Zondag 5 December 1909 5 centiemen per nummer 64,le Jaar 4212 mr Wie een abonne ment o i De Dender- bode neemt voor 'l jaar 1910, zal het blad van beden af ontvangen. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad an 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Leest en verspreidt De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. Leeuwke Plancquaert en l'ie Daens CLAUDE MICHON De boomgaard-weiden. De legerwet. Sociale beweging. Zondagrust. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dr\j maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen z\jn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMeng, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB SUIJM. /leUi, -4 Dec. ID09. Het Recht van Zondag 11. houdt onder titel Legerweteen schrijven van Leeuwke Plaucquaert 't welk het ontwerp van legerhervorming onder vele opzichten afkeurt. Hij vaart uit tegen de liberalen en socialisten zonder wier medewerking die slechte wet niet kon gestemd wor den. Maar hij spreekt niet van Pie Daena, die er zooveel schuld aan heeft als de eerste de beste liberaal of socialist. Groene Pie stemde altijd met de liberalen en socialisten, dus werkte hij meê om dit slechte wet tot stand to brengen. Leeuioke zegt dat hij niet den minsten geestdrift gevoelt voor de nieuwe leger wet. Zeker de plaatsvervanging is af- - geschaft en dit is een groot goed doch de krijgslasten zijn merkelyk verzwaard en we zijn op de rechte baan naar alleman naar de ka- zerne. De afschaffing der plaatsvervanging, gaat Leeuwke voort, kan ons verheu- gen, doch zo is te duur gekocht, 't Is i) als of iemand de belasting op 't bier afschafte en deze op den suiker drij maal verdubbelde wij houden niet van zulken zegepraal. Jaarlijks zullen er 150 of 200 kinderen van rijke men- schen den ransel moeten dragen en 't is maar juist, doch als men tot zulken uitslag moet komen door duizende werkmanskinderen meer naar 't leger te sturen, bederft dat by my al erg mijne eerste vreugde. Dus Leeuwlce keurt af dat door de nieuwe legerwet duizenden werk manskinderen meer den ransel zullen moeten opnemen. En wie is daar de schuld van, wie heeft dit zoo gewild De liberalen en socialisten gehol pen door Pie Daens Dat is onbetwistbaar Episode uit de Fransche (Revolutie 33e vervolg. Aimée, hoorde hij haar zeggen, dierbaar kind, gaat het wat beter nu Zoudt gij een groot nieuws kunnen verdragen Ach, tante zuchtte het meisje «acht, is er een ongeluk gebeurd Integendeel, lieveling. Ons wacht een groot, lang verlangd, grenzeloos geluk, kunt gy het verdragen I Aimée had zich in haar bed opgericht. Hare groote oogen staarden vragend en gespannen de spreekster aan. Eene gronzelooze vreugde, tante Gij stemt myne verwachting zoo hoog, dat ik vrees in de war te raken. Wat is er, wat wilt gy my zeggen Ik ken slechts eene groote vreugde de vryheid myn» vaders. Nu, zou dat zoo onmogelijk zijn, Aimée Tante riep Aimée, hevig opgewon den, wat zegt ge Wie staat daar achter de deur Vader 1 Lieve vader Graaf Roland was haastig binnengetre den. Hy vloog op zyn kind toe en sloot het in de armen. Aimée, snikte hy, lieve Aimee Niemand sprak een woord. Doch de innige omarming van vader en dochter, die En verder schrijft Leeuwke. Wij zien genoeg in naburige lan- den waartoe de overdrevene kriigs uitgaven leiden. Frankryk,Engeland moeten gestadig hunne lasten verhoo- gen. De militaire slokop is nooit ver- zadigd. Hoe meer men hem te eten geeft hoe meer honger hij krijgt. Slechts een wijze van stemmen kon deraokratisch genoemd wordenstem- 9 men voor de afschaffing der plaats- n vervangingeD legende vermeerdering van 't leger. Nu dit deden de liberalen, de soci alisten en Pie Daens nietzy stemden voor de vermeerdering, voor de ver zwaring der militaire lasten in man schappen en geld. Doch, bestatigt Leeuwke, nu moeten liberalen of socialisten (en ook Pie Daens) niet meer voor 't volk komen met beloften van vermindering der krijgslasten Zij hebben hun woord verkocht aan den Koning wy weten allen waar- om. Liberalen en socialisten (en ook Pie Daens) hebben in dit geval drij- dubbel misdaan. i°# Zij (en Pie Daens ook) hebben den Koning gesteund in zyn werking om zijn wil te plaatsen boven den wil van 't volk 2° Zij (en Pie Daens ook) hebben hunne belofte tegen, alle verzwaring van krijgslasten gebroken. 3° Zij (en Pie Daens ook) hebben de ezelarij begaan, nog minderheid zijnde, eene anti-volksgezinde wet te stemmen, in plaats dat aan hun tegenstrevers over te laten. Niet meer de katholieke partij is verantwoor- delijk voor de verzwaring der d krygslasten, maar de liberale par- tij en de socialistische partij en Pie n Daens ook met enkele afzonderlijke katholieken, dus niet de katholie- ken als partij. En dit is gewichtiger dan de libe- i) ralon en socialisten (en Pie Daens ook) wel meenen. Zij bedriegen zich d als ze denken dat hun handelwijze geestdrift veroorzaakt heeft het volk ziet vooral het verlies dat het onder- gaat met die nieuwe wet, en die de katholieken kent weet hoe zij zich de fouten hunner tegenstrevers kunnen te nutte maken. n De liberalen en socialisten (en Pie Daens ook) moesten de katholieken i alleen de hervorming der legerwet laten doen en al de vijandschap die er van voortskwam op hen alleen laten vallen. it Ze hebben zich laten vernestelen in de garens van den Koning en ter zeiver tijd de kaslanjen uit 't vuur getrokken voorde katholieken. De sukkelaars met al hun pretentie l (daar is Pie Daens ook bij) zijn ge- loopen als halvers met eene mand over den hop tegen alle boomen. immer nog vreesden het offer eener zins begoocheling te zyn; hunne oogen, die zich stralend van geluk op elkander vestig den, dit alles sprak duidelijker dan woor den, van de innige liefde, die vader en kind verbond, van de gruwzame smart van het verledene en van do groote vreugde, die beiden, na zooveel kommer en lyden, in het weerzien genoten. XIX. Madame Tallien, de schoone vurige Spaansche, meende hot doen en laten van haren gemaal in de laatsten tyd te moeten wantrouwen. De afgeveerdigde Tallien, was, om zoo te zeggen, met vlag en wimpel naar het leger van Robespierre overgeloopen. Ro bespierre had geen heter vriend, geen vuriger aanhanger en voorvechter zijner lievelingsdenkbeelden dan Tallien. Nie mand die beter dan hy zyne geheimste gedachten wist te raden. Was dat nu de manier om een dictator omver te werpen dacht Mad. Tallien. Had zij nu haren dolk toch nog aan cenen onweordige gegeven Zy had haren gemaal het onderhoud ge schilderd, dat Robespierre met de oude Théot gehad had met hare eigenaardige hartstochtelijkheid had zij er op gewezen, hoe Robespierre vooral ingenomen was geweest met het gezegde der waarzegstor, dat hy de groote man der toekomst was, Hun eigen tegenstrevers hebben zy 't schoonst mogelijke strijdplan be- 9 zorgd. Men zal wel zien tegen de toekomende kiezing hoe de katholie- ken er in het Vlaamsche land gebruik 9 kunnen van maken. Wij zouden de nieuwe ezelarij der anti hlerihalen wol (i met nog twee of drij jaren katholiek bestuur kunnen uitboeten H. Pl. Ziedaar hoe LeeuwkePlancquaert oor deelt over de politieke gevolgen der nieuwe legerwet. Zijne zienswijze is de onbetwistbare veroordeeling van de houding van Pie Daens. die altijd bij de stemmingen liberalen en socialisten ter zyde stondt Onnoodig, denken wy te steunen op de ekonomie der boomgaard-weiden rond de hoeve. Iedereen is ten volle overtuigd dat de teelt der fruitboomen, zoowel in hoogstam als in struik, zeer winstgevend is, en dat de weiden den vooruitstrevenden landbouwer onmis baar geworden zyn. Ook zyu er nog vele plaatsen rond onze hoeven, waar er middel ware met voordeel eenige fruitboomen te planten, en eene menigte weiden die met niet minder voordeel in boomgaarden zouden herschapen wor den. Het is onbetwistbaar dat bij eene oor deelkundige bemesting en behandeling, de vroege verscheidenheden alle jaren een overvloedigen oogst zouden kunnen opleverende late verscheidenheden zyn gewoonlijk slechts alle twee jaren vruchtbaar. Eu zelfs, laat de voortbrengst soms te wenschon, er blyfl altijd het gras dat eene uitmuntende grazing vormt. Doch, wie te zelfder tijd eene goede fruit- en gras voortbrengst beoogt, is het vol strekt noodzakelijk de fruitboomen op een behoorlijken afstand te planten, ten einde deze een overvloedigen grasoogst van goede hoedanigheid niet schaden. Do boomen worden bijgevolg op eenen afstand van 12 15 m. in elke richting geplant, opdat het gras genoegzaam licht en voedende bestanddeelen geniete om zich weelderig te kunnen ontwik kelen. Zoo de fruitboomen als het gras, zijn aide samenstellende bestanddeelen eener volledige bemesting noodzakelijk. Deze zijn de stikstof, het fosfoorzuur, de pot- asch eu de kalk. Deze vier bestanddeelen samen gevoegd, in genoegzame hoeveel heid door de natuurlijke bemestingen toegepast, en volledigd door eene be mesting met scheikundige vetten, zullen eene dicht geslotene graszode geven, die gedurig onder de tanden der dieren zal voortsctiieten, en goed gebouwde en vruchtbare boomen. Wij raden aan jaarlijks aan de boom gaard-weiden, in December-Januari,400 tot 600 kgr. slak, en 400 tot 600 kgr. hoe zijne oogen bij die woorden een too- verachtigen, onheilspellend flikkerenden glans hadden bekomen. En wat was het gevolg daarvan geweest? Dat Tallien geheel verrukt was over het denkbeeld van Robespierre, die den eere- dienst der rede, nog maar kortelings opge richt, weer wilde vervangen door de eere- dienst van het Opperwezen. Dat is niet hem de dictatuur ontne men, maar ze hem aanbieden met beide handen, sprak zy hevig tot haren echtge noot. Waarom ook den onmensch der tiran nie, der willekeur en heerschzucht, die in hem woont, nog getroeteld, in plaats van hem met koele, vastberaden hand te ver nietigen Dat zou een moord zyn. Zoo, wat nog meer Een moord geeft niets. Ik wil hem laten veroordoelen. Het waren slechts eenige woorden, doch zy werden uitgesproken met mannelijken ernst. Zie Thérèse, ging Tallien voort, ik ken Robespierre zeer goed. Hy is een beginselvast, halstarrig karakter, een on omkoopbaar ecrlyk, werkzaam mensch. Doch hy is een dweeper, on als zoodanig een tiran voor ieder, die zijne idealen niet deelt. Deze dweeper offert Frankrijk op voor dingen, die hij toch nooit bereiken kan. Als hy zoo doorgaat, wordt hij een despoot. Ik ken hem genoeg daarvoor. Maar ook andere moeten hem leeren ken- kaïniet per hectare te geven. Vroeg in de lente, volledigt men met 200 kgr. ammoniak sulfaatdit laatste zout is het beste stikstofmest voor boomgaard weiden. Men mag het vroegtijdig toe dienen, zonder vrees dat het door de regenwaters, of door deze die bij het smelten der sneeuw ontstaan, zoude mede gesleept worden. Het geeft kloeke boomen. Het geelt vroeg gras, wat be langrijk is, terwijl het tevens medewerkt eene behoorlyke flora der weide te on derhouden. Ook wordt zyn gebruik algemeen in de weidebouw in het alge meen, en in de boomgaard-weidebouw in het hijzonder. Jan. De bespreking over de legerwet in de Kamer is afgeloopen en de stemming in tweede lezing, heeft Woensdag plaats gehad. Er is nu geen twijfel meer Deze wet treedt in werking daags na hare af kondiging, 't is te zeggendat zy, eer wij eene maand verder zijn, van toepassing zal wezen. Er zal dus reeds van toekomend jaar niet meer geloot worden. Men zal ook geen plaatsvervanger meer kunnen krijgen, tenzij voor de uitgestelden van vroegere lichtingen. M. Schollaert stelde voor, ook nog een plaatsvervanger te verschaffen aan die jongelingen welke, in 1910 tot do miliciejaren gekomen, reeds in October gestort hebben. De minister zegde dat hij tegenover deze jongelingen meende verbonden te zijn om een plaatsvervanger te leveren. Deze woorden werden door de mees ters van den toestand, de linkerzij, hef tig tegengespreken. M. Mechelynck zegde dat het onmo gelijk was diegenen vrij te stellen die in October hadden gestort, terwyl men anderen, die met deze storting wachten, tot in Januari, gelijk hun recht was, zou doen opkomen. M. Mechelynck voegde er bij wij willen dat de persoonlijke dienstplicht reeds toekomend jaar worde toegepast en M. Smeets riep 't is bepaald on mogelijk dat men zich toekomend jaar nog kunne doen vervangen. Wij zijn overluigd, zegt het Handels blad, dal deze overhaastige toepassing der nieuwe wet hare populariteit niet zal doen klimmen. Met ietswat voorbereiding, mits het instellen van eon wachttermijn van 12 of 24 maanden, zou men stil aan de menschen voorbereid hebben opdeon- vermydelijko gevolgen. 't Schijnt echter dat de militaristen, de prooi vast hebbend, haar niet willen lossen. Eu M. Schollaert, die alle toegevin gen aan de linkerzij deed, beeft van haar nen, en daarom doe ik myn uiterste best, het wezen van Robespierre kenbaar te maken. Begrijpt gy my Ik vrees, ja, antwoordde zijne vrouw, licht huiverend. Ik moot, ging Tallien voort, om Robespierre in de val te lokken, aanknoo- pingspunten zoeken in zijn eigen karakter. Ik moet hem voeren naar het standpunt, waarop ik tot de Conventie zeggen kan deze man is het einde der revolutie. Hy durft Frankryk gebieden, wat geen onzer koningen het gebieden dorst Hy verstoort onze orde, treedt ons recht met do voeten en offert ons bloed op aan zijnen waanzin. En als ik zoo ver zal zyn, zal Robespierre geoordeeld worden. En hoopt gij dat deze tyd spoedig komen zal Ja zeker. Ik vrees echter, Tallien, dat by u voorkomen zal. Hebt gij vergeten, wat hij eens bij een feest zegde Heden sprak hy, willen wij dankbaar zijn voor wat wy reeds tot stand hebben gebracht, om morgen laster en verraad weer in zijnen schuilhoek op te jagen Weet go, wat dit beteekent, in den mond van Robespierre Ik weet het, ja. Men spreekt van eene nieuwe reiniging der Conventie, zooals indertyd met de Girondijnen, do Dantonis- ten en anderen. Ja, met dit onderscheid echter, dat do naam Tallien boven op de lyst staat. Tallien werd bleek. Niet, dat hy bang de eenige toegeving, die hij haar vroeg, niet eens kunnen krijgen. 't Is een erbarmelijk schouwspel en wat er gebeurt is letterlijk vernederend voor de partij die aan 't bewind is. De verdienstvolle volksvertegenwoor diger voor Audenaarde, M. de Ghel- linck, heeft het volgende wetsvoorstel nedergelegd, waarbij de wetten van 10 Mei 1900 en 20 Augustus 1903 op de ouderdomspensioenen worden gewij zigd Art. 1. De alineas 2 en volgende van artikel 8 der wet van 10 Mei 1900 worden vervangen door de hieronder- staande Te rekenen van 1 Januari 1910, wordt de jaarlijksche premie, tot bedrag van de eerste 6 gestorte franks, gohracht tot op 0,70perfr. voordepersonen gob. in 1870 0,85 1869 1,00 1868 1,101867 1,25 1866 1,45 1865 1,65 1864 1,90 1863 2,15 1862 2,50 1861 2,75I860 Art. 2. Artikel 9 der wet van 10 Mei 1900 wordt aangevuld door de vol gende bepaling Aan allo Belgische werklieden of oud werklieden, dien een verblijf in België hebben en zijn geboren na 31 December 1845 en voor 1 Januari 1860, wordt eene jaarlijksche tegemoetko ming verleend. Deze tegemoetkoming wordt hun toegestaan naarmate dat zy den leeftijd van 65 jaar bereiken, op voor vaarde dat zij, zonder onderbreking, van 1910 af, door bemiddeling van eene maat schappij tot ouderlingen bijstand, 6 fr. per jaar, met afstand van kapitaal, heb ben gestort in de Algemeene Pensioen kas. De tegemoetkoming heeft ten gevolge het bedrag der rente, door de stortingen van de belanghebbenden verworven, aan te vullen tot op de som van 65 frank. Art. 3. Het eeuig artikel der wet van 20 Augustus 1903 wordt gewijzigd als volgt Voor alle personen die niet voldoen aan de voorwaarden vereischt bij arti- ol o, wordt de jiarlyksche premie, tot bedrag van de zes eerste gestorte fran ken, gebracht tot op 1,00 fr. per frank voor de belangheb benden die zijn geboren van 1 Januari 1855 tot 31 December 1859 1,50 fr. per frank voor de belangheb benden die zijn geboren van 1 Januari 1850 tot 31 December 1854 2,00 fr. por frank voor de belangheb benden die zijn geboren voor 31 Decem ber 1849. was voor den dood, doch hy stond versteld, dat Robespierre zyn spel doorzien had. Hebt gij iets vernomen, Thérèse vroeg hij gejaagd. Ja, burgeres Laurae heeft de lijst in haar bezit. Zij liet mij waarschuwen. Zij By toeval. St-Just heeft die lyst ver loren. Tallien ging eenige keeren opgewonden de kamer heen en weer. Thérèse, sprak hy dan, verschaf my de lijst. Ik heb burgeres Laurac er al over gesproken. Doch zij geeft de lijst slechts op ééne voorwaarde. En die is 8 Een schriftelijke verklaring, dat bur ger Léon, die in de Luxemburger gevan genis zit, in vrijheid gesteld zal worden. Zij kan van mijnentwege de vrijheid krijgon van alle gevangenen, ook van die uit de Conciergcrie. Bezorg my de lyst. Madame Tallien dacht een oogenblik na. Het komt er op aan, vlug te zyn, vlugger dan hy, anders zijn wjj verloren, mompelde zy Bezorg mij de lyst, Thérèse, en in drie dagen is alles gebeurd. Goed. Wij zullen samen handelen, Tallien, kom. Dit onderhoud had plaats in den namid dag van den 25 Juli 1794. Nog vóór mid dernacht van dienzelfden dag, had eone Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 5 December 1909, M. Renneboog, Nieuw- straat. WAAROM mogen onze soldaten in geene katholieke kringen gaan en wel in de logekringen En zeggen dat dit gebeurt onder een katholiek ministerie Waarom heeft de loge op alle manie ren toegang in de kazernen en waarom wordt do almoezenier zooveel mogelijk op eerbiedigen afstand gehouden van onze soldaten En zeggen dal dit gobeurt onder een katholiek ministerie T Wij twyfelon niet aan eone werking langs dien kant vanwego onze katho lieke vertegenwoordigers. En daarom verwachten wij dat zij de nieuwe wijzigiugen die de heer Golfs in zake heeft neergelegd, onderzoeken. Ziedaar vragen welke wy volkomen bijtreden. Afgesleten zilvermunt. -— In Frankrijk, zou er nu officieel bevel ge geven zijn de halfïrankskens geslagen in 1864 tot 1869, in de openbare bestu ren niet meer uit te geven en in de Munt te laten hersmelten. Ware het niet mogelijk van die gelegenheid ge bruik te maken om de versleten Fran sche halfïrankskens, waarvan er zooveel in België in omloop zijn, voorgoed naar Frankryk te sturen Niet rooken. Minister Helle- putte heeft aan het treinpersoneol bij omzendbrief bevolen, strengde hand er aan te houden dat er niet gerookt worde in de spoorwegrijtuigen waar zulks verboden is, zelfs als geene reizigers klagen. Er zijn vele personen, zegt do minis ter, die niet willen of niet durven kla gen, uit vrees voor moeilijkheden. Dat is zeer waar. Daarom moet het treinpersoneel wa ken dat het verbod nageleefd worde. Een briefschrijver doet in de Patrie van Brugge opmerken dat de minister nog ander zuiveringswerkte verrichten heeft dan het rooken te beletten. Hy moest maar eens weten wat er in de werkmaristreinen omgaat, waar bij het verlaten der fabrieken dingen gebeuren en gezegd worden, tusscheu het opeen- getaste mans- en vrouwvolk, om een gendarm te doen blozen. vergadering plaats van afgoveerdigden der Conventie, in een benedenhuis in de rue Vaugirard, waar burgeres Laurac haren mutsemvinkol hield. Zy waren ieder op zichzelven gekomen, als samenzweerders, die bang waren, de aandacht to trekken. Behalve burgeres Laurac vonden zij er ook graaf Roland. De meedeeling, die men hun deed, scheen hen in de grootste verwarring te brengen. Beurtelings lazen zij een blad papier, waarop Robespierre eigenhandig twee en- twintig namen geplaats had Bovenaan stond Tallien, dan volgden Duval, Legen- dre, Badie, Manastier, enz., enz. Men brak in hevige smaadwoorden tegen Robespierro uit. Eindelyk teekenden zy allen een stuk en overhandigden het aan burgeres Laurac, die daarop de lijst aan Tallien gaf, welke ze zorgvuldig in zynon borstiak verborg. Op twee uren tyds was alles gebeurd, en in alle stilte, gelijk zij gekomen waren, vorwyderden zich de afgeveerdigden weer. Den volgenden dag, 26 Juli, sprak Ro bespierre in de Conventie. De rede, die hy hield, was zorgvuldig bestudeerd, streng logisch, koud en afgemeten. Hij klaagde met groot talent over ongeregeldheden, die het aanzien der Conventie zouden kun nen schaden. Het was de oude sluwe be kende manier van Robespierre, zijne eigen «aak die der Conventie te makon. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1