Nationale Militie. Jules Simon. GROENE PIE, de sukkelaar vol pretentie, die als een kalf met eene mande over den kop tegen alle boomen is gèloopen, beweert dat De Denderbode stil gelegd is over onzen achtbaren Volks vertegenwoordiger, den heer De Sade- leer 1... Nieuwe Vlaamsclje Illustratie Senaat.-Nieuwe legerwet Ouderdomspensioenen. Het Zangersfeest, De groote Liederenavonc Kerstboom. DAVIDSFONDS. In St-Martensgestieht. Allerhande nieuws. Zondagrust. Vijftig VARKENS, KANADABOOMEN Onze eierhandel met Engeland. Engelsche kooplieden doorloopen tegenwoordig België, om al de eieren op le koopen welke zij kunnen krijgen. Zy gaan zelfs verbintenissen aan voor uitvoer op langen termen. Onze handel van eieren met Engeland, die erg gedaald was, is aldus plotselings steviger geworden. Eene goede zaak voor de landbouwers. Militaria. De heer Carton de Wiart, Volksvertegenwoordiger van Brussel, is militarist. De heer Hoyois, Volksvertegenwoor diger van Doornik, had gesproken ten voordeele vau de vrijstelling der jonge lingen die eenig kind zijn, waarmede wij niet hoog oploopen. ET Onder Napoleon I, zogde de heer Hoyois, waren zelfs die jongelingen vrij. Laat ons ernstig zijn, antwoordde de heer Carton de Wiart, er is geene kwestie meer onze kinderen naar de slagvelden te zenden Wat belieft als er geene kwestie is te vechten, waarom moeten we dan soldaten hebben fcTVoor de parade, wellicht We kunnen dat best aannemen Hoeveel suikerbeeten voor 100 kilogr. suiker Professor Lassar- Colm, bekend suikerscheikundige,heeft dat berekend. In den loop der jaren zijn zoowel de fabrieken als de beeten verbeterd. Door de grootere bekwaamheid der ambtena ren haalt men tegenwoordig een veel grooter per cent suiker uit de beeten. Maar ook de beeten zijn zeer in suiker gehalte gestegen. Vroeger waren er beeten met 6 per cent suiker, tegen woordig heeft men regelmatig 14 tot 16 per cent, soms gaat men zelfs regelma tig tot 20 per cent. Professor Lassar geeft ons het volgende lijstje ln het jaar 1836 had men 1800 kilos beeten noodig voor 100 kilos suiker. In het jaar 1812 1600 kilos. In het jaar 1857 1200 kilos. In het jaar 1871 1100 kilos. In het jaar 1900 750 kilos. Men ziet dat we nogal vooruitgegaan zÜ" MEN KAN niet gelooven aan den plicht, zonder terzelfder tijde aan God te gelooven niemand zou zijn zeiven opof feren voor den plicht, indien hy van menschelijke instelling ware. STIL GELEGD OVER M. DE SADE- LEER Door wie??? Dat zouden wij nu eens willen weten Niemand kan De Denderbode stil leggen Neen, wy dansen niet lijk men schuifelt, 't is gelyk waar 1 Gij, GROENE PIE, sukkelaar vol pre tentie. kalf met een mande over uwen kop, denkt zeker dat wy moeten flikkeren gelyk gy destijds als men te Steenhuize schui felde De Denderbode is altijd gekant ge weest tegen alle militaire overdryvingen en dit is by nog... Wij hebben het woord verleend aan onzen achtbare Volksvertegenwoordiger M. De Sadeleer en aan de tegenstrevers der nieuwe Legerwet opdat onze geachte lezers met kennis van zaken zouden kunnen oor- deelen Wie maar eene klok hoort, hoort maar een klank, en daarom zullen wij blyven handelen gelijk voorheen Begrepen LICHTING 1910. Vele personen denken dat daar de nieuwe legerwet zal uitvoerbaar zijn, er nimmer zal geloot worden, dat de jongelingen in 1890 geboren, zich nimmer moeten gaan ingeven by 't Gemeentebestuur hunner ver blijfplaats of der verblijfplaats van hunnen voogd. Dit is eene dwaling1. De jonge lingen in 1890 geboren en dus de lichting van 1910 uitmakende, zijn gehouden, even als vroeger jaren, vóór 31 December 1909, hunne inschryving ten Gemeentehuize te eischen. Baron Lodewijk de Béthune komt van wege de Heer C. de Burlet, Algomeene Bestuurder der Maatschappij van Buurt spoorwegen, den volgenden brief te ont vangen. Brussel, den 9-12-09. Mijnheer de Baron, In antwoord op uwen brief van 22 November 11., heb ik de eer Ued. ter kennis te breDgen dat de verbindings- werken der buurtsectiën Assche-Oorde- gem, binnen eenige weken zullen her nomen worden. De kunstwerken zyn geëindigd, doch er blijven enkel nog belangrijke wege- niswerkon uit te voeren, namenlijk de verlaging van omtrent 1 meter der straat onder de viaduct der Boudewijn- kaai en het plaatsen der samenvoegingen der beide zijden van dit werk. Van wat aangaat de werken aan de brug van den Zwarten Hoek deze zullen tegen 15 dezer maand geëindigd zijn. Aanvaard, enz. get. C. de Burlet, Algemeen Bestuurder. Mijnheer de Baron Lod de Béthune, Kasteel Overhamme, Aalst. ZOO JUIST IS VERSCHENEN het nieuwe nummer van de dat bij ons verkrygbaar is tegen den ZEER LAGEN PRIJS van fr. 0,90 per 3 maande.), (per post fr. 1,20.) Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden groot formaat, en bevat 30 Illustration en Portretten. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie opent deze week haar nummer met een fraai uitgevoerd portret van H. M de Koningin met prinses Juliana, rijk geënca dreerd Op dezelfde wyze ook het portret van hot prinsesje alleen. 3 foto's van de begrafenis van vorst Ito, den grooten Japaner. 1 afbeelding van de militaire vergiftigingszaak in Weonen. La jeunssse dorée onder de Europeesche vorsten. Een afbeelding van de aframmeling van minister Churchill door een suffragette. 3 foto's van de V P. N. tentoonstelling te Rotterdam. Een kijkje in het Engelsche Hoogerhuis tijdens de politieke crisis. Een foto van een 12 tal exotische danseresjes. Eenige kijkjes op luchtscheepvaartgebied. Een foto van het nieuw uitgevonden stoombalspel, enz. Eenige bladzijden geïllustreerde boeiende lezing Het begin van een nieuwen roman. Eene bladzijde mst raadsels en humoristi sche plaatjes en puzzles. Iu de zitting van den Senaat van Woensdag heeft Monseigneur KeeseD, do eenige priester die in de Kamer zetelt, eene merkweerdige redevoering uitgesproken. Hij heeft plechtig ver klaard dat het zijn plicht is als priester en christen voor de nieuwe militaire wet die, volgens hem, eene volkswet is, voor de afschaffing van de plaatsvervanging en voor den persoonlijken dienst te stemmen. Zyne redevoering heeft in den Senaat en in heel het land eenen diepen indruk gemaakt. STAD AELST. De Burgemeester maakt bekend, dat, de werklieden of oud-werklieden, geboren in 1844 of vroeger, en die vermeenen recht te hebben op de jaarlyksche toelage van 65 fr., hunne aanvraag zal aanvaard wor den ten Stadhuize, Bureel der Werkbeurs, alle dagen van 9 tot 11 uren 's morgends, te rekenen van 1 tot 31 December 1909. Eens dit tydstip verloopen zullen er geene aanvragen meer kunnen aangenomen worden De Burgemeester M.-L. GHEERAERDTS. Stad Aalst. Stedelyke Schouwburg. Koninklijke Maatschappij 'T LAND VAN RIEM. Zondag 19 December 1909 Praclit igo Vei"i ooning. Men zal opvoeren blijspel in 3 bedryven, door G. von Moser. Bureel 4 u. 45. Gordyn 5 u 30. Symphonie onder de leiding van M. J. Cammaert, Bestuurder. Na 't eerste bedrijf10 min. tusschenpoos. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene Van nr 1 tot en met nr 60 Fr. 2,50. De volgende nummers Fr. 2.00.Benedenplaatsen Fr. 1,50.— Bovenplaatsen le Rang, Fr. 1,00. 2° Rang, 0,50 centiemen. Voorbehoudene plaatsen te bekomen ten Lokale 't Land van Riem- by den heer F. Van Landuyt, Groote Markt, van af Zondag 12 December, om 9 uur. De Damen worden beleefd verzocht hunne hoeden af te doen. inS'-JozofscollegeopZondag 12 Decern ber aanstaande, begint om 5 uren. Kaarten aan 3 fr. 2 fr. en 1 fr. zijn to bekomeu in het College. De liederen zullen ie verkrijgen zijn aan den ingang en in de zaal aan fr, 0.20. STAD AALST. Koninklijke Rederijkkamer - DL CATI1AUIWI8TKM 2de Vertooning op Zondag 12 Decern ber aanstaande. Men zal opvoeren De veertiende aan tafelblijspel in 3 bedrijven en Vooraf plicht, dramatische schets in een bedrijf. Verder Symphonisch tusschenspel Prijzen der plaatsen. Beneden plaat sen Voorbehouden genummerde van 1 tot 60, 2,50 fr. van 61 en volgende 2 fr. Niet voorbehouden 1,50. Balcon 1,00 fr en 0 50 fr. Voor de voorbehouden genummerde plaatsen, zich te wenden tot den heer Felix De Loose, Stadswaag, Hopmerkt. Wy nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met groote dankbaarheid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wy durven nogmaals verhopen, dat onze brave burgerij met dezen Kerstdag wederom onze katholieke werklieden edelmoedig zal indachtig zyn. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E H Noterman, Bestuur der van den Kring, of ten Lokale van den Kring, Korte Zoutstraat. Het Bestuur. Wie zich Maandag 11. naar het le Win terfeest van het Davidsfonds heeft begeven was door eene uitmuntende ingeving bewo gen immers moeielyker ware het een kunstrijker en aangenamer programma te droomen als hetgeen aan de gelukkige toe hoorders aangeboden werd Speeltuigmu- ziek maakte er het voornaamste onderwerp van, afgewisseld met alleenzang en woor delijke declamatie. Het speeltuigmuziek was toevertrouwd aan het VlaamschKwartet van Antwerpen, eene kunstenaarsvereniging welke alreeds in het land eene welverdiende faam heeft verworven en samengesteld is uit MM. Van de Vyver, Dingemans, Distelmans en Van Sintruyen, allen laureaten van het Vlaamsch Conservatorium van Antwerpen. Twee volledige kwartetten kregen we ten gehoore het 4*" kwartet (ut minor) van Beethoven en het ie kwartet (mi b major) van Mendelsohnn welke fraaie gevoelige en levendige uitvoering Hoe schoon de kunstenaars de edele en bezielde melodijen der vermaarde componisten weêrgavon bezonderlijk het muziek van Beethoven, den koning der kamermuziek, maakte diepen indruk van Mendelsohnn viel bij zonderlijk in den smaak van het publiek het Canzonetta, een pereltje van bevallig heid en kieschheid en bot Andante expres siro, zoo vol van kalm en rein gevoel Het Kwartet gaf ons nog do jeugdige Serenade van Haydn en het Menuetto van Bocche rini, dit laatste een lekker specimen van Italiaansche losheid en fijnheid. In die ver- schillige werken hebben onze artisten zich veropenbaard als echte en ware kwartet- tislen, hebbende maar eene bekommernis die, van, door eene overeenstemmende samenwerking, het gedacht dor toondich ters in hunnen vollen glans en wezenlijk heid uit te drukken, zonder te trachten hunne individueele hoedanigheden de eene boven de andere te doen uitschijnen En nogthans was het bij elkeen klaar te bemerken dat men met artisten van eerste gehalte te doen had 1 Dit overigens was nog vast te stellen, wanneer MM. Van de Vyver en Van Sintruyen zich alleen heb ben laten hooren de eerste in de altijd >opulaire Romanco van Svendsen, de tweede :n Intermezzo van Lalo. Vergeten wy hier niet in het voorbijgaan de wonderbare bege leiding van M. Phil. Loockx, Leeraar van piano in onze Muziekschool, aan te stippen. Met zijne gewone bereidwilligheid en zijne malsohe en zoetluidende stem heeft M. Th. De Becker, ons vergast met aange name liederen van Duitscho toondichters en niet van de minste en als tusschenpoos, onder bet muzikaal gedeelte traden op elk in eene deftige alleenspraak MM. Van Hauwe Ed en Van Molle Fl. twee hoofd- rolmannon der Koninklyke Rederijkkamer De Catharinisten de eerste zegde op treffende en roerende wijze hot vermaard gedicht van Coppée, De iVerkslaking der Smeden de tw eede met ïiau^ karig heid en styl Een man uit 'I i 'o/lc novelle van P. Luis Coloma. Het Davidsfonds heeft dus op schitte rende wijze hare reeks winterfeesten inge- guldigd. Zy, die het huidig programma hebben opgesteld, hebben blijken gegeven van fijnen kunstsmaak en ingezien de groote bijval dat het bij bet publiok heeft bekomen, bijval welke zich heeft geopen baard zoo in de diepe en standvastige aan dacht van de aanhoorders als in de toejui ching welke elk nummer begroette, durven wij de hoop koestoren dat wij hier nog de kwartettisten van Antw orpen in ons midden zullen hebben en dit zoohaast mogelijk. De kring ln liefde bloeiend tooneel afdeeling van den Bond der Oud leerlingen van St-Martensgesticht, heeft ons Zondag weer op een heerlyk Avondfeest vergast. Vraagt het liever aan liet talrjjk en uitge lezen publiek dat zich in de prachtig ver lichte feestzaal verdrong vraagt eens tevens wat het meest beviel:De getrouwe knecht boeiend drama of Advokaat Zeembaard allergeestigst blyspel. Aar zelend zal eenieder u antwoorden Waaraan de voorkeur geven, weet ik niet alle beide vielen goed in den smaak alle beide werden keurig opgevoerd. Wat men ook over de ontknooping van het treurspel moge denken enkelen zouden vader Esterlings wel wat minder hoofdig en harteloos gewenseht hebben de algemeene en bijblijvende indruk zal voorzeker deze geweest zijn eene hevige afschrik van spel en woekerij, die tot dief stal en schande leiden en eene grenzelooze bewondering voor den getrouwen knecht, die alles slachtoffert, zelfs zijno eigene eer en reputatie, om het gegeven woord ge stand te doen en do eer van zijnen jongen meester te redden. 't Moet ook gezegd alhoewel wy al de personen om hun kundig spel, om hunne keurige uitspraak, om het natuurlijke hunner houding en gebaren, zoodus moeten geluk wenschen, zal er niemand ons ten kwade duiden, dat wy eene bijzondere melding geven aan Frans, den dienstknecht van Esterlings, die de hoofdrol van het stuk zóó wel vertolkte. - Advokaat Zeembaard naar de Fran scho farce L'advocat Patelin die altijd een porei blijft onder de fijne grappige blijspelen, werd even meesterlyk uitge voerd. Aan wie hier den prijs gegeven Allen hebben hem verdiend. Zeembaar en Zeemstrijker, Baas Plakket en zyn zoon, de Djustepée en de Schaper, uilen waren om het best in hunnen rol, en speelden die toch zoo natuurlijk. Ook, wat werd er gelachen Jongens, ge moogt er u mede b emoeien, Het nieuw geschilderd prachtig tooneel, eene openbare plaats verbeeldende, droeg ook gro otendeels bij tot het welgelukken van het stuk. Do gebroeders Alfons en Michel Van Sande, oud-leerlingen van het gesticht, hebben er een handje van en halen eer van hun werk. Ook, en met reden, waren zij niet weinig fier, als er, by het ophalen der gordyn, een algemeene kreet van bewondering in de zaal opging, 't Was alleszins verdiend 1 De muzikanten, en voornamelijk hunnen kundigen en onvermoeibaren leider, M. Joz. Cammaërt, mogen wij niet vergeten. De bereidwilligheid waarmede ze steeds ten dienste staan van alle goede zaken werd nimmer overtroffen, tenzy, misschien, door hunne behendigheid in het uitvoeren der schoonste en moeilijkste kunstgewroch ten. Kortom, allerbest gelukt tooneelfeest waarvan men in der waarheid mag zeg gen, dat het zooals verleden jaar, beur telings edel heeft ontroerd en hartelyk verlustigd Zie notarieele aankondigingen op vierde bladzyde. AnlHi on omlïgrtrende koopt uwe SCHOENEN bij C. MallegO, Groote Markt, i9. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. In den nacht van 9® tot 10° dezer zijn dieven binnen gebroken in de Melkei ij St-Blasius te Burst. De schelmen zijn op de vlucht gedreven en hebben al hun inbrekersgereedschap rchtergelaten. Lede. Schrikkelijk spooriceg- ongelijk. Woensdag morgend om 5,40 uren, ging eene vrouw van ongeveer 60 jaar, over de spoorbaan aan de barreel Wichelensteenweg, omtrent 900 meters van de statie van Lede. Zij werd gevat door den trein 4736 uit Schellobclle, onder den tweeden waggon, geslingerd en gansch vermorzeld De statieoverste van Lede deed het lijk naar het gasthuis overbrengen. Een onderzoek werd geopend om de persoonlijkheid der vrouw vast te stellen. liet lijk werd weldra herkend als zijnde dat van Maria De Ryck, 60 jaar oud, bij genaamd Mie Kapelle, echtgenoote Adolf Matthys, van Sehellebelle Bruinbeke. Tengevolge van het slecht weer zal de vrouw den trein niet gezien noch gehoord hebben. Piano. Le§ piano, solf. sér. méthode conscrv. par Dame dipl. S'adres- ser Place des Fabriqucs, 15, Alost. De misdaad van Nederhasselt. - Dinsdag morgend heeft de raadskamer der rechtbank van eersten aanleg te Oude- naerde, besloten Sidonie en Oscar Geerts, wegens dubbelen moord en kinderroof voor de kamer van beschuldigingstelling te ver zenden. Het onderzoek over de schrikke lijke misdaad van Nederhasselt is dus gesloten. Door dit besluit zullen de verdaehten binnen eenige dagen van het gevang van Oudenaerdo naar dat van Gent overgebracht worden. De andere Geertsen, op wien vermoedens wogen, zijn thans buiten de zaak gesteld Schele hoofdpijn, hoofdpynen, hoofddraaiïngen. Indien al de andere remediën u niet geholpen hebben, neemt uwe toevlucht tot de slymverdrijvende Pil Walthéry, die u zeker zal genezen, want ze geneest alle kwalen veroorzaakt door de gal en de slijmen, 1 fr. Drie mannen gingen rond met flesch jes eD poeders te Oudenaerde, en waar zij de vrouwen alleen te huis vonden, be dreigden zij en stolen wat zij konden.Zij wa ren sedert verscheidene dagen den schrik der streek. Een hunner is reeds verleden week aangehouden. Vrydag middag werd een andere in een grooten pelsfrak gehuld, in de statie van Sottegem gewaar dat men hem achter do voeren zat. Hij ging spoedig weg in de richting van Grootenberghe, doch werd aan de IJzerenbrug door de gendarmen aangehouden. Zaterdag werd de dorde schelm, insgelijks to Sottegem aangehouden. De drie bundieton werden in het gevang van Oudenaerde opgesloten Anrrzinact t Gij allen die hoest, oud UpgepdM en jong. wilt ge spoedig en volkomenlijk genezen, wilt ge bronchiet of tering vermijden, neemt zon der uitstel den borstsiroop Dei-ratere. Dui zenden en duizenden menschen verklaren openbaarlijk dat Siroop Depratere de ware goede borstremedie is, ja, de beste die be staat, maar opgelet, weigert alle namaak seis. Prijs 2 franke» de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 een tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothokers De Valkeneer en Callebaut. Alweer een Eympelt, de brie- vendrager to Humbeek, had als kostgast een schrijnwerker, die weldra met vrouw Eympelt betrekkingen aanknoopte. Do achrynwerker, Van Praet geheeten meende te merken dat de vrouw een ande ren inwoner der gemeente meer genegen was dan hem en werd jaloersch. En, terwijl de briefdrager op dienstronde was, kregen de vrouw en haar minnaar ruzie. Van Praet haalde een revolver te voor schijn, waarmede hij de slechte vrouw neerschoot. Dan loste hij een tweedo schot, dat hem dood deed neervallen De wonde der vrouw is doodelijk. Vrouw Eympelt is moeder van vijf kin deren, van minder dan 12 jaar oud. De groote magazijnen van den BON MARCHÉ, laten lieden in onze stad eenen omzendbrief uitdeelen betrekkelijk den belangrijken uitverkoop van einde sei zoen, op den welke wij do aandacht onzer lezers inroepen. Sedert geruimen tijd worden in de treinen te Mechelen en te Muizen talrijke diefstallen van koopwaren gepleegd. Zatordag nacht werden opnieuw 30 balen koopwaren ontvreemd. Dijnsdag avond vernam een agent dat drie mamien met balen koopwaren in de herberg van Ferdinand Kuipers, in de Driesstraat binnen gegaan waren. De agent ging, door 2 andere agenten het huis binnen en balen ellegoederen aan, welke uit de wag gons to Muizen gestolen waren. Spoedig waren ook de daders gekend. Lodewijk Van Rompaey werd aange houden. De 2* dief Ferdinand Blockeel, onthaald© de agenten op revolverschoten, gelukkig zonder iemand te treffen, en werd ook, evenals den 3e dief, Frans Van Hoorebeke, aangehouden. Zie nu Het is goed al hetgeen men meldt na te zien. Vrees niet zulks te doen in 't geval van Me P. Cooremans, wonende 29, S4 Vincentiusstraat, te Aalst, en die ons don 21 Januari 1904 zegde Ik leed sedert zes maanden van nierpijnen, die mij 's nachts van alle rust beroofden ik was onrustig, dit gebrek aan rust maakte dat ik reeds van 's morgens vermoeid en afgemat was, ik was zonder den minsten eetlust, verzwakte van dag tot dag toen ik op het herhaalde aandringen eener vrien din de Foster Pillen voor de Nieren nam, verkocht in de Apotheek De Valke neer. Ik was verwonderd en tevens gelukkig my grootelyks verlicht te gevoelen na drie dagen, na eene week verpleging waren mijne nierpynen gansch verdwenen, ik dierf aan zulk eene spoedige herstelling met gelooven, maar sinds voelde ik niet meer de minste pijn noch in do nieren, noch een ander letsel. Den 28 Augustus 1907, bekende ons M® Cooremans, nog liet volgende De Foster Pillen voor de Nieren hebben mij zoo wel genezen, drie jaar en half geleden, dat ik sinds nooit meer eenige pijn of ongemak gevoelde Ik eet smakelijk, kan rustig sla pen en bij elke gelegenheid betuig ik u mijne dankbaarheid met die goede pillen aan te bevelen. Ik verklaar het boven staande waar 011 veroorloof U het kenbaar te maken. De Foster Pillen voor de Nieren gene zen rugpijn, rhumatiek. graveel, opzwel ling, onzuiver bloed, bedwelming, slape loosheid, onregelmatigheid der hartklop pingen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- donbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handtcekening James Foster - en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A.25. Sedert enkele dagen houden de echt genooten Sterckler eene herborg open in de Kriekenstraat (Schipperskwartier), to Antwerpen. Dinsdag avond, rond 7 ure, kwamen zeelieden binnen en een begon op een har monium te spelen. Eensklaps vroegen drie personen, van Duitschcn oorsprong schijnende, naar de koer te gaan. Daar alles nog overhoop stond en men langs de keuken moest gaan, vergezelde hen de herbergier, een kloek gebouwd man, oud 37 jaar. In de keuken gekomen, overvielen de zoelieden den herbergier. De eene greep hem langs voren by de keel, de tweede vatte hem langs achter in den nek, en zij nepen hom de keel dicht, terwijl een derde kerel den ongelukkige den broekzak door sneed. De herbergier, een sterk man, kon een der aanvallers nog schrammen toebrengen, ofschoon de derde schelm hem zulke erge slagen op het hoofd toebracht, dat hy wel dra bewusteloos neerviel. De schurken stolen uit den broekzak van het slachtoffer eenen porte-monnaie, inhou dende 700 mark, een bankbriefje van 100 fr., 3 vijffrankstukken, enz. Verder het gouden uurwerk en ketting. De meid van den herbergier ging eenigen tjjd later, als de woelige zeolieden weg waren naar den koer en struikelde tegen het lichaam van haren patroon. Deze herkreeg het bewustzijn en kon de toedracht van de bandietenstreek verhalen. De policie. ingelicht, snelde ter plaats. Een zeeman, die eegigen tyd voor de herberg geslenterd had, is als verdachte aangehou den en ter beschikking van het gerecht gesteld. De herbergier die erg aan het hoofd ge kwetst is door de geweldige slagen, genoot dadelijk geneeskundige verzorging. De suikerij peën F.-C. JACOBS verbeteren de koffie en verkloeken de maag. Maandag avond, om 8 3/4 ure, hoorde J. De Brauwere, werkman, wonende in de IJporstraat, te Rousselare, noodkreten slaken in het huis van zijnen gebuur, Jules Verstraete Van den Borre, herbergier, In de Cantine. Haastig sprong De Brauwere ter hulp hot huis stond vol rook herhaalde hulp- hreten stegen uit den kelder op. Geholpen door Gustaaf Ravestok en Amatus Coussé die daar toevallig voorbykwamen, daalde hij in den kelder, alwaar zij de waardin. Marie Van den Borre, bijgenaamd Mietje Keyzer, oud 55 jaar, door vlammen om ringd ten gronde vonden liggen. Het vuur dat ook reeds het woonhnis had aangetast word met water uitgedoofd, Intussclien hadden de geburen, door den rook verschrikt, de pompiers verwittigd die spoedig ter plaats waren, maar onver richter zake mochten terugkeeren. Marie Van den Borre werd bovengebracht zij was ijselijk verbrand aan de beenen en den onderbuik, zoodanig, dat de beenderen bloot lagen en het vleesch verkoold ervan afviel. Zij werd bewusteloos ten huize van haren gebuur De Brauwere binnen gedra gen, alwaar doktoor Demonie haar ver zorgde. Gezien haren bedenkelijken toe stand werden haar de laatste H. Sakra menten toegediend door den eerw. lieer Dumortier, onderpastoor der St-Michiels parochie. Het ongeluk is toe te schrijven aan eenen misstap van Mane Van den Borre op de keldertrappen, waardoor zij viel met oene brandende petrollamp, welke ontplofte en het vuur aan hare kleederen mededeelde. Men wanhoopt haar te redden Jozefina Malaise. 28 jaar oud, spi'onkelijk van Lives, woonde te Namen in een kosthuis der Molenstraat, met zeke ren Hanckaert, aardewerker. Reeds van vroeger had zij een zoontje, dat thans 2 jaar oud was. In dat Bebelsch huisgezin ontstond dik- wyls ruzie wegen» het kind. Zondag was er wederom een hevige twist opgerezen, ty- dens denwelke Hanckaert dreigde het kind moet weg, of ik ga weg Waarna hy henon ging. Maandag namiddag, om 5 ure, nam do ontaarde moeder haar kind en ging er mede naar do Maas, waar zij het knaapje onder de Luxemburgbrug in het water wierp en terug naar hare kamer trok. Dinsdag morgend maakte zij hare koffers gereèd om to vertrekken. Toen vroeg de kostbaas haar, waar haar kind gebleven waszij verklaarde het aan eene dame van Brussel te hebben toever trouwd. De kostbaas vermoeddo dat zy loog en verwittigde de policie. Jozefine werd onderhoord en deed ten slotte volledige bekentenissen. Zy werd in het gevang van Namen opgesloten. PI ]\f Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe PIANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waar borg". Huis B. VAN HYFTE, Gent, Ne- derkouter, 32, dicht by het Paleis van Justicie. Waarschuwing:. De meeste rei zigers uit Nederland naar België, meenen dat vijftig sigaren of een opengebroken kistje met sigaren, zonder invoerrechten te betalen, in België mogen worden inge voerd. Tot nu toe schijnt den toldienst oogluikend die geringen invoer kosteloos te hebben toegelaten. Het syndikaat van tabak en sigaren te Brussel heeft zich tot den Belgischen Mi nister van geldwezen gewend met de op merking, dat volgens de wet geen enkele sigaar vrij van invoerrecht is en gevraagd om dit misbruik te doen ophouden. De minister heeft geantwoord, dat de tolbe ambten verzocht zijn geworden om de wet stipt toe te passen. ff- TYPIIL8. Nu dat de typhus alom hecrscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Loüise-Marie, te vckrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Van's middags tot middernacht, eenige dienst loende Apotheker, op Zondag 5 December 1909, M. Renneboog, Nieuw- straat. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8 Vrouw-lijk - 5 Huwelijken. J. Blanckaert, schoenm. met M. De Groodt, tw. L. Paelstermans, wever, met C. De Smet, tw. C. Noël, verwer, met P. Van Poucke, strijkster. Overlijdens. P. De Neef, m. D'Hondt, zijdew. 73 j., Hovenierstr. C. Lofever, z. b. 73 j. Dirk Martensstr. E. Evsraert, m. Gy- sens, z. b. 84 j Moorselb. M. Van den Abbeele, we Hermans, z, b. 76 j., Al- bart Liénartstr. 4 kinderen onder de 7 jaren. BERICHT. Op het aandringen van den heer Procureur des Konings, wordt er nogmaals herinnerd dat volgens art. 78 van het burg, wetb. de twee aangevers van eenen overlijdensakt moeten zyn de twee naaste bloedverwanten of geburen. Marli Ipiijzen. Zaterdag 11 Dec. 1909. Aardappelen de 100 kil. 6,00 k Boter per 3 kil. Roomboter 97 kil.; per kil. Eiers de 25 Ajuin de 100 kil. Viggenen, per koppel BOTERMARKT. Heden Zaterdag werden 185 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te Bamen 1400 kilogr. Studie van den Notaris DE SADELEER, te Erembodegam. OPENBARE VERKOOPING 6,50 7,02 k 8,91 3,20 k 0,00 4,00 k 0,00 11,00 k 12,00 65,00 k 75,00 LOOPERS OF DRIJVERS, en 10 volle en ledige ZEUOEJI. le Haellei'i, Statie, ter herberg van den heer Domien Conrutt, op Woensdag 15 December 1909, om 9 uren 's morgens. Tyd van betaling tot i Juni 1910, mits borgstelling. OPENBARE VERKOOPING 56 koopen schoone en eenen z ware Esschenboom te Erpe, Lede en Nieuwerkerken. De Noiaris EEMAN, te Erpe, zal op Donder dag 16 December ipop, om uren v«d den mor gend, op de nagemelde plaatsen, in het openbaar verkoopen 10 Namens de erven van Mijnheer Karei Schoc- kaert, te Erpe, te Erpe aan de Kraainest, of Aude- naardsche kasseide. 35 koopen zware en schoone Kanadaboomen 1 koop Esscheboom, metende t m. 9 cent. in om trek. In een perceel bosch te Erpe, Benedenkottam- kauter, 3 koopen Kanadaboomen. Aan een perceel muersch, aan de Molenmeer- schen, nabij de Steenebrug, aan de Ledesche kas seide, te Erpe, 8 koopen zware Kanadaboomen. 20 Namens Mijnheer Joseph De Nys- Van Dam me, ie Erpe, i5 koopen zware Kanadaboomen, in een perceel bosch te Lede, Zalegem, achter den Keiberg, aan de Hoonegemsche kasseide. 3* Namens voornoemde erven Schockaertaan een perceel land te Nieuwerkerken, Koppenholle, gebruikt door Mijnheer Frans Beygaert, 5 koopen zware Kanadaboomen. Te samen 56 koopen. N. B. De verkooping zal aanvang nemen op bovengemelde uur, te Erpe, Kraainest, en boven gemelde orde volgen. De Boomen hebben eene dikte van 1 m. 5o cant, tot 2 m. 50 cent. zijn van zuiveren wasdom an van gemakkelijk vervoer, daar zij gestaan zijn ns of in de nabijheid der kasseide. De verkooping zal geschieden op gewonevoor« waardeD, mils het gewoon ongeld en.mat tijd van betaling, behalve te stellen goede «n gei ade beef.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2