Zondag 6 Februari 1910 5 centiemen per nummer 648le Jaar 4229 W Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, .13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. V E R T O O G Vlaamsche Katholieke Kiezers gericht Zondagrust. STAD AALST. Kamer van Volks vertegenwoordigers. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- viingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE SUU1 Aelet, li Feb. ÏOIO. TOT DE De Vlaamsche Beweging heeft wel licht geen vruchtbaarder jaar gokeud dau hetgeue ten einde loopt wel is er geeno wet met doortastende schikkin gen uitgevaardigd, maar vele prachlige dagen hebben we beleefd, dagen waarop het Vlaamsche bewustzijn bij duizenden menschon biunendrong, dagen waarop de overtuiging der Vlaamgezinden ge sterkt werd, dagen waarop de Vlaam sche Beweging reuzenschreden deed en door haar machtvertoon bij de tegen strevers ontzag afdwong. Er valt niet aan te twijfelen, eenieder die den gang der zaken vau dichtbij beschouwt, tegenstrevers zoowel als voorstanders der Vlaamsche Beweging, deeleu het gevoelen dat wij op een keer punt staan, dat er gebeurtenissen op handen zijn, die in hel leven en in liet wezen van liet Vlaamsche volk diep zullen ingrijpen. Wanneer de gedachton zoo zegevie rend vooruitsnellen, dan moet de han deling staphoudend volgen, of de zege praal brengt de verwachte herstelling niet. Wat den Vlaming meest van alles knelt.dat is liet onderwijs, met eeue vreemde taal als voertaal Hot wetsontwerp Coremans, op liet vrij middelbaar onderwijs, door Segers en Frauck gewijzigd, werd onlangs in de bijzondere Commissie aangeno men. Jarenlang werd dit wetsontwerp met drift besproken, afgebroken en ver dedigd tot dat men eindelyk een ver zoeningsvoorstel gevonden heeft waar bij zich voor8taauders en tegenstrevers aangesloten hebben doch, het wordt voor de Katholieke Partij een hinder lijke lastdaarom moet tiet vóór de aanstaande kamerkiezing uit den weg geruimd Hoe groot en hoe plechtig ook de be loften wezen, die ons anderszins gedaan worden, van dat wetsontwerp kunnen wy niet meer afzien. Eerstens, omdat de vrijheid van on derwijs door het wetsvoorstel geenszins gekreukt wordt; ten tweede, omdat alle vrye gestichten niet aan ééue overheid onderworpen zijn teu derde, omdat in de wet het beginsel neerligtVlaamsch als voertaal van middelbaar onderwas een beginsel dat door vryen wil of nieu we wetsbepalingen kan uitgebreid wor den. Er is meer nog, deze wet moet een stap zyn naar eeue andere, die voor doel zal hebben de Hoogesckool van Gent te vervlaamscheu en te vervolledigen. Door de eeue wet zal de andere be spoedigd worden om de eeue kunnen wij de andere niet laten vallen. OF DE Spaansche oproerlingen van 1576 in Aalst o GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR PETRL8 VAK K'UFFEL. 4* vervolg. Asa! hernam de eletto met stemver heffing toch moeten wij aan krachtig voedsel, degelijke huisvesting geraken Aan juweelen, goud en geld, veel, veel geld, nietwaar, Yolanda Wij zullen den opkomenden dageraad afwachten om den sellout met een bezoek te vereeren. Wee hun, die ons voorafgingen Wee hem, die my de Luu's schutten ontstool Trach ten wy hedennacht eene gewoone poor- terswoning te vinden. A caballo l (i) De officieren liepen naar eene naast liggende weide, waarop hunne paarden graasden. Jan sprong in den zadel, toog zijn zwaard en, de sporen in den buik zyns dravers drukkende, riep hij uit A derecha La prima fonda esta la nuestra l 2j (i) Tc purd I (a) Recht door I De ecrcte afspanning ia de •mc t Het wetsontwerp Segers-Franck moet dus aangenomen en door de Kamer en door den Senaat, vóór de kiezingPD van 1910. De Kamers zijn gelijk een molen met log raderwerk, waaraan hard moet ge draaid worden eer het graan gemalen te voorschijn komt. Zoo moeten wij, Vlamingen, malen telkens als wij een stuk van ons recht er willen doorkrijgen. Zoo moeten wij nu weeral het gareel in, of die wet op liet middelbaar onderwijs komt er niet Zij zal er komen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, vóór de kie zingen maar dat is niet genoeg, zij moet ook in den Senaat aangenomen worden vóór de kiezingen, zoo niet wordt dóar het wetsvoorstel eenvoudig gewurgd en bovendien moet zij, vóór de kiezingen, bekrachtigd en afgekon digd zijn. De Vlaaraschgezinde katholieken zijn dus verplicht, gaarne of noode, zich met de kiezingen van 1910 bezig te houden. Hoe zullen zij dat doen Hierover kunnen de meeuirigen ver schillen. Wij hebben gedacht dat het daarom goed is onze meening te zeg gen wij zijn overtuigd hiermede onze Vlaamsche vrienden dienst te bewijzen Eerst en vooral moet er gezegd wor den dat wij katholieken zijn, dat wij streven naar ons Vlaamsch ideaal in den schoot der Katholieke Partij en niet buiten deze Partij, dat wij werken om de hangende vraagstukken der Vlaam sche beweging te zieu oplossen door de Katholieke Regeering. Dochdaarmeê is niet gezegd, dat wij ons in elk arrondissement slaafs zullen onderwerpen aan de eigenmachtige be slissingen van den eeneu of den anderen politieker. In het Vlaamsche land, kan de Vlaam sche beweging in de Katholieke Partij niet meer dood gecijferd worden. Poli tiekers die moedwillig de Partij in den ouden Franschen slenter houden, zullen de verantwoordelijkheid van hunne on- vaderlandsche on onmaatschappelijke houding moeten dragen. In verscheidene arrondissementen is de Katholieke Partij gebrekkig inge richt in andere bestaan er instellingen waar de wil vau het volk zich kan open baren en waar alle klassen der samen leving kunnen meewerken tot aanstel ling der candidaten. Het is dus niet mogelijk, voor de kieziügen van 1910, aan ouze vrienden eene algemeene ge dragslijn voor te schrijven. Volgens de verschiller.de gevallen stellen wij verschillende oplossingen voor Ten l"*: In de arrondissementen waar een regelmatige poll voor de aanstelling der katholieke kandidaten bestaal, daar zullen de Vlaamschgezinden vóór den poll, aan de kandidaten vragen of zij recht zullen doen' geschieden aan de Vlamingen voor hetgeen betreft het middelbaar en hooger onderwijs, de Met verblindende snelheid verdween hij aan het oog zyncr onderhoorigen en vloot in ontstuimigen rit door de Nieuwstraat. Omtrent in het midden hield hij stil aan hot huis van een eenvoudigen poorter. Van zyn paard gestegen, las hij, op eene uit stekende plaat, niet zonder moeite Den Torrewaghter. - Daarna met den zwaren voetzool op de deur stampende, schreeuw de liy overluid Inkwartiering Hij wachtte.... Enkel de galm zyner stem hoorde hij wegsterven. Onder het gebrom van (i Diablo y infierno (1) buischte hij nog harder op deur en luiken. Tevergeefs. En toch was de woning niet aangevallen, niet uitgeplunderd dit bleek zonneklaar. Waren de bewoners wellicht gevlucht Dwaze veronderstelling 1 Waarom hier vluchten en wat verder den dood in de armen loopen Terwyl van Navarese deze en meer an dere bedenkingen miek, vlogen er gesta dig rennende krijgers voorbij, die eveneens naar inkwartiering zochten. In de nabijge- legene straten hoorde hy het commando der oversten, het tieren der soldeniers, het noodgeschrei van moeders en kinderen, het wraakgehuil der burgers. Marktwaarts was de hemel akelig verlicht door den gloed eoner in brand gestoken woning. vlaamschonkundige beambten in het Vlaamsche land, enz. Aan den poll zullen zij ijverig deel nemen ora de Vlaamschgezinde kandi daten te doen zegepralen. Ten 2d* Waar geen regelmatige poll of geen kiesverbond bestaat onder ver scheidene fractiën dor partij, zullen de Vlaamschgezinden zich beijveren, tot alle middelen uitgeput zijn, om eene regelmatige aanstelling der kandidaten te verkrijgen. Zoolang zij daarin niet slagen, zullen zij zich bij deze aanstel ling onthouden om hunne volledige vrij heid van handelen te bewaren. Ten 3de: In een arrondissement, waar, bij gebrek aan goede inrichting, ver scheidene ernstige, katholieke lijsten opkomen, daar zullen do Vlaamgezin den stommen voor die lijst, welke de beste waarborgen geeft voor de herstel ling onzer Vlaamsche rechten. Ten 4de Slaan er op de eenige Katho lieke lijst, Vlaamsch- en Franschge- zinde kandidaten, dan zullen de Vla mingen eene voorkeur-stem geven aan den Vlaamschgezinde. Wordt, tegen de algemeene verwach ting in, het wetsontwerp Segers-Franck niet aangenomen in de Kamer en in den Senaat vóór de kiezing, dan maken wij de Regeering aansprakelijk voor de gevolgen. Wij hoeven er geen geheim van te maken, dat wij als tegenstrevers zullen beschouwen allo Volksvertegenwoordi gers en Senators van het Vlaamsche land, die het verzoeningsvoorstel van Segers-Franck zouden verwerpen of verminken, Wij willen er nu reeds op wyzen dat in zulk geval, de Vlaamschgezinde kie- zingbewerkers van zekere arrondisse menten zich geheel eu al in den strijd zouden onthouden. Men kan toch niet blijven werkeu om menschen, die U in 't gezicht slaan, op den zetel te helpen. Doch, wy vertrouwen dat het zoo ver niet zal moeten komen, dat de ge wenschte voldoening zal gegeven wor den, en dat met de aanstaande kieziug alle katholieke Vlamingen met geest drift naar de stembus zullen kunnen gaan om de Katholieke Partij schitte render dan ooit te doen zegepralen. Volgen de handteekens. Voor ons Arrondissement treffen wij aan Aalst, M. Dr I. Bauwens. Öeeraards- bergen. M.M. Aimè Byl, gemeenteraads lid, Eug. Cobbaert, ingenieur, Alb. De l'Arbre, advocaat, gemoeuteraadslid, Vital De Vos, bijzondere. Flor. Wil- motte, landmeter Nieuwerkerken. M.M. Ad. Buekens, K. Lod. Bokstael, L. Cal- lebaut, gemeenteraadsleden, Dr L. Ja cobs en Kamiel Langendries, schepe- (i) Duivel en hel 1 Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 6 Febrüari 1910, M. Ghtsselinckx, Mo lenstraat. Nog eens galmden de hoefslagen van galoppeerende paarden. Het waren de raadsheeren van den eletto, die, na heftig krakeel over het opnemen eener vrouw, hunnen bevelhebber kwamen nagereden. Dra hielden zij hijgend stil en keken den signor ondervragend aan. Gij raadt dus niet wat hier omgaat beet deze hun toe. - Ha I ziedaar eene ellendige klucht men laat mij in zulk hondenweder staan schilderen, mij Jan van Navarese Doch, ziet liever By het loeien dezer woorden sprong de hittige jongeling op de deur toe zijne breede, sterke schouders deden het hout zóo hevig kraken, dat men dacht de splin ters om zich heen te zullen zien vliegen. Dan, bleek van toorn moest hy zyne on macht erkennen. De vrouwen giegelden vrypostig met de verlegenheid van den signor en eene fijne stem floot spottend Jan, Jan, zij is sterker dan gy 1 Neem u in acht, Yolanda - vloekte de Spanjaard, een gloeienden blik op de schimpster werpende Te zamen Allen te zamen 1 Dit bevel was nog niet koud, of gansch het gezelschap viel met vereenigde krachts inspanning op de deur, welke wegweek en verbrijzeld in huis stortte. Alsdan trokken de inbrekers met hunne paarden binnen zy doorliepen alle kamers, klommen naar De katholieke Turnkring Steun geeft Moed i, zal in de maand Maart, 1910, de opvoering geven van de Passiespelen in 3 deelen, 15 tafereolen en 12 zinne beelden, Deze opvoering overtreft in grootsch- lieid en in aandoenlijkheid al hetgene op het tooueel gegeven wordt, zoodanig dat vele onzer grootste schouwburgen liet niet zouden durven aanvangen. In 1904 hadden er te Aalst vier uit voeringen plaats en nochtans moesten honderden nieuwsgierigen lerugkeereu, zonder plaats te vinden in de ruime zaal van den katholieken Werkmanskring. Dit mysterie, het hartroerendste. dat voor onze.oogen kan verbeeld worden, vermits het ons het lijden van O. H. Jesus-Christus, aanschouwelijk voor stelt, is bovendien nog geschreven in eene eenvoudige dichterlijke taal, be zield met verhevenheid en aandoening. De woorden zijn van den E. P. Ev. Bau wens De muziek zyn wij verschuldigd aan onzen toondichter M. Gustaal Pape. Vier honderd uitvoerderswaaronder verscheidene tooneelkunstenaars, oefe nen zich sedert maanden om de vertoo ning in de volmaaktheid aan te leeren, onder de leiding van befaamde leer meesiers. Acht vertooningen zullen opvolgenlijk plaais hebben op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en op Maandagen 7, 14, 21 en 28 Maart 1910, in de zaal van den ka tholieken Werkmanskring, Aalst. De vertoouingen zullen beginnen des Zondags om 3 ure, des Maandags om 5 ure. De Zondagvertooningen zullen ein digen rond 7 ure, de Maandagvertoo- ningen rond 9 uren. Bijzondere buurt- trams zullen ingericht worden naar alle richtingen. De prijzen der plaatsen zijn 1* Voor- behoudene (zetels) fr. 3,50. 2* Eerste rang, 2 fr. 3® Tweede rang, 1 fr. Kaarten zijn op voorhand te beko men, alle dagen in het lokaal der Maat schappij m Klein Oent, Nieuwstraat, Aalst. Daar er reeds een zeer groot getal plaatsen genomen zijn, wordt er aange raden, bijzonder aan de personen van buiten de stad, hunno kaarten op voor hand te nemen. De nieuwe tarieven in Frankrijk. De belastingen op de Belgische werk lieden. Dijnsdag heeft onze achtbare Volks vertegenwoordiger de heer De Sadeleer eene merkweerdige redevoering uitge sproken om de belangen van de Bel gische nijverheid en die onzer werk lieden die door Frankrijk bedreigd worden, eens te meer te verdedigen. boven, gingen in den kelder, snuffelden in het hofje er werd gezocht, dooreenge- woeld geen levend wezend was evenwel te ontwaren. Jan 8cliudde verdrietig den kroezelkop. Maar zich schielyk bedenkende, trad hij, gevolgd van zijne ondergeschikten, naar de voorplaats. Gy, Fernando, beval hy breng den drank op, welk in den kelder ligt Pedro, aansteek het vuur en zorg voor een krachtig maal.... Gy, mijne tortelduifjes, zultu stil houden, of Hy voleindigde niet, doch maakte met de hand een dreigend gebaar tot de straat. Daarna strekte hy zich uit op een peluw, in het midden der kamer geworpen, en begon, wijl een der raadsheeren zyne bc- morsde laarzen uittrok, eenige vellen pa pier te doorloopen. Een kwartier verstreek en geen der boden was, noch met het eene noch het andero, weergekomen. De eletto scheen gansch verslonden in zijne lezing. Vrouwen en signors gluurden starling naar de deur. Jan van Navarose zag op. Waar blijven Fernando en Pedro vroeg hy. Dewy! hem een licht schouderophalen antwoordde, liet hij zijne oogen rond do kamer dwalen. En de sorgeant -jtierde hy. Hij ook heeft de plaat gepoetst Men weot dat de radicale-socialisten, meerderheid der Fransche Kamer hooge rechten wil stellen op al onze produk- ten en onze werklieden op aller wijze belasten. Ziehier een beknopt verslag zijner redevoering De heer De Sadeleer. Dit debat was noodig. en levert een allergewichtigst belang op. 't Is reeds een vijftiental jaren dat in Frankrijk eeno strooming is ontstaan tegen onze werklieden. Eene stemming der Kamer noodigde de Re- geering uit de gunsttarieven af te schaf fen, welke tot dan toe aan onze werk lieden waren verleend op de spoorwegen van het Noorderdepartement. 't Is ook te dien tijde dat de belasting van inschrijving voor de vreemde werk lieden werd gestemd. Nog andere soort gelijke doch veel ergere voorstellen werden toen ingediend. Onder andere trof eene krijgsbelas- ting de vreemde werklieden daarbij kwam eene maandelijksche belasting van 5 fr. een derde voorstel trof de patroons met eene dagelijksche belas ting van 5 t. h. van het loon, aan vreemde werklieden betaald. Op 20 Februari 1894, voerde ik hier dienaangaande het woord om verzet aan te teekenen tegen die maatregelen van aard om de belangen onzer veld- en nijverheidsaibeidors erg te krenken. Ik zegde onder andere Ik weet dat veel klaarziende man nen in Frankrijk betreuren dat die weg wordt ingeslagen. Ik weet dat zij innig de aanslagen betreuren, die achtereen volgens gepleegd worden tegen het volkenrecht en de vrijheid van arbeid, en nog meer die onbegrijpelijke ver blindheid waarmede al de overleverin gen worden verloochend van gastvrij heid en vriendschap welke Frankrijk steeds jegens België aan den dag legde. Ik denk echter ook dat de voorstan ders van die ontwerpen tegen onze landgenooteu depolitieko belangen van Frankrijk on vooral dezes economische belangen erg miskennen, indien zeden- ken dat zij aldusdiensten zullen bewijzen hetzij aan de Fransche kapitalen, hetzij aan de Fransche werklieden. Volgens hunne redevoeringen immers en de toe lichtingen van hunne wetsvoorstellen zou het schijnen dat er hoegenaamd geen verband van wederkeerigheid zou b"st,ian tusschen Frankrijk en België. Zij schijnen niet te weten dat er dui zenden werklieden en bedienden uit Frankrijk in België leven. Ze schynen niet te weten dat er talrijke Fransche handelshuizen in België zijn gevestigd. Ze schynen ook niet te weten dat de handel van Frankrijk met ons land uiterst gewichtig is, dat de Fransche invoer honderden millioen bedraagt en voor sommige dienstjaren een half mil liard overtreft. Welnu, mijne heeren, indien men bij voortduring aldus het Belgische ge voel zoo diep blijft krenken; indien men, na de hinderpalen to hebben opeenge- Zijne gelaatsspieren vertrokken toteenen grijns van wantrouwen rood van woede rees hij recht. Hij trad naai' den hoek van den haard, vatte er zijn wapen en liep, op de kousen, het vertrek uit. Bulderende en luidkeels roepende, drong hij in alle benedenplaatsen, daalde in den kelder, klom naar boven, maar nievers ontdekte hij het minste spoor der vermiste scnores. Het drietal is gaan vliegen morde de vorscher. Maar er is een zolder gaan wy een kijkje nemen. Krochend klauterde hij op eene stijle ladder. De bovenste sport betredende, boog hij het bovenlijf om in de zoldering te krui pen, wanneer hij met geweld op eenen soldaat stootte. Scherper zag hij toe en een sarcastische lach speelde in de hoeken van zynen mond. Vervloekte Watergeus, - grinnikte de eletto waar vind ik u hier?... En, mij dunkt, ge zyt niet alleen Wat gebeurt hier?Wat is dit Een meisje, senor... Een meisje Zooals ge ziet, hernam de sergeant huichelend. Eene Vlaamsche signora, die ik, dank zy mijne opspeuringen, belette te ontvluchten. Niets toch, dat mijn arends oog ontsnapt ik zwoeg en wrocht dag en nacht, en nog immer verbeid ik lankmoedig de beloofde bevordering. Thans verstout ik my, u.„ stapeld tegen den invoer onzer waren, ouze arbeiders zei ven wil men verban nen, moeten wij niet voorzien dat er onvermijdelijk eene terugwerking tegen die vijandige handelwijs zal ontstaan Het oogenblik zal komen, en men zou ons nationaal gevoel niet moeten ken nen om het te durven betwisten, het oogenblik zal komen dat do openbare meening in België onze Regeering en de Kamers zal dwingen weerwraak te nemen op Frankrijk. Zeer wel 1) Ik geloof graag dat Frankrijk niet zal volharden op de baan welke het is opgetreden. Ware het echter anders, dan zou het eerlang blijken dat men den nationalen arbeid in Frankrijk op zon derlinge wyze wil beschermen. Den dag immors dat België, gebruik makende van de wapens der wettige verdediging, op zijne beurt én de Fran sche landgenooteu én do landbouwvoort- brengselen eu eetwaren uit Frankrijk zou treffen, en dan ook zyne fabrieks- voortbrengselen,zijne stoffen,zijne zijde- stoffen, zijne wijnen, zijue weelde-arti- kelen en meer andere welke wij zoo vrij in ons land toelaten, waarvan de vaarde ieder jaar honderden millioen bedraagt, dan zouden al die maatregelen recht streeks en hoofdzakelijk de Fransche arbeiders treffen. En zoo, mijne heeren, is die zooge zegde bescherming van den nationalen arbeid waarop men roemt eu waarmede men do oogen der Fransche werklieden verblindt, een tweesnijdend wapen dat onvermijdelijk hen zal kwetsen, hen die het tegen ons willen gebruiken. (Zeer ivel Die maatregelen werden in den be ginne hoofdzakelijk genomen tegen onze iiijverheidsarbeiders, uiaar zij treffen nog meer onze talrijke Vlaamsche veld- arbeiders, en vooral die uit het Arron dissement Aalst, dio ieder jaar verschei dene maanden lang tijdens don oogst naar Frankrijk gaan werken. Nooit hebben de Fransche landbouwers het minste verzet aangeteekend tegen de diensten hun door onze Belgische werk lieden bewezen zij ziju integendeel steeds gelukkig geweest die moedige werkers te kunnen bezigen. Doch wat zal er later gebeuren Indien al de kwelleude maatregelen genomen worden, indien liet aldaar ge wonnen loon moet dienen om hooge rechten te betalen, dan zullen de werk lieden don Franschen landbouw niet meer gaan helpen. In afwachting vestig ik de aandacht van den heer minister van buitenland- sche zaken op den toestand de Regee ring moot zich 't lot van onze arbeiders aantrekken. (Zeer welZeer wel!) Graaf de Merode, de toenmalige Mi nister van buitenlandsche zaken, nam na mij het woord en verklaardo dat hy de belangen onzer arbeiders krachtdadig zou verdedigen. Hij bestempelde zoo streng als ikzelf de voorgestelde maat regelen die de arbei-lors bedreigden. Hy melde dal de Belgische Regeeriug verzet Weihoe 1 Bevordering onderbrak van Navarese. Lot wel op, of eer het daglicht aan liet Oosten gümt, heb ik u door het hoofd gebrand Weg van hier I Aansteek het vuur, zorg voor voedsel en wijn, en ontmoet ge ergens Fernando en Pedro, deel hun mede, dat ik die verraderij met den dood zal betaald zetten. Ga nu Dergclyke woorden duldden geen tegen spraak. Ook was de sergeant rap de ladder afgesneld en stond hij ter plaats waar de paarden stalden. Hij nam er een prachtigen draver, steeg er op en wendde de teugels rechtsom. Op geruime» afstand der woning gekomen, keerde hij hot hoofd, richtte zich in de stijgbeugels overheind, en, de gespierde hand naar de have des toren wachters ballende, zuchtte hy O, Jan van Navarese, lage strooper, niet ongewroken, blijf ik mij door u laten hoonen, niet straffeloos werpt ge my nog don schimpnaam van Watergeus in het ge laat Jeroom Reygerman zal hier terug- keeren en rekenschap eischen over de mar teling welke gij uw slachtoffer voorbereidt, dat zweer ik dat zweer ik En de soldaat sloeg zöo driftig de sporen in de zijden van hot ros, dat het bloed uit het edele dier gutste, en steigerend met zijnen ruiter over de vlakte, in de duister nis van den nacht, verdween. (Nadruk verboden). (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1910 | | pagina 1