f Donderdag 2 December 1909 5 centiemen per nummer 64s,e Jaar 42H Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Wie een abonne ment op De Dender- bodeneemt voor 't jaar 1910, zal het blad van heden af ontvangen. Leest en verspreidt De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. Katholieke Zedenleer. Planting des perelaars. Centrale kas van beroepskrediet. EEN EN AN DE li. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor e Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aaanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- iingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in* bij C. Van de Putte-Goowsens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Rekiamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CHIQUE IUU1 Aels», 1 Doc. I90D. Wat is katholieke Zedenleer De zedenleer die steunt op de Tien Gëboden I Gods. Dat is kort en goed en volledig er bij hij die zijn doen en laten regelt volgens de Tien Geboden Gods volgt de katholieke zedenleer door de Katholieke Kerk voorgehouden. Dus hij die God erkent en dient, Hem de eer geeft die Hem toekomt, zijn Naam niet onteert, geen valschen eed doet, den dag des Heeren heiligthij die zijne ouders eert, zijnen naaste als zich zelve btmint; bij die kuisch leeft of in den huwelijken staat of bui ten dien staat; gij die niet steelt noch bedriegt nog andermans goed begeert hij die noch liegt noch valsche getui- genis geeft, noch zijnen naaste door de tong benadeelt hy leeft volgens de katholieke zedenleer. De katholiek die de Tien Geboden Gods niet als gedragslijn aanneemt en j toepast, leeft niet volgens de katholieke zedenleer. Die zedenleer steunt op het geloof in het bestaan van God die de macht heeft het redelijk schepsel de wet voor te L schry ven naar dewelke het zijn gedrag Lmoet regelen die deze Wet veropen baarde en door de Kerk voorhoudtdie pibjet recht heeft en de macht dengenen te PïJtraflen die deze Wet niet naleeft, en s, dengenen te beloonen die ze naleeft rf Ziedaar de katholieke Zedenleer, en wil iemand oprecht katholiek zijn, dan zal hij deze in zijn gedrag toepassen, èn om de Wet zelve èn om de straffen en belooningen eraan verbonden. —(O)— 52* vervolg. jj Gij verdenkt baar ten onrechte zy f heeft mij nooit over scnor d'Aranjuez ge- jU sproken ik beken dat hare vriendin, de I arkiezin de Guadamina, alleen mij over ;n kreool heeft ingelicht en over hem einig gunstige inlichtingen heeft ge- ■V -even. Ziedaar de waarheid De markiezin do Guadamina 1 Eene - 'spelturige vrouw altoos met muizen gaten in het hoofd, slechts bekommerd ..vet ontvangstenen bals 1 Waarlijk, neef, ij hoeft op het gezaghebbend oordeel van 4^ -ulke mevrouw niet te pochen 1 Zy het hecht of niet, zij beweert, in alle geval, dat Pahlo op dwaze wijze ganseh zyn fortuin heeft verspild. Ik ben deze week nogmaals hij mevr. de Guada mina te Parijs geweest om haar nadere uitloggingen te verzoeken. Zij was juist naar Spanje vertrokken hij ontvangst van een telegram, dio haar, naar het schijnt, de erge ziekte van hare moeder berichtte. Men kon mij niet zeggen waar zy op dit oogenblik juist verbleef... Onmogelijk by- j gevolg haar te schrijven, en ik bevind mij in het onzekere... Indien Concha mij mon- deling» de inlichtingen bevestigt welke in Wat is onzijdige Zedenleer De zeden leer die op het persoonlijk begrip van goed en kwaad steunt, en God wegcijfert uit de zedenleer èn als Wetgever èu als belooner èn als straffer. Welnu indien men God wegcijfert, den hemel en de hel wegcijfert, wat zult gij dan le zeggen hebben tegen eenen kerel die den bras geeft van liet verbod geeft van te stelen Kan die mensch niet zoo redeneeren: - Wie kan mij verbieden te stelen Ik moet maar zien dat de policie mij niet pakt den bras van de rest, van God on duivel en hemel en hel 1 Indien het monster dat een kindje van 6 jaar onteerde eens gezegd heeftIk neem mijn plezier waar ik het wil zoe ken ik heb met God of hemel of duivel of hel niets te stellen als ik maar niet gepakt word dat is mij genoeg wat zal de onzijdige Zedenleer tegen dat wanschepsel inbrengen En zoo met alle misdrijven, met de gruwelijkste misdaden. En nu ten slotte vragen wij hoe is 't mogelijk dat een mensch van gezond verstand niet afschrikke voor de gevol gen der onzydige zedenleer De hovenier evenals de liefhebber, niemand twijfelt den dag van heden er nog aan dat het voordeelig is vóór den winter te planten. Volgt daaruit nu dat al de uitslagen goed zijn Verre van daar. Vele plan tingen laten te wenschen, zoo onder het gebied van groeikracht als onder dat van vruchtopzetten. Waaraan is dit toe te schrijven Uit- sluiteltjk aan de wijze van planten en ook aan het toedienen der meststoffen die dikwijls vergeten worden. Onlangs las ik in een Brussolsch dag blad een artikel, opgenomen door ver- schillige landbouwbladen, waarin do schrijver beweerde dat, hoe kleiner de put is en hoe meer de wortels gebogen worden, hoe zekerder ook het hervatten der hoornen is. Dit is waarlijk valsch en alle verstan dige hoveniers moeten hetzelfde zeggen. Wanneer gij eene perelaar plant, spit den grond diep om, verder zelfs als de wortels zich uitstrekken, mengt bij den uitgehaalden grond eenige handvollen der meststoffen hioronder opgegeven. Zorg dat de grond de wortels goed om ringt zoo dat er geene holten tusschen bestaat en trap den grond goed vast haren brief voortkwamen, zou ik eenvou dig en beleefd don Pablo laten inzien dat mijne dochter slechts zeventien jaren oud is en nog te jong om aan een huwelijk te denken... Wat neef, begryipt gy niet dat dit alles een stoutmoedig plan verraadt, opge vat door do onderwijzeres en hare vriendin De zaak springt al te duidclyk in het oog mej. Brown, die goede cn brave vrouw, heeft zich wel gewacht op to treden, maar zij heeft de markiezin laten handelen. Gij zoudt het grootste ongelijk hebben aan dezen laster het oor te leenen en een fami lielid af te wijzen dat zich geheel voor u zou opofferen. En verder als eene machtige beweegreden welke dient voortgebracht, zij het feit dat uwe dochter haren neef be mint indien gy dit huwelijk afbreekt,kan zij van verdriet wegkwijnen. Het is het oogenblik niet om iets te heslissen. Zien wij van dit gesprek af dat mij nutteloos vermoeit en mij de laatste oogenblikken ontneemt wolko ik aan mijne geliefde vrouw kan wijden ik ben geens zins ijlhoofdig zooals gy schijnt te ge- looven, tracht niet mij te weerhouden. Terwijl de markiezin hare zaak warm verdedigde, sloot Pablo zich op om het s-hrijven te lezen dat Mercutio hem ge zonden had. Dio brief was zeer kort en in duistere bewoordingen opgesteld derwijze dat hij niet kon begrepen worden, indien hy by toeval in verkeerde handen kwam. Hier volgt zyn inhoud vooraleer den put heel en al te vullen, giet er eenen eemer water in. Als de hoornen geplant zijn, strooi op bed de oppervlakte, zooals aan de an dere fruitboomen, en per are 4 k. zwavelzure ammoniak, 4 k. kloorpot- asch en 5 k. superfosfaat. Men diene vóór den winter de helft van de zw. ammoniak, de andere helft den na winter. Door het bijvoegen dezer meststoffen, zult gij verzekerd zijn van eenen krach- tigen groei zonder overdrijving, van wortels met eene zware ontwikkeling en bovenal van eeoe overvloedige en duurzame vruchtbaarheid de bekomen vruchten zullen altijd van eerste kwali teit en dikte zijn. De pas geplante boomen moeten on dersteund worden, bind ze aan eenen stok zoodat er wat ruimte blijft bestaan tusschen bundsel en boom, want door 't zinken van den grond zouden de wor tels van den grond losgaan en iedereen kent het gevaar or van. De perelaars worden het eerste jaar der planting niet gesnoeid. G. Impatient, Leeraar, Hofbouwschool, Vilvoorden. Door de heeren Dallemagrte, Gillés de Pélichy, Harmignie, Segers, Tibbaut en Standaert is een wetsontwerp neerge legd, waarvan de hoofdbepalingen lui den Bij het ministerie van financiën wordt een instuluut voor krediet ingesteld onder benaming van Centrale Kas voor Beroepskrediet De Centrale Kas heeft ten doel het klein krediet te begunstigen door be middeling van de beroepsvereenigingen. Zij heeft haren zetel te Brussel. De Staat doet aan de Centrale Kas, voo' gansch den duur van haar bestaan, een geldelijk voorschot van vijl millioen frank». De verrichtingen van de Centrale Kas bestaan in 1. Het doen van voorschotten, in rekening courant, aan bonden van be roepsvereenigingen die ten doel hebben het klein krediet in te richten volgens regelen te bepalen in eene door den minister van financiën bekrachtigde verordening 2. Het ontvangen van interest opbren gende bewaargeviug, hetzij van wege de - Ik ben er in gelukt dank aan herhaald aandringen de zaak waarvan sprake is ge weest. tot een goeden uitslag te brengen ik heb zooeven de koopwaar naar Sout hampton gestuurd, al waar zij morgen vroeg zal toekomen, ik verhaast my het u to be richten en u te zeggen dat ik naar Parijs terugkeer, in liet hotel van de Louvre, waar ik denk dat gij my welhaast verge noegen zult. Uw toegenegen dienaar, MERCUTIO. Bravo de kans keert terug zooals dit soms geschiedde hij het baccaratspel, riep Pablo uit, terwijl hij het papier dicht boven eene kaars stak om het te ver branden. De graaf hield woord. Hy bracht den nacht door met by Jeanne te waken. Twee uren vooraleer Pablo het stoffelijk over schot medenam, trok men Edmond buiten de kamer hy liet ditmaal alles begaan, (laar hij gevoelde dat het hem onmogelijk zou geweost zijn op dit oogenblik naar Parijs te gaan. Hij dankte den Spanjaard hem in deze omstandigheid te hebben willen vervangen. Hij verweet zich Pablo te spoedig en te streng beoordeeld te hebben in allo geval, deze man welke men betichtte zoo uitzinnig zyn fortuin verkwist te hebben, had dit van den graaf wyselyk bestuurd. Misschien bedroog m»vr. de Sapincourt zich niet en aangesloten bonden en vereenigingen, hetzij van wege maatschappijën of bij zondere personen 3. Het disconteeren, voor de bonden, van wissels door deze of door de aange sloten vereenigingen of door hare leden onderteekend. TEGEN DE RELIGIE. In 1882 was M. Zimmer overste van de vrijmet- selaarslogie te Brussel. Hij had zijne kinderen hunne Eerste Communie laten doen hij kreeg een openbaren blaam of uitwassching, en hij werd verplicht zijn ontslag te geven. Er moest een opvolger gekozen wor den en die opvolger was M. De Mot, de burgemeester van Brussel, nu overle den. Hij voorzag het fanatisme der Logie en vroeg vrijheid voor zyn gedrag in zijnen huiskring. Och arme, die held Daarom werd hij gekozen met een allerkleinste getal stemmen 92 op 179. En dat de zienswijze der Logie niet veranderde, bewijst dit In 1887 werd er gestemd dat men den vrijmetselaar zou vereeren die niet voor de Kerk zou trouwen, met hem plechtig in de Logie te verwelkomen, hem en de gansche bruiloft. En in 1900 verklaarde de vrij metselaar Lepage op het congres te Parijs dat hij, als iemand hem vroeg in de Logie aangenomen te worden, eischte dat hij zou beloven zijne vrouw van de Kerk af te trekken en zijue kinderen zonder Religie op te brengen. En dan komen de schijnheilige blik ken soms nog vertellen dat zij niet tegen de Religie zijn Huichelaars VRIJE DENKERIJ. Ziehier wat de vrijmetselarij Lecocg van Brussel verklaarde op het wederlandsch kon- vent of kongres, gehouden te Parijs in 1900 Als Venerabele van de loge Union et Progrès(van Brussel), vraag ik bij elke aanvaarding aan den oningewijde, of hij getrouwd is, of hij in het voorkomend geval - werkt aan de bekeering zijner vrouw tot zijne beginselen of hij zijne kinderen opleidt buiten allen Godsdienst en ik vraag hem verbintenissen voor de toekomst. Ziedaar Dat zijn geeoe fabels dut 3laak ge drukt in het Bulletin du Grand Oriënt de Belgique, 5900, bladzijde 240. was de brief van Concha maar een uit- vluchtael, op voorhand beraamd Hoe de toestand ook zij, de graaf, te midden zijner droefheid,betuigde aan Pablo de meeste vriendschap bij zijn heengaan. Er werd overeengekomen, dat d'Aranjuez zoohaast mogelijk op het kasteel zou terug komen. En dan, fluisterde de markiezin aan liet oor van Bablo, zult gij aan elkeen voorge steld worden als de verloofde van Paquita. Het was een droevige dag toen zij die, zoo korten tijd te voren, vol leven en hoop was gekomen, den dorpel van het kasteel voor do laatste maal overschreed. De graaf leunend op den hoek van het balcon, volgde met hot oog, het rytuig, dat «yne teerbeminde heenvoerde, hy zag ze onder de groote heesters verdwijnen, en *ich dan tot de negerin keerende die achter hem stond Eilaas 1 sprak hy. Gij herinnert u nog alles, Dolorès Waar wij ons thans bevinden, zagen wij zeventien jaren ge ledon eene andere vertrekken, die ook nooit terug gekomen is I Zij zal terugkomen I ging Dolorès haast roepen. Zij kon zich echter weerhouden derge lijke veropenbaring ware onvoorzichtig in den toestand waarin de graaf zich bevond. Overigens, wie kon nu weten wat er van Eva geworden was Zou men haar nog ooit op het kasteel terugzien De ontroostbare weduwenaar begaf zich Dat toont ons klaar en duidelijk op welke manier de vrijmetselaars vrij zijn te denken wat ze willen. Niet enkel zijn zij persoonlijk niet vrij te denken en te doen wat ze willen maar ze moeten zich nog verbinden drukking uit te oefenen op hunne vrouw en op hunne kinderen. En de mannen, die aldus gebonden zijn, of zich zei ven alzoo aan handen en aan voeten gebonden hebben, verwijten aan de katholieken niet vrij te zijn Men kan zich ook verbeelden welk ongelukkig leven eene vrouw moet heb ben die aan haren Godsdienst noudt, die hare kinderen godsdienstig wil op voeden, en die eenen echtgenoot heeft welke zich verbonden heeft haar Geloof en dat hunner kinderen te bekampen. Onze kantwerksters. In Limburg voorziet men dat in 1910 de kant eene groote rol zal vervullen by het vervaar digen van de vrouwen-toiletten. Onze Belgische kantscholen zoo wordt uit StrTruiden gemeld ontvan gen zoo talrijk veel bestellingen van alle kanten dat zy overlast zyn van werk. De handelaars welen dat de mode in aantocht is, en doen van heden af hunne aankoopen om toekomend jaar goed voorzien te zijn. Onze kantwerk sters blikken volop de toekomst in, en zullen weldra een goed dagloon kunnen winnen. Hot ware nu nog te wenschen dat de damen hunne kanten in België kochten; want bijna al de kanten, die zij zich in het buitenland aanschaften, zyn gemaakt in België. Tegen den kroep. Ziehier een uitstekend middel wanneer men een begin van kroep vaststelt by kinderen, vóór een geneesheer kan worden ge haald. Men neemt een soeplepel solferbloem, welke men in water doet en van dit mengsel doet men het lijdende kind da delijk, en zoo elk uur, een lepeltje nemen. Dit middel werd door een ge neesheer op een kind beproefd en den volgenden dag was de kleine genezen en een vette hoest alleen was gobleven. Dezelfde geneesheer bewerkte zes an dere genezingen met hetzelfde middel, kort nadien. Zoo meldt hyEen meisje was stervend. Geen kreet, geen klank meer kou uit de keel. De fluitende adem haling werd tot 20 meters ver gehoord. Men doet aan de zieke de solferbloem nemen en 's anderdaags was de stem weergekeerd, en den volgendon dag het kind genezen. naar zijne kamer welke hy verscheidene dagen niet verliet. Niemand wilde hy er ontvangen, zelfs zyne kinderen niet. De markiezin wist niet hoe do zaken te schikken; nu dat Jeanne er ontbrak scheen het leven op het kasteel maar weinig aan trekkelijk meer. Paquita was droefgeestig omdat zy van haren verloofde, dien zy be minde, gescheiden was Carmen en Hen drik weenden den ganschen dag over de verdwijning hunner onderwijzeres die toestand werd onverdragelijk... O, hadde zij met het menschelijk opzicht niet moeten afrekenen, hoe zou de goede dame onmiddelyk den weg naar Parys ingeslagen hebben, waar toch altoos zoo veel verzet te vinden is. En indien ten minste Pablo terugkeerde 1 Deze wen8ch werd ingewilligd. Acht dagen nadien kreeg de graaf ccn telegram, die hem de komst van Pablo voor den na middag aankondigde. Die tijding werd op verschillende wijze onthaald. Terwijl de markiezin en Paquita zich verrukt toonden, trok Hendrik naar het uiteinde van het park om de komst van den verachtelyken neef niet by te wonen. Hij nam plaats op den kant van den vyver, welke door hooge boomen bescha duwd werd. (Wordt voortgezet.]

De Denderbode | 1909 | | pagina 1