Nationale Militie. EEN EN AN DE li. «£l- 1 1« Kerstboom. "S™8 Wettelijke besluiten. Rechterlijke kronijk.. f OVERLIJDENS. Het Zangersfeest, De groote LiedereDavond Ouderdomspensioenen. Allerhande nieuws. Frankrijk. en lastige taak is ons opgelegd wezen wy bereid die te vervullen. Dat weze het ordewoord Dat weze de redding Wy hebben dit artikel overgenomen omdat het alleszins met onze gedachten overeenkomt, zooals onze lezers het reeds opgemerkt hebben. Wij kunnen onze vrienden niet genoeg aanzetten te arbeiden, opdat het goede uit het kwade opwasse. Geene ontmoediging geene persoonlyke verwijtingen aan de man nen die niet stemden zooals wy het hoopten maar die wij toch op het ge stelde uur zullen mogen herinneren dat om de partij sterk te doen blijven, er overeenkomst moet zyn tusschen de wenschen en de verlangens van kiezers en gekozenen. België heeft eene uitgestrektheid van 2,945,503 hectaren. De bosschen en wouden in ons land beslaan by na het vijfde van de gansche oppervlakte. In 1905 waren er 521,943 hectaren beboscht, en dat neemt gedurig toe, daar de staat het bebosschen der streken sedert eenige jaren bijzonder ter harte neemt. West-Vlaanderen heeft het minste en Luxemburg het meeste bosschen. Luxem burg met zijne schilderachtige en een zame Ardennen, bezit 162,655 hectaren bosschen. Toen ons vaderland in 1830 zich van Holland afscheurde, had het eene bevol king van 4,057,806 inwoners, en op 31 December 1906 was het tot 7,238,622 inwoners aangegroeid. Nergens in gansch de wereld zit de bevolking dichter opeen dan in België, 246 per kilometer, en nog lijdt het niet door overbevolking. Op 31 December 1908 had België 2027 gemeenten, daarbij waren 4 steden bo ven de 100,000 inwoners Antwerpen met 364,032 inwoners, Brussel met 199,995, Luik met 172,039, Gent met 163,079. Zooals men ziet is Antwerpen de meest bevolkte stad. Zoetenaey, eenegomeente in West VI., is de minst bevolkte van België, zjj telt 5 huizen en heeft voor het oogenblik maar 18 inwoners. Daar nu alle gemeenteraden in ons land uit ten minste 7 leden moeten bestaan, is Zoetenaey verplicht twee leden eener andere gemeente in den Zoetenaeyschen raad te kiezen. Zoetenaey heeft maar 5 kiezers, die alle 5 zetelen in den ge meenteraad en maken ook het kiesbu- reel uit met 2 andere leden van eene naburige gemeente. Ge kunt denken hoe hevig dat daar de kiesstryd moet zijn. Buiten Zoetenaey zyn er nog drie gemeenten van minder dan 100 inwo ners Herten, in Limburg, met 87Fre- laux, in Luik, met 91 en Nevelie, in Namen, met 91 inwoners. Ondanks de geringe bevolking is Zoetenaey op verre na de gemeente niet van de minste uitgestrektheid. Het heeft eene oppervlakte van 206 hectaren 83 aren. Er zijn er, ofschoon zy veel minder in oppervlakte zyn, eene veel grootero bevolking hebben. Indien wij het wel voor hebben moet Genappe, een dorp van 2050 inwoners, in Brabant, met zyn 55 hectaren, het kleinste dorpje van oppervlakte van gansch België zyn. Edingen, een stadje met 4500 inwo ners, in Henegouwen, is weinig meer uitgebreid. Edingen heeft maar een grondgebied van 65 hectaren. Ledeberg, eene voorstad van Gent, met 14,000 zielen, heeft maar eene oppervlakte van 108 hectaren, dus is Ledeberg bijna de helft minder in opper vlakte als Zoetenaey, en mag ook tus schen de gemeenten van kleine opper vlakte geteld worden. Nu, de drie grootste gemeenten in oppervlakte van gansch België grenzen aan elkander. Moll, Gheel en Lommei, die eene grootte hebben van 11410 10835en 10559 hectaren. Zij maken dus samen een blok uit van 32822 heet. Een kunstmatig aangezicht. Het is den Franschen geneesheer M.Delaire, Selukt kuntmatige gezichten te maken. ij heeft het zoo ver gebracht, dat hij iemand, die de kin, een deel van de on derkaak, een stuk tongen den geheelen neus mist door een outploffiug, deze deelen op kunstmatige wijze heeft te rugbezorgd. De man met het kunstma tige gezicht werd voorgesteld aan de academie, en het werk was zoo goed gelukt, dat het gezicht op drie meters afstand een volkomen natuurlijken in druk maakte. De genezen patiënt is in staat te kouwen en spreekt zonder eenige moeite alleen moet hy zich iederen dag de moeite getroosten zyn kunstmatig gezicht af te nemen om het schoon te maken. Het kunstmatig ge zicht bestaat uit vier deelen. Een zilve ren stuk moet dienen om de beneden- tanden bij elkaar te houden, eon tweede deel, uit goud en rekgom, dient ter be vestiging van de boventanden. Het derde deel neemt de plaats van kin en onderlip in en is gedeeltelijk bedekt door een valschen baard. Twee kleine schroeven verbinden dit stuk met de kunstmatige onderkaak. Het laatste stuk vervangt eindelijk neus en bovenlip het is ver vaardigd van vleeschkleurig gummi, waaraan een valsche knevel is vastge maakt. Zyt dan al ryk. De policie van Cleveland, in den staat Ohio, Noord- Amerika, heeft ontdekt dat een plan ontworpen was om John Rockefeller, den petrolkoning, op te lichten, ten einde een overgroot losgeld van den miljardenbezitter te kunnen eischen. De policie heeft den heer Rockefeller gewaarschuwd en deze die voor den oogenblik in zijnen eigendom van Forest Hill, nabij Cleveland verblijft, durft den voet niet meer buiten zijn park zetten en geen deel meer nemen aan openbare vermakelijkheden. Hij zal binnen kort, naar New-York vertrekken, waar hy meer veilig meent te zyn hij zal de reis zoo geheim mo gelijk doen uit vrees onderweg over vallen en opgelicht te worden. Die man moet bevreesd zijn alleen op straat te komen. Wees dan al miljardair *o V <o O t— 2 w O) g Cl co O co in in <D o. N 0) boa G <U O TJ - CL, bJD O .E 1 c .OJ 'n L. 0) X C 2 fe SP- i g 1 03 co 2 io co i So a s| 8 8 o CO Cl CO co O O a cè u S "S E 1 d' Pgflgg. «0ts=c( i "3 2 c ~a s, co o -2 "c B 1 "S S a g o s H isj o CO O. 23 W o t. a a a LICHTING 1 910. Vele personen denken dat daar de nieuwe legerwet zal uitvoerbaar zyn, er nimmer zal geloot worden, dat de jongelingen in 1890 geboren, zich nimmer moeten gaan ingeven bij 't Gemeei.t -bestuur hunner ver blijfplaats of der verblyfpL.Vs van hunnen voogd. Dit is eene dwaling. De jonge lingen in 1890 geboren en dus de lichting van 1910 uitmakende, zyn gehouden, even als vroeger jaren, vóór 31 December 1909, hunne inschrijving ten Gemeentehuize te eischen. Wy nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen bet met groote dankbaarheid, zyn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave burgerij met dezen Kerstdag wederom onze katholieke werklieden edelmoedig zal indachtig zyn. De pryzen mogen van nu af gezonden worden aan den E H. Noterman, Bestuur der van den Kring, of ten Lokale van den Kring, Korte Zoutstraat. Het Bestuur. Rechterlijke orde. Zyn benoemd Tot substituut van den prokureur des konings by de rechtbank van eersten aan leg te Dendermonde, M. P. Wouters, advo- kaat, te Gent, ter vervanging van M. De Smet, ontslagnemer Tot notaris ter standplaats Aalst, de heer E. Esman, notaris ter standplaats Erpe, ter vervanging van M. De Pauw, ontslagnemer ter standplaats Erpe, M. J. Meert, kandidaat notaris te Aalst, ter vervanging van M. Eeman. Herstellingswerken. De volgende toelagen worden verleend 1333-33 fr. aan de kerkfabriek van O. L. Vrouw van Bijstand, te Mijlbeke, Aalst, voor het schilderen van de kerk en het uitvoeren van eenen geschilderden kruis weg. 1049-94 aan de kerkfabriek te Eronde- gem, voor het herstellen van de kerk. Alkoolsmokkelary. Com iel De Schietere, August Blanckaert, Desiré Denturck eu J. Verschoot, allen vau Meenen, hadden te Langemark, eene geheime stokerij gesticht. Het viertal verscheen verleden weok voor de rechtbank van leperen. De eerste krijgt 2 jaar gevangenis en 10,000 franks boete of 3 maanden ge vangenis de drie anderen elk 1 jaar gevangenis en samen 10,000 franks Zy werden onmiddellyk aangehouden. Een brouwer, die jenever van die geheime stokerij gekocht had, kreeg 300 fr. boet of 2 maanden gevangenis. Vuiligheid. Wij zien met genoe gen dat de meeste liborale bladen, die den gek hielden met de nieuwe wet op de zedelijkheid in zake van boek- en prentenhandel, bekeerd zijn, en elke veroordeeling van de gemeene rekels welke van dio vuiligheid leven, met ge noegen melden. Thans noemt de Petit Bleu eene groep vorkoopers van zedelooze post kaarten une ignoble bande. Deze bende, bestaande uit verschei dene mannen en twee vrouwen, werd nu door de Brusselsche rechtbank ver oordeeld tot straffen, verschillende van 3 maanden tot 2 jaar gevangenis, in beslagneming van een heel magazyn photographies en materieel, en verban ning, want allen zijn vreemdelingen van chez nous. Men meldt uit Herzele, het godvruchtig overlijden van Dame van de Woestyne d'Herzele, geboren de Liedekerke Pailhe, Weduwe van wijlen den heer Baron Hip. van de Woestyne, in leven Sonateur van ons Arrondissement van Aalst. Z. R. I. V. M. Hespeel, oud-strijder van 't jaar 30, is te Antwerpen in den ouderdom van 96 jaar overleden. Hy was Ridder der Leopoldsorde. Er blijft nog een strijder over. Hij woont te Arquennes-by-Nijvel. Stad Aalst.—Stedelijke Schouwburg. Koninklijke Maatschappij 'T LAND YAN RIEM. Zondag 19 December 1909, Prachtige Vertoouiag. Men zal opvoeren blyspel in 3 bedryven, door G. von Moser. Bureel 4 u. 45. Gordijn 5 u 30. Symphonie onder de leiding van M. J. Cammaert, Bestuurder. Na 't eerste bedrijf10 min. tusschenpoos. Pryzen der plaatsen Voorbehoudene Yan nr 1 tot en met nr 60 Fr. 2,50. De volgende nummers Fr. 2,00.Benedenplaatsen Fr. 1,50.— Bovenplaatsen le Rang, Fr. 1,00. 2a Rang, 0,50 centiemen. Voorbehoudene plaatsen te bekomen ten Lokale 't Land vaii Riem, by don heer F. Van Landuyt, Groote Markt, van af Zondag 12 December, om 9 uur. De Damen worden beleefd verzocht hunne hoeden af te doen. inS'-JozefscollegeopZondag 12 Decem ber aanstaande, begint om 5 uren. Kaarten aan 3 fr.2 fr. en 1 fr. zijn te bekomen in het College. STAD AALST. Koninklijke Rederijkkamer DEC CATIIAItlHISTIIM 2da Vertooning op Zondag 12 Decern ber aanstaande. Men zal opvoeren De veertiende aan tafelblyspel in 3 bedryven en Vooraf plicht, dramatische schets in een bedrijf. Verder Sympbonisch tusschenspel. Prijzen der plaatsen. Beneden plaat sen Voorbehouden genummerde van 1 tot 60, 2,50 fr. van 61 en volgende, 2 fr. Niet voorbehouden 1,50. Balcon 1,00 fr. en 0 50 fr. Voor do voorbehouden genummerde plaatsen, zich te wenden tot den heer Felix De Loose, Stadswaag, Hopmerkt. STAD AELST. De Burgemeester maakt bekend, dat, de werklieden of oud-werklieden, geboren in 1844 op vroeger, en die vermeenen recht tc hebben op de jaarlyksche toelage van 65 fr., hunne aanvraag zal aanvaard wor den ten Stadhuize, Bureel der Werkbeurs, alle dagen van 9 tot 11 uren 's morgends, te rekenen van 1 tot 31 December 1909. Eens dit tydstip verloopen zullen er geene aanvragen meer kunnen aangenomen worden. De Burgemeester M.-L. GHEERAERDTS. Aalst. Werkman verdronken. Vrijdag avond sukkelde, uit hoofde der overstrooming der weiden en landen, oen werkman, die langs den steenweg van Aalst naar Denderleeuw huiswaarts ging, in eene gracht en verdronk. Men herinnert aan de lezers dat de zeer aangename Borstpil Waltbéry die zoo souverein is tegen de vallingen, den hoest en de keelpijnen een frank de doos wordt verkocht in al de apotheken. Lede. Zaterdag morgend, rond 5 uren, toen de echtgenoote Frans Van Huuwermeire, Rammelstraat, in haar ma gazyn ging, bemerkte zy dat dieven in het magazyn waren gebroken en een 100-tal hemden hadden gestolen, alsook bet geld dat in eene kas van het magazyn lag. De dieven moeten verjaagd zijn, want er ston den nog verscheidene pakken hemden ge reed om er mede te vluchten. Om binnen te geraken hadden de schur ken met een breekyzer de vensterblinden opengebroken en eene met zeep besmeurde ruit ingeslagen. De dieven moeten goed met de ligging van het huis bekend zijn, men heeft ver moedens. De policiekommissaris Hamerlinck heeft een onderzoek geopend, men hoopt weldra de daders to vangen. Vrijdag nacht is tengevolge van eenen rukwind een groote populier, dwars door het dak gevallen, van het kasteel van den heer Gerald de Kerckhove d'Exaorde, te Lede. Deze was op het gerucht opgestaan, denkende dat hij met dieven te doen had de schade mag gerekend worden op 1000 frank. De Costraat is onder water geschoten en totaal onbruikbaar geworden voor de voet gangers. Zaterdag namiddag omtrent 4 uren, is do bliksem te Grembergen zoo hevig geweest, dat hy in het sargiënfabriek van MM. Roos-Geerinckx De Naeyer de schouw van omtrent 20 meters op bare geheele hoogte doorkliefde, zoodanig dat er op sommige plaatsen openingen hestaam van 0,20 centm. breedte. Daarna heeft hy in 't fabriek op verschillende plaatsen brand doen ontstaan. De werklieden waren door den geweldigen schok zoo aangedaan dat zij op vluchten dachten. Na hunne eerste ontroering gezien hebbende wat er plaats had, hebben zij dapper den brand aange vallen en gebluscht. Men zal dadelijk de hand aan het werk slaan om de schouw tot den bodem af te breken. De misdaad van Lokeren. - Het is waarlijk of de afgrond hier de afgrond roep. De man dio de ongelukkige kleine Bertha Braeckmans om het leven bracht heeft thans eene tweede ramp op het ge weten. Mon zal zich herinneren dat op de plaats Het Aardeken waar de misdaad moet voltrokken zyn, de landbouwer Van Damme woont en dat hij en zyne huisgo- noten den ijselyken noodkreet van het arme kind gehoord hebben. Sedert had vrouw Van Damme geen rust meer. Onop houdend hoorde zy den akeligen dood schreeuw. De arme vrouw, die sedert de ontdekking der misdaad somber en zwij gen geworden was, gaf weldra teekens van zinsverbijstering zoodat men haar nu moest bewakenDeze week werd de onge lukkige volop krankzinnig, zoodat men haar naar het zinnenloozengesticht heeft moeten overbrengen. Maandag voormiddag heeft het parket daar opnieuw geweest, verscheidone ge tuigen werden andermaal gehoord. Al die lieden herhalen en bevestigen nauwkeurig en krachtdadig hunne vroegere getuige nissen die verpletterend zyn voor den aan gehoudene. Bosman blyft zijn stelsel trouw hij loo chent alles. Zondag avond, rond 6 ure,kwam eene automobiel, zonder licht, uit de richting van Gent, naby de herberg De Zwaan aan de brug, op het grondgebied van Kluizen. In den auto waren vyf mannen gezeten. De kerels lokten Irma Zenner, 20 jaar oud dochter van den herbergier, die op de koer was, buiten het hekken, tot by den auto mobiel grepen haar toen plotseling vast en sleepten haar in den automobiel, waarna zy in volle snelheid in de richting van Gent wegreden. Spoedig werden allewege opzoekingen gedaan en Maandag trokken de ouders naar Gent, Antwerpen en Brussel om het onderzoek voort te zetten, samen met verwittigde policie dier steden. Men vermoedt dat een der vijf oplichters een kerel is, die tydens de groote verande ringen aan het kanaal van Terneuzen, in den omtrek van Terdonk heeft gewerkt. In den Sirenengang, Reebokken straat, te Brussel, was August Demoulin, een bloemenmaker, komen wonen by de vrouw die eerlang zyne schoonmoeder zou worden Doch een schoonbroer van zyne bruid, Isidore Van Lokeren genaamd,maakte hem zaterdag bekend dat het meisje hem be droog en betrekkingen onderhield met eenen fabriekwerker. Men begrijpt hot tooneel dat hierop volgde by de eerste ontmoeting met zyne verloofde. Het meisje liep naar Van Lokeren en verweet hem zijnen laster, waarop de laat ste naar den Sirenengang ging om De moulin op te zoeken en hier volgde nu een nieuw tooneel in 't welk de twee mannen handgemeen raakten. Demoulin trok een mes uit den zak en bracht er Van Lokeren een zoo ergen steek mede toe, dat hij eenige uren later stierf in het gasthuis. De plichtige is aangehouden. Zondag morgend zijn hier met de postboot uit Engeland twee Italiaansche studenten, Zanardi Attilus en Vianello Eugene, 20 en 24 jaren oud, te Oostende aangekomen. Zy zyn den 20 juni uit Venetië vertrokken op voetreis rond de wereld. De reis zal 12 jaar duren. Zij rollen eene groote ton voor zich uit, waarin zy 's nachts slapen. Zy leven van den verkoop van postkaar ten. Zij middagmaalden in de herberg De Knok, de Smet de Naeyerlaan, waarna zy naar Brugge, Gent en Brussal vertrokken. Wij zegden reeds dat de echtgenoote Jeroom Bolleyn, in het portaal harer her berg, op de Kruistraat, te Ieperen. Donder dag avond een kind vond liggen en enkele dagen oud. Zaterdag werd het kind ge doopt en Jozef Aurel genaamd. Bij nader onderzoek van het kindergoed vond men op de doeken H. L. staan. Er bleek weldra dat eene vrouw met eenen zuigeling van den trein van Kortryk gestapt i met eene reiskaart Croix-Waspuehal- Kortrijk, en daar zij van Kortryk tot Iepe ren zonder kaart was, werd zy door den treinwachter, in de statie van Ieperen in regel gesteld. Opzoekingen worden in den omtrek van Croix gedaan. Diefstal van papierwaarden. Aanhouding. In 1908 werd een belang rijke diefstal gepleegd van papierwaarden, ten nadeele van Adolf Verbeeck, wonende in de Dambruggcstraat, to Antwerpen. Niettegenstaande do ieverigste opzoekin- gon, werd van de dieven of van obligatiën, niets meer weergevonden. Over eenigen tijd nu kreeg de bestolen®, by toeval, een paar van de gestolen titels in handen. Onmiddellyk werd een onder zoek ingesteld naar de herkomst ervan, dat eindigde met een opleidingsbevel tegen een gewezen koopman dezer stad, Van der A., die reeds verscheidene veroordeelingen heeft ondergaan voor valschheid in ge schriften, enz. Verleden Zaterdag werd Van der A, door den adjunkt M. Collard-Bovj, aangehou den en opgesloten. Een groot deel der ge stolen waarden zijn reeds weergevonden en aan den eigenaar terug bezorgd. Poging tot inbraak. Zondag morgend tusschen 3 en 4 uren, hebben on bekende dieven gepoogd inbraak te plegen in de woning van Jufvr. Truyens, Waran destraat, te Turnhout. De schelmen zijn over de afscheidingsmuur in den hof ge klauterd. Op hunnen weg naar de woning liepen zy tegen een der ijzerdraden die in betrekking staan met een verwittigings kanon. Nauwelijks hadden zij den ijzer- draad aangeraakt of een geweldige slag weerklonk, die ook door de geburen ge hoord werd. De meid opende het venster en zag nog de donkere schaduw der die ven die over den hofmuur weg vluchten. De polidie heeft dadelijk een onderzoek in gesteld. In den Polder. Hier staan bijna al de polders onder water. De voederbeeten welke men op de akkers in graven gelegd heeft liggen volop in het water. By de Wed. De Sutter moet men op paarden gezeten door de overstroomde straten en hof waden, en bij Jan Van Laere, op den Scheurhoek, moet men eene boot gebrui ken om van het hof te geraken.Nooit heeft men hier meer water gezien. Het zaaigraan is totaal verloren in den polder. Zaterdagnacht hadden te Ressaix-by- Binche verscheideno bloedige gevechten pbats. Om 10 uur 's avonds ontstond twist on der talrijke mijnwerkers in de danszaal Quériaux, Charbonnagcstraat, te Ressaix. Kr w erden verscheidene revolverschoten gelost ir. de danszaal en voor de herberg. Het schynt dat er verscheidene personen gekwetst zijn. Kort daarna ontmoetten dezelfde twist- stokers elkander in de danszaal Bronchelot en weldra waren zij met messen, kneukel ijzers en revolvers aan den gang. Van weerskanten vielen er verscheidene ge kwetsten. Spoedig snelden de gendarmen van Binche ter plaats en hielden een dron ken Italiaan, Edward Molo, die in het be zit van .een kneukolijzer gevonden werd, aan. Doch intusschen waren in verscheidene danszalen bloedige gevechten ontstaan. Bij 't verschijnen der gendarmen vlucht ten de kerels weg, sporen van bloed, klak ken en hoeden achtorlatende. De gendar men vonden tor plaats Domien De Smet, 24 jaar, liggen hij had verschillige mes steken in het hoofd bekomen, was een oog uitgestoken en de armen doorkerfd. Terwijl do gendarmen den gekwetste hielpen verzorgen, brak Molo uit het ge vang met medehulp van zyne kameraden. By Brouchelet, werden verschillige per sonen door revolverschoten gekwetst. Van die gevaarlijke kerels zijn er slechts twee gekend, namelijk Julé en Alfons De Smet. Zondag deden de gendarmen een onder zoek, doch niemand wil spreken. De echtgenooten G. hielden eene her berg te La Louvière en kostgangers woon den by lien in. G verdacht zijne vrouw ongeoorloofde betrekkingen to onderhouden met e®n de zer laatsten. Vrijdag gingen de echtgenoo ten geld ontvangen in do fabrieken Boël. Onderweg op het voetpad, haalde G., eens klaps een revolver te voorschijn en schoot eenon kogel in het hoofd zijner echtge noote dan loste hij nog drie schoten op de ongelukkige. G. werd aangehouden. Het slachtoffer werd in het policiebureel door Dr Delatte verzorgd, doch een half uur na de misdaad stierf de gekwetste. G., verklaarde dat hy zyne vrouw vurig beminde en handelde in eene vlaag vau jaloerachheid. De echtgenooten G., hadden drie kinde ren oud 7, 5 en 3 jaar. Het parket van Bergen is ter plaats af gestapt en heeft verscheidene personen ondervraagd. Groote bedriegersOp de klacht van den minister van financiën, zoekt de po licie van de veiligheid in Parys eene bende bedriegers op, die voor millioenen franks valsche, vervalschte of verhoogdo rente titels heeft uitgegeven. Onlangs vernam men dat de bedriegers zich te Toulouse bevonden. Agenten van de Parysche poli cie, voorzien van nieuwe inlichtingen, be gaven zich naar Castelnazdary en richtten eene val in op de post. De drie bedriegers waren nu spoedig geklist. Huiszoekingen in hunne verblijfplaats deed twee zakken ontdekken, die te Parijs zullen geopend worden, waar de schrift- vervalschers zullen heengebracht worden.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2