Zondag 25 Januari 1910 5 centiemen per nummer 648le Jaar 4225 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. De Begrooting van Belgisch-Congo DIE Raadgevingen aan onze hoveniers. Bij de roodjes. Zondagrust. Een nieuw middel tot bewaring van de pulp der suikerbeeten. Leest en verspreidt De Denderbode. Misdadigheid in Frankrijk. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ïning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen syn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMeng, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB «UUM. Aelsi, 22 Jan. 19IO. voor het dienstjaar 1910. (Uit het Verslag namens de Middenafdee ling der Kamer uitgebracht door den heer Em. TiBBAOT.) I. Algemeene beschouwingen. Wat de Begrootiug van Belgisch- Congo voor het dienstjaar 1910 ken merkt, is het koloniaal programma, door den heer Minister van Koloniën uiteengezet in de Memorie van Toelich ting. Met nieuwsgierigheid, ja, met onge duld verwacht, werd het door de open bare meening gunstig onthaald. Twee leidende bezorgdheden dienen tot richtsnoer aan de maatregelen, door den heer Minister voorgesteld de nood zakelijkheid om de kolonie te verleven digen door handelsvrijheid en om de zedelijke en lichamelijke opbeuring der iulandscbe bevolkingen, onmisbare medehelpers, te verhaasten. In deze nieuwe politiek treden ver scheidene factoren: de Staat, het privaat initiatief, het werk der inboorlingen, duidelijk op en nemen hunne normale plaats. We treden zonder aarzelen op het economisch gebied. Dat is een nieuwe stap vooruit dien wy met vreugde moeten begroeten. Hij werd voorbereid door liet in bezit nemen en duor eene zeer spoedige inrichting van het land waar de veiligheid ouder de bescher ming van het gerecht begint te heer- schen. Om te weten hoe het gesteld is met deze vervorming en den daardoor ver wekten ommekeer, moet men zich voor stellen den wilden slaat die Midden- Afrika kenmerkte. Overal heerschten verwarring, wanorde, geweld, met mis bruik van den zwakken de algemeene onveiligheid verwekte er onvermijdelijk algemeene ellende. Hoe kon er worden gedacht aan op wekking op economisch gebied bij volken die elkander gestadig beoorloog den, uitplunderden en uitroeiden De sociale gesteldheid doodde er hel begrip van eigendom en volgehouden arbeid. De meuchelyke waardigheid werd met voeten getreden in 'zooverre dat menschenlevens werden opgeofferd, hetzij door de gril der fetischpriesters en Hoofden, hetzij door den eetlust vau menscheuelende rassen. Maar nu het gezag van het Moeder land, dat den Onafhankelyken Staat of DE Spaansohe oproerlingen van 1576 in Aalst o GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR PETHL'S VAM ailIFFEL. 2* vervolg. De i senores soldados, zooals zij zich noemden, hieven den kreet aan: Naar Brabant 1 Naar Brabanten, na eerst het platteland van Schouwen letterlijk kaal te hebben gegeten, vertrokken zy, om den Raad van Staten tot de uitbetaling hunner •oldij to dwingen. Men bood hun eindelijk de betaling van twee maanden aan doch 't was met der pyne waardt, de handt daarom te oopenen. Zy wilden glad af be taalt zyn. - (1). De oproerlingen doortrokken de gansche landstreek, plunderende en moordende. Zoo bereikten zy üorentbals. Daar kwam graaf van Mansfeld, in naam van den Raad van Staten, hun, boven de vergiffenis, een deel in de 10,000 gulden van Zierikzee en dry betalingen der eerste penningen belo ven, die de koning of de raad zich zou weten aan te schaffen. Men dreef den spot mei P.-C. Hooiu' Nederlaudsche Historiën, se dert de lieerschappye van Kaizer Karei den Vyl- den op Kooning Philips, rynen zoon. 164a. By L. Klsevyer, tot Amaterdam. u* boek, bl. 444-445. opvolgt, den chaos en de wanorde op volgde, waarborgt het 't bezit van goe deren en de vrijheid der lieden. Veilig heid laat plaats voor een ruimer, begrip van bijzonder eigendom en maakt de bestaansomstaudighedeu bestendiger. Zij is de onontbeerlijke grondslag zon der dewelke men niet kan denken aan bet invoeren van beschaving, hoe wei nig het ook zij. Dit gaf de Onafhankelijke Staat aan Congo, en reeds nu ziet men er den goeden invloed van. Er ontstaat een buitengewoon snellen ommekeer overal waar centrums van Europeesche be drijvigheid plantages, spoorwegen, factoryen, nijverheid en handel den inboorling regelmatig werk verschaf fen. De banden van huiselijke slavernij en van onderworpenheid van stammen of dorpen, ontspannen zich ten bate van persoonlijke vrijheid, beschermd door de nabijheid der openbare macht, door de nieuwe middelen van bestaan de man neemt de plaats der vrouw in langzamerhand dringt lust naar werk door in een midden waar de krachtzenu- weu waren verslapt door eeuwenlange gedwongen werkeloosheid en doodslaap op economisch gebied. Deze beweging, welke tot een nieuw leven leidt, kan aangespoord, vervroegd worden, indien de aantrekkelijkheid van bedrijvige centrums wordt ver meerderd door den prikkel van sociale instellingen. In onze landen ontstaat de behoefte, en bijgevolg de poging om ze te bevre digen, uit het voorbeeld van andereu zij ontstaat als 't ware door besmetting. Zy, die rondom zich meer welzijn,meer vermogen, meer weelde zien, worden aangezet om zo te verwerven zij meten dan hen streven af naar hun verlangen. Maar ondanüs dit gunstig midden, moet de Europeesche werker worden ge steund, geleid, geprikkeld door onder scheiden instellingen, die hem een ver lokkend, overtuigend en gemakkelijk te bereiken doel aanwijzen van dien aard zyn de maatschappijen van onder- liugeu bijstand om zich te vrijwaren tegen ziekte, om pensioen te verwerven, om zich te verzekeren tegen veesterfte, alsmede de maatschappijen voor werk manswoningen en de spaarkassen. Des te meer moet de neger worden aangemoedigd, aangeprikkeld op den weg tot hoogere ontwikkeling. Alles draagt bij om hem te vernederen. Hy leeft in eene omgeving, van alles be roofd, die overmydelijk door luiheid aangebracht wordt. Nergens vindt hy een navolgenswaardig voorbeeld, ner gens een prikkel die hem zou aanmoe- digeuomaau zijnen ellendigen toestand te ontsnappen. Behoefte, de dryfveer van mensche- lyke werkkracht en vooruitgang, out- beert hij. Deze zal ontstaan uit het verkeer met blaukeu maar deze beweging zou hem en eischte even onbeschaamd al den achterstel zy vroegen daarby opslag van bezoldiging en bovendien eene sterke stad in onderpand, van Mansfeld poogde de soldaten te doen verstaan, dat de raad de macht niet bezat hun op voorband te vol doen hy sprak bun van de plichten des krygsmans, van eer en roem, van de heldenfeiten hunner voorzaten. Schoone woorden konden echter niet baten en het zekerste middel om eenigermate de kalmte onder de misnoegden te krijgen, was ze in eene goede vesting te werpen. De muiters schreven dan naar eenen magistraat van Meckelen om doortocht en verblyf voor éenen nacht, tot vervordering hunner reis, te bekomen. Maar de burgers, die de les, welke bun ten tyde van Alva gespeeld was, nog niet vergeten waren, weigerden eenstemmig en namen de noo- dige maatregelen tot krachtdadig verweer. Onder vreeselyke bedreigingen moest de bende oproerige Spanjaards, twee tot drie duizend man sterk, den terugtocht aanvan gen. Het leger zakte naar Grimbergen af. Hier ontvingen zij, door Moniesdocca, het antwoord van den Raad van Staten. In schyn namen zij het voorstel, van daar blyven te vertoeven tot nader besluit, aan; doch in hun hart gloeide de zucht naar plundering, het verlangen naar roof en alleenheersching. Onverwachts braken zy op en verspreidden zich in Brabant, omsin gelden de stad Brussel, met bel oogwit deze in te nemen. De boeren vochten er evenwel zoo dapper, dat de Asschenaars drie vendelen Spanjarden uit hunne poorten een trage zijn, indien zy niet werd be vorderd door hen, die zich bekommeren om de toekomst van de Degerbevolking en ze kunnen leiden, evenals onze Bel gische propagandisten de arbeiders hebben gericht naar de verschillende voorzorginstellingen. Zij kunnen raad verschaffen voor het goed doordacht ge» bruik van hulpmiddelen en de ontwa king der menschelijke bedrijvigheid be-poedigen door het aanprijzen van behoeften die beter overeenkomen met het zedelijk en lichamelyk welzijn der bevolkingen. Dat is eene veelomvattende, kiesche taak, behoorende tot het gebied van practische koloniale sociologie en aan dewelke al de vertegenwoordigers van de Europeesche beschaving inde kolonie kunnen medewerken, bijzonderlijk de zendelingen welke den jongeling vor men en den volwassene steunen. Vroeger bekommerde men zich weinig daarom. Tenauwernood begon de we tenschap der koloniale sociologie, uit een meer algemeen standpunt beschouwd, zich te beijveren om op rechtveerdig- heid en billijkheid te gronden de betrek kingen der hoogere met de lagere ethni- sche groepen. Doch, zoo kolonisatie is gerechtvaar digd door het verheven beginsel van menschelijke solidariteit, er dient ver der te worden gegaanmen moet streven naar de politiek der practische maat schappelijke instellingen,die niet enkel rechtvaardigheid, maar ook werkelyken bijstand, stelselmatige aanmoediging tot zedelijke en economische opbeuring verwezenlijken. België, dat to zynent zoo zeer vooruit ging in zake van voorzorg en mutuali teit, zal gansch zyn plicht weten te vervullen ten aanzien van mindere ras sen op de reeds gelegde grondslagen van orde en veiligheid zal het weten op te richten een maatschappelijk gebouw, dat èn aan de inboorlingen èn aan het Moederland ten goede komt en de christelijke beschaving tot eer zal ver strekken. Ofschoon we nog slechte dagen te verwachten zijn, zal hot stillekens aan tijd worden om aan onze hoven te den ken. Inderdaad, als men vroege groenten wil bekomen, moet men op tyd de han den aan het werk stellen, en wat men ook zegge de vroege soorten moeten vroegtijdig gezaaid worden. Wy zyn ook van meening dat de Bel gen in het algemeen een onvoldoende gebruik makeu van groenten landbou wers en werklieden eton cr 7eel te verdreven en hunne muren met eene sterke wacht bezetteden. Aldaar werd dan solde niers, benevens Montcsdocca, ook Julianus Romero gezonden. Zy sloegen niettemin alle beloften af en verjoegen de afgevaar digden met geweerschoten. Tot daar de geschiedenis, wanneer ons verhaal aanvang neemt. Aan dit alles dacht de man op den toren. Gilbert Joons was Aalstenaar - gewon nen cn geboren. Brigitta, zyne huisvrouw, daalde 11a vier barer kinderen in het graf, den stond waarop zy het leven schonk aan een wichtje, het laatste van zynen stam! welk men met den naam van Dirka doopte. Achttien jaren waren sinds verloo- pen. In de Nieuwstraat stond zyne woning. Toen de liefdevolle gade nog leefde, diende de voorplaats tot kruidenierswinkel, van daar het uithangbord, naar zijn ambt geti teld Den Torrkwaghter, Gilbert bad nog alleens den moed niet gehad liet ge brekkig, maar toch duurbaar, voorwerp van den gevel te verwijderen. Een door en door braaf man was het. Doodvijand der Spaansche furie, warme partijganger van bet vormen der iulandscbe troepen, voor zending hebbende den op roerling tot op eerbiedigen afstand des vadergronds te verdrijven, aarselde hij nooit, overal waar hem de gunstige gele genheid gegeven werd, luidop te verklaren dat de Spaansche huurtroepen, metSancho d'Avila, Verdugo en Jeronimo Roda aan het hoofd, verraders en moordenaars waren. In dergelijk tijdsverloop van opwellende vaderlandschs geestdrift, gevoelde hy zich weinig. En nochtans zy hebben éenen weldoenden invloed op de gezondheid en maken tevens de spijzen veel smake lijker. Zuodra dus bet weder] gunstig wordt zal men beginnen met den grond onzer tuinen goed om te werken, en eene groote hoeveelheid stalmest onder te ploegen. Men zal deze gelegenheid waar nemen om tevens de minerale meststof fen aan te wenden alsook eene goede hoeveelheid zwavelzuren ammoniak. Onze landbouwers vergeten maar al te veel dat stalmest alleen ontoereikend is om groote opbrengsten van goede hoedanigheid te bekomen. Voornoemde meststoften moeten zeer vroeg gestrooid worden, en men moet niet vreezen dat de stikstof van den zwavelzuren ammoniak door de regen waters naar den ondergrond zal gevoerd worden, want deze wordt goed door den grond vastgehouden. Integendeel de voedende elementen zullen op het tijdstip der zaailing gansch ter beschikking der planten zyn. De bladgewassen als sa lade, spinazie, kooien, enz. vragen veel stikstof. De zwavelzure ammoniak is dus de meststof bij uitmuntendheid voor deze groenten. Dusvolgens raden wy aan de volgende vetten per are te gebruiken 5 kgr. zwavelzuren ammoniak 4 kgr. superfosfaat en 2,50 kgr. zwavelzure potasch. Aan de andere groeusels zal men geven: 3 kgr. zwavelzuren ammoniak 5 kgr. superfosfaat en 2,50 kgr. zwavelzure potasch. Dat landbouwers en hoveniers onze raadgevingen volgen, wij zijn verzekerd dat zij uitmuntende uitslagen zullen bekomen. J. Aidit. Te Leuven brak onlangs een werk staking uit. De roodjes, altijd even verdraagzaam, wilden een werkman,dieaan den arbeid gebleven was, onder allerlei bedreigin gen, mede bet werk doen stil leggen. De werkman, die er niet bevrozen uit zag, diende tegen deze verdraagzame socialisten een klacht in. Deze week werden verscheidene dezer socialisten veroordeeld tot strenge straf fen. A propos, wanneer gaan uo socialisten volksvertegenwoordigers, schepenen, enz. eens in werkstaking Wanneer geven deze eens het goed voorbeeld Of oordeelen die heeren met witte en roode plastrons dat zij vet genoeg be taald worden voor het werk dat zij le veren Of vreezen zy misschien de concur rentie van onderkruipers machtig genoeg, om, naar het voorbeeld van Assche en Mechelen, met behulp zijner stadgenooten, den vijand onverschrokken af te wachten. Edoch, in de stilte van den nacht, op den zwijgenden toren, bleef zyn hart koud, zyn oogappel zonder vuur. Nu dacht hy aan bet weinige volk, dat hem bijspringen zou tot het volvoeren van een zóo grootsch en gewaagd ontwerp hy dachi ook aan de zwakheid der muren, aan het ontoereikend oorlogstuig, in de torens geborgen, (ij En zyn kind, de beminnelijke Dirka, daagde vóór hem op Wat zou er van haar geworden, moest hy in den onge lijke') kamp den dood vinden - O, neen riep hy verschrikt uit, leven moet ik, leven voor haar Mijn 3terven ware hour overleveren aan den losbandigen vreemdeling, haar werpen in de macht van vuige eneerlooze hoplieden...Neen,Dirka,» fluisterde hy teeder, als zag hy zyne dochter vóór hem vader kan, noch mag zijn leven roekeloos in de waagschaal stollen hy blyft u te allen prjjze by. Twaalf uren 1.. De klokken rinkelden een lustig deuntje. Gilbert stond recht. In de gaanderij tredende, dacht bet hem den donder in de verte te hooren dommelen. Maar plotseling brak een ontzettend geknal (1) De versterkingen verkeerden op dit tijdstip in zulken ellendigen toestand, dat men het in ib-]ü hoogst noodig achtte de stad van nieuwe bolwer ken te voorzien. De stadspoorten waren ten getalle van zes. De ringmuur, vier tot vijl voet dik, was van aistand tot alstand bekroond met torens, waarin de wachter» woonden, of welke men bezig de tot het bewaren van oorlogsgerief. Men telde er vijl en twintig. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 23 Januari 1910, M. Bonner, Bisschop straat. In velelandbouw ontginningen wordt het bewaren van pulp nog verwaar loosd. In min of meer goed aangelegde sillen wordt de pulp, ééns afgeladen, met lagen gelegd waartusschen men beetenbladeren werpt, en daarna toege dekt met stroo en grond. Onder den invloed van verschillende giststoffen en beschimmelingen, ondergaat zij na eeni- gen tijd menigvuldige gistingen en wasemt zy een zeer onaangenamen stank uit. Om deze walgelijke geur der pulp te verwijderen en een gezond en goed bewaard voedsel te hebben, heeft een landbouwer uit hel Noorden van Frank rijk, M. Dumont, op aanraden van een scheikundige-biologiste, M. Bouillant. getracht de versche pulp te begieten met eene melkachtige gislslof geweud aan de organieke zuren en hetwelk «lacto pulp» genoemd wordt. De proef neming is volkomen gelukt, de pulp is gansch bewaard gebleven, de reuk ervan is aangenaam in tegenstrijd met de ge wone pulp, hare verteerbaarheid is grooter en het vetten der dieren sneller. Van toen af besloot M. Dumont de proefin 't groot voort te zetten, en sil len te begieten die rond de drie millioen kilogr. pulp bevatten. Eiken dag deed hij 40,000 kil. pulpin de sillen, en be sprenkelde ze met giststof. Van af de besprenkeling verdween de soms wal gelijke reuk dien men dikwijls in de nabyheid der sillen gewaar wordt, om plaats te maken voor een vranke reuk zooals dien der pulp die uit den ver spreider komt. Het vetten der dieren, met deze pulp gevoed, is drie weken verbaast geworden en M. Dumout heeft nooit een os gehad die verstopt was of de buikloop had. Ziehier hoe men moet te werk gaan om met de giststof te besprenkelen. Opdat zij hare volle uitwerking hebbe, moet zij eerst haar maximum werk zaamheid hebben op het geschikte oogeu- blik. Men maakt eene giststof gereed met voedzamo zouten in tien liters water te doen men laat dit mengsel een kwartier koken, daarna, tot 30 graden verkoeld zijnde, giet men er de hoeveel heid lacto-pulp in. De giststof wordt gedurende twee dagen in een pot ge daan, gestopt met wat, daarna kan zij gebruikt worden. Ieder liter giststof wordt gelengd met 9 liters water, en 't is bij middel alle gehoor afeen bliksemschicht door kruiste de lucht; nog achrikkclijker ratelde de donder de hemel scheen éen vuur. - Heer. bescherm de uwen I bad do man. En, tussclien eenen stortvloed, strom pelde hy, kletsnat, róndom zijnen toren. Weer krinkelde eene blauwe vuurslang door de wolken en verlichtte met ijseiyke klaarte het zuiden der stad. Waarom verft eene bleeke doodskleur het wezen van den ouden Aalstenaar Waarom wankelt hij op zyne beencn en ontglipt de lantaarn zijne bevende hand Bedrieg ik my niet stamelt hy met doffe stem. Alleen een fluitende wind, door het helsch weer voorigezweept, beantwoordt zijne vraag. Toch komt hy nader tot de leuning der gaandery en, alhoewel geen steek ver voor de oogen ziende, verneemt hy, langs de Brussebchepoort bescheidolyk het lawaai van eenen volksoploop. Haast radeloos van angst was hij pijlvlug eenige treden van den wenteltrap afge sprongen en eene lage deur binnengevlo- den. De hovigste ontroering ten prooi, ging hij tastend vooruit; hij greep eene kempen koord en met gansch de zwaarte zyns lichaams klampte hy er zich aan vast en trok. Een scherpe metaalklank galmde midden het orkaan door, de slagen verdub belden, sneller om sneller aldra stormde het. E11 terwyl hief het klokzeel den luider in wilde vaart mede en slingerde hein van omhoog naar omlaag, tot wanneer hy, van krachten uitgeput, op den berden vloer neerviel. van een verspreider dat het vocht ver spreid wordt op lagen van 10 tot 15 centimeters pulp, 't is te zeggen op eene hoeveelheid van omtrent 20,000 kilogr. Zooals men ziet is het middel buiten gewoon eenvoudig. Het voornaamste is dat de giststof altijd in een zekere staat van verschheid en zuiverheid weze, maar zij kan veertien dagen lang be waard worden, zoodat men behoorlijk buitengewone hoeveelheden pulp kan behandelen zonder eene nieuwe berei ding te moeten makeu. Jean BLOUX, Landbouwingenieur. Het verslag van don Franschen Minis ter van Justicie, over de misdadigheid in 1908 is verschenen. Daaruit blijkt dat, sedert 20 jaren, liet getal doodslagen in Frankrijk, bijna verdubbeld is. In 1886 telde men 176 doodslagen in 1907 telde men er 332 en in 1908 zijn er 318 gepleegd De Minister van Justicio heeft daa eens onderzocht of die toeneming der misdaden even groot is in al do depar tementen. Het verschil is nog al groot. In het departement der Seine, hetwelk Parijs bevat, is het getal beschuldigden wegens doodslag, verdrievoudigd. I11 het departement Bouches de Rhone, is het ver ACHT voudigd dus 8 maal zooveel doodslagen als over 20 jaar. Tot in 1902 waren er in hot Rhone- departement maar gemiddeld 3 doodsla gen per jaar van 1903 tot 1907 zijn er gemiddeld 12 per jaar. In 1908 zyn er 14. In de departementen Gironde, om streken van Bordeaux Var en Alpes Maritimes is de toestand ook zeer veel verslecht. In 1908 werden 555,924 zaken voor de boetstraffelijke rechtbanken gebracht, op dat getal waren er 100,484 waarvan men de daders niet kon ontdekken en die dus in het doodboek geschreven werden. Laat ons nog eens vaststellen In Frankrijk vervolgt men den Godsdienst, en voert men oorlog tegen de kristelijke zedeieer dat is zoo waar dat onze geu zen toejuichen, en van den anderen kant groeit het getal misdaden gedu rig aan. Eenige oogenblikkcn bleef hij als ver lamd liggen. Daarna luisterde hy aandach tig of niets zijn gehoor treffen zou. Ja Spoedig vernam hij het luidruchtig open en toeslaan van deuren, het gejammer der verschrikte menigte. Aalst liep onder de wapensdo burgers grepen naar het vuur roer en schoolden op de markt saam. Helaas! Alras begrepen de moedigsten onder hen, dat meer tegenstand slechts eene wreede dood ging verhaasten. Langs twee stadspoorten stroomden de Spaansche muiters bij dichte drommen in do straten. Tal van zonderlinge lieden, op de raadsel achtigste wijze gekleed, verschenen op de muren en daalden in de vestingde haven- looste troop, het wonderbaarste samenraap sel, dat ooit Vlaanderen betrad, deed den grond onder het hoefgetrappel barer paar den en het rollen der karren daveren muiters, gidsen, spionnen, schuimloopers en bedelaars, die de soldaten op hunnen strooptocht volgden, mengden zich tussclien de fiere ruiters en boven dien zwerm van gepeupel staken de lansen der soldeniers en de huiven der reusachtige fourgonawagens hoog op. (1 (1) Eenigbe boeren vergiftighl met drank, schenkaadjen, oft beloften, weezen hun een' on diepte der gra»t aan waar lanx zy des nachts na den j5 van Hooymaant gedurende 't stormen aan andre oorden, oover en voorts binnen raakten. Zy verlooren ontrent dertigh man; de burghers twin- tigh P.-C. Hoofts' Nederlandsche Historiën, 11e boek, bl. 445. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1910 | | pagina 1