Donderdag 27 Januari 1910 5 centiemen per nummer 64ste Jaar 4226 Vrijheid-Vervolging Booze Geest. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. DE GODSDIENST. Stichting van den tratbotiiken Vlaamschen Bond voor hel Katholieke Vlaamsche DE Zondagrust. EEN EN ANDER. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Loning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving sindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- nmgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 »n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE auuM. Aelsl, Jan. ÏÖIO. Zij dieden loop der zaken in Frank rijk wat hebben nagegaan, moeten tot dit besluit zijn gekomen 't is de herha ling van wat vroeger gebeurde in den Jacobijnentijd. Vele katholieken helaas! waren om zoo te zeggen blij over het nieuwe regiem dat de Republiek had ingebracht tusschen Kerk en Staat; het oud regiem, het regiem van het Concordaat van 1801 duurde tot 1906 en die kortzichtige katholieken hadden dikwijls gezegd Waarom dat soort van verdrag tusschen Kerk en Staat? Ware het niet veel beter dat de Kerk losgerukt werde uit den baud die haar aan den Staat vastknoopt? Vrijheid, vrijheid'! Etfwat in Amerika gebeurde zal hier gebeuren de Kerk zal bloeien in vrijheid. Waar zijn de Fransche katholieken die nog niet ontgoocheld zijn Ja, de Staat heeft de Kerk van zich gescheiden en de scheiding is zoo volledig mogelijk, daar de Paus de Cultüeele Associaties verstooten heeft en om goede redenen; en den penning weigerde dien de hui chelaars hem in de hand wilden stoppen om beter de Kerk te verdrukken. Vrij heid is het nu zooals de kortzichtigen het wenschten maar heeft de Staat ooit meer onverdraagzaamheid aan dun dag gelegd Werden er ooit meer pla gerijen tegen de Kerk uilgevonden Is hel niet de vervolging nu die legen de Kerk woedt Overal worden Bisschop pen en Priesters voor do rechtbauk ge daagd omdat zij de wetten der Kerk den geloovigen voorhouden overal worden zij naar het tribunaal gesleurd, omdat zij hun plicht vervullen met de ouders het gevaar le doen inzien dat onzijdige en anarchistische scholen op- levereu. Dat alles, zegt de Staat, is tegen de Wet die verbiedt iemand tot onge hoorzaamheid tegei. de Wet aan te zet- tên De Kerk in Frankrijk heeft men be roofd van wat zij bezat, en zij is ge noodzaakt bij de geloovigen te bedelen om de kosten der kerkelijke behoeften te dekken. Zij beeft den Penning voor de Kerk ingesteld, en de geloovigen die geloof hebben betalen dien gaarne. Maar er komen soms kerels af die niets willtn betalen en tochschoone diensten willen hebben, en al» de pastoor dan den schooneu dienst wil doen betalen, weigeren zij en trekken den pastoor voor de rechtbank omdat hij tegen de wet in iemand wil dwingen voor de uit oefening van den eeredienst te betalen.» Het tribunaal sprak den pastoor vrij maar... de Staat heeft nu een onderzoek doen instellen over het gedrag van eenen Bisschop die den Penning voor de Kerk den geloovigen dorst aanbe velen. 't Is dus de vervolging t'allen kant. Zij begon met de katholieke burgers buiten alle ambten te sluiten dat was het eerste bedrijf. Toen joeg men de kloosters uiteen,men palmde hunnegoe deren binnen, en men schafte het Con cordaat af en palmde de goederen en renten binnen van de kerkfabrieken dat was het tweede bedrijf. Nu begint het derde men randt de Kerk aan in de uitoefening van hare geestelijke zending, daar waar zij hare leer aan het volk verkondigt en Gods eeuwige wet voorhoudt in woord en toepassing. En de Staat beweert nu dat de Kerk alle wetten moet aannemen en aan alle wet ten zich moet onderwerpen, welke die wetten ook wezen, zelfs indien deze wetten de uitoefening der hoogste ker kelijke wet wilde belemmeren. Zoo ver staat het in Frankrijk na pas vier jaren dat men Vrijheid Vrijheid zong, zoowel in de bureelen van den Staat als bij sommige kortzichtige ka tholieken. De Kerk wil vrijheid, moet vrijheid hebben; en um zich in hare vrijheid te bewegen, hoeft zij eigenlijk geen onderstand van den Staat. Maar zij die deuken dat de Kerk hare vrijheid moet gehuldigd worden door deü Staat die zijn ordewoord krijgt van de vrijmet selarij, zij zijn ver mis die blinden zien nu in Frankrijk. En 't is eene les voor zekere kortzich tigen en zekere blinden die ook hier in België te vinden zijn. Hoe de liberalen over de godsdienst vrijheid denken, is een wonder. Zij hebben het onlangs nog openbaar lijk getoond Ter gelegenheid van de troonbeklimming van Koning Albert werd er door de Kamers een heilwensch voorgedragen en daarin stond een vol zin, sprekende over God en de Godde lijke Voorzienigheid. De liberalen von den dat overdreven, in een openbaar stuk den naam van God te gebruiken. Zij zouden willen dat wij, katholieken, in 't openbaar leven afstand deden van ons geloof, dat wij, katholieken, zouden gebaren of wij niet aan God geloofden. De vrijheid bestaat juist hierin, dat wij onzen Godsdienst mogen belijden waar en hoe w ij het verkiezen moesten de katholieken, om aan de liberalen te behagen, hunDe geloofsbelijdenis ver duiken, dan waren de katholieken geene vrije lieden meer, maar de slaven van het liberalism, de nederige onderdanen van de liberalen. De onzijdigheid is ongeloof, noch min noch meer Voor een tijd, in 'l open baar leven, gebaren dat men geen God erkent, is voor een tijd uw geloof ver loochenen. En dat durven de liberalen eischen van de katholieken, als zij overal hunne beruchte onzijdigheid aan prediken willen zij onzijdig blyven, dat zijn hunne zaken, maar zij mogen ons niet dwingen deze onzijdigheid te deelen. De katholieken kunnen den ongeloovigen niet spelen, noch in huis, noch op straat, noch in do school, noch in het parlement. De liberalen zeggen dat men van den godsdienst niet mag gewagen, omdat zij er geenen hebben 't is al profijt voor hen, maar dat heet geen vrijheid Het volgende kwam ons te laat in de hand om nog zondag 11., te kunnen meê- gedeeld worden Arrondissement Aalst. Op Zondag 16 Januari, te 3 uur na middag, heeft de stichting plaats gehad van den Katholieken Vlaamschen Bond van het Arrondissement Aalst, in de zaal van het Laudbouwcomice te Aalst. Meer dan 50 voormannen der Vlaam- sche Beweging, uit gansch het arron dissement, waren opgekomen om hunne medewerking en ondersteuning te ver- 1 eenen. Verschillende Vlamingen, o. m. de Heer R. Moyersoen, bijgevoegd Volksvertegenwoordiger, hadden zich laten verontschuldigen en hunne toetre ding aangekondigd. De vergadering wierd voorgezeten door Dr Is. Bauweus, voorzitter van deu Katholieken Vlaamschen Oud-Hoogslu- dentenbond van Oost-Vlaanderen, Baron Lod. de Bethune, d.d. voorzitter, bij gevoegd Volksvertegenwoordiger, en adv. Lod. Dosfel, uit Dendermonde, d.d. secretaris. De heer DOSFEL, in eene kranige redevoering, zette het doel van den Bond uiteen. Zijn aanspraak wierd herhaal delijk door toejuichingen onderbroken. De geestdrift, waarmede de vergadering de gedachten en voorstellen van den weisprekenden redenaar begroette, was het bewijs dat de stichting van den Bond beantwoordde aan het verlangen van geheel het Arrondissement. Er werd overgegaan tot het bespre ken der standregelen eene lange woor denwisseling ontstond tusschen de H.H. L. Dosfel Dr Bauweus, Baron Lod. de Bethuue. Adv. Eug. Bosteels, P. Van Schuylenbergh en N. Heynderickx van AalstAdvokaten L. De Cooman en De Clercq. Dr Van der Haegen, van Ninove; Dr Rubbens, van Lede E. H. De Wolf. van Denderleeuw Hoogleeraar van Hecke, van Sottegem Vine. Van Bos- suyt en Jules Pieraert, van Geeraards- burgen; Dr Jacobs, van Nieuwerkerken; Hugo Van Wilder, van Denderwindeke; Th. Sonck, Gemeentesecretaris, Dender- hautem en anderen. Het voorloopig Bestuur wierd volgen derwij ze samengesteld Eerevoorzitter, Dr Is. Bauwens Voorzitter, Baron de Bethune Schrijvers Adv. Bosteels en N. Heyndrickx. Verders wierden als afgevaardigden bij het voorloopig bestuur aangeduid de H H. ür Van der Haegen, voor het Kan ton NinoveVincent Uierickx, Oud- Volksvertegenwoordiger, voor het Kan ton Geeraardsbergen Iogenieur Albert van Hecke, Hoogleeraar, voor het Kan ton Sottegem Van uriesscne, voorzit ter, van 't Davidsfonds te Herzele, voor het Kanton Herzele. Het Hoofdbestuur is gevestigd te Aalst De hierboven aangeduide afgevaardig den hebben op zich genomen, elk in hun Kanton te zorgen voor de werking van den Bond en het aanwerven van leden en maatschappijen. Een tweede algemeene vergadering zal plaats hebben einde April. De vergadering wierd rond zes ure, onder deu grootsten geestdrift, met een kernachtige Vlaamsche redevoering van den Heer Baron Lod. de Bethune. ge sloten. En wij, we dragen de overtuiging weg, dat de Bond zal zijn een degelijk iets, dat zal willen wat is recht, en winuen wat het wil. Aalst, 17 Januari 1910. LANDSBOND. Katholiek Vlaamsch Secretariaat, Koningstraat, 101, Antwerpen. Antwerpen, 18 Januari 1910. Geachte heer, Op Woensdag 2 Februari aanst., hou den de Katholieke Vlaamsche Oudhoog- studentenbonden eene Algemeene Ver gadering te Leuven. De zitting zal ten 5 1/2 ure (half zes) 's namiddags aanvaDg nemen. DAGORDE 1. De Vlamingen tegenover de politiek. 2. Algemeene belangen. De zaal wordt in eene volgende mee- deeling aangeduid. Te dezer gelegenheid zal er 's avonds, ten 8 ure, een Kunstfeest plaats hebben. PROGRAM 1. Voordracht over den Poolschen Taalstrijd door Advocaat J. Muls, die tweemaal eene reis naar Polen deed om den taaltoestand in te stu- deeren. 2. Uitvoering van Poolsche Muziek en Volksliederen door kwartet en kuDstzangers. Wij hebben de eer UEd. te verzoeken in vcrti&d^vins en od dit kunstfeest aanwezig te willen zijn. De Studenten der Hoogeschool zyn daar ook op uitgenoodigdhet zal eene goede gelegenheid zijn om nader in ken nis te komen met deze jonge strijdge- nooten, die jaarlijks onze rangen moe ten komen versterken. Met oprechte hoogachting. De Voorzitter, A. J. Hendrix. 2' vervolg. Ellendige jongen riep zij. Weet ge wat ik zou willen Ik zou u um uwe o >r«n willen slaan, rechts en links Dat zoudt gij verdienen I Dat verbeeldt zich een man te zijn Zoo'n hoopje ongeluk Daar zit hy maar en antwoordt niet, en ik zou moeten aanzien, omdat ik maar eene vrouw ben, dat ons goed in vreemde handen komt... Ons oude, lieve \Vaekerode,het oude park, waar iedere boom, iedere struik, als goede vrienden van my zyn, de vijver, ons ge zellig huis, zoo vol herinneringen uit onze kinderjaren, het huis, waar papa gewoond heeft en grootpapa, en al de anderen van ons... tweehonderd jaar lang. het draagt toch onzen naam... wij en het goed bo- hooren bij elkander Maar neen, mynheer trekt naar Berlijn en gooit zijne bezitting weg als oud vuil Antwoord dan toch Zij pakte plotseling met hare stevige blanke handen de smalle, afhangende schouders van haren broeder en trok hem overeind. Zie mij aan en antwoord mij Hoeveel hebt gij al verspeeld In hoeverre is het goed nog het onze Benno von Wackerode rukte zich driftig los. Zijne waterige, door den hartstocht van het spel glansloos geworden oogen keken langs de vertoornde blondine heen naar dc deur, die zacht geopend werd. Hoe wel inwendig nog bevend, wist hij eene correcte houding aan te nemen en zegde op slaperigen toon, eigen aan do leden van zijne club Goeden avond, Henning. Mag ik mijne zuster voorstellen, mijnheer Horst von Henning Anne Mario wendde met eene schielijke beweging het hoofd om, en voor haar zag zij een beer, die in lengte goed op haar paste. Hij was nog wel een half hoofd grooter dan zij, daarbij recht, welgemaakt en breedgeschouderd. Op zijn open, manne lijk ge/.ioht, dat een paar litteekens, waar schijnlijk uit zynen studententijd, niet al tc zeer ontsierden, vertoonde zich een goed aardige, ietwat spottende glimlach. Eigenlijk zag hij er heel anders uit dan Anne-ftlarie zich zoo'n hyena van de groene tafel had voorgesteld. Niet afgeleefd, of oud voor zijnen tijd. Geen kaal hoofd, geen stekenden blik. Op liet eerste gezicht zou men gezegd hebben een solied buitenman, die zich door een eersten Berlynschen kleer maker iu een Engclsch pak heeft laten steken, zonder nochtans de voorname stijfheid met de wereldsche kleeding in overeenkomst te kunnen brengen. Hij boog en zegde toen heel onbe vangen Ik vraag excuus dat ik hier zoo onverhoeds sta. Maar de knecht deed zon der mij iets te zeggen, de deuren voor mij open... Is de freule vandaag pas te Berlijn aangekomen Ja. Haar hart bonsde. Zy was geheel verbluft door de plotselinge verschijning van den booze geest. En denkt u hier een poosje te blijven? Neen. Zoo Jammer Nu, hoe heeft de freule haar broer gevonden Freule von Wackenrode was eigen lijk van plan niet te antwoorden, maar schier zonder het te weten, stiet zij uit Ik heb hem gevonden, zooals ik vreesde in slecht gezelschap. Daarbij zag zy hare tegenpartij strak in het gelaat. Dat gelaat verande echter niet. Hoogstens werd de glimlach nog iets spot tender en kwam er een nauwelijks merk bare trek van vermoeidheid om de mond hoeken. M. von Henning wendde zich van haar af en zegde luchtig tot Benno Nu, ik wil u niet verder storen, alleen wat betreft onze zakon hebt ge onze aangelegenheid van gisterenavond ge regeld De bleeke surnumerair knikte en wees naar zijne schrijftafel. Daarop lag een dik envelop, waarop iets geschreven stond. M. von Henning nam het met een vluchtig hoofdknikje ter hand, maar eer hy het iu den zak kon stuken, had Anne-Marie, zon der aan beleefdheid of goeden toon te den- Van's midii igstot middernacht, eenige dienstdoende Aputiio^er, op Zondag 30 Januari 1910, M. Meirschaüt, Korte Zoutstraat. ken, over zyn schouder er een blik op geworpen. Een luide kreet ontsnapte haar. Negentien duizend en vyf honderk mark, stond daar in letters geschreven. Zy had het duidelijk gezien. De getallen dans ten haar nog voor de oogen. Zij schoot op haren-broeder toe, die onwillekeurig voor haar terugweek. Benno! hijgde zij, dat alles hebt ge verspeeld In één enkelen nacht! In éénen nacht negentien duizend mark En zoo gaat het avond aan avond I Groote God 1 Groote God I Maar sta daar dan toch niet als een hout Geef ten minste antwoord I O bet is eene schande Het is eene laagheid Daarbij duwde zij den ongelukkigen kleinen man voor zich uit alsof zij zich aan hem vergrijpen wou. In de en^tegedro- ven, vatte hy eindelijk moed. Ach, houd toch uw mond, mompelde hy, lieesch van kwaadaardigheid. Maar zij luisterde niet naar hem. Het is eene schande 1 Thuis sparen wy wat wy kunnen uitgekookt soep- vleesch eten wij 's middags al de room van de melk verkoopen wij in de stad de jonge hoenders alles als de boeren loven wy ik werk als eene dienstmeid om maar een beetje te sparen, omdat Bellermann iedere» dag herhaalt De jon ge heer heeft geld noodig I En intus- schen zit hier zoo'n deugniet en schudt de kaarten en verspeelt alles wat we heb ben.... Een levende barometer. Zet eene echel (bloedzuiger of lakeu) iu eene halve liter fleschdoe de drij vierden ervan vol met'water. Indien de echel op den grond onbeweeglijk blyft lig gen, isditeea teeken van schoon weder. Trekt zij naar boven regen. Schijnt ze ongerust te zyn wind. Is zy zeer onge rust en houdt zy haar van boven, buiten het water onweder. Blijft zij in den winter op den bodem koudekruipt zij tot in den hals der flesch sneeuw. Zulke barometer is hoegenaamd niet .lOiya.. En gy, dus wendde zy zich tot von Henning, ge neemt dat met een dank u aan. Gy neemt dat op zonder er naar te vragen of ge eene weduwe en weezen onge lukkig maakt Gy zuigt mijn onnoozelen broeder uit als een vampier gij... Anne-Marie bleef steken, want Henning was naar het portaal gegaan en had zijnen overfrak van het tot kapstok dienende hertengewei genomen. Goeden avond, freule 1 zegde hy kalm en toen iets luider naar de kamer toe goeden avond, vriend I Maar reeds was Benno hem ter zyde. Wacht eveD, ik gameè 1 Ik... ik heb genoeg van de geschiedenis 1 Maak scènes zooveel ge wilt, Anna Marie mijne kamers zyn tot uwe beschikking maar ik ga heen 1 Eer zij er aan dacht was hy de kamer uit en de trappen af, langzaam gevolgd door M. von Henning. Haar roepen Benno ge moet hier blyven werd niet meer door hem gehoord. Wel zette zy in vliegende haast haren hoed op, stak de speld door haar blonde haar en knoopte met sidderende vingers den sluier voor het gezicht, zocht moffel cn mantel maar toch was er een minuut verstreken eer zy ademloos beneden voor de huisdeur op straat stond. Juist reed een rijtuig weg en sloeg in scherpen draf den hoek om naar de Thiergartenstraat. En geen tweede ry- tuig was in velde of wegen te zien. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1910 | | pagina 1