De Legerwet. wij herinne ren onze geachte corres pondenten dat alle nieê- deelingen bestemd voor het Zondagnnmmer ons den Donderdag 's avonds moeten geworden zijn. iVleèdeelingen die la ter aankomen, zullen tot 't Yolgend l\r verscho ven worden. N ieu wj aarsgiften Rechterlijke kronijk. Sloorsel. ^)Uer"'b« Allerhande nieuws, Een belangwekkende prijskamp van landhuishoudkunde. De maat schappij van raekaniek voor landbouw en landbouwnijverheden richt, ter gele genheid van hare tweede tentoonstelling, in het Paleis van het Halfeeuwfeest, te Brussel, een prijskamp in die het hoogst praktisch belang voor den landbouw oplevert. Deze prijskamp heeft voor doel eene vergelijking op te maken tusschen den kost van hetzelfde werk uitgevoerd met de hedendaagsche mekanische werktui gen. Gegevens omtrent dit punt zijn reeds in verschillende Staten van Amerika voorhanden. Maar over de kosten van het landbouwwerk in België, bezit men om zoo te zeggen hoegenaamd geen in lichtingen. Het initiatief der Maatschappij voor landbouwmekaniek verdient aldus alle belangstelling, en wij wenschen haar den bijval dien z(j verdient. Personen die verlangen aan dez^n prijskamp deel to nemen, kunnen daar over allen noodigen uitleg bekomen ten kantore der Maatschappij, 20, Nieuw- straat, Brussel. Het Bestendig Bestuur van den Nationalen Bond der Katholieke Turn- en Wapen maatschappijen van België ver gaderde Zondag te Brussel, onder voorzitterschap van ba ron de Dieudonné de Corbeek over Loo, zijn nieuwen voor zitter, tot bepaling van het programma van het XVIde Bondsfeest, dat in overeenstemming met deBrussel- sche maatschappijen wordt ingericht onder de bescherming van het uitvoe rend Comiteit der Tentoonstelling van 1910. Dit feest, waarvoor het Comiteit der Tentoonstelling eene belangrijke toe lage verleent, heeft plaats den 23, 24 en 25 Juli aanstaande op het ruime feest plein der Tentoonstelling. Van nu af rekent men op de deelne ming van meer dan 3000 Belgische en Vreemde turners. Talrijke en belangrijke internationale wedstrijdon worden ingericht tegelij kertijd als dit feest dat ongetwijfeld grootsch zyn zal. De nog niet aangesloten katholieke turn- en wapenmaatschappijen mogen alleen dan daaraan medenemen, wan neer zij hunne aanvraag tot aansluiting bij den Bond voor 1 April doen gewor den aan een van de Bondsecretarissen M. Emiel Bruwiere, Casinostraat, 14, te St-Nicolaas-Waas, voor de vlaamsche provinciën en aan M. Robert Cardol, Place Verte, te Verviers, voor de waal- sche provinciën. Voor al wat hot Bondsfeest en de Wedstrijden betreft, gelieve men zich te wenden aan den heer Bondschryver, Werkmanshuis, Locquenghienstraat, te Brussel. Binnenkort ontvangen de maat schappijen de oefeningen alsmede het omstandig programma, op die wijze kunnen zy zich van stonde aan voorbe reiden om diegroote turn-en sportbe- tooging van de katholieke turners zoo luisterrijk en zoo vermaard Ie maken als door den naam van onzen machtigen bond wordt vereisciit. De gezantschappen van Koning Albert. Het is een oud gebruik dat de Vorsten hunne troonoptreding door bijzondere gezantschappen doen kennen aan de Monarken on Staatshoofden dei- vreemde landen. Zoo is het geschied bij de troonbeklimming van Leopold I en Leopold II. Koning Albert getrouw aan die overlevering heeft, deze laatste dagen, zich persoonlijk onledig gehou den met het benoemen der leden die van de gezantschappen zullen deelmaken. De Prins de Ligne gaat naar Londen, Generaal Baron Wahia naar Berlijn, Prins dc Croy naar Weenen, Baron de Favereau naar Rome, bij Z. H. den Paus, de Heer Dupont, ondervoorzitter van't Senaat naar Frankryk, de Heer de Sadeleer, oud-voorzitter der Kamer naar Porlugaal, de Graaf 't Kint de Roodenbeke naar Spanje, de HeerStaat- minister Beornaert naar Holland, de Graaf Goblet d'Alviela naar Turkeyen cdz, enz. Benevens haren hoofdman, is iedere zending samengesteld uit burgerlijke en militaire ledeD. Volgens een oud gebruik worden de onkosten der zendingen uitsluitelijk ge dragen door de personen die er deel van maken en niet door den Staat. De nalatenschap des konings. Volgens/wyaro,die zegt het uit zekere bron te weten, zou het de volstrekte wil van koning Albert zijn, dal de regeling der nalatenschap van Leopold II zonder processen afloopt. Alle middelen zullen dus worden aan gewend om tot eene minnelijke over eenkomst te geraken. Den 17 Januari zal eene voorloopige verdeeling van 12 millioen worden ge daan ouder de drie prinsessen. Voor prinses Louiso zullen echter, gezien den uitzonderlijken toestand, waarin zij verkeert, eenige bijzondere bepalingen in acht te nemen zijn. In wat aangaat de naamlooze maat schappij der schoone zichten, de raad dezer maatschappij moet deze week nog vergaderen. Het is zeer wel mogelijk dat die raad, in overeenkomst met dc Ërincessen, tot eene ontbinding besluite, enige leden van dien raad verklaren ten minste, des gevallende, van hun ambt af te zien. Het is, ondanks de inventarissen, zeer moeilyk, eene juiste bepUiDg der koninklijke fortuin op te maken. Zoo Weet men Dog niets over de in Frankrijk gelegen eigendommen. Let wel dat dit alles gezegden zijn Tan Figaro, Plaatsen by voorkeur aan oud-vrij willigers opnieuwdienstnemenden (Vervolg). Ministerie van Nijverheid en Arbeid. HoofdbestuurOrdeklerk, huisbewaar der, deurwaarder, kantoorjongen, vuur- aanlegger. Nijverheid, nijverheids- en beroepson derwijs ykdienst Toezicht over do nyverheid, over het nijverheids- en be roepsonderwijs, metrologisch kantoor klerk, kantoorjongen, werktuigkundige. Arbeidsdienst: Toezicht over den arbeid; bestendige commissie voor de maatschap pijen van onderlingen bystand: Ordeklerk, klerk-expeditionair, deurwaarder, kantoor jongen, vuuraanlegger. Mijnen Mijnraad, mijncorps aardkun dige dienst landmeter-teekenaar, klerk, deurwaarder, kantoorjongen, vuuraanleg ger, boorder. Ministerie van SpoorwegenPosterijen en Telegraphen. Klerk, ordeklerk, teekenaar, teekenaar- expeditionair, wachter, politie officier,brie venbesteller. leerling-telegraphist, helper bij den telegraafdienst, beambte by de zeepolitie, kaartjesafnemer bij 't zeewezen, scheepstimmermanbaas,matroos, lichte ma troos, matroos by den reddingsdienst, stoker te Antwerpen, vuurtorenwachter! bakenwachter, seingever en hulpseingever voor het getij. Nabykomend getal bedien den, jaarlijks aangeworven: 5,700. Ministerie van Financiën. Tweede klerk bij het bestuur der the saurie en der openbare schuld bode, kan toorjongen, werkelijk tolbeambte, matroos bij den toldienst, bladkeerder by den bij zonderen dienst van het zegel. Ministerie van Justicie. Aanwijziging van de diensten Aanwy- ziging van de te bekomen betrekkingen. Hoofdbestuur Daetylograaf, deurwaar- dor, bode, vuuraanlegger. Dienst der gevangenissen Klerk, be waker. Dienst der liefdadigheid Weldadigheids koloniën van den Staat Bedslaarsgesticht en toevluchthuis te Brugge Weldadig- heidsscholen van den Staat Klerk be waker. Ministerie van Oorlog. (Inrichtingen voor onderwys.) PupillenschoolArchivaris-magazynier, huisbewaarder, secretaris-boekbewaarder! kok, daglooner, schrijnwerker. Kadettenschool Archivaris,huisbewaar der, hulpkok, stoker-machinist, dagloonsr, machinist eleotrieien, schrijnwerker. Normaalschool voor lichaamsoefening en schermkunst Daglooner. Militaire school Hulpbibliothecaris, archivaris, hoofd dor huishouding, huisbe waarder, econoom, brievenbesteller, kan toorjongen, bode, planton. Krijgsschool Kopist-teekenaar, deur waarder-bode. kantoorjongen, daglooner, steendrukker. Inrichtingen der artillerie. Constructie-arsenaal te Antwerpen Tee kenaar, graveerder op steen, borstelmaker, stoker, steendrukker, machinist, metser, metser3knaap, mouleerder, houtbewerker,' metaalbewerker, schilder, boekbinder, za delmaker. Wapenfabriek (Luik) Autographist- toekenaar, stoker, bediende bij de proef- bank, equipeerder, graveerder, machinist, arbeider, werktuigkundige, houtbewerker, metaalbewerker, schilder, boekbinder. Pyrotechnische school (Antwerpen) Autographist-teokenaar, stoker, naaier op het machien, graveerder,machinist, metser, arbeider, houtbewerker, metaalbewerker, schilder, boekbinder, kleermaker, steen kapper. Hoofdarsenaal te Antwerpen en andere magazynen voor den krijgsdienst, by voor komend geval Paswerker, timmerman, stoker, arbeider, werkmanopziener. Dienst van de artillerie, verschillendo diensten Burgerlijke beambte van de 3® klas (klerk), klerk (bezoldigdi, teekenaar (bezoldigd), poortier. Constructie-arsenaal Meestergast, dag looner, werklieden van verschillende am bachten, nachtwaker. Kanonnengietery Daglooner, werklie den van verschillende ambachten Wapenmakery Daglooner, magazyn- bewaarder, werklieden van verschillende ambachten. Geniedienst Genieklerk 3® klas, tyde- lijk teekenaar, tijdelijk schrijver, adjunct belast met den dienst der beplantingen, sluiswachter, bijzondere wachter voor het krygsdomein, hoofdmecanicien by den dienst der onderzeesche roynen, adjunct- mecanicien bij den dienst der onderzeesche mynen. genie-toezichter 3e klas, tydelyk toezichter, kantonnier, daglooner. Militair landkaart-instituut Teekenaar, graveerder op steen, aanduider-kopist', steendrukker,hulpfotograaf, eerste puimer, drukker, boekbinder, letterzetter. Inrichtingen van de intendancie. Middencommissie van schatting (Helper bij het technisch personeel). Meestergast, klerk, expeditionair, magazijnbewaarder,' daglooner, werkman. Slapingsdienst Wasscher, stoker, hulp- stoker, voerman, werktuigkundige, hulp werktuigkundige, werkman. Hoofdbestuur van het departement van oorlog Archivaris, klerk 2e klas, deur waarder, steendrukker, hulp-steendrukker, daglooner, bode, portier. Militair landkaart-instituut Huisbe waarder, kopist, teekenaar, brievenbe steller, magazijnier, drukkersgast, boek- bindersgast, daglooner, werktuigkundige, bode, puimer. Inrichtingen van de intendancie. Slachterij en fabriek van verduurzaamde eetwaren Slachter, stoker, hulpstoker, blikslager, soldeerdor, daglooner, werk tuigkundige, hulp-werktuigkundige, schillende werklieden. Stoker, hulp-stoker,daglooner, werktuigkundige, hulp-werktuigkundige, bakkersgast. Militaire gasthuizen Hulpkok, helpe. in het laboratorium, hulp-magazijnier, hei- por in de apotheek, wasscher, stoker, hulp-stoker, electriek werker, hulp-elec- triekwerker, daglooner, ziekenoppasser, werktuigkundige, hulp-werktuigkundige, kleermaker. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne hoogweerdigheid heeft benoemd pastoor te Hamme St-Anna, den E. H. Sicotti, pastoor te Lede (Wannegem) te Nieuwerkerken.den E.H. Van den Berghe, onderpastoor in de primaire kerk te Sint- Nikolaas te Lede (Wannegem), den E. H. Van der Mensbrugghe, onderpastoor te Quaremont. V oedermagazy nen arbeiders. Daglooner, allerlei Maaldery Maaldersbaas, electriek- werker, daglooner. werktuigkundige, hulp werktuigkundige, maaldersgast, molen- steenscherper. Ve8chillende diensten buiten de leger korpsen. Hoofdbestuur van het departement van Oorlog Archivist, steendrukkersgast,dag looner, bode. Bureelen der kapiteins-kwartiermeester Secretaris-archivist. Dienst der genie Scheikundige, bewa ker, werktuigkundige, hulp-werktuigkun dige, planton. Onderwijsinrichtingen. Pupillenschool Militaire schoolHuisbewaarder, secre taris, boekbewaarder, bakkersgast, kok, hulp-kok, dienstknecht. Ki<l<l©r van ®t. Ferelogioen. Men meldt ons uit Parijs dat de heer Karei Liénart, Oudsenateur van ons Ar rondissement, Oudgemeenteraadslid onzer Stad, Ridder van 't Eerelegioenkomt benoemd te worden op voorstel van den heer Minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk. Voor tie werklieden ven den IJzerenweg. Vele klachten ontstonden by de werk lieden der statie en werkhuizen van Aalst wegens het ontijdelijke uur voor de betaling der dagloonen. Vele werk lieden hadden er een groot tijdverlies bij. Onze achtbare Volksvertegenwoor diger, M. doSadezeer, heeft de gegronde opmerkingen der werklieden aan den heer Minister doen kenuen. Deze zijn aanhoord en sedert 't begin van Januari zijn er schikkingen genomen waarover de werklieden zeer tevreden zijn en die hun volle voldoening geven. aan Z. H. den Paus. Vorige lijst fr Naamloos, Aalst Onbekend Onbekend Onbekend Aalst Gentachest.w. 5.00 59,00 50.00 50,00 2,00 RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Verzet. Theofiel Moerman, meester gast te Aalst, was op 30 November 1.1. door deze rechtbank verwezen tot 18maand gevang met onmiddelyke aanhouding, we gens aanslagen op de zeden. Moerman had verzet aangeteekend, doch de rechtbank heeft het vonnis bekrachtigd; hij blijft aangehouden. koninklijk besluit de bur gerlijke medalie van le klas verleend it aan onzen ioverigen hoofdonderwijzer de heer Moens Louis, welke sedert 25 jaren onderwezen heeft, en aan wie, niettegen staande de menigvuldige tegenkantingen welke hem door kleingeestige politieke tegenstrevers aangedaan werden, nooit den moed ontbroken heeft om aan zyne leerlin gen een grondig onderwys in te prenten. Hartelijk proficiat. omliggende koopt liaf liolieke Vlnntneche Bond VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Allo Katholieke Vlaamschgezinden van het Arrondisscmont Aalst, worden verzocht aanwezig te zyn op de Stiehting-sverga- dring van den bond. Deze zal plaats heb ben op Zondag 16 Januari a. s.te drie uur, in het Landbouwershuis, Keizerlijk Plaats, Aalst. DAGORDE 1° Uiteenzetting van het doel en de wer king der Arrondissementsbonden. 2° Bespreking der standregelen. 3° Verkiezing van het bestuur. 4° Eerste werking Wij durven rekenen op de aanwezigheid van allen die in de Katholieke Vlaamsche beweging belang stellen. De d.d. Schrijver, De d.d. Voorzitter, Adv. L. Dosfel, Bon Lod. de Béthune, schrijver van den Ond- plaatsvervangend Hoogstudentenbond Volksvertegenwoordiger, van Oost-Vlaanderen, van Aalst. Ontwerp van standregelen. 1° Onder de leiding van den Katholieken Vlaamschen Oud-Hoogstudcntenbond van Oost Vlaanderen (groep Aalst), in den schoot van den Katholieken Vlaamschen Lands bond (Secretariaat, Koningstraat. 10', Ant werpen), wordt, in het Arrondissement Aalst, een Katholieke Vlaamschgezinde Arrondissementsbond opgericht. 2° Het doel is a) in het arrondissement Aalst, door de vereeniging van alle krachten, den strijd voor de rechten van ons volk te verster- ken B) het bezorgen van allerhande inlich tingen aangaande de Vlaamsche Beweging; c) het inzamelen van grieven en klach ten. 3° Worden aangenomen, alle katholieke maatschappijen, die toetreden tot de volle dige grondbeginselen der Vlaamsche Be weging De Vlamingen moeten in het Vlaamsch bestuurd^ gevonnist, aangevoerd onderwezen worden. Gansch België door, en in de Belgi sche kolonie, moeten zy dezelfde rechten genieten als de Walen. Do maatschappijen worden, alvorens toe te treden, verzocht daarover uitdrukkelijk te beraadslagen en niet toe te treden, in dien een belangrijk deel hunner leden zich daartegen verzet. 4° Elke maatschappij betaalt ten minste 2 fr. per jaar. Zy die 10 fr. betalen, heb ben recht op één vertegenwoordiger in den Landsraad (beraadslagende vergadering van den Katholieken Vlaamschen Landsbond) 5. Dc bond vergadert beurtelings in do groote Gemeenten van het Arrondissement. 6. IIy wordt bestuurd door één Voor zitter, één of meer Ondervoorzitters, één 8chr\:ver, één of meer Hulpschryvere en één Afgevaardigde van eiken aangesloten kring te benoemen. uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere pry's voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Lede. Woensdag was het alhier de groote Boerendag. 't Jaarlijksch feest der stoommelkerij Sint Martin us. Om 9 uren luiden do 3 klokken, om 9 1/t uren solemnele Mis van dankbaarheid, bijge woond door 260 leden die allen fier en gelukkig ten offer kwamen aangestapt. Om 11 ure prachtige vergadering. De E. H. Onderpastoor Van Cromphaut, de ieverige Bestuurder der melker ij, opende de verga dering met het kruisgebed en gaf eerst en vooral het woord aan M. Miserez, Staats- landbouwkundigo te Aalst,die eene schoone voordracht gaf over de poksiokte by het vee. Daarna werd het verslag voorgedragen over de werkzaamheden der melkerij in 1909. 't Verslag was klaar en schoon. Zie hier eenige uittreksels Leden 275 gele verde kilos melk 1.933,042 kilos boter verkocht71,329 '/z middenprys per kilo boter fr. 3,05 Het handelscijfer over treft de 400,000 fr. Prachtige uitslag die met langdurig handgeklap begroet wordt. Eindelijk een schoon woord van bedanking door den E. H. Pastoor aan allen die het zoo wel verdiend hadden. Om 12 '/2 uren begon het monstermaal. Er was een os aangekocht van 570 kilos om opgepeuzeld te worden in 5 verschillige herbergen. Soep, boelie, rosboeuf, allea was wel be reid en hebben wel gesmaakt, en gelukkig en content trok elk 's avonds naar huis, vol dankbaarheid voor het wijs bestuur van den onvermoeibaren E.H. Van Cromp haut. Indien gy een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat de tapissiersstiel be treft, gaat zien bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Valsche munt. Talrijke stukken van één, twee en vijf franken, met de beeltenis van Leopold II en van de Fran- sche republiek, worden nog steeds te Brussel in omloop gebracht. De stukken zyn wonderwel nagemaakt, Opgepast Piano. Leg. piano, solf. sér. méthode conserv. par Dame dipl. S'adres- fer Place des Fabriques, 15, Alost. Iddergem. Gouden bruiloft. Maandag vierde men hier de gouden brui loft der echtgenooten F. Coppens. De man is 81 jaar; zijns vrouw, door iedereen ge kend als Wannekcns'Jan, is 83 jaar. Zy hebben acht zonen en drie dochters, die zelf samen 59 kinderen hebben. Om 9 ure had eene plechtige dankmis plaats. Na de mis werden dc jubilarissen vergezeld door hunne kinderen, kleinkin deren en genoodigden door twee lustig spelende muziekkorpsen naar het gemeen tehuis vorgezeld, waar zy door den burge meester, omringd door al de raadsleden, geluk gewenscht werden. Aan elk der feestelingen werd eenen schoonen zetel ten geschenke gegeven, 's Avonds werd hun eene serenade gebracht, en had er eene algeraeene verlichting plaats. De suikerij peën F.-C. JACOBS, verbeteren de koffie en verkloeken de maag. Meerbek©. Driewoonst afgebrand. - Maandag morgend, om 4 ure, ontstond brand op de wijk Bida, in de driewoonst toebehoorende aan de wed. Van den Bos sche, Ninove. Een der huizen was niet bewoondde andere buizen waren bewoond door Jan Van den Bossche, landbouwer, en door Cyriel Van Londerseele. Ondanks de mosd der pompiers werden de gebouwen en een groot deel van den inhoud door het vuur vernield. De oogst en twee varkens bleven in den brand. Er bestaat verzeke ring. Getuigenis. De wekelyksche 0_ tuigenissen zooals de hierondere'taande zijn de beste bewyzen der krachtdadigheid van de Foster Pillen voor de Nieren. 18, Gazometorstraat. Aalst, den 21 Januari 1904 Sinds een jaar lang leed ik danig veel aan do nieren en aan alle soorten van ongemakken, die gewoonlijk met de nierziekte te paar gaan, zooals bedwelmingen, duizelingen, onrus tig slapen, weinigen eetlust, onregelmatig water, ik had alles beproefd maar nutte loos. Ten einde raad nam ik de Foster Pil len voor de Nieren verkocht by M' De Valkeneer, apotheker,, na eenige dagen was ik grootelijks verlicht, ik kon 's nachts reeds slapen, begon te eten, werkte zonder aanstonds vermoeid te zyn en daar ik thans niet meer de minste pyn gevoel, aanzie ik mij als volkomen genezen. Geteekend Is. Nieuwlandt. Den 23 Augustus 1907, zegde ons Mr Nieuwlandt nog Nog immer bleef ik van alle kwalen verlost sinds ik die goede Foster Pillen nam, ik kan ze niet genoeg aanbevelen aan al de menschen welke reeds jaren lyden zonder eenige beternis in bunnen toestand te bemerken. De Foster Pillen voor de Nieren her brengen stillekens aan en zonder schokken de genezing van het teere gestel der nie ren, helpen ze om het bloed te zuiveren en om uit het lichaam de overblijfsels, te gelijk met het water, te verwijderen, die hoofdpijn, rhumatiek, waterstoringen, gra veel en steentjes in de blaas te weeg bren gen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de hanteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 6. s Nachts hebben stoutmoedige dieven eene ruit uitgestampt in de woning van Edmond Van Laeren, Geeraardsbergsche- straat, te Ninove, en zijn langs daar bin nengedrongen om voor 500 fr. in geld on kleederen te stelen, zy bobben een zakuur werk en de juweelen laten liggen. Sint-Amandsberg-. De paar denmarkt. Tengevolge van het slecht weder van Woensdag, waren er slechts 400 paarden, en Donderdag, 800, naar de gekende markt gebracht, wat 200 minder is, in betrek met de markt van verleden jaar. Integendeel was er zeer veel aftrok in de paarden. De goede trekpaarden wer den gemiddeld 1400 frank verkocht. D© uieuwjaiii-Hgifionen Tombola. In vele nyver heidsgestichten en handelshuizen, worden de nieuwjaarsgiften aan 't personneel door- de klanten gegeven in eene kas gestort waarvan het totaal vervolgens verdeeld wordt volgens de regels der verdeelende rechtveerdigheid. Het gebruik der geschen ken met nieuwjaar breidt zich meer en meer uit, er zijn restauraties, koifeerhui- zen, enz., waarde spaarpot der geschenken netjes vergroot. Nu, dees jaar in vele nijverheidsgestichten en handelshuizen heeft het personneel een gedeelte van dit klein kapitaal bestemd tot den aankoop van biljetten dor Tombola van de Tentoonstel ling van Brussel, die in onverdeeldheid zullen blijven tot de date der aanstaande trekking, 't Is een gedacht dat verschei dene patronen hebben aangemoedigd met voor hunne eigene rekening in de combi natie tusschen te komen. De ondervinding der vorige trekkingen bewijst dat Dame Fortuin volgeerne de collectieve eigenaars van biljetten der Tombola bevoordeeligt. Zij heeft hen meer dan een groot lot laten winnen, alsof ze wilde dat het geluk besloten in ieder der loten waarover zy beschikt de vreugde zou maken van verscheidene personen te men. Sinds eenige dagen wordt de spoor baan tusschen de Turn- en Taxisstatie en de statie van Vorst 's nachts door gendar men en policie bewaakt. Woensdag morgend hadden de policie- mannen van 6 uren dienst gedaan. Een koopwarentrein welke om 6 u. 13 uit de Turn- en Taxisstatie vertrokken was, moest naby de statie van Vorst stop pen daar het signaal onveilig stond. Na 5 minuten oponthoud werd het sig naal geopend. Toen de trein te Vorst aankwam besta- tigde men dat een waggon opengebroken —as. Verscheidene balen koopwaren waren verdwenen. De stoutmoedige bandieten blyven maar steeds onvindbaar. 's Nachts. Om door de gal of door hoestbuien gedurende den nacht en des morgens bij het opstaan niet gek wol len te zyn, zuigt 1 of 2 Boatpastillen bij het slapen gaan. Dinsdagmorgend had een vreeaelyk ongeval plaat3 in het huis n. 249. Water- looschen steenweg, te Ukkel. Daar wonen de echtgenooten Gerrebos. De tnan is lood gieter. Zyne vrouw, 37 jaar, was te 7 1/2 ure in hare keuken gegaan, op de onder verdiepingen. Zij goot petrool <.p het vuur na het ontstoken te hebben. Do Wam deed de kruik ontploffen en het brandende vocht verspreidde zich op de kleederen der onge lukkige. Op haar noodgeroep, snelde haar man toe, gevolgd door de huurlingen. Bij middel van dekens kon men de vlammen uitdooven. Ten gevolge van de ontploffing ontstond een begin van brand. De pompiers waren dit spoedig meester. Men meldt later, dat vrouw Gerrebos Woensdagmor gen, tc 6 uren, aan de gevolgen harer vreeselyke brandwonden is overleden. 9jgfF TYPHUS. Nu dat de typhus alom heorscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marib, te verkrygen by O. Taeyman8-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Dynsdag avond, tusschen 9 en 10 uren, is een zwartgemaakte dief binnenge drongen bij den landbouwer Livinus De Smeemer, wyk Hyfte, te Lookristi Ge komen op de kamer der 13-jarige dochter, die zich had verscholen achter de kas, ont stak hy licht en smeet het brandend stekske op het bed, hetwelk begon te branden, Door den reuk van den brand, werd de vader gewekt hij sprong uit zijn bed gekomen op de kamer zijner dochter nam den dief do vlucht, zonder herkend te wor den, en ook zonder iets te hebben kunnen stelen. De gendarmen doen een naarstig onderzoek. Oncrpnoct Grj allen die hoest, oud en jong, wilt ge u spoedig en volkomenlyk genezen, wilt ge bronchiet of tering vermyden, neemt zon der uitstel den borstsiroop Depratere. Dui zenden en duizenden menschen verklaren openbaarlijk dat Siroop Depratere de ware goede borstremedie is, ja, do beste die be staat, maar opgelet, weigert alle namaak sels. Prijs 2 franke» de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Storm. Heel het land door woedt sedert eenige dagen een hevige storm, die echter tot nu toe, voor zooveel wij weten, nog geene ongelukken veroorzaakte. Zware sneeuw- en regenbuien maken tevens het weer alleronaangenaamst. Een officieel telegram, Woensdag ver zonden, meldt De storm van verleden nacht en de overvloedige sneeuwvlagen, die er op ge volgd zyn, hebben talrijke storingéh ver oorzaak t aan de telegrafische en telefonische draden. Vertraging heeft zich voorgedaan in alle richtingen, maar meer bijzonderlijk naar het Noorden en het Westen van het land alsook naarDuitschland en Engeland.» Tijdens een onweer is Dinsdag namid dag te Wiers bij Peruwelz, de bliksem gevallen op de kerk, en in een oogenblik stond het geheele gebouw in vlam. Met groote moeite kon men de gewijde vaten, heiligenbeelden, registers en schilderyen redden. De brand woedde zoo snel voort dat de omwonende geburen zelfs reeds begonnen met hot redden hunner meubelen. De pompiers van Doornik kwamen met by zonderen trein, om hulp te bieden. Zjj moesten zich bepalen by het beschermen der omstaande huizen. De sterke wind voerde de vonken een kilometer verre. Op het oogenblik dat de laatste depeche werd verzonden, stond de toren, door vlammen omringd, op 't in vallen. De kerk dagteekent van de XVe eeuw. De toren was in 1893 herbouwd. Reisduiven gestolen. Woensdag morgend bestatigde Achiel Coorevits, land bouwer, wijk Eertbrugge, Waregem, dat al zijne reisduiven, ten getalle van 22, gestolen waren. De dieven hebben Coore vits geheel zyn ras willen ontnemen, want de jongen en zelfs de eieren werden ook meêgenomen. De bestolene was bekend als hebbende van de beste reisduiven der streek. Verschei dene zyner diertjes hadden eene waarde van 2 tot 300 fr. zelfs werd hem eens meer voor eene duif gebodsn. De dieven moeten bekenden geweest zyn, want zy hebben den sleutel van het gebouw waar de duiven zaten op eene ge heime plaats weggehaald. Het slot van het duivenhok hebben zy opengebroken. De gendarmen hebben onmiddellijk een onder zoek geopend. Naar het schynt is men reeds op het spoor der daders. Een drietal weken geleden had Coorevits n°g zijne duiven tentoongesteld in het lokaal van M. Bouckaert en er veel by val verworven. Men meldt uit Borgen het volgende boevenstuk Zondagavond reden de echtgenooten M., op den steenweg van Saones naar Hus- signy, naar hunne hofstede, gelegen op drie kilom. van deze laatste gemeente. In het rijtuig zaten ook hunne dochter en haar verloofde, M. T.., Twee kerels plaatsen zich eensklaps voor hen. De eene hield het paard tegen, de ander sprong in het rytuig. Beiden waren gewapend. Zy eischten al het geld dat de reizigers op zich hadden en ook het rytuig. Het meisje vluchtte en riep om hulp hare ouders en haar verloofde verdedigden zich. M. werd schier verwurgd. Wanneer de dochter met hulp opdaagde, lagen hare oudere en haar verloofde, «waar gekwetst, op den grond. De bandieten waren ver dwenen. De persoon, die op de Duitsche grens naby Stavelot, vermoord gevonden werd, is een Croaat, die met twee zyner landge- nooten de Rijnlanden doorreisde. Hy werd vermoord en bestolen door zyne gezollen, die dan de Belgische grens over vluchtten. _Na anderhalven dag opzoekingen werden zy aangehouden te Saint-Vith. Men begrypt de ontroering onder de bevolking,die nog geheel onderden indruk is van de moorden in het naburige Spa. De daders van den diefstal van fr. 125,000, by de gebroeders Marck, wissel- agenten in de rue du Pont d'Avroy, te Luik, zyn nog niet ontdekt. Daar de wisselagen ten voor 100,000 fr. verzekerd syn tegen diefstal, zullen de kalanten allen kunnen vergoed worden. De dieven zullen de gesto len weerden moeilyk kunnen verkoopen, daar de nummers gekend en overal rond gestuurd zijn. Het parket heeft de deur van de brandkas, die doorboord werd, aange slagen.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2