ft het ons oneindig diep dat wij daar niet eenen naam kunnen bijvoegen aan wien we ook altyd rechtzin nig verkleefd waren (Get.) Th. De Naeyer. Onze achtbare Volksvertegenwoordi ger, den heer L. De Sadeleer, verzoekt ons den volgenden brie! alsook het be koopt verslag zijner redevoering te willen meêdeelen. Wy willen aan dat verzoek voldoening geven: Den 23 November 1909. Waarde Heer, Men vraagt waarom ik de afschaffing der plaatsvervanging en het wetsont werp gestemd heb Ik heb de eer Ued. het beknopt ver slag mijner redevoering Donderdag in de Kamer uitgesproken te zenden, als ook een artikel van uitleggingen over de bepalingen en de voordeelen der nieuwe Wet. Ik doe verders opmerken dat er voor dé leden der Kamers te kiezen stond lusschen de eenvoudige afschaffing en het stelsel van M. Colfs en M. Hoyois, beide catholieke Volksvertegenwoordi gers, want de overgroote meerderheid, zoo niet de eenparigheid, der rechter zijde bekende dat het onmogelijk was de plaatsvervanging, zoo ze nu bestaat, blijven te houden. Het stelsel der Hoeren Colfs en Hoyois behield in schijn de plaatsvervanging in tijd van vrede, maar inderdaad schafte ze af. Niemand, denk ik, zoude nog kunnen gebruik gemaakt hebben van eene wets bepaling, die zulke groote lasten deed drukken op de familiën. In tijd van oorlog, moesten immers de militiaan en zijn plaatsvervanger beide dienen. In tijde van vrede, moest de militiaan dienen 2 maanden het eerste jaar. 2 tweede 1 maand derde en daarenboven in het leger, in het kamp en bij de oefeningen verblijven op z(jn eigen kosten en daarbij nog 1800 frs. betalen Welke landbouwer, welke handelaar, wolke kleine burger, zoo ik het in de Kamer gezegd heb, zoude, moest dit voorstel gestemd geweest zijn, nog eenen plaatsvervanger Kunnen stel len In deze stemming en in alle omstan digheden heb ik alleenlijk beoogd de belangen der Catholieke Partij die innig gepaard gaan met degene van het Land Aanvaard, waarde Heer, mijne op rechte groetenissen. L. DE SADELEER. (Redevoering van M(De Sadelerr. De heer De Sadeleer. In dit ge wichtig vraagstuk moeien wij do we zenlijke feiten kunnen inzien. 't Schijnt zeker dat dj plaatsvervan ging, zooals ze nu bestaat, niet zal ge handhaafd worden. De heer Hoyois handelde niet over een volledigen tekst, want zyn voorstel behelst enkel de huldiging van een be ginsel afschaffing van de plaatsver vanging in geval van oorlog. De heer Demblon. Dring niet aan, anders zal hij nogmaals het woord vra gen. De heer De Sadeleer. Daarente gen heeft do heer Colfs een volledig voorstel ingediend. Zijn amandement schaft de plaatsver vanging volkomen afin oorlogstijd in vredestijd wil de heer Colfs den per soonlijken dienst voor de vervangenen. Hij doet hen immers twee maanden die- uen het eerste jaar, twee maanden het tweede jaar en ééne maand het derde jaar, daargelateu dat zij op eigene kos ten moeten optrekken naar 't kamp, naar de schiet- en legeroefeningeo en daarenboven 1,800 frs. moeten betalen. Er zal geen enkel landbouwer meer zijn, geen enkel handelaar, geen enkele kleine burger die zoo belangwek kende stand onzer samenleving dik wijls de 1,800 frs. leenen om hun zoon een plaatsvervanger te verschaffen er zal niemaud meer zijn die zijn zoon kan doen vervangen, tenzij eenige rijke fa miliën die het monopolio van dat voor recht zullen bezitten. (Op verscheidene banken Zeer wel I) Dergelijk stelsel wordt afgekeurd door de openbare mee ning. Herhaalde goedkeuring Men kan anderdeels onmogelijk be twisten dat er eene voorbereiding noo dig is voor den wapenhandel, tenware men de soldaten naar de slachtbank wilde zenden de lessen der geschiede nis zijn daar om zulks te bewijzen. Aangevoerd door Van der Meersch, Van der Noot en Vonck, hebben onze moe dige Vlaamsche patriotten maar eenigen tijd kunnen weerstand bieden en zij offerden hun leven zonder nut of voor deel voor 't Vaderland. Zoo ging het ook tijdens de Fransche omwenteling, en ware eene naburige mogendheid ons in 1830 niet ter hulp gesneld, 't is erg te vreezen dat wij thans niet het dapper volk zouden zijn dat met slechts 7 millioen inwoners en een klein grondgebiod op economisch gebied toch de vijfde plaats bekleedt onder al de volken der aarde. Zeer wel Dienstdoen in tijd van oorlog staat na tuurlijk gelijk met persoonlijken dienst in tijd van vrede. Ik was altyd voorstander van gelijk heid in zake van militaire lasten niet tc min heb ik steeds aangenomen dat de plaatsvervanging het onvermijdelijk gevolg is van de loting. Het lot is blind, 't was immer pijnlijk dat hel volbren gen van een nationalen plicht afhing

De Denderbode | 1909 | | pagina 1