Donderdag 6 Januari 1910 5 centiemen per nummer 64i4t Jaar 4220 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Driekoningen. Leest en verspreidt De Denderbode. Herstelling der herfstbezaaiingen. CONGO Verboden te bidden. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- lening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving sindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vimgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CCJ1QUK »ÜU1 Ael^tli Jan. 1S>1Ö. Geleid door een wonderbare sier, gin gen de Wijzen op weg en zij rustten niet, totdat zij mochten nederknielen voor den Messias, den verlangden Ver losser der volkeren. De Wijzen brach ten den Nieuwgeboren Koning de hulde van hun goud, hun wierook en hun myrrhe. Als christenen zijn wij allen ook op weg naar een heilig land, naar het glo rierijke land der hemelen. Daar hopen we onzen Koning en Verlosser te mogen zien, te mogen aanbidden, loven en danken met al zijue uitverkorenen. Een wonderbare ster geleid ons op den weg 't Is het. licht van ons geloot'. Doch gelijk de ster der Wijzen verdween te Jerusalem, waar een wreede booze koning zijn hof hield, zoo gaat helaas, ook voor vele christenen onzer dagen de ster van hun geloof onder. Verleid door de wereld, den duivel en het vleesch, sluiten zy hun oogen voor de liefderijke troostelijke stralen van bet geloof en dwalen verre weg van het vaderhuis, als andere verloren zonen. Ze vergoten het eenige noodzakelijke, dat ze moeten weten, namelijk dat ze maar vreemdelingen zijn en reizigers op weg naar een beter vaderland. Zo gelij ken op een wandelaar, die, verlokt door de bekoorlijkheid eener streek, zich te lang ophoudt op den weg, door den winter wordt overvallen en zijn doel niet bereikt. Vergeten we toch niet, vooral met het begin van dit nieuwe jaar, dat we niet geschapen zijn voor de aarde. Daarom is ons lichaam zelfs zóo geschapen, dat onze oogen opzien naar den Hemel. Ook onze kerktorens, zelfs de hoornen en planten, herinneren ons aan ous vader land, want alle wijzen ze ous naar boven. Slechts éénezaakis noodzakelijk Hoe waar is dit woord van den Ver losser en ook dit andere zoekt eerst het Rijk Gods en zijne gerechtigheid, dan zal al het andere u worden toege worpen. Vele menschen. helaas, vergeten hun laatste doel zij denken slechts aan het tegenwoordige aan geld, vermogen, eerambten. Op eene grafzerk van zulke menschen kan men beitelen Hier rust een dwaas mensch hij wist niet waar om liy leefde 1 Vele christenen handelen als de konin gen van zekere heidensciie stad. Zij mochten slechts één jaar regeeren en werden daarna opeen onbewoond eiland overgebracht. En dat ééne jaar hunner regeering brachten zij over in volslagen ongebondenheid, om daarna op het eiland van ellende om te komen. Weini gen slechts gelijken den verstandigen koning dier stad die gedurende het jaar zijner regeering liet eiland onderzocht en zijne dienaars en zijne schatten daar heen vooruitzond. Wie niet denkt aan zijn einddoel, is geen reiziger, doch een vagebond, een zwerver evenals deze in do handen der politie, zoo valt gene vroeg of laat in de klauwen des duivels. Ge kunt hem ook vergelijken op een zeevaarder, die niet weet waarheen, en zoodoende het schip ten ondergang voert. We zijn op aarde, om God te dienen en te verheerlijken, en aldus de eeuwige zaligheid te verwerven. Gods verheerlijking is het doel van geheel de schepping. Zelfs de meest rede- looze en gevoel looze schepselen, namelijk alle tamme en wilde dieren, alle boomen en planten, alle metalen en steeneu loven God, elk naar zijnen aard en zijn vermogen zij strekken hunnen schep per tot lof en eere.Dus is ook de mensch tot hetzelfde doel geschapen, om Gods heerlijkheid te verkondigen Elk mensch, of hij taille of nietverkondigt de heer lijkheid Gods. De schoone samenstel ling van zijn lichaam, de verheven krachten van zijn geesl, de belooningen van den gerechte, de straffen van den zondaar, in één woord alles verkondigt Gods heerlijkheid, Gods almacht, wijs heid, goedheid, gerechtigheid Daarom moeten zelfs de verdoemden het huuue bijdragen tot verheerlijking van God zij toonen namelijk hoe groot en heilig Gods rechtveerdigheid is. En daar nu de mensch een redelijken vrij mensch is, moet hij vooral door zijn vei stand en zijne vrijheid God verheer lijken. Dat geschiedt wanneer hy God erkent, Hem bemint en eert. Dit deden de drie Wijzen, die door niets wederhouden en alle hinderpalen overwinnende, hunnen koninklijken weg vervorderden tol bij de kribbe van den Verlosser, dien zij erkenden door hunnen wierook, beminden door hun goud en eerden door hunne myrriie. Christenen zijn wij, en in ons H. Doopsel gezalfd tot koningskinderen dos hemels, wezen we dus geene slaven van de wereld, van het geld, van de driften en passiën, maar brengen we gelijk de H, Driekoningen, alles ten ofïor tot glorie van God en tot zaligheid onzer onsterfelijke zielen (o)»— 57* vervolg. Wan het oogenblik om te spreken, niet gekomen Eva ging er toe besluiten, toon Edmond op zachteren toon vervolgde Eva was eene bovallige vrouw inon moest nog wreeder dan de tijgers wozen, om haar zoo te slachtofferen. O, hoe go- lukkig is die stond, als ik van haar droom, als ik baar zie naderen, als zij my toe lacht, als zij hare armen uitstrekt... O, wat geluk... maar het is van korten duur, de ontwaking brengt my, eilaas, tot do werkelijkheid terug... Als Edmond in zijne opgewondheid dezo woorden over zijne lippen liet rollen, trok Eva zich ter zijde om zich beter te kunnen verbergen. Inderdaad, de werkelijkheid geleek niet aan den droom Moet ik zijne herinneringen tegenspre ken Moet ik in de plaats van dieu prach tige» droom, vroeg zij zich af, een wezen stellen, lijdend aan haren gang, een wezen met misvormde trekken Welhaast, met het herleven der na tuur, zal de veldarbeid hernemeu. Ge bruik makende van de enkele weken rust en vrijo stonden dio hun nog over blijven, zullen de landbouwers, die hunne belangen oprecht behartigen, nuttig werk doen den inventaris huns bedrjjfs te maken, hunne machienen en al hun landbouwgetuig, hunne wagens enz. te onderzoeken, ze to herschilderen on ze zoo noodig te doen herstellen. Van nu af aan, verdient de kwestie der lentebemesting al de aandacht «Ier landbouwers. Dat zij dus hunne aankoo- pen wel lydig doen, want, met te lang te wachten, stellen zij zich bloot rond het tijdstip des verbruiks hoogere prij zen te moeten betalen. De eerste bemestingen, die met het einde van den winter onze aandacht gaande moeten maken, zijnde deze der herfstbezaaiingen. Meer misschien dan vele andere jaren, hebben de granen geleden, min door den vroegen vorst dan wel van de stortregens die onop houdelijk de veldon teisterden. Men zal deze bezaaiingen bijgevolg tijdig dienen to herstellen, ten einde dus in de ver wachting niet bedrogen te zijn. In het najaar, stonden wij het gebruik voor cener gematigde hoeveelheid am- moniaksulfaat, volledigd met eene ster- ko fosfoorzuur-potasch bemesting. De menigvuldige landbouwers die onzen raad volgden zal het nauwelijks noodig zijn te herinneren dat eene nieuwe ge matigde hoeveelheid ammoniaksulfaat, 't zij 75 tot 100 kgr. por hectare, ten vroegste mogelijk bij het uitgaan van den winter of zoo vroeg mogelijk in het begin der lente alsdekmest uitgestrooid, g. ede uitslagen geven zal, vooral als deze uitstrooiing door eene goede egging opgevolgd wordt, die eene aller aanbe- velendste doenwijze is bij het hernemen van den groei. De landbouwers die deze stikstofbe- mesting zouden verwaarloosd, of de stikstof onder te oplosbaren vorm aan gewend hebben, mogen voorzeker niet wachten eene goede hoeveelheid ammo niaksulfaat uit te strooien, 't zij gevallig 150 tot 200 kgr. per hectare. Evenzoo is het bij aldien de minerale bemesting onvoldoende of verwaarloosd geweest ware in dit geval is het aanbevelens waardig met de hooger opgegevene hoe veelheid ammoniaksulfaat 300 kgr. superfosfaat en 100 kgr. chloorpotasch te mengen, eu dit mengsel boven op uit te strooien, waarna het door eene goede egging ingedekt wordt. Jan. Zij dierf niet. De vrouwen zyn, bij gelegenheid, in staat de verwoestingen des tijds te verge ten op bet wezen, dat zij jong en schoon bemind hebben dezelfde zelfverlooche ning dient niet aan de mannen gevraagd... O, Eva wist dit goed Indien Edmond de waarheid niet ver moed had, dan was dit toe schryven aan het feit. dat hy nog altijd voor zijnen geest eene Eva in den bloei der jaren, eene lief- debloem zag zweven, een meisje dat de twee cn twintig jaren niet was overschre den... Indien zij zich kenbaar maakte, vie len al de bespiegelingen van haren echtge noot als een kaartenhuisje ineen... Hij had ongetwyfcld, recht laten wedervaren aan de meerdere ontwikkelingen en de schoon heid zijner eerste vrouw, maar de ziel en het lichaam zijn in de raenschelyke natuur zoo innig vereonigd, dat het mocilyk is ze te scheidon, voornamelijk in zake van ge negenheid, van liefde. Maar moest men dan dien ongelukkige aan zyne droefheid overlaten zonder te trachten hem te troosten Het gevoelen van verknochtheid en van fierheid leverden elkander een hevigen stryd in het hart van Eva. Wie zou het pleit winnen Aan de toekomst bleef de taak de hangende zaak op te lossen. De kleine Hendrik verscheen eensklaps uit de duisternis en riep Lieve moeder, zult gij nu nog langer den moed hebben te zwijgen Zult gy den vader niet melden dat de betreurde vrouw voor ons aller geluk leeft en dat zy in zijne nabyheid is Terwijl de knaap zoo sprak, stootte hij de moeder in de armen van don vader, die een oogenblik als van verrassing en ontroering verslagen was. Vergeef my, Edmond, de wyze waar op ik deze woning binnengedrongen ben, zegde Eva. Vermomd ben ik onder uw dak geraakt. Neen ik wilde hier niet binnen vallen, als de bliksem dio op een huis stort, uw gan8ch leven verontrusten, uw geluk Btoren... Ik wilde echter te allen pryze myne lieve kinderen terugzien ik ware ditmaal voor goed gestorven, had ik het doel niet bereikt, had ik tot hen niet kun nen spreken, had ik ze niet aan myn hart kunnen drukken. Daarom was in mijn geest het gedacht opgerezen als onderwij zeres op te treden. Heb ik ongelijk gehad Neen, zeker. Eva, aan u is het my vergiffenis te schenken. Ik ben een on- dankhare. Tijdens de ziekte van Hendrik heb ik u niet kunnen herkennen, was ik niet in staat te raden dat alleen eene moe der zooveel toewijding kan bezitten 1 O, KtuilhHiidel In vrouwen. Eene der hoofdzaken aangaande eene degelijke verandering in Congo zou zijn: het doen verdwijnen van den ruil ofslavenhandel, betreffende de vrouwen. De bonden in België, die zich bezig houden met veredeling van de vrouw, zouden daar veel werk kunnen verrich ten immers in Congo dienen de vrou wen, (ten minste de heidensche), als handelsprodukt. Veel is er reeds gedaan om dit slaafsch gebruik uit te roeien, maar toch bestaat die handel nog op vele plaatsen,'t zij openlijk, 't zij be dekt. Nu zal men vragen op welke manier bestaat die handel dan nog in Congo Wel doodeenvoudig Een opperhoofd heeft bij voorbeeld van zijn vader twee of twintig of honderd vrouwen geërfd na diens dood. 't Is zijn eigendom en niemand heeft er iets aan te zeggen. Nu moet de chef bij voorbeeld eene schuld vorderen van eenen anderen chef. Wat doet hij Hij vergt doodeenvoudig een zijner vrouwen en de schuld is af betaald maar wat nog erger is zoo hij goesting heeft om er nog iets bij te koopen wat hem aanstaat wel hij koopt or nog twee of drie bij, van verschil lende waarden, dat hangt zoo wat af van de uiterlijke hoedanigheden der vrouw. Een chef had zoo'n madame gekocht, voor zoo wat 75,000 mitakos (geld van Congo), hetgeen 3750 fr. vertegen woordigt dan is or natuurlijk haar ganscheu inboedel bij, en zoo verkoopt hij ze nu ook op zijue beurt als het hem belieft, en wordt madame weer de keu kenmeid van eenen anderen chef. Dus echte slavenhandel. Om dezen ongelukkigen staat te ver helpen, zijn én de Staat én de Mission- narissen met al hunnen invloed tot heden toe krachtdadig opgetreden. Maar waarom zal men vragen ia dit misbruik nog niot uitgeroeid Eerst omdat men nog altijd onder zoekt, en tevens redenen aangeeft die niets aan de zaak kunnen bespoedigen, en tweedons, omdat er geene eigenlijke wet tot nu toe is, die dit misbruik op eenmaal beperkt, en die krachtig genoeg is om deze zaak op korten lijd te rege len. Kan deze toestand spoedig veranderd worden! Ja! En hoe dat? Wel, dat Kamer- en Senaalleden eeue wet s!< ra men, die zegt bij voorbeeld Binnen drie, vier of vijf jaren, is elke vrouw vrij in Congo, en alwie na dit tijdstip ze nog wil koopen of verkoopen, zal door de wet gestraft worden. Dan is 't gedaan Mochten de heeren Senatoren en Ka merleden en al wie de ware beschaving van Congo behartigen, deze enkele wat hebt gij in dit huis moeten lijden En ik die u zulke pynlijke woorden toege stuurd heb Hoe zal ik u ooit voor die pij nen, zoo heldhaftig verdragen, genoeg kunnen beminnen En hij omhelsde de arme, vermagerde martelares.... De zoo gevreesde gebeurtenis had een beteren afloop dan zij verhoopt had Hendrik die naar de dour snelde, uitge vende op den hof, riep luidkeels Carmen, Paquitta, komt, komt gauw Wist gij... De kinderen Boeiden toe en een treffend tooneel ontrolde zich voor hunne oogen. Hunne onderwijzeres, niemand anders dan hunne moeder, stond nevens hunnen va derMon weende, men bekeek elkan der... De kinderen vroegen zich af, wat dit alles beteekende, en toen onder andere Paquitta op de hoogte der omstandigheden was gebracht, bekloeg zij zich wel de nor- sche woorden die haar op zeker oogenblik waren ontsnapt.... Als zij de waarheid vernam verafschuw de zij Pablo zoo erg als zy hem vroeger had kunnen beminnen. Zooals hare zuster Carmen, vond zy thans genoegen, ja alle blydschap omdat zy hunue moeder, en va der zijne beminde echtgenoote haddon te rug gevonden. in aanmerking nemen, om alzoo een algemeen misbruik tot den wortel uit te roeien, het ware wel een der grootste weldaden voor onze nieuwe kolonie, en een vaste grondvesting om het nieuw begonnen werk degelijk en vol hoop voor de toekomst op te bou wen. Auvelais is eene gemeente, in de provincie Namen, van een goê zes dui zend zielen. Auvelais heeft de oer en het geluk een gemeenteraad te bezitten, waarvan de meerderheid liberaal-socialist is. 't Spreekt van zelf dat de leden dier meerderheid verlichte bollen zijn, man nen van vooruitgang, verdedigers der vrijheid anders waren het geen libera len of socialisten. En dat hun liefde voor de vrijheid en hun ijver voor don vooruitgang meer dan ijdele woorden zyn, hebben zy ook door daden willen bewijzen. Zy gaan er trotsch op niet ten achter te blijven bij de logemannen der groote steden. Leest en oordeelt. In de laatste gemeenteraadszitting deed gezel Melchior, socialist, het voor stel de godsdienstleer in de gemeente- lijke bewaarschool af te schaffen. Vruchteloos deed de heer Petit, bur gemeester, opmerken dat dergelijke maatregel geweldig tegen de gevoelens van de overgroote meerderheid der be volking zou aandruiscken, dat de ouders er altyd vrede meê gehad hadden, dat hunne kinderkous leerden bidden en in de grondwaarheden van den godsdienst onderricht werden, gezel Melchior hield zijn voorstel staande Laten we dan ten minste de ouders vrij, verzocht de burgemeester de kin deren, wier ouders het vragen, zullen van de godsdienstleer ontslagen wor den. Noen, was het antwoord, niet de ouders, maar wij, gemeenteoverheid, wij beslissen en staat onze beslissing hun niet aan, zoo kuunen zij hunne kinderen uit de school thuis houden. En het voorstel van den heer burge meester werd verworpen en dat van gezel Melchior door al de liberalen en soci Disten aangenomen. Voortaan dus mag de kinderkens niet meer geleerd worden het heilig Kruis- teeken te makeu of het Onze Vader en het Weesgegroet te bi Men. Er mag hun niot meer gesproken worden over God, over Jezus en Maria. Dat zou strijden tegen de liberale en socialistische vry- heid, en.... leve de vrijheid !l! Ziedaar wat ons overal te wachten staat, indien de liberalen of socialisten over de scholen moesten meester worden De grootste vreugde heerschte spoedig iu het kasteel. Henri is nu aan het gezantschap ver bonden, en ziet voor zich eene schitterende loopbaan in 't verschiet. De graaf en de gravin de Merinville be leven eenen gelukkigen, ouden dag. Einde goed, alles goed Het overlijden van Jeanne had aan eenen schrikkelijken toestand eene oplossing ge bracht. O, mocht niemand ooit zulken toestand beleven 1 Tot groote ergernis van movrouw de Sa- pincourt, die steeds weigert aan het be staan van Eva te gelooven, i- het stand beeld weggenomen dat op de grafstede prykte. O, herhaalde zy dikwijls, zoudt gy dur ven denken dat di9 oude heks, die onder wijzeres, die indringster, diemej. Brown, de stoutmoedigheid, ja de schaamteloos heid zoover had durven brengen zich by Edmond te laten doorgaan als de vrouw over twaalf jaren gestorven Eva verre zen 1 Maar 't is onmogelyk... Het was nochtans zoo. Hoe treffend luidt overigens, het spreekwoordDe mensch wikt, doch tiod beschikt einde,—

De Denderbode | 1910 | | pagina 1