Zondag 20 Februari l9IO 5 centiemen per nummer <*4sl£ Jaar 423.* ff Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AALST. Opvoeringen der PASSIESPELEN gedurende den aanstaanden Vasten, op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21, en 28 Maart 1910. Verzedelijking van 't leger. Tempelcommercie. UITTREKSEL Steertster of Komeet. Eerste Communie. DITJES en DATJES. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- xoning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden t frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- virngen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dB bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CHIQUE MUUM. /lelsl, 19 Feb. I910. De katholieken van overal, van gansch 'tland door, zijn er ten volle over 't ac coord dal er moet aangedrongen worden op de noodzakelijke verzedelijking van het Kazerneleven. Spectator brengt ons onder oogeu wal al gruwelen, zegt hij, 't Kazerneleven na zich sleept. Eerst en vooral spreekt hij over zede loosheid. Wel is er al veel gezegd over de zede loosheid en verbeesting waaraan jonge lingen die in het leger worden ingelijfd zyn blootgesteld doch ik kan u verze keren, by ondervinding, dat tot heden nog geen enkele pen genoeg heeft doen uitschijnen, die slechte onweerstaanbare drang tot verbeesting. Die verbeesting echter geschiedt traag, sluipt stillekens onzichtbaar bin nen in de lauwe harten, die kortelings vallen moeten en stort zelfs de meest beslisten den berg af. Want voorwaar leven in eene ver pestende lucht, waar nooit een spran keitje zuiver licht straalt, leven te midden van vloeken en tergende godslasteringen, de eene op de andere, en na de andere, verder te midden der vuilste gesprekken, die doen griezelen en walgen, maar ook die aanprikkelen en medeslepen, hoe zouden velen niet vallen, in de stinkende poelen, toege vend aan die ophitsing of aanvuring der kwade driften Ten tweede de goddeloosheid. Kerk en Godsdienst worden er bespot in vuile liederen, gehekeld. Van Godsdienst hoort men niet spreken dan om er de grievendste spotternijen tegen uit te braken. En de katholieke jongeling wordt er uitgelachenen bespot zoodanig dat hy lafhartige wol is waar, doch 't menschdom is zoo zwak eindelijk moedeloos zich laat neèrzakken, plicht en eergevoel verloochent en zich laat De gruwelijkste spotternijen over de maagdelijkheid van Mariaover Paus en Priesterover Mirakel en Mysterie,rollen uit menigen mond en 't is voor den katho lieken jongeling staat hij niet rots vast in zijne princiepen en is hij niet gestaald in zijne godsdienstleer moei- lyk om recht te blijven. Gy zult mij opwerpen De nieuwe wet gaat dit alles verbeteren Geleer den en meer ontwikkelden zullen het leger komen vervoegen Ja maar, meer slechte geleerden en meer ontwikkelden in godsdiensthaat en nijdige opwerpingen tegen den Gods dienst zullen te zelfdertyde 't leger binnenstroomen. En hoe gemakkelijk verwint het kwaad niet op het goede Daarbij maak eens frisch wat rot en verpest is Overigens, het aantal goeden en slech ten zal in verhouding blijven lijk vroe ger. En vroeger helde het leger over naar den verheestonden kant en zal nog ongetwijfeld naar dien kaut overhellen. Advies aan den groene van Chipka! Wat ten derde eene grievende wonde zijn moet voor de hooger ontwikkelden; is de eeuwige onophoudende knagende verveling. De jongens die hun hoogere zelfs mid delbare ontwikkeling hebben genoten, zullen hier met de min of meer onge- leerden moeten studeereu. Zij zullen meè moeten leeren wie onze Koning is, welk land wy bewonen, welke stad er da hoofdstad van is, enz. Eu daaraan moet men ten minste vier volle weken alle dagen vier uron besteden. O, ellen dige verveling voor die jongelingen. Hun kop moet daar gebroken worden, hun idealen verydold en stillekens moe ten ze leeren leven, het lage kleine leven Ziedaar hoe Spectator ons het Kazerne leven afgeschetst, eu men bemerke wel dat üy uit ondervinding spreekt. De verzedelijking van 'tKazerneleven dringt zich op eu T is voor ons, Katho lieken, eene opperste plicht te eischen dat zij door doeltreffende maatregelen zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt worde. Andermaal roepen wy er de ernstige aandacht onzer katholieke gekozene Senateurs en Volksvertegenwoordigers op in Naar aanleiding eener menigte aan kondigingen die voortdurend onder een bedrieglijk uithangbord op de derde en vierde bladzijde van dag-en weekbladen verschijnen, heeft de geestelijke Over heid van ons Bisdom van Gent een afkeurend artikel laten verschijnen in de Godsdienstige Week onder hoofding Tempelcommercie Alwie de moeite doet de laatste blad zijden van zijn gazet eens te doorzien, vindt daar dikwijls als onfeilbare waren aangeboden :zalf van den pastoor, pillen van St Vincentius, elixir van de Paters Benedictijnenbalsem van Zuster Rosa, confituur en elixir van Zuster Louise, enz. enz dit alles aaugekondigd door eenen pastoor, of eeuen H. Vincentius, een Benedictijnenklooster of een nonne- ken daarneven geteekend Ge zoudt waarachtig zweren dat het waar is en dat ge dien pastoor, die benedictijnen, die Zuster Rosa en die Zuster Louise in levende lijve voor u bezig ziet met die geneesmiddelen te maken. Iedereen zal volkomen van gedacht zijn, dat het hoog tijd werd ditschandig misbruik van heilige on eerbiedwaar dige zaken en personen te keer te gaan. Dit verwonderd ons niet. Geen enkele katholiek die O. L. Vrouw niet bemint, geeu enkele die den smaad niet zag Haar aangedaan, en dus geen enkele die niet blij was om dat afkeurend woord. Een onzer brievenschrijvers roept onze aandacht op iets geheel anders, dat ruim zoo ergerlijk en goddeloos is. 't Is ons moeilijk, in onbedekte woorden over die zaak te spreken. Die 't vatten moet, zal 't wel weg hebben. Zoodra, elkeen weet met welke ver hevenheid, welke gepastheid en welk gezang Zijne Eminencie Kardinaal Mer- cier, Aartsbisschop van Mechelen, in zynen laatsteu Vastenbrief eene wraak roepende onzedigheid bestreed, zoo schuldig tegenover het vaderland en de maatschappij, als strijdig met de streng ste eu goddelijke wetten. Onze Heilige Boeken getuigen van de onverbiddelijke straf die dat kwaad wacht. Welnu, het verscbijnea van Mon seigneur Mercier's brief heeft in de vrymetselaarslogiën een echt tempeest van woede doen uitbersten, en 't is een ware stryd, listig en boos, die ze begon nen hebben om meer en meer in de katholieke weekbladen hunne annoncen gedrukt te krijgen, die rechtstreeks tot die wraakroepende zonde aanzetten en er de schandige middelen toe aanduiden en aanbevelen. Zeker agentschap, een gekend slaafsch werktuig der vijanden van God en Kerk, betaalt voor de iulas- schiug dier reklaam meer dan het dub bel van hetgene het betaalt voor de andere aankondigingen Dit zegt ge noeg Verscheidene uitgevers van katholieke weekbladen hebben er zoo nauw niet naar gekeken, daar de aankondiging hun in a cliché toekwam overlast van werk, overhaasting en goede trouw lieten ze in de drukkerij geraken, en... die wraakroepende vuiligheid verscheen in katholieke gazetten 't Is de uitgever van een dier bladen die onze aandacht roept op die annonce. Hij zelf heeft er aan gefopt geweest, en toen hy zulks bemerkte, heeft hij be werkt dat zekere weekbladen ze achter wege lieten Hy haalt er eere van! Doch andere weekbladen, zijne waarschuwing in den wind slaande of er geene acht op gevende, gaan voort met ze te drukken. Weten ze niet dat ze zulks doen, of is 't naïeve verblindheid Wij hebben onder onze oogen een weekblad, van over 14 dagen, uit eene blaugrijke gemeente van ons bisdom, dat de aankondiging in kwestie mede deelt.In de overtuiging dat in de meeste gevallen een woord van de zieleherders der parochie of van bevoegde katholieke personen, voldoende zou zijn om die godtergende verergernis te doen ophou den, vragen wij hun, een oogje in 't zeil te houden, en des noods de argelooze uitgevers te verwittigen. Die aankondiging waarvan wij spre ken, en alles wat er op trekt, is slecht, dóórslechtiets... vuils, zooals onze bovengemelde briefwisselaar met recht en reden zegt. Wij weten dat het geld onze katho lieke weekbladen niet kan bekoren of medeslepen, maar wij vragen hun wat meer voorzichtigheid. Dat ze van den eenen kant er aan houden, dat hunne overeenkomsten of kontracten met de agentschappen hun genoegzaam vrij heid laten van te weigeren of op te nemen alhoewel hen niemand kan dwingen annoncen op te nemen, die tegen hunne princiepen of tegen de zeden zijn, en van den anderen kaut, datze overwegen de zware verantwoordelijkheid die vóór God op hen zal wegen, voor het kwaad gesticht door reklamen iu hunne gazetten overgedrukt. 't Is niet genoeg van tijd tot tijd te drukken dat ze niet verantwoordelijk zijn voor de aankondigingen in hunne gazet verschenen dit geldt alleen de stoffelijke weerde van abdij siroop en andere pinkpillen voor bleeke personen maar God zal hun rekening vragen over den invloed, welken reklamen van antigodsdienstigen of zedeloozen aard zullen uitgeoefend hebben. Eene katholieke gazet is een zende ling, een predikant voor het volk, predikt deze het slechte, al ware het in zijne «overautwoorde» annoncen,dan... wee hem die verergernis geeft uit het Boelc der beraadslagingen van den Gemeenteraad der Stad Aalst. ZITTING van den 5 Februari 1910. DENDER. Rechtstreeksche verbinding met de Nederschelde of doorsteek van Denderbelle naar Baesrode. De Raad neemt het volgend besluit De overstroomingen die telkens in een regenseizoen in de Dendervallei aanzienlijke schade veroorzaken, heb ben sedert jaren de noodzakelijkheid bewezen van eene rechtstreeksche ver binding tusschen de Deuderrivier, op het grondgebied der Gemeente Donder holle, en de Nederschelde in Baesrode. Het ontwerp dezer verbinding was reeds in 1750 vooruitgezet door het Hoofdcollege van de Twee Steden en het Land van Aelst. Tydsaangelegen- heden en inzonderheid de vereiscliteu van de krijgsvestingswerken van Den- dermonde bleven een onoverwinnelijk beletsel tot de verwezenlijking van deze dienstige gedachte eu verhinderde alle voorloopige studie. Thans dat de versterkingen van Deu- dermonde met hunne dienstbaarheden verdwijnen, is denkelijk de grootste moeilijkheid uit den weg geruimd en kan het verkrijgen van de geweuschte Vaart als eene mogelijkheid ingezien worden. Hetgrootschewerk.dat de toestand van de Dendervallei moet verbeteren, is van een aanzienlyk belang voor al de inwoners dezer landstreek. De oude afloop van de rivier in den doortocht der stad Deudermonde ge schiedt op onvoldoende wijze en is niet in staat,bij sameustrooming van waters, deze onmiddelyk af te zetten in de Schelde, met onvermijdelijk gevolg dat geheel den omtrek vóór Dendcrmonde, te Appels, Audegem, Denderbelle, onder water wordt gebracht, en dat, hooger op in de Dendervallei, de waters der vaart, langs de beken en grachten, in de nevensliggende landen en meerscheu overvloeien. Het gevaar van overstroomiug waar in Deudermonde nu verkeert, de vrees voor al de schaden die kunnen worden verwekt, het vooruitzicht van aanste kende ziekten, gewoou gevolg van het iudriugen van bedorvene waters iu de woningeu, dit alles ware voor altijd ontweken kon eene tweede afloop naar eene lagere ligging van de Schelde den overvloed van waters rechtstreeks in den stroom aflossen. Hierin ligt ook het eenig middel om de vruchtbare gronden, langs den Den der gelegen en waarvan het hooge peil, waarop de waters worden gehouden, weinig voortbrengende moerassen heeft gemaakt, in den weelderigen to<stand van voorheen terug te brengen. Een ander voordeel uit deze recht streeksche verbinding is de merkelijke verkorting van den weg voorde scheep vaart tusschen Antwerpen en de nijver heidsteden en de steengroeven langs de Dendervaart en verder tot de Vaarten van het noorden van Frankrijk. De af stand ware niet alleen verminderd met ongeveer acht kilometers, maar al de verhinderingen opdehuidige Vaart,zoo als het Sas en de bruggen in Dender monde, zijn oorzaak van vertraging in de reizen der schepen. Het gemak van verkeer zal de Vaart meer doen waar- deoren en gebruiken voor het koop waren vervoer, inzonderheid naar Frank rijk, en voor het overbrengen der kolen uit de Henegouwsche mijneu naar Ant werpen. Handel en nijverheid in gansch het Arrondissement Aalst moeten onschat bare voordeden er uit trekken, terwijl de handelsuitbreiding van Antwerpen eene nieuwen weg wordt gebaand. Het algemeen nul,zoowel in nationaal als in landelijk opzicht, doet de uitvoe ringskosten van het ontwerp als eene byzaak beschouwen. Nochtans zal het bedrag dier kosten geene ernstige tegen werping kunnen zijn. Immers, in 1885 werd, op voorstel van M. Leo Ghoe- raerdls, door het Gemeentebestuur van Aalst aan M, Jozef Brughmans, inge nieur van bruggen en wegen, de zen ding vertrouwd over het ontwerp een voorloopig onderzoek te doen. Uit het ingediend verslag blijkt dat de onkosten oppervlakkig beraamd tot 3,500,000 fr. konnen beloopen. Voorzeker moet de vooruitgang in de technische kunst en de verbeteringen in de delvingstuigou aari deze schatting, over vijf-en twintig jaren gemaakt, eene aanzienlijke ver mindering brengen. Doch, in de veronderstelling dat het werk nog een even groot kapitaal vergt, kan de jaarltjksche vermeerdering van lasten die uit de ontleeuiug dezer som voortspruit, al klimmen zij nog tot 140,000 fr. niet opwegen tegen do on waardeerbare voordeelen die in de toe komst voor altijd worden gevestigd. De Gemeenteraad der Stad Aalst, de ontegensprekelijke gegrondheid dezer beweegredenen aanuemeude, trekt er de aandacht over in van het Staatsbestuur, drukt den wensch uit dat hel ontwerp tot e- ne ernstige studie door de bevoeg de ambtenaars van bruggen en wegen zal worden overgelegd en dat het ver slag dezer studie binnen eenen te be palen termijn zal worden ingediend en publiek gemaakt. De Gemeenteraad beslist het hierbo- venstaande in vorm van verzoekschrift te sturen aan het Senaat en aan de Ka mer van Volksvertegenwoordigers, de Afgevaardigden van het Arrondissement inzonderheid biddende het noodige aan te wenden om eenen goeden uitslag te bekomen. De Burgemeester- Voorzitter, M.-L. Gheeraerdts. De Secretaris, Oscar Reyntens. Op 't oogenblik is er veel spraak van eene steertster of komeet die, bij helder weêr, dezer laatste dagen heel goed zichtbaar was, 's avonds tusschen half zes en 6 uren, men zou zeggen, zoo maar ongeveer 50 meiers van de avond ster.... Maar met hoeveel duizenden millioenen die vijftig meters wel moeten vermenigvuldigd wordeu, dat laat ik aan de geleerde vakmannen over. Voor't oogenblik is de komeet ver dwenen, maar kortelings zal er eene andere zichtbaar zyu die veel merk waardiger is dan deze dezer laatste dagen. Die komeet heet de Halley-komeet, omdat zekere Halley het eerst er den omloop van bepaald heeft. Naar de ster- rekundigen leeren, komt zij slechts alle drie a vijf en zeventig jaren in het bereik van ons gezichtsvermogen. Het laatst is zij te zien gewee.-t in 1835 Van toen af steeg zij weer om hoog, hooger, hooger, altijd hooger, lot vyf duizend millioen kilometers boven het zonnestelsel. Sinds een dertig jaren daali zjj weer tot ons neder on zal zij blijven dalen tot zij rond den 20s,cn Mei niet verder meer dan een drie en twintig millioen kilo meters van ons verwijderd is. Drie cn twintig millioen kilome ters En gij zegt niet verder meer dan drie en twintig millioen Mij dunkt, 't is nog zoo weinig niet "t Is veel, ja, als ge daarbij onze aarde vergelijkt, die slechts een omtrek heeft van 4,000 kilometers, maar 't is heel weinig als ge van de afstanden van eene ontelbare menigte hemellichamen spreekt. Do maan kan 407,000 kilome ters van ons verwijderd zijn, de zon 150 millioen kilometers, en sterren ziju er die nog duizende malen hooger staan. Om nu lot onze Halley-komeot terug te komen, den 12den September was zij 522 millioen kilometers van ons verwij derd. Mot de sterkste verrekijkers was zij t« en nog niet te ontwaren, maar bij middel van een machtig fotografisch toestel kon zekere I)r Max Wolf, van de sterrenwacht van Heidelberg, reeds op eene plaat haar standpunt in het hemel ruim aanwijzen. Tot nu toe heeft zij voor ons oog nog slechts de gedaante van eene nevelster en kunnen wij ze van andere nevelster ren nog niet onderscheiden. Doch op het einde dezer maand of in het begin van Maart zal zij zich duidelijker vertonnen. Tot den 19den April zult gij vroeg moeten opstaan om ze te zien, want tot dan toe zal zij eene morgenster zijn. Maar na dion datum zal zij 's avonds na zunnenondergang in het Westen schit teren. Rond den 20s,en Mei zal zij prachtig zijn, zoo prachtig als wij sedert vijf en twintig jaar niets meer iu dien aard gezien hebben. Een geleerde, Camille Flammarion, zegt dat haar staart in het hemelruim eene lengte heeft van meer dan 23 mil lioen Kilometers. T Is mogelijk, voegt hij erbij, dat die staart onze aarde zal bereiken, maar hij is zoo dun,zoo nevel achtig, dat wy er niets van zullen voe len, nog dunner dan de luchtkriug, die ons omgeeft. 't Is wonderbaar, wonderbaar. Wat zijn er toch geleerde koppen om dat alles zoo te kunnen nagaan en uit te rekenen Dat zegt ge maar goed. Maar hoe veel geleerder, of,beter gezegd, hoeveel wijzer moet Hij dan zijn, die aan de menschen dat verstand gegeven heeft, en hoeveel wijzer en machtiger Hij, die ■laf alles geschapen heeft. Onze aarde is zooveel als niets, zoo veel als een korrel zand vergeleken by die millioenen lichtende wereldbollen, die boven onze hoofden draaien. En weet ge wat wij «lit jaar nog zullen te zien krijgen Er zullen twee zon- en twee maan- vefduisteringen plaats hebben, maar van de zon verduisteringen zal er niets te zien zyn iu Europa van de eerste maanvenluistering, den 24 Mei, ook zooveel als niets maar iu den nacht van 16den op den i7d?n November, van 10 ure 's avonds tot 3 ure 's raorgi ns, zal de maanverduisteriug, indien het helder weer is, heel goed waar te nemen zijn. Onthoud dat in den nacht tusschen den 16den en den 17deB November. Wat ook heel aardig zijn zal is de sterrenregen, die zal plaats hebben van den 9d;n tol den i4dcn Augustus, en van den i4den tot den 18deB Nownib- r. Wij zullen eens zien of' hol alles ook zal uitkomen, gelijk men het voor spelt. Nu, goed; maar dan ook de datums goed onthouden den 16den November maanverduislering. half-Augustus en half-November sterrenregen. Schryf het op, en als het niet uitkomt, dan trakteer ik. Heel goed. Dat laalsle zal ik ook onthouden. Ten Bureele van u De Denderbode Korte Zoutstraat, 3i, Aalst, gelast men zich met het drukken van Gedenke nissen voor de Eerste Communie. Schoone prachtige collectie van af fr. 5,00 tot fr. 16,00 de 100, gedrukt. Vijffrankstukken. Zekere per sonen weigeren do Griekscho vijffrank stukken in betaling te ontvangen. Dit is gansch ten onrechte. De Grieksche vijf frankstukken zijn nog altijd gangbaar en hebben hunne volle weerde. Ze moeten door de nationale Bank, de Postbureelen, de Ontvangers der belastingen, de IJzeren- wegen ontvangen worden. Het zyn alleenlijk de Grieksche stukken van twee frank, een frank en vijftig cen tiemen die buiten den handel gesteld zyn. Men mag dus met volle gerustheid de Griek sche stukken van vijf frank aanveerden. Ontsmettend middel. In dezen tyd van overstroomingen zullen er vele huizen en in België, vooral kelders moeten ontsmet worden. Hoe dat gedaan op goede en goedkoope manier Hot middel heeft elkeen bij de hand, het is gemakkelijk om aanwenden en kost bijna niet. Het bostaat hierin dat men vochtig stroo brande in eene gesloteno plaats, kamer of kelder. Zes kilos zijn genoeg voor eene plaats van 100 kubieke meters, 't is zeggen voor eene plaats van 6 meters lang, 5,5 meters broed en 3 motors hoog. Nadat het stroo verbrand is moet men de plaats gedurende eenigen tijd gesloten houden. Vochtig stroo, verbrand, ontwikkelt eene groote hoeveelheid rniorenaldóhyde dat eene uitsteicendo inikrobendoodor is. Het spreekt van zelfs dat het middel niet aan te wenden is waar men gevaar zou loopen brand te stichten. MEN heeft het grootste ongelijk den Godsdienst af te scheiden van de weten schap. Niet alleon is do Godsdienst eene weten schap, maar 't is de eerste van al't is de wetenschap van den mensch. Bossuet. De wetgevende kiezingen te Brussel. - In 1906 bekwamen de Katho lieken in 't arrondissement Brussel 110,250 stemmen de liberalen 89,171 de socia listen 57,720 en de onaf hankelijken 11,189. Daar het quorum, het is te zeggen, het minimumeijfer om gekozen te zijn, 11,544 was kwamen de onaf hankelyken 355 stem men te kort om eenen gekozene te hebben. In 1910 zijn er ongeveer 25,000 stem men meer dan in 1906 er moeten thans 326,000 steramen verdeeld worden. Het quorum zal ongeveer 13,00 zyn. Om 10 gekozenen te hebben moet do katholieke lijst dus 130,000 stemmen heb ben. Daar de katholieken en onaf hankelijken dit jaar samen stryden, zouden zy met hunne cijfers van 1906 reeds 110,250-j- 11,189 of 121,439 stemmen hebben. Zy zouden dus enkel 8561 stemmen te kort hebben, Men dient echter in acht to nemen, dat er 25,000 nieuwe stemmen zijn. De katho lieke lijst zou dus slechts 8561 stemmen of 34 "Io daarvau moeten hebben, om zeker 10gekozenen te hebben. Nu, het middencyfer der katholieke stemmen voor liet arrondissement is 40 van het totaal stemmen. Er is dus geen gevaar, maar goede hoop. Onzijdigheid. Er bestaat te Brussel een kring of syndikaat van socia listische onderwijzers. Deze kring is dezer dagen by een geweest en heeft eene dagorde gestemd in hetwelk gezegd wordt dat de inonarchieke in- stellingen van achteruitkruipenden aard zyn. Alsook dat de kring de houding be- treurt aangenomon door het uitvoerend - eomiteit van den algemeenen Belgischen n onderwijzersbond tijdens de troonbe- klimming van Koning Albert. De kring heeft ook zijne genegenheid uitgedrukt voor het Repubïikeinsch stelsel, en vooruitgezet dat het onderwys weten schappelijk moet zijn en vreemd aan alle geloofspunten zoowel politieke econo- mieke of godsdienstige. Ze gaan goed, he die socialistische schoolmeesters, en ze zyn eerste klas om de kinderen, - vaderlandslievende ge voelens in te printen En de liberalen meenen dat het juist zulke schoolmeesters zyn die we moeten hebben. O I die Vaderlandsliefde l

De Denderbode | 1910 | | pagina 1