Lager Onderwijs. Nieuwe Vlaamsc^e Illustratie J)e Passiespelen te Aalst. Wettelijke besluiten. Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. Frankrijk. PATROONDAG DES KONINGS.— Hot is nu bepaald vastgesteld dat het Pa troonfeest dos Koaings zal gevierd worden op 21 November en niet op 26 November, zooals eerst gezegd is geweest. De Patroon des Koninge is de H. Albert, Bisschop van Luik, die te Reims (Frank rijk) als martelaar stierf om de vrijheid der Kerk verdedigd te hebben. Middenmaatschappij van Land bouw Deze maatschappij is Woensdag bijeengekomen, onder voorzitterschap van den heer baron della Faille d'Huysse. De heer Armand Speeckaert, sprak over de groote kwestie van den dag de nieuwe Franschc toltarieven. Het is noodig, denkt hij weerwraak te nemen hy verklaarde zich vooral partij ganger van eene belasting op de Franscho dagbladen, onder vorm van een zegelrecht van 5 centiemen per nummer. Dat voorstel werd toegejuicht. M. Sneeekaert is van gevoelen dat het Belgisch toltarief moet herzien worden, opdat het beter zou beantwoorden aan den toestand in welken wij geplaatst zijn dooi de landen die ons omringen. Zijne voorstellen zijn als volgt samen gevat 1° Herziening van het Belgisch tolta rief 2° Een onderzoek dient gedaan te wor den over den toestand van de nyverheid en en van den landbouw, in België 3° Zoodra de uitslagen van dat onder zoek gedaan zijn, moet men trachten een handelsverdrag met Frankryk te sluiten 4° In afwachting, indien de Franscho Senaat de nieuwe tarieven door de Kamer gestemd aanneemt moeten de Franscho dagbladen, boeken, brochuren, wijnen, reukwerken, zijdestoffen en automobielen getroffen worden. 5° De Belgische bevolking dient de Fransche voortbrengselen te boycotteeren Die stellingen werden bestreden door M. Aulard en verdedigd door M. Jolly. Men zal erover stemmen in de eerstko mende zitting. De heer Minister van Wetenschappen en Kunsten komt talrijke besluiten te nemen in 't belang van 't lager onderwijs in ons Arrondissement. Hij heeft de volgende ont werpen goedgekeurd Hillegem Vergrooting en meubleeren der aangenomen lagere meisjesschool Iddergem verbetering der schoolxalen Re8segem herstelling, verbetering en meubleeren der schoolzalen St-Lievens Hauthem bijgevoegde wer ken voor de schoolzalen Sottegem verbetering der schoolzalen Erembodegem, Ilerzele en Zonnegem Verbeteringen van verschilligen aard, enz. ZOO JUIST IS VERSCHENEN het nieuwe nummer van de dat bij ons verkrijgbaar is tegen den ZEER LAGEN PRIJS van fr. 0,90 per 3 maanden, (per post fr. 1,20.) Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden groot formaat, en bevat jg I llustratièn en Portretten De Nieuwe Vlaamsche Illustratie bevat deze week een negental kijkjes van de overstrooming te Parijs Een interessant artikel met foto's over den machtigsten geldvorst der wereld. Een tweetal foto's van liet gezonken zwembassin te Rotter dam. i foto van de gedecoreerde rijksveld wachters, enz. enz. Voorts eenige bladzyden geillustreei do lezing, raadsels, enz. enz Deze week hadden wy hot genoegen eene herhaling bij te wonen, van liet beroemd drama van het Bitter Lyden Christi, het welk hier in den loop der volgende maand opgevoerd wordt, door de zorgen der Turn- maatschappij Steun geeft Mold, en wij bestatigden met vreugde, dat de mede spelers werkelijk grooten vooruitgang ma ken. Dc bijzonderste rollen zijn reeds goed gekend de mindere oveneens, en de figu ratie schynt goed op de hoogte barer taak te wezen. Ook de plastische zinnebeelden zyn reeds aangeleerd en bijzonder treffend samengesteld. Alles laat dus eene prach tige uitvoering voorzien. wy vernamen dat de Passiespelen van nu af aan eenen schitterenden bijval verze kerd zijn. Dagelijksch ontvangen de inrich ters, aanvragen naar inlichtingen en kaar ten uit alle hoeken dos lands, en tot zelfs uit den vreemde. Een Hollandsch tooneel gezelschap gaf haar inzicht te kennen een der vertooningen te komen bijwonen. Bij zondere buurttrams in de richtingen van Assche en Oordegem zullen van hier ver trekken na elke opvoering Een byzondcre trein naar Londerzeel is aangevraagd voor den Zondag 6 Maart, na het eindigen der vertooning. Wy mogen ons hier dus aan een groote toeloop van vreemdelingen verwachten. Dc inrichters wenden trouwens alle pogingen aan, om de uitvoeringen zoo schitterend en aantrekkelijk mogelijk te maken Buiten Mevr. Van Kerkhove-Coessens en M. Rom. Van Hauwe, welke, golyk aan de vroegere opvoeringen, nogmaals hunne talentvolle hulp zullen verleenen, heeft het Bestuur zich de medewerking van Mejuffer Edith Buyens, de befaamde kunstzangeres, welke bij het laatste concert van het Koninklijk Conservatorium van Brussel, waar zy als soliste optrad, zulken overgrooten by val verwierf. Voorzien wy ons dus in tijds van kaar ten, willen wy van dit heerlyk en ziels- yerheffend schouwspel genieten. Openbare Xittiug van den Gemeenteraad op Zaterdag 5 Februari 1910. De zitting wordt geopend, om 5.30 onder 't voorzitterschap van M. Gheeraerdts, Burgemeester. M. Moyersoen geeft verslag over den toestand der Stadsspaarkas, en doet uit schijnen dat het reservefonds, thans meer dan 100,000 fr. bedraagd. De spaarkas doet met haar geld, onder andere plaatsingen, eene leening aan do stad, van 100,000 fr. aan 3 1/2 jaars. I)it geld wordt gebruikt in loopende reke ning. Zoo zijn er b. v. nu reeds betalingen te doen voor 1910, zonder dat er reeds ont vangsten zijn gedaan geweest, deze beta lingen geschieden met dit geleend geld. M. De Windt vindt dat die leening een muidel is om te kunnen vermyden, onmid- delijk" nieuwe lasten te heffen, of nieuwe schulden aan te gaan, want, indien dc voorziene ontvangsten niet gedaan worden, kunt gij onmogelijk de 100 000 fr. weer geven, en, die voorziene ontvangsten zullen niet gedaan worden. M. Meert. Dat is weeral eene pro- phetie van M. De Windt. M. Moyersoen. Dat wy do voorziene ontvangsten niet zullen doen. daar, zullen wy later elkander over spreken, en, zooals ik het reeds in de vorige zitting heb bewe zen, houd ik nu nog staan, dat al de voor ziene ontvangsten voor 1910 zullen gedaan worden nu, moest het tegenovergestelde eens voorvallen, wy zouden in de eerstvol gende begrooting de noodigc cijfers voor zien om dit tekort to dekken en, wat aangaat, dat die som, enkel zou dienen om het heffen van nieuwe lasten of het aan gaan van nieuwe schulden te vermyden, dat is onjuist, en daar verzet ik mij ten zeerste tegen. M. De Windt, en iedereen weet heel wel, dat men geene nieuwe lecningen mag aangaan, om gewone uit gaven te dekken. Dat de stad die jaarlyk- sohe leening van 100. VOO fr. aangaat dat kunt of raoogt gij niet beknibbelen, dat is hier aanvaard en goedgekeurd geweest, door den ganschen raad Daarby hoeft er nog gezegd te worden, dat de spaarkas in in een heel bloeienden toestand verkeert, en, datdezo inrichting allerbest bestuurd wordt. Verkoop door de Godshuizen van een hof. gelegen in de Korte Zoutstraat achter 't magazijn van M. Van Steenwinkelaan vaard. Wegenis en rechtlyningsplan van do Ledebaan, van aan den tunnel Dender- mondsciien steenweg tot aan de Pieter Coeckestraat. M. Moyersoen, doet opmer ken, dat deze straat aan den tunnel eene breedte zal hebben van 15 meters, en aan de Pieter Coeckestraat, 10. Deze groote breedte is noodig uit oorzake der helling, aan den ingang der Tunnels. Eene nieuwe straat, zal doorgetrokken worden, aan de huizen Mahieu in de Pieter Coeckestraat. M. De Windt. Hoe zult gij deze straat noemen de Bohemerstraat M. Eeman. - Neen, de Jan de Lichte- straat, in andere steden, geven zo wel den naam van Ferrer aan hunno straten. Rechtstpeeksche verbinding- van Dender en Schelde M. de Burgemeester doet het groote nut van dat werk uitschijnen, door voor oogen to leggen, wat ontzagelijke schade, de overstroomingen der Dendervallei niet alleenlijk aan de landijen, maar ook aan de aanpalende nijverlieidsgestichten, ver wekken. Om die overstroomingen in 't ver volg te vermijden, zoude men eenen door steek moeten graven van Denderbelle op Baesrode Zulks is reeds in 1758 gevraagd geweest. Die vraag is herhaald geweest, over 25 jaar, en dan is er op mijn voorstel, een ingénieur M. Brugmans, gelast ge weest, die zaak te bestudeeren en te ont werpen. M. Brugmans, schatte deze wer ken op 3,500.000 fr. Deze som is niet zoo groot, ingezien hot groote nut, dat dit werk zou opleveren, niet alleen aan de Schipperij, maar ook aan de landijen. De Voordoelen die het werk zoude opleveren, zijn erkend geworden, door de federatie der Schippers van Antwerpen. Niet alleen zal de weg naar Antwerpen, verkort worden, van 8 kilometers, m iar ook zullen er dan nieuwe sassen geplaatst moeten worden, welke verscheidene schepen in eens zullen ver sassen. De grootste tegenkantingen van dit werk kwamen van Dendermonde, deze stad ver liest er meest door, daar de doorreizende schipperij, aldaar jaarlijksch, eene som ongeveer 10,000 fr. laat. van rechten. Ook nog, de vestingen van Dendermonde waren een hinderpaal, gesteund door de militaire Overheid, maar, daar de unin- neembare stad Dendermonde nu ontman teld wordt, zal deze hinderpaal verdwijnen. Wij zullen dus een vertoog opstellen, en aan al de geïnteresseerde steden .on gemeenten aan den Raad voorleggen. Dit vertoog zal medegedeeld worden, aan de gazetten, omdat elk er zoude kunnen ken nis van nemen. 't Is de Gemeenteraad van Aalst, die de initiatief van dit nuttig werk gehad heeft, en nu moeten wij samen werken, en, by onze Volksvertegenwoordigers en Senators aandringen, ten einde het er door to krijgen. Burgrelijk eereteeken. Het kruis van le klas is verleend aan MM. R Eeman, Lid der bestendige Deputatie van den Provincieraad van Oost - Vlaanderen, te Aalst V. Brackman, Burgemeester te Bavegem. Do medaille van 1® klas is verleend aan M. A. Van der Linden, Lid der bestendige Deputatie van den Provincieraad van Oost- Vlaanderen, Oud-lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers, te Goefferdingen. Proficiat PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijns Hoogwesrdigheid heeft onderpas toor benoemd Te Sint Nikolaas in de primaire kerk, den E. H. Van Damme, onderpastoor in Sint-Joseph te Sint Nikolaas, (Tereecken); in Sint Joseph te Sint Nikolaas, den E. H. De Craene, baochalaureus in kerkelijk recht, onderpastoor te Mylbeke Aalst. Aalst. Vechtpartij. Dinsdag, rond 4 uren, was de genaamde Jos. De Boeck, ijzergieter, van Antwerpen naar Aalst gekomen, ter gelegenheid van Vas tenavond, om zijne ouders, welke alhier in de Koolstraat woonachtig zijn, een bezoek te komen brengen. Daar hij sedert langen tijd met zyn vader en broedere in onmin leeft, had men woorden gekregen en was men aan 't vechten geraakt, zoodanig dat Jozef een slag met een steen op het hoofd van zynen broeders Alfons toebracht, zoo- dat geheel 't hoofd open lag. Hy is naar 't policiebureel overgebracht, alwaar hy verzorgd werd door Dr Hertecant. Proces verbaal is tegen den broeder opgesteld. Aalst. Diefstal. Woensdag is er by juffr. Byl, in de Groote Danszaal, Houtmarkt, ingebroken met beklimrain? en zijn eenige rokken en halspelsen, die er gebleven waren van vreemde verkleeden, medegenomen. De dader, zekere A. P..., 24 jaar, zit reeds in het gevang. Wij vernemen uit goede bron dat de suikerij peën, F.-C. JACOBS, de beste zijn, en alle andere overtreffen. LEDE. Vrouwengevecht. Zondag namiddag, ontstond er ruzie tus- schen de schoonzusters De Vuyst Marie en I)e Sutter Juliette, op den Langen Akker. Zij grepen elkaar bij het haar en gingen er duchtig op los. De policie kwam tusschen en proces-verbaal werd opgemaakt. Lede. Lafft aanval. Dijnsdag namiddag heeft René Leminens, dronken zijnde, een pintglas aan stukken geslagen op het hoofd van zijnen schoonbroeder Alfons Brondeel (Vijver), die hem uit zijn huis wilde verdrijven. Doktor De Smet moest Brondeel verzorgen. Proces-verbaal is opgemaakt. Karnavalleutt. - In de herberg van J. Troch, op den Vijver, te Lede, werd Gustaaf Troch, door vier gemaskerde ke rels aangerand. Terwijl drie dezer kerels hem vasthielden; bracht de vierde, zekere De Craecker hem verscheidene slagen op het hoofd toe met een pintglas, zoodat het bloed op den muur spatte. Troch moest door eenen geneesheer verzorgd worden. Een onderzoek is geopend. In een gevecht, Woensdag avond tusschen verscheidene personen te Lede ontstaan, heeft zekere De Groote, 25 jaar oud, metser eenen messteek in de bovenlip en «enen in het linkeroog bekomen. MEN VRAAGT slechts aan de nier en ruglijders zich door hun eigen van do krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieron te willen overtuigen met de per soon, welke ons deze verklaring deed een bezoek te brengen. Zij zal hen voorzeker met denzelfden goeden wil dan aan ons be kennen dat de Foster Pillen van al de be proefde middelen het eenigste is, dat ge lukte. Hebt gy dezelfds kenteekens Zoo ja, weet gy wat er u te doen staatlees met aandacht en overweeg. M* We Coppens; 40, Hovenierstraat, te Aalst, zegde ons in 't begin van het jaar 1904 Sedert meer dan drie maanden was ik van de nierziekte aangetast, die pijnen beletten mij 's nachts te slapen en ontna men mij alle rust, ik had zweetingen en stond altijd afgemat en zeer vermoeid op, ik had vele bedwelmingen en niettegen staande al de middelen kon ik mij niet van die vreeselijke pijnen, die steeds erger en erger werden, ontlasten; 't is op dit oogen- blik dat ik aangeraden werd gebruik te maken van de Foster Pillen voor de Nie ren verkocht bij Mr De Valkeneer, apo theker. 't Was my eene groote vreugde toen ik na den tweeden dag reeds eene merkbare beternis gewaar werd na den zevenden dag voelde ik niet meer de minste pijn, ge bed mijn toestand was beter en heden kan ik die kostbare pillen op myne beurt zeer warm aanbevelen. Den 28n Augusti 1907, zegde ons Me W* Coppens opnieuw Hoe gelukkig ben ik u hetzelfde te kunnen herhalen de Foster Pillen voor de Nieren hebben mij teene- maal genezen. Alhoewel ik 53 jaar oud ben, voel ik niet dat ik verouder, ik lijd niet meer en werk dagelijks met moed 't is dus dienst bewijzen aan de nierlijders met de wonderbare verdiensten der Foster Pillen te doen kennen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrygbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvry per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de hanteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 10. Wieze. Wcestaards. Dijnsdag hebben eenige gasten van Herdersem, die naar den milicieraad geweest waren, in de herberg - Den Peënhoop, wat van hun nen neus gemaakt. Een hunner, die den veldwachter wilde mishandelen, kreeg er zyne maat boordevol. In dc herberg van Viktor Heynderickx hebben zij spiegels, ruiten, stoelen, enz., aan stukkon geslagen. Proces verbaal is opgemaakt. Valsche decoratiën. Daar het aantal dragers van lintjes in het knopsgat in de laatste tyden verbazend ia toegeno men, zonder dat koninklijke besluiten deze onderscheidingen verlcenend, dezen aan groei van gedecoreerden wettigden,heeft de minister van justicia aan de parketten on derrichtingen gestuurd, om «enen oogslag te doen werpen op de lintjes en de decora tiën van contrabande aan de kaak te stel len. Het mag niet uit hot oog worden verlo ren, dat art. 217 en 218 van het strafwet boek eene boete van 200 tot 1000 fr. voor ziet, ten laste van hem, die zonder recht daartoe, openbaarlijk, een kostuum, een uniform, eene decoratie of een versiersel van een orde heeft gedragen. Dezelfde straf treft den Belg, die eene vreemde decoratie draagt, zonder daartoe bijzondere machtiging van den Koning te hebben ontvangen. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst Eenige dagen geleden vernam de rechterlijke agent Van der Auwera, dat een Franschman, van zeer verdacht uitor- ljjk, te Brussel afgestapt was. Dijnsdag morgend begaf de agent zich naar de Jules Van Praetstraat, alwaar hij het verblijf van den Franschman ontdekt had. De kerel had echter lont geroken en was met pak en zak weg. Rond 4 uren 's namiddags ontmoette de agent den vluchteling aan de Zuidstatie. Hy wilde den kerel aanhouden, doch deze trok eenen revolver en bedreigde er den agent mede. Dank aan de moedige tus- schenkom8t van eenen burger, kon de man aangehouden worden. In zijnen reiszak vond men buisjes chlo- ioform, vergift, eene doos kardoezen, een dolk, de naamlijst der bijzonderste Parijzer apachen en een zeer vernuftig toestel om de sterkste brandkoffers open te breken. De kerel, zekere Lesmeuler, geboren te Nancy, in 1888, is te Parijs gekend als een der gevaarlijkste apachen. Hy had Parijs verlaten omdat hij er opgezocht werd we gens eene reeks misdrjjven door hem ge pleegd. Vier groote loten van 100,000 franks en drij groote loten van honderd vijftig duizend franks hebben reeds de ge lukkige koopers der biljetten van de Ten toonstelling van Brussel verrijkt. Het wa ren een ny veraar, een steengroef werker, een douanier, een spekslager, een meester- drukker, een schrynwerker, een koffie- huisbediende. Voor wie zal het toekomende lot van 150,000 fr. wezen Niemand weet het. maar wat niet kan geloochend worden, 't is dat het zal uit den trommel komen en van iemand het geluk zal uitmaken. Iedereen tot zich zeiven zeggende Indien ik het wareIedereen, inderdaad, heeft het recht er naar te dingen, want niet is meer op den zelfden rang stellend dan eene lotery. En dan, nevens het al groot lot zyn er anderen, zeer ronde loten, welke eene gan- sche reeks gelukkigen zullen maken en die wol de moeite weerd zijn dat men op hen ook de hoop vestige Eenige dagen geleden werd het huis van M. Van Bellinghen, Philomenastraat, 60, te Schaarbeek, byna gshee! geplun- dsrd. De meubelen werden achtergelaten, maar alle draagbare voorwerpen van waar de werden door de dieven medegenomen. Het parket kwam ter plaats en stelde vast dat de dieven langs het dakvenster van het huis n° 64, derzelfde straat en zoo bij M. Van Bellinghen binnengeraakt wa ren. De policie vernam weldra dat de huur ders der bovenkamers van het huis n° 64, het Italiaansrh koppel Nerma, den avond der diefte het bezoek gekregen hadden van zekeren Debeere met zijne minnares. Nerma en Debeere waren woensdag avond met hunne minnaressen naar Ant werpen vertrokken, alwaar zy donderdag avond aangehouden werden. Zij bekende de diefte en duidden de verheelers aan, De graanprijzen. Moet men zekere oude bezoekers der Beurs van Ant werpen gelooven, dan mag men zich bin nenkort te oordeelen naar de belang rijke aankomsten die uit Amerika verwacht worden, aan een aanzienlijken afslag van het graan verwachten. Men voorziet zelfs reeds belangrijke faillieten Het is zeker, dat een groot syndikaat van opkoo- pers, in het buitenland, er in gelukt is het middeltje van over eenige jaren nog eens te gebruiken, en een opslag te verwekken die kunstmatig schynt. Nieuwe overstroomingen. Niet alleen de Samber gevoelt den invloed van de nieuwe regenperiode ook de andere rivieren als de Senne, de Dyle, de Nethe wassen onrustwekkend. Ook in het gansch Maasgebied wordt ten tweeden male onrust en ramp verspreid, zooals reeds woensdag bleek uit de eerste tijdingen die toekwamen. Ziehier desaangaande het bericht van een Naamscho correspondent De Maas is sinds dijnsdag veel gere zen, het eiland Vas-t'y-Frotte, is byna niet meer zichtbaar. Te Waulsort, Dinant, te Tailfer, en te Godinne treedt de stroom buiten zijne oevers. Tusschen Profondeville en Wépion staat een groot stuk land onder water. De Samber staat nog hooger dan de Maas. Te Jemeppe, Moustier en te Flawinnes zyn de weiden door het water bsdekt. Dit is de vijfde stijging dezen winter. Te Evrehailles heeft de regen de fonda- ties van een groot gebouw, dat tot schuur dient, ondermynd en het is ingestort. Niemand was gelukkig aanwezig. In de Senncvallei. Sedert dijnsdag avond is hier het water 20 centimeters ge klommen. Woensdag morgend stond het reeds met de oevers gelijk en vele weidon van weers kanten de rivier tusschen Hal, Buysingen, Loth, Droogenbosch, Vorst en Anderlecht stonden reeds ouder, De oeverbewoners zyn vol onrust. De Leie. In de laatste 48 uren is de Leie aanzienlijk geklommen, en zy stroomt op verscheidene plaatsen over. De schippers die een twintigtal dagen hadden stil gelegen, zyn weer tot werke loosheid verplicht, na nauwelijks vier of vyf dagen gevaren te hebben. Rond Mechelen. Dy'le en Nethe heb ben de vlakten in ontzaglijke meren her schapen. De steenfabrieken van Rumpst aan den Rupel en aan Duffel moeten het werk staken. Al de veldvruchten rotten en het verlies is vooral groot voor de koornvelden. De boeren zyn verplicht hunnen eigen nood druft aan to koopen, daar de grond dien zelfs niet meer oplevert. In 't Luikscht. De Maas stond woens dag 2 meters boven het normaal peil. Ten 8 uren had zij hare grootste hoogte bereikt. Des middags heeft men eenige daling waargenomen. I)e Ourthe is niet sterk gewassen. Stroomwaarts Namen is dc toestand niet beter, Op de Fransche grens is een schip gezonken. De Lesse stroomt over te Han en alle andere dorpen die zij doorloopt en met don derend geraas stort zij haar water in de Trou de Belvoux. Ontelbaar zijn de stallen, die men heeft moeten ontruimen. Schele hoofdpijn, hoofdpijnen, hoofddpaaiïngen. Indien al de andere remediën u niet geholpen hebben, neemt uwe toevlucht tot de slijmverdryvende Pil Walthéry, die u zekerlijk zal genezen, want ze geneest alle kwalen veroorzaakt door de gal en de slijmen. 1 fr. Zondag avond, rond 7 uren, bestatig den te Brugge de inwoners der Fontein straat, dat de voordeur van hunnen gebuur Cyriel Mullaert, bediende in de Bru- geoise, openstond. Zij wisten dat de bewo ners een uur te voren hun huis verlaten hadden. Men ging binnen en alles overhoop vin dende, zoo boven als beneden, werd de policie vorwittigd. De hoer commissaris De Langhe, stelde een nauwkeurig onderzoek in. De voordeur was opgelicht en geopend met een breekijzer de meubels waren opengebroken uit eene kleerkas was er eene zekere som geld gestolen 250 frank, eigendom van M. Cyriel Mullaert, en eene andere som geld, omtrent 3000 fr., toebe- boorende aan zijnen broeder die in Congo verblijft een klein ijzeren koffertje was ook opengebroken er lagen daar eenige obligatiën in, maar de dieven hebben wel licht deze waarden niet durvon medenemen; zy lagen over den grond verspreid. Ook zijn er oenige kleine juweelen verdwenen. Een gebuur heeft drie manspersonen het huis zien binnengaan. Men heeft zeke ren S.. aangehouden. Zware vermoedens wegen nog op twee personen van St-Andries. Op den Thorhoutsehon steenweg, te Oostende, wonen de echtgenooten August Kyndt, herbergiers. Zondag avond, tusschen 9 en 10 uren. hoorde de echtgenoot op den trap zyner wo ning schoten knallen Ijlings liep Kyndt naar boven en ont moette onderweg zijpen zwager Cyriel Denys. Op de derde rustplaats van den trap lag zyne echtgenoote Florence Renty, in een bloedplas uitgestrekt. Hy verwittigde dadelijk een geneesheer alsook de policie. De herbergierster was in den hals door een revolverschot getroffen. Het linker schouderblad was gebroken en de kogel was zelfs afgeschampt en in de longen ge drongen. Ondanks de hulp bezweek de vrouw. Men verdacht dadelijk Cyriel Denys en zocht hem op. De dader had zieh echter in de gendarmerie gevangen gegeven. Denys, was over 4 maand gehuwd met de zuster van Florence. Over de misdaad ondervraagd verklaarde Denys dat hij zyne schoonzuster uit ja- loerschheid vermoord had. Het huisgezin Denys woonde op 't derde verdiep van de herberg en Denys had Flo rence ontmoet op den trap twist ontstond en Denys loste den revolver in de richting der vrouw, Florence Renty is 44 jaar oud en af komstig van Lombaertzyde. Zij was moe der van vier kinderen. Denys is naar het gevang van Brugge overgevoerd. Het parket kwam ter plaats Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Dbpraterb aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingeboelde portretten of uitgekochte certific itenmaar het geneest altijd. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Bekeerde dieven. Wy hebben den diefstal gemeld, gepleegd by den land bouwer Bernard Drieghe, te Sinaai, in het Land van Waas Eene som van 6100 fr. die verborgen was in een vat van wortel zaad, was door inbrekers gevonden en meegenomen. Zaterdag namiddag, rond 1 ure, werd het geld teruggovonden op het dak der woning jran Bernard Drieghe het stak in ccn doosje en er ontbrak geen cent. Het is de broeder van Drieghe die hst geld ont dekte. I)e policie had 'sinds een tweetal dagen vermoedens de dieven moeten ge weten hebben dat zy verdacht worden, en vrijdag nacht zullen zij het geld op liet dak gelegd hebben. Iu den put St. Arthur, der koolmy- nen van Mariemont, werden de werklie den van den nachtploeg opgehaald, toen eensklaps een overgroote steenblok van de wanden van de schacht loste en op de kooi visl. Een der mynwerkers, Pieter Van de Pontzeele, van Basse-Hestre, gehuwd en vader van twee kinderen, werd in den put geslingerd en tot hiertoe nog niet terugge vonden. Twee andere mynwerkers, Victor Stas- sin en Edmond Bailly, werden erg aan de beenen gekwetstnog andere mynwer kers zyn het min gevaarlijk.Een onderzoek is geopend. In talrijke gemeenten van den Bori- nage, had men in de herbergen de milicie- loting nagebootst. Een trommel stond in de herberg, waaruit de jongelingen een nummer gingen nemen. De lotelingen gin gen dan op zwier evenals voorgaande ja ren. Twee benden lotelingen, van Qua- rsgnon en van Hornu werden in de Rue de Wa8muël handgemeen Een jongeling van Quaregnon werd den schedel verbrijzeld bij middel van een gebroken pintglas. Zyn toestand is wanhopig. De dader wordt naarstig opgezocht. De ordonnans van eenen opperoffl- cier, van het garnizoen van Bergen, carna val gevierd hebbende, kwam tehuis en ont ving juist een telegram, hem vermeldend dat zijne moeder overleden was. De soldaat schrikte zoo hevig dat hy naar boven liep en door 't venster sprong. De arme jongeling werd vreeselijk gekwetst opgenomen. Men wanhoopt hem te redden. Sgjggr* TYPIU S. Nu dat de typhus alom hecrscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus -La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Schuivende bergen. Dat kan men ook wel elders zien dan in do Zwitser- sche bergen. Het bestuur van bruggen en wegen is zeer verontrust over de afschuivende bewe ging van l'tienne qui rote, het stuk van den berg van La Plante, bij Namen, waarop een gedeelte der oude citadel staat. Een hooge ambtenaar is reeds gekomen om den toestand te onderzoeken en des noods maatregelen voor te schryven. Men vreest dat de afschuivende massa op den duur de aangrenzende straat, den weg naar Dinant en zelfs de rivier zal be reiken. Een aantal woningen souden in dit geval in gevaar zijn. De beweging is zeer langzaam, maar zy kan ongetwijfeld sneller worden. Peilingen zijn bevolen. Do omstreken van Looz, Cortessem, Ulbeek, enz., werden sinds eenigen tijd in roering gebracht door de schurkenstreken eener slim (moedige dievenbende welke er langs allo kanten dieften pleegde op de alleenstaande hoeven. De dieven schenen het byzonderlyk op zwynen gemunt te hebben. Ten gevolge van eene diefte verleden week gepleegd, is het parket van Tongeren te Looz afge stapt en heeft er de aanhouding bevolen van den genaamden Leonard Smets. Dezes broeder Lambert en zekeren Lam bert Zwigels, worden ook verdacht van medeplichtigheid. Te Ulbeek zyn vader en zoon Maes aangehouden wegens diefte van twee zwynen te Cortessem. Allen zyn in de gevangenis van Tonge ren opgesloten. Men verwacht zich nog aan andere aanhoudingen. In 1909 werden in Holland ge vangen 29,057 zalmen, tegen 29,647 in 1908 49,819 elften 39,562 8 steuren 19 Hoe langer hoe meer, zoo leest men in - Ten Houten C°'s jaarverslag, ver dwijnt de steur uit de rivieren, en wordt deze visch door de trawlers in zee ge vangen. In 1809 werden in den Gelderschen IJssel, by Terwolde, meer dan 100,000 jonge zalmen "losgelaten. Deze vischjes, welke gekweekt waren in de visclikweekery der Nederlandsche Heide-raaatschappij, te Vaa- gen. waren ongeveer 3 maanden oud, en hadden eene lengte van 4 tot 5 centimeter». De overstrooming". De Seine wast langzaam, maar bestendig. In 24 uren steeg het water 22 centimeters. De Yonne te Sens steeg 1 m. 10. De Marne daarentegen zakte 27 centimeters. Niettemin voorziet men eene nieuwe rijzing der Sein® van 30 centimeters voor vandaag. De moerriolen te Parijs beginnen ook vol te loopen. Alle voorzorgen zyn geuoinen, en M. Briand heeft al de belanghebbende diensten uitge- noodigd de vroeger genomen maatregelen in stand te houden. Met de telefonische gemeenschap te Parijs is het nog altijd slecht gesteld Men .weet dat meer dan 14.000 abonnenten af gesneden zijn. Zoodra men in de riolen kon doordringen is men aanstonds aan 't werk gegaan om de leidingen te horstellen. Op veel plaatsen evenwel zyn do kabels ge broken en bijna al de aansluitingspunten, na lang weerstand te hebben geboden, zijn ten slotte ook overstroomd en beschadigd. De toestand is zooveel te moeilijker daar het nu de lijnen zelf zijn die beschadigd zijn, en niet zooals bij den brand de posten. Dinsdag, de eerste dag dat men in sommige riolen binnen kon, werden 250 abonnenten, acht stadslynen en l'02 hulplijnen met vijf tig ploegen werklieden hersteld. Om hierin te gelukken hebben de werklieden moeten werken op plaatsen waar nog 40 centime ters water stond. De watermeetkundige dienst laat weten dat het water denkelijk niet zoo hoog zal stijgen als men eergt vreesde, daar de zijri vieren aan 't zakken zyn. De eloktrische verlichting is heelemaal hersteld in de eerste en tweede arrondisse menten en gedeeltelijk in de zesde en achtste. Woensdag namiddag heeft M. Briand in de Kamer oen ontwerp neergelegd voor het openen van een krediet van 20 millioen frank voor de slachtoffers der overstroo- mingen. Het ontwerp is naar de begroo- tingscommisaie verzonden,

De Denderbode | 1910 | | pagina 2