Donderdag 3 Februari 1910 5 centiemen per nummer 64,le Jaar 4^8 Booze Geest. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aangtaanrian Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Het Kath. Ministerie en de Belgische Schuld. DE Nieuwe militaire wet. DE AARDAPPEL. EEN EN ANDER. I DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bü C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE «UUM. Aelai, 2 Feb. IDIO. België, zooals alle landen, provinciën en gemeenten, heeft eene openbare schuld. Liberalen en socialisten klagen om dat de schuld jaarlijks vermeerdert, alsof het zoo ook niet het geval was met de gemeenten, provinciën en de an dere landen. Heel de zaak is te weten, of do bur gers den las.' oelen van die vermeer dering. Men ou het niet denken, ver mits sinds 25 jaren geene belasting noch vermeerderd, noch ingevoerd is geweest door het katholiek Ministerie. Hoe heeft men dan de jaarlyksche intresten van die vermeerderde schuld kunnen betalen, zal men zich afvra gen! Het antwoord is dood eenvoudig dat, als wanneer de Staat de openbare schuld vermeerdert,het meestal is om de rykdommen, den vruchtbaren eigen dom van den Staat te vermeerderen of te verbeteren. Da groote steden en gemeenten van ons land integendeel, vermeerderen ge durig hunne schuld,maar op zulke wijze dat de ontleende gelden gebruikt wor den tot uitgaven die niet winstgevend zijn. Dat is zeer gemakkelijk te bewijzen België bezit tegenwoordig i.IJzerwegen,hebbende ten minste eene waarde van 3 milliard (3,000,000,000 franken). 2. 9,491 kilom. groote steenwegen. 3. 1,963 kilom. bevaarbare water- loopen. 4. Havens, die jaarlijks 20,000 sche pen zien aanlanden, hebbende eene in houd van 27 millioen tonnen (eene ton bedraagt 1,000 kil.) 5. 7,644 kilometers telegrafische lynen. 6. 197,363 kilometers telefonische ljjnen, welke met de gebouwen, 72 mil lioen fr. hebben gekost. Dat al, aangekocht door de openbare schuld, is natuurlijk zeer winstgevend. Dat is zoo waar dat die winsten van jaar tot jaar geklommen zijn, zoodat de lasten (de intresten) van die schulden op volgender wyze door de inkomsten ge- zyn... 3' vervolg. Het was intusschen geheel donker ge worden. De lantarens brandden droefgees tig. Radeloos bleef An: o-Marie een oogen- blik in de koude nachtlucht staan, toen •loeg zij langzaam denzelfden weg in, dien het rijtuig genomen had, dat echter al uit het gezicht verdwenen was. Daar trad iemand op haar too en grootte. Het wa3 Al, von Henning. Ik heb uw broe der alleen laten gaan, zegde hy kalm. Ge kunt toch zonder geleide niet naar huis gaan. Waarheen mag ik u brengen, juf frouw 1 Zjj verwaardigde hem niet eens met een blik, versnelde alleen haren pas. Goe den avond I mompelde zy, het hart vervuld met haat. Maar juffrouw.... Goeden avond 1 En daar hij nog altijd naast haar bleef, atak zij, snel besloten, dwars den rijweg over en ging de eersto de beste laan van den Thiergarten in. De weg was volkomen eenzaam en helder door electrische lampen verlicht. Ademloos bleef zij die doorloopen in de richting van de stad. Maar weldra bemerkte zij dat al die voetpaden met slin- In 1840 19 per cent der lasten. - 1850 27 1860 46 1870 47 1880 58 1890 62 - 1900 64 - en gedurende de vijf laatste jaren op 75 per cent der lasten. En, natuurlijk gevolg en beste bewijs van dien toestand, is dat de last der vermeerdering van de schuld, vallende op do inwoners niet of zeer, zeer weinig vermeerdert. In 1840 betaalde ifudr"°r daarvoor fr. 4,39 1850 4.85 - 1860 3,81 - 1870 3,53 1880 - 5,01 1890 5,00 1900 b 5,48 en gedurende de vyf laatste jaren maar 4,34 frank. Onze openbare schuld, indien zij ver meerdert, wordt ook meer en meer winstgevend. Daarmeê moogt ge vergelijken wat in Brussel en voorsteden voor de lasten der openbare schulden dezer gemeenten betaald wordt door ieder inwoner. TeBrussel betaalt ieder iuwoner voor die gemeenteschuld fr. 75,00. Te Schaarbeek betaalt ieder burger voor die gemeenteschuld fr 24.00. Wat daaruit besloten Dat het ge- raadzamer is zijne centen te betrouwen aan M. Liebaert, katholieke Minister van geldwezen,dan aan de socialistische schepenen Bertrand en Grimard. In eene familie hebben vier zonen gelot, waarvan de laatste in 1909. Dit jaar moest een andere loten. Is nu die laatste vrij van dienst Antwoord ja, heel zeker. De zoon die in 1909 gelot heeft is uit gesteld wordt die niet vrij door de drie vorige broeders Antwoord neen, die is niet vrij. De tekst der wet is uit drukkelijk hij is een uitgestelde en is daarom niet vrij. Het onderscheid tusschen die twee gevallen is heel duidelijk de eerste valt onder de toepassing der nieuwe wet. De tweede heeft gelot ouder het oud stelsel en blijft onder bedwang der milicie, omdat hij een uitgestelde is. De menschen vinden dat niet eerlyk, omdat zy toch 3 zonen hebben, die gerlynen in elkander liepen. Het duurde met lang of zij wist volstrekt niet meer op welke hoogte zy zich bevond. Daar zag zy plotseling een groot, stil meer, schijnbaar oeverloos, zich in den nacht uitstrekken zwarte boomenreuzen stonden er om heen rondom heerschte doodelyke stilte. En nu hoorde zy voetstappen. Zy ont stelde. Een kerel zat haar achterna Als zy bleef staan, bleef hij ook staan. Als zij haren weg vervolgde, deed hij het ook. Altyd op tien schreden afstands. Thuis was zij nooit angstig. Zy was gewoon zelfs met de arbeiders, die in het midden van don zomer uit Polen op het veld komen werken, om te gaan. Maar hier nu, hier was zij bang. En plotseling verademde zij. Zy had achter haren vervolger een breed geschouderd heer met een hoogen hoed op ontdekt. Henning was haar gevolgd. Ge kunt flink loopen, juffrouw zegde hij droogjes, toen hy haar ingehaald had. Is het by voorkeur, dat ge zulks een marscli tempo aanneemt, of gold het slechts mij Of wel dien kerel achter ons Zy wierp oen schuwen blik torug naar de schooierachtige gestalte En zonder het te willen, vroeg zij Gelooft ge, dat hij my iets had willen doen Ik weet hot niet. Maar in elk geval is de Thiergarten 's avonds geen heel ge schikte wandelplaats voor dames. Zy antwoordde niets, Zwijgend stapte zy naast hem voort, tot toch ingeschreven waren voor 30 No vember 1909. Derde geval Eene weduwe met eenen zoon hertrouwtuit haar tweede huwelijk spruiten drie zonen. De eerste zoon nu, dus die uit het eerste huwelijk, heeft gelot on is er uitgelot. Maakt die de drie andere vrij Antwoord Heel zeker, want de halve broeder, wordt met den heelen broer gelyk ge steld Vierde geval Worden gemachtigd om als milicievrijwilligers dienst te doen a af hun 18' jaar de jongelin gen die e .n ernstig nadeel zouden onder gaan door te wachten tot het tyds ip hunner inschryving. De aardappelteelt kan zeer winstge vend wo_jü, wanne i»:;:; hooge op brengsten met puik igheid weet te pareu, 't Is eeue gedeeltelijke voeder en nijverheidsplant, aangezien zij men schen en dieren als voeder dient, en in den handel komt, zoo ter voeding als tot nij verheidsdoeleinden. Onder dit laatste opzicht is de aard appelteelt tamelijk kostelijk, daar zij, eeue goede opbrengst gevende, den grond nog al sterk uitput en de hoeve aan stalmest verarmt. Bijgevolg dient deaardappel in vrucht baren grond verbouwd, en sterk bemest te worden. Verliezen wy vooral niet uit het oog, dat de bemesting oordeel- li undig hoelt te wezenversch stalmest na den winter toegediend, beer, en over daad aan nitrische stikstof passen hier niet; zekerlijk, kunnen deze de opbreng sten merkelijk verhoogen, doch 't zal immer ten kos^e der hoedanigheid wezen, en op gevaar af meer aan ziek ten blootgesteld te zijn, waardoor de hoedanigheid zekerlijk zal verminderen en de hoeveelheid insgelijks kleiner wezen kan. De aardappel lust een teermestrijken grond, dus rijk aan oud vet. Goed ont bonden stalmest, liefst vóór den winter toegediend, geeft de beste uitslagen. Eene meststof, die naar de getuigenis der bevoegdste landbouwkundigen de beste uitslagen geeft in de aardappel teelt, is de ectite Peruguano «De Ploeg»; zij leidt niet alleen tot hooge opbreng sten, maar tot hooge opbrengsten van allereerste hoedanigheid. In geene en kele teelt misschien geeft deze guano zulke uitmuntende uitslagen als in de aardappelteelt. Wy legde er verleden jaar drie bemestingsproeven mede aan, dat zij na korten tyd weer in de Thiergar- tenstraat waren. Maar er was geen leeg rijtuig te ontdekken en ze moesten te voet den weg voortzetten. Hoe minder ik u zeg, hoe aangena mer het u zijn zal, denk ik, merkte Hen ning op. Eerst antwoordde zij norsch Ja Maar nu het avontuur in de Thiergarten wat vergeten was, kwam hare woede weer bo ven en barstte zy uit Ik weet geen mensch in de wereld naast wien ik liever niet zou gaan, dan naast u Haar geleider nam zwygend den hoed af, en zy kon niet anders dan haar klemd hart verder lucht ge ven. Ik heb vroeger nooit iemand gehaat, totdat ik uwen naam gehoord Sedert haat ik u, zooals waarschynlyk een aantal anderen u haten, die ge ongelukkig maakte. Er volgde geen antwoord, waarom zij in hare verbittering voortvoer Maar daaraan zyt gy .oker gewoon. Voor my is het eene ware vréugde, u in het gelaat te zeggen hoezeer ik u haat, omdat gij dien verwenschten bengel van een Benno ons fortuin afneemt in het spel, en myne arme moeder, my en myne zus ters tot bedelaars maakt. O, ik wou dat ik een man was, alleen om u te kunnen uit dagen Dan zou u de lust wel vergaan om ons landgoed te rooven, waar wij zoo vreedzaam wonen. Maar eens toch zal liet noodlot u wel achterhalen en «uit ge loon en gaven o, getuige, 200 kgr., 400 kgr. en 600 kgr. per hectare. Op het eerste proefveld oogsten wy 21,000 kilogr. 23,500 kgr., 25,800 kgr. en 27,500 kgr.; op het tweede 27,500 kgr., 33,000 kgr. 34.100 kgr. en 36,300 kgr. on op het derde proefveld 30,000 kgr., 31,500 kgr. 34,500 kgr. en 40,500 kgr. knollen per hectare. Huanilos. Het menschelijk geslacht. Het thans op aarde lavende menschelyke geslacht telt ongeveer 1400 miljoen zielen, niet minder, waarschynlyk meer. Deze zijn letterlijk over den gaDSchen aardbodem verspreid, want er is byna geen denkbare plek op de wereld, waar •ie mensch niet den voet heeft gezet. In Azië, de zoogenaamde wieg van het meuschdom zijn thans ongeveer 800 miljoen menschen, dicht opeen wonende of gemiddeld 120 per vierkante mijl. In Europa leven er 320 miljoen, ge middeld 100 op de vierkante mijl, dus niet zoo bevolkt als Azië, maar overal dichter opeen wonend ou op vele plaat sen te overbevolkt. In Afrika wonen by benadering 210 miljoen menschen, en in Amerika Noord-, Zuid- en Midden-Amerika 110 milj" n; dezen zijn natuurlyk naar verhouding weer over groote uitge strektheden verspreid. Op de eilanden, groote en kleine, leven er waarschynlyk nog 10 miljoen. De verhouding tusschen de menschen van de uiterst gekleurde rassen zwart en blank is als 3 tot 5, de overige 700 miljoen hebben de tus schen kleuren geel, bruin en koper kleurig. Van het geheele menschdom zyn er 500 miljoen geheel gekleed, 250 miljoen gaan gewoonlijk naakt en 700 miljoen bedekken enkel het voorste gedeelte des lichaams; 500 miljoen wonen in huizen, 700 miljoen hebben feitelyk geen plaats, waar zy het hoofd nederleggen. Op den uitkyk. De socialisten zou den gaarne weerom kartelen met de liberalen te Kortryk, maar de kwestie is of de liberalen zullen willen. De kristene demokraten doen toch niet meê, bygevolg is er geene hoop er eenen tweeden anti-katholieken kandi daat door te halen. Nu do liberalen kunnen er huunen man alleen doorkrijgen ze hebben wel niet veel over, maar 'Lgaat toch. In dat geval waarom roode slippen gezet aan eenen blauwen jas. naar werken krygen. Dat hoop ik van harte. Horst bleef staan. Zyn gezicht met het lidteeken aan het voorhoofd en op de lin kerwang was onbeweeglijk, alleen lag er eene vreemde uitdrukking over. Hy wenkte een koetsier. Eindelyk een rytuig. Waarheen mag ik u laten brengen, juffrouw Naar bet Centraalhotel. Koetsier, naar het Centraalhotel. Zwygend stapte zy 'n en reed weg, nu niet met opgeheven hoofd en strydvaardig als toen zij haren tocht begon. Neen, zy was teneergeslagun, en toen zy op hare kamer in het hotel kwam, wierp zy zich schreiend op liaar bod. Zy schrikte voor den eenzamen avond, dien zy voor zich had. Wat zou zij beginnen f Alleen kon ze niet uitgaan. Eu dan, waar zou zij heen gaan in zulke stemming Het beste zou zyn trachten haren neef te sproken. Het kwam er nu op aan, geen uur te verliezen, waarin Benno verder kon spelen. Er werd aan hare deur geklopt. Wie is daar 1 riep zy, En aan het ik 1 herkende zy de stem van haren broeder. Benno ron Wackerode was bleek, maar kalm. Hij had zich wat moed iugedronken en de zaaü overlegd. Met den hoed in de hand, zijnen kostbaren beverpels open, stond hy midden in de kamer en zag naar Anne-Mane's hier en daar verspreid lig gende benoodigdheden. 't Is nutteloos en het staat zoo leelyk De roodjea hebben sedert reeds meer dan een jaar aan de blauwkens gevraagd of ze willeu kartelen of nietde libe ralen hebben beloofd te antwoorden maar ze zwygen als een graf. En de roodjes zyn ongerust, ge kunt niet meer. Dat de liberalen eens niet antwoord den f Te Brugge zouden de socios ook gaar ne weten of dat de liberalen wel willen kartelen of niet. En de liberalen haasten zich daar ook niet om te antwoorden men zegt dat ze weinig lust gevoelen om de rooden op hunne lyst te nemen. Ze meenen dat de socios toch al gelyk voor de blauwen zullen stemmen. Dat zou wel kunnen ook. Uitgezongen. Het loflied ter eere van Ferrer üeeft zynen tyd gehad. De wolken van geestdrift zyn verzwonden en de waarheid begint uit te blinken zelfs voor de meest vooringenomene bewonderaars van Ferrer. De liberale Petit Bleu was een dier be wonderaars ziellier wat hy nu schryft over Farrer Hoewel Ferrer, onder geene opzich ten een zeer belangryk persoouaadje was, is het natuurlyk zeer te betreuren dat hy door den kop geschoten werd. Men moet nochtans toegeven dat het SpaanscU Gouvernement wellicht beter deed met het eenig hoofd der revolutie te treffen dan mot 100 duizend armen van aftekappen. En beschouw nu Ferrer, zooals ge wilt, ge zult er enkel eenen burger in aantreflen een genietende burger, zon der kieschheid, zeer behendig in kleine, winstgevende zaakjes, en die zich met een opvallend gemak ontdeed van zyne plichten van eerlyk man en van huis vader. Hy was geen denker, hy was geen wijsgeer, hy was geen schry ver. Indien hy een püilantroop was, men zal beken nen dat hy zich met dat stieltje niet geruïneerd heeft. Geen enkel katholiek blad heeft Fer rer zoo klein gemaakt als Le Petit Bleu doet. Ferrer heeft gedurende eenige dagen gediend voor anti-katholieke polemiek; die tyd is voorbij, men laat hem val len, men schopt hem weg met schade en schande. En het standbeeld dal de geuzen aan Ferrer gingen oprichten Zal Vooruit i dat ook aanteekeneii? Zoo, beval hy kort en beslist, pak nu dien boei in. Maar wat rap als 't u belieft Om negen ure vertrekt de trein. En toen zy hem met groote oogen aan staarde, verklaarde hy Morgen vroeg zyt ge weer 't huis. Denkt ge dat ik verkies dat ge hier een nacht alleen in het hotel doorbrengtDus ik verzoek u... maak u reisvaardig. Ik wacht buiten in den gang. Maar Aune-Marie verroerde zich niet. Neen, myn jongen, zegde zy, met grimmige spot op haar anders zoo open eu vroolyk gezicht. Nu schat ge me toch te gering. Zoo gemakkelijk raakt ge my niet kwijt Ik bl^jf hier in Berlyn, dat verze ker ik u. Zoo l En wat wildet gy hier uitvoe ren f U onder den duim houden f U onder voogdy laten stellen Onbeschaamdheid, raasde Benno. Maar Anne-Marie lachte slechts. De moed der wanhoop was over haAr geko men. Ach, zwygt I Mij klapt ge niet meer om. De tijden zyn voorby. Al zyt ge ook tienmaal de eenige man in de familie Beter in het geheel geen Wackerode, dan zou een, Ik ga dezen avond nog naar neef om te beraadslagen, wat wy met u doen zullen... Hy is niet eens in Berlyn I (Wojdt voortgezet).

De Denderbode | 1910 | | pagina 1