Veroordeeld.- HATELIJK. De Kantennijverheid in Vlaanderen. Wettelijke besluiten Rechterlijke kronijk. 5' Voordracht Monster Tombola Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. Men zal zich herinneren dat Pieter Daens mü ter Volkskamer beschuldigde van in de uitoefening van myn ambt als lid van het Bescherm- comiteit, met partijdigheid te handelen in de toekenning van h«t Ouderdoms pensioen, dat ik dus een broodroover ben. Hy herhaalde zyne beschuldigingen in Het Land van Aelst. Ik heb den beschuldiger Daens voor de Rechtbank van Dendermonde ge daagd, hem aldusdegelegenheid gevende van door alle middelen van recht en zelfs door getuigen myne partijdigheid en broodroovery te bewijzen. Nu, hij heeft zich wel gewacht dit bewys te leveren. De Rechtbank heeft eindelijk uitspraak gedaan en Pieter Daens veroordeeld. Ik verwacht de expeditie van 't vonnis sedert verscheidene dagen. C. Van de Potte. Te Verviers hebben onze tegenstrevers een nieuw bewijs gegeven van hun ver draagzaamheid. De katholieke raadsleden, die de min derheid uitmaken van den gemeenteraad vroegen om een kruis te zetten op de lijkwagens, als de menschen het ver langden. Liberalen en socialisten antwoordden eenvoudig, dat hun burgerlijk bestuur in godsdienstzaken niet tusscheukwam, en dat zulks weeral 100 frank zou ge kost hebben aan de stad !l! Schoone geuzen-verdraagzaamheid I Zij kunnen zelfs het kruis het tee- ken onzer hoop niet vord ragen by onze begrafenis. 't Is effenaf hatelijk Men schryft uit Poperinghe aan Het Handelsblad 18 Jan. Men schryft aan H. M. Koningin Elisabeth het voornemen toe hare hooge bescherming te verleenen aan onze Vlaamsche kantennijverheid en deze te helpen door het weer meer in zwang brengen van dit zoo sierlijk bestanddeel der vrouwelijke kleedij. Wat er van is, weten wy niet, maar het ware hoogst wenschelijk het nieuws te zien bevesti gen. Zooals andere nijverheden der kleedij, is die der kanten onderhevig aan de grillen der mode en gedurende de laatste drie, vier jaren werden de kanten heel weinig gedragen als voorheen. Naar het schijnt wil de Mode (met een groote M) die nu weer bevoordeelen en indien H. M deKoningin een handje wil toe steken, dan zal liet, hopen wij, wel wat beteren, voor onze arme kantwerksters, die meestal slechts een zeer karig dag loon verdienen voor langdurig werk. Hoe dat vereenigd mot het feit dat de kanten, zooals ze in de winkels in de groote steden verkocht worden, steeds zeer veel geld gaan, om het even of ze mode zijn of niet Men heeft de kwestie besproken en herbesproken, allerhande middelen voor gesteld om het lot dor werksters te ver beteren, maar woorden zyn geen oorden, en het vraagstuk blijft altijd even verre gevorderd. Dikwijls gebeurt het zelfs dat de workdadige hnlp van edelmoe dige personen een gansch onrerwachten en verkeerden uitslag heeft. Zoo gebeurt het dat dame s by voorbeeld voor eigen rekening kanten koopenen de werksters eeno kleinigheid meer betalen dan de handelaars. Maar, daar zij hun gedurig aangroei ende voorraad niet kunnen blijven bij- houden, en winstbejag hun doel niet zynde, verkoopen zij aan veel lager prijzen als do handelaarsen zoo ontstaan prijsverminderingen, waarvan ten slotte weer de werksters de slachtoffers zijn Konden de kantwerksters zich ver eenigen eu onderÜDg de verbinteuis nemen niet beneden een zekeren prys te werken dat ware een «trust* waartegen niemand zou protesteercD, want kanten worden door geen arme menschen ge dragen, maar zulk plan is niet te ver wezenlijken, want de kantnijverheid is voor alles eene huisnyverlu i-i en zoo verspreid mogelijk. In zekere dorpen ziet men de - speldo- werkers -, zooals men ze meest noemt alhier van huis tot huis, terwijl in eene nabijgelegeno gemeente de kanten om zoo te zeggen onbekend zijn. Er schynt dus voorloopig ni ts te doen als het beste te verwachten van een mogelijk hernemen der kanten, waar door de prjjien wel zullen stygen. len, uitsluitend met het oog op het huwe lyk gedaan, weigerende evenwel het hu- welykamaal te betalen, dat volgens hem. toch door de tegenparty zou veroberd syn geworden. De rechtbank heeft woensdag morgend uitspraak gedaan en X. veroordeeld tot betaling aan mej. Z. van 10,000 fr. ten titel van zedelijke schade en tot 2,800 fr voor stoffelijke schade. Belgische Berlev»nrt nnnr het Heilig Land Gezegend en aangemoedigd door Z. H, den Paus en Z. E. den Kardinaal-Aarts bisschop van Mecholen. 3d* Bedevaart aan boord van de Etoile. Vertrek van Mar seille den 15 Maart terug te Marseille, den 26 April 1910. Marseille, Athenen, Konstantinopel, Beyrouth, Baalbek, Da mascus. Het meer Genesareth, Tiberias, Capharnum. De berg Thabor, Kana, Naza reth, Carmelusberg. Calffa, Jaffa, Jeruzalem, Bethlehem, St-Jan in de Bergen, Jericho. De Jordaan. De Doode Zee. Port-Saïd. Suez-Kanaal. Kaïro. De Pyramiden. Mata- rieh. Heliopolis. Sakkara en Memphis. Na pels, Pompei, Marseille, enz. Prijzen der plaatsen (van Marseille tot Marseille) i* klas 1200 fr. 2* klas 1000 fr. 3® klas 750 fr. Vraagt het volledig en breedvoerig pro gram aan den E. Pater Legrand, inrichter, Halvestraat, 18, Leuven. De Katholieke pers en de Prinsen der II. Kerk. In alle tyden werd de katholieke pers door de Prinsen der H. Kerk, niet enkel door 't woord maar ook met der daad, on dersteund en verspreid. Zoo komt de eerbiedwaardige aartsbis schop van Turijn, kardinaal Richelmy, een zyner eigendommen te verkoopen. De ver koopprijs (70,000 frs.) diende om een Tu- rjjnsch katholiek dagblad Momento te ondersteunen. Eertijds heeft kardinaal Sarto zelve, nu Paus Pius X, een kostbare ring verkocht om een Venetiaansch blad Difesa helpen. Die voorbeelden, door zulke eerbare en groote mannen gegeven, zouden ons katho lieken moeten opwekken, om de katholieke pers te helpen en te ondersteunen, en door woord en daad. Is 't niet waar, beste lezeressen en lezers f Landbouwonderwijs. De volgende scholen werden bekroond in den byzonde- ron landbouwwedstrjjd voor de lagere scholen en onderwijsers Toezichtsgebied Aalst. - Mej. De Rie macker, BavegemMej. Marx, Letter- houtem M.M. Crombé, De Meulenaere on Buyase, Velsike M. Do Graeve, Wou- brechtegom M. De Ridder, Strypen M Lateur, Wanzolo M. Van den Steen Kerkxken M. Gabriels, Bambrugge M. Van Laethem, Leeuwergem M. Cor- ten, Heldergem M. Galle, Oordegem M. Hoffman, Goeferdingen en M. Van Lae them, Godvecrdegem. Openbare belastingen. De heer De Volder, Ontvanger der rechtstreeksche belastingen te Wattou isin dezelfde lioeda nigheid benoemd te Aalst-Oost. Verbreking van huwelijksbeloften. Een apotheker der stad Brussel, zekere X.., moest onlangs in 't huwelijk treden met mejuffer Z... Alles was daartoe in gereedheid ge bracht. Terwyl mej. Z... haren verloofde op den huwelijksdag afwachtte om sich naar het stadhuis te begeven en alle genoodigden reeds vergaderd waren ten huize der bruid, kwam een persoon met de complimenten van gezegden heerX... melden, dat deze laatste uit stad gegaan was en aan 't hu- welijk verzaakte. De zaak verwekte de levendigste op schudding. Mej. Z.., eischte van den heer X... een schadevergoeding, ten bedrage van 25,000 fr. voor zedelyke schade en 4000 fr. voor Stoffelyke schade. M. X... wilde slechts de onkosten beta ls VERSCHENEN W' liHW'AAHTS, door F. van de Wattyne, n® 164 der uit gaven van het Davidsfonds. Ziehier eene beoordeeling van eenen priester uit Aalst Ik kan niet anders dan den schrijver van Werwaarts - geluk wenschen, en hem vragen den ingeslagen weg voort te zetten. De heer F. van de Wattbtne heeft een edel doel hy wil, zooals Renb Basin, in onze woelige tyden, werken uitgeven van goede sociale strekking en hij bewijst dat hij kan. Ik zeg niet dat het boek vol maakt is, maar met weinige verandering zou het zeker als volmaakt voorkomen. Sterk komt voor de oogen van den lezer de groote waarheid dat de steden gevaarlijk zyn voor ziel en lichaam, dat het nesten zijn van bederf en ziekte, en dat, bijgevolg, de jongelingen beter den buiten verkiezen. In eene kiesche en zedige taal raakt hij de gevaarlijkste toestandon aan van Herman en het dorpsmeisje. Ik herhaal het ik wensch dat Mijnheer van de Wattyne door dergelijke boeken helpe de gedachten zui veren van het Vlaamsche Volk en het zijne bjjbrenge tot het bewaren der katholieke zeden. - Wy kunnen niet andera dan dezo beoor deeling ten volle bijtreden en roepen insge lijks de aandacht op de stoffelijke verzor ging van het werk, die waarlyk prachtig Boei'euboiul-Schnarbeek. Zeer terneêrgeslagen door de ziekte welke hunnen Proost zoo plots overviel en van hen verwyderd houdt, zyn de Gilde- broeders nochtans niot moedeloos, noch blijven werkeloos de ontknooping afwach ten. Is lichamelijke hulp bieden buiten het bereik, als kristenen hebben xy het gebed dat wenden zy mild aan. Ruim honderd leden, vergezezeld op aanvraag van den Voorzitter M. Van der Eist door twee Priesters collega's van E. H. Cobbaut, trokken Zondag in beèvaart naar Lede de voorspraak afsmeeken van Maria de Zoete Nood Gods. Indruk wekkend w as liet die honderd mannen van allen leeftijd liet Heiligdom en de Statiën van den Ommegang te zien bezoeken. Elk was tevreden dien beévaartgang te kunnen doen om zoo openlyk wat erkentenis te betuigen aan Ilem, die de Bocrengilde en ieder lid zoo duurbaar is. Mogo Maria, van haren Goddelykon Zoon tot heil van onze Gilde eu menig ander sociaal landbouwwerk, de genezing bekomen, Pkreqrxnub. I Rechterlijke benoeming. Wij ver nemen dat de heer Arnold Calewaert, Ad vokaat, zoon van den heer Vrederechter onzes Kantons, Substituut van den Procu reur des Koning» to Oudenaarde komt be noemd te worden tar vervanging van den heer Schellekens, welke Substituut te Gent wordt. I)AVID§FOM)g. Af deeling Aalst en Omstreken Reeks van 6 Voordrachten met Lichtbeelden, te houden in de Feestzaal van het Land bouwershuis, Keizerlijke Plaats, Aalst, telkenmale om 7 1/t uren 's avonds, stipt. op Maandag 24 Januari 1910 HET NOORDEN VAN SPANJE, door Heer Adv. Euo. Bostekls, Stad Aalst. Erkende Onderlingen Bijstand Maatschappij de Gewezen Weesjongens. met de goedkeuring der Bestendito Deputatie van den Provincialen Raad en der Gemeentc-overheid, ten voordeele harer Onderl. Byst. kas, het stichten van een Invaliedenfonds en van eene liefdadigheids- kas. Groote prijs ÏOOO Frank en andere geldprijzen. Bovendien een groot getal nuttige kostbare voorwerpen, zooals Schouw- garnituren, Lusters, Regulateurs, Spiegels, Kunstvoorwerpen, enz. PRIJS PER LOT 10 Ctm. De Eere-Voorzitters Od. Van der Schueren. Dr Is. Bautcens. De Algemeene Voorzitter L. Pereboom. De Sekretaris, De Voorzitter, Is. Hallaert. Alb. V. Herretceghen. De Onder-Voorzitter, De Schatbewaarder, Petr. Callebaut. J. B. Müylaert. Leden: A. Van der Niepen A. Van Royen A If. Van Royen J. Smet J. De Nooze en Jos. Hallaert. Worden gevraagd door de Patroons 1 Gladslijper. Vragen der Werklieden 4 Schrijnwerkers 1 Hoefsmeder Smeder, (halve gast) 1 Tabakbewerker 1 Voerman, (koetsier). /%»lst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19. te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. Meire. Rooversstreek. On- drongen 's nachts vier bandieten in de woning van de gebroeders De Boy, twee oude vrijgesellen, wonende op Oost dorp. De twoe onderlingen werden erg mishandeld gansch het huis werd door zocht en de dieven vluchten ten slotte met 1850 fr- De beide slachtoffers zijn bedle gerig door de slagen en den doorgestanen schrik. Men gelooft dat het gerecht het spoor van drie der roovers heeft ontdekt, en dat zy weldra zullen aangehouden worden, Indien gy een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tyk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat de tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. LEDE. Poging tot inbraak. Woensdag avond, rond 9 ure, was Bernar- dette Lemmens. alleen te huis, op de wyk Heipias. De moeder was reeds te Eensklaps hoorde zij gerucht en ging in de kamer zij stelde vast dat er eene ruit was uitgesneden. Spoedig liep xy haren broeder halen in een naburig huis. Intus- schen waren de dieven gevlucht. Men denkt dat xy het pas geslacht varken wilden stelen Piano. Le§. piano, solf. sér. méthode conserv. par Dame dipl. S'adres- ser Place des Fabriqucs, 15, Alost. Jachtdrama te Schellebelle. Twee dooden en een gekwetste. De opzoekingen worden ieverig voortgezet, men heeft by de jachtwachters Dobbenie, Huylebroeck en Wynants geweren aange slagen, alsook zaad. Maandag is het lijk van Frans Rombaut geschouwd geworden. Men heeft den kogel in het hoofd gevonden. Dijnsdag namiddag, om 2 V, ure, is het parket nogmaals te Schellebelle afgestapt om de lijkschouwing te doen van Frans De Loos Dynsdag morgend moesten de drie voor noemde jachtwachters in het kabinet van den heer onderzoeksrechter Verwilghen verschijnen en zyn er langdurig onder- hoord. Na den middag werd het verhoor voortgezet. De vader van het slachtoffer Rombaut werd Maandag namiddag verwittigd dat hyi naar Schellebelle moest komen bij het parket om onderhoord te worden. Vader Rombaut zegde tegen zynen oud sten zoon, Jan-Baptistik ga den velolan- taarn medenemen, want het zal waarschijn lijk donker zyn alvorens ik zal kunnen: terugkomen. Hij onderzocht den lantaarn en sag dat er carbure in moest, hij zocht naar de doos carbure en kon ze niet vin den eindelijk zochten ze in do vest van Victor die gekwetst werd aan het been en getuige was van hot drama, zy vonden de doos in den vestzak. Toen sy de doos eruit namen .stelden xy vast dat er eene opening was op zyde in de doos, alsook in den vestzak men ledigdt de doos en vonder eenen kogel in zitten, juist gelyk aan die gevonden op de slacht offers. Wie weet ware de kogel in de doos niet gedrongen, of Rombaut Victor hem niet in de zyde had gekregen. Waarschijn lijk waren er drie slachtoffers te betreuren geweest. Toenemende geestdrift, Er bestaan geene woorden om de geestdrift te beschryven van al de menschen, die dooi de Foster Pillen voor de Nieren verlicht en genezen werden. Geheel dit dagblad zou niet toereikend zijn om bunne verkla ringen op te nemen zulks spruit voort dat de nieraandoening algemeen verspreid is en dat do tot nu toe gekende middelen bynaaltyd zonder goed gevolg bleven. Den 19 Januari 1904 bekende ons Mad, J. Bersou, 13, Korte Ridderstraat te Aalst, reeds sinds meer dan twee jaar aan de nieren te lyden, 's nachts had zy nacht merriën en zweetingen, daarna rillingen door gansch het lichaam, zoo dat zy 's mor gens afgemat opstond en onbekwaam om het kleinste werk te doen, ik verloor allen eetlust, zegde zy ons, en gedurende den dag had ik zeer hevige bedwelmingen, ik volgde nochtans goed de voorschriften des geneesheers, maar bakwam geene beter nis alsdan wilde ik my zelve verzorgen nam de Foster Pillen voor de Nieren ver kocht in de Apotheek De Valkeneer. Wie zal u myue vreugde beschryven, toen ik na vijf dagen beter en rustiger kon slepen, de eetlust keerde stillekcns aan weder, na nog tien dagen was ik weder gezond als voorheen en voelde niet meer de minste nierpyn. Onze briefwisseloar bezocht Madame Bersou, den 27 Augustus 1907 en 't is met het grootste genoegen dat zy hare eerBte verklaring bevestigde en opnieuw verze kerde dat sedert hare genezing drie jaar en half geleden, zy nooit meer de kleinste pijn gewaar werd. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisck de echte doos met de hanteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 7. De nieuwe postzegels voor Congo. De postzegels zullen in het Fransch en in het Vlaamsch de opschriften, betrekke lijk hunne waarde Congo Beige, Bel gisch Congo dragen. De waarden en kleuren der nieuwe gels tijn bepaald als volgt Van 5 centiemen, zwarte en groene kleur van 10 centiemen, zwarte en roode kleur van 15 centiemen, zwarto en oranje kleurvan 25 centiemen, zwarte en blau we kleur. Te rekenen van 1 Februari 1910, zullen deze zegels, gezamenlijk met de op heden gangbare postwaarden, door al de postkan toren van Belgisch Congo aangenomen worden. Wij !>ei*iclite» aan onze lezers dat de Suikerij-peën F. C. JACOBS de beste zyn welke in Aalst en omliggende gemeenten verkocht worden. Een droevig feit gebeurde to Brussel, in de Wollestraat. Mad. Van T., op eene tweede verdieping wonend, werd daar be zocht door eene vriendin, Mad. P., die haar vertelde dat zij gevlucht was voor de slechte behandelingen van haren man.Toen vrouw Van T. nu eene boodschap in de buurt deed, beeldde vrouw P. zich in dat haar man bij dezer terugkomst meê naar boven zou komen, en haar dan tot in hare schuilplaats vervolgen. En, niet kunnende vluchten, daar vrouw Van T. de deur langs buiten had gesloten, wilde zy zich door het venster naar de vensters der eeste verdieping laten zakken. Maar hare handen konden haar niet dragen en zy viel op de steenen den schedel te pletteren. En hare vriendin had zelfs don gevreesden man niet eens gezien. PIANOS van seizoen k Verkoop eener groote keus nieuwe PIANOS, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waar borg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Ne- derkouter, 32, dicht by het Paleis van Justicie. Het huwelijk van Prinses Clementine. Uit goede bron wordt uit Brussel gemeld dat Prinses Clementine van België na den rouw van het koninklijk Hof van België, in het huwelyk treden zal met Prins Napo leon. Men weet dat koning Leopold zich altyd tegen dat huwelyk verzet heeft. Prinses Clementine werd geboren den 3 April 1872. Prins Napoleon is de neef van Napoleon III, pretendent op de kroon van Frankrijk hij werd geboren te Parys, den 18 Juli 1862. De Tombola der Tentoonstelling. Aan de milde giften ten profijte der wees kinderen van de stad Brussel, reeds meê- gedeeld,moeten wy een gift van 300 franks voegen, gedaan door M. Verheyen, den vinner van het groot lot van 150,000 fr. der laatste reeks van de Tombola der Tentoonstelling van Brussel. Sedert lang werd er gedurig gestolen den nieuwen entrepot te Brussel. Op 27 Juli 1.1. werd ton nadeele van den voerman M. Ltmy, van Sint-Jans-Molenbeek, een kistje gestolen, voor 2000 fr. oliegoe deren inhoudende. Het ondersoek werd ongemerkt voortge zet en Woensdag vernam de policie dat de daders van deze diefte twee voermans waren, Sp., wonende Burgemeesterstraat, te Elsene, en Del., thans in het gevang opgesloten wegens medeplichtigheid in de bandietorij der Plaskydreef te Schaarbeek. Ook do verhelers worden ontdekt. De plichtigen hebben bekentenissen gedaan. Allen zyn opgesloten. Het onderzoek is nog niet gesloten. Men verwacht nog anders aanhoudingen. Fortuin van Leopold II. Het is stellig dat men sommige daden van den overleden Koning beoordeeld heeft zonder voldoende ingelicht te syn over de dry veren dis den vorst leiden. Zoo, onder andere, de beschikking over zjjne fortuin. Leopold II heeft aan ijjne dochters elk iets meer dan 6 millioen nagelaten en, voor prinses Louise, die omringd is door een geselschap, waarvan sy het beklagens waardig slachtoffer is, zullen die 6 millioen nog niet volstaan om de helft harer schul den te betalen. Wat de koning bezat was toch niet be stemd om de sakken van woekeraars en rastas te vullen Het Journal de Bruxelles deelt nu een document meê om te toonen, waaraan de koning een deel zijner fortuin besteedde, namelijk Leopold IPs instructiën aan den schatbe waarder-beheerder der fondatie van Nieder-Fulbach. De fortuin van Nieder-Fulbach bestaat uit titels ter waarde van 5 millioen mark en titels ter waarde van 26,430,000 fr. Die 26,430,000 fr. moeten dienen, schrijft Leopold II in dit stuk, gedagteekend 21 Aug. 1909, voor de uitvoering der werken, hieronder vermeld, en dit speciaal door overeenkomsten met de Société des Sites en de Société de la Cóte d'Azur. De Société des Sites zal gemiddeld per jaar 1,400,000 fr. trekken om de volgende werken aankoop buitengoed te Ronge (45 hectaren), aankoop van 9 hectaren voor het maken van een boulevard met fonteinen te Meyese, afbraak van den teerling bui zen tusschen de Hert- en Quatre-Brasstra- ten, gedaanteverwisseling van het obser vatorium, bouw der afhankelijkheden van het paleis, aanleg van een openbaar plein te Elsene, deelneming aan den aanleg van een groot park te Oostende. Deze werken voltooid 200,000 franks 's jaars voor de groote banen Brussel- Oostende, Brussel Antwerpen, Brcssel-Na- men, Namen-Spa Dan 200,000 fr. voor de koopvaardy- vloot. Indien de afstammelingen van Leopold II niet meer kwamen te regeeren in België, zou het program van werken in België ophouden en de Société des Sites in de voordeeligste voorwaarden voor de aandeel houders gelikwideerd worden. Sijsseele. Dieven en brandstich ters. Zondag nacht hebben drie kerels gepoogd eene diefte van kiekens te plegen bij den landbouwor Biscop, wyk Eeck- hout. Reeds waren de inbrekers in het kie kenkot maar toen zij de hand wilden leggen op de kiekens, begon eene elek- trieke bel te klinken die aan het kot vast gemaakt was en de bewoners wekte. De zoon stond op en loste drie revol verschoten op drie personen die vluchtten volgens 't schijnt werd niemand getroffen. De bewoners begaven zich terug ter rust, doch een weinig later moesten zy terug hunne slaapstede verlaten daar er brand uitgebroken was in den paarden stal. Het waren de drie schurken die gepoogd hadden te stelen die op hunne stappen, teruggekeerd, den brand hadden gesticht. Daar er aanstonds hulp opdaagde, zyn enkel een hondertal bundels strooi door het vuur vernield. De genaamde A.Y., in de Congostraat te Sint-Nikolaas, was verlaten door zijne vrouw. Daar hij alleen was, vatte hy het voornemen op, geheel zynen huisraad te verkoopen. Hy vroeg zekeren Ghislain Duymelinck, 22 jaar, die van het leger thuis gekomen was en in de buurt woonde, om hem te helpen, wat de jongen dadelijk deed. Woensdagavond by het afnemen der storsrollen, stond hij op eene ladder deze draaide om, met het ongelukkig gevolg dat hy met den pols door eene ruit viel, waar door twee aders afgesneden werden. Het bloed spatte hoog met twee stralen uit het lidmaat. Seffens liep men om dokter Burghgraeve, die de wonde vermaakte Donderdag morgend kwam de dokter te- rug de lijder had onder het verband nog zooveel bloed verloren, dat hij in stervens nood was en de geneesheer oogenblikkelijk de berechting bevool. 's Namiddags werd de lijder in een zeer bedenkelijken staat naar het gasthuis gedragen. hoeste, ik fluimde moeilijk, ik was bevangen, ik had slechte nachten maar dank aan eene enkele doosBorstpillen Walthéry, ben ik volkomen genezen. (Zie daar wat iederen winter duizenden personen zeggen). Dinsdag avond heeft de policie van Brugge een dief aangehouden, die het op eene zonderlinge manier aan boord gelegd had om zyn oneerlijk stieltje uit te oefenen. Verleden week bood een persoon, zekere EdWPlftPflftl Oan.n f i m Y» Floréal, eenen timmerman van Heyst, eene zekere hoeveelheid vernis, lynzaadolie en loodwit, aan een buitenge woon lagen prys te koop. De Heystenaar met gerust zynde over de herkomst van deze koopwaar, vroeg raad aan de policie, die een onderzoek instelde aan den tim merman werd voor raad gegeven den koop toe te slaan, hetgeen geschiedde. Floréal zou Dinsdag avond zyne koop waar neerzetten in de Hollandsche Mijn, eene herberg op de Groote Vischmarkt gelegen, waar een voerman, dienstdoende tusschen Brugge en Heyst, dezelve moest afhalen. Maar de policie van Brugge, die intusschen op de hoogte gesteld was, waakte en wanneer hij Dinsdag avond,vergezeld van zijne twee zoontjes, 14 en 6 jaar oud voor de Hollandsche Myn - met eene stootkar stilhield, werd hy aangehouden. Op de kar lagen voor ongeveer 500 fr. loodwit, vernis en lynzaadolie, die Floréal schilder in de metaalfabriek La Brugeoise' bekende gestolen te hebben met kleine hoeveelheden hy bracht olie en vernis buiten in zijne koffiebus en het loodwit in boterhamzakskens die hij, om het toezicht te verschalken, onder syne ondervest ver borg. Hy had zulks gedaan om geld te hebben met het Eerste Communiefeest van zyne dochter De kerel is eene goede kennis van 't gerecht. Terwijl de policie de waak hield rond de Hollandsche Mijn, betrapte zij een per soon die in tegenwoordigheid van eene herbergierster bezig was eene kist, bevro- zen zalm inhoudende en op de Vischmarkt staande, open te breken. Deze persoon, zekere A. Ph.. vischleurder, verklaarde eerst dat hy de kist, die twee kwaaddoeners hadden opengebroken, terug in orde wilde brengen, maar naderhand bekende hij eenen zalm te hebben willen stelen om eten te verschaffen aan zyne kinderen. ggK®» TYPHUS. Nu dat de typhus alom heorscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus -La Royale Louisk-Marib, te verkrygen by O. Taeyman8-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Op bet einde van verleden week werd er te St-Truiden, veel reklaam gemaakt voor den tooneelspeler Fregoli, die Zondag met zijne troep eene vertooning moest komen geven in de zaal van den Casino, met de medewerking van de beste Fransche artisten. Zondag avond, van af 7 uren, begon er reeds volk naar den Casino te stroomen, voor de vertooning, welke om 8 ure zou beginnen al de standen der maatschappy waren vertegeewoordigd, en om 8 uren was de zaal bomvol. Toen de gordijn opging, kwam een kerel wat Hauwen zeever en eenigo goo cheltoeren uitvoeren om zjjnen makker de kans te geven,te vluchten met de opbrengst van de ontvangst. De valsche Fregoli werd door de toeschouwers, ruim 1000 man van het tooneel gehaald en ging een kwalyk oogenblik beleven, toen de policie hem uit de handen kwam halen. De andere kerel werd door het volk aangehouden aan de statie. Uit het onderzoek is 'gebleken dat men hier te doen heeft met twee gekende land- loopers. Beiden zyn naar de gevangenis overgebracht. Onnoodig te zeggen dat het geval in de stad eene groote opschudding verwekt heeft. Grappige dievenhistorie. Te Charleroi hield een automobiel stil voor de deur van eene herberg en de eigenaar, een Duitscher, en drie vrienden stapten af, leg den hunne bestoven rykleeren in het rijtuig en gingen binnen. Twee andere vrienden, Achiel G. en Paul V., hadden dit gezien en op hunne beurt elk een autocostumeke aantrekkend trokken zy er vu:, door. G. had een thuis, waar hij het middel gevonden had om voor niet te wonen. Het was eene kamer in een onbewoond gebouw, waar een ongebruikt bed stond. Hij had zich een valschen sleutel van dit apparte ment aangeschaft en daar verbleef hy, terwijl de eigena&r, een beenhouwer, die er zijn vleesch versch hield, niet wist, dat hij hier een nietbetalenden huurder had. De Duitschers,de verdwijning van hunne costumen merkende, riepen de policie ter hulp en, de sporen volgend bevond men dat de kleerendieven naar het apparte ment van G. getrokken waren. De been houwer stond niet weinig te zien, toen hy de policie in zynen eigendom zag binnen vallen om er een onderzoek te doen. Ongelukkig waren de dieven reeds weer weg. Maar men kon toch nog sporen van hun kort verblijf merken, aan het verdwij nen van een braadstuk en het achterlaten van eenen revolver, die in den frak van den Duitschen automobilist had gestoken. De dieven werden gevonden en aange houden. De Duitscher kreeg tevens ook nog een proces-verbaal op den hals, omdat hy zijn rytuig onbewaakt op straat had laten staan. ODfifCDclSt Gy.aUen ^ie hoesfc> 0U<I l "en jong, wilt ge u spoedig en volkomenlijk genezen, wilt ge bronchiet of tering vermijden, neemt zon der uitstol den borstsiroop Depratere. Dui zenden en duizenden menschen verklaren openbaarlijk dat Siroop Depratere de ware goede borstremedie is, ja, de beste die be staat, maar opgelet, weigert alle namaak sels. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Tamines. Kerkdiefstallen. Maandag nacht hebben dieven de ijzeren staven van het venster der sakristij uitge wrongen aan de St. Martinuskerk, van Tamines en zijn langs daar binnen gedron gen, om al de offerblokken ledig te plun deren. Van daar zijn de schurken naar de O. L. Vrouwenkerk van Alloux getrokken; daar zyn zo langs de sakristijdeur ingebroken en hebben daar insgelyks de offerblokken geruimd, verscheidene gewyde vaten ge stolen en andere kerkvoorwerpen bescha digd, waaronder een ciboriedeksel. Dynsdag morgend werd, toen de diefstal vastgesteld was, dadelyk dcfor de gendar men een onderzoek ingesteld. Een stuk van het ciboriedeksel werd in den zak van oen vlaamschen mijnwerker aldaar terugge vonden. Hy werd aangehouden. Men ver wacht nog andere aanhoudingen. In de Vamistraat te Luik werd door eenen policieagent eenen kerel aangehou den, op het oogenblik dat hy poogde eene motocyclette te knippen. Op het policiebureel werd de kerel her kend voor zekeren Herman Hofmann, Duit scher, thans te Rysel wonende. In syn bezit vond men een geladen re volver van zwaar kaliber, eene elektrieko lamp, nijptangen, drie bo«6en valsche sleu tels, een glazenmakersdiamant, een pak bruine zeep en een zwart masker. De kerel had ook een abonnement van 5 dagen op de Belgische spoorwegen. Hy is opgesloten.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2