Donderdag 16 December 1909 5 centiemen per nummer 048,e Jaar 4214 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. MOEDERHARTi GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Wie een abonne ment o De Dender- bode neemt voor 't jaar 1910, zal het blad van heden al'ontvangen. Leest en verspreidt De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. Militarism. Toekomst. De kleine Burgerij. Praktische raadgevingen «ië&aWïft-Jafig,wefe..in vele EEK EN ANDEIt. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen z\jn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. COIQLK »UUM. Jlol.t, IS Dec. I909. Men verlieze het uit 't geheugen niet dat liberalen en socialisten het volko men eens zijn om ons, zoodra Bij or do macht zullen toe hebben, het alleman soldaat op te dringen. Voorzeker zouden zij hun spel wat verbloemen door vermindering van den diensttijd maar niettemin zouden alle weerbare jongeliugen naar de kazernen gesleurd worden op gevaar af allemaal door 't kazernleven bedorven te worden, want 'tzou er iets zijn onder dat opzicht als do godsdiensthaters er de wet zouden geven. En hoeveel kazernen zouden er moe ten oprijzen om dit ontzaggelijk leger te herbergen hoeveel millioeneu en millioenen zouden er daarenboven ver- verkwist wordeu om dien overvloed van soldaten te kleeden, te bewapenen, te voeden en te commandeereu Do algemeene dienstplicht die de libe ralen en socialisten willen zou jaarlijks ten minste 45000 man onder de wapens roepen en die hervorming zou de ruïne zijn van's lands financiënwezen wij zouden onder allerhande belastingen en accijnsrechten verpletterd worden. Al het geld dat ons Katholiek Minis terie nu besteedt aan winstgevende ondernemingen, aan pensioenen, aan toelagen tot bevordering van handel, nijverheid en landbouw, aan de uitbrei ding van verkeerwegen en vervoermid delen zou door den militairen slokop veroberd worden. Dit alles is voorzeker voldoende om ons Belgen tot armoede en allende te brengen. Dit zal niet, dat mag niet gebeuren en 't kiezerskorps zal aan do verbon dene liberalen en socialisten wel toonen dat ze niet van zin zijn zich te laten verarmoeden In het Congres van Mechelen is er veel over de kleine burgerij gesproken; en met veel recht en reden heeft men den hachelijke» toestand doen uitschij nen waarin vele menschen, die wel is waar geene werklieden zyn, maar ook tot de hooge standen niet behooren, sedert jaren en jaren verkeeren. Kleine bazen, nyveraars, winkeliers, bedienden, enz. genieten de voordeelen niet, die onze sociale wetgeving aan het werkvolk toekenten levens heb ben zij de groote kapitalen der rijken niet, die hun eenigzius zouden kunnen toelaten do concurrentie der verschil- ligo coöperatieven, groote magazijnen en machtige nijveraars vol te houden. Als men er niet op let, loopt de kleine burgerijs die_.dnnn 3a kundige» het beste deel der maat schappij geheeten wordt, gevaar van schier geheel en gansch ten onder te gaan 1 Do kleine burgers hebbeu het recht even wel als de werk lieden,van kracht dadig voortgeholpen te worden want onder hen is juist die taaie geest van werkzaamheid te vinden, die geheel het Belgisch volk tot den tegen woor- digen voorspoed verheven heeftonder hen tellen wij onze kloekste voorstaan ders van ons Geloof en onze Vrijheid Ze vervvaarloozen, ware voor iedereen een groote misslag en eene schreeuwen de onrechtveerdigheid. De socialisten bevechten de kleine burgerij uit al hunne kracht, en zouden haar geerne te niet hebben, om geheel de maatschappij in rijken en armen te kunnon verdoelen, en de vijandschap onder beiden beter te kunnen aanvuren, zonder rekenschap te moeten houden van den middenstand, die hunne roode droomerijen immer misprezen heeft. Juist daarom hebben wij tot strenge plicht diezelfde kleine burgerij op te beuren volgens de echte, katholieke grondbeginselen. Daarvoor is er nog veel te doen en eene der grootste ver diensten van hot Congres van Mechelen is. dat de aandacht van al de katholieke strijders op die noodzakelijkheid ge trokken werd. Het is niet meer voldoende met alge meene en onbepaalde woorden voor den dag te komen, en te zeggen kleine bur gers moeten malkander verstaan, en door hunne eendracht trachten vooruit te geraken, in plaats van malkander concurrentie aan te doen Dat is alle maal schoon en wel, maar er moet juist naar middels uitgezien worden om die verstandhouding tot stand te bren gen en de wetgevende macht, die zoo veel gedaan heeft voor het werkvolk, ea het zoo krachtdadig tegen alle uit buiting beschermd he-ift, zou een even schoon werk verrichten, indien zij zich nu ook de kleino burgers aantrok, en ze tegen een overgroot getal misbrui ken verdedigde. Reeds zijn verscheidene wetsontwer pen neêrgelegd, wier verwezenlijking met groot genoegen zou onthaald wor den. Het is tijd dat er ook aan de bur gerij gedacht worde. (O)— 54e vervolg. Denzelfden dag dat ik mocht opstaan, heb ik mij op weg begeven voor Fecamp. Door een wonderbaar toeval trof ik er Concha aan, die uit oen spoorwegwagon stapte en naar het kasteel snelde om Ed- mond over de misdadige inzichten vanPablo te verwittigen. In het park, waartoe do kleine deur uitgevend op het kerkhof, toe gang verleent, hebben wij Dolores ontmoet. De brave negerin,ongerust u sedert 's mor gens niet moor gezien te hebben, zocht u overal op. Wij hebben haar vergezeld op het oogenblik dat wij achter do haag gin gen hoorden wy eensklaps een gil en God heeft gewild dat wjj u aan een gewissen dood onttrokken. 1{ O moeder, hoe zullen wy uwe zeil opoffering en uwe toewijding erkennen Debt eens; Uit liefde voor uwe kinuoren, hebt gij de rol van onderwijzeres aan vaard in dit huis, waar gil t recht had to k0— En waar gij nog zult bevelen, hoop ik mijne lieve Eva, antwoordde de mar kiMin,thans hoeft gij u met meer te storen de arme Jeanne heeft het tydebjke met het eeuwige verwisseld, Datzy in de_kapel ruste waar God dank, enkel uw standbeeld voor 't aanleggen van weiden. hunnen stal leven. Deze inderdaad geeft nog schoone winsten, terwijl het mee- rendeel onzer vruchten maar met moeite de gedane uitgaven en onkosten ver goeden Maar opdat wij onzen kweek kunnen uitbreiden dient men eerst te zorgen voor veevoeder. Ziedaar waarom men meer en meer weiden aanlegt. En aan gezien het najaar daarvoor het geschikte tydstip is, meenen wij nuttig werk te verrichten met aan onze lezers hierover eenige praktische wenken te geven. De Grond. Iedereen weet dat gras eenen min of meer vochtigen grond vraagt. Beschikt men over een perceel land dat men kan bevloeiën, des te beter, want liet water maakt gras. Zoo anderzijds het perceel niet ver van do woning afgelegen is, is dit een groot voordeel om de beesten onder de oogen te hebben. Voorbereidende icerhen. De groud worde diep omgeploegd,geëffend,geëgd en g'-rold. Eene goede omploeging heeft vele voordeelen. Bemesting. Waarom geld verkwis ten om gras te doen groeien, dat toch van zelf komt Alzoo redeneeren nog sommige kortzichtige landbouwers. O ja, het gras schiet van zelfs tusschen de straatsteenen op, maar zonder bemes ting wat brengt het op Dus vooreerst eene goede bemesting met stalmest, ten minste als de grond niet rijk is aan navette. Beir is ook uitmuntend. Nochtans, om wel te ge lukken, moet men noodzakelijk zijne toevlucht nemen tot scheikundige mest stoffen, ten einde den grond rijkelijk van vruchtbaarmakende elementen te kunnen voorzien. Men gebruike voor de laatste omploe ging 1000 kgr.staalslakken en 800 kgr. kaïniet. Op de sneden strooie men ver volgens 100 kgr. ammoniaksulfaat, meststof die goed zal ingewerkt worden door de opvolgende eggingen. Vroeg in de lente zal men deze bemes ting volledige» door het aanwenden van 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat. Op deze wijze is meu verzekerd van reeds het eerste jaar eene goede opbrengst te hebben. Zaad.— Wat liet zaad aangaat, nemen wij daarvoor geen afvaagsel van den hooischelf, wat veel onkruid bevat, maar wenden wij ons tot een vertrouw bare zaadhandelaar en koopen drie a vier soorten grassen en minstens twee klaverplanten en maken wij zelf de mengeling. Om te weten aan welke zaden de eene goede welde der streek onderzoe ken, of ons wenden tot den heer staats- landbouwkundige, die ons gaarne gratis desaangaaude de noodige inlichtingen zal geven. In die omstandigheden aangelegd zal de weide wel wat meer kosten doch wij kunnen u verzekeren, vriend landbou wer, dat de gedane uitgaven honderd per houderd zullen opbreugeu. WILLIAM. Het is een onbetwistbaar feit dat de vijandschap tegen de plaatsvervanging meer kwam van de hoofden van 't leger zelf dan van 't volk. De plaatsvervan ging was niet alleen eene ontlasting voor velen, zij was ook een geluk voor heu die daardoor in bezit konden komen van een klein kapitaal en tevens eene reden tot vrijstelling voor menige lote- lingen, vermits tusschen degenen die zich lieten vervangen, jongelingen wa ren die recht hadden op vrijstelling voor ziekte, voor lichaamsgebrek, enz. en die nu van die vryslollins1 niet genoten en door hunne plaats rv ging dus even veel lotelingen vrijmaakten. prijkt. Kom, bericht den graaf, dat van de twee vrouwen welke bij zoo beweent, er nog eene overblijft om hem te troosten en hem te beminnen. Noen, Concha, laat den tijd de bloe dende wonde helen laat ons wachten tot dat de eerste neerslachtigheid voorbij zy ik zal liet uur en het oogenblik der ver openbaring uitkiezen. Iets verzoek ik u, rep geen woord over al hetgeen voorge vallen is aan Carmen en aan Paquita ik reken op uwe bescheidenheid, myn lieve Hendrik Mej. Brown en niet Eva de Merinville keert heden terug op 't kasteel. N tSCH RIFT. Op de Righi. Pablo, als uitzinnig van schrik door de verschijning van Eva, was tot het uiteinde van het park, langs den kant van het kerk hof gesneld en zoo doende had hij den naasten weg naar Fécamp genomen. Een trein siond gereed om te vertrek ken hij sprong zonder zich te bedenken, gauw in een wagon. Een enkel gedacht bekommerde hem. Zoohaast mogelijk een grooten afstand brengen tusschen hem on tiaar die gansch zijn verleden kende Parijs zelfs scheen hem te dicht by het kasteel. Hij had voor het oogenblik geen den minsten lust zich bij den onbehendigen knecht te bevinden, die zich door de zoo gezegde juffrouw Brown had laten om den tuin leiden. Pablo bezat, overigens, geen geld ge noeg meer om van de wellusten der stad to genieten zooals hij verkoos; hij zou naar Zwitserland gaan vooraleer zich te Mar seille in te schepen voor welk land Hij wist het nog niet in alle geval, niet voor St-Domingo, waar het iiem aan geen vijanden ontbrak, en die er pret zou den in vinden de poets, hem door graaf de Merinville gespeeld, overal uit tr u- zuinen. Terwijl hij dit alles overwoog, stoomde de trein de statie van St-Lazare binnen. In plaats dat de Spanjaard zich naar het hotel du Louvre zou laten voeren, begaf hij zich naar de Strasburglaan. Om acht uren ver trok de sneltrein naar Bale, vandaar zou hij naar Lucerne reizen, waar hij eenige dagen zou doorbrengen. De ligging dezer plaats, het bevallig verblijf, do grootsche Righi .niets van alles trok hem tot deze stad, maar wel de speel- kring waar schatrijke Engelschen de bank- noteu door hun vingeren lieten slibberen... Pablo verhoopte er eenige machtig te wor den en alzoo zijnen erbarmelijken gelde- lijken toestand te herstellen. Vervolgens, wilde hij dat Mercutio vol strekt zijn spoor verloor. Die man bezit te veel geheimen, dacht hij dat de duivel Algemeene voorschriften. Weest geen pauw in uw gewaad.geen papegaai in uwen praat, geen ooivaar wanneer gij eet, geen gans als gij daar henen treedt. Spreekt wat waar is* drinkt wat klaar is, eet wat gaar is. Eert wat oud is, warmt wat koud is, laat wat snood is, helpt waar nood is, vliegt waar spoed is, blijft waar 't goed Den oude zal men eeren, den jonge zal men leeren, den wijze zal men vra gen, den zot zal men verdragen. Het miljard der Fransche kloos ters.'De geuzenbladen schreven, zoo als men weet, dat het Fransch gouver nement een miljard of duizend miljoen zou maken van de aangeslagen goederen der Fransche kloosters, en dat men met de inkomsten van dat geld, ouderdoms pensioenen zou geven. Maar van de kloostergoederen is weinig of niets in de Fransche schatkist gekomen, en de werklieden wachten nog altyd op een ouderdomspensioen, dat altyd beloofd en altyd verschoven wordt. ging ih Frankrijk. in"gang 'stak, zegde nu dezer dagen aan eenen dagbladschry- ver, dat hy nooit aan dat miljard ge loofd heeft. Dat miljard heeft enkel gediend om de gaaien de oogen uit te steken, door het aanvuren van den godsdiensthaat by de massa. Vlaamsch in het Walenland. In de zitting der Middonafdeeling welke de begrooting van Kunsten en We tenschappen onderzoekt, heeft de heer Hoyois er sterk op aangedrongon dat er in het Walenland kostelooze leergangen van Vlaamsch zouden ingericht wor den. Hij heeft voorgesteld een krediet van 20 duizend franks in de begrooting te schrijven om zulke lessen te kunnen inrichten Dat voorstel werd onder steund. Wij juichen dat voorstel toe. Het ware echter veel eenvoudiger dat het Gouvernement verklaarde dat, na bijvoorbeeld 8 of 10 jaren, niemand, volstrekt niemand meer, tot eene otfl- cieélo bediening zal kunnen benoemd worden die niet bewezen heeft degelijk Vlaamsch en Fransch te kennen. Daarmede ware de taalkwestie in België voor goed opgelost. hem nooit op mijnen weg bronge ik zou aan de neiging niet weerstaan kunnon hem voor goed van kant te maken. De reis gebeurde zonder ongeval. Te Bale aangekomen gunde Pablo zich zelfs den tijd niet in het museum de meester stukken van Holbein te gaan bezichtigen, en vertrok onmiddellijk naar Lucerne. Zooals hij er op gerekend had, bevonden er zich veel Engelschen in het Casino. Het waren spelers, uitmuntend gestemd om kreool het hoofd te bieden. In het begin sloeg alles hem mede de toekomst scheen hem zeer rooskleurig toe. Alle vrees week, want niemand zou ge dacht hebben hem onder den aangenomen deknaam in Zwitserland op te zoeken. Als hij terug goed ter beurs zou wezen, ging hij zich voor het goudland inschepen. Wie weet Hij was in staat, zooals vele ande ren, milhonair te worden. Doch de duivel, waarover straks spraak was is zeer slim en moest deze schoone ontwerpen vernietigen. Pablo had het noenmaal geëindigd. Eene sigaret rookende, ging hy zich naar don speelkring begeven, waar dcnzelfden avond iets buitengewoons moest gebeuren, toen een aantal reizigers, met den sneltrein van Bale aangekomen, de eetzaal binnentraden en plotseling een persoon voor Pablo, op den dorpel bleef staan. Halt, senor, riep eene hem welbe kende stem gij zult mij alzoo niet ont snappen, ik heb moeite genoeg gehad om u te ontdekken. I Niets kon Pablo meer onaangenaam wezen dan de verschijning van zijnen be- ambte hij weerhield zich niettemin en antwoordde op vriendelyken toon Wat geluk u te zien, Mercutio, indien gij van mij geen nieuws vernomen hebt, is !j gebrek aan tyd er enkel de oorzaak van. Ik verzeker u dat gij er niets zult bij ver liezen ik moet naar het Casino gaan om de beurs van eenige achtbare Gentlemens met eenige ponds sterling te verlichten. Morgen denk ik echter den Righi te be stijgen kom dan mede, wy zullen op ons gemak over veel belangrijke zaken kunnen handelen. Op dit tijdstip bestond er nog geen spoor, weg om deze hoogte te bereiken. Men moest den afstand te voet afleggenEene koets bracht Pablo en Mercuuo langsheen een aangenamen weg, op den boord van het meer, eene lieve verblijfplaats welke hooggeplaatste personen dikwijls ver kozen De kreool had den vorigen dag bij het spel veel gewonnen. Hij scheen zeer luimig gestemd, zeer dienstwillig Mercutio, inte- Zij verlieten het rijtuig en begonnen te voet den berg te bestygen. Het seizoen was nog niet verre gevorderd, men was slechts aan het einde van de maand Mei. Weinig wandelaars trof men aan op de wegen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1