Kieskronijk. Rechterlijke kronijk. Eerste Communie Allerhande nieuws. Hoe moet men eten. - Een Ameri kaansch professor, Chittenden, van de Rale Universiteit, heeft met behulp van •en aantal studenten trachten vast te stellen, hoeveel een mensch eten moet om te blijven bestaan; Reeds meermalen was beweerd, ook door geleerden van naam, dat de mensch in het algemeen te veel eet en dat hij met minder voedingsstoffen, als hij de spijzen die hij gebruikt, beter en langer kauwde. Het spijsverteringsproces toch begint in den mond of juister nog op het bord. Hoe grooter de stukken zijn, die men in den mond brengt, hoe min der men ze kauwt, hoe minder voedsel men er van heeft. Eerst als het voedsel goed gekauwd is en goed met speeksel is doortrokken, kan het volkomen ver teerd worden. De haastige wjjre, waarop velen eten, ten gevolge van de haastige leefwijze, die geen tijd tot goed eten dat is ver standig, overlaat, is de oorzaak, dat men gewoanlijk te veel eet en aan do maag te veel werk laat verrichten, een werk, waartoe deze bovendien niet in staat is: want wat de mond moet doen, kan door de maag niet verricht worden. Het ge volg is, dat de maag zich overwerkt en dus ziek wordt en dat een goed deel der spijzen 't lichaam onvoldoende verteerd verlaat. Professor Chittenden wilde de proef nemen op een grooter aantal personen en 21 studenten boden zich voor do proef aan zieken en gezonden, zwak ken en sterken. Langzamerhand werden de porties verminderd, maar naarmate deze afna men, werd er meer werk op gedaan d. w. z. ze werden beter gekauwd. Alle'deelnemers ondervonden de g«wo gevolgen. De lijders aan slechte spijs vertering knapten op, de maaglijders werden gezond het gewicht nam niet af en de spierkracht werd grooter. Zelfs de sportmannen, die onder de 21 waren, ondervonden geen kwade gevolgen van de proef an allen voelden zich opge wekter. Het einde van de proef was, dat ge bleken was, dat de mensch met veel minder voedsel toe kan, dan hij ge woonlijk opneemt, en dat een ander professor, toen hij beweerde, dat wie geen uur er voor over heeft om te eten, geen middagmaal waard is volkomen gelijk had. De Messias heeft blinden en melaat schen genezen, maar nooit zotten. Araabtch spreékw. De inpalming van het Karthuizers- klooster. Onder de kloosters die ook door de Fransche kerk vervolgers zyn ingepalmd is ook dat der Karthuizers of Chartreuzen. Volgens de schattingén moest die inpalming verscheidene miljoenen op brengeu voor de Fransche schatkist. Nu dat die vereffening zooals die inpalming heet, ten einde loopt, wordt men gewaar dat er NIETS zal over schieten, en dat er veel gevaar is tekort te komen. Wat nog beter is De Karthuizers onderhielden op hun ne kosten een hospitaal, dat van Sint- Laurent-du-Pont. Dat hospitaal is natuurlijk ook inge palmd maar daar kon geene spraak zyn er profijt aan te doen. Dat hospitaal is overgemaakt aan het Departement of provincie. Maar daar er van den verkoop van het klooster niets overschiet, gaat het departement een proces inspannen tegen den Staat om te laten beslissen wie dat hospitaal moet onderhouden; het Depa tement of de Staat. In alle geval, 't zullen de lastenbe- talers zijn die zullen moeten afdoppen. Vroeger betaalden de kloosterlingen, en het hospitaal kostte niets aan de lastenbetalers. Schryf op Handelsbeweging in Januari. Brussel, 15 Febr. 1910. De invoer in Januari 1,889,323 ton ter waarde van 298,961,000 frank, tegen 1,581,421 ton ter waarde van 251,753,000 frank iu Januari 1909, zynde eene vermeerde ring van 307,908 ton of 19,5 38,208,000 fr. of 15,2 De uitvoer bedroeg 1,196,592 ton ter waarde van 185,327,000 frank tegen 1,116,647 ton ter waarde van 158,076,000 frank in Januari 1909, zijnde eene ver meerdering van 79,945 ton of 7,2 en 27,251,000 fr. of 17,2 Deze uitslagen zijn zooals men ziet schitterend. De geheven tolrechten bedroegen 5,274,125 fr., tegen 4,542,732, zijnde eene vermeerdering van 731,393 fr., of 16,1 De scheepvaartbeweging bedroeg 861 schepen, metende 1,171,812 Moorsom ton tegen 814 schepen metende 1,105,936 ton in Januari 1910, zynde eene ver meerdering van 47 schepen en 65,876 ton Ratten. De ratten zijn schadelyk, en het, ware gewenscht.dat deze knaag dieren verdwenen. Maar by het belang der gezondheidsleer komt zich nu dit van den handel voegen inderdaad het gebruik van rattenvellen, voor het ver vaardigen van fantazy-arlikelen, neemt meer en meer toe. Tydens het afgeloo- pen jaar verhandelde Engeland er voor 1,250,000 frank. Er is sprake van te Calcutta een fa- i briek op te richten voor het toebereiden der bruine rattenvellen, daar het in die stad van ratten krioelt. Deze vellen zullen gebezigd worden voor boekbin derij, het maken van geldbeugels, hand schoenen, enz. Het optreden tegen de Bisschoppen in Frankrijk. Voor eenige maanden werd, zooals men weet, Mgr. Gieure, de Bisschop van Bayonne, tot eene boet veroordeeld wegens den brief, die hy afgekondigd had over de onteigening van de kerkelyke goederen. De Bis schop overtuigd van zijn onbetwistbaar goed recht, weigerde de hem opgelegde boete te betalen. Nu kreeg de Bisschop voor enkele dagen een laatste aanmaning om te be talen. Er zouden hem nog 48 uren uit stel worden gegund, anders zouden zyne bezittingen te Messanges, een kleine gemeente in het departement Lan- des, worden onteigend. Mgr. Gieure bleef echter, sterk in zijn recht, weigeren te betalen. Er is nu inderdaad ook beslag gelegd op zijn bezittingen, die openbaar verkocht worden. Nog eene episode, zoo merkt do - Croix zeer scherp op, uit liet be vredigingstijdperk, door Briand aange kondigd. Een akelig feestmaal. Uit New York wordt gemeld Dry honderd man nen en vrouwen van de Dertien-club, die spot met bijgeloof en zich niet stoort aan teekenen, hield Zondag avond hun jaarlyks diner, alhier. Volgens het gewone gebruik kwamen de gasten in de eetzaal onder eene lad der, terwijl de Chopin doodenmarsch werd gespeeld door een orkest van vrouwen. Spiegels werden gebroken, umbrellas geopend, zout gestort en kaarsen in doodshoofden ontstoken. Ververschingen werden gediend in kleine doodkisten en jjsroom in den vorm van doodshoofden, terwijl dood kisten van koek gebakken, waren ver licht met dertien 1 Er is iets veranderd. Vooruit doet een nieuwen oproep tot de socialisten om geene burgersbladen meer te lezen maar Vooruit, en om lozers voor dit blad aan te werven. Daarbij vraagt Vooruit Wanneer zullen wij eens allen het ons tot plicht rekenen, in het belang van onzen strijd zelf, altoos en overal die bladen te bekampen Zoo dan Er was een tijd dat Vooim.it evenals de liberale bladen den spot dreef met die katholieken wien het verboden is door de geestelijke Overheid «slechte bladen te lezen. Men moest dan alle bla-.eu lezen, om het voor en het tegen te kennen, be weerden die geuzen. Dat schijnt nu veranderd de handel wijze van Vooruit bewijst dat de geeste lijke Overheid volkomen gelijk heeft als zy de lezing der slechte dagbladen verbiedt. HELIANTI. De helianti is een nieuw groensel, dat men ook Amori- kaauscye schorsoneer noemt. Het is reeds zeer verspreid in Frankrijk en be gint ook gekend te worden in België. Het heeft het uitzicht van de schorso neer, maar voor hetgeen den smaak be treft, gelijkt het op de schorsoneer en op de artisjok. Het is zeer goed met zuursaus, met Bordeleesche saus, met botersaus met eierdooiers gelijk de arpergen in hun geheel, gefruit of als beignets. Men kan de wortelen konfijten ei- bonbons van maken en ook konfituur om er taarten mede te versieren. De wortelen koken gaar in drie mi nuten het is dus een groensel dat spoe dig gereed is. Wat meer is, het nieuwe groensel zal niet duur zyn als het eens volop ge kweekt wordt, want elke plant kan 7 tot 10 kilos scheuten opleveren. De plant gelykt aan de zonnebloem, - jong afgemaaid verschaft zij goed veevoeder in overvloed. Erge slagen. Henri Van Dorpe van Sint-Lievenshoutem, beticht van erge sla gen aan de gebroeders Matthys toegebracht te hebben, krijgt 1 jaar gevang, 100 fr. boet of 1 maand gevang en moet aan de burgerlijke party 475 fr. schadevergoe ding betalen. De onmiddellijke aanhouding werd be volen Ziehier de definitieve lijst der katho lieke candidaten te Brussel Werkelyken 1. Nerinckx, 2. De Lantsheere, 3. Van der Linden, 4. Renkin, 5. Carton de Wiart, 6. Théodor, 7. De Bue, 8. Wau wermans, 9. De Coster, 10. Colfs. Suppleanten 1. Goffln, 2. de Jonghe d'Ardoye, 3. graaf de Grünne, 4. 't Kint, 5. Feuil- len, 6. Delacroix. RECHTBAMK YAN OUDENAARDE. Goed geknipt. Oskar Dhaeyer en Van de Motte, van Nederbrakei, beticht van erge messteken toegebracht te hebben aan Katholieke Jonge Wachten tydens do feesten van 13 September 1908, aldaar, worden verwezen tot elk zeven maand govang en 50 fr. boet of 15 dagen. De onmiddelijke aanhouding wordt be volen. Richard Dhaeyer wordt vrijge sproken. RECHTBANK VAN BRUSSEL. Arme vrouw Eene brave werk' vrouw, die door baren man was verlaten had met hare drie kinderen eene woning betrokken in de Blaesstraat. te Brussel. Haar man. Frans Van Brenck, kwam haar by na dagelijks bezoeken, tergen en mishandelen, en bij een dezer droeve too- neelen, had de vrouw, zichzelven niet meer meester, een byltje genomen en er baren beul een doodelijken slag meê toegebracht. De vrouw ging zich gevangen geven. Gedurende hot onderzoek stierf de man aan de bekomen wonde en niettemin werd de vrouw, na eene korte voorloopige hechte nis, in vrijheid gelaten. De rechtbank van Brussel heeft haar nu tot eene voorwaardelijke straf van 6 maan den gevangenis veroordeeld. Gemeenteraadslid veroordeeld. Eon voddenhandelaar, M. G., tevens ge meenteraadslid van St.-Jans-Molenbeek, verscheen voor oneerlijkheid in zijnen han del voor de rechtbank van Brussel, die hem tot een jaar gevangenis veroordeelde Ten Bureele van De Denderbode Korte Zoutstraat, 31, Aalst, gelast men zich met het drukken van Gedenke nissen voor de Eerste Communie. Schoone prachtige collectie van fr.5 00 tot fr. 16,00 de 100, gedrukt. Aalst. AftruggelaryOver eenige dagen kwam een vreemdeling, die zich onder den naam van Marchand deed inschrijven, bij den heer Achiel Philips hotelhouder, Statieplein, en zegde bediende te zijn van een huis van Brussel aan de werken der Statie. Hij huurde eene kamer en vroeg aan den hospes zyn rywiel te mogen gebruiken om eenige boodschappen te doen in de stad. By het uitgaan vroeg hy zelfs 40 fr ter leen aan den baas. Deze denkende met een treffelyken bediende te doen te hebben, gaf het geld en het rywiel, maar tot zijne verwondering keerde zyn huurling niet meer terug. Hy verwittigde de policie, die nu naarstige opzoekingen doet. 's Nachts. Om door de gal of door hoestbuien gedurende den nacht en des morgens bij liet opstaan niet gekwollen te zijn, zuigt 1 of 2 Borstpastillen Wal thery bij het slapen gaan LEDE Aanslag tegen eenen trein. Vrijdag avond is nabij de statie een groote kasseisteen door liet venster van een 3® klasrytuig van den trein, welke uit Aalst om 6,17 ure te Lede aankomt, ge worpen. Twee spoorwegbedienden bevon den zich in het kompartiment, doch nie mand werd getroffen. Een onderzoek geopend. Veediefstal. L. Dierickx, land bouwer, te Lede, was maandag morgend naar de markt van Dendermonde gegaan en had er eene vaars gekocht voor 200 fr. Men had het beest aan een yzeren paai vastgemaakt, om in eene naburige herberg de koopsom te betalen. Toen alles veref fend was en hy ging om zyne vaars meê nemen, was zij verdwenen. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en ii vertrouwen en tegen gematigde pryzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29 Aalst. Zondag avond, rond 8 uren, werd de woning van F. Corael, Nijverheidsstraat, te Dendermonde, door een hevigen brand in asch gelegd. In min dan een kwart uurs stond gauscb het gebouw in licht laaie vlam. De pompiers kwamen spoedig ter jlaats doch konden slechts de nevenstaande huizen vrijwaren. Men kon slechts met moeite twee kleine kinderen uit den vuurpoel redden. De pom pier Bosman, bekwam nog al erge brand wonden en moest door Dr Somers verzorgd worden. De oorzaak is onbekend. De schade beloopt ongeveer 4000 fr. Een handelsbediende te Brussel, wilde carnaval houden en stool van zynen patroon 900 fr. Hij maakte kennis met eene juffer en bracht eenige uren in aangenaam gezel schap door, tot hy ten slotte in de lamp vloog. Toen de policie hem naar het geld vroeg, moest hij met hangende lip beken nen dat zyne gezellin, die hy niet eens kent, het hem ontfutseld bad. De policie vond ook haar, en voor 450 fr. geschen ken, die de dief voor haar had gekocht. M. De C., oud 49 jaar, wonende bij zynen broeder, op den Wemmelachen steen weg, te Jette, had in de statie van Jette den trein genomen van 7 ure 30 voor Zel- lick. Wanneer de trein op zoo wat 2 kilome ters van de statie van Zeilick was gekomen opende De C. plots het portel en voor zyne medereizigers het konden verhinderen sprong hij naar buiten. De reizigers trokken aan het noodsein en de trein stopte. Men ging op zoek naar den ongelukkige en ontdekte weldra zyn vree- selyk vermorzeld lijk. Byna gansch de trsin was over hsm gereden. De bloedige overblijfsels werden bijeengeraapt en in eene afhankelijkheid der statie van Zellick neêrgelegd. M. De C. was een oud-soldaat van het Fransch vreemdelingen legioen, die in Ton kin den oorlog hadmeègeraaakt. Het schijnt dat sedert eenigen tyd zijne geestvermo gens waren gekrenkt en hij moet gehan deld hebben in eenen aanval van koorts. In de gasfabriek te Brussel zagen de werklieden eenen man met een rywiel aan de hand over de binnenplaats wandelen. Door een hunner ondervraagd, beweerde hy arbeidstoezichter te zyn en te vinden dat het daar redelijk smerig was. Men tele foneerde naar de policie en deze kwam om iets meer van hem te weten. Hij was zegde hij afgestapt in een hotel te Schaarbeek, waar hij aan den patroon wijsmaakte dat hij toezichter was van de Fransche afdee- Üng der Wereldtentoonstelling. Hij had reeds tien frank geleend van den patroon. De policie herkende in hem een deserteur van het Fransche leger. Zijn velo droeg een Antwerpsche taksplaat. Mogelijk is hy wel de aftruggelaar, die hier te Aalst, den velo roofde. Zondag avond zyn drie kerels aange houden op het dak van een ledigstaande huis, der Koninklijke Ste-Mariastraat, te Brussel. De dieven waren zinnens langs het dak in het nevenstaande huis van Mev. De Vos te dringen. Naar het polioiebureel overge bracht bekenden zij de daders te zijn van verscheidene diefstallen onlangs te Brussel on omstreken gepleegd. De drie kerels, Janssens, Masson en Bara, zyn van Franschen oorsprong. Zy zijn ter beschikking van het gerecht opgesloten. Twee vrienden van St-Pieters Jette, hadden zich verkleed en het hoofd versierd met groote katoenen pruiken. Een hunner Frans Baes, had bij het ontsteken van zijn sigaar ook zyne pruik vuur doen vatteu. Zyn vriend Joseph Huylebroek wilde hem helpen, doch nu vatte ook dezes pruik vlam en een schrikkelijk drama zou ongetwijfeld van deze onvoorzichtigheid het gevolg zyn geweest, zoo niet de moeder van Baes haastig ware toegesneld om de pruiken af te trekken. De vrouw heeft hierdoor deor- lijk de handen verbrand. Vrijdag namiddag was M. Brèze, entraineur van koerspaarden der boksen van M. graaf de Ribeaucourt, met zijnen zoon uitgereden te Zulte, met een volbloed paard, dat voor een rytuig gespannen was. Onderwege ging het paard op hol het rijtuig werd tegen eenen boom geslingerd en M. Brèze stuikte met het hoofd tegen eenen boom, waardoor hy erggewond werd en bewusteloos bleef liggen. De zoon werd slechts licht gekwetst het gery was aan splinters. De toestand van M. Brèze is bedenke lijk hy wordt door drie geneesheeren verzorgd. Richard Deverlange, beticht, Maan dag avond, in eene danszaal van het Haze- gras, te Brugge, een koetsier, tydens eene vechtpartij, een gevaarlijken messteek toe gebracht te hebben, is thans in zijne wo ning aangehouden en naar het gevang overgebracht. De gekwetste wordt in het gasthuis verzorgd hy verkeert nog altijd in onrustwekkende toestand. De beurstrein Kortryk-Antwerpen, die alleen 's maandags rijdt en ten 17 u. 10 uit eerst genoemde stad vertrekt om ten 19 u. 10 te Antwerpen aan te komen, via Gent-Dendermonde, is maandag avond, rond half zeven, te Baasrode in botsing gekomen met den goederentrein nr 5924, die aan 't manoeuvreeren was en waarvan de laatste wagon zicli nog op 't spoor van den reizigerstrein bevond. De schok was zeer hevig en al de reizi gers werden geweldig door elkander ge schud. Een geluk mag het heeten dat de machinist bij tijds den stoom had kunnen omwerpen, anders hadde men eene ramp te betreuren gehad, terwijl nu zelfs nie mand gekwetst werd en allen er met den schrik van afkwamen. De twee laatste wagons van den koop- warentrein zijn erg gesteld. Daar de schok tot in 't dorp van Baes- rode gehoord werd, was heel de bevolking spoedig ter plaats, doch geneesheeren en geestelijken waren gelukkig overbodig. De Antwerpsche reizigers, een honderd tal sterk, kwamen met groote vertraging in de stad aan, daar de baan versperd was. Ongeval. Een smartelijk ongeval gebeurde dijnsdag middag te Antwerpen naby Engeland. Twee gendarmen de den hunne ronde te paard. Op zeker oogen- blik verschrikte een der dieren en ging op Alhoewel een goed ruiter zynde, werd de gendarm uit den zadel geworpen en kwam met liet hoofd terecht tegon eenen boom. Het slachtoffer werd tamelijk erg, doch niet gevaarlijk gekwetst. Hij werd in een rytuig huiswaarts gevoerd. Het paard werd kort na het ongeval tot staan gebracht zonder nog verdere on ge lukkigen te veroorzaken. Het slachtoffer is een der ieverigste man schappen van de brigade. Maanüag voormiddag kwam te Ant werpen, Lode wijk Freye, inkasseerder van de firma Dhavé en Claessens, Kipdorp, van dr Banque Centrale Auversoise, met eene portefeuille met 1500 fr. in, geborgen in den binnenzak, langs de Begijnenstraat, toen eensklaps een heer hem tegen het lijf liep, en de tesch uit den zak ten gronde deed vallen. Een tweede persoon sprong toe om de tesch op te rapen; doch Freye was hem te vlug, en na zyne portefeuille opgenomen te hebben, gelukte hy er in den eersten schelm te doen aanhouden. Het is zekere Romain Kleber, 34 jaar, een gevaarlijke Fransche apache van S Etienne. De tweede schelm is kunnen or snappen. Volgens de Patriote zyn er te Nam in eene kostschool feiten ontdekt die e bestuurlijk onderzoek hebben uitgelokt die een droevig denkbeeld geven van daar heerschende zedelijkheid. Een tien kostleerlingen zyn naar huis gezonden. E dient gezegd te worden dat leeraars of t< «ichtere totoal buiten de zsak blyven. zaak maakt ontzaglijke opschudding. Te Sas-van-Gent, naby do grenz van Zelzate, langs de vaart van Terneuze is Zaterdag morgend een gruwelijk ongeli voorgevallen in de glasfabriek. In die fabriek werkte sedert enkele v ken August Van Renterghem, 16 jaar ou zoon van Jan Van Renterghem van As» nede-Staak. Rond 8 uren wat de jongeling besig m glas te polieren in het werkhuis, toen een klaps zynen voorschoot door eenen rie gevat werd, en de ongelukkige onder fc slaken van eenen angstkreet, meegesleu •n rondgeslingerd werd, met zulk gewei dat een zyner voeten afgerukt werd door het venster vloog. Na het eerste oogenblik van verstoi ming, werd vlug de machien stil geleg en de ongelukkige verlost uit zijnen net ligen toestand. De arme jongen was letterlijk geraa braakt door de poulie zijne ledematei zijn ruggraat waren op verscheidene plaa sen gebroken en langs alle kanten sijpelt het bloed uit zijn lichaam. Spoedig reed een wielrijder Dr Mabi! van Zelzate ter hulp roepen. De ongelul kige bezweek na 10 minuten zieltoge: zonder nog tot bezinning terug te keere: loen Dr Mabille kort daarna ter plaa kwam, kon hy slechts den dood vaststelle: De afgerukte voet werd op verscheid® meters van de fabriek op de spoorbaan vi Gent-Temeuzen terug gevonden. Een der bedienden werd dadelijk m de ouders van het slachtoffer gezonden, 0 hen met alle omzichtigheid te verwittig! van het gruwelijk ongeluk dat hen trof. De echtgenooten Van Renterghem hel ben 4 kinderen, 2 zonen en 2 dochter waarvan August het 3e kind was, en al# meen geacht werd als een deugdzami jongen. Men begrijpt de hevige smart J, getroffene familie. Dit vreeselyk ongeluk heeft de bevo king der omstreken algemeen ontroerd. Nadere bijzonderheden. Het lijk van August Van Renterghei die zoo ongelukkig den dood vond in i gltisiabriek, werd naar het doodenht overgebracht. Dinsdag morgend werd het lyk na Assenede overgebracht, op de kosten d fabriek. De plechtige begraving had plai om 8 uren. Verscheidene overheden 4 fabriek en eene groote volksmenigte woo: de de begrafenis by. Zaterdag voormiddag rond 10 ur ging Naert Flavie, oud 28 jaar, vrou Corneillie Oscar, huishoudster, Hooghlsd steenweg, te Rousselare, melk halen 1 den landbouwer Henri Lanssns haar e buur. Zij had hare twee kinderen, Jozef, jaar, en Adronie, 18 maanden, alleen huis gelaten. Binst hare afwezigheid, v de kleine Jozef op een stoel geklauterd; had de solferstekjes van de schouw gen men om er mede te spelen. Ongelukkiglijk waren deze fosfoorite, jes ook in 't bereik geraakt van Adroa die er liet fosfoor aan 't aflikken was to; hare moeder terugkeerde. Aanstonds oc nam de moeder de stekjes aan het kind» dacht dat de zaak geene erge gevolgen te hebben. Rond 5 ure namiddag was de toestar der kleine, die na het middagsten beginm braken was, zoo zeer verergerd dat mt dsn geneesheer roepen meest. Zondag ma gend, rond 1 uur, overleed het arms kini Het parket van Kortryk is Maand» namiddag om 3 ure, afgestapt, om nopei de zaak onderzoek te doen. De echtgenooten R., te Bracquegniei nauwelijks een jaar gehuwd, kwamen nii overesn en leefden nu voor de derde ma gescheiden, Toevallig ontmoetten zy elkai der en kregen twist, De man haalde een revolver te vow schijn en loste een schot op zyne vrou? Deze werd in hst hoofd getroffen en er gekwetst. R. is aangehouden. Smokkelaars betrapt. Kort d hst voorbyrydon van den Duitschen trein te Verviers, zag een policieagent twee ke reis, die nabij den viaduk, dichtby d Citéstraat, op de spoorbaan drongen, e: kort daarna terugkeerden, geladen me eene kist, waarmede zy naar het huis va een hunner, JaakG..., in de Gouvysteeg gingen. De policieman drong in het huis binnei en sloeg de kist aan, waarin voor 1500 fr haarnetjes in natuurlijk haar, zaten. J G..., en zyne medeplichtige Emiel L.. van Welkenraadt, die bekende dat he smokkelwaar was. welke zy uit den Duii schen trein geworpen hadden, werden aan gehouden. Deze haarnetjes betalen 13 inkomrechten, zoodat zy aldus 195 frani inkomrechten ontdoken. In de hoogovens van Thy-le-Chateau te Marcinelle, zijn de werklieden Jan Le- bonne en Frans Gobet, beiden 24 jaar oud, van Franschen oorsprong en wonende t« Mont-sur-Marchiennes, door eene plotse1 linge gasontsnapping verstikt geworden. Zij konden spoedig door hunne werkge zellen gered worden. Een geneesheer kon na een uur werken» de levensgeesten heropwekken.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2