Donderdag 30 December 1909 5 centiemen per nummer 04s{e Jaar 4218 Vrij onafhankeiij: volksgezind orgaan van do Stad en 't Arrondissement van Aalst. De Kerk en onze tijd MOEDERHART! GODSDIENST, HUSGEZIN, EIGENDOM. SStoasp vaderland, taal, vrijheid STAD AALST Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagex 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Belangrijke samenspraak. Nieuwe uitvindingen. EEN EN. ANDER. Dit blad verschijnt den Woensdag eiZaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. D prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzoden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maande, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onbsten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldeaar. Men Schrijft in bij C. Van de Pute-Goo»«enB, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. COIQIJK «UUM. Adat, »9 Dec. 1U09. De liberalen buldoren toch zoo geerni tegen inkwisitie en doode hand, en a de ijselijkheden der middeleeuwen. Het medelijden doet hun tranen stor ten, de verontwoerdiging jaagt hunm haren ten berge, en zij vloeken bij ge mis aan huidige gruwelen, deze die volgons zij beweren, honderden jarei geleden gepleegd zijn. Wat over vele eeuwen gebeurde laten wij voor het oogenblik onverlet Alle tijden zijn het tooneol geweest vai betreurensweerdige zaken. Geen tijdstij of de akkers werden met onschuldij bloed geverfd, en droegen oogsten vai wraak en onrecht. Hebben wij de zo geroemde beschaving niet zien aanvan gen met bet schrikbewind T Heeft d Communie van Parijs de wereld nie doen ijzen, en zijn do gruwelen vai Constantinopel eu Siberië minder er dan deze, welke de middeleeuwen heb ben aanschouwd En nochtans was d Kerk hier teenemaal vreemd aan, zot- don wij gelooven. Spreken wij liever van den huidige dag. Zien wij hoe de Kerk zich nü aai stelt, hoe zij thans hare maatschapp- lijke taak vervult. Indien ze zoo slecht, zoo wreed, zo onmenscholijk ware geweest vroege hoe kan het dan zijn dat zy nu zoo ed«, zoo groot, zoo verheven zij WaDt dat is ze, in betrachting daad, in leer en doel. Hare scholen staan aan het hoofd d' wetenschap. Hare liefdadigheid troa alle smert, verlicht alle lijden, steui alle zwakheid. Het is de Kerk die dei keurbenden van liefde heeft opgeroepe, die weezen, misdeelden, kraukeu, ge vallenen, armen en ouderlingen opne men en verzorgen, gelijk de goede her der het gekwetst schaap. De Kerk is de groote vredepreekster aan de gemoe deren en aan do polentaten. Zij komt oj tegen alle gestort bloed, en dit zot machtig lichaam heeft een gevangei opperhoofd, maar rekent op geen enkoJ Ion degen lot verweer. het alom barbaarschheid en on weten heid, dweepzuchten achteruitgang. Het is de Kerk die het hoogst, zooniet alleen de fakkel der beschaving draagt en de heidensche landen wint voor mensche- lijkheid en vooruitgang. Dat zijn feiten. Dat is het uitzicht der Kerk nu, in de twintigste eeuw, te mid den het bederf en het verval, te midden het vergaan en verzinken van al hetgeen heur haat en vervolgt, te midden van woede der hellepoorten, die nu, zoomin als vroeger, iets tegen haar vermogen. Pier. In de landbouwlessen heb ik al hooren zeggen dat de planten uit een tiental bestanddeelen bestaan, en wan neer men met de studie der oordeelkun dige bemesting aanvangt, gewaag! men maar van vier elementen. Pol. Inderdaad, men zegt dat men slechts stikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk moet gebruiken, om de eenvoudige reden, dat de overige voedende bestand deelen in genoegzame hoeveelheid in de lucht eu in den grond aanwezig zyu. De landbouwer moot dus enkel de stoffen, die wij-komen op te sommen, onder vorm van meHstoffen aan den grond terug geven. Pier. - Dat is allemaal wel maar ik moet bekennen dat ik de werking der scheikundige meststoffen op de planten niet begrijp. Pol. Ik btn gelukkig u deze zaak te mogen uitlejgen. Luister en onthoud goed hel volgende stikstof is aanwezig in den zwavelzuren ammoniak fosfoor zuur in de superfosfaten, potasch in chloorpotasch «n kalk in de ijzerslakken of scories. Pier. - Et welk is de invloed der voedende stoffen op de planten? Is hunne werking verschillend Pol. Voo'zeker vriend maar al deze elementen hebben invloed op elkan der, zoodanig dat, bij volledig gebrek aan stikstof, en dus aan zwavelzuren ammoniak, al de andere voedende stof fen werkeloos blijven, en de planten in hunnen groei gestuit worden. De stikstof bevoordeeligt den groei. PolVolstrekt niet Zij vertoont zich onder drie verschillende vormen de nitrischen, de ammoniakale en de organische stikstof, en 't is onder den nitrischen en ammoniakalen vorm dat de plant dit voedend bestanddeel op neemt. De organische stikstof, moet, voor aleer kunnen opgenomen te worden, onder ammoniakalen en nitrischen vorm overgaan. Pier. Volgens u is dus de ammo- niakalo stikstof zooveel waard als de nitrische. Pol. Ja Pier, do zwavelzure am moniak heeft, als meststof, dezelfde waarde als het sodanitraat, dat de stik stof onder nitrischen vorm bovat. Pier. En meent gij dat men op dit oogenblik de zwavelzuren ammoniak nog voordeelig kan gebruiken. Pol. Voorzeker, vriend na het inoogsten, van beetwortelen, wortels en bloemkoolen, kan men nog tarwe zaaien en in dit geval zal het geraadzaam zijn per hectare 100 kgr. zwavelzuren am moniak te gebruiken, 1000 kgr. ijzer slakken en 125 kgr. chloorpotasch. In de lente zal men nog 100 tot 150 kgr. zwavelzuren ammoniak aanwen den. Pier. Hartelijk dank Pol, voor uwen goeden raad en tot wederziens. J. Aidit. A olo„nt on overturning1 en werkt dus rooral op de ontwikkeling Haar invloed 3teu pbjistand gGofs'der groene deelen van de plant, zij is eu hare wapens ZU is'haar erootc onmisbaar tothet vormen der verschil- en de rede. Het gew fmntt 1< ude organen. Van de andere voedende Xdr'ztSraied0"nóo,e Tga ^ad&e.e, *u...n wij au zwijgen ïerSgenloerde deugd, door de ge iMrdSeid, door Hel aanzien Uarer kir deren Hare zedenleer ls de redding, d Si," de leidsman der volkeren. D faniien die ze in <le wind slaan, versUl* ,a„ heerlijkheid en ontuch Zonder den invloed' van het kruis, j zelfden opneembaren toestand ten einde alle verwarring te vermijden Wij zullen die zaak in de volgende sa menkomst bespreken. Pier. Goed maar laat mij toe u nog eene vraag te stellen. Is de stikstof in dn verschillende meststoffen in den- 56« vervolg. Maak dit de ganzen wijs, senor l.nnea elkander al tc lang om mg dc J.ie selioone woorden te aten paaien „ij ginder koog zullen wezen, zal 1 T. werk wezen indien het in uwe ma< °w« mij onder voorwendsel van pog, r, diefstal te doen aanhouden. Wg zul] a Ik opslaande,! voet afhandelen, ik herhaal u, dwing mg met tot gew, °'1prnkTgij dat ik mg zoo goedmoi „lórergeven, zonder mg te verdedige nii vergeet dus dat ik sterker ben dan Schelm OS «'erven, SÜ SÜ 1,111 De uitvindingen van steenen schepen mogen eene nieuwe overwinning zijn van de moderne techniek toch wil <le overlevering, dat reeds eenige vroome broeders voor eeuwen en eeuwen uit Schotland den Oceaan overstaken in bakken van steen, om Amerika te Evangeliseeren. Het modern steenen schip zal te dan ken zijn aan de uitvinding van den Italiaansche ingenieur Gabellini, die op dit eigenaardig onderdeel der scheeps- bouwtechniek reeds lang proefnemingen deed. Zijn stelsel is de zuivere toepassing van het beton. Hij vervaardigde voor zijn proefscbip een geraamte van ijzer, en spande daarvoor een roosterwerk van gevlochten ijzerdraad. Evenals dit geschiedt bij het leggen van betonvloe- ren, verspreidde de bouwmeester over deze laag zijn beton. De romp van zijn schip was daarmede klaar. Heel dik behoeft deze romp niet te zijn, wat aan het gewicht ten goede komt. De afwerking is betrekkelijk eenvoudig, aangezien men de betonlaag ovorpleisteren en zoo glad poleisten kau als marmer. Dit heeft weer het voordeel dat geen schelpen en andere zeedieren zich aan den scheepswand hechten Het dek en de bruggen zijn volgens dezelfde methode gebouwd. Zoo heeft de ingenieur Gabellini een proefscbip verkregen, dat tal van voor- deelen opleverthet is brandvrij, zijn geheel inwendige ruimte is vrij voor kajuiten, ruimen de machienafdeeling, zonder dat or eenige dient opgeofferd te worden aan constructive doeleinden. Kans op lek stooten is uitgesloten door de hardheid van het beton trouwens, ten overvloede is de inwendige ruimte door cimeutwandeu afgescheiden. De uitvinder heeft reeds eene maat schappij tot stand gebracht, welk een aantal pontons van betons gebouwd heeft voor een overvaardienst op de rivieren de Po en de Tiber. Doch hierna gaat de maatschappij eenige steenkolen transportschepen op stapel zetten voor de Italiaansche regeering. Zonder dat het schip in beton in een slag eene hervorming teweeg zal bren gen in do scheepsbouwnijverheid, om er het hout en staal te vervangen, schijnt deze nieuwe toepassing van het gewa pend beton eene belangryke technische toepassing. Te lezen en te herlezen. Dage lijks lozen wij in de dagbladen het ver haal van allerlei ongelukken die min of meer aan de onvoorzichtigheid zijn toe te schrijven Vele dier ongevallen laten levenslange knaging en rouw na, en konden, met oplettendheid of vooruit zicht, vermeden worden. Daarom gun nen wij gaarne een plaatsken aan on derstaande rijmpjes die de tien geboden der huismoeders kunnen dienen. Zij moeten gelezen, herlezen en overwogen worden 1. Laat in uw woning, groot of kleen, de kinderen spelend nooit alleen. 2. Pas op dat lucifertjes nooit voor 't grijpen liggen rondgestrooid. 3. Zet om uw kachel, vuur of haard een hek, dat 't kind voor brand be- waart 4. Laat kookend water nergens staan waar bij geval het wicht mocht gaan 5. Voor ge ze vult, blaas uit uw lamp. aldus voorkomt ge groote ramp. 0. Hitst met petrool het vuur nooit aan de vlam mocht in 't gezicht u slian. 7. Sluit heengaand' steeds uw put met zorg, Dit blijft u voor gerustheid borg. 8. In 't koper worde uw spijs nooit koud, wee, wie dit niet voor oogen houdt. 9. Is in uw spijs azyn vervat, bewaart ze nooit in zinken vat. 10. Tot mijding van een treurig lot houdt doodend gift steeds achter slot. En Pablo greep Mercutio op zijne be «at doch deze laatste welke eerst aanv 3'het voordeel. Pablo verdedigde z krachtdadig cn de strijd scheen teer twist. De worsteling duurde lang en i eaêlijk, de een trachtte den anden ifln «to-ond te werpen de armen, de b nea de nagels, de tanden alles werd a- gewond, alles speelde oen wanhopigen rol in dien wilden strijd mon zou gezegd heb ben dat twee serpenten olkandor zochten te stikken Eensklaps verschoven beiden en rolden op den nauwen weg de ontknooping na derde geen van de twee wilde loslaten samen vielen zij in den afgrond en de wa terspiegel bedekte de lijken van twee der grootste schurken die ooit hebben bestaan. Een dagblad van Lucerne kondigde eeni- gen tijd nadien het volgende nieuws af. Wij hebben wederom een ongeluk te melden, in het gebergte voorgevallen Twee Spanjaards, welke des morgens van Lucerne waren vertrokken om op den Righi te gaan slapen, zijn van eene hoogte van duizend voet in het meer Immensee gevallen. Men heeft de lijken opgevischt, zij haddon elkander omklemd. De weg langs waar zij gegaan zijn, is nochtans van do gevaarlijkste niet. De reizigers trekken er dagelijks te voet of te paard voorby, zonder dat er een ongeval wordt aange stipt. Men vraagt zich af of er een ongeluk, misdaad of zelfmoord in het spel is Daar geen enkele getuige voorbanden is, zal men dit geheim nooit opklaren. De plotselinge terugkeer van Mej. Brown verwekte geen algemeene vreugde op het kasteel. Paquita ontving hare onderwij zeres zeer slecht. Dc markiezin, van haren kant, verklaar de dat zij denzelfden avond naar Parijs vertrok. Zij had hare plichten als bloed verwante gewetensvol gekweten, meer kon men van haar niet vragen. Het behaagde haar voortaan niet meer bij de onderwijzeres te vertoeven welke by haren neef de voorkeur had. Concha had haren tijd niet verloren. Zij was dadelijk bij graaf de Merinville toege laten geweest en had hem voldoende inge licht opdat hij liet vertrek van Pablo niet zou betreuren. Eindelijk had zij met inzicht zekere bijzonderheden weggelaten. De graaf mocht nog niet weten dat zijne vrouw aan zoo veel lijden had weerstaan. Eva moest dit geheim verraden wanneer de bestgeschikte omstandigheid zich aanbood en inderdaad, deze gelegenheid brak wel haast aan. Hot was eene schoone avond in Juni. Edmond bad voor de eerste maal sedert het overlijden van Jeanne, zijne kamer ver laten eu aan het familieeetmaal deel ge nomen. Terwijl de kinderen in den hof speelden, bleven de vader en de onderwyzeres alleen en zaten stilzwijgend in 't groot salon, dat reeds duister was geworden. Bekentenis. Het socialistenblad Le Peuple, dat de feestelijkheden der eedaflegging van nabij gezien heeft, zegt dat er nog veel werk op de plank is voor de socialisten om de Belgen tot republikeinen te maken. Wij ook zijn ditmaal volkomen t' ak koord met het hoofdorgaan der socia listen. Er zal nog veel water door de zee loopen eer de Belgen den eenen of ande ren Van der Velde of Demblon zullen inhalen. De 23 Docember is bepaald een slechte dag geweest voor de roodjes en ook de groentjes 1 Duurte der Schoenen. Ten gevolge der aanhoudende duurte der vellen is de prijs van het leder zoodanig gestegen, dat de schoenen wederom zullen opslaan. Wij vernemen dat de vereeniging der Schoenfabrikanten van Iseghem in hare laatste vergadering den netelachtigen toestand der schoenmakerij onderzocht heeft eu bestatigt dat, aangezien de steeds hooger wordende prijzen van hot leder de schoenmakers, willen zij nog eer doen aan hunne zaken, verplicht zijn eene nieuwe en algemeene verhoogiug toe te passen op al de verschillige soor ten van Schoenen. In audere lauden, zooals Frankrijk, Duitschland, Amerika, is dezen opslag reeds sedert maanden in toepassing. Spelden. De eerste spelden beston den uit de doornen van zekere boomen en uit vischgraten. Deze laatsten getuigden reeds van zekere weelde, 't wareu maar de ryken van dien tijd welke zich vischgraten als spelden konden aanschaffen Later maakte men er van brons, zilver en goud natuurlijk voor de meer begoede standen. In 1292 waren er fabrikanten van spelden te Parijs, deze waren vereenigd in eene konfrerie gesyndikeerd enkel de familieleden der bazen konden als leden aangenomen worden, zoodat deze nijverheid een monopool bleef. In 1690 begon men spelden te makon in blik do verkoop ervan werd gedur rende eenigen tyd verboden, onder voor wendsel dat ze gevaarlijk waren. Nu tiomen er dagelijks 37 miljoen spelden uitde fabrieken van Birmingham in Engelaud en uit de andere Engelsche fabrieken 15 tot 16 miljoen. In Frank rijk maakt men er 12 miljoen, maar men heelt er 30 miljoen noodig. Frankrijk voert de groote hooden- spelden uit met geëmailjeerde koppen welke te Lyon en te Laigle gemaakt worden. De andere Europeesche landen leveren eene voortbrengst van 12 miljoen daags. Naar het schijnt, krijgt hot gehoor, als men zich in eene sombere plaats bevindt, meer gevoeligheid. Wat het ook zij, Mej. Brown die nog al verre van den graaf zat, hoorde een verstikten snik. Zij sprong naar den zetel van Edmond zij, gevoelde zich stouter... Welaan, gy weent sprak zy. Zult gij u dan nooit troosten Eilaas 1 Ik beproef het uit al mijne krachten, maar ik gevoel dat het onmo gelijk is. Verre van te verminderen, ver meerdert mijne droefheid. Dit zal mijn leven verkorten. Zie, mej. Brown, als ik er niet meer wezen zal dan laat ik u de zorg om over mijne kinderen te waken ik ben overtuigd dat het vertrouwen dat ik in u stel, volkomen gewettigd is. De hand van Eva zocht die van den graaf en drukte die warm Ik beloof het u, maar ik hoop wel dat dit niet noodig wezen zal. Gij zult wel haast die neerslachtigheid het hoofd bicdon. Men geneest van alle pijn. Als gij de dood uwer eerste vrouw vernomen hebt, zyt gy insgelijks niet zoo wanhopig geweest, als voor deze welke gij thans hebt verloren Als Eva deze laatsten zin uitsprak, sid derde zij eonigzins. De graaf riep uit Ik ben insgelijks zoo wanhopig ge weest, zegt gy Ha, gij bedriegt u, ik heb honderdmaal meer geleden. Denk eens Zij was do eerste vrouw, het wezen dat ik uit ganscherharte beminde, de gozellin van mijn bestaan, de uitverkorene myner ge dachten, in staat mij raad te geven, mij desnoods te geleiden, zij was de moeder mijner kinderen en haar verliezen... Ach I.. Als ik overdenk dat zij verre van mij, verre van onze kinderen, verre van ons allen die haar liefhebben, is gestorven, en... voegde hij er met zwakkere stem by, als men weet dat deze dood het gevolg is ge weest van dc wreedste martelingen, dat de laatste snik een langzamon doodstrijd is voorafgegaan... Men heeft ongelijk gehad mij soortgelijke dingen te veropenbaren.., ik dacht dat ik zinneloos werd van gram schap en droefheid. Hadde de ziekte my aan het bed niet gekluisterd, ik zou don slochterik Pablo, achtervolgd hebben, ik zou hem gedwongen hebben zijne misdaden te bekennen, ik zou hem vervolgens... ja, ik zou dit monster gedood hebbenzonder hem den tijd te gunnen zijne ziel aan God aan te bevelen... En toch, waar hij zich ook verberge, ik zal hem ontdekken, hij zal zijne kastijding niet ontsnappen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1