Zondag 50 Januari 1910 5 centiemen per nummer 048le Jaar 4227 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'i Arrondissement van Aalst. dibka GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. De begrooting van Belgisch-Congo l'o/ duivels gestampt. De nieuwe legerwet. Valsche geruchten. DITJES en DATJES. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Jtoning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. C tl IQ UK «UUM. itel.l, 29 Jan. 1910. voor het dienstjaar 1910. (Uit het Verslag namens de Middenafdee- ling der Kamer uitgebracht door den heer Em. Tibbaut). II. Regeling van den Grondeigendom De Regeering acht dat de toekenning, aan den Staat, van de onbeheerde gron den in rechtsopzicht onbetwistbaar is. Dat is de stelling, door al de koloni- seerende volkeren toegepast; ze raag de wereld door aangenomen worden, indien hel beginsel, verre van eene ver beuring te verwekken, ten doel heeft eene betore benuttiging van den grond, welke in de eerste plaals ten goede zal komen aan de inboorlingen en zoo bedoelt het ook de toelichting waarin wij deze verhevene gedachte lezen Wij willen de inboorlingen als kweekelingen behandelen, die recht it hebben op onze bescherming. Gevoe- len en plichtstemmen hier met 's lands O belang overeen, want dc bloei van eene kolonie zooals Belgisch-Congo berust inzonderheid op het welzijn en de bedrijvigheid der inboorlingen. Aldus begrepen en toegepast, levert het beginsel van Staatseigendom de be zwaren niet op, die zijne schijnbare strengheid medebrengt. Dit beginsel is van Romeinschen oor sprong en behoort tot het tijdvak der Romeinsche geeschiedenis, wanneer de beschaving reeds genoeg gestegen was om het prachtig stelsel van rechtsleer en rechtsspraak tot stand te brengen, dat tot heden toe nog tot grondslag dient van de moderne studiën. Te dien tijde kon het geen aanzienlijke practische toepassing hebben, want de onbeheerde gronden in Italië moesten nog al zeldzaam zijn; in elk geval maakten zij eene uitzondering uit de grond was beheerd en de eigenaars ervan gekend. Anders echter is het geval, wanneer men dat beginsel van Staatseigendom in wilde streken overbrengt, waar de pri vate eigendom weinig gekend is en waar de gemeenschappelijke eigendom blijken van bestaan geeft door eene veeleer ongestadige bezetting dan wordt zij" gebied in ruime mate uitge- Moest men hier, zonder voorzichtig- heid, de strengheid van het Romeinsche recht toepassen, dan zou het tot onge rechtigheden leiden. De eigendom van den Roomschen eigenaar is het rechl van gebruik en ook van misbruik, naar beliefle. Moest het Moederland het Roomsche eigendomsrecht genieten op al de soms twijfelachtige onbeheerde gronden, dan zou men ertoe gerechtigd zijn belastingen te leggen op de onbe heerde gronden, welke do inboorlingen zelf zouden willen bebouwen. Wie zal de onrechtvaardigheid van dergelijk, stelsel niet begrijpen Wanneer men dus het beginsel van Staatseigendom op de onbeheerde gron den aanneemt, dan is het met het hoofd doel er steeds gebruik van te maken in 't belang van den inboorling zelf. Op die wijze kunnen er feitelijk geen geschil len ontstaan. Feiten spreken hier luider dan theo rie. Men kan zonder einde twisten om te weten welke gronden onbeheerd zijn; doch in feite, indien men werkelijk on beheerde gronden in vergunning geeft aan nijveraars of plantagebezitters, dan is het in 't belang zelf der zwarten, die bij deze nieuwe ondernemingen werk- loonen en meer welvaart genieten ook denken de zwarten over 't algemeen er niet aan, de hun voorgestelde overeen komsten voor bet bepalen van de grond- vergunningen af Ie wijzen integendeel nemeri zij die gretig en erkentelijk aan en zij opperen niet de minste moeilijk- beid, zelfs om de behoeften van hunne winningen te schikken naar die- van de vergunninghouders. De hoofdzaak is rechtvaardig te handelen. Burgerszonen bezitten allen geen ge tuigschrift van zedelijkheid. In een vol gend Nr zullen wij bewyzen dat de verzedelijking der kazernen een punt moet uitmaken van het Katholiek pro gramma 1 De liberalen en socialisten zijn vol duivels gestampt vooral in die Arron dissementen waar het, in Mei aanstaan de, gaat kiezing zijn... Zij hadden er zich immers aan ver wacht dat de nieuwe legerwet oneenig- heid in 't Katholiek kamp zou verwek ken. Nu, integendeel, zien zij de Katholie ken hunne hevige redetwisten over plaatsvervanging, enz. staken en zich ter verdediging voorbereiden tegen de aanvallen van de blauwe en roode vijanden van Godsdienst en Vaderland. Overal begrijpt men dat de eigenliefde der persoonlijke zienswijze moet onder doen voor de liefde tot den Godsdienst en tot het Vaderland. En daar de leger- kwestie een voltrokken feit is, waarom er blijven over hairklieven; Onze plicht moet heden hierin bestaan dat wij de nieuwe legerwet trachten te verbeteren en er al het voordeel moge lijk voor het volk uit te putten. Waar wij ons met moed en volharding moeten op toeleggen, 't is op de verze delijking der kazernen, die dringend, zeer dringend noodzakelijk is. De groene Hannewuit van Chipka be weert dat de verzedelijking der kazer nen zal gebeuren door de afschaffing der plaatsvervanging en bijgevolg door de inlijving van rijkemanskinderen en burgerszouen... Rijkemanskinderen en Men vraagt ons uitleggingen over ver- schillige punten. Wij laten ze hier volgen. Welke voordeelen worden door de nieuwe wet aan de vrijwilligers vergund 1® de vrij williger mag kiezen bij welk korps hij verlangt te dienen 2° de vrijwilliger, hetzy hij officier of soldaat is,is verzekerd door zijne dienst neming al zijne broeders van dienst plicht vrij te stellen 3° Jaarlijks worden 6200 plaatsen - in geval van gelijke verdiensten bij voorkeur aan de oudvrijwilligers gege ven (art 6 der wet). Die 6200 plaatsen zijn nu door de wet bepaald, betgeen vroeger niet bestond. 4° de vrijwilliger zooals overigens ook de militiaan", is voor altijd van den dienst der burgerwacht ontslagen 5° de vergelding is grooter voor den vrijwilliger zij bedraagt boven zijne solde, 35 fr per maand. Indien een vrij williger opnieuw dienst neemt wordt de vergolding gebracht op 35 fr. voor een gewoon soldaat, op 40 voor een korporaal en op 50 fr. voor een onder officier 6° de solde van den vrijwilliger is de zelfde als die van den militiaan zy verschilt van 0.28 tot 0.45 fr. volgens het wapen. Maar de vrijwilliger wordt spoedig korporaal of brigadier en dan bedraagt zijne solde 0,52 tot 0,76 fr. per dag, dit alles boven zijne 40 of 50 fr. vergoeding per maand. Heeft de dienst der vrijwilligers invloed op dien der militianen Ja. Vooreerst tellen de vrijwilligers mede om het vredes effectief te vormen van 42,800 man dat hetzelfde gebleven is als onder de oude wet. Vermits daarenboven de diensttijd voor de vrij willigers langer is dan voor de militia nen, zullen deze laatsteu veel minder moeten dienen naarmate er meer vrij willigers zijn. Het blijkt uit de officiëele lijsten aan het Ministerie van Oorlog ingezonden, door de plaatselijke Overheden, dat er zich reeds ever de duizend vrijwilligers meer hebben ingegeven dan verleden jaar op hetzelfde tydstip. Worden de lijfgebreken welke aan leidinggeven tot tijdelijke of geheele vrijstelling van militianen, nog door openbare aanplakking aan het ge meentehuis bekend gemaakt De openbare aanplakking is afge schaft. Die manier van bekendmaking had veel opspraak verwekt. De nieuwe wet vergt slechts dat in elke gemeente de belanghebbenden kennis kunnen nemen van den keuringsstaat der door den militieraad vrijgestelde manschap pen. Daarenboven, dank aan het grond- begin ingehuldigd door de nieuwe wet, wanneer nu een militiaan vrijgesteld wordt moet er geen ander in zijne plaats optrekken, zoo het vroeger het geval was. Men ziet dus dat er geen persoon lijk belang meer bestaat bij den militiaan om in beroep te gaan tegen andere mili tianen die vrygesteld zijn door den militieraad. Onthoudt het I Op de liberale manifestatie te Antwerpen legde een liberaal kopstuk de volgende verkla ring af Men moet tot het verplichtend on derwijs komen. Maar het mag ons te genwoordig onderwijs niet wezen, dat is ontoereikend en slecht. Wij moeten een lager onderwijs hebben dat vrij zij van prejügÉs (dat wil zeggenvan gods dienstige begrippen), een onderwijs alléén gesteund op de Rede en zich rich ten lot de Rede. Verstaat gij dat, christene menschen? Toen de Fransche Sansculotten ons lat -i hadden veroverd werd de Godin der Rede op de altaren geplaatst om onzen lieven Heer te vervangen. En die wat van geschiedenis kennen weten genoeg wat dat heteekende Geen God, geene Kerk, geene Religie. Daartoe komen is het eenige doel der liberalen met voor verplichtend onder wijs te werken. van 1576 in Aalst GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR PETRI'S VAN NUFFEL. 3® vervolg. Op min tijd dan wij noodig hebben het te beschrijven, was de stad in een legerkamp herschapen. Geen enkele inwoner waagde sieh nog buiten huis uit de kelders steeg iwak geluid het prevelen van een gebed in do donkerste hoeken der zolders zaten moeders verstoken, het kind angstig aan den boezem geprangd, wijl hunne dochters, met loshangende haren, verwilderden blik, de lmnden op de borst gedrukt om daal- binnen de kloppingen des harten te stillen, in grievenden twijfel liet onbekende af- wachtten achter de versperde deur stond het hoofd des huisgezins, een oud rapier in de vuist, om have cn kroost tot den laat sten druppel van zijn bloed te verdedigen. Ondertusschen was Joons op bet stad huis gebleven. Hy wist dat stelen, het slechten van woningen en openbare ge bouwen voorafging en achtte er zicp dien volgens tydelykuveil. 's Morgens, wanneer to soldaten, van rooven moede, in slaap lagen, zou hij zijne schuilplaats verlaten en naar huis keeren.. Maar zijne doch ter ?...Waar was zy op dit uur 1 Misschien wel reeds van angst bezweken of in de handen der Spanjaards gevallen Schrik kelijk vermoeden 1 bange onzekerheid Bij die gedachte wrong de torenwachter de leden van het bitterste leed en een traan van maehtelooze woede ontsprong zyn oog. Vlug vlood bij tot de deur, welke hem met den "vasten grond ging in gemeenschap stellen. Hier ontsnapte hem een kreet van pijn lijke teleurstelling. Als versteend bleef hij staan. Uitheemsche tongval, verward ge roep, vreemde zangen, van wapengeklik klak begeleid, weerklonken, en boven alles hoorde men eene zware stem, in de Spaansche taal, onophoudend gebieden c Sobre la lorre (1) Werpt den schurk van het hoogste des torens Antês Voor uit 1 En bijlen, zwaarden, lansen drongen, onder het uitbraken van afschuwelijk ge vloek, in de eiken deur. Hoe veelvuldig, hoe hevig en welge- meten de slagen ook waren, den muiters werd geen duimbreed ioegang tot het Bel fort gegeven. Gilbert had zich, uitzinnig van schrik, in den klokkentrans verborgen. Onder hem vlotte allerlei gebocf van beider kunne de losbandigste schelmen, (i) Op den toren 1 (a) Vooruit 1 wulpsche vrouwen, kortom, het uitschot der samenleving, dat het merk der verdier- 1 ijking, den stempel der laagste driften droeg. Gedurig rammelden de wapens en luidde liet bevel AntèsTusschen hen sleurden zy een flink opgeschoten knaap, die wreed mishandeld werd. Men wilde hem op den toren brengen, om zijn lichaam van de hoogte tegen de straat- steenen te verpletteren. Wie was die jongeling Een verknochte dienaar van Spanje's koning, gekomen om, in naam van Philip, den oproerigen huurlingen de stad tot onderpand aan te bieden tot zoolang de vereischte soldij onbetaald bleef. Het schuim had hem niettemin aan eene der stadspoor ten gevangengenomen en aldaar zijnen dood geöischt. (1) De razende zwerm, door een Spaanschen ruiter aangevoerd, trok naar de Gcntsche- poort, welke op hare beurt ingenomen werd. Ondanks het hartverscheurend kry- schen en bidden om levensbehoud, werd de gebondene nog meer mishandeld, gruwe lijker gepijnigd, en toen hy den naam van Philip in zijne klachten mengde, bejegen den zij hem met lompe scherts, met hoo- nende smaadwoorden. - Antès Vooruit In ging het, en de liederlijke menigte sleepte het byna onkennelijk geworden slachtoffer met zich voort. Een weinig later lnng het zielloos overschot van den trouwen Men heeft dezer dagen geschreven dat de militianen dit jaar zullen moeten binnen gaan van in de Mei maand. Wij vernemen uit goede bron dat dit niet ge grond is. Het zoude immers onmogelijk zijn dat met de menigvuldige bewerk- zaamheden van de militieraden-herzie- ningraden, enz., alles zoude in gereed heid zijn voor Mei toekomende. De inschryvingin de verschilligo regimen ten zal natuurlijk dit jaar zooals vorige jaren geschieden zoohaast liet mogelijk is. Maar het binnen gaan der militianen zal maar veel later plaats hebben. Er is nog eene reden te meer om voor dit jaar de inlijving te verschuiven. De heden dienende soldaten moeten nog bunnen dienst voltrekken. De kazernen zouden te klein zijn moest men van in Mei de nieuwe lichting binnen roe pen. Dit heeft groot belang voor de fami- liëu wier zoon ter studie zyn. De jonge lingen zullen hun studiejaar zonder ou derbreking mogen voltrekken. Daaren boven is het Ministerie vast besloten de noodige maatregelen te nemen opdat er dit jaar geene onderbreking der studiën zoude plaats hebben. De familiën mogen dus gerust zijn. Zoo wij het reeds gemeld hebben zul len voor het toekomende do onderwijs gestichten alle voldoening bekomen. De militaire studiecompagniën zullen op breeden voet ingericht worden bij alle hoogescholen, bij de philosophiefaculteit van St-Louis, Namen, enz., by de mijn- scholen te Bergen, bij de gestichten van hooghandelonderwijs te Bergen, te Antwerpen, enz., zullen er Compa gnies Universitaires of Bataillons scolaires ingericht worden. De bijzon dere gestichten zooals de Scholen van St-Lucas te Gent, zullen ook voldoening bekomen opdat de soldatea de leergan gen zouden kunnen blijven volgen zoo als nu. Het Ministerie is ook vast beraden in het belang der werklieden het beroeps onderwijs in bet leger krachtig aan te moedigen. Op het einde van December heeft de Minister van Oorlog een om zendbrief gezonden aan alle militaire OverliedeD. Hij beveelt dat de soldaten de toetatiDg moeten hebben om de leer gangen der Nijverheid-, Beroep- en Onderwysscholen te kunnen volgen cn dat de korpsoversten gezamenlijk met de bestuurders der onderwijsgestichten maatregelen moeten nemen om alle gemak te geven aan de soldaten om de leergangen te volgen. Men heeft dezer dagen ook rondge strooid dat het Ministerie het wetsont werp door eenige leden neergelegd om de wet op de gemeente- en provincie- kiezingen te wyzigen, zoude bijtreden afschaffing der vierde stem, verminde ring van den ouderdom dor kiezers van 30 op 25 jaar, toepassing der evenredige vertegenwoordiging op do gemeente- en proviDciekiezingen, enz. Dat is een valsch gerucht De heer Schollaert, Kabinetoverste, heeft er dezer dagen krachtdadig tegen geprotesteerd en verklaard, dat, moost dit wetsontwerp in beraadslaging komen voor de Kamer, hij het uit ai zijne krachten zal bestrijden. Het is immers M. Schollaert, die wanneer hij de eerste maal Minister van Binnenlandsche zaken was, de nu be slaande wet voor de gemeente- en pro- vinciekiezingen heeft doen stommen. Aangaande het gerucht dat het Mini sterie het wetsontwerp op den school dwang zoude bijtreden mogen wij de zelfde logenstraffing geven. Moest dit wetsontwerp besproken worden de lieer Schollaert zal het bestrijden. (i) Volgent Meerbeek, heette hij Bolotop. bode aan eenen ring der valbrug opge knoopt en daaronder dansten en zongen mannen en wijven, lijk duivels uit de hel gelaten. (1) Het orkaan was gaan liggen, doch de regen viel nog talmachtig neer. Dc plun deraars hadden zich door de stad verspreid en vierden den teugel bot aan hunne ver- nielingszucht. Alleenlijk een aantal Spaansche krygs lieden bleven rustig onder een afdak der Nieuwst raatpoort zitten. In hun midden stond de bevelhebber van het oproerig leger. F.en zwarte sikkebaard krulde op zyne wangen het bruin getint wezen sprak van ingeboren trots, van bevelen en heerschen de schelmsche oogen, onder langharige wenkbrauwen schier heel ver borgen, flakkerden van arglist en bere kende sluwheid. Alles verried in hem den zuidelijken oorsprong. Hij heette Jan van Navarese, den eletto. De soldeniers, rondom hem geschaard, waren zijne raadsheeren, evenals hy, door de weder8pannige huurlingen, tot aanvoer ders gekozen. Nevens hem zaten vier Spaansche meisjes, wier koonen de lente- (i) Zulks w«» meer dan eens het geval met koningsgezinden. Te Brussel werd, op eene niet min gruwzame wijze, een knecht, of, volgens Ben- tivoglio. de eigen zoon van een Spaanschen raads heer van Staten vermoord, alhoewel deze onder den gouverneur Requisent al de zaken bestuurde en de partij der Spaanschen zeer voorstond. P.-F. Famianus Strada, 8* boek, bl. 330-331, id. bl. 336.1. c. Politiek boven vakbelangen. Ziedaar de gedragslijn der socialistische vakbonden. Zijt ge er nog niet van overtuigd Overweegt dan het volgende Over eenige weken brak er eene werkstaking uit op de - Minerva - ge weet waarom, nietwaar Een edel doel het gold de christene werklieden te broodrooven. Alhoewel de socialisten hun doel niet bereikten, behaalden ze toch, gelijk ze uitroepen, eene schitterende zegepraal Natuurlijk, zulke zegepraal moest geestdriftig gevierd worden en een monsterconcerto, gevolgd van bal,word ingericht. Dit feest werd den leden niet aangeboden, want de inkom moest be taald worden Ge denkt, beste lezer, dat de op brengst van het feest in de kas van den bond ging t Abuis2/5 der opbrengst werd in het kiesfonds gestort't Is de Werker zelf van 5 Januari die het bekent. En zoo zien wij meer en meer liet geld, dat de werklieden donken te stor ten voor de verdediging hunner vakbe langen, den weg opgaan om eenige zoogezegde werkmansvrienden op de zotels le helpen. Niet waar I de socialistische vakhon den beherligen ernstig de stiolbelangen! 'T WEÈR IN 1910. - Do Fran sche weerkundige Alfred Jouon steunt zijne waarnemingen op de min of meor regelmatige schommelingen der zon. Over het verloop van vele jaren nage gaan, schijnen die schommelingen, elk in haren aard, na kortere of langere tijdstippen terug te keeren, en daarnaar heeft Jouon berekend wat 1910 wol we zen kan. Volgens de berekeningen zal dit jaar iets warmer wezen dan wat we gemid deld gewoon zijn, vooral in de lente en in de herfst. In bijzonderheden tot thai ven Maart nog al vinnig koud, tot 't einde Mei aangenaam zacht, dan warm tot begin September en verder weer zacht tot in December. Wat de water kuur betreftdrooge lente, natten zo mer, gewone herfst, droog winterhegin. In bijzonderheden betrokken weèr tot 't halven Februari, schoon weêr tot begiu April, droogte tot t'halven Juni, veel regen tot begin December en schoon weêr de laatste maand. Zoo zegt het de weerkundige Jouon. We staan voor zijue beweriugen niet in en zullen er over oordeelèn... op Sint- Silvesler. Lnmenspra»U. Groene Pie doelt in De Werkmanvan vrijdag 11., eene lamenspraak meê tusschen twee Oü-bewaarders die, als men ze leest, dui delijk aantoont dat ze door een lamen van geest werd geschreven. tijd des levens licht kleurde zuiver en onberispelijk waren hunne trekken hun olijfkleurig wezen, van zwart dooreenge- strengeld haar omlyst, de sprekende oogen van het edelste git, zwemmend in groote, diepe kassen en de dubbele rij sneeuw witte tanden deden eer aan hunnen stam. Üe krijgsoversten droegen glinsterende stormhoeden, blikkerende borstkurassen, kostelijke fluweelen broeken, in wijde kaplaarzen ten deele verdoken breede Tolecdsche zwaarden hingen naast hunnen faja 1) Wanneer zij den voet verplaatsten, rinkelden gouden sporen Do vrouwen waren in de rijkste kleedij uitgedost aan hunne polsen blonken gulden armbanden en aan de vingen ringen met saffieren en smaragden bezet op de borst wiegelde een krans van zilveren schakels en in de ooren bengelden juweelen, die by het zon licht, als diamantgruis moesten schitteren. Een keurslijf van blauwe, doorschijnende zijde, met gouddraad doorwerkt en door een fonkelenden diadeem bevestigd,omsloot hunne slanke middel. Ondanks deze oppervlakkige pracht, zag er de groep weinig aantrekkelijk uil. De lange kleederen der vrouwen sleepten ordeloos in de modder natte liaarklissen teekenden op hunne wezens vuile strepen af. De hooge rijlaarzen der officiers waren geborsten, helm en kuras geblutst. Het geheele voorkomen dier scnores dwong (1) Sjerp of sluier, niet den minsten eerbied,niet het geringste ontzag af, zy - die nochtans eene macht vormden, die mei het hoogste gezag des lands onderhandelde, hetwelk, na al hunne gepleegde gruwelen, immer vor- plicht was toe te geven en de spons over het gebeurde tewisschen. - (1) Gcruimen tijd verzwond zonder dat iemand sprak. Eindelijk verhief Jan van Navarese het houfd. Caramba l (2) stampvoette hy grammoedig: We moeten nochtans be hoorlijk onderkomen hobben 1 Niemand zijner omgeving gaf acht op dit gezegde allen bleven zwijgend ten gronde staren, totdat een sergeant de stilte stoorde en in het Spaansch radbraakte Senor eletto, doen wy ons by den stadvoogd Jan de Luu (3) brengen en eischcn wy van dezen inkwartiering. Wil ik eene w acht en gidsen opzoeken - Neen, - verwierp de overste wreve lig. Wacht cn gidsen zouden de Luu uitstroopen voor eigen rekening ik ken die trawanten.... Lang heerschte hetzelfde Btilzwygen. Antwerpen in brand door Aug. Snieders. (3) Bij alle duivels I (3) Jan de Luu, bijgenaamd Jan van Nijvel, rid der en heer van Moorsel, in 1571 gehuwd met Elisabeth Sersanders de I.una. De gemeente Moorsel en hare geschiedenis door O. Reyntens bl. 93. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1910 | | pagina 1