Donderdag 25 December 1909 5 centiemen per nummer 64'"e Jaar 4216 'rif onafhankelijk volksgezind orgaan VISIETKAARTEN MOEDERHART! Apenleer. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. op Ivoor-Karton 1' kw. 1.00 fr. de honderd, franco met de post 1.15. Gevaar-Redding. vaderland, taal, vrijheid. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank mot den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vungen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Aelsl, 2S Dee. I90Ö. De volgende gezamenlijke brief van al de Bisschoppen van België, is Zondag in al de kerken afgelezen Zeer Beminde Broeders, Hetgeen wij vreesden is voorgevallen. Het vaderland is in rouw. Koning Leopold II is niet meer. God verleene aan zijne ziel de eeuwi ge rust. Met het oog op 's lands belangen die hij, gedureude eene roemvolle regeering van vier en veertig jaren, met immer waakzame zorg heeft gehandhaafd en met dapperen iever heeft bevorderd met het oog op de gerechtigheid die hij geëerbiedigd en beschermd heeft, en op den vrede welken hij door zijnen mach tigen invloed aan zijn land heeft ver zekerd met het oog op het katholiek geloof, in hetwelk zijne heilige moeder hem opgevoed heeft, en aan hetwelk hij, op zijn laatste uur, nog eene schit terende hulde heeft gebracht met het oog op de kristene beschaving waarvan zijne grootsche onderneming de uit breiding in de Belgische kolonie heeft begunstigd en zal blijven begunstigen zijn wij de tolk der geestelijken en der geloovigen om openlijk de gevoelens uit te drukken, welke in onze herten opwellen. Aan God bieden wij de hulde onzer innige dankbaarheid en wij loven zijne Voorzienigheid voorde uitstekende weldaden welke ons verleend werden gedurende de regeeriug, thans met den dood gesloten. Aan de koninklijke familie betuigen wij eerbiedig ons rouwbeklag, met de belofte te zullen bidden voor den door- luchtigen overledene en voor de toe komst van het Belgisch Vaderland, waarvan het welzijn zoo nauw met ons roemrijk Stamhuis verbonden is. Aan de geestelijkheid en aan onze ge loovigen vragen wij vurige gebeden voorde zielerust van den afgestorven Vorst. Heer, wij bidden U, breek al de banden van de ziel uws dienaars, opdat hij, bij zijn ontwaken in de glorie der verrijzenis, met uwe Heiligen en Uit verkorenen vereenigd, in vrede het eeuwig leven moge genieten. Wij vra gen het U door Krislus onzen Heer.. Amen. Te dien einde hebben Wij bevolen en bevelen Wij 1° De doodklok zal in al de kerken van Ons bisdom geluid worden, eiken avond tot den dag der begrafenis. 2° Een plechtige dienst tot lafenis der ziel van Z. Majesteit Leopold II, Koning der Belgen, zal gedaan worden, den eerstkomenden vrijen dag,in al de paro chiekerken van Ons bisdom. De burgerlijke en militaire overheden zullen uitgenoodigd worden om den dienst bij te wonen in de bijzonderste kerk der gemeente. De dienst zal den Zondag te voren aan de geloovigen aan gekondigd worden. 3° De klokken der kerk zullen geluid worden a) den vooravond van den dienst om 6 ure b) den dag zeiven van den dienst, eene uur voor den dienst, des middags en des avonds om 6 ure. 4° Wij vragen aan alle priesters eene Mis of het office der overledenen te lezen voor den doorluchtigen afgestorvene, en zijne gedachtenis in het H. Sacrificie dikwijls te herdenken. 5° Wij verzoeken insgelijks de gees telijke gemeenten in hunne kapel eene Mis te doen lezen of eene algemeene communie te doen ter zelfder intentie. Onze bevelbrief zal den Zondag 19 December op den predikstoel, onder al de Missen, afgelezen worden. Gegeven te Mechtden, den 17 Decem ber 1909. f Desideratus Josephus, Kardinaal Mercier, Aa rtsbisschop van Mechelen f Antonius. Bisschop van Gent. T Gustaaf Joseph, Bisschop van Brugge f Carolus Gustaaf, Bisschop van Door nik. -j- Thomas Ludovicus, Bisschop van Namen. f Martinus Hubertus, Bisschop van Luik. (o)— 55e vervolg. Mercutio besloot te spreken. Gij hudt gelijk, senor hier kan men in vrijheid spreken en ik heb u een aantal vragen te stellen. Leg my vooreerst uit hoe gij er in Kelukt zijt mijne schuilplaats te ontdekken. Gij kadt bet met noodig geoordeeld mii daarover in te lichten het toeval heeft er zich echter, gclukkiglijk, mede gelast. Ik was zoo dom my voor u ongerust te maken vermits ik niets van deze plotse linge vlucht verstond. Ik bevind mij in het hotel du Louvre aan tafel, toen een reiziger van Lucerno komende, er binnen trad Deze knoopte weldra een gesprek aan en raasde over een kreool, een Span jaard die in het Casino aanzienlijke som men geld won. Alhoewel do naam welke hij aan dit personaadjo gaf geenszins de uwe was, had ik als een voorgevoel dat mijn achtbare meester, don Pablo, er niet vreemd kon wezen. Op goed valle het uit, heb ik myne reiskaart voor Lucerne ge- Het gevaar, zegde Mgr. Doutreloux, voormalig Bisschop van Luik, waarin zich heden de maatschappij bevindt, bestaat hierin, dat de lagere standen, wegens de ontevredenheid welke in hun boezem woedt, wegens de kwalen die hen teisteren, wegens de godsdienstige en maatschappelijke dwalingen welke hen op liet dwaalspoor brengen, tot ge weld en oproer kunuen overgaan, ten einde op maatschappelijk gebied een radicaal bestuur en op stoffelijk gebied de verdeeling van den rijkdom volgens het stelsel der socialisten in te voeren. Wanneer men deukt dat. het verbete ren van den stoffelijken toestand der werkende klas, de ontevredenheid, den geest van oproer en dus het gevaar voor de samenleving zal doen verdwijnen, rekent men mis. 't Is bijzonder de zedelijke toestand, welke dient veranderd te worden, om met vrucht hel socialismus te bestrij den. Het socialismus, zoo vervolgt Mgr. Doutreloux, moet vooral bestreden wor den door aan het volk het katholiek geloof en de zedenleer door de bediening der Kerk terug te geveu. Dat immers hebbm de aanvoerders van 't socialis mus aan vele werklieden ontroofd zij trachten liet te verdelgen bij allen welke door de beloflon van rijkdom en stoffe lijk geluk meegesleept, zich onder bun standaard der ouwenteling scharen. Zoo de Kerk de maatschappij aan den modder en aan de schande van 't hei dendom ontrukt heeft, indien Zjj haar opgebeurd heeft na den inval der Bar baren, zoo is zij het nog, die de macht heeft de omwenteling waarmede de maatschappij, door 't voortwoekeren van hot socialismus bedreigd wordt, af te weren. 't Is voor ons, katholieken een pliebt van dankbaarheid te vervullen jegens de H. Kerk, die immer het lot van den mensch heeft verbeterd. Alhoewel het hoofddoel, zoo schreef Leo XIII, waarnaar de Katholieke Kerk streeft, het heil is der zielen, vrijge kocht door het kostbaar bloed van Christus, nooit nochtans heeft zij, wat men het maatschappelijk heil noemt, verwaarloosd. Altijd, volgens tijds- en plaatsomstandigheden, heeft zy met den grootsten iever en de grootste zorg, ge tracht alle ellenden te lenigen, alle smarten der menschheid te verzachten. Vergenoegen wy ons nochtans niet met gevoelens van dankbaarheid, maar laat ons er naar streven die leer der Kerk te kennen en t6 verspreiden onder de werkende klastoonen wij hun wat de Kerk gedaan beeft, wat zij doet, wat nomen, en gij ziet, dat ik niet vruchteloos gewerkt had. Gij zijt altijd zoo vlug bijderhand niot. geweest en ik kan u geen lof toe zwaaien. Slimmer zijnde dan gij, heb ik aanstonds het gevaar geraden dat ons be dreigde, van bij den eersten dag. had ik in deze zoogezegde Engelsche de wonderbaar ontsnapte Engelsche gevangene herkend. Is het mogelijk En ik die zoo lickt- geloovig ben geweest, ik die ze eenige briefjes van duizend frank heb gegeven om baar op de paketboot in te schepen Het staat u vrij baar deze te gaan terugeisclien. Wat zyt gy een dwazerik ge weest Die vrouw heeft, u niet weinig om den tuin geleid. Terwijl gij haar rustig te Londen waandet, verscheen zij terug op het kasteel om mij te treffen, om mij onder hare veropenbaringen te verpletteren. Er bleef mij maar eene redding over de vlucht Ik heb dan ook geen oogenblik er mede vertoefd en ben vertrokken, Maar dan ben ik een man, die besto len is, die ten ondergebracht is. Gy zult mij tocli ten minste do som vergoeden wel ke ik verschoten heb Om u over de zoo gewezen diensten te beloonen 1 Reken daar op, gy zult geen duit hebben. Nog meer, ik raad u aan uw ontslag als zaakwaarnemer te geven, want men zal waarschynlyk een andere kiezen zij leert, en zoo wij dit in't hart van den werkman wortel doen schieten, dan zal hij nooit tot het socialismus over slaan. Wy hebben reeds aan onze lezers medegedeeld dat de apenleer, 't is te zeggen, het stelsel volgens het welk de mensch van den aap afstamt, geheel den bodem werd ingeslagen. Dat stelsel maakte langen tijd grooten opgang, en de liberale gazetten trokken er bij voorkeur hunne bewijsvoeringen tegen den Godsdienst uit. Dat stelsel had zijnen oorsprong in Duitschland, en zekere Haeckel, leeraar bij do Hoogeschool van Iena, was er de grootste apostel van. Reeds over jaren werd vastgesteld dat Haeckel zich steunde op bewijstukken die door andere geleerden bevonden werden valsch te zijn. Nu is de zaak nog verder onderzocht en nog duidelijker uitgemaakt. Het zal niet slecht zijn dat onze lezers weten dat in Duitschland de protes tanten verdeeld zijn in protestanten die gelooven en in anderen die niet ge- looven. De leeraars d^r Hcogescholen zijn ook verdeeld in geloovende en niet ge- loovende. Haeckel behoort tot deze laatsten. Dokter Arnold Brass, is een geloovige, we weten niet of hij protestant is of tot eene andere geloofsbelijdenis be hoort, doch in alle geval hij is geloovig. Welnu dokter Brass heeft bewezen in een boek, getiteld de Apenkwestie ten eerste dat de fotograflën vau kiem- vnrmen.op welke dokter Haeckel steun de vervalscht waren ten tweede, dat dokter Haeckel wist dat ze vervalscht waren en ten derde dat dokter Haeckel zelf dergelijke fotograflën vervalscht bad. Onnoodig te zeggen dat dokter Haec kel woedend was over die veropenba ring zoo woedend dat het onmogelijk is zijne razernij te beschrijven. Hij dreigde dokter Brass een proces aan te doen maar dat heeft hij toch niet gewaagd. Dokter Brass toonde zich ook niet vervaard hy ging voort en bewees dat Haeckel in talrijke gevallen niet-be staande kiemenvormen had ingebeeld, dat hij de ontbrekende schakels in de keten der wezenvervorming had inge vuld, en geheel en gansch teekeningen had gewijzigd welke hij aan andere geleerden had ontleend. Dokter Brass bewees dat Haeckel aan eene menschenkiem, elf ruggraadtcer- om de oigendommen van St. Domingo te besturen. Er is daar niets aan te doen, mijn uitmuntende vriend wij zijn gefopt, ja ten onder gebracht, zooals gij zoo juist ge zegd hebt. Ten onder gebracht, maar gij, gij zijt rijk daar in uwen gordel zijn schatten verborgen, welke gij den spelers van het Casino hebt afgezet. 0, o, die buit is zoo aanzienlijk niet als gij wel denkt ik heb nauwelijks om terug over te steken naar Amerika, op zoek naar fortuin. Ik bid u, Mercutio, wees niet terneergeslagen blijven wij goede vrienden, eendracht maakt altijd macht. Komaan, wij zullen lieden van het prach tige weder genieten. Ginder is een hotel gelegen, zullen wij eenige stonden blijven om een glas Rijn- schewijn op uwe gezondheid te drinken. Senor Pablo was geestig, zeer geestig. Mercutio, in plaats van op zulk vriend schapsbewijs te antwoorden, bekeek aan houdend den gordel, om de lenden van den kreool gespannen. Die kerel beraamt een slecht plan, dacht Pablo, maar ik vrees hem niet ik houd my op mijne hoede en zal desnoods weerstaan. De flesch was gauw geledigd en de twee mannen zetten hunne bestijging voort, ten einde met den avond aan de kruin van den berg te geraken. Wy zullen ons wat haasten, sprak Pablo, het is niet goed met het vallen van den avond deze hoogten te beklimmen men kan uitslibberen en in do diepte te recht komen. Dit hoorende, was zijn gezel dubbel waakzaam. Zij kwamen dan aan den weg welke leidt langsheen het meer van Im- mensee. Boven hen, verhief zich de Righi, boneden zag men op duizend voet diepte het groene meer. Immensee is het verblijf dat de jong ge huwden van Zwitserland doorgaans uit zoeken om er hunne wittebroodsweken door te brengen. Sommigen nauwen weg dient men al daar zeer voorzichtig te doortrekken. Men sloeg er een in. Mercutio klampte zich ergens vast om zynen meester doortocht te verleen en. Deze aarzelde De twee mannen mis trouwden terecht elkander. Pablo besloot noehthans de eerste zich langs dien gevaar lijken weg te wagon Somtijds wordt beweerd dat de vrouwen kunnen zien wat er achter hunnen rug go- beurt. Zoo ook handelde Pablo. Hy trad voorzichtig vooruit en het aan gezicht grootendeels gekeerd, bespiedde hy al de bewegingen van zynen gezel. veis had toegevoegd, om te bewijzen dat onze voorouders eenen steert hadden. De Duitsche pers eischt dat Haeckel uitleg zou geven. De apengeleerde koii er niet uit, en in eenen brief, gedag- teekend uit Iena, den 24 December 1908, bekende hij na veel omwegen, dat eenige zijner afbeeldingen ver valscht waren. Als verzachtende omstandigheden riep hy in dst zulks het gewone geval was in soortgelijke zaken, en dat hij op de bank der beschuldigden honderden me deplichtigen had. Het meestendeel der kiemenafbeeldingen, zegde hij, ver schenen in de meest gezaghebbende boeken en tijdschriften en deze boeken en tijdschriften zijn niet - nauwkeurig, maar min of meer gewijzigd,geschetst en ingebeeld.» Dus, die hooggeroemde weten schap steunde op vervalschingen en leugens. Het was eene algemeene verstom ming in Duitschland, Slechts enkele dagbladen dierven het ondernemen Haeckel te verdedigen. Do dokters Denvert en Teudt bezwoe ren Haeckel, de andere geleerden te noemen, die ook vervalschingen had den gepleegd, maar Haeckel bleef stom, en het is nog op dezen oogenblik. Dokter Deuvelt en Teudt wendden ssichdan tot alle geleerden van de vijf tien die den oproep beantwoordden was er geen enkel die Haeckel verdedigde. De partijgangers van Haeckel dachten nu te moeten optreden. Zij maakten eene verklaring ruchtbaar in welke zij zegden de aauvallon tegen Haeckel te laken, hoewel zy de handelwijze van Haeckel niet konden goedkeuren Zij zegden verder, dat de leer der vervorming niet vernietigd was omdat eenige afbeeldingen van Haeckel ver valscht waren. Dus zelfs zijne partijgangei'3 durfden, Haeckel niet verdedigen en loochenden zijne vervalschingen niet Nu volgde een verzet, onderteekend door 37 andere geleerden, geloovigen, welke rechtuit de wetenschappelijke methode van Haeckel afkeurden. Wat meer is, er is vastgesteld dat de geleerden in hunne werken de afbeel dingen van Haeckel ter zijde laten. Dokter Paulsen, leeraar bij de Hooge school van Berlijn, zegt van het boek van Haeckel Het is eene schande, dat zulk boek kunne gedrukt worden, ge- kochten gelezen worden door een volk dat de oer gehad heeft eenen Kaut te bezitten. Ziedaar waarop de geuzen zich hebben gesteund En nu, daarmede zal de apenleer wel voor eenigen tijd ingedommeld liggen. Ware de Spanjaard gauw aan draaiingen onderhevig geweest, zekerlyk zou hy uit- geslibberd hebben, maar hij behield bij het zicht van den afgrond zijne koelbloedigheid en stond vast op de beenen. Te midden van den weg, voelde hij zich eensklaps door Mercutio aanvatten... Hij bleef sidderend staan en zich tegen den uitsprong eener rots steunende, poogde hy diengene weg te stooten dio hem trachtte te verwurgen. Ik wil uw leven niet, maar uw geld, kreet Mercutio, geef my uwen gordel en ik zweer dat ik u zal laten gaan overal waar gy begeert, totdat de duivel u hale... Verrader gij wilt my van alles ue- rooven, en wat zal er van my geworden In den gordel ligt gansch myn schat. Het is mij wel gelyk wat er van u zal geworden gy weigert uwe schuld te be talen als ik er u toe verplicht, dan ga ik mijn recht niet te buiten. Welaan stemt gy toe Het zy zoo 1 Maar het is hier geene plaats om rekeningen to vereffenen. Als wij de Righi zullen bereikt hebben, zal ik op mijn eerewoord, de helft van myn bezit schenken. (Wordt voortgezet} CUIQ1JE Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34' bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1