0 0 D VAN KONING LEOPOLD II Zondag 19 December 1909 5 centiemen per nummer 64ite Jaar 4215 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en 'i Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie een abonne ment op a De Dender- bode neemt voor 't jaar 1910, zal het blad van heden af ontvangen. Leest en verspreidt De Denderbode vrij en onafhankelijk or gaan. Vrije tribune. De stemming der militaire wet in Ijel Senaat. CLAUDE MICHON De nieuwe Militiewet in den Senaat. Katholieken DITJES en DATJES. DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- soning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooHens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. fleeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB «KJUM y\eIs», IS Dec. I90Ö. Wij deelen de twee volgende artikels meê, onder de verantwoordelijkheid onzer achtbare correspondenten Na vier zittingen toegewijd te hebben aan de beraadslaging en zeer talrijke redevoeringen aanhoord te hebben, is het Senaat Dinsdag tot de stemming overgegaan. De wet is er gesterad met 71 stemmen tegen 22 en 9 onthoudingen, dus met de overgroote en ontzaggelijke meerderheid en met de meerderheid der katholieke Rechterzijde Aan 'l hoofd dergene die voor de af schaffing der plaatsvervanging, den persoonlijken dienst en de nieuwe wet gestemd hebben, staat Mgr. Keeseu, senator van Limburg en de eenige prie ster die in de Kamer zetelt. Zoo wij het reeds doen kennen hebben, beeft hij verklaard dat het zijn plicht was als priester en als christen voor de nieuwe wet te stemmen, die hij eene volkswet noemde. De stemming der senators van Oosl- Vlaanderen dient bijzonderlijk in op merking genomen te worden. Van t Arrondissement Gent heeft geen enkele katholieke senator tegen de roet gestemd. M. Leger, die Voorzitter is van de ka tholieke Kiesvereeniging van 't Arron dissement Gent, heeft voor den persoon lijken dienst en voor de vet gestemd M de Smet de Naeyer, heeft ook ja gestemd. MM. A. Vercruysse, 't Kmt de Roodeubeke, Claeys-Bouuaert de Kerchoved'Ousselgem en baron della Faille hebben zich onthouden. Dus geen enkele katholieke senator van 't Arron dissement Gent heeft willen de verant woordelijkheid nemen de wet te ver werpen. In 't Arrondissement Aalst- Audenaerde, heeft onze geachte senator M Van Vreckem voor de wet gestemd, M de baron de Kerchove d'Exaerde neen M. Raepsaet heeft zich onthouden. Episode uit de Fransche Revolutie 35e vervolg. Robespierre schreeuwde luid, maakte hevige gebaren, dreigde en snelde eindelyk naar de tribuun, om Tallien er af te "^Als^y tooverslag bedaarde de storm. lier blikken vestigden zich op de tribuun, waar de beide mannen woedend tegenover elkander stonden. Om zich tegen ieder onverhoedschen aanval te be8chutt°"'^d Tallien een dolk uit zynen gordel getrok ken - den dolk zyner vrouw - en zwaai de dien dreigend boven het hoofd van R DUoogehblik maakte zoo'n geweldigen indruk, dat het eenige minuten doodstil in ^Mwi^had genoeg tegenwoordigheid van geest, om de*e stilte te benutten en met verschrikkelijke,! nadruk slingerde hy deze woorden de zaal in Burgers, met deren dolk bevrijd ik Frankrijk van zijnen tiran, zoo de Con- T.atie t» la£ k6m veroordeelen. In 't Arrondissement Üendermoude-Sint Nicolaas, heeft M. de Ribaucourt, ja gestemd, M. Mertens, neen, M. Van Naemen was afwezig. Dus op de 11 katholieke senators on zer provincie zijn er maar 2 die tegen de wet gestemd hebben. Na de stemming in 't Senaat te hebben doen kennen, willen wij er een woord bijvoegen. Men heeft gezegd dat de wet eenen slechten indruk zoude kunnen maken op de toekomende kiezingeu. Men kan er op antwoorden dat al de katholieke volksvertegenwoordigers van Brabant, 't is te zeggen van 't Ar rondissement Leuven (geheel), Nijvel, (geheel), Brussel (geheel, op twee uit zonderingen 11a), de nieuwe wet in de Kamer gestemd hebben. Nochtans moe- teD zij allen in Mei toekomende herko zen worden. Die katholieke volksverte genwoordigers vreezen dus niet met de nieuwe wet naar den kiesstrijd te gaan! De wet is dus gestemd door Kamer en Senaat. Veel is er over geschreven de Rechterzijde was er over verdeeld bijzonder in de Kamer. Het is nu onze plicht eenen oproep te doen tot allen. De vertegenwoordiging van ons Ar rondissement is liet niet eens geweest in andere plechtige omstandigheden. Herinneren wij dat er verdeeldheid be stond met de herziening der Grondwet, met de Evenredige Vertegenwoordi ging, met de Cougokwestie! Dat verschil van denkwijze bij onze achtbare verte gen woordigers heeft geeue schadelijke gevolgen gehad, omdat, nadat die wet ten gestemd zijn geweest, iedereen zijn plicht van katholieke heeft weten te volbrengen, om in toepassing der nieu we wetten er alle mogelijk voordeel uit te trekken in 't belang der-katholieke zaak. Dat het ook zoo weze met de nieuwe miliciewet en dat eenieder zijn plicht van katholieke volbrenge met mede te werken voor de eendracht, den bloei en deu vooruitgang der katholieke partij Nota der redactie. -- Wij stemmen volkomen in met dat laatste gedeelte van 't schryven van onzen achtbaren correspondent. Ja, er moet een einde gebracht worden, nu wij voor een vol trokken feit staan, aan 't zaaien van tweedracht waar onze blauwe, roodeen groene tegenstrevers alleen voordeel kunnen bij vindeu. Hierover meer by Ongelukkiglijk is de nieuwe militie- wet ook in den Senaat gestemd. Monseigneur Keesen, de eenige pries ter die in de Kamors zetelt, hoeft ter gelegenheid dier bespreking in den Senaat eene redevoering uitgesproken, welke zoo men beweert diepen indruk zou gemaakt hebben bij zijne kollegas en in geheel het land.Wy heb- Bij deze woorden brak de storm met vernieuwde woede los. Robespierre week sidderend en afgemat terug voor de drei gende houding van Tallien, die hem in lichaamskracht verre de meerdere was. Men brulde, stampte en schreeuwde op de banken zoowel als op de tribunen, zoo- dat de zitting geruimen tijd geschorst moest worden Weg met den tiran, klonk het hier Weg met den verrader riep men daar. Leve Tallien I schreeuwde men op de tribunen, die door zijne aanhangers bezet waren, en, levo Robespierre riepen weer anderen. Het was eene onbeschrijflijke wanorde. Eindelyk klonk de stentorstem van St- Just Tallien is een spitsboef. Hy heeft zich in Bordeaux ten koste van anderen verrijkt. Hij is een aanhanger van Robes pierre, niet van Tallien, schreeuwde een ander. Ik wil het woord kryschte Robes pierre. Het woord is aan Badier, klonk de afgemeten stem van den president. De oude Badier beklom onder daverende toejuichingen de tribuu». ben die redevoering gelezen en herlezen; wij geven vandaag er een getrouw ver slag van en zullen ze in 't toekomende Zoudagnummer bespreken en weerleg gen. Onze lezers moeteu omtrent de nieuwe legerwet volkomen op de hoogte geraken. Eerst en vooral moeten wij bestatigen dat Mgr Keesen niet verklaard heeft dat het zijn plicht teas als priester en als christen de nieuwe militaire roet te stemmen. Mgr Keesen heeft dat vol strekt zóó niet gezegd. Hij stemde de wet eerder uit zwakheid en gelatenheid, dan uit overtuiging. Men zal overigens oordeelen Mgr Keesen begint met te zeggen dat de hevigheid van het debat, zoowel binnen als buiten de Kamers,hem geen zins verwondert die hevigheid spruit uit den aard der kwestie en uitdein- borst der Belgen. Ik had van den be ginne af voorzien, zegt hij, dat wij tot den huidigen uitslag zouden komen. Men kon de afschaffing der plaatsver vanging niet ontvluchten daar de lin kerzijde der Kamer er aan hield, gelijk ook eenige leden der katholieke meer derheid. Ik ben nooit militarist ge weest, doch ik treed het voorstel bij, als eene overeenkomst welke door de omstandigheden noodzakelijk werd. Ik ben geen voorstaander van den ver plichtenden dienst, omdat hij eerder slechte uitslagen zal opleveren zwak ker soldaten, minder tucht en min ont zag der ovorheid Het verschil tusschen arm en rijk zal grooter wezen dan ooit, want terwijl de armen zullen uit hun tinnen bakje smullen, zullen de rijke in de hotels zich vergasten op truffels en lekkere wildpastijen. De wet is eene eenvoudige overeen komst. Wij krijgen de afschaffing der loting, een zoon per huisgezin en de vrijstelling der priesters en klooster lingen en wij geven van onzen kant den persoonlijken dienst of de afschaffing der plaatsvervanging toe. Ik zou de nieuwe wet niet durven af keuren met het oog op de vrijstelling der kloosterlingen men moet somtijds zijne persoonlijke voorkeur afstaan tegen hoogere.belangen. Maar met rede doen sommigo katholieken opwerpin gen tegen de regeering die eenigzins gegrond zijn, en mij deden twijfelen men heeft aan het traditionneel pro gramma verzaakt men is tot de tegen strevers overgeloopen, en het afschaften' der plaatsvervanging brengt de pries terlijke vrijstellingen in gevaar. Nochtans moeten wij zeggen dat wij veel moeten toegeven uit hoofde van het algemeen stemrecht en der even redige vertegenwoordiging.Nieuwe ele menten zijn in het strijdperk verscho nen als men oud wordt kan men zich moeilijk aan nieuwigheden gewennen, doch de nood dwingt. Onze meerderheid wordt klein en enkele mannen doen de schaal langs den overkant knikken. Ik had een oogenblik gedacht dat het stelsel de Mérode zou aangenomen wor den de meerderheid was er toe gene gen doch de eenparigheid was er niet Tallien maakte gewillig plaats voor hem. Hij bleef echter aan den voet van den kleinen trap, die naar de tribuun voerde, naast den dienstdoenden soldaat staan, als om den ouden man, zoo noodig te kunnen verdedigen. Men werd rustiger. Het scheen alsof de band, waarin Robespierre tot op dezen dag de volksvergadering besloten had, eindelijk verbroken was. Het moedig optreden van Tallien gaf ook de anderen moed. Burgers, begon de oude, grijze Ba dier, wat heb ik misdaan om gevonnisd te worden Gelooft ge, dat dit monster met mijn hoofd tevreden is Zoo gij hem heden geeft wat hij vraagt, eischt hij morgen weer nieuwe offers. Gisteren is de Jaco- bynenclub besloten, dé geheele Conventie te vermoorden. Weer brak een wilde storm in de zaal los, dreigende handen verhieven zich tegen Robespierre en het duurdo eenige oogen- blikken, eer Badier kon vervolgen Ditmaal zijn wij den dwingeland voor geweest. Wij willen niet gruwelyk ver moord worden, zooals de Girondynen en Dan tonnisten. Wy zullen de lijst der mis daden sluiten en een einde aan de schrik king maken, door Robespierre gevangen te nemen en onschadelyk te maken. Ik ver lang de onmiddellyke inhechtenisneming zoo moest dit stelsel vallen. De regee ring kon zonder de linkerzijde geeue meerderheid krijgen wat moest ze doen Ze moest noodzakelijk do voor waarden der tegenstrevers aanvaar den wij moeten van dien nood eene deugd maken. Het verzaken aan 't programma be trekkelijk de plaatsvervanging, komt voort uit het veranderen der gedachten van de kiezers de cijnskiezers moeten buigen voor het algemeen stemrecht wij kunnen daar niets aan veranderen, want de werklieden willen den persoon lijken dienst. Ik ben tegen den algemeenen dienst, de onkosten zouden te veel overdreven zijn doch moest de meerderheid zulks willen, dan nog moeten wij toegeven Doch ik zal nooit in dien zin werken, de Belgen sparen liever hun geld. Voorden persoonlijken dienst zyn de gedachten in de Kempen zeer veran derd eertijds zou men zijn laatsten stuiver hebben geslachtofferd aan een remplayantnu hebben de Provincie raadsleden te Wijchmaal een dagorde gestemd die de wet volkomen goed keurt. Zulks doet mij ernstig nadenken, want ik was er ten uiterste van ver wonderd. Wat is er nu van de Kempen geworden en van die gedachten die mij eertijds zoo duur waren Voor wat aangaat de vrijstelling der priesters, men verwijt aan de regeering deze vrijstelling te hebben blootgesteld door het afschaffen der plaatsvervan ging. De liberalen zouden ze toch afge schaft hebben, al ware het maar om het werkvolk te winnen, en wij konden beter de zaken in ons voordeel berid deren dan onze tegonstrevers te laten begaan. Nu is de wet eene wederzijdsche overeenkomst met onze tegenstrevers.en deze zullen ze zoo gauw niet durven verloochenen. Daarbij mogen wij gedu rig aan onze tegenstrevers zeggen dat ze hunne verbintenissen zullen ver loochenen Is dat een goed middel om ze tot getrouwheid aan te zetten Zou- deD al hunne mannen willen samen spannen om hun gegeven woord te eten? Twee of drij stemman zijn voldoende om zulks te beletten. Ware het zoo niet men moest van het menschdom wan hopen. Ik heb zulk slecht gedacht niet, ik schat alle Belgen veel hooger, gelijk aan welke gezindheid zij belmoren. Ik zal dus de wet stemmen, maar men moet de schikkingen der wet met zaeh; beid toepassen. De kazern moet gezui verd worden men mag de ziel der soldaten niet laten verderven, dat heb ik sinds lang gezegd men moet vooral zorgen voor de zielen der armen, omdat zy hunne meeste hoop in het toekomstig leven moeten stellen. Men zal de over heden meer eerbiedigen als de soldaten beter zullen beschut zijn voor de on deugd. De legeralmoc-zeniers moeten ver sterkt en op alle uren in de kazern toe gelaten worden, gelijk in Duitschlaud. De soldaten moeten 's Zondags ter kerk geleid worden en zooveel mogelijk moet men de soldaten in hunne streek laten, van Robespierre, Couthon, Henriot en Le- bas 1 Stemmen 1 stemmen klonk het van de banken. Robespierre zag zijne ster dalen. Als het hem niet gelukte, het woord te verkrijgen, was hij verloren. Onrustig dwaalden zijno blikken van de zitbanken der bergparty, die hem trouw was, naar den ingang der zaal. Ieder oogenblik hoopte hij zijné troe pen te zien binnenrukken. Hy wendde zich eindelijk tot de bergpartij en riep. Tot u, strijders voor de heilige zaak van het vaderland, wend ik my om be scherming tegen de leugenaars. Doch zijne vrienden zwegen en eenige woeste stemmen riepen Weg met den tiran, dood aan den wreedaard 1 Het koude zweet brak hem uit. Hij sid derde.De vertwijfeling van den ondergang, de woede der neerlaag kwam meer en meer over hem. Iu zijne razernij wendde hy zich nog eenmaal tot den president en riep Nog eens,president van moordenaars, ik verlang het woord. Doch zijne stem stokte by deze woorden, en men hoorde slechts een schril fluitend geluid, dat een afschuwelyken indruk op de vergadering maakte. in de nabijheid van het ouderlijk huis. Zoohaast ze bekwaam zijn, moeten ze in onbepaald verlof gezonden worden en als wanneer uwe zonen en kleinzonen zullen onder de wapens dienen, evenals mijne neven en kleinneven, dan zullen wij allen zeer goed weten wat er aan onze legerinrichting ontbreekt, en de misbruiken zullen ras verdwijnen. Dit is het trouw verslag der redevoe ring van Monseigneur Keesen. In 't volgend Zondagnummer zullen wij er op antwoorden. Gebruikt bet beste der strijdwapens Meer dan eens hebben wij gewezen op de noodzakelijkheid voor de katho lieken van gebruik te maken van dat machtig strijdwapen dat beter dan welk ander de volksmassa raakt en dat men de drukpers noemt. En hoe kunt gij, beste lezers, bij mid del der drukpers medewerken tot de zegepraal uwer gedachten die de katho lieke party vertegenwoordigt t De Duitschman antwoordtmet te abonniren, te correspondiren en te inse- riren. Abonniren: 't is to zeggen met in te schrijven op katholieke gazetten, en indien uwe fortuin het u toelaat, op uwe kosten katholieke bladen aan ande ren te doen zenden. Correspondiren 't is te zoggen mede werken om het orgaan uwer partij zoo aantrekkelijk mogelijk te maken; door het mededeelen uwer gedachten over kunst en wetenschap, over maatschap pelijke en politieke hervormingen, door het mededeelen van vergaderingen en feestelijkheden, door het inzenden van nieuws der streek, enz. Inseriren 't is te zeggen dat gij aan de katholieke gazetten inlasschingen zoudt zenden aangaande uwen handel, uw bedrijf, de vergaderingen en feeste lijkheden die op touw gezet zyn mede deelen, en zoo voort. In de tegenwoordige omstandigheden, daar de liberalen en socialisten alle pogingen aan den dag leggen om bij middel der drukpers 't volk tegen de katholieken op te ruien, is het een gi uole plicht voor alle katholieken van bij middel der drukpers eenen dijk te in;i L-gcu de ophitsingen der liberale en socialistische drukpers. De groote katholieke gazet, Le Bien Public van Gent, schrijft met recht en rede het volgende Het wordt tijd tegenover de anti-kle rikale samenzwering, die deze (anti godsdienstige) pers door alle middelen verspreidt, soms met de goedzakkige medewerking der katholieken zolven, de verstandhouding te stellen der katho lieken. Op dat gebied van onderwijs, maat schappelijke, ekonomische en zedelijke werken hebben de katholieken bewijs geleverd van eene solidariteit die won- Het bloed van Danton verstikt u, riep een afgeveerdigden. Deze woorden deden een ontzettend la- wyd opgaan. Alsof hem een slag in het gelaat had getroffen, tuimelde Robespierre achteruit, en viel op eenen stoel neer. Weg, dat is de stoel van Verguiaud schreeuwde men tegen hem. De woede en haat, die zoolang met geweld onderdrukt waren, braken nu met al hun kracht los over den half bewusteloozen man. Zijne blikken dwaalden weer naar de deuren der zaal, als verwachtten en zochten zij daar hulp. Ieder oogenblik hoopte hy Henriot met zijne troepen binnen te zien rukken, om de heele Conventie in hechtenis te ne men. Hij wist niet, dat Henriot dronken in het stadhuis lag, en dat de troepen bij gevolg rustig in hunne kwartieren waren. En nog immer stond Badier op de tribuun en schreeuwde zich heesch om hem van misdaad op misdaad te beschuldigen. Houd op, houd op klonk het ge biedend van alle kanten. Stemmen, stem men Kan ik eindelijk het woord krygen vroeg Robespierre nogmaals. Gij moogt het schavot.niet de tribuun bestijgen, luidde het antwoord. Zonder genade, zonder ontferming. Met deren heeft verricht 011 de mededinging der tegenstrevers tart. Integendeel, op het gebied der druk- perswerken heerscht het individualism in den vollen zin des woords. Ondanks de krachtdadige oproepen van alle kongressen, ondanks de opwek kingen der hoogste geestelijken en gezag hebbers, blijft het gezamenlijk werken onbeduidend. Men is t'akkoord op een punt, name lijk, dat de pers liet onontbeerlijk werk tuig is van godsdienstige en maatschap pelijke vrijwaring. Maar het blijft by eenen woordelijken steunde voorspoed en de verspreiding der pers zijn dingen waarmede wij ons hot minst bekomme ren. Onze iever voor de goede dagbladen bepaalt zich al te dikwyls, bij het voor staan en het vragen van onbepaalde verminderingvan den inschrijvingsprijs. Men kan dezen toestand niet toeschrij ven aan de onverschilligheid, noch aan de ikzucht der katholieken. De wonderbare opofferingen, welke zij gedaan hebben op al ander gebied, vernietigen zulkdanig verwijt. Het zijn niet zoozeer hulpgelden welke men aan een blad moet. bezorgen, maar hartelijke medehulp onder alle vormen en door alle gekende iniddeleu, minder om de wille van het blad zelf dan om het beoogde doel. Nieuwjaarskaartjes. Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd, millioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan het postwezen verbazend veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter besteinmiug aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiseliugs met bindtouw ombonden: het eene bestaande uit de kaartjes voor de stad of het post- kanton, het andere uit die voor elders. Hoogst weuschelijk is het. de postze gels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk rond nieuwjaar de verzending van pro spectussen, prijslijsten, omzendbrieven, enz., te staken. De militaire wet. Gezel Pepin, Kamerlid, die eenen plaatsvervanger kocht om zijnen zoon te onttrekken aan de kazern, welke hij zegt eene school van zedeloosheid te zijn schrijft in VAvenir de Borinage De (militaire) wet, is maar een lap middel; zij is niet volmaakt; wij (socia listen) kunnen er ons niet mede tevreden stellen. Ten anderen, het klerikaal gouverne ment is niet gered. Binnen kort moet de begrooting van oorlog gestemd wor den daar wachten wij hem af. Stillekens aan. Vandaag de pluimen, morgen de vogel zeli. Dus, zoohaast ze kunnen, zullen de socialisten het gouvernement doen val len. Dat hebben we wel verwachtzulke vriendschap gaat niet ver. de maat waarmeè hij gemeten had, werd hy ook gemeten. Men ging tot de stemming over, en wel allereerst over de gevangenneming van Ro bespierre, waartoe met eene zeer groote meerderheid besloten werd. Daarop volgde het besluit van St Just, Couthon, Lebas en Augustin, den broeder van Robespierre, die echter niets met hem gemeen had dan de naam, in hechtenis te nemen. Deze besluiten werden in de Conventie met luide vreugdekreten begroet. De afge veerdigden vielen elkaar van vreugde om den hals en Tallien en Badier kwamen han den te kort. om al degene, die hun met geestdrift toegestoken werden te drukken. Vrijheid, vrijheid Weg met het schrikbewind daverde het in de zaal. Ten 5 ure in den namiddag werden Ro bespierre en zijne bondgenooten gevangen genomen en uit de Conventie weggevoerd. De tijding der gebeurtenissen verspreidde zich bliksemsnel door Parys. Op het stad huis, waar vele gemeenteraadsleden bijeen waren, heerschten verwarring, toorn en matelooze woede De onbehouwen Henriot liep met zijne zware ryleeraen de zaal op en neer en schreeuwde te wapen, te wa pen Men vermoordt de Republiek. I)e Conventie is buiten werking gesteld. Het is eene bende moordenaars.(Wordtvoortg),

De Denderbode | 1909 | | pagina 1