Rechterlijke kronijk. De Schoolkwestie. Luisterrijke Tooneelfeesten Prachtige Vertooning 3* Voordracht Aalst. Onpartijdige Sehildersbond. Groote Prijskamp voor vet Vee, Overstroomingen. Nieuwjaarsgiften Allerhande nieuws. Belangrijk bericht. Ilalië. Zondagrust. HOPSTAKEN, Dat is durven. Wy lezen ondor meer andore dwaasheden en bermhartige leugens in Het Recht 't orgaan van Leeuwkè Plancquaert Hadde 't volk eenige democraten naar de kamers gezonden, zouden de oude katholieken, tegen 't belang van hun volk en om de gunst des konings te n verwerven, tegen al hunne beloften ons leger hebben durven verdubbelen lyk zij het komen te doen f Dat is durven, niet waar f... Hadde 't volk eenige democraten meer naar do kamers gezonden, wat zou er gebeurd zyn Wel die democraten zouden gedaan heb ben, wat de eenige vertegenwoordiger der groene volksfoppery, alias Pieter Daens heeft gedaan, ten voordeele der wet ge sproken en ze gestemd Nu, wij van Leeuwke Plancquaert ge wagen, doen wy bemerken, dat, volgens hem, do katholieke kandidaten to Kortrijk, mannen zyn zouder bekwaamheid, zonder talenten, zwijgers, enz. enz. en hy, Planc- quert is zeker de man met alle deugden, talenten, begaafd, groote redenaar, ge leerd en ondervindingryk, zoo een soortje van Pic de la Mirandole Kantwerken. Er wordt gemeld dat H. M. Koningin Elisabeth het - Werk tot heropbeuring der kantnyverheid onder hare hooge bescherming heeft ge nomen. Deze huisnijverheid wordt nog beoefond door ongeveer zestig duizend kantwerk sters. De voorhandneming der Koningin zou aan die nyverheid haren vorigen luister kunnen doen herwinnen, door de mode van kantwerk te dragen of aan te wenden by de versiering der salons, weer in voege te brengen onder do hoogere standen. Dat zou zeer te goede komen aan de huisvrouwen, die dan te huis en in hunne verlorene oogenblikken ook nog wat zou den kunnen verdienen. Tentoonstelling van pluimge dierte. De tentoonstelling ingericht door de Koninklijke Maatschappij zal plaats hebben op 19, 20, 21 en 22 Februari in den grooten hall van 't vijftigjarig paleis. Om de twintigste verjaring harer stich ting te feesten, heeft de sociëteit de za ken zoowel weton te regelen, dat, on danks 't jaar 1909, niet voordeelig is ge weest aan den kweek, meer dan 3000 die ren aan 't oordeel der keurders zullen onderworpen worden. Halen wy voor de liefhebbers aan 85 parketten, 115 drij- lingen 1250 geisoleerde kiekens, 825 duiven 200 koriynen 100 watervogels. De koopers zullen hunnen kous kunnen doon in 250 loten der sellingclass. Voegen wij er by dat het lokaal beter zal versierd zyn als gewoonlijk en dat, gelyk ieder jaar, het comiteit een - great attraction aan de tentoonstelling heeft gevoegd. D® sterre met den steert. 't Schynt dat er waarlyk nog menschen zijn die benauwd zyn by het vorschijnon van eene staartster of komeet. Een blad meldt dat eene vrouw hare zinnen heeft verloren by het lezen in een dagblad,van allerlei akelige voorspellingen welke te verwachten zijn als de aarde in botsing zal komen met den sterrenstaart op 18 Moi eerstkomende. Die voorspellingen waren natuurlijk gedaan om te lachen, want die botsing zal niet gevoeliger zijn dan als een olifant in botsing komt met eene spinneweb. Of de staartsterren eenigen invloed uit oefenen op onzen aardbol, is nog niet uit gemaakt. Alen zogt algemeen, dat de wyn van do jaren in welke eene steertster verschenen is, bijzonder goed is. Dat is al, en dat kan geen kwaad, inte gendeel het is uitmuntend, voor degenen dio geld hebben oin zulken wyn te knopen, want dit jaar zijn er verscheidene stoert- sterron vóór do aarde voorbygetrokken. Zyn er nog dan La Gazette heeft eene kennis ontmoet op Assclie- Woensdag, in eenen restaurant te Brussel, die heel kwezelachtig bezig was metviseh op te peuzelen. Kyk zei do man van La Gazelleik wist niet dat ge soms vlecsch derft Zwyg, was het antwoord, ge weet wel wie ik ben, blauw tot in 't bloed. Maar... ge weet ook dat ik ambtenaar ben, en vleesch eten op 'nen Vastendag, ge weet soms niet, wie dat overdraagt, en ik verwacht binnen kort eene opschuiving. 'Ne men8ch en mag alzoo zyne positie niet in gevaar brengen... Maar anders, go kent my, niet waar liberaal en geus... Zoo dan I we meenden dat er geene liberalen meer benoemd werden of dat zy op geene verhooging mochten hopen. Verder, 't schijnt dat die overtuigde geus, niet overtuigd is dat de katholieken binnen kort zullen wegvliegen. Goed teeken 1 Steenputten. In vele plaatsen, in Oost- en West-Vlaanderen minder dan elders, putten de menschen nog het water voor de keuken uit - opene put ten - gewoonlyk steenputten genoemd. Dokter Van de Velde wyst op het ge vaar dier putten, als volgt Ik heb in den loop van dit jaar 1909 voor eene gemeente uit den om trek van Boom een 50tal stalen water ont leed. Al die stalen, behalve drie, kwamen voort van opene putten. Elke put dient voor een vyftal werkliedengezinnen en iedereen put er het water uit by middel van een vat dat in den koer, in den stal of op den mesthoop ligt. Begrijpt men nu waarom de typhus sedert tien jaren van deze gemeente nog niet weg is geweest Indien iemand dat niet begrypt, het is in alle geval niet te verwonderen opene steenputten zouden moeten ver- dwyneu. Oneerlijke ontvanger. Het Bra- bantsche Assisenhof houdt zich bezig met do zaak van den ontvanger der registratie, Anatool Karei Pillaert, beschuldigd van te Brussel, en vroeger te Aalst, verschillige vervalschingen in openbare schriften te hebben bedreven. Het doel dezer vervalschingen was, de teruggaaf uit te lokken, door den Staat, aan particulieren of aan notarissen, van gelden die de beschuldigde zich weder- rechterlijk had toegeëigend, en die de Staat uitbetaalde op een valsch bewijs schrift, door hem opgemaakt. De feiten zyn ten getale van 148 en de alzoo ontvreemde sommen beloopen tot omtrent 28,000 fr. Pillaert, die sedert 20 maanden voor- loopig gevangen zit, loochent alle plichtig- heid. Daar de zaak verscheidene dagen zal duren zyn er twee bijgevoegde gezwoornen aangeduid Djjnsdag 11. kwam de schoolkwestie ter Yolkskamer in bespreking. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger de heer Woeste, ondanks zynen zieke- lyken toestand, hield er eene meesterlijke redevoering die twee geslagen uren duurde, zoodat zelfs zij die zijne zienswyze niet deelen hem bewonderden. Door onbetwistbare cyfers door afdoende bewijsvoeringen en schitterend door zyne verklaringen der katholieke leer in zaken van onderwys, lokte hy aan onze blauwe en roode tegenstrevers bekentenissen uit die dienen aangeteekend te worden. De liberaal Masson riep uit - Wij willen de verplichte wereld- lijke school De socialist Hubin beweerde dat de kinderen aan de Staat behooren al vorens aan de Kerk te hehooren. De socialist Terwagne noemde de God heid eene klucht.... Toen de heer Woeste het kiezerskorps aanzette om eenen nieuwen pacht met de Katholieke Regeering aan te gaan, vroeg de socialistische leider Vandervelde op spottenden toon of de heer Schollaert op nieuw hoofdman was geworden, en ONZE WOESTE antwoordde met eene ongemee- ne krachtdadigheid t Voor het gevaarwaarmede uwe poli- tiek het land bedreigtleg ik mijne hand in de hand van den heer Schollaert, om tegen u te strijden. Donderende toejuichingen begroetten deze woorden en zij verdubbelden toen de heer Schollaert zich naar de plaats van den heer Woeste begaf om hem eerst van allen geluk te wenschen. Die redevoering van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger zou dienen gansch 't land door verspreid te worden. Erpe, Vri jf-Kiui^.en. Men schrijft ons Vroeger heeft er nog spraak geweest den halt Erpe, Vijfhuizen, te openen voor het laden en lossen van koop waren welke waarlijk eene noodwendig heid is voor omtrent tien duizend inwoners der streek verdeeld op Erpe, Aalst-Schaar- beek, Nieuw erkorken-Maal, Erondegem, Ottergem, Vlierzele, Strymeersch, Papo- gem en Impe en bezaaid met honderden handelaars en nijveraars, Thans schynt men van hoogorhand de zaak aangevat te hebben en wel op initiatief van onzen ieve- rigen Volksvertegenwoordiger, den Heer Lodewyk De Sadeleer. In oene bijeen komst gehouden dees week by Jan De Brucker, Vyf huizen, door de bijzonderste belanghebbenden van den omtrek,was ieder een 't accoord dank te zeggen aan den Heer Volksvertegenwoordiger De Sade leer, welke steeds op de bres staat waar het geldt de belangen der bevolking te steunen en heeft men ook besloten een verzoekschrift te zenden naar den Minister. Met moed gewerkt mannen en de statie zal er komen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop heeft onderpastoor benoemd Onderpastoor te Dendcrwindeke, den E. H. De Proost, id. te Rupelmonde te Rupelmonde, den E. H. De Ryck, id. te Thielrode te Thielrode, den E. H. Van de Velde, id. te Denderwindeke to Aalst in O. L. Vr. kerk (Mylbeke), den E. H. De Mets, id. te Burght te Burght, den E. H. De Letter, id. te Dcnderbelles Gemeente Moorsol. op Maandag 28 Maait, (2*n Paaschdag) en Zondag 3 April 1910, om 4 uren stipt, in de Groote Zaal der Meisjesschool. Men zal opvoeren Pier de Galeiboef of onschuldig- veroordeeld.groot drama in 5 bedrijven, door E. S. Cülb en Het Standbeeld van den Veldwachter,door Jac. Ballings. Stud van Aalxt. Koninklijke Toosbblmaatschappij 'T LAND VAN RIEM. op Zondag: 27 Februari 1910. Men zal opvoeren 1* Het Kersenhof, tooneelspel in 3 bedryven 2° Vrouwen tranen, blyspel in een bedryf. Prijzen dbr plaatsen van nr 1 tot en met 60 fr. 2,50 de volgende nummers fr. 2,00 Benedenplaatsen fr. 1,50 Bo- venplaatsen 1® rang fr. 1,00 Tweede rang fr. 0,50. Voorbehoudene plaatsen te bekomen ten lokale 't Land van Riem,Groote Markt, van af Zondag 20 Februari om 9 uren. DAVIDHFOIVüH. -Afdeeling Aalst en Omstreken. Reeks van 6 Voordrachten met Lichtbeelden, te houden in de Feestzaal van het Land bouwershuis, Keizerlyke Plaats, Aalst, telkenmale om 7 ur«" avonds, stipt. op Maandag 21 Februari 1910 Onderwerp De Gebroeders Van Etck, door Eerw. H. SteyaertAalmoesenier der Pupillenschool. Aan de Heeren Meester-Schilders en Burgerij der Stad. Gezien de korte werkdagen in den win ter, en zelfs gebrek aan werk in dit gure jaargetijde, alsook den nog gedurig sty- genden opslag der levensmiddelen komt de onpartijdige Sehildersbond op vergade ring van 23 Januari het besluit te nemen eene loonsverhooging te eischen van 5 cen tiemen per twee uren, dit tegen 4 April eerstkomend. Daar eenieder met ons zal bekennen dat onze vraag billyk is, doen wy een beroep op de geachte Burgerij der stad, om samen met onze Heeren Meesters eene verstand houding te willen regelen, ten einde onze vraag den gewenschton uitslag te zien be komen. Werk en loon brengt welvaart in bet huisgezin. Namens den onp. Sehildersbond, HET BESTUUR. Stad Acini. Op Zaterdag 19 Maai*! a. De rubriek Overstroomingen is uit de dagbladen verdwenen er wordt nu nog enkel gesproken van het inzamelen van gelden ten vt ordeele van de slachtoffers der overstroomingen. Dat is zeer wel, dat is zelfs uitmuntend, maar daarom mag men niet denken dat er geene overstroomingen meer zijn. Men zou leelijk mis zyn. Het water is verdwenen uit Parys, maar daarom mag men niet denken dat het over al droog ligt. Men ga eens zien in de Schelde- en vooral in de Leiestreek. De overstroomin gen zijn er wel zoo erg niet geweest als in Frankryk, maar toch veel erger dan men in lange jaren geweten heeft en erg ge noeg om zeor rampspoedig te zyn. De overstroomingen duren daar al drie tot vier weken tot hiertoe is het water nog niet geheel weg geweest. Als het nu en dan wat geminderd was dan steeg het de volgende dagen opnieuw ten gevolge van nieuwe, overvloedige buien en vlagen die uit den hemel neerstortten. In de vallei der Poekebeke, is het sedert 15 Oogst reeds 15 of 16 maal overstroo ming geweest, eh de laatste overstrooming is ook de langdurigste. Overal lyden de landbouwers zware ver liezen, doordien de kelders en putten, waarin aardappelen, beeten en ander voe der bewaard werden, overstroomd gewor den zijn, en dat het voeder ten grootendeele half of gelieol bedorven is. Daarbij op de overstroomde bezaaide landen is het zaaisel gerot, en het mest dat er in gewerkt was, is uitgeloogd. Dus arbeid, zaaigraan en mest zijn ver loren daarby is het te voorzien dat het herbezaaien met zomervruchten maar eenen halven oogst zal geven. En tot hiertoe is die overstrooming nog niet geheel gedaan. In eene vergadering van de Dekens der stad Gent, heeft M. Lauwaet, Deken der Ossenstraat, zeer goed geschetst welke groote ramp de overstroomingen voor onze landbouwers zyn geweest. l)e landbouwers klagen echter niet hard misschien wel omdat zy aan over stroomingen nog al gewoon zijn. Dit jaar echter is het over zyn hout ge gaan, en wy drukken den wensch uit, evenals de heer Lauwaet, dat de slacht offers der overstroomingen in Vlaanderen niet vergeten worden, als er geld inge zameld wordt. voor Z. H. Paus Pius X. Vorige lyst fr. 161,00 H. Vader zegen ons, 5,00 Aangehouden. Zaterdag avond is de kerel te Schaarbeek aangehouden, die by M. Philips, Statieplein, alhier, eenen velo en 40 fr. ontfutselde. Hij had te Schaarbeek dezelfde trukken gebruikt dan te Aalst en gaf zich uit als meester electricien, onder den naam van Paul Marchand. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heerscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrygen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Aalst- Oneerlijke oast. Maan dag morgend zond M. Ser. Sedeyn, visch- handelaar, Brusselschestraat, zijnen gast, Corn. B..., van Burght, met een boodschap en moest er fr. 16,90 ontvangen. De gast ging met het geld op zwier en zag naar zynen meester niet meer om. AALST. Het7jarig knaapje Karei Van Dam, wonende op don Gentschen steenweg, werd Woensdag middag niet verre van zijne woning overreden door een wagen, die hem den rechtervoet erg ver pletterde. De voerman is nog niet gekend. Indien g-y een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tyk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat de tapissiersstiel be treft, gaat zien bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Nieuwerkerken. Brand. 's Nachts brandde de woning af van den landbouwer Louis Van Havermaete, op den Dries. De vrouw en de kinderen, die reeds te bed waren konden slechts met moeite gered worden. De geburen konden een deel der stal lingen reddenEr bestaat verzekering. Op hetzelfde oogenblik brandde de schuur af van den landbouwer Eugeen De Coker, op Edixvelde. Het huis en 'de stallen kon den gevrijwaard worden. De schade is door verzekering gedekt. NOG EEN. Tusschen vele ande ren heeft dit bewys eene groote waarde voor u, want het is van de plaats zelf. Mr P. Backaert, 23, Lange Ridderstraat, te Aalst, zegde ons Vier maanden lang leed ik aan zoo hevige nierpijnen, dat ik er 's nachts niet van sliep, en dan stond ik 's morgens vermoeid op, onbekwaam om te werken en gansch moedeloos, myn toe stand werd zoo erg dat ik mij verplicht zag het werk op te geven, ik had alles zonder uitslag beproefd en had niet meer het minste vertrouwen in al de zooge naamde middelen voor de nieren, maar een mijner kameraden vertelde zoovele won derbare genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkregen, verkocht in de Apotheek de Valkeneer, dat ik toch maar besloot nog eene proef op verlichting te wagen. Ik werd in myne hoop niet teleurgesteld, want reeds na de eerste dagen was ik beter ik hernam moed en eetlust, en na eene groote week was ik weder gezond, kon werken als voorheen en scheen nooit de minste pijn gehad te hebben. Daarom is het dat ik steeds uwe Foster Pillen voor de Nieren zoo warm aanbeveel, zegde ons den 27 Augustus 1907, M. Bac kaert, ik ben u ten zeerste dankbaar voor de genezing welke ik drie jaar en half ge leden bekwam, dank aan uwe kostbare Foster Pillen sinds leed ik nimmer aan de nieren, noch aan éénig ander ongemak. Ik verklaar het bovenstaande waar en ver oorloof U het kenbaar te maken. Rugpijn is een teeken van nierziekte, want de pijn komt niet voort uit Hen rug, maar wel uit de nieren, die zich juist aan het onderste gedeelte des rugs bevinden. De pyn is door verschillige vergiften ver oorzaakt. onder andere het urinezuur, die de werking der nieren verlammen en de gezondheid kan niet weerkeeren dan als die vergiften uit het lichaam afvevoerd wor den. I)e Foster Pillen voor de Nieren zyn het bijzonder geneesmiddel voor de nier en blaasziekten. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denberg8traat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de hanteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 11. Het onderzoek in zake den moord te Wetteren doet weinig voortgang. Dinsdag zyn zeer veel personen van de wijk Jabbeke nogmaals bij den onderzoeksrechter Par doen ontboden om hunne vroegere verkla ringen staande te houden in zake do moord op Eugenie Schollaert gepleegd. Constant Schollaert, die als vermoedelijke dader aan gehouden is, werd met eenige personen geconfronteerd. Verstoptheid. Het is bewezen en erkend dat geen geval van verstoptheid of van ontsteking der darmen wederstaan heeft aan de voldoende werking der sljjm- verdryvende Pil Walthéry. Meer dan 2001)0, genezingen 's jaars. Vitriooldrama op Sint-Pietera te Gent. Woensdag avond was Celestina Danckaert, 24 jaar, echtgenoote Jozef Lievens, wier man ajusteerder is in het fabriek Beeckman, Voetweg, hem aan het fabriek gaan afwachten, daar zy ver moedde dat hij betrekkingen onderhield met Martha Do Rycke, 23 jaar, werkende in hetzelfde fabriek, en wonende in de Kleine Stropstraat. Lievens kwam inderdaad met Martha De Rycke uit het fabriek er ontstond twist tusschon het meisje en de beleedigde vrouw. Eensklaps, aan het Klein St-Pieters- plein trok Martha De Rycke eene flesch vitriool uit den zak en sloeg die op het hoofd van Celestina Danckaert, waardoor deze zeer erg verbrand werd Door het stuk springen der fllesch wer den ook Rachal Roan, 24 jaar, Virginie Vermeulen, 22 jaar, Louise Verhaeghe, 23 jaar, Martha Deckers, 18 jaar en de wed. Vanderhaegen allen min of meer erg verbrand, en werden in de herberg Den Nieuwen Zwijger verzorgd door Dr Van Loo Martha Deckers was naar de apo theker Van de Velde, Heuvelstraat, ge- loopen, waar zy verpleegd werd. Na verzorging werd Celestina Danc kaert naar 't gasthuis overgebracht haar toestand is bedenkelyk. Martha De Rycke werd Donderdag mor gend op de St-Lievenalaan, aangehouden. (Nadere bijzonderheden). De echtge- nooten Lievens-Danckaert waren slechts sedert een paar jaar gehuwd, kort nadat Lievens het leger verlaten had zij hebben een kindje en wonen in de Stropstraat, nr 20. Roeds lang was het aan Celestina Danckaert bekend dat haar man schuldige betrekkingen onderhield met Martha De Rycke. Celestina, eene brave vrouw, naar men vertelt, werkte tot een stuk in den nacht hard op het machien, om door hemden te maken de geringe verdiensten van haar man wat aan te vullen en in het onderhoud van het huisgezin te voorzien. Dat er herhaaldelijk door het onwaardig gedrag van den echtgenoot in het kleine huisgezin bittere woorden gewisseld wer den, hierop dient voorzeker geen nadruk gelegd te worden. Martha De Rycke daagde haar slachtoffer op alle manieren uit en tergde en spotte met haar, en stoefte op hare betrekkingen. Het slachtoffer. Gelestina Danckaert, werd gruwelijk verbrand aan aangezicht, borst en handen. Zij kronkelde zich, onder liet slaken van noodkreten, door de pyn op den openbaren weg. Men droeg haar in de herberg De Nieuwen Zwijger,- doch zy moest na verzorging spoedig naar het hos pitaal overgebracht worden. Ook Martha Dekens, die eenen droppel van het brandend vocht in het linkeroog kreeg, werd na verzorging naar het gast huis overgebracht. Men vreest dat haar oog verloren zal zyn. Donderdag was do toestand van Celes tina Danckaert en van Martha Dekens tamelyk geruststellend. Woensdag morgend terwyl do was- scheres, Livina Bonne, 38 jaar oud, wo nende in de Oostakkerstraat, te St-Amanda- berg, aan den wasch bezig was in de Toekomststraat, 148, naderde zij te dicht bjj een cokesvuur hare kleedoren vatten vuur en in een oogpink stond zy in laaie vlammen gehuld. Op hare noodkreten, klommen geburen over den afsluitingsmuur van den koor en doofden d» vlammen uit. De ongelukkige had echter levensgevaarlijke brandwonden bskomen, en werd in wanhopigen toestand naar het hospitaal van St. Amandsberg overgebracht Woedsdag wilde juffrouw Laura Du bois van Dendermonde, op de Bisschoffs- heimlaan, te Brussel, met haar lC-jarig nichtje van den tram stapnen. Het kind was reeds beneden. De juffrouw stond nog op de voettrede toen de tram voortroed zy sprong eraf, doch haar kleed bleef aan de trede haperen, en zy werd een 20tal meters ver meegesleept, en erg aan hoofd, rug en becnen gekwetst Zij werd, na ver zorging ter plaats, by een familielid, Ge meentestraat, Sint-Joo8t-ten-Noode, over gebracht. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van hoest, valling, bronchiet, influenza, keelpijn, heeschheid, asthma of kinkhoest, de Borstsiroop van Depratere aanbevelen. De geneeskunde bezit niet eene remedie die zoo rap en zoo volkomenlyk geneest. Het is een serieus produkt dat zich niet steunt op ingebeelde portretten of uitgekochte certific iten, maar list geneest altyd. Prijs 2 franke» de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut. Een advokaat van Schaarbeek vond tusschen zyne briefwisseling eenen brief, een testament bevattende, onderteekend door M. Surmont, gewoond hebbende in de Van der Lindenstraat, 186, aldaar. De advokaat ontbood de weduwe Sur mont en de drie aangeduide erfgenamen. Die personen stonden allen ten zeerste ver baasd en mevr. Surmont verklaarde, dat het testament valsch was. Van de drie andere personen bekenden er twee, dat zij nooit den heer Surmont gezien noch van hem hooren spreken hadden de derde kon ook maar niet begrijpen waarom hij in het testament zou staan. Mevr. Surmont verklaarde, dat er den 16 November laatst in hunne woning (haar man leefde toen nog), oen belangrijke dief stal gepleegd werd, tydens hunne afwezig heid, tusschen 4 1/2 en 8 1/2 ure 's avonds. De dieven waren by middel van valsche sleutels binnen geraakt zy hadden de brandkast opengebroken en al de waarden, obligatiën, geld en juwoclen, alsook het testament van den heer Surmont buit ge maakt. De heer Surmont was zoo zeer ontroerd geweest, toen hij den diefstal vaststelde, dat hij ziek werd en den 23 December stierf. Mevr. Surmont gelooft dat er ver band bestaat tusschen den diefstal en het valsch testament. Het parket is verwit tigd. In de steengroeven Cosijns te Lessen heeft eene groote grondinzakking plaats gehad. De bureelen en andere gebouwen dreigen in te storten. Het beheer der groeven heeft besloten de uitbating gedurende een jaar te staken. Vier honderd werklieden zullen dus dien tyd werkloos zyn. Dijnsdag avond, rond 7 7, uren, be gon het te 3t-Gillis-Waas opeens, tijdens eene sneeuwvlaag, geweldig te bliksemen en te donderen. Deuren vlogen open en in t dorp daverden verscheidene ruiten uit door de geweldige donderslagen. Op de Zevenster is op 3 m. afstand van het huis van Alois Hoskens een boom in splinters geslagen. In Broek-Polder is er ook een boompje verdonderd. Op den Vilvoordschen steenweg te Haren, is eene groote ophaalkraan, we gende 10,000 kilos, in de nieuwe berg plaatsen van den Reinigheidsdienst der stad Brussel, omgekanteld. Aardewerkers die aan het delven waren konden bytyds weg springen. De machinist, Gustaaf Perseval, gehuwd en vader van twee kinderen werd onder de kraan verpletterd. Men moest de kraan geheel losmaken om het lyk te ontzetten. Woensdag is te Bassevelde de wed. Vermast haar honderdste jaar ingetreden. De achtbare ingezetene, die nog steeds eene uitmuntende gezondheid geniet, ver blijft met hare 93jarige zuster by haren zoon, die het slachtersbedryf uitoefent. Groote feestelijkheden werden te Bassevelde op touw gezet om binnen enkele weken de diamanten bruiloft te vieren der echtgenooten De Scheemaecker-Van den Bunder. Maandag nacht is de vrouw echter, na eene kortstondige ziekte, overleden. Woensdag stierf te Vencimont eene vrouw van 73 jaar.De geburen hadden haar sinds 3 dagen niet gezien, dit kwam hen verwonderlijk voor, zij braken de deur open en vonden de oude in een droevigen staat, het gelaat vol bloed en het lichaam geheel gekneusd. Ondervraagd kon de zieke geen enkele inlichting geven, zy had de herinnering verloren van wat gebeurd is en stierf weldra. Een onderzoek is over deze zaak ingesteld. Een sleepboot te Namen verliet de Samber, twee schepen meeslepend. Het touw brak en het schip Brise, toebehoorend aan M. Seyvins, werd door den stroom tegen de brug van Jambes geworpen. De schok was hevig en een groot gat ontstond aan den boeg. Eenige meters verder zonk het schip dat met steenkolen geladen was. De twee mannen die aan boord waren sprongen in een roeibootje en konden op deze wyze ontsnappen. De Brise was op weg naar Luik. Het gevaar der cinema's. De Paryache correspondent van de N. R. Ct., schreef Woensdag onder meer aan zijn blad Een kort gemengd berichtje, uit Milaan, dat vrywel onopgemerkt voorbijgaat. Drie jongens, twee van 10 en een van 11 jaar, v aren naar een cinematograaf voorstelling gaan kijken. Onder de verheffende taferee- len als De minnaar onder het bed, - De moordenaar, was er een, dat hen byzon- der getroffen had By de kanibalen. Men zag er een troep zwarto menscheneters een blankgezicht gevangen nemen, vuur maken, den blanke braden en oppeuzelen. De jongens begaven zich na afloop buiten de stad. verzamelden droog hout en gingen op de loer liggen om te zien of er geen kind voorbij kwam, dat ze gevangen kon den nemen. Een klein knaapje kwam oin- delykaan. De drie jonge kanibalen wierpen zich op hem, bonden hem, legden hem op het houtstapeltje en staken dit aan... Ge lukkig werden de angstkreten van het arme kind gehoord en kwam er nog tijdig hulp. Maar welk een schrikwekkend staal tje van de afscbuwelyke ontaarding en den vorderfelyken invloed van sommige cine ma-spektakels geeft dil berichtje niettemin! Ik heb deze lcanibalen-scène tot nu toe in geen cinema-theater hier gezien maar wel zag ik, vooral in de volkswyken, in de cinema's waar kinderen voor 20 en 30 cen tiemen toegang hadden, een aantal bloede rige versclirikkingstaferoelen, die voor het men8cheneters-ti>fcreel nauwelijks behoef den onder te doen. Reeds verscheidene malen is er hier door personen, welke de zedelyke volksgezondheid niet onverschil lig laat, op verbodsmaatregelen tegen dergelijke cinema-voorstellingen aange drongen. Zoover ik weet, hadden deze protesten tot heden geen ander gevolg dan cinematografische opnemingen van de jong ste onthoofdingen te verhinderen. Toeval lig werd my lcort geleden gezegd, dat eenige Fransche leveranciers van derge- lyke slechte cinema-tafereelen er ook een aanzienlyken uitvoer in dreven en dat hun waar ook in Nederland gevraagd werd. Daarom kwam het mij van belang voor het berichtje uit Italië, dat ik gisteren in een Franseh blad zag, onder uwe aandacht te brengen. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 13 Februari 1910, M. Van Caelenbergh, Leopoldslraat. BURGERLIJKE^STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 14 Vrouwelijk 11 Huwelijken. A. De Wilde, dienstkn. met J. De Me- cheleer, dienstm. Overlydens. M. Salomez, we Van den Bergh, z. b., 75 j., Leopoldstr. J. Van Renterghem, z. b., 15 j., Zoutstraatpoort. A. Eeck- hout, wr De Gent. 82 j., Zoutstraatpoort. S. Van den Bremdt, z. b., 84 j.. Kloos terstraat. 3 kinderen onder de 7 jaren. Marklprijzeu* Zaterdag 19 Febr. 1910. Aardappelen de 100 kil. 0,00 a 0,00 Boter per 3 kil. 8,91 k 9,90 Roomboter 98 kil.; per kil. 3,70 k 0,00 Eiers de 25 2,25 k 2,50 Ajuin de 100 kil. 6,00 k 7,00 Viggenen, per koppel 76,00 k 90,00 BOTERMARKT. Heden Zaterdag werden 168 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 1350 kilogr. HOPMARKTEN. Antwerpen, 18 Febr. Men kwoteert Aalst, beschikb., Febr. 135 fr. Poperin- ghe, beschikb. Fehr. 165. Markt kalm. Neurenberg, 17 Febr. Markt- en Berghop, la 195 a 205, 2a 180 a 187 Hallertauer la 205 a 212, 2a 190 a 200 Wurtemberger la 205 a 215,2a 190 a 200 Spalter zegelgoed 205 a 235 Hallertauer zegel (Auer en Wolzacher) la 215 a 220, 2a 197 a 207 Engelsche 140 a 165 Op per Oostenr. 155 a 175, Galiciër 1G0 a 200, Russische 160 a 200 mark Stiermarker 190 a 220 Altmarker 120 a 125 mark. Aanvoer 119 balon. Verkocht 100 balen. Markt stil. OPENBARE VERKOOPING van te Moorsel, Statie. door den Secretaris REYNTENS, te Moor- sel en bevoegd ambt van Deurwaarder Mahibu, te Aalst,op Maandag 21 Februari 1910, om 2 uren namiddag.

De Denderbode | 1910 | | pagina 2