Donderdag 10 Februari OIO 5 centiemen per nummer 04,<e Jaar 4250 Booze Geest. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad on Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 8, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Schikkingen voor de Vasten. DE Thee- en Koffiedronkaards Kamerplanten. Bericht aan de Landbouwers. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder 3ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes taanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving .ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de I*ut.te-Goo®«©ii«, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3'* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. ClUQUK VUUM. Fel>- 1910. Ingevolge de bijzondere macht welke Wij van den Heiligen Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij, gedurende de aanstaande Vasten, de volgende dispen- satiëD of toelatingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asch-Woens dagen Gooden-Vrijdag. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen builen de Zondag, maar eenmaal daags eieren eten, te weten op den voornaamsteu maaltijd, en niet op de collatieen zulks moeten zij ook onderhouden op de an dere vastendagen van het jaar. Op al de dagen van de Vasten, is het toegelaten eieren te gebruiken tot het bereiden van andere spijzen. III. Wijstaanhet gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week uitgenomen op den Zaterdag van Qua tertemper (19 Februari) eu den Zaterdag der Goede-Week. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen, buiteu de Zonda gen, maar eenmaal daags vleesch eten, te weten, op den voornaamsten maal tijd, en niet op de collatie en dit geldt ook voor vleeschsoep eu jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan dege nen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten op één en denzelfden maal tijd, niet alleen alle dagen van de veer- tigdaagscho Vasten, de Zondagen inbe grepen, maar ook alle andere vastenda gen van het jaar. V. Men is verplicht drijmaal te lezen den Vaderons en den Wees-gegroet eu eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw ieder en dag dat men van bovengemelde dispensatie van vleesch te eten, gebruik zal makeu. Men zal zich nochtans van deze ver plichting kunnen outslaau, met eeue aalmoes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van de Vasten te storten. Deze aalmoes, die verplichtend is voor allen die de voor- geschrevene gebeden niet onderhouden, zal tot goede werken besteed worden volgens Ons advies en de gebruiken van dit Bisdom. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinde ren en dienstboden, alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden Vrijdag. Het gebruik van eieren is hun toege staan alle dagen zonder uitzondering. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douauiers, de com missarissen en bedienden van politie die in werkelijken dienst zijn, de bosch- vachters, de bedienden welke in werke lijken dienst zijn op de treinen van den ijzeren weg en op de trams, de techni sche bedienden die werkzaam zijn langs de baan aan telegraaf- en telefoonstelsel, alsmede de in dienst zijnde postboden en bedienden der accijusen, de zeelieden, de schippers en de haven- en dokwor- kers. Wij vergunnen dezelfde toelating A. Aan degenen die, tijdens de krijgs oefeningen, of in andere gevallen van dien aard, de soldaten herbergen of voeden. B. Aan de arbeiders die in ovens van glasblazerijen, smeltovens, mijnen of steengroeven werkzaam zijn. VII. Aan alle pastoors en biechtva ders staan Wij de macht toe, in bijzon dere gevallen, ten volle of ten deele, te ontslaan van het vasten en hjt vleesch- derven, ofwel deze verplichtingen in a.idere godsdienstige werken te veran deren op voorwaarde dat de aanvraag op eone gegronde reden steuuo en niet enkel voortkome uit vrees der christe lijke versterving. Deze toelating kan slechts voor den termijn van één jaar gegeven worden. Zieke eu weeke lieden zullen hunne handelwijze schikken volgens de voor schriften vaneenen gewetensvolleu ge neesheer. VIII. Wij meenon aan de geloovigen van Ons Bisdom wederom te moeten herinneren, dat de Vastendagen, buiten de Veertigdaagsche Vasten zijn de Woensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper; de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór Onze'Lievo Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis; en dan nog, dat het al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve de Vrijdagen waarop Kertmis en de Besuijdeuis zouden vallen. 4' vervolg. Benno glimlachte hoonend en stak eene sigarette aan. Ik heb er al naar vernomen. Hij komt eerst morgen van eene dienstreis terug. En intusschen zoudt gij naar uw club sluipen Zij schreeuwde het letterlijk uit van angst. Nu, en wat zou dat Dat zou dat ik dan zoo vrij zal zijn voor de deur van de club te gaan staan en u beletten zal binnen te gaan. In het ergste geval met geweld. Den heclen avond zal ik als schildwacht voor de deur staan. Benno zag haar mot groote oogen aan. Ik geloof dat ge zinneloos wordt Dus schandaal wildot ge maken Natuurlijk Waarom niet 't Is me alles onverschillig Voor myn deel mogen er menschcn om ons heen komen... mag de policie er bij komen Dan zal ik zeg gen Daarbinnen worden eerzame families tot den bedelstaf gebracht Daarbinnen is het roovcrshol... Dan wordt de zaak ten minste wat bekend. IX. Ingezien de tijdsomstandigheden, en ingevolge de byzondere macht, Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al onze diocesanen, dit jaar vleesch te eten, zelfs meermalen daags op St-Marcusdag en op de Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en inge volge dezelfde macht vergunnen Wij insgelijks aan al Onze diocesanen, tot aan de Vasten van het toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op al de Zaterdagen van hel jaar die geeDe vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlan gen van den H. Vader, moeten Wy de geloovigen die van deze toelating zou den gebruik maken, aanwakkeren, om daarvoor andere goede werken te doen en bijzonderlijk het gebod van het Vas ten, en van het vleeschderven stiptelijk te onderhouden. X. Wij laten toe, gebruik te maken van afgesmolten vet in plaats van boter, alle dagen van het jaar. Deze Herderlijke Briefen schikkingen voor de Vasten zullen van den predik stoel afgelezen worden in de kerken, openbare kapellen, geestelijke gemeen ten en colleges van Ons bisdom, op de Zondagen van Sexagesima en van Quin quagesima. Zij zullen daar gedurende geheel de Vasten volgens gewoonte, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze hand- leokeuing, Onzen zegel en de tegentee- kening van Onzen Secretaris, den 27 Januari 1910. t ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop, A. De Meester, kan. secret. Plaats f des zegels. Matigheid in hot drinken vau thee en koffie is even noodzakelijk als matig heid in het gebruik van alcoolische dranken, als men lichaam en zenuwen in gezonden toestand wenscht te houden. Het staat vast dat er geneeskundigen zijn, die beweren, dat een overmatig gebruik van thee of koffie op vrouwen dezelfde uitwerking heeft als men bij mannen, die zich aan bedwelmende dranken overgeven, aantreft. Dr Menas Gregory, directeur der psychopatische afdeeling van het Belle- vue hospitaal in New-York, raadt den arbeider met het hoofd, do zieke moeder enden hardwerkenden man aan, matig te zijn in het gebruik van thee eu koffie als opwekkende middelen. Zij spelen een 1 e bleeke jonge man zette zijnen hoed op en knoopte zijnen pels dicht. Eenvoudig zinneloos zegde hij. Ik zal maar dadelijk aan moeder tele^raphee- ren boe gy u hier aanstelt. Anders weet ik er niets aan te doen. Doe wat ge wilt 1 Maar laat my ten minste alleen. Ik zal zoo vry zyn zegde Benno kwaadaardig en ging heen. Nauwelijks was hy weg, of Anne Marie maakte zicli ook in allerijl gereed om uit to gaan. Zij wildo den tijd, dien hij noodig had om te telegrapheeren, zich ten nutte maken om hem vóór te zijn aan de club. Eerst toen zij dc straat op wilde gaan, bedacht zij met schrik dat zij volstrekt niet wist waar ergens do Residentieclub was. Zij vroeg het aan den portier. Die wist het ook niet, maar hij stuurde een kleinen jongen naar de eerste de beste herberg, en inderdaad, eene der dienstmeisjes, eene roodharige, bleeke jonge dame met zomer sproeten, voor wie Berlijn en Postdam geenc geheimen meer hadden, gaf, terwijl zij met geoefende hand een drank mengde en met een paar stamgasten praatte, uit het hoofd het adres van de club op een huis in eene van de stille straten, die de Friedrich- en de Wilhelmstraat verbinden. Anne Marie zegevierde. En met enkel over den uitslag. Want terwyl de pic colo de deur van de herberg opende, had zy uit de verte even een blik in deze voor haar geheel vreemde wereld geslagen, en had zij onder do heeren, die daar mot den hoed in den nek, kleurige dranken uit stroohalmen zuigend, schrijlings op hooge stoelen zaten, als kantoorsklerken op hun ne draaikrukken aanstonds haren broeder Benno ontdekt. Blykbaar had hij met zjjn geweten de gedachten aan het telegram alweer opgegeven, en sterkte hy zich nu met een dronk tot nieuwe daden. Zij was hem dus voor. Een rijtuig bracht haar lot aan den hoek van de straat waarin do club was. Hier stapte zij uit en ging te voet het slecht- verlichte. niet druk bewandelde voetpad langs, naar het huisnummer zoekend. Haar hart klopte niet sneller dan ge woonlijk zy had in die enkele uren in Berlijn al zooveel beleefd, dat het denk beeld hier des avonds om acht uren alleen in de groote wereldstand rond te loopen, haar niet eenmaal schrik aanjoeg. Slechts nieuwsgierig was zij hoe dat gebouw er wel uit mocht zien, waarin als in een afgrond stuksgewijze haar vermogen ver zonk. Verbaasd bleef zij staan. Het was een gewoon huurhuis, drie verdiepingen hoog, even als de twee huizen van weerzijden. Aan den rechterkant was eene koperen plaat van eene Bank van onroerende goe deren links eene porseleinen plaat met de namen van twee advokaten. De eerste verdieping scheen onbewoond. Geen gohe- gewichtige rol by het veroorzaken van zenuwziekten, zegt hij. Thee- en koffie- slurpen komt meer voor onder vrouwen dan onder mannen. Vijftien percent van ai degenen, die in Bellevue worden opgenomen, kunnen als oorzaak hunner ongesteldheid het te vrije gebruik van deze genotmiddelen noemen. ln vijftig percent van de gevallen, die onder mijn oogen komen, zegt Dr Gregory, blijken deze opwekkende middelen de hoofdoorzaak van hun geestelijke ongesteldheid te zijn. Niet weinig vrouwen, die ik hier van tijd tot tijd onderzocht heb, gaven toe, dat zij tien a twaalf kopjes thee of koffie per dag dronken. Velen hunner zeiden mij, dat zij den geheelen dag den koffiepot op hot vuur houden, enkel om hem altijd bij de hand te hebben. Zulke gewoonten moeten natuurlijk na verloop van tijd zelfs voor een vrij sterk gestel den ondergang voorspellen. Bijna de helft van de 3,500 patiënten, die iu het laatste jaar in Bellevue wegens verstandsverbijstering behandeld wer den, waren vrouwen. Het aantal van deze geestelijk kranke vrouwen is in de laatste paar jaren aanzienlijk toegeno men. Een buitensporig gebruik van thee en koffie dat is zeker, heeft een ontzaglijk slechte uitwerking op vrou wen, die aanleg voor een of ander zenuwlijden bezitten. Zeer dikwijls mislukken de liefheb bers in de teelt hunner planten en liet is nochtans zoo gemakkelijk dit te ver mijden. De zoogezegde Kamerplanten moeten in huis de zelfde levensvoorwaarden viuden die zij in de serre genieten. Indien licht en lucht ontbreken zullen wij magere planten bekomen wat de warmte aaugaat, deze gewassen vragen in 't algemeen weinig warmte, daar de planten in den winter rusten. Het gieten waarbij men het toedienen der meststoffen kan voegen, is dikwijls slecht verzorgd, meD giet te veel of te weinig, in het eerste geval rotten de wortels en in het tweede verslensen de planten en sterven eindelyk. Het water onderhoudt het leven bij de plant en dient om de opgeslorpeu voe dingstoffen te doen stijgen hoe meer deze vloeistof zal rijk zijn aan voeding stoffen, hoe meer onze planten bloeiend zullen zijn eu ook zullen wy zich schooue, gi-outc, G ikergroeuu bladeren zien ontwikkelenmaar wij zullen ouKei dien uitslag bekomen indien wij aan den grond, de voedingstoffen teruggeven mering van licht was er achter de vensters te bespeuren. Hooger zag men hier en daar een paar mat verlichte ramen met gor dijnen, zooals overal, Hoe zij eigenlyk gemeend had dat het huis er zou uitzien, had zij zelf niet weten te zeggen. Zy had zich tot nu toe eene zeer vage voorstelling gemaakt van wat men noemt een speelhol, maar dat het in dit onaanzienlijke alledaags huis moest zyn, dat de fortuin en het landgoed der Wac- kerodo's verdobbeld werden, dat toch was voor haar eene grief te meer. Maar zou dit het huis wel wezen Zou niet de rood harige buffetjuffef, door Benno opgestookt, den jongen een verkeerd adres opgegeven hebben Zij trilde van boosheid by de ge dachte. Nochtans bleef zij staan, door de enkele voorbijgangers nieuwsgierig bezien. Zy moest zich toch zekerheid verschaffen. Daar hoorde zy schreden achter zich. Een lieer naderde en ging haar voorby, blykbaar in gedachten verzonken, zoodat hy Anne- Marie die in de schaduw stond, niet zag. Maar zy herkende hem. Het was alweer M. von Henning. Waar zij ook in Berlijn heen wilde, zij vond hem op haren weg. En waarlijk, daar ging hij met de zekerheid van iemand, die in zyn eigen huis terug keert,den open ingang binnen en verdween in het portaal. Het was dus toch de Resi dentieclub, het speelhol 1 En daar boven op de «erste verdieping o, nu begreep welke de planten er uitgetrokken heb ben. Daar de organieke meststoffen eenen onaangenemen reuk verspreiden, zullen wij onze toevlucht nemen tot de schei kundige meststoffen. Indien de planteu bloemen moeten opleveren zullen wy de volgende for mule gebruiken. Voor 10 liters water 30 gr. Super fosfaat, 20 gr. zwavelzure ammoniak eu 30 gr. zwavelzure potasch. Voor de planten die groote bladeren moeten ontwikkelen, (Palmen, Aspedis- tra, enz.) 20 gr. superfosfaat, 30 gr. zwavelzure ammoniak en 30 gr. zwavel zure potasch. Deze twee formulen dienen voor bijna allo planten maar voor weokere planten, zullen wij de zelfde hoeveelheid in 20 liters water oplossen. Met aan den grond, opvolgenlyk de meststoffen terug te geven, zullen wij, voorde wortels gedurig eenen rijken grond hebben de planten, van buiten gewone kracht,zullen ons een merkelijk aantal groote, welriekende en schoon gekleurde blot men opleveren, uitslag die vooral toe te schrijven is aan de samenwerking van de stikstof met de potasch. Gedurende den rusttijd moet er zoo weinig mogelyk gegoten worden men giete juist om de planten in 't leven te houden G. IMPATIENT. Leeraar Tuinbouwschool, Vilvoorde. Er worden tegenwoordig in ons land prospectusschen en omzend brieven rond gezonden door zekere handelshuizen in meststoffen en zaden, weike zich val- schelijk beroepen op het toezicht der Staatslaboratoriums. eu op den titel van leveraars van het Ministerie van Land bouw, om hunne koopwaren aan den man te brengen. Die leugenachtige beweringen heb ben enkel voor doel, de slechte hoeda nigheid der aangeboden koopwaren te verbergen. De landbouwers welke verlangen te weten in hoeverre deze beweringen waar zijn, kunnen zich wenden tot het Beheer van Lau ibouw, 3, Leuveusche straat, te Brussel, tot het Siaatslabora- turiuin huuuer provincie of tot de hee ren Staalslandbou wkundigeu, welke hun desaangaande kosteloos zullen inlichten. zij plotseling waarom de vensters zoo don ker waren. Daar was de geheime schuil hoek, de plaats van bijeenkomst. Daar zat alle avonden M. von Henning, en draaide goedmoedig glimlachend, al de goudvinken den nek om, die onder 't licht der kaarsen op de speeltafel kwamen. In hare machtclooze woede de vuisten ballend, staarde jonkvrouw von Wacke- rode naar de drie steenen trappen, die Hen ning was opgegaan. Zij haatte dien man hartgrondig, zonder tegenhouding, zooals in hare natuur lag. En behalve dat was zy bang voor hem. Het was geen ailedaag- sclie vijand. Een andere soort dan die ilauwe Benno. Hij won ten minste bjj het spel. Dat gaf al dadelijk een heel ander aanzien aan de zaak, al was zy niet te billy ken. Op zoo iemand kan men ten minste wat staat ma ken. Men voelde zich geborgen in zyno nabijheid. Zoo was het haar daar straks in Thier- garten gegaan. Vreemd toch de eenige persoon in Berlijn, die haar met voor komendheid bejegend had en haar ter hulp was gekomen, was juist haar bitterste vijand. En onwillekeurig dacht zy Als die myn broer was in plaats van Benno die zou ons goed niet verspelen hij zou er wel oppassen 1 Want hy is knap en de anderen, die hy plukt zyn ezels I (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1910 | | pagina 1