Zondag 9 Januari 1910 5 centiemen per nummer 04"u' Jaar 4221 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. De nieuwe militiewet. WOORDENBOEK. Ziondagrust. Werkzaamheden der maand. Leest en verspreidt De Denderbode. 's Roniugs Naamfeest. DITJES en DATJES. t Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB MUIIM. Aelst, 8 Jan. 19IO. Verscheidene onzer geachte lezers vragen ons inlichtingen over de toepas sing der nieuwe militiewet en wij wil len trachten hun kortbondig te voldoen. Eén zoon per huisgezin. De nieuwe wet voorziet do oproeping van eeuen zoon per huisgezin. Noglhans zijn, krachtens eene overgangsbepaling, de huisgezinnen waarvan een zoon voor eene vroegere lichting dan dezo van 1910 ingeschreven geweest is, van allen militairen dienst vrijgesteld, zelfs wan neer deze zoon niet gediend heeft. Deze overgangsbepaling is niet van toepas sing op den uitgestelde, op den weêr- spannige, op den achterblijver, noch op de broeders van den achterblijver of van den deserteur. De loting is afgeschaft. Zijn ook afge schaft de vaststelling van het cijfer van 't jaarlijsch aandeel van 't leger, de verdeeliug van dat aandeel en de vrij willigers van het contingent. Tot nadere verklaring voegen wij er bij 1 n v ele gezinnen zij n jongens die reeds aan de loting deel namen en een goed nummer trokken en daar vraagt men zich al of met de toepassing der nieuwe militiewet een der jongere broeders zal moeten binnengaan, omdat er nog nie mand soldaat is geweest. De wel zegt neen, want zij bepaalt niet dat een broeder moet gediend heb ben, maar dat die broeder moet inge schreven geweest zijn op de militie- lysien. Een broeder, die dus reeds aan een militieloting deelnam of hij er in of er uit was maakt zijne andere broe ders vrij dal is klaar en duidelijk. Als, bijvoorbeeld, in eene familie waar vier zonen zijn, de oudste reeds heelt gelot, dau zijn de drie andere vrij, zelts als die eerste broeder een goed nummer heelt getrokken en van den dienst vry is gebleven. Heeft die eerste broeder een slecht nummer getrokken en is hij voor de eene ol de andere reden vrijgesteld, dan ook zijn de andere broeders vrij, want bet is voldoende, volgens de wet, dat hij op de lotiugslijsleu heeft gestaan Inschryving voor de lichting-. Determynen, voorzien by de artikels 13 en 14 van de wet op de milicie aan gaande de inschryving voor de lichting, zyu zes maanden vervroegd, zoo uat liet register lot inschrijving van de miliciens van hel volgende jaar, den 1 Juni, in plaats van den i December zal geopend worden. Deze bepaling zal maar voor de eerste maal van toepassing zijn op de Een Geneeskundig en Wetenschappelijk Wat een aantal boeken vallen ons elke maand, iedere week, voor de voeten En alle worden aan den man gebracht Ge dichten en romans, critiekeu en geschie denissen en, wat ons nog ontbrak, weten- schappelyke handboeken en encyclopedieën stroomen ons uil Noord- en Zuid-Nederland toe 1 Dat is een verheugend verschijnsel. En nochtans in onze boekeryen gaapt een groote leemteDe leerling ondervraagt zyn handboek wie een oppervlakkige gedachte wil hebben van feilen of weten schappen, slaat Vivat of Winkler open. Maai', waai' is het werk dat den beoefenaar der wetenschappen, araeuybereider, ge nees-, natuur-, schei-, dier- of plantenkun dige, na een minuut zoekens, het eigen woord in eigen taai aan de hand doet 'l Do meesien ouder ons werden in 't Franseh opgeleid. Door eigen studie oi lezing werden ze de gewone omgaugs- en bookentaal machtig. Maar de technische woorden Waai' die gevonden in de woor denboeken Tevergeefs gezocht duizen den en duizenden zyu daar met opgenomen. De liauUüoekeu openslaan Wie heeft die onder de hand 1 Wie den tyd om er in te zoeken i En hoeveel woorden, die daar ook niet geboekt zyu 1 Wat dan Wat doen Duitse hers, Engeischen, Franachen, die willen loeren wat ze niet wisten, of verrichtingen betreffende de lichting van 1911. Vrijstelling der bedienaars van eeredienst, der kloosterlingen en onderwijzers. De vrijstelling van de bedienaars van eeredienst, zendolingen, kloosterlingen, studenten in godgeleerdheid en wysbe- geerte, onderwijzers, leerlingen en ge diplomeerden der normaalscholen, is in de plaats gesteld van de onlslaging van den workelijken dienst in vredestijd. Eenige kinderen. De vrijstelling van het eenig weltig kind en van den eenig wettelijken af stammeling is afgeschaft. Het recht tot vrijstelling wordt echter behouden voor de eenig wetlige kinderen,alsmede voor de eenig wettige afstammelingen die werden uitgesteld en belmoren tot de lichtingen van vóór 1910. Tijdelijke vrijstelling der studenten, leergasten, enz. De ingeschrevenen die, zonder een ernstig nadeel te ondergaan, hunne studiën of hunnen leertijd niet kunnen onderbreken, of tijdelijk de inrichting van landbouw, nijverheid of handel niet kunnen verlaten welke zij voor eigene rekening of voor rekening hun ner ouders beheeren, kunnen eene vrij stelling voor éen jaar bekomen. Dezo vrijstelling zal tweemaal voor eenen nieuwen termijn van één jaar mogen vernieuwd worden. Milieie-vry willigers. De jongelingen die een ernstig nadeel zouden kunnen ondergaan door te wach ten tot het tijdstip hunner vrijstelling, worden bemachtigd om als milicie- vrywilligers dienst te doen van af 18 jaar. Plaatsvervanging. Het recht op de gewone plaatsvervan ging is afgeschaft, tenzij voor de uitge- stelden der drie vorige lichtingen, die met dit doel 200 frank gestort hebben. Tydens de bespreking der milittewet, werd er in de Kamers een amendement neergelegd, waarbij gevraagd werd de plaatsvervanging te behouden voor het jaar 1910, ten bate der jonge militianen, die uitgesteld werdeu in 1909 en ook voor diegene, die reeds de voreischte 200 fr. gestort hadden voor 't jaar 1910. In offlcieele kringen wordt verzekerd dat M. Schollaert zich aansluit bij het ameudemeut voor wat betreft die jonge- lingeu die uitgesteld geworden zijn in 1909, maar dat hij ai zijne voorbchou- dingeu maakt voor de jongelingen wier ouders gestort hebben in 1910. De regeering is van oordeel dat er voor de jongelingen wier ouders gestort hebbeu in 1910, geene kwestie is van verkregen recht in zake openbaar recht. zich herinneren wat ze vergeten badden Zij hebben een groot Wetenschappelijk Woordenboek voor genees natuur-,schei-, planten-, dierkunde, enz. En, eilaas, dat ontbreekt ons. Edoch, in dat gebrek wordt eerlang voorzien, die leemte zal na korten tijd worden aangevuld 1 Met zijn groote bele zenheid, zyn uitgebreide kennis, zyn taaie wilskracht, heeft rnyn vriend Dokter Bau- wens, van Aalst, zich aan 't werk gezet. Op geen moeite, op geen kosten, op geen tyd heeft hy gezien. Bergeu boekeu heeft hy gelezen, geraadpleegd of doorloopen, vellen na veilen papier mut nota's gevuld, en hy heeft ons eiudeiyk de eerste vrach ten van zijn jarenlang werk laten zien. Een eorste aflevering van zyn Weten schappelijk Woordenboekdie slechts als proefnummer dienen moest en sinds nog eens is omgewerkt, verbeterd en herdrukt, werd aan professoren der Hollandsche en Belgische Hoogescholen, aan de leden van het Wetenschappelijk en Geneeskundig Congres te Brussel (1909; voorgelegd, on droeg hun aller bewondering en goedkeu ring weg. Ziehier hoe Dr H. Burger, hoog leeraar te Amsterdam, in het Nederlandsch Tijdschrift van Geneeskunde, n. 14 ^19U9), over de eersto allevering sprak. «De groot- sche onderneming van D1 Bauwens heeft een begin van uitvoering gekregen. Deze proef, drie vel druks beslaande, maakt, door haar uitgebreidheid en volledigheid een verbijsterenden indruk. Zij legt getui genis af van een ongeloofeiyken yver en volharding en van een eerbiedafdwingende Dien ten gevolge zou het recht erkend worden der jongelingen, die in 1909 een jaar werden uitgesteld, maar aan die genen die in 1910 de vroeger geëischte 200 fr. gestort hebben, zou men hunne twee honderd frank teruggeven. De plaatsvervanging van eenen broe der door zynen broeder wordt behou den. Duur van den werkelyken dienst. Buiten de terugroepingen, zal de werkelijke dienst altyd achtereen uitge daan worden. De tegenwoordige duur van den wer kelyken dienst hy de verschillende wapens, wordt beuouden voor de mili ciens die iu 1910 en 1911 ouder de vaandels zullen geroepen worden, leu ware dat, vóór het einde van hunnen werkelyken dienst, de gemiddelde wer kelijk aanwezige hoeveelheid vau 42,800 man zou overschreden zyn. in dit geval, zal elke verheuging tot een bedrag van 1,000 mannen van het con tingent, voor de miliciens, de milicie- vrywilligers en de plaatsvervangers van eenen broeder, eene vermindering van éeue maand iu den gemiddelden duur van deu werkelyken dienst mede brengen. Voor de manschappen die zullen opge roepen worden te beginnen met 1912, zal de duur v..u deu werkelyken dienst verminderd worden in de mate door artikel 1 der nieuwe wet voorzien. De maandelijksche vergoeding aan de militianen is niet afgeschaft. Voordeelen aan vrijwilligers. De tabel die bij de nieuwe wet ge voegd is, wyst de bedieningen aan, afhangende van de verschillende minis- terieele departementen, en waartoe oud- vry willigers of opnieuw dieuslnemeu- deu hy voorkeur zulleu aauveerd worden. Wy zulleu op onze tweede bladzijde het eerste deel afkondigen, van de lijst der betrekkingen iu de welke de oud- vry willigers of opnieuw dieustuemen- deu by voorkeur zullen aanveerd wor den. Wij sporen onze lezers aan die lysten goed te bewaren. Zondag aanst. zullen wy hel tweede deel afkondigen. Zal men nog loten in 1910 Ziedaar eene vraag die door vele ouders gesteld wordt. Het antwoord is NEEN. De nieuwe wet zegt in artikel 7 Dese wet treedt in werking daags na hare bekendmaking. Dus geene loting meer in 1910. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 9 Januari 1910, M. Rknnebooq, Nieuw- straal. Gedurende de maand Januari heeft de landbouwer geene groote landbouw- werken to verrichten Meest tijds is de grond met sneeuw bedekt, of gansch bevrozen, of nog, na dooi, is hij nog te uat. Evenwel gebeurt het soms, dat deze maand ons eenige goede dagen scheukt. Laten de omstandigheden het toe, men maakt er gebruik van om de bloote velden te bemesten en te bewerken, die voor de lente bezaaiingen beschikt zijn, als voor vlas, haver, aardappelen, bee- ten, suikerijeu, enz. Want hoe eerder het mest ondergewerkt is, hoe beter het geteerd zal wezen en hoe beter zijne werking verzekerd zal zijn. Anderzijds, zal deze bewerking den grond iu de beste voorwaarden stellen om de scheikundige meststoffen zoo als het ammouiaksulfaat en de fosfo-po- taschzouteu - te ontvangen, die voorde egging uitgestrooid worden. Iu oen in deu winter of vroeg in de leute diep omgewerkton grond, salpeterzuurgist het ammouiaksulfaat de fosfo-potasch- zouteu zullen er gemakkelijk iu ver spreiden. Bij aldien het weder einde der maand zeer gunstig is, zoude men op de win tergranen, zooals tarwe, rogge, sukn- deu en spels, alsmede op koolzaad 10U ti-t 150 kgr. ammoniaksulfaat kunnen uitstrooien, zorgende deze bygevoegde bemesting door eene duchtige egging te doen opvolgen. Wel verstaan, ais stik- stofmest, zal men de voorkeur geven aan het ammoniaksulfaat, daar zijne werking zachter en aanhoudender is dau deze van sommige andere stikstof- mesten. De avondstonden xyn nog lang de landbouwer zal er gebruik van maken om de vraagstukken die hem recht streeks aanbelangen, te besludeeren de bemesting der gronden, de uiereu- kweek, enz. Hij zal de werking der ver- schiiligo meststoffen besludeeren, de rantsoenen zijner dieren, hij zal wegen en berekenen, en gevolgeulyk zal hij proeven aanleggen om de opbrengsten zijner velden en van zyn vee, en zoo zijne zuivere winsten t« verhoogen. Hij zal dikwijls zyne stallen bezoeken; hy zal onderzoeken of zij wel verlucht, genoegzaam verlicht zyn of de warm tegraad noch te hoog, noch lo laag is. Aiet betrek daarop, zeggen wij dat deze graad van 13 tot 15* moet zijn, tenzij voor mestdieren, voor welke zij van 10 tot 18° wezen mag. Een warmtemeter is bijgevolg in alle stallen noodzakelijk. In den winter is het geraadzaam de dieren lauwe soppen te geven. Verwaarloozen wij evenmin onze hoenders. Eene kloeke voeding en lau we deegen begunstigen zonderling het leggen. Zorgen wy er ook voor hun kennis op natuurwetenschappelijk en taal gebied. Niet alleen d« geneeskunde met at hare onder af deeling en, ook de bijvak ken in den allerruimsten sin genomen (dier- en plantkunde, schei- on delfstof- kunde), leveren den schryver de bouw stoffen voor zijn werk. Het schijnt ze alle volkomen te beheerschen. Zulke woorden van een bevoegd geleerde als Dr Burger, zijn veeibeteekeuend. Men is nu voorgoed aan 't drukken. De afgedrukte vellen hebben vakmannen met een crilisch oog nagezien, doorsnuffeld, uitgeplozen hun volmondigen lof hebben ze deu schryver, we weten het, met ont houden. Waarom, zult ge zeggen, kwam het werk nog in den handel met 'i D' Bauwens, geliefdo lezers, wil later uw geduld op geen to harde proef stellen noch gebukt gaan onder uwe verwenscbingeu. Vele schrijvers van geleerde werken beloven maandelijks een allevering te zenden en schnkkelen soms, tot uwe groote ontevredenheid, twee of drie maanden over. Dr Bauwens wil eerst een rijken voorraad aiievermgen ge reed hebben. Wordt hy dan eens, dour een lichte ongesteldheid, een onvoorziene moei- lykheid of welke oorsaak ook, in zyn reuzenarbeid verhinderd, de uitgevers Spi- taels en de Nederlandsche Boekhandel putten uit den voorbereiden schat en gij, inschrijver, zult nooit weten, dat de op steller eenig oponthoud op zijn weg heelt gehad. Wat het Woordenboek wel bevatten zal De vakuitdrukkmgen van de allerjongste geneeskunde, heelkunde, artaenybereid- kunde en dezer aanverwante wetenschap pen als schei-,natuur-,delfstof-, planten- en dierkunde de gewestelijke plautonnamen, in Holland en Yiaamsch België gebruikt, met aanduiding van hun Latynsehen en wetenscliappelyken Nederlan(lachen naam de meest gebezigde oude kunsttermen der opgenoemde wetenschappen de nieuwge vormde uitdrukkingen voor de nieuwere vakken antisepsie, asepsie, bacteriologie, climato-, electro-, helio-, opo- of organo-, kinesi-,mechano-,photo-, pueumo-, radio-, radium-, sero-, thalasso thermothérapie, enz. oude en nieuwe geneesmiddelen bad-en kuurinrichtiugen de schrijvers namen, waardoor ziekten, verschijnselen, teekens, microben, enz worden aange duid. Achter ieder woord zal meestal volgen zijn geslacht, zijn afleiding, de gelykwaarde uitdrukkmgen in 't Latijn, 't Duitsch, 't Fransch en 't Engelsch de geykte Nederlandsche vertaling een ver klaring of beschrijving naar gelang der omstandigheden. Ontmoet ge in uw moedertaal oen weten schappelijk woord, waarvan de beteekenis u niet klaar voor den geest staat, sla dit woordenboek open en de uitdrukking wordt u klaar uitgelegd, de Duitsche, Engeische of Fransche vertaling duidt u de termen aan, die ge zoudt op te zoeken hebben iu eenig vreemd boek, indien ge dit ook raadplegen wildet Kent ge de Latijusche ol Fransche zegswijze, zonder dat ge u de Nederlandsche kunt te binnen brengen Raadpleeg uw Bauwens en ge eene schuilplaats te bezorgen waar zij zich beschutten kunnen tegen de strengte van het jaargetijde. De hoenderstal moet warm en zuiver gehouden worden. Vergeten wy niet dat de winsten die zij ons geven immer in rechtstreeksche verhouding zijn met de zorgen die wij hun wydon. Eindelijk, onderzoeken wij van tijd tot tijd de omgeving der hoeve, om te zien of het landbouw- en ander getuig buiten het bereik der vochtigheid is. WILLIAM. Naar bet schijnt moet liet naamfeest van Koning Aibert deu 24 November gevierd worden, volgens 't Romeinsch marlelarenboek, de verjaardag van zijne marteldood. Sint-Albert is oen nationale heilige. Hij werd geboren te Leuven in 1159 en was de zoon van Godfried, graaf van Leuven en van Margaretha van Lim burg. By den dood van Raoul, Bisschop van van Luik, nam hij in 1191 bezit van diens zetel. De politiek bracht hem in twist met den groote-provoost van Sint-Lamber- tuskerk, een twist dio door Keizer Hen drik IV moest worden geslecht. Hij onderwierp de twistpunten aan Paus Gelestiuus III, die zijne zaak recht vaardig verklaarde. Te Reims weêrhouden door de twisten dié zijn bisdom verdeelden, werd hij daar vermoord op 24 November, door drie edellieden, die onder valsche voor wendsels zijne gastvrijheid hadden ver kregen. Innocenlius III verhief hem tot ge lukzalige, waarna Clemens V111 hem heilig verklaarde. In 1612 deed aartshertog Albert het lichaam naar Brussel overbrengen en schonk het aan het Carmelieteukloos- ter. Toen het orde ontbonden werd door Jozef II namen de verjaagde monnik keu do relikwie meé naar Parijs, om haar in 1790 naar Brussel terug te brengen. Eindelijk in 1822 schonk Cardiuaal de Méan belangrijke doelen der relikwie aan de hoofdkerk vau Luik en de Sint- Pieterskerk van Leuven. In de bisdommen Luik en Mechelen viert men dezen heilige den 26 Novem ber, den eersten vrijen dag van hunnen kalender, na den 24. zijt gered Eilaas, tot hiertoe was er, by twyfel of onwetendheid, geen reddings plank Lezer, hebt ge 't wol ooit beproefd een voordracht of een kleine uitlegging over wetenschappelijke onderwerpen te geven aan wie geen Fransch verstaat Zoo ja, dan weet ge toch, welk een marteling het is en boe we soms al de professoren ver- wenschen, die ons de kunsttermen niet hebben aangeloerd. Konden we nog eenig woordenboek raadplegen Maar die blijven stom als visschen en schijnen er niet meer van te weten dan wy zeil. Voortaan vindt ge raad en oplossing bij Bauwens 1 Wanneer onze tegenstrevers ons soms met al die moeilijkheden zagen stryden, zegden ze minachtend Do vakwoorden der wetenschappen bestaan in het Neder landsch niet Wie zal dit nog durven beweren, wanneer het nieuw woordenboek zal uitgekomen zijn Dat er nog een durve zeggen Gij kunt geen lioogor onder wijs in de wetenschappen geven I Gy hebt geen vakuitdrukkingen om alles aan te duiden, wat do negentiende-eeuwsclie be schaving heeft ingebracht Wij leggen hem ons Woordenboek onder den neus en antwoorden "Zie, daar ligt onze weten schappelijke woordenschat en dia is grootor, klaarder, dan de uwe En wy hebben hem niet moeten afbedelen van Grieken of La tijnen, maar hebben hem uit eigen bronnen geput 1 Immers, niet een dreumesje van een woordenboekje, een klein onrijp, half wassen vruchtje wil Dr Bauwens ons schen- I>tmkl>oi De talrijke blyken van genegenheid, welke de Ko ning, de Koningin en de koninklijke Familie van alle kanten ontvangen heb ben, ter gelegenheid van het overlijden van Koning Leopold II, hebben Hunne Majesteiten alsook Hunne Koninklijke Hooglieden diep ontroerd. Niet kunnende, zooals Zij het zouden vorlangd hebben, persoonlijk al dege nen bedanken die aan hunne droefheid deel hebben genomen, noch al degenen die op den droevigen dag van 22 Decem ber aan Koning Leopold II een hoogste betuig van verkleefdheid hebben ge geven, houden Hunne Majesteiten en Hunne Koninklijke Hoogheden er aan, by middel van het Staatsblad, Hunue oprechte dankbaarheid uit te drukken. Nieuwjaar in de groote post. Van den 30 December tot den 3 Januari inbegrepen, heeft men te Brussel in do stad alleen, 1 miljoen 250,000 visiet- kaartjes uitgedeeld, en werden er, uit de groote post der hoofdstad, 1 miljoen 200.000 visietkaartjes naar 't binnen-- laud verzonden. Er waren dit jaar min der visietkaartjes dau verleden jaar. Zulks is te wijten aan de uitbreiding genomen door het zeoden van geïl lustreerde postkaarten. Alle jaren neemt het getal dezer kaarten toe. Dit jaar werden er uit Brussel 600,000 verzon den. Men heeft eveneens van 30 December tot 3 Januari in de groote post van Brussel voor 66,000 fr. postzegels ver kocht. Het brood zal gaan afslaan. De uitvoer van Russisch graan heeft ontzaglijke hoeveelheden koren op Europeesche markt gebracht. Op einde September had men reeds 177 millioen 135,000 pond uitgivoerd tegen 98 millioen 775,000 in 1908 en 138,430,000 iu 1907. Deze overvloed van graan moet onver mijdelijk eene aanzienlijke daling van deu prijs van 't brood voor gevolg hebben. De troonrede. Het gouverne ment heeft besloten de grootste rucht baarheid mogelyk te geven aan de rede voering door den koning, den dag zijner eedaflegging, in het Paleis der Natie, in de tegenwoordigheid van de wetge vende Kamers, uitgesproken. De gou verneurs der provincies zijn, bijgevolg, door bet ministerie van biunenlandsche zaken verzocht geworden, de konink lijke aanspraak te laten drukken en aan do gemeentebesturen te zenden, die de redevoering ter kennis van het publiek zullen moeten brengen, en in de scholen alsook iu andere openbare lokalen zul leu moeteu doen aanplakken. ken. Hij streeft naar volledigheid, hy wil dat zijn werk, liet laatst geboren onder al de wetenschappelijke Woordenboeken, be vatte wat de oudere bevatten en nog veel daarenboven Hy wil vollediger zijn dan iemand, en heeft Littré en Gilbert, in zijn 21e uitgave, 45,000 woorden, hy zal er 15,000 bijvoegen en tot de 60,000 klimmen. Hoe Dr Bauwens zulk een reuzenarbeid zal kunnen afwerken Door lange voorbe reiding, stalen wil, de hartstochtelijke be geerte aan zyn land-en taalgenooten nuttig i.; zyn. Hij kon, zooals de meesten, zich door velen laten helpen. Maar aan een boek door velen opgesteld, ontbreekt eenheid en evenredigheiddaarom had hy liever alleen te werken en de vrije beoordeeling van geleerde vrienden in te winnen, om te wijzigen en te verbeteren, wat hy reeds geschreven had. Die vriendelijke hulp heeft hem niet ontbroken in België en vooral niet in Holland. Op alle wetenschappelijke Vlamingen en Nederlanders, op onze bibliothecarissen, gemeente secretarissen, burgemeesters, op allen, wien hot boek van IX Bauwens een hulp en een steun biedt, berust oen ver plichting den stoeren werker aan te moe digen, hem te toonen dat hij niet te ver geefs vóór dag en dauw zijn bedsponde heeft veriaten, duizenden franks besteed, geleefd met zijn boeken, ver van bloedver wanten en vrienden en misschien zijn ge zondheid tekortgedaan. Dio aan moe liging zal inzonderheid bestaan in duizenden mtee- k'enaars.die op zijn werk zullen insein y ven.

De Denderbode | 1910 | | pagina 1