Donderdag 20 Januari 1910 5 centiemen per nummer 648{e Jaar 4224 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De zegender Ouders. Booze Geest. De Passiespelen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. DE Aan Madame de Liberale Volksgazet. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- 3ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes iaanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving ,ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rngen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 t in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3é# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit Mad. CL1QUB «IJUM Aelsl, 19 Jan. 1910. 't Volgende schreef eens een voor beeldig priester. Geen krachtiger middel in de opvoe ding der kinderen dan de zegen door vader en moeder gegeven aan hun zoneo en dochters. Wat een schoon en kriste- lijk gebruik in de familie, dat, helaas ook al met zooveel andere schoone ge woonten onzer voorvaderen wil ver dwijnen In mijn vaderhuis was het de ge woontedat wij kinderen, allen zonder uitzondering, na het avondgebed, voor 't siapen gaan, afscheid namen van vader en moeder, hun den goeden nacht zegden, en van hen het kruisken ont vingen op 't voorhoofd. Wanneer ik later van niemand meer den vader- en moederzegen kon ontvangen, heb ik zoo dikwijls met ontroering teruggedacht aan dat eenvoudig en schoon gebruik 'k Zie het nog voor mijn oogen ge beuren. Een onder ons reikte vader of moeder het tennen wywatervatje over, dat hing nevens den deurstijl aan den witten muur. Dan knielden wij één voor één, in een lange reeks (want we waren talrijk) voor vader en moeder neêr dezen dopten den vinger in 't ge wijd water, en, evenals Jezus die de kin deren zegende, maakten zij het teeken des heiligen kruizes op ons blanke voorhoofd. Dan gaven wy vader en moeder de hand, wenschten hun goeden nacht,én we trippelden het beddeken in. 'k Weet het nog zoo goed Zekeren dag had ik misdaan moeder gaf me den zegen, en ze bezag me zoo lang en ver wijtend in 't gelaat dat ik de oogen nedersloeg. Kind, sprak ze, vandaag waart ge niet wijs, ge hebt me be droefd en me dacht, ze weende daar bij. En dan, op een toon waar gansch haar moederhart in sprak Kind, dat doet ge toch nooit niet meer, nietwaar?» En dan heb ik tranen gestort, nog zoo lang weende ik in myu beddeken, en dan hadde ik moeder willen om den hals vliegen, en haar zeggen Och, moe der, ik doe het nooit meer O dat kruisken van dien avond heeft me goed gedaan Met dien zegen voor 't hoofd begon en eindigde ik myne studiejaren. Vader was iutusschen gestorven. Dat ver grootte mijne liefde voor moeder, ze was nu alleen in mijn leven. En telkens ik uit de kostschool terugkeerde of vervolg. Ik zeg dat ge een kwaajongen zijt I herhaalde Anne-Marie, zonder zich van haar stuk te laten brengon. Eu dat is nog op zyn zachtst gesproken. Ge zijt erger Ge zijt een speler, een gewotenlooze kerel I Daarom ben ik naar Berlijn gekomen, Ge vindt dat niet gepast. Maar als ge eerst wat wij bezitten tot den laatsten penning zült verspeeld hebben, dan zal niemand er naar vragen of het gepast voor my is, alleen de wereld in te gaan en eene be trekking als gouvernante te zoeken En mama cn de zusters Bedelen zullen zij moeten... dank zy ui O hot is eene schands Het is misdadig Ik durf het u gerust in uw gezicht zeggen Toornig trad zij op hem toe met hare slanke lengte ver boven hem uitstekend. Er ging een geur van frischheid van haar uit, van kracht en gezondheid, in hare on getemde verontwaardiging. Altyd hebt ge gespeeld. Als school jongen reeds. En als student nog erger. En nu zy u als ambtenaar juist naar Ber lijn moesten sturen en gy het familiever mogen geërfd hebt, nu is or heelemaal 't ouderlyk huis verliet, knielde ik voor moeder neêr. En zij nam gewijd water altyd uit 't zelfde wywatervatje, maakte 't heilig kruisteeken over mij, en gaf me daarbij nog heilzame vermaningen en wenschen mede voor den weg. En 'k geloof het vast, en 'k ben er van over tuigd, die moederzegen heeft over myne loopbaan beslist. En de tyd ging snel vooruit, en eens kwam ik terug uit het Seminarie, als priester.... en toen knielde ik niet meer neder voor moeder, maar moeder kniel de neder voor my Myn zoon, sprak ze, en ze lachte door hare vreugdetranen henen, nu zijn de rollen omgekeerd, nu zijt gij de gezalfde des Heeren, nu moet ik den zegen Gods uit uwe handen ont vangen. Goede moeder, aan u gaf ik mijn eerste priesterzegen Ware ook de vader daarby geweest Doch Uw wil geschiede, o Heer, ik dank U voor al 't goede die gy my schonkt Wat heelt die Zegen, dien ik aan moeder gaf, mij Vaders, moeders, zegent toch dikwijls uwe kinderen, maakt het heilig kruis teeken op hunne voorhoofden,met vroom gemoed en zuivere handen Kinderen, knielt neder voor uwen vader en uwe moeder en ontvangt uit hunne hand den Zegen des Hemels Aan moeders Zegen Is alles Wij vernemen dat de Turnmaat- schapptj Steun geeft moed van Aalst de Passiespelen onzes Heeren in de maand maart gaat opvoeren. In 1900 hadden er 2 vertooningen plaats Vier in 1904 en de vasten van 1910 zal er dit maal 8 zien, te zeggen op de zondagen 6, 13, 20 en 27en en de maandagen 7, 14, 21 en 28eD Maart. Verwaandheid zal men misschien zeggen. De uitvoering ondernemen van een drama zoo grootsch en zoo prach tig, dat veien van onze groote schouw burgen niet zouden aandurven Zonder twijfel is het tooneel hedendaags op eene spoor gewisseld, diametraal tegen overgesteld aan die welke hem was aangeduid, en heeft op die nieuwe spoor de ziel dei' toeschouwers medegesleept. Maar is het te zeggon dat alle réactie, alle poging van terugkeer naar den ouden geest van het tooneel moet vruch teloos blijven Voorzeker neen en het verleden is hier waarborg voor het toekomende geen houden meer aan. Weg moot het, zoo gauw mogelyk Uwe nachten moeten er aan opgeofferd worden, om alles te doen verdwijnen wat onze voorouders met moeite en overleg hebben bijeengegaard, opdat gij maar hoe eer hoe beter kelner in New- York kunt worden en ik als gouvernante □aar Engeland kan gaan. en moeder en de zusterkens ergens by de familie genade brood kunnen gaan eten Het is zoo dom... zoo onuitsprekelijk dom. Zoo'n jongen heeft nu alles wat hy verlangen kan in het leven hij heeft het beter dan duizend anderen en toch.... hij rust niet voor hy zich en zijne familie ongelukkig gemaakt heeft 1 Wacht het toch eerst af I zegde Benno tergend. Maar zijne lippen waren wit ge worden. Ik heb lang genoeg gewacht. Maar nu is het hoog tijd. Wij sparen thuia wat wij maar kunnen ik sloof den ganschen dag erger dan de opzichter. Bellerman is ook al wat oud. Hy kan nauwelijks meer op zijn paard komen. Eigenlijk moet ik alles doen. 's Morgens vroeg, als gy van de speeltafel naar huil keert, ben ik al in den stal en houd het toezicht over het mel ken dan ga ik naar den hoenderhof, en vervolgens rijd ik naar onze akkeri. En 's middags lit ik met Bellerman over de boeken en reken en cyfer met hem, en 's avonds laat, juist op den tijd als gij naar de club gaat, nadat ik nog alles nagezien heb, of alle lichten zyn uitgedaan, of de ichapen binnen zyn dan val ik dood niettegenstaande de 4 uitvoeringen van 1904 zagen zich honderde personen den toegang der ruime zaal van den Katho lieken Werkmanskring weigeren en mochten terug zonder 't doel hunner verplaatsing te kunnen bereiken. De verschillende tafereelen lyk ze te Aalit worden voorgesteld zyn nauw keurig geregeld naar die van Oberam- mergau, klein dorpje van ongeveer 1260 inwoners, gelegen in eene aange name vallei aan 't zuid-westen van 't hooge Beieren, waar sinds 1632 onge veer alle 10 jaar de passiespelen worden uitgevoerd. To dien tijde inderdaad, de peste schrikkelijke verwoestingen in de gemeente plegende, vereenigden zich de gemeenteraadsleden en deden om den hemel te verteederen de belofte van alle 10 jaren door de inwoners der gemeente dit heiiig drama te doen opvoeren. Indien dit mysterie bet ontroerendst historisch tafereel, dat voor onze oogen kan verbeeld worden uitmaakt, zal het bovendien nog een blad zyn van hoogste dichtkunst, door hare eonvoudigheid verheven, endoor harmonische en aan doenlijke akkoorden opgeluisterd. Woor den van den Eerwaarden Pater Bauwens S. J., muziek van den heer Gustaaf Pape ziedaar voorzeker een bewijs groot genoeg om allen twijfel aangaande de letterkundige en muzikale waarde van 't werk te doen verdryven. Zonder de Stad Gent te vermelden die ook 't werk onzer beide kunstenaars voor stelde, zagen we Zwitserland niet op zijne beurt die verzon door eene duitsche vertaling vereeren aan dewelke het den voorkeur gaf op den duitschen tekst te Oberammergau zelf gebruikt. Velen zouden kunnen beweeren dat het onmogelyk is een zoo verheven mysterie op het tooneel weer te geven zonder dat het van zijne grootheid, van de eer welke het toekomt verlieze. Ziehier ongeveer hoe een merkwaar dig kunstkritiek zich nopens dat oog punt uitdruktHoe gemakkelijk is het niet hier in 't overdrevene te recht te komen en zulk een mysterie te ont- eeren. De wijze op dewelke zekere evangelische personen hier zyn weer gegeven verwekt de diepste bewonde ring. Hier bestaat Diet het minste gevaar don persoon onzes Heeren te onteeren. De denkbeeldige wyze op dewelke men zich den Verlosser der menschen voor stelt, ontvangt door zijne lichamelijke tegenwoordigheid in ons midden eene zulke aandoenlijke wezenlijkheid, dat al wat men tot dan van zijn leven, zijn lijden, zijne liefde, zijne opoffering denkt verstaan te hebben om zoo te moe, als geranseld op mijn bed. En dan staat me daar zoo'n srbarmelijke kleine leeglooper voor my katterig en ellendig en durft hij zeggen dat hij het hoofd van de familie is O het iou belachelijk wezen, all het niet zoo bitter, bitter ernstig was Benno von Wackerode rookte zyne ciga- ret en staarde de kringentjes na tot aan het plafond, om niet genoodzaakt te zijn zyne zuster aan te zien. Eindelijk zegde hij sta rend Gij zult toch moeten toegeven dat het goed mij toebehoort. Ik heb het van papa geërfd en overgenomen, met zekere verplichtingen jegens mama en de zuiters. En op een goeden dag zult ge die verplichtingen niet meer kunnen nakomen, als ge met een vettigen, ouden frak in New-York bier ronddient. Van uw drink geld sullen we niet kunnen leven. Daarom ben ik hier gekomen, om te trachten voor ons nog te redden wat te redden is. Ach wat hebt ge nu voor verstand daarvan Hy ging zitten, sloeg zijn een been over het andere en bezag oplettend zyne lange, glazend gepolijste nagels. Nu, goed, ik heb daar geen verstand van. Maar toen het mij, nu een week of zei geleden, wat al te kras werd, heb ik onzen neef geichreven, die by den genera- len staf is... Bah, die inktvisch Ja. Het is een ezel, zegde Anne- Marie, hij zal naar alle waarschynlykheid generaal zijn, vóór dat gy het daarginder tot oberkellner zult gebracht hebben. Nu, zeggen voor d'eerste maal het leven schynt te krygen. Voorzeker om volkomen van die zon derlinge voorstelling te genieten, moet men de waardeeringen van een wereld- scbe man, aan al de vereischten eener verfijnste en sierlijkste keurigheid ge woon, te huis laten en onze hedendaag- sche schouwburgen uit 't zicht verlie zen maar zulks gedaan zijnde zal men een onvergelijkbaar godsdienstig schouwspel genieten en in zijne ziel de schoonste en edelste aandoeningen be proeven. Antoon BLOCFORT. Madame de liberale Volksgazet heeft wederom eens den geuzenopper- vogel afgeschoten. De sloor durft verzet aanteekenen tegen de lofbare pogingen der moedige mannen die zich verzetten tegen de zotte verkwistingen, waar van zoo vele huisgezinnen met de woeste carnavaldagen het slachtoffer zyn. Zy drijft de lichtzinnigheid zoo ver er den pas geboren onpartijdigen Bond der Neringdoeners in te mengelen. Zie hier hoe zy zich uitdrukt N* i. 2. 3. 4.5. Ten eerate zegt zij «Terwyl de onpar- tijdige Bond der Neringdoeners onzer stad zich beyvert middelen te zoeken om in onze triestige stad beweging en leven te brengen, treft men hier ook een bond aan voor welken er te Aalst nog te veel is te doen, een bond welke er naar streeft ons stad te her- scheppen in een beggijnhof of in een zomerverblijf van trappisten waar alle voorbijgangers elkander zullen begroeten met de woorden Denk aan de dood. Ona antwoord Halteli, politieke wol ven Tot daar en niet verder Wat betrek heeft deze Bond met de carnavaldagen, die door een overgroot deel onzer bevolking afgekeurd wor den Opgepast, vrienden, voor den strik, die men u spannen wil Die wol ven willen u langs het achterpoortje der Volksgazet opruiën tegen uwe eigene princiepen. De Bond heeft daar niets in te zien en het Bestuur zal zoo wijs zijn zooda nig te handelen, dat het noch recht streeks, noch onrechtstreeks, van par tijdigheid, kunne beschuldigd worden. Zou men misschien ten koste der openbare zeden en ten voordeele van die heeft inlichtingen ingewonnen, heel za kelijk en sekuur, zooals het zijne manier is, en die schrijft me... Ach, neen, spaar me dat geleuter. Die schrijft me na een paar inleiden de woorden Uw broer Benno is op weg uw beele bestaan aan zyne speelwoede op te offeren, Was hij vroeger al door den ipeelduivel bezeten, thans schynt het erger dan ooit te zyn nu hy verleden jaar lid is geworden van de Reiidentieclub, een ge sloten gezelschap, een kleine kring, waar men in het verborgen werkt, Een der ma tadors van die club moet een zekere M. Horst von Hennig zijn,... Zy hield op en vroeg Was het niet die verwenschte Hen- ning, dien ge wachtel toen ik kwam Ja, zegde haar broer geërgerd. En zou hy nog komen Waarschijnlijk. Wanneer f Ik denk zoo met een. Hy komt dik wijls hier voor zaken. Wees zoo goed en steek dien brief weg. Ik verkies er niet meer van te hooren. Maar Anne-Marie las bedaard voort ...een zekere M. Horst von Henning zyn, die sedert tien j&ar als clubman in Berlijn leeft en als een van de kalmste, bezadigste en daardoor gelukkigste spelers bekend staat. Hy is de zoon van een grondeige naar, wiens goed indertijd voor schulden is verkocht. Al menig onervaren jong- mensch is hem ten offer gevallen. Thans schynt hy xich uw broer ten prooi te heb- eenige neringdoeners, moeten werke- keloos blijven tegenover de losbandig heid Antwoord, Madame de Volks gazet. Of zou men aan de Volks gazet n misschien moeten de toelating vragen om onze jonkheid aan te sporen tot deftig vermaak en minder geldver spilling De deftige bevolking verstaat de zaak heel anders. Het volk lijdt redeiyk de zucht naar sparen moet aangeprikkeld worden er ko men toch zoo vele verletdagen en zulks zou door elke vooruitziende volksvriend dienen goed begrepen te worden. Ten 2* zegt de liberale gazet De namen der heiligen, welke zoo bond en stout de zedenzuivering op zich hebben genomen, moeten voor het na- geslacht worden bewaard en aaD de volkeren worden verkondigd, daarom kondigen wy ze hier af. Ona anttooord Bond en stout Ja en met open vizier. Dat noemen wy mannen van moed en zonder vrees noch menschelijk opzicht, en zulke handel wijze verdient elks eerbied. Denkt,Ma dame de Volksgazet misschien die vrome mannen, onder haar zwetsend schimpen te ontzenuwen Die tijden zijn voorby, allerliefste Vriendinne Behoort de zedezuivering misschien tot het verledene, Madame de Volksgazet dan rekent gy zonder den kristenen waard of wat denkt Madame misschien En waarom zou men zynen evenmensch tot het zedelijk goed niet mogen aan zetten Zyn al de menschen hier op aarde volmaakt Hoeveel volmaakten zoudt gij er vinden in uw blauw leger, Madame de Volksgazet Ant woord Madame gy laat de namen der kloeke mannen volgen op eenen toon als wildet gy uws gelijken zeggen Mannen, ik werp ze u ten spot en ter vervolging. Is dat uw eerbied voor de vrijheid Rekent gy misschien daar door deze vastberaden mannen van hun besluit te doen afzien Honderdmaal erratum, Madame de Volksgazet Die mannen zullen kloeke propagandis ten blyven voorde goede zaak, tot spijt van wie 't benijdt Ten derde zegt de blauwe gazetDat men wegens die misbruiken de af- schaffing vrage van feest en kermis- dagen dat zullen de meeste Aalste- naars wel wat te kras vinden. Ona antwoord Gij moogt niet liegen, Madame, die als deftig wil doorgaan! Het is valschdat UetChristene Vlaamsch V erhoud de leesten en kermisdagen wil afschaften. Hier wordt gy met uwe ben gekozen. Hy is letterlijk zyn booze geest - hoort ge Benno zyn booze geest... De surnumerair haalde slechts de scho- ders op en glimlachte. Naar hetgeen ik langs omwegen uit de club ben te weten gekomen, zyn Benno's verliezen al tot zulk onrustbarend hoog cyfer gestegen, dst het gevaar niet uitgeslo ten zyn dat uw heele goed op een schoonen raorgend als opbrengst van een tiental met spelen doorgebrachte nachten, zonder slag of stoot, als een rype vrucht M. Henning in den schoot valt... III. Anne-Marie zag geen kans om verder te lezen. Voor de eerste maal trilden er inge houden tranen in hare stem en werden hare lieve heldere oogen vochtig. Benn... dat kan toch niet waar syn Ge moegt lichtzinnig zyn, maar zoo gewe tenloos, dat ge ons bijna aan den rand van den afgrond gebracht hebt, is toch onmo gelijk Dat zyn praatjes niet waar Dat is overdreven t De kleine blonde surnumerair zweeg. Hy zat roerloos en rookte. Maar zeg dan toch eens iets, drong zyne zuster aan. En daar hy niets anders deed dan min achtend en wrevelig de schouders ophalen, ontstak zij plotseling in heiligen toorn. (Wordt voortg.)

De Denderbode | 1910 | | pagina 1