donderdag 1 Januari 1910 5 centiemen per nummer 648<e~Jaar 4222 Booze Geest. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. 't Vel van Bruint e. Leest en verspreidt De Denderbode. DE Een Wreker van Ferrer. Frambozelaar. Teelt en meststoffen. Voor de vriendjes. - EEM ElX AiXDElt. DE DEN DER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag ,^van iedere week onder dagtee- aoning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt mot 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alio Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE MUUM. /lel*112 Jan. 1 DIO. Liberalen en socialisten en ook onze groentjes van Chipka zijn reeds voor goed aan 't verpassen van 't vel van Bruintje eer ze hem geveld hebben. Moest men hen geloovn en ook 't orgaan der firma Vijf Ezels G° er is voor ons,Katholieken, geen Lieven Heeren meer aan in Mei aanstaande krijgt het Katholiek Ministerie den genadeklop, om nooit meer op te staan... Ach Heere En zoo zeker zijn ze van hun stuk. dat de kartclisten reeds aan twisten zijn over de ministerieele portefoliëu, het eeuigste dat lieu aanbelangt. Met al het overige bekreunen zy zich voor 't oogen- blik, gelijk met de oude maanschijnen. Maar iu La Chroniqub een der voornaamste liberale organen wenscht Advokaat Picard, socialistische oud- senateur, zijne vrienden veel geluk in hunne werking, doch wijst zeer geestig op de dwaze hoop van het kartel. Het volk vindt in de mogelijke ver andering geen het minste voordeel, en schertsend heet de lieer Pioard dc hoop der liberalen een huwelijksontwerp met eene jufier zonder centen De liberalen zijn vervaard van het zuiver algemeen stemrecht 't welk wat al te veel roode gemeenteraden zou ver wekken, daar waar de liberalen nu heden meester zijn en onze blauwen danken voor die pensen. Het verplicht onderwijs, houdt de heer Picard als overbodig als men besta- tigt dat het getal ongeletterdeu van jaar tot jaar vermindert. Wat koud bad moet dit zijn op den vurigeniever onzer driekleurige kartel- isten En wat denkt den heer Picard van onze Katholieke Ministers O zegt hij, die denken er geenszins aan het beheer af te staan, i. a. w., de pijp aan blauw-rooden Marlen te geven. Door eene wijze matigheid gelukken zij er zeer behendig in de verlangens te very delen van degenen, welke wenschen ze in 't ongelyk te stellen. Ongetwijfeld zal de lieer Picard goede profeet wezen i. Zy voelde zich toch beklemd toen de trein de statie van Friedrichstrasse binnen reed. Zou zy, zoo alleen te Berlyn, niet onmiddelyk in allerlei ongenegenheid ko men Maar een oude dienstman trok zich harer aan, zorgde voor haar reisgoed en bracht haar naar het Centraalhotel. Daar gekomen, steeg een donkere blos haar in 't gezicht, toen zij met onzekere stem eene kamer met één bed vroeg zy wilde nog vertellen, dat er familie van haar zou nakomen, dat zy verwacht werd of iets anders, wat evenmin waar was maar eer zy wist wat er gebeurde, was zy in den ópbaalbak, onderweg naar bet nummer, dat de portier haar aangewezen had. Deze, een inenschenkenner, had met een oogopslag de dame getaxeerd Lichtblond, heel groot en knap, ouderwetschen hoed, donkeren mantel, stevig schoeisel, dikke reishandschoenen, volstrekt niet elegant, heel eenvoudig in hare manieren hy wist het al dat was er eene van buiten... maar van de bovenste plank..., uit een van de beste families. En inderdaad schresf de dame, boven Men herinnert zich nog de woelingen die zoowat in al de groote steden plaats hadden ter gelegenheid der terechtstel ling van den Spaanschen anarchist Ferrer, den opstoker en voornaamsten plichtige in de gruwelijke misdaden van Barcelona. Zoogezegd waren de woelingen eene spoutane opwelling der alleredelste ver ontwaarding over den dood eens on- schuldigen. Te Luik vooral onderscheidden zich de woelmakers door hunne hevigheid. Om van geen andere wandaden te gowagen, herinneren wy slechts aan de baldadigheden gepleegd tegen een kape laan en tegen de kerk der parochie St- Vincent. De eerwaarde heer kapelaan werd door eene woeste bende achter volgd en mishandeld, de vensters der kerk ingeworpen, de deur der sacristy verbrijzeld, de sacristy leeggeplunderd. W at soort van volk tot die wandaden opgestookt werd en eraan deelnam, blijkt eens te meer uit de aanhouding van een dier lieve jongens. Inde gevangenis van Charleroi zit sedert eenige dagen een Franschman, met name Felix Durieux, zich tegen de «ngropoohtipfhoid to veront waardigen. Soldaat iu het Fransche leger ver kocht hij zyn paard en zijne uitrusting en trok hij de grenzen over. Gehoor zaamheid en krijgsdienst strookten voorzeker niet met zijne anarchiste denkbeelden en gevoelens. Hij buisde nu reeds geruimen tijd met eene bijzit te Seraing, toen de Ferrer- betoogingen losbraken. Daar moest hij natuurlijk by zyn, hij de edele kampioen voor het recht en wreker der onschuld. In den stoet van socialisten en anar chisten droeg hy een spotbeeld van Kouing Alfonso, en werd herkend onder de aanranders van den eerw. heer kape laan. Voor dat feit voor de rechtbank gedaagd, werd hij hy verstek tot acht dagen gevang veroordeeld. Toen naderhand eene huiszoeking by hem gedaan, ook geroofde kerkzaken aan het licht bracht, achtte hy het niet geraadzaam langer in den omtrek van Luik te blijven en zocht hy een veiliger verblijf in Henegouwen. Dezer dagen werd hy geknipt teGilly, waar hy zich onder een valschen naam schuil hield. In een schoenwinkel binnengegaan vond hij een paar bottinncn zoo naar zijne gading, dat hij ze vergat te betalen en er maar seffens mede wegliep. Jam mer maar dat een politieman hem seffens op de hielen zat en hem bij de lurven pakte. Een verder onderzoek bracht uit wat lief kereltje de man met de bottin nen was. Wij zijn overtuigd, dat wilde de politie verder onderzoeken zij onder de Ferrer-betoogers er honderden vinden zou geen haar beter dan de lieve Felix Durieux. gekomen, op het boek, dat de kelner haar aanbood, in een fllink handschrift: Anne- Marie freule von Wackerode, huize Wac- kerode Toen bracht zy baar toilet wat in orde, daalde de trappen af en gaf, nu al wat kalmer geworden, aan den portier to kennen een rytuig te hebben. Rechtop gezeten, eene werkolyke sclioone figuur om te zien, reed zy uit. Het begon reed» te schemeren. Overalfliste plotseling het gas op, een vloed van electrisch licht overstroomde de menschenmassa, de win kelramen straalden, er heerschte een onafgebroken gonzen en woelen. En weer bekroop Anne-Marie een ang stig gevoel alleen in Berlijn 1 Als nu een bekende mij eens zag een van onze buren, of een van de vrienden van mijn broeder Die zou wel moeten denken dat ik krankzinnig geworden ben Goddank, nu was zy wat uit het ergste rumoer. Het rijtuig reed door de Thier- gartenstrasse en sloeg toen de stille, deftige Hohenzollerustrasse in. Daar hield het stil, Anne-Marie betaalde, stapte uit, en iiare eerste opwelling, toen op haar bellen de deur openging on zy bet prachtig voorhuis zag, was die hernieuwde verontwaardiging over haren broeder. Verwenschtc bengel Dat scheen wel het huis van een minister, maar niet de woning van een onnoozel ambtenaarken. Boven werd de deur geopend door een huisknecht met een onbeschaamd gladge schoren geucht met dikke ronde wangen. De framboos, die zoo lekkere vrucht, wordt den dag vau heden, meer en meer verbruiktmen maakt er uitne mende konfituren van, alleen of met roode aalbessen gemengd, waaraan zij eeneu fij neren smaak geven en de zuur heid verminderen; als nagerecht worden ze hoog geprezen eindelijk worden er fijne likeuren van gemaakt. Deze teelt is zeer winstgevend en gy zult altijd dit produkt zeker kunnen verkoopeu want de framboos wordt in 't land veel gevraagd maar bovenal in Engeland. De vruchten ontwikkelen op het hout van het vorige jaar, dat daarna afstorft en dat vervangen wordt door wortel scheuten die uit den struik ontwik kelen. Beste variëteiten Falstaff en Superbe d' Angleterre. Dikwyls worden de frambozelaars slecht geteeld, nochtans wanneer ze in goede voorwaarden geplant worden, ge ven ze sclioone en overvloedige vruch ten van betere hoedanigheid en vooral wanneer ze de noodige meststoffen ont vangen hebben. Plant ze in open lucht vóór of na den winter, en, bij het bereiden van den grond, geeft hun hall verteerd mest, waaraan gij per are, zult voegen 4 kgr. kloorpotascli, 5 kgr. superfosfaat en 3 kgr. zwavelzure ammoniak deze kleine kost (ongeveer 2 fr.) zal u eene aanhou dende opbrengst verzekeren van talryke vruchten van eerste kwaliteit en die altijd gemakkelijk aan den hoogsten prijs zullen verkocht worden. Uit verschillige proeven in Duitsch- land gemaakt, zooals in de pachthoeve van Southern Pines,in Noord-Amerika, volgt dat de perceelen zonderhulpmesten 2300 kgr. per hectaar opleveren, terwijl degene met volledige bemesting tot 3700 kgr. bereiken dit verschil is te verklaren door de reden dat de help- mesten in eenen opneembaren vorm toe gediend worden. Dit is eene hedendaagsche kwestie vermits het Staatsbestuur, in geheel het land, proefvelden inricht, tot den teelt van den frambozelaar en van den aal- en stekelbeziestruik alsook op de kracht dadige werking der scheikundige mest stoffen in boom en groententeelt. G. Impatient, Leeraar Hofbouwschool, Vilvoorden. Blykbaar was deze het met ,a niet eens of hy zich spottend houoiyo., dan wel kortaf en onbeleefd zou gedragen tegen over de dame. 'Hij besloot tot het laatste, en zegde schier zonder Anne-Marie's vraag af te wachten, met de deur op een spleet Mijnheer de baron is niet thuis. Maar tegelykertyd werd er binnen eene portière teruggeslagen en riep er iemand Zijt gy het Henning Daarop trad Anne-Marie, zonder verder vargeD, binnen, wierp den knecht in het voorbygaan mof en mantel toe en zegde met hare diepe, klankrijke stem Neen, die is het niet. Het is alleen maar uwe zustor. Er kwam geen antwoord van binnen. Daarom schoof zij de gordijn op zij, en nu stond zij in het hel verlichte studeerver trek van den ambtenaar. Goeden avond, Benno. Haar broeder was blykbaar ontsteld. Blond evenals zy, maar veel kleiner en schraler, met een opgedraaid kneveltje, een streep in het midden van het haar pijnlyk correct, naar de Engelsche mode gekleed, stond hij daar liet werkelijk zijn monocle uit het linkeroog in de holle hand vallen en vroeg toen met doffen toon 1 Hoe komt gij hier Tot Berlyn met don trein. Verder met een rytuig. En waarom, als ik u vragen mag Benno, dat kunt gy u toch wel voor- stsllsn 1 zegde Anne-Marie, met een on- Voor de liberale vriendjes, wel te verstaan. En 't is van Diest dat wij spreken. Onze lezers weten dat Diest het libe raal juk heeft afgeschud en dat de gemeenteraad zes katholieken telt tegen vijf liberalen. Maar in Hospies en Arm- bureel zijn de liberalen nog in meerder heid tot toekomend jaar en de liberale meerderheid heeft er nog van willen profiteeren om den trek van de liberale bedienden te verhoogen. 't Is hier niet De boer zal 't al betalenmaar 't is geld van den arme en den noodlijdende dat zal betalen. iJn4S?BJIoXigf,..yu6r3..'!e.o.nÖ,aDS|i;1 1500 frank,over drie jaar verhoogd met 300 frank; dat was 1800 fr.Over eenige dagen kreeg hij eene nieuwe verhoogiug van 300 fr. Dat maakt voor dat liberaal heerken 2100 frank. De toezichter der goederen van den Hospies had 1200 frank over eenige dagen kreeg hij er 200 by item 1400 frank. De secretaris trok 1500 fr. hij kreeg er 200 bij dat maakt 1700 frank. Die drie liberale heeren trekken dus te zamen vijf duizend twee honderd frank... Betaal maar, Hospies. In het Armbureel had de ontvanger 1200 frank hy kreeg er over eenige dagen 200 hij item 1400 frank. Sedert 20 jaar was er geen toezichter meer voor de goederen, omdat da leden dat zelf deden een liberaal raadslid, voorzitter van het Bureel, had iu den Raad verklaard dat alles goed ging, maar in het Bureel verklaarde die serieuse meusck het tegenovergestelde en., er werd een liberaal vriendje als toezichter aangesteld met eenen trek van 800 frank. Boum De secretaris van het Armbureel trekt 1600 frank. Dusdiedrie liberale vriendjes krygen samen drie duizend acht honderd frank. Dat maakt 9000 frank voor vtff te- dienden Voor vijf zegt gy, lezer er zijn er zes Neen, neen Het schoonste komt nog aan M. Gust. Peeters, secretaris van Arm bureel, en M. Gust. Peeters, secretaris van Hospies, in één eu dezelfde persoon. Dat liberaal heerschap trekt dus 1700 4- 1600, dat is 3300 frank. Maar.... M. Peeters, secretaris van het Armbureel, is ziek geworden en op pensioen gesteld met certifikaat van den docter de liberale bestierders wilden hem zijne volle jaarwedde geven als pensioen, maar na hevige protestaties van de katholieken kreeg hy 1066 fr. pensioen. Nu die zieke secretaris van den Arme kreeg verhooging in den Hospies van 200 frank. En zoo bestaat dit woodermeosch een secretaris die ziek is in het Arm bureel en gezond iu den Hospies. Prachtig, niet waar En zoo springen liberale bestierders met het geld van arme menschen om te voordeele van de liberale vriendjes. niè&êbscïïéTdJer&ïê nbtfl'teif^gditl) véto worde 1 heilspellenden diepen klank in hare stem. Een oogenblik heersebte er stilte in de kamer. De ambtenaar was zoo verbluft, dat hy zijne bezoekster niet eens eon stoel aan bood. Onwillekeurig dacht liy, haar ziende zooals zij daar stond, hel verlicht, met dien verschrikkelyken hoed van het vorige jaar en met dit kleed van provinciaalsche snede, over bet geheel met wat meer chic, een weinig Berlynsch zou zy waarachtig een schoonheid zyn, eene soort moderne Walküre De gedachten van de zuster over den broeder waren niet zoo vleiend. Terwijl zy hare handschoenen uittrok, onderzocht zy den heer des huizes en zegde spottend Ge siet er echt versukkeld uit. En toen hij daarop niet antwoordde, ging zy onbarmhartig voort Nog erger dan ik my had voorgesteld. Roode randdjes om uwe oogen, blauwe kringen er onder, het heele gestel zoo slap als een schelvisch op het droge men kan zien dat ge in wie weet hoeveel tyd niet behoorlyk op uw bed geweest zyt. Natuurlijk I Ge hebt gewichtige dingen te doen I Ge moot spelen Nu het groote woord er uit was scheen de surnumerair meer op zyn gemak te ko men. Hij haalde een sigaret uit den zak en stak die aan, toen vischte hy in zyn vest zakje naar zyn monocle, om het weer in zyn oogholte te klemmen, en aldus gewa pend begon hy scherp en beslist Voor onze Kongokolonie. lederen ~ag stellen de Belgen meer en meer belang m hunne nieuwe bezitting. Zy verstaan beter de plichten die zij hebben jegens die verlatene negers sedert hun ne toekomst met die van ons vaderland verbonden is. Alle medelydende harten verlangen mede te werken om aan deze arme zwarten de weldaden der kristene beschaving te^doen genieten. In 't groot seminarie van Luik heeft men het werk der oude postzegels inge richt om de Afrikaansche missiën te hulp te komen. lederen dag komen er iu Luik verzendingen toe uit alle lan den van Europa, met postzegels, zilver papier, lood, koper, postkaarten en allerlei andero verzamelde voorwerpen. De verkoop hiervan heeft reeds over de 150,000 Ir. opgebracht waarmede men een hospitaal, verscheidene dorpen en een twintigtal posten tot voortplanting van het geloof heeft gesticht. Het werk der oude postzegels verlangt dat in alle dorpen en sleden een persoon zich z ui willen gelasten met dergelyke voorwerpen in te zamelen en ze naar Luik te sturen. Zeg eens, wat... wat haalt gy in uwe hersens f Hoe komt ge op het gedacht alleen hier naartoe te rsizen Alleen naar Berlijn 1 En wel mogelyk, hij aarzelde het uit te spreken, alleen in het hotel.... Iu het Centraalhotel, antwoordde zy. Benno von Wackerode rekte onwille keurig zyn tenger lichaampje omhoog, om zijne groote zuster in het oog te kunnen zien, en streng, met het gezag van den broeder, want Anne-Marie was al 25 jaar, zei hy Zoo 1 maar... dergelijke aardigheden verkies ik niet, verstaat ge, absoluut nietl Of beter gezegd Ik verbied ze u eens vooral Ja, zie me maar zoo aan Ik als hoofd der familie, verbied u zulke dwaas heden. Want zooals ge weet, ben ik sedert vaders dood, het hoofd van de familie, de éénige man Anne-Marie hief het blonde hoofd op en met eene kleur van ergernis op haar toch reeds blozend gelaat, zeide zy My dunkt schier dat ik de éénige man in de familie ben. Gy ten minste, zyt een eenvoudige kwajongen De surnumerair w eek een schrede ach teruit. Er sprak ontzetting uit zijn blauwe fietse oogen. Majesteitschennis En dat uit den mond zijner eigene zuster I Hy ver trouwde zijne ooren niet. Wat zegt ge daar vroeg hy zacht en toonloos. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1910 | | pagina 1