Rieskronijk. Rechterlijke kronijk. Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. Italië. Vereenigde Staten. Voor de kleine burgerij. Een Gentse li liberaal bladje meldt met groot lawaai, dat er in 1909 een miljoen hon derd vijf en dertig duizend frank wer den betaald door het gouvernement voor de herstelling van kerken en pastorijen 't ls schandalig, meent het blauw pa piertje, daaraan zooveel geld te beste den. Kerken en pastorijen moeten immers niet onderhouden worden ze moeten maar in puin vallen gelijk in Frankriik - daar gaat het zooals het geuzenblad lust. 't Is te weten of de metsers, timmer mans. smeden, zinkbewerkers, steen kappers, meubelmakers, schilders, enz. enz. ook van dat gedacht zijn. Een hedendaagsch hotel. - Reke ning houdende van de noodwendighe den des tijds heeft een Zwitsersch hotel houder aan zijn huis het volgend uit hangbord gebracht Afspanning roor Rijtuigen en Automobiels 'ususiqovusffstj^ us snojjvg sjüqjnnjssg aooa óutuuvdsjy De bovenste lijn, voor rijtuigen en automobiels beslemd, kan door iedereen gelezen worden. Het onderste echter kan van luchlvaarders alleen en van boven uit du lucht maar gelezen wor den. 01 de luchlvaarders van het aanbod van den uitgeslapen hotelhouder al ge bruik gemaakt hebben valt fel te betwij. felen. Stichting van eenen landbouwers- bond te Aalst. In het lokaal van het Landbouwcomicn te Aalst is eene vergadering gehouden waarop afge vaardigden van Geeraardsbergen, Sot tegt-m, Niuove en Herzelo aanwezi, waren. Een katholieke landbouwersbond werd er gesticht. De standregelen van den nieuwen bond werden opgemaakt In een Fransch hospitaal. De wereldlijke dienders en diensters van de zieken in het hospitaal van Rijsel, zoo meldt een Fransch blad, hebben - bet werk gestaakt, omdat het be stuur de boter door margarine heeft vervangen. - Ze zijn nog uit het hospi taal niet weggegaan, zegt de mare maar zij stek.-n aan niets de handen, in afwachting dat men van hunne - klachte zal rekening houden en zij voldoening zullen krygeri. Zoo dan, nu staken omdat 't marga rine is iu plaats van boter; morgen staken omdat do soorte van vleesch wat is veranderdovermorgen alles in d steek laten, omdat 't brood van eenen anderen bakker komt. En als er toen eene besmetting komt, 't en zal alsdar geen staken zijn zeker, maar zeer weg bijzen Oh ja, die domme verwereldlijking, dien ellendigen haat tegen al wat een itie.totoi Kiot-u uraagi... Het is dp mindere man die, in slechte dagen, naar 'l hospitaal moei. En pre cies uit dat hospitaal, heeft men deze verwijderd die alleen in staat w aren om waarlijk te zorgen, dag en nacht, zonder vrees voor gevaar of besmetting de kloosterzusters. Ze zeggen en ze getuigen dat trou W0us luide, al de goneesheereu in de Fransohe hospitalen, en ze klagt n bit ter, dat nu de medccijne veeal verkeerd wordt toegediend, dat het verkwikkend voorgeschreven glas wijn van keelgat mist... Maar ja, men beeft de Zusters maar verjaagdmen heeft verwereldlijkt. Dat heeft alzoo aan de Mijnheers van de loge behaagd, en de mindere man, ly- dend iu het hospitaal, deze moet het maar weten De loge, dat is de reddingen de «piui ming voor haar zeiven. De loge, dat is toen ook de miserie en d'elleude voor een ander. Revisieraden. By kouinklijk be sluitvau 19 Januari werden de revisie raden en provinciale commissiën voor de milicie iu 1910 benoemd voor de provincie Oost-Vlaanderen werdeD aan gesteld als leden van den revisieraad 1. Eeman R., te Aalst2. De Riemaec ker Ai-mand, te Audenaarde 3. Coore- man J te Dendermonde, leden dei- Bestendige Deputatie. Vlaamsch in het leger. Dat in de Belgique militaire pleidooien verschijnen ten voordeele der rechten van de Vla mingen en voor de gelijkheid der beide landstalen in het leger, is zeer opmer kelijk. Een briefwisselaar bepleiter die gouden waarheid, dat de officier is ge maakt voor den soldaat en niet de sol daat voor den officier en dat het maar rechtvaardig is, dat de mindere begre pen worde door ham, wier vrij gekozen beroep het is hem te onderwazen. Daarom zou schrijver het heel redelijk vinden zoo, in de examen, de minister gelyke w aarde aan de twee talen hechtte. Het onderwijs en de opleiding der Vlaamsche soldaten, betoogt hij verder, sal eene byna onmogelijke zaak zijn, indien de onderrichters geen voldoende Vlaamscti kennen. Want aan de Vlaam sche soldalen is het volstrekt noodig de reglementen aan te leeren in huune moedertaal. Zoolang de officier de beide landstalen niet kent, zal hy nooit zijne verzedely- kende zending kunnen uitvoeren en daarom is het noodig, dat eens cn overal onze Waalsche kameraden er een reden van makenen Vlaamsch leereD. Is het eene moeilijkheid, een onmogelijkheid is het niet en het ware hen beleédigen, met staande te houden dat het hen be letten zal de epauletten te veroveren. Ziedaar ten minste de taal van den gezonden zin Uit Kortrijk schrijft men ons M. Ducatillon, de gekende demo craat, opsteller aan het Laatste Nieuws, heeft het aanbod verworpen dat hem gedaan werd om als kandidaat van het cartel de christen democratie te ver tegenwoordigen te Kortryk. Er was hem voorgesteld dat De Bunne, in geval zijner kiezing, na twee jaar zyn zetel zou afstaan aan Ducatillon. Maar deze zou daar geen profijt bij hebben, daar hij na twee jaar volgens overeenkomst de plaats van den heer Van Damme te Dendermonde zal innemen. Ten andere, het geval-Planequaert van over vier jaar, heeft de democraten wat wijzer gemaakt. Van een andaren kant zullen de katholieke Vlamingen met veel genoe gen vernemen dat de koene Vlaming Dr Aug. Peel als kandidaat op de katho lieke lijst zal voorkomen, 't Is eene heerlijke aanwinst voor de Kortrijksche katholieke party, die nu met meer hoop dan ooit eene prachtige zegepraal te gemoot ziet. Een speler. In October kwam een bediende der maatschappij Cockerill, te Oostende zich aanbieden by de policie van Brugge. Mot tranen in de oogen, verhaalde de bezoeker zijn toestand ten nadeele der firma, by dewelke hij in dienst was, had hij eene som van meer dan 20,000 fr. ont vreemd, welke door het spel op de koers- pleinen was verzwolgen. Daar hy in de onraogelijkhoid was, die 8om terug te geven, verklaarde hij, zich te komen gevangen stellen. De ontrouwe bediende verscheen. Zater dag voor de correctionneele rechtbank. Hij werd verwezen tot 2 jaar gevangenis en 320 boeten van 26 fr. of eene enkele boete van 4000 frank of zes maanden. De benadeeligde maatschappij, die zich als burgerlijke partij had aangesteld, be kwam insgelijks de veroordeeling van den bediende tot de teruggave der ontvreemde sommen, bedragende een totaal van 20,768 fr. 40 c. Roode lasteraar geknipt. Het socialistisch blad Le Clairon van La Lou- vière, had zonder de minste reden een zeer lasterend artikel laten verschijnen tegen den Eerw. Heer Placquet,gewezen pastoor te Marches-by-Ecaussines. De Eerw. Heer Placquet legde eene klacht neder en Le Clairon werd door de burgerlijke rechtbank van IJ. i gun veroor deeld tot het opnemen van het vonnis, het «Jucii luiasuuiien van net vonnis in een blad naar kous van den Eerw. Heer Placquet en tot de kosten. Voor dezelfde rechtbank werd ook het proces opgeroepen tegen hetzelfde blad en om dezelfde rededen ingespannen door den E. H. Michaux, pastoor te 's Gravenbrakel. Belgische Bcdevaon «n»r het Land. Gezegend en aangemoedigd door Z. H. den Paus en Z. E. den Kardinaal-Aarts bisschop van Mechclen. 39* Bedevaart aan boord van de Etoile. Vertrek van Mar - seille den 15 Maan torug te Marseille den 26 April 1910. Marseille, Athenen' Konstantinopel, Beyrouth, Baalbek, Da mascus. Het meer Genesareth, Tiberias Capharnum. De berg Thabor, Kana, Naza reth, Carmelusberg. Caïffa,Jaffa, Jeruzalem Bethlehem, St-Jan in de Bergen, Jericho De Jordaan. De Doode Zee. Port-Saïd. Suez-Kanaal. Kaïro. DePyramiden. Mata- rieh. Heliopolis Sakkara en Memphis. Na pels, Pompei, Marseille, enz. Pryzen der plaatsen (van Marseille tot Marseille) 1* klas 1200 fr. 2e klas 1000 fr. 3° klas 750 fr. Vraagt het volledig en breedvoerig pro gram aan den E. Pater Leorand, inrichter. Halvestraat, 18, Leuven. Nieuwerkerken. Plechtige Inha ling van den Eerw. Heer Van den Berghe, als Pastoor dezer Parochie, op Zondag 30 Januari aanst De stoet zal gevormd worden op de Dorpplaats, om ten 1 ure stipt te vertrek ken naar de Dekenij van Aalst. Terug keer ran de Dekenij kwaart vóór 2 uren. Maandag morgend heeft men tc Ruis broek uit de Zenne het lijk opgehaald van Achiel Denil, 20 jaar, aardewerker te Vorst, doch oorspronkekelijk van Lede. Men vermoedt dat hy door de duisternis misleid, in het water gesukkeld en ver dronken is. 't Zyn de jaren. Dames ge zyt zwaar, niet op uw gemak, gij bebt hoofd draalingen, winden hartkloppingen, sche meringen, ehwel, neemt van tyd tot tyd een koppel Pillen Walthéry en ge zult als op 20jarige ouderdom zyn. Hot huis van Emiel De Zutter, op de wijk Soudseinde, te Velsike, is Donderdag nacht, om 11 uren, afgebrand met gansch zynen inboedel alles is verzekerd. Het huis behoort aan M. Lodewyk Crombé van Velsike. Jachtdrama te Schellebelle. Zie hier nog eenige inlichtingen die van hot grootste belang kunnen zijn. Wij hebben gezegd dat den avond der moord, een feest plaats had by Edmond Melckebeke, bygenaamd de Brusselaar en dat personen die van dat feestje kwa men twee personen gezien hebben, met elk een geweer, die zich al over het veld ver wijderden. Edmond Melckebeke woont ten Zuiden van Cherskamp-dorp, op ongeveer een half uur afstand van Schellobelle-statie en de plaats der misdaad. Het was rond een ure 's nachts, de mis daad moest dus reeds gepleegd zyn. De gewapendo kerels, verlieten de straat en gingen door liet veld toen zy de deur van Melckebeko zagen opengaan en er een 15-tal personen uitkomen. Zy gingen het Zuiden in, in de richting van Wanzele-Smetlede, Oordegein, enz. De landbouwer Petrus Leys woont op kleinen afstand van Edmond Melckebeke. Hy heeft eenen goeden waakhond, die hond is rond een uur beginnen blaffen en Leys is opgestaan en op syn hof gedaan. Hij hooft twee mannen al over 't veld haastig zien voortstappen in hoogergezegde richting. Het waren ongetwijfeld de twee zelfde mannen, welke gezien werden door de feestvierders. Zaterdag morgend zyn verscheidene per sonen ondervraagd. Nog den diefstal van 1000 fr te Sinaai. De persoon die aan de gebroe ders Van den Bossche den naamloozen brief had geschreven uit Brussel cn be loofde hun het geld terug te bezorgen, is Donderdag morgend ten huize der wed. Van den Bossche gekomen, om de dieven aan te wyzen, op voorwaarde onbekend te blijven, en mits eene belooning van 200 fr. wanneer zy hun geld terug zouden hebben. Hij was, zoo zegde hij, een geheime policieagent. Hij had ook eenen vriend medehelper en met elk 100 fr. waren ze tevreden. De gebroeders Van den Bossche met den veldwachter hebben den persoon vergezeld naar Brussel en vertrokken Donderdag te Belcele met den trein van 12 uren. Vooraleer te vertrekken zond de vreem deling een telegram naar zynen zooge zegden vriend. Te Brussel aangekomen moest het eerst donker zyn, eer zy naar de herberg gaan konden waar de dieven moesten aange wezen worden. Rond 5 uren wees hy hun de herborg. Zy moesten op afstand blyven. Theofiel Van den Bossche moest eerst eens door het venster zien of hy ze herkende. Hy zag cr inderdaad den persoon die hem had buiten gelokt toen hij zijn geld ontstolen werd. Toen was het de beurt van den anderen broeder. Deze naderde te dicht by hot vensterraam en de 5 mannen namen de vlucht, alsook de vreemdeling sprong weg. Hij mocht niet gezien worden. Een weinig later kwam hij weer terug. Toen liepen zij op twee heeren die hy zegde ook mannen te syn van de geheime policie. Hy drukte zyn groot spijt uit dat zy de 200 fr. niet by zich hadden, maar beloofde nog voort te werken om de ditrron in liet net te. krygen. Indien gy een schoone keus van Behangpapieren ens. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde pryzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van dr. Putte en ZusterKorte Zoutstraat 29 Aalst. Men zal zich herinneren dat te Brus sel eenige dagen geleden dieven in de bureelen der maatschappij Dunlop drongen en er den brandkoffer openbraken. De poli- cie bevond onmiddelyk dat hier een speci alist aan het werk geweest was en richtte zyne opzoekingen naar den kant der Sint- Liurentetraat, alwaar verscheidene ge vaarlijke kerels gewoonlyk bijeenkwamen. De policie richtte eeno hinderlaag in en zes personen werden aangehouden. De kerels werden in de Kruisvaartstraat gezien, daags voor de diefte gepleegd werd. Sedert eenige dagen waren de echtge- nooten K.,., van Duitschen oorsprong in een hotel nabij de Noordstatie, te Brussel afgestapt. Zij verlangden te Brussel een' koffiehuis over te nemen. Zondag morgend vond M. K... de deur zyner kamer openstaan. De brieventesch van den Duitscher, eene som van 3000 fr bevattende, en 2000 fr. juweelen waren verdwenen. M-K." had gelukkiglgk .en» som van 10,000 fr. in het bed verborgen. Deze zyn aan de opzoekingen der dieven ontsnapt. De bestolene heeft eene klacht neerge legd. De policie volgt reeds een ernstig- spoor. De policie der 2* afdeeling to Brussel hield eene man aan, oud 50 jaar wonend in de Huidenvetterstraat, die jonge meisjes aanwiorf en hen stuurde naar Holland, hun bedieningen belovend. Men begrypt 'welk de aard was van die hedieningen. De aan gehoudene werd ter beschikking van het parket id do gevangenis van St Gillis opge sloten. 16 Nieuws is toogekomen van een onge val op het 8choolschip L'Avenir. Terwijl het schip te Newcastle ligt, deden cadetten op 9 December, buiten de haven, boot oefeningen met een hunner stalen reddings booten. Plots kwam er eeen geweldige storm wind opdagen, waarby de cadetten onmo- gclyk meer de haven konden bereiken. Gelukkig had men het gevaar van aan de kust bemerkt. Een sleepboot kwam ter hulp aangevaren, die er in gelukte zonder persoonlyke ongevallen, de jongelingen op te jukken en ze aan wal te brengen. De boot werd later by Stockton Reach org beschadigd weergevonden. De kolenkoopman Haeck, 53 jaar wonende Zuidlaan, te Oostende, heeft in eenen aanval van waanzin veroorzaak! door zenuwzwakte zyne vrouw met een scheer mes den hals afgesneden. Haeck heeft zich dan gezelfmoord. De toestand van mad. Haeck was Zon dag eenigszins verbeterd. De geneesheeren hopen nog haar te redden. Het schoenfabriek van M. De Bock, Groote Markt, te Ronse, is door eenen hevigen brand bijna geheel vernield ge worden. De schade bedraagt 18,000 fr. De werklieden zullen een tweetal weken niet kunnen werken. Op het oogenblik dat een 20 jarige beenhouwersgast van Haecht, den winkel van zynen patroon verliet, werd hy door deu buurttram Brussel-Haecht-Aarschot omgeworpen. De ongelukkige verdween onder de loko- motief en word letterlijk in twee gesneden. Hst parket van Leuven hesft onmiddellijk een onderzoek geopend. Het reglement legt aan de machinisten op vóór hun machien te gaan in de gevaar lijke krommingen der baan. De plaats waar het ongeluk gebeurde, is eenen zeer gevaarlyken draai. Vrydag avond, om 10 uren, werden ter herberg Au Colporteur, van Jules Devos-Lefevre, Nieuwe Markt, te Rousse- lare, Gustaaf Hoornaert, 23 jaar, leurder, bedronken en Jules Boutens, 24 jaar, leurder, wonende beiden in de Nieuwe Marktstraat, handgemeen. Hoornaert sprong eensklaps op Jules Boutens en sloeg hem met een pintglas eene erge wonde in het achterhoofd Bou tens, het gebroken pintglas van zijnen tegenstrover afgenomen hebbende bracht er deze eene wonde mede toe aan het rechter hand. Op straat geraakt zynde, werd Boutens, die ten gronde lag, door Hoornaert de helft van het linker oor afge beten. Boutens beet den rechter duim van zynen tegenstrever byna af. Hoornaert immer woedend liep Boutens, die in zyn huis gevlucht was, achterna, en sloeg al de vensterruiten aan stukken. De genees heeren Demonie en Delcroix moesten de vechtersbazen, die bedlegerig zyn, ver zorgen. Overstroomingen. De rivieren wassen voortdurend, en staan boordevol. In de valleien van de Schelde en de Leie staan weiden en lage landen onder water. Hier en daar zijn laag gelegen hofsteden door het water ingesloten, en kan men alleen nog met kar en paard door het water komen. Ook de Maas en vooral de Samber drei gen de omstreken te overstroomen. Zondag nacht heeft ten hevig tempeest geheerscht rond Charleroi er is veel regen en hagel gevallen. Op de Samber is de scheepvaart onderbroken. To Ransart had M. André aan zynen eigendom een groot houten gebouw opge richt, om er cinemavertooningen te geven. En by eene dezer vertooningen, Zondag avond, hoorde het publiek eensklaps een alarmkreet. Brand 1 - werd er geroepen en eone wolk rook steeg op uit do hut van den operateur. Een film had, bij de aanraking van het electrieke toestel vuur gevat. M. André, dio zelf werkzaam was, poogde dit uit té dooven maar hij verbrandde zich deerlijk de handen en moest de hut ontvluchten. Het hulpgeroep en het zien der vlam veroorzaakte eene vreeselijke paniek. Alles vluchtte en door het gewoel en gedrang weken de houten buitenwanden, zoodat mannen, vrouwen en kinderen laDgs alle kanten vluchtten. Daaraan mag men het danken dat er geene ongelukken gebeurden cn dat alleen stampen en stooten eene menigte kneuzin gen veroorzaakten. Do brand, die heel het huis vernielde richtte voor 30,000 fr. schade aan. Eene vrouw te Luik had twee kinde ren, 5 jaar on 20 maanden oud. alleen te huis gelaten. Het oudste kind vond een doos stekskens en speelde er uiee. Een der stokskens ontvlamde en het vuur deelde zich mede aan 't wiegje waarin het andere kindje lag. Toen de moeder eenige oogen- blikken later thuis kwam, vond zij het wiegje in laaie vlaai. Geburen snelden toe en konven de vlammen uitdooven.Het arme kind was vreeselyk verbrand en moest in wanhopigen toestand naar het gasthuis ge bracht worden. Sch) ikhelijk ongeluk te Charleroi.— Men had naby de spoorwegbrug van de lijn Charleroi-Leuven te Charleroi een groot gebouw opgetrokken van 30 meters lang op 15 broed en 12 hoog. De vouten waren in ijzerbeton en Zater dag morgend begon men de stellingen welke de vouten ondersteunden, weg te nemen. Om 7 1/2 uren waren 12 werklieden aan dat werk bezig toen al met eens het heele gebouw instortte. Do 12 werklieden werden onder de pui- nen begraven. Aanstonds werden de reddingswerken ingericht. Vijf werklieden zyn op den slag gedood geworden, de andere 7 zyn min of meer erg gekwetst. Onder deze laatsten is zekere Maurits Domes, oud 19 jaar van Gent. Zyne won- den zijn niet erg. De andere gekwetsten zyn naar het hospitaal van Charleroi over gebracht. Men denkt dat het yzerbeton nog niot genoegzaam droog was en dat daaraan het ongeluk moet toegeschrevon worden. Men vond het eerste lijk om 3 ure nanoen en om 5 ure waren al de slachtoffers van onder de puinen gehaald. Een reizigerstrein komende van Piéton is in de statie van Courcelles-Center door eenen koopwarentrein aangereden gewor den. De schok was verschrikkelijk alhoe wel beide treiuen slechts met kleine snel heid reden. De reizigers werden allen overhoop ge worpen en elf hunner werden min of meer erg gekwetst. De machinisten en stokers het ongeluk ziende aankomen, waren van hunne machien gesprongen. De stoffelyke schade is zeer aanzienlijk. Het parket van Charleroi is ter plaats geweest. Hoog water. Een gedeelte van Friesland lykt thans op een zee. Tusschen Eernewoude en Oldeboorn, met aan weerszijden Grouw en Wartena, is de watervlakte bijna onafzienbaar. Eer newoude is feitelijk afgezonderd de eenige weg die er heen leidt staat op sommige plaatsen 20 centimeters onder water. Een drietal kleine boerenhofsteden onder War tena hebben het hard te verantwoorden. Twee er van hebben het water op den vloer der woonkamer, in de andere woont men reeds geruimen tyd op zolder en de bewo ner kan alleen met waterlaarzen aan in zjjn voormalig woonvertrek komen. Weer een ander heeft om zyn huisje een dyk gelegd en tracht door aanhoudend waterputten - de kolk - droog te honden. Den veehouder H. B. onder Grouw over- kwam het ODgelyk, dat zijn watermolen stuk raakte. Zijn buren konden geen hulp verleen en tot malen, het land stond er dientengevolge een meter onder water. En het laat zich aanzien dat wy er nog niet zijn. Komt er geen verandering binnen kort, dan zullen tal van polders het niet kunnen houden, want tegen zulk een onge kende waterstand, ongeveer 75 centimeters boven zomerpeil, sijn de meeste dijken niet bestand. (L. Ct.) Zullen er kerken gesloten worden? De Correspondance Hebdomadaire van Parjjs beweert uit goede bron te vernemen, dat de Fransche regeering de geloovigen doet tellen, die de kerken bezoeken. Binnen eenige maanden zou er dan eene statistiek worden openhaar gemaakt, waar men aan dsn eenen kant het cijfer der be volking en aan den anderen kant het cijfer dergenen die de kerken bezoeken zou te lezen krygen Dit geschiedt natuurlyk om te bewijzen dat veel kerken kunnen gesloten woi ilon, zonder nadeel te doen aan den eeredienst. Zoodra de organen der pers de openbars denkwyzo hebben bewerkt, zal men dan tot de sluiting der kerken overgaan. Een zonderlinge roman. Eenige maanden geleden kwam een 16 jarige jon geling in het kamp van eene afdeeling karabiniers in do Piemonteesche velden, en vroeg om er te mogen vernachten. De jongejing vertelde dat hij, toen hy nog een klein kind was, door eenen troep Bohemers was opgelicht geworden, en dat hij slechts nu was kunnen ontsnappen. Al de dagbladen van Milanen bespraken breedvoerig deze zaak, byzooverre, dat eene begoede familie van Bisseglia, in den jongeling een harer leden herkendo, welk# een twaalftal jaren geleden spoorloos ver dween. De jongeling trok dus naar Bisse glia, alwaar hij door eene geestdriftige menigte onthaald werd. Doch, schoone dingen duren veelal niet lang en eenige dagen nadien werd het ge rucht verspreid dat de jongeling enkel eenen nietdeug was die eene kwapertery had uitgericht en uit vrees eenor bestraf fing niet naar huis was durven gaan. Eene familie van Turyn herkende inder daad den jongeling, die een vijftal jaren geleden het puderlijke huis verlaten had. Nu komt echter het grappige der zaak. De familie van Bisseglia weigert den jongeling af te staande familie van Turyn wil hem kost wat kost terug en de jonge ling zelf zou liever by zijn nieuwo ouders blyven Natuurlyk I De inwoners van Bisseglia trekken party voor hunnen nieuwen dorpsgenoot en drei gen met opstand indien men den jongeling naar Turyn zendt. De zaken staan nu zóó. Waarschynlyk zal de rechtbank te beslissen hebben waar de jongeling te huis hoort, te Turyn of t# Bisseglia, ten ware hy uit eigen beweging terug by de Bohemers ging. Tegen de vleeschtrust. Een vleeschtrust te Cleveland, Ohio, meester van de vleeschmarkt in Amerika,' liet het vleesch aan buitengewoon hoog# prijzen betalen. De werklieden-syndikaten lebben reeds eenige dagen geledon eene beweging begonnen, om de slachteryen te boycotten. Talryke en volkryke steden van Amerika hebben zich by deze beweging aangesloten, die zich over heel liet land dreigt uit te breiden. Dertigduizend bewo ners van Cleveland en meer dan honderd duizend van elders, hebben zich verbonden in geen veertig dagen vleesch te eten. T« Cleveland is het vleessh reed# 75 centie men het pond afgeslagen." Men meldt dat de regeering voornemens is de trust een proces aan te doen. Die trust, waarvan het centrum Chicago is zou de wet op de trusts geschonden hebben'. Een later bericht zegt. De vleesch-boycott breidt zich uit. Min stens een millioen personen in verschil- lende deelen des lands hebben zich ver bonden, vooreerst geen vleesch meer te eten. Uok Boston is voor de beweging go- wonnen. Zondag avond is daar ter stede een groote byeenkomst gehouden om aan hangers te winnen. Er worden pogingen in het werk ge steld om ook New-York tot aansluiting te bewegen.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2